PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση χenon kit για E46


demis_330
24-10-07, 16:34
*** Updated *** Ολοκλήρωση εγκατάστασης after-market xenon-kit σε Ε46 με 100% αποτελέσματα και φτηνό τελικό κόστος !
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ !!!


Παιδιά, σήμερα έλαβα το xenon kit που παράγγειλα από Κίνα. Επέλεξα αυτή την εταιρεία, γιατί ήθελα να το δοκιμάσω σε Ε46 αν τελικά κάνει και δεν βγάζει προβλήματα και σφάλματα καμμένης λάμπας στο καντράν, το οποίο είναι φτηνό μαζί με τα μεταφορικά.

Αποτελέσματα Εγκατάστασης Xenon Kit

Οι εντυπώσεις από το συγκεκριμένο κιτ xenon είναι ικανοποιητικές, χωρις τρεμποπαιξήματα του φωτισμού όταν η μηχανή δουλεύει και όταν η μηχανή δεν λειτουργεί.
Η εγκατάσταση είναι απλή και εύκολη, ο καθένας μπορεί να την κάνει, αρκεί να προσέχει λιγάκι.
Failures καμμένης λάμπας δεν υπάρχουν όταν τα φώτα xenon ανάβουν.

Αλλά...

Όταν το κλειδί το βάλω στην θέση 2 και μετά βάλω μπροστά τη μηχανή, χωρίς να ανάψω τα φώτα xenon, έχω failures καμμένης λάμπας, όταν εκέινη τη στιγμή ανάψω τα φώτα xenon, τα failures σβήνουν και δεν ξαναεμφανίζονται, μέχρι να κλείσω τη μηχανή και να ξαναβάλω μπροστά χωρίς να ανάψω τα φώτα.
Το πρόβλημα τελικά λύνεται με ένα κιτ πυκνωτών, που συνδέεται παράλληλα λε την είσοδο των 12v. στα ballast και πλέον δεν έχουμε failures καμμένης λάμπας στο ταμπλώ οργάνων.

ΠΡΟΣΟΧΗ => Το κιτ είναι φτηνό και δεν σας εγγυώμαι την ποιότητα του και ποσο χρόνο θα αντεξει, δεν σας προτρέπω να το αγοράσετε, μπορείτε να επιλέξετε για αγορα καποιο επωνυμο και ποιοτικοτερο


ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!


1. Το κιτ xenon (για λόγους αμφιβολιων ποιοτητας , το λινκ το αφαίρεσα) Τιμή μαζί με μεταφορικά έρχεται στα 65 ευρώ περίπου και δεν πληρώνετε τελωνείο!

2. HID Conversion Xenon Kits Cable -- Computer Warning Canceller δηλ. το κιτ με τους πυκνωτές για την αποφυγή ενδείξεων καμμένης λάμπας όταν βάλουμε μπροστά και δεν ανοίξουμε τα φώτα xenon. Όταν τα ανάψουμε, το κιτ δεν δίνει failures !!!

This is the HID conversion kits - cable, Computer Warning Canceller, solve the problem encoutered during the installation of the HID kits on certain car model, like Benz, BMW and Audi, this problem is a computer error, "CANBUS" problem. By using this cable(pair of ), you can connect the power supply with the ballast via this cable, it solves the computer error warning.

Το βρήκα στο: Ειδικο Ρελε για BMW (http://globalimport.gr/catalog/product_info.php/products_id/251) και ψάχνοντας το βρήκα και εδώ : BMW E36/E39/E46/E60/E90 BENZ HID XENON COMPUTER CABLE
(http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=300164605676&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=020) και φυσικά επειδή είναιτο ίδιο, το παράγγειλα από EBAY με $25 = 17 ευρώ μαζί με μεταφορικά αντί των 29 ευρώ που τα έχει ο global.

Έγινε δοκιμή με το κιτ των πυκνωτών και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά !!! Δεν υπάρχουν πλέον failures καμμένης λάμπας με aftermarket εγκατάσταση xenon-kit, το κιτ αυτό είναι MUST για την εγκατάσταση.

http://img.auctiva.com/imgdata/3/0/3/6/5/5/webimg/47871791_o.jpg

3. Ειδική βάση για το ντουί της λάμπας xenon Η7 ειδικά για BMW E46. Το Ε46 φοράει Η7 για μεσαία και μεγάλη σκάλα.

Υπάρχει διαθέσιμο σε πολλές ποσότητες από τον hids-direct (http://stores.ebay.com/hids-direct_BULB-HOLDERS_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ11694489QQftidZ2QQt Zkm), ηλεκτρονικό μαγαζί στο EBAY, το αγόρασα $62 μαζί με τα μεταφορικά από Αγγλία, Manchester.

Πρέπει να υπάρχει και στην εγχώρια αγορά, αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω στα μαγαζιά, όποιος ξέρει κάτι , ας το ποστάρει σε αυτο το thread, θα βοηθήσει πολλούς για να το αγοράσουν από Ελλάδα, αν είναι ποιό φτηνό φυσικά !

Το ντουί της λάμπας xenon, δεν ταιράζει να μπει στη θέση εκεί όπου μπαίνει το μαμά ντουί με τη βάση της λάμπας αλογόνου.
Το ντουί είναι το ίδιο σε όλα τα xenon-kit, δεν συμβαίνει δηλ. μόνο σε αυτό το κιτ.

Εγώ το αγόρασα από εδώ : BMW E46 HID XENON GENUINE BULB HOLDER (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=320138662036&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=011)

Αυτό είναι το ειδικό κούμπωμα για xenon H7 σε Ε46 (Ευχαριστώ τον BILL007 που το βρήκε στο EBAY και μας το είπε εδώ.)

http://i21.ebayimg.com/03/i/000/aa/cb/5bbd_1_b.JPG

Κοιτάχτε την λάμπα Η7 για να καταλάβετε. Θέλει ειδικό κούμπωμα για Ε46, αυτό είναι εξτρα σε όλα τα xenon-kit τελικά και θα πρέπει να το αγοράσουμε χωριστά.

http://www.vvme.com/imgs/bulbsize.jpg

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ :

1. Xenon kit : 65 ευρώ
2. Kit πυκνωτών: 17 ευρώ
3. Ειδικά ντουί : 42 ευρώ

Σύνολο : 124 ευρώ

Εγκατάσταση

-Βγάλετε τη βάση-ντουί της λαμπας αλογόνου, ξεβιδώνοντας λιγάκι τη βάση από τα αυτάκια και τραβήξτε την έξω.
-Πιέστε το κλιπ του φις, για να αποσυνδέσετε το φις από τη βάση της λάμπας αλογόνου.
-Το φις το οποίο μόλις ξεσυνδέσατε από την λάμπα αλογόνου, συνδέστε το στην κενή θηλυκιά θέση του ballast. Προσέξτε τα χρώματα των καλωδίων του φις που μόλις συνδέσατε στο ballast.
-Προσοχή κατα την τοποθέτηση του φις στο ballast, θα βρείτε δυσκολία, θέλει κεντραρισμα και λιγάκι σπρωξιμο. Μην το παρακάνετε, αν νομίζετε ότι τα βάλατε επίπονα (χαχα) τότε σας συνιστώ να το ξαναβγάλετε και να επιθεωρήσετε τις άκρες του ballast μέσα στο φις, να δείτε αν στραβώσατε κάτι, αν όλα είναι οκ, ξανατοποθετήστε το.
-Το καλώδιο με τα 2 φις της λάμπας xenon, συνδέεται με το καλώδιο με τα φις του ballast που είναι από το εργοστάσιο ήδη τοποθετημένο επάνω στο ballast. Συνδέετε θηλυκο με αρσενικό και τοποθετείτε την λάμπα xenon στη βάση του προβολέα, εκεί που βγάλατε την λάμπα αλογόνου.
Προσοχή όταν τοποθετήσετε την λάμπα xenon στο ειδικό άσπρο ντουί που αγοράσαμε, θέλει προσοχή για να κουμπώσει επάνω του και φυσικά ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν το τοποθετείτε και το γυρνάτε για να κουμπωσει στον προβολέα !
-Τοποθετήστε όπου σας βολεύει τα balalst, αρκεί να φτάνει το καλώδιο τραφοδοσίας 12V, που είναι κοντό και εγώ δεν είχα πολλά περιθώρια και πολλές λύσεις.
-Συνδέστε ένα-ένα τις λάμπες και κάντε δοκιμή χωριστά, αν κάποια λάμπαδεν λειτουργήσει και τα έχετε κάνει ολα σωστά, απλά αλλάχτε ανάποδα το φις τροφοδοσίας 12V που πάει στο ballast και ξαναδοκιμάστε πάλι.
-Προσέχτε μην ακουμπήσετε με τα χέρια σας την λάμπα xenon, ούτε να την χτυπήσετε πουθενά !

Dark_Niaou
24-10-07, 17:04
κόστος δεν μας ειπες....

demis_330
24-10-07, 21:12
Xenon kit Color Temperatures : 6000k, / Size : H7: $55.99 USD
Shipping + Handling για Ελλάδα: $35.00 USD

Συνολικό ποσό: $90.99 USD = 64 ευρώ

Τα πλήρωσα μέσω Paypal, τα κοστολόγησαν $19 για να μην πληρώσω εκτελωνισμό, εκτελωνίστηκαν χτες και σήμερα τα πήρα από το ταχυδρομείο ! :D

Έκανα και ένα έλεγχο αγοράς για τα εγχώρια xenon σε μαγαζί για αυτοκίνητα και μηχανές, 3 xenon-kit που το ένα έγραφε μάρκα Siemens, τα είχαν 320 ευρώ ! Έλεοςςςςςς, όχι και να πληρώσω και τόσα ! Ο πωλητής μου το έπαιζε γνώστης, αλλά όταν του είπα για πιθανά failures στο BMW E46, δεν ήξερε να μου απαντήσει. Αυτά προς ενημέρωση.

billparas
24-10-07, 21:27
θέλω κι εγώ. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες από που τα αγόρασες. Καλή τύχη με την εγκατάσταση

fmaik
24-10-07, 21:34
H7 είναι ? Είδα κινέζικα σύμβολα στο κουτί και ανησύχησα, μετά είδα ότι έγραφε made in Japan... 24.000 volt είναι αυτά δεν είναι για να παίζει κανείς... Πολύ φτηνό το βρήκες και πολύ θετικό το ότι έχει μεταλλικά ballasts απ΄οτι βλέπω.
Είναι αλήθεια ότι τα επώνυμα τα πληρώνεις αδρά, αλλά θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλές μαιμούδες στο internet. Είχα βρει κάτι bosch σε πολύ δελεαστική τιμή αλλά τελικά ήταν κινέζικα (πολύ καλή απομίμηση) για του λόγου το αληθές:
http://www.boschhk.com/english/products.asp?classid=70

demis_330
24-10-07, 21:35
Διαλέγετε την θερμοκρασία χρώματος της λάμπας (6000 Κ διάλεξα εγώ), τον τύπο της λάμπας (Η7 για BMW E46) και προχωράτε στην παραγγελία.

Απλά, τα παράγγειλα επειδή τα βρήκα φτηνά, ήμουν περίεργος να δώ αν θα κάνουν τελικά πριν στραφώ σε κάτι ποιό ακριβό, τελικά bingo ! :D

alexis
25-10-07, 02:55
θέλω κι εγώ.

Άλλος κανείς..?
Αν είναι να παραγγείλουμε 4-5 άτομα...

ks50:50
25-10-07, 11:05
Παιδιά προσέξτε μόνο αν ο εγκέφαλος είναι ίδιος στο pro facelift και στο facelift γιατί εμένα μου έκανε τρελά προβλήματα μεχρι να βρω κιτ που να παίζει σωστά και το πλήρωσα αρκετά ακριβά.
Compact 2004

daglas
25-10-07, 11:08
off-topic λιγο αλλα φτιαξεεε μας demis ,κανε τα κονε σου!!!

Libanner
25-10-07, 11:29
Πολυ ενδιαφερον και φοβερη τιμή!Περιμένουμε τα νεα μετα την εγκατασταση.

stefos
25-10-07, 11:34
Παιδιά προσέξτε μόνο αν ο εγκέφαλος είναι ίδιος στο pro facelift και στο facelift γιατί εμένα μου έκανε τρελά προβλήματα μεχρι να βρω κιτ που να παίζει σωστά και το πλήρωσα αρκετά ακριβά.
Compact 2004

Φίλε ks50:50 θες να μας πείς περισσότερες λεπτομέριες για το κιτ που φοράς? Όπως μάρκα, προμηθευτής, τιμή..? Τα φανάρια του compact δουλεύουν καλά με μη εργοστασικά xenon? Στραβωνεις του άλλους? Για να μην χαλάσουμε το θρέντ αν θες στέιλε και πμ

BILL007
25-10-07, 11:57
Ενδιαφέρομαι και εγώ αν είναι να παραγγείλουμε!!!!65 ευρώ είναι τσάμπα!!!Εδώ Ελλάδα το φτηνότερο με εγγύηση που έχω βρει είναι στα 150 κάτι ευρώ...Να φύγει η παραγγελιά!!!

red_bmw
25-10-07, 12:42
φιλε μου να ρωτησω κατι?
ειναι μονο για την μεσαια σκαλα η και για την μεγαλη?

bill987
25-10-07, 12:45
Παιδιά κα εγώ μέσα είμαι!!Να γίνει λέμεεεεεεεεεεεεεε

BILL007
25-10-07, 12:49
Eγώ νομίζω ότι κάνουν για όλες τις σκάλες...Πάντως αν οχι,εμένα με ενδιαφέρει να τα μπαξω στην μεγάλη!

jonmedic
25-10-07, 12:56
Tα εχω βαλει και εγω αυτα και ειναι οκ..Εχουν μεχρι και δυνατοτητα να τους μιλησεις για αποριες πανω στην παραγγελια μεσω ΜSN
hidwholesale@hotmail.com ειναι σχεδον συνεχεια ον-λαιν

....εμενα μου ηρθαν και τα δυο κιτ που παραγγειλα σε 4 μερες....το ενα μαλιστα το πουλησα σε ηλεκτρολογο για 150 ευρω και αυτος σε πελατη για 250!!!!Καλα λενε το εμποριο ...κλεψια!!!

daglas
25-10-07, 12:59
να γινει , δωσε & εμενα μπαρμπααααααααα !!!

BILL007
25-10-07, 13:03
ΔΩΣΤΕ ΣΤΟ ΛΑΟ XENON!!!!χαααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

demis_330
25-10-07, 16:17
Οκ παιδιά, θα έχετε νέα μου το Σάββατο, εγώ πιστεύω ότι ο εγκέφαλος τσεκάρει ρεύμα ανάδρασης από το κύκλωμα της λάμπας που δεν έχει καεί όταν ανάβουν τα φώτα, και έχει το κύκλωμα μια τιμή αντίστασης, και έτσι καταλαβαίνει ότι όλα είναι οκ και δεν βγάζει σφάλμα, αν δει ανάδραση 0, δηλ. καθόλου ρεύμα να διαρρέει το κύκλωμα, άρα καμμένη λάμπα (όχι πάντα) τότε ανάβει το failure. Αυτό μπορώ να το διαπιστώσω βγάζοντας στον αέρα τον ένα ακροδέκτη από τη τροφοδοσία, αν ανάψει ένδειξη βλάβης, τότε έχω δίκιο και το σύστημα δουλεύει με αυτόν τον τρόπο. Μην λέμε παιδιά για διαφορετικούς εγκεφάλους, όλα τα λεφτά είναι τα ballast για το συγκεκριμένο θέμα για αποφυγή failures στο Ε46. Γνώμη μου είναι αυτή, μιας και κατέχω το άθλημα. :D

Παιδιά, αν θέλετε παραγγέλνετε 2 κιτ για να βάλετε και στην μeσαία και στην μεγάλη σκάλα, οι φίσες της BMW είναι ίδιες και στις 2 σκάλες, άρα ταιριάζουν με αυτά τα xenon, εγώ προσωπικά θα παραγγείλω και για την μεγάλη σκάλα xenon σύντομα.

BILL007
25-10-07, 16:35
Eγώ φίλε Demis θέλω για τη μεγάλη!!!Όντως έτσι διαβάζει το failure και στο λέω γιατί το είχα ψάξει με τα angel αυτό το θέμα!!!Πάντως αν παραγγείλεις για τη μεγάλη την κάνουμε μαζί αν είναι και θες...Αντε να τις κάνουμε τις μπέμπες μας διπλάσιες όπως είπες!!!!χιχιχιχιχιχιχιχιχι!!!!!:)

Y.Γ ότι θες για τα angel,στήριξη,failure,πες μου και θα χαρώ να σε βοηθήσω παρότι είμαι άρρωστος αυτόν τον καιρό!!!:(

daglas
25-10-07, 16:40
αμα γινει παραγκελιααα θελω & εγωωωω !!!

drohos
25-10-07, 17:13
παιδιά προσοχή στις μαζικές παραγγελιες,αν είναι δυο η περισσότερα kit στο ίδιο πακέτο θα πληρώσετε τελωνείο και ας είναι δηλωμένα σαν δώρο,εγώ την πάτησα έτσι αλλα ίσως να παίζει ρολο και σε ποιον εκτελωνιστή θα πέσεις.

ks50:50
25-10-07, 20:56
Φίλε ks50:50 θες να μας πείς περισσότερες λεπτομέριες για το κιτ που φοράς? Όπως μάρκα, προμηθευτής, τιμή..? Τα φανάρια του compact δουλεύουν καλά με μη εργοστασικά xenon? Στραβωνεις του άλλους? Για να μην χαλάσουμε το θρέντ αν θες στέιλε και πμ

Είχα παραγγείλει ενα κιτ που έκαναν group buy από το e46fanatics και μου ήρθε 160 ευρώ. Το πούλησα σε ένα παιδί με scoda και δουλευε καλά. Δευτερο κιτ έβαλα στην Ηχοκίνηση με 300 και εκεί πάλι πρόβλημα. Τέλος έβαλα ένα άλλο στην Ηχοκίνηση με 350 ευρώ το οποίο λειτουργεί
άψογα. Το πρόβλημα που παρουσίαζαν είναι ότι όταν λειτουργούσε η μηχανή δεν άναβαν αλλά τρεμόπαιζαν ενώ όταν το είχα στη 2η σκαλα το κλειδί άναβαν κανονικά. Δοκίμασα μέχρι και προγραμματισμό για xenon στην BMW , όπως μου πρότειναν αλλά τίποτα. Στο Ε46fanatics σε άλλους έπαιξε κανονικά και σε άλλους όχι. Οπότε θέλει λίγο προσοχή για να μη τρεχει άδικα κανείς μετά. Αυτό που έχω τώρα είναι στα 7000Κ ενώ τα άλλα ήταν στα 6000Κ και 6500.

Δε νομίζω ότι τυφλώνουν κανένα εφόσον είναι στο σωστό ύψος. Γενικότερα όμως ενοχλούν περισσότερο από τα αλογόνου.

Βασικά φίλε demis πιστεύω να άναψαν σωστά όταν είχες τη μηχανή ανοιχτή και όχι το κλειδί στη θέση 2. Εκεί μου έκανε τη βλακεία εμένα.
Αν όντως δουλέψουν σωστά σε όσους τα πάρουν θα πάρω και εγώ ένα κιτ για τη μεγάλη σκάλα γιατί η τιμή είναι super.

demis_330
25-10-07, 21:45
Βασικά φίλε demis πιστεύω να άναψαν σωστά όταν είχες τη μηχανή ανοιχτή και όχι το κλειδί στη θέση 2. Εκεί μου έκανε τη βλακεία εμένα.
Αν όντως δουλέψουν σωστά σε όσους τα πάρουν θα πάρω και εγώ ένα κιτ για τη μεγάλη σκάλα γιατί η τιμή είναι super.

Παιδιά. το έκανα και αυτό για να είμαι σίγουρος, ξανατοποθέτησα πρόχειρα μια λάμπα xenon μαζί με το ballast και τα δοκίμασα με τη μηχανή να λειτουργεί. Κανένα απολύτως πρόβλημα, η λάμπα δεν τρεμοπαίζει, ανάβει κανονικά, failures δεν υπάρχουν.
Τράβηξα και 2 φώτος (χωρίς φλας), έχω ακουμπήσει πρόχειρα τη λάμπα xenon δεξιά στη μηχανή και ανάβει ενώ λειτουργεί η μηχανή και η δεύτερη φώτο είναι στην ίδια κατάσταση από μέσα τραβηγμένη, φαίνεται ο φωτισμός της λάμπας xenon έξω αριστερά. :greenboun

fmaik
26-10-07, 08:43
τελικά δεν μας είπες κινέζικο είναι ή ιαπωνέζικο? Ελπίζω πάντως η ένταση του φωτός να έχει διάρκεια στο χρόνο γιατί τα αμφιβόλου ποιότητας κιτ στη διάρκεια του χρόνου γίνονται πυγολαμπίδες. Βέβαια η τιμή είναι πολύ χαμηλή και αξίζει να ρισκάρει κανείς καθώς η επαναφορά στην αρχική κατάσταση γίνεται εύκολα (επιστροφή στις αλογόνου)

demis_330
26-10-07, 11:01
Η εταιρεία είναι στην Κίνα, Αμερική και Αγγλία, όπως λέει η σελίδα τους.
Διάβασε ακριβώς αυτό που γράφουν :

Our company focuses on producing HID Kits, which are JAPAN OEM, we do lots of OEM orders for famous brands. In fact many HID Kits have a label "Made in Japan/Germany" are all made by our factory. As we sell over 10000 Kits per month, so the quality of our product is very good and guaranteed, you will get warrantee for 14 months. So be confident with our products. We printed "MADE IN JAPAN" on our HID Kits.

Κινέζικα ή Γιαπωνέζικα, στην τιμή που τα πήρα, δεν με πολυενδιαφέρει, δουλεύουν άψογα.

ks50:50
26-10-07, 12:02
Παιδιά. το έκανα και αυτό για να είμαι σίγουρος, ξανατοποθέτησα πρόχειρα μια λάμπα xenon μαζί με το ballast και τα δοκίμασα με τη μηχανή να λειτουργεί. Κανένα απολύτως πρόβλημα, η λάμπα δεν τρεμοπαίζει, ανάβει κανονικά, failures δεν υπάρχουν.
Τράβηξα και 2 φώτος (χωρίς φλας), έχω ακουμπήσει πρόχειρα τη λάμπα xenon δεξιά στη μηχανή και ανάβει ενώ λειτουργεί η μηχανή και η δεύτερη φώτο είναι στην ίδια κατάσταση από μέσα τραβηγμένη, φαίνεται ο φωτισμός της λάμπας xenon έξω αριστερά. :greenboun

Μια χαρά τότε.:dblthumb2
Απλώς θα πρέπει να σκεφτώ που μπορούν να στερεωθούν άλλα 2 ballast:idea:

demis_330
27-10-07, 22:57
Τοπικ updated, πηγαίνετε στο πρώτο ποστ να διαβάσετε τα αποτελέσματα εγκατάστασης.

BILL007
27-10-07, 23:27
Μπράβο φίλε μου...Καλή δουλειά!!!Για ψάξε λίγο αυτό με τα προσωρινά failures...Oσο για τα angel με μια αντίσταση γύρω στο 1KΩ θα είσαι οκ,αν και το κόλπο με το λαμπάκι δεν σε χάλασε..χχιχιχιχιχιχιχιχιχιιι!!!!!:) Αμα έρθεις σε καμία συνάντηση ή όποτε μπορείς θα ήθελα να δω απο κοντά πως είναι βαλμένο το xenon kit για να ξέρω τι να περιμένω και εγώ σχετικά με το ντουι...Και πάλι καλορίζικα!!!


Y.Γ Νομίζω πως αυτό για το ντουί κάτι τέτοιο θα χρειάζεται,χωρίς να'μαι σίγουρος μιας και που δεν το έχω δει απο κοντά... http://cgi.ebay.co.uk/2-x-BMW-E46-HID-XENON-BULB-HOLDER-ADAPTOR_W0QQitemZ270180611169QQihZ017QQcategoryZ23 009QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

demis_330
28-10-07, 00:04
Καλά Βασίλη, είσαι πρώτοςςςςςςςςς !!! Πότε πρόλαβες και το βρήκες ? Χαχαχαχα, +111111 , ναι, αυτό χρειάζονται όλοι που βάζουν xenon σε E46, και τελικά θα πρέπει να αγοραστεί έξτρα !
Να και κάτι που δεν το είχα προβλέψει. Σωστός ο BILL007 !!! :D

BILL007
28-10-07, 00:16
Tίποτα φίλε Demis...:) Xαρά μου να βοηθήσω!Γι'αυτό σου πα να το δω και από κοντά για να υπάρξει πρόβλεψη για τυχόν τέτοια...Anyway το πρώτο το πιάσαμε...Άντε πάμε για το failure τώρα να το εξαφανίσουμε εντελώς...:)

demis_330
28-10-07, 00:31
Tίποτα φίλε Demis... Xαρά μου να βοηθήσω!Γι'αυτό σου πα να το δω και από κοντά για να υπάρξει πρόβλεψη για τυχόν τέτοια...Anyway το πρώτο το πιάσαμε...Άντε πάμε για το failure τώρα να το εξαφανίσουμε εντελώς...

:+1::yippee:, το failure θα το φτιάξουμε και αυτό νομίζω...Thanxxxxx ! :dblthumb2

BILL007
28-10-07, 00:38
Aντε μόλις "τακτοποιηθούν" όλα με το καλό,έφυγα για παραγγελιά!:)χιχιιχιχ!!!!Φίλε Demis θα περιμένω νεα σου σχετικά με το failure...Άντε να λυθεί και αυτό να προχωρήσω σε ένα μπάξιμο ακόμη...:)

demis_330
29-10-07, 12:28
Τελικά, βρήκα και παράγγειλα το κατάλληλο για τα CANBUS failures στα Ε46, 26 ευρώ το σετ-κιτ, αναμονή για εγκατάσταση-δοκιμή μαζί με τον αντάπτορα για την λάμπα xenon πάλι για Ε46, για να δώσω τέλος εγκατάστασης xenon-kit με 100% ικανοποιητικά αποτελέσματα με πολύ καλό τελικό κόστος αγοράς :D. Το topic ανανεώθηκε στην πρώτη σελίδα !

BILL007
29-10-07, 19:14
Άντε περιμένω,φίλε Demis,πως και πως νέα σου για τα failures!!!χιχιχιχι!!!!Ανυπόμονος μια ζωή!!!χιχιχι!!!!:)

billparas
29-10-07, 21:04
τι γίνεται τελικά με group buy????

bill987
29-10-07, 21:14
Φίλε απ' οτι κατάλαβα άκυρο το group γιατι θα πληρώσουμε τελωνείο!!!!

Libanner
30-10-07, 13:03
Φιλε demis καθως κοιτουσα τις φωτογραφιες σου μου δημιουργήθηκε μια απορια,αν δεν ειχες βάλει τα φρυδάκια θα φαινονταν τα καλώδια από τα angel eye?

demis_330
30-10-07, 15:40
Φιλε demis καθως κοιτουσα τις φωτογραφιες σου μου δημιουργήθηκε μια απορια,αν δεν ειχες βάλει τα φρυδάκια θα φαινονταν τα καλώδια από τα angel eye?

Δεν πιστεύω να φαίνονται, αλλά αν τα ενώσεις με λίγη περσσότερη κλίση τα καλώδια και δεν τα φέρεις ευθεία όπως εγώ, σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να φαίνονται, έχω δει και τα CCFL που έχει ένα πλαστικό που ενώνει τις 2 άκρες, και εγκατεστημένα δεν φαίνεται τίποτα.

BILL007
30-10-07, 19:56
Εγώ τα καλώδια τα είχα φτιάξει με αρκετό μπόσικο και τα έχωσα απο την πίσω μεριά των "καθρεπτών" και δεν φαίνεται τίποτα!!!!Group buy τέλος μιας και μας την έχει στημένη το τελωνείο 1000% :(

thanassis
01-11-07, 02:16
φίλε άραγε σε Ε36 μπορεί να γίνει τίποτα???

MrZ
01-11-07, 03:16
φίλε άραγε σε Ε36 μπορεί να γίνει τίποτα???

Αν πάμε σύμφωνα με αυτό (http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=223299) το link μας πιάνει μη-αναστρέψιμη διαδικασία...:calm:

bardull
01-11-07, 07:46
Παρηγγειλα και εγω το κιτ για να τα βαλω στην μεγαλη σκαλα.Μολις φτασουν και τα τοποθετησω θα σας πω.Θελω να πω οτι εβαλα γνησια BMW φαναρια ξενον και μου αναβει η ενδειξη στο καντραν.Μου ειπαν οτι θελει προγραματισμο ο εγκεφαλος.

pigasos6
01-11-07, 11:02
παιδια καλο μηνα.εχω περιπου 5 μηνες αυτο το κιτ VVME στην BMW (X5) και ειναι πολυ καλο,το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι τρεμοπαιζουν για 5-8 δευτερ.οταν τα αναβω,(τα εχω βαλει στη μεγαλη σκαλα γιατι η μικρη ειναι μαμα ξενον)με αποτελεσμα οταν χρειαζομαι αμεσα μεγαλο φως ....τιποτα για λιγο.επισης εχουν τοσο δυνατο φως που οταν απο μεγαλη βαζω μικρη ειναι σαν να αναβεις φακο και ας ειναι τα μικρα ξενον μαμα.μηπος θελει καποιον ρελε επιπλεον?

thanassis
01-11-07, 15:55
Αν πάμε σύμφωνα με αυτό (http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=223299) το link μας πιάνει μη-αναστρέψιμη διαδικασία...:calm:

τι εννοείς ότι μας πιάνει μη-αναστρέψιμη διαδικασία???

MrZ
01-11-07, 17:18
τι εννοείς ότι μας πιάνει μη-αναστρέψιμη διαδικασία???

Αν είδες τις εικόνες στο link που παραθέτω,ο τύπος κάνει τρύπες στα πλαστικά καπάκια.Δεν ασχολήθηκα πολύ επί του θέματος μιας και δεν έχω στα χέρια μου κιτ να τοποθετήσω και μπερδεύομαι με τις κινήσεις του.Αλλά τουλάχιστον άμα αποφασίσεις να αφαιρέσεις το κιτ θα πρέπει να πάρεις νέα καπάκια σίγουρα.

thanassis
01-11-07, 17:44
Αν είδες τις εικόνες στο link που παραθέτω,ο τύπος κάνει τρύπες στα πλαστικά καπάκια.Δεν ασχολήθηκα πολύ επί του θέματος μιας και δεν έχω στα χέρια μου κιτ να τοποθετήσω και μπερδεύομαι με τις κινήσεις του.Αλλά τουλάχιστον άμα αποφασίσεις να αφαιρέσεις το κιτ θα πρέπει να πάρεις νέα καπάκια σίγουρα.

τα καπάκια είναι το λιγότερο..... άλλοι κόβουν τη βάση του φαναριού σε Ε46......
θεώρησα ότι μπορεί να το καταστρέψει, π.χ. να το κάψει ή κάτι τέτοιο

Toubanos
01-11-07, 18:52
Παιδιά καλησπέρα!Ενδιαφέρομαι και εγώ για το kit αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αγορές μέσω intenet και καρτών!Αυτό θα το λύσω βέβαια!Αν πάθει κάτι μέσα στους 14 μήνες της εγγύησης;Πως θα μου το αντικαταστήσουν;Αν είναι με έξοδα αποστολής των παλαιών και παραλαβής των νέων,δικά μου τότε δεν ξέρω αν συμφέρει!Για αυτοκίνητα όπως yaris που έχουν λάμπα με διπλή λειτουργεία ποιο kit πρέπει να παραγγείλεις;Με τη μεγ'αλη σκάλα;Μπαίνει όντος δεύτερο και θα είναι καλή η λειτουργία του;Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πρόκειται να βάλω σε διαφορετικά αυτοκίνητα και χρειάζομαι κάποιες παραπάνω πληροφορίες ως αρχάριος!

demis_330
01-11-07, 20:57
Εγγύηση

14 Months warranty directly with our company !
The ballasts and bulbs comes with 14 Months warranty from all factory defects. If any component fails within warranty period, we will replace the defective component immediately. Contact us with a description of the problem and we will be happy to assist.

Αυτό λέει για την εγγύηση, όπως και αυτό :

We will ship your replacement once we receive your returned item.
Buyer is responsible for all shipping costs and any other charges by the courier company. This includes warranty claims.

άρα, σε περίπτωση βλάβης όχι από δικιά σου υπαιτιότητα, δηλ. σπάσιμο λάμπας ενώ την προσπαθείς να την τοποθετήσεις, σου το αντικαθιστούν με καινούριο. Τα έξοδα αποστολής και παραλαβής είναι δικά σου, όπως και σε όλα τα είδη επιστροφής, δεν ξέρω να πληρώνει η εταιρεία τα έξοδα αποστολής σου.
Επειδή χτες παραγγειλε ένας φίλος ένα xenon-kit για το Yaris, το συγκεκριμένο αμάξι φοράει λάμπα Η4. Έτσι, διάλεξε xenon με λάμπα Η4-2, η οποία λάμπα έχει low - beam xenon (μεσαία σκάλα) και στο ίδιο ντουί έχει δεύτερη λάμπα που είναι η high-beam (υψηλή σκάλα) και είναι αλογόνου. Έτσι σε ένα ντουί, έχεις xenon και αλογόνου

http://img.alibaba.com/photo/51170106/H4_H_2_HID_Xenon_Bulb.jpg

http://www.vvme.com/imgs/bulbsize.jpg

BILL007
02-11-07, 00:23
Δεν μας είπες demis...Τα προβλήματα με αυτά τα extra ρελεδάκια,τι σκ@τα είναι τέλος πάντων,λύθηκαν???ή ακόμα δεν τα έχεις παραλάβει για να τα δοκιμάσεις???Περιμένω εναγωνίως απάντηση σου σχετικά...:) xixixi!!!:)

demis_330
02-11-07, 00:38
Παρέλαβα σήμερα Βασίλη τα ντουί για τις λάμπες Η7 και τα τοποθέτησα ήδη, κούμπωσαν κανονικά τώρα οι λάμπες xenon.
Τα έξτρα ρελεδάκια δεν είναι ακριβώς ρελεδάκια, είναι capacitors-πυκνωτές (δεν ξέρω τι άλλο έχει μέσα η πλακέτα συνδεδεμένο) και απλά αντικαθιστούν τις ενσωματωμένες αντιστάσεις σε μερικά xenon kit ή τις έξτρα που βάζουμε μέχρι τώρα παράλληλα, για να μην ανάβει το failure. Τα έχω συναντήσει σε πάρα πολλά sites, και αυτή είναι η λύση για τα δικά μας αυτοκίνητα για το canbus με εγκατάσταση όχι μαμά xenons.
Τα περιμένω και εγώ εναγωνίως, πιστεύω να τα έχω μεσα στην άλλη εβδομάδα.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
02-11-07, 01:02
φιλε demis_bmw σε αρχηκες φωτο εχει κ angel eyes.exei to idio μαγαζι κ xenon k angel?:search::dblthumb2

Geo_3D
02-11-07, 02:44
Οταν με το καλο τελειωσεις ολο το project θελω να κανεις ενα post που να γραφεις περιληπτικα τι ακριβως πηρες (μαζι και αυτα που βγηκαν στην πορεια) ωστε ολα να δουλευεουν ρολοι.

M3Convertible
02-11-07, 13:09
To site είναι αυτό http://www.vvme.com/

και εδώ είναι τo xenon-kit,

http://www.vvme.com/product/detail-20023.html

απλά διαλέγετε την θερμοκρασία χρώματος της λάμπας (6000 Κ διάλεξα εγώ), τον τύπο της λάμπας (Η7 για BMW E46) και προχωράτε στην παραγγελία.

Απλά, τα παράγγειλα επειδή τα βρήκα φτηνά, ήμουν περίεργος να δώ αν θα κάνουν τελικά πριν στραφώ σε κάτι ποιό ακριβό, τελικά bingo ! :D


Μόλις τα παρέλαβα, τα είχα παραγγέλλει πριν από 10 ημέρες περίπου.
Αν και έχω Xenon (10000Κ) στο αμάξι μου δεν είχα αγοράσει ποτέ extra λάμπες.
Έδωσα λοιπόν την παραγγελία και πήρα όλο το kit με 64€ και έτσι μου μένει ένα set ολόκληρο για ρεζέρβα. Θα βάλω τις καινούριες λάμπες (6000Κ) που είναι και πιο λευκές γιατί οι 10000Κ είναι πολύ μπλε και κουράζουν μετά από μία ώρα στην οδήγηση και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Φίλε σε ευχαριστώ για το link και αν θέλεις διάβασε και τα thread που είχα ανοίξει και εγώ παλαιότερα.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6635&highlight=xenon

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8256&highlight=xenon

demis_330
02-11-07, 15:16
φιλε demis_bmw σε αρχηκες φωτο εχει κ angel eyes.exei to idio μαγαζι κ xenon k angel?:search::dblthumb2

To www.vvvme.com δεν έχει angel-eyes, έχει μόνο xenon.

Οταν με το καλο τελειωσεις ολο το project θελω να κανεις ενα post που να γραφεις περιληπτικα τι ακριβως πηρες (μαζι και αυτα που βγηκαν στην πορεια) ωστε ολα να δουλευεουν ρολοι.

Οκ, έγινε, θα το κάνω μόλις τελειώσω το project xenon 100%

Μόλις τα παρέλαβα, τα είχα παραγγέλλει πριν από 10 ημέρες περίπου.
Αν και έχω Xenon (10000Κ) στο αμάξι μου δεν είχα αγοράσει ποτέ extra λάμπες.
Έδωσα λοιπόν την παραγγελία και πήρα όλο το kit με 64€ και έτσι μου μένει ένα set ολόκληρο για ρεζέρβα. Θα βάλω τις καινούριες λάμπες (6000Κ) που είναι και πιο λευκές γιατί οι 10000Κ είναι πολύ μπλε και κουράζουν μετά από μία ώρα στην οδήγηση και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Φίλε σε ευχαριστώ για το link και αν θέλεις διάβασε και τα thread που είχα ανοίξει και εγώ παλαιότερα.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6635&highlight=xenon

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8256&highlight=xenon

Παρακαλώ φιλε M3Convertible, ελπίζω να τις χαρείς τις λάμπες όπως τις χαίρομαι και εγώ. Διάβασα και το τόπικ σου. :D

mitsos_chania
02-11-07, 16:41
να κανω εγω μια ερωτηση,το κιτ εχει εγγυηση?

M3Convertible
02-11-07, 16:57
Παρακαλώ φιλε M3Convertible, ελπίζω να τις χαρείς τις λάμπες όπως τις χαίρομαι και εγώ. Διάβασα και το τόπικ σου. :D

Και εσύ το ίδιο και καλοφόρετα. :)

M3Convertible
02-11-07, 17:02
να κανω εγω μια ερωτηση,το κιτ εχει εγγυηση?

Από ότι έχω δει όλα δίνουν εγγύηση.

Το γράφει ξεκάθαρα και εδώ!!!
http://www.vvme.com/faq.jsp#QualityoftheProduct

Warrantee

14 Months warranty directly with our company !
The ballasts and bulbs comes with 14 Months warranty from all factory defects. If any component fails within warranty period, we will replace the defective component immediately. Contact us with a description of the problem and we will be happy to assist.

mitsos_chania
02-11-07, 18:20
παιδια η παραγγελια του πακετου εγινε και απο εμενα.εκτος απο το κιτ μπορει να μου πει καποιος περιληπτικα τι αλλο χρειαζεται και ποσες μερες κανει να ερθει το κιτ???παντως ελπιζω να βγει καλο αν και 64€ σε σχεση με τα 200+€

demis_330
03-11-07, 18:43
παιδια η παραγγελια του πακετου εγινε και απο εμενα.εκτος απο το κιτ μπορει να μου πει καποιος περιληπτικα τι αλλο χρειαζεται και ποσες μερες κανει να ερθει το κιτ???παντως ελπιζω να βγει καλο αν και 64€ σε σχεση με τα 200+€

Μια εβδομάδα υπομονή φίλε μου και θα τα λάβεις.

Σε λίγες μέρες, θα κάνω ενημέρωση το πρώτο post σε αυτό το thread, για να ξέρετε όλοι τι άλλο χρειάζεται για να μπάξουμε aftermarket xenon-kit σε E46. :D

bardull
05-11-07, 20:56
Οπως εγραψα και πιο πανω τα παρηγγειλα και τα περιμενω.Θελω να τα βαλω στην μεγαλη σκαλα.Αυτο που δεν εχω κοιταξει ομως ειναι αν μπαινουν μιας και παρηγγειλα Η7 λαμπες και δεν θυμαμαι τι φοραμαι στην μεγαλη σκαλα.Μπορει να μου δωσει καποιος τα φωτα του?

mitsos_chania
05-11-07, 21:13
απλα ελεγα μηπως λεγαμε λιγο πιο περιληπτικα τι αλλο χρειαζεται γιατι εχω μπερδευτει λιγο.το κιτ σε δυο μερες θα ειναι εδω και θελω να ειμαι κομπλε για να το βαλω.αν γινεται οκ...και κατι αλλο μηπως υπαρχει το ειδικο ντουι και στην ελλαδα?γιατι παραγγελια και αυτο και ας δωσω κατι παραπανω

demis_330
05-11-07, 22:08
Το thread ενημερώθηκε παιδιά στο 1ο post μου, για το τι τελικά χρειαζόμαστε για πλήρη εγκατάσταση μαζί με την τελική τιμή ! :D

mitsos_chania
05-11-07, 22:20
φιλε demis,υπαρχει κανενα προβλημα να πεταχτω μετα απο συννενοηση να δω πως εχεις κανει την τοποθετηση πριν τα τοποθετησω?θελω να δω τον τροπο αλλα και το φως που βγαζουν μην τα τοποθετω και δεν μου αρεσουν και τα ξαναβγαζω.παντως ευχαριστω γιατι ηδη εχεις βοηθησει πολυ

demis_330
05-11-07, 22:26
φιλε demis,υπαρχει κανενα προβλημα να πεταχτω μετα απο συννενοηση να δω πως εχεις κανει την τοποθετηση πριν τα τοποθετησω?θελω να δω τον τροπο αλλα και το φως που βγαζουν μην τα τοποθετω και δεν μου αρεσουν και τα ξαναβγαζω.παντως ευχαριστω γιατι ηδη εχεις βοηθησει πολυ

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, απλά καθημερινές δεν μπορώ, αν είναι να το κανονίσουμε να έρθεις Σαββτ/κο απογευματάκι να τα δεις.

mitsos_chania
05-11-07, 22:31
οκ ρε φιλε σε ευχαριστω.αν ειναι θα επικοινωνισουμε με πμ για να ερθω.εισαι αρχηγος

tomaik
20-11-07, 18:56
Μια ερωτηση να κανω και εγω ρε παιδια,για ε30 τι τυπο λαμπας πρεπει να παραγγειλω?οποιος ξερει ας μου πει.Ευχαριστω

demis_330
20-11-07, 19:14
Σύμφωνα με το realoem, BMW E30 320i 1989 sedan => λέει ότι φοράει λάμπα Η1
Ας μας πει κάποιος που έχει άποψη από δικό του Ε30, αν αληθεύει.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=1431&mospid=47275&btnr=63_0047&hg=63&fg=05

mitsos_chania
26-11-07, 19:27
μολις τωρα παρελαβα το κιτ.η αληθεια ειναι οτι αργησαν λιγο αλλα χαλαλι.το σαββατο θα κατσω να τα τοποθετησω.μηπως βρηκε κανεις το ειδικο ντουι στην ελλαδα για να μην καθομαι να το παραγγελνω απο εξω??

demis_330
26-11-07, 21:13
Επικοινώνησε με το 2108836646,είναι η εταιρεία xenon city, για να σου πούνε καταστήματα που συνεργάζονται και πουλάνε λιανική τα ειδικά κουμπωματα-ντουί σε E46 για λάμπα xenon, γιατί η xenon city μου σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπε ότι πουλάνε μόνο σε εμπόρους.

mitsos_chania
26-11-07, 21:21
και εγω αυτην την εταιρια εχω βρει και μου ειπαν ενα μαγαζι στο περιστερι.demis θα εχεις προβλημα το σαββατο πεταχτω μια βολτα να δω την τοποθετηση και θα βαστω και μια τσικουδια να πιουμε

demis_330
26-11-07, 21:30
και εγω αυτην την εταιρια εχω βρει και μου ειπαν ενα μαγαζι στο περιστερι.demis θα εχεις προβλημα το σαββατο πεταχτω μια βολτα να δω την τοποθετηση και θα βαστω και μια τσικουδια να πιουμε

Θα σε περιμένω, φέρε και το κιτ μαζί σου να σου δείξω κάποια πράγματα να προσέξεις στην τοποθέτηση, αν τώρα βρεις μέχρι τότε και αγοράσεις τα ντουί, τότε φερε τα και αυτά.

Πάρε με τηλ. στο 6936518177 - Δημήτρης , για να το κανονίσουμε πως θα έρθεις.:hello:

mitsos_chania
26-11-07, 21:33
αυριο το απογευμα θα εχω πιθανον το ντουι στα χερια μου.αν δεν μου πει καμια τρελη τιμη.το αλλο δεν εχω βρει ακομα που ειναι για τα σφαλματα και μαλλον θα το παρω απο ιντερνετ

demis_330
26-11-07, 21:38
αυριο το απογευμα θα εχω πιθανον το ντουι στα χερια μου.αν δεν μου πει καμια τρελη τιμη.το αλλο δεν εχω βρει ακομα που ειναι για τα σφαλματα και μαλλον θα το παρω απο ιντερνετ

Το ξέρουν ότι τα ντουί είναι δυσεύρετα και μπορεί να τα χτυπάνε. μακάρι να κάνω λάθος και να τα παρεις σε λογική τιμή. Για τα σφάλματα, δεν έχω βρει κάτι ανάλογο Ελλάδα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

mitsos_chania
26-11-07, 21:45
αν μου πει καμια τρελη τιμη θα τα παρω κατευθειαν απο ebay απο εκει που τα πηρες και εσυ.ποσες μερες εκαναν να ερθουν?

demis_330
26-11-07, 21:52
Τα ντουί απο ΕΒΑΥ (hids-direct) ήρθαν γρήγορα, έρχονται από Αγγλία και ο τύπος είναι γρήγορος, τα στέλνει την επόμενη μέρα που θα λάβει την πληρωμή σου. Αν θυμάμαι καλά, σε 3-4 μέρες μου ήρθαν σπίτι.

mitsos_chania
26-11-07, 21:56
οποτε εγω αυριο θα παω να δω αν τα εχουν εδω και ποσο τα εχουν.αλλιως τα παραγγελνω κατευθειαν αυριο το βραδυ

demis_330
26-11-07, 22:01
Οκ τότε, άντε να μπουν τα χενον στο cabrio !!!! :D

mitsos_chania
26-11-07, 22:04
να σε ρωτησω λενε και τα angel?οντως καιρος ειναι δεν μπορει να εχει το Χ5 και να μην εχει αυτο.θα παρεξηγησει

demis_330
26-11-07, 22:47
Τα angel eyes είναι και αυτά must ! Προτίμησε τα CCFL και όχι τα leds, έρχονται με ballast ειδικά για BMW για αποφυγή σφαλμάτων. Υπαρχουν για φανάρια με projectors και χωρίς projectors. Εγώ έχω δοκιμάσει με leds και τώρα με CCFL.
Αν είσαι τυχερός και στη δοκιμή να μην είναι κανένα χαλασμένο, εμένα μου έτυχε και με χάλασε, τώρα περιμένω και άλλο ένα κιτ.

Τα περισσότερα CCFL angel eyes που κυκλοφορούν στα ιντερνετ είναι από => http://www.rdash.com.tw

mitsos_chania
26-11-07, 22:58
ναι το διαβασα οτι σου εκατσε τετοια μπινια.αυτα ειναι τα ρισκα οταν γινονται οι αγορες απο το ιντερνετ

manosbmw318ie30
26-11-07, 23:47
Μια ερωτηση να κανω και εγω ρε παιδια,για ε30 τι τυπο λαμπας πρεπει να παραγγειλω?οποιος ξερει ας μου πει.Ευχαριστω

Στην Ε30 μου είχα βάλει ΧΕΝΟΝ με λάμπες Η1. :nod:

mitsos_chania
29-11-07, 16:44
τελικα δεν βρηκα το ντουι καπου στην αθηνα οποτε παω για αγορα απο ebay μαζι με το συστημα για τα failure.μια ερωτηση λεω να παραγγειλω αυτο.ειναι το σωστο??http://cgi.ebay.com/ebaymotors/HID-WARNING-CANCEL-CABLE-BMW-XENON-CONVERSION-KITS_W0QQitemZ250191764089QQihZ015QQcategoryZ42613 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

demis_330
29-11-07, 20:34
τελικα δεν βρηκα το ντουι καπου στην αθηνα οποτε παω για αγορα απο ebay μαζι με το συστημα για τα failure.μια ερωτηση λεω να παραγγειλω αυτο.ειναι το σωστο??http://cgi.ebay.com/ebaymotors/HID-WARNING-CANCEL-CABLE-BMW-XENON-CONVERSION-KITS_W0QQitemZ250191764089QQihZ015QQcategoryZ42613 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Ναι, το σωστό είναι, καλές αγορές ! :dblthumb2

Σήμερα παιδιά πήγα για να ρυθμίσω τα φώτα με τα xenon που έχω βάλει. Το βάζει στο μηχάνημα και δεν ρύθμιζε με τίποτα, ήμουν εκτός ορίων, ούτε η οριζόντια γραμμή δεν σχηματιζόταν.
Στην αρχή μου είπε ότι ηταν στραβά βαλμένη η λάμπα, αλλά δεν φταίει αυτό, που τελικά τη λάμπα την είχα βάλει μια χαρά.
Το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι δεν έχω projector, με συνέπεια το φως του xenon να διαχέεται και να είναι αδύνατη η ρύθμιση. Έψαξα λιγάκι στο νετ, οι ξένοι το ονομάζουν glare-effect που παρουσιάζεται σε non-projector xenons. Εξού και τα στραβώματα στους απέναντι, για όσους τα έχουν αφήσει στο ύψος της αλογόνου λάμπας και δεν τα έχουν κατεβάσει!

Με άλλα λόγια, για να γίνει σωστή δουλειά, πάω για φανάρια με projectors.

BILL007
29-11-07, 20:54
Να σε ρωτήσω φίλε Δημητρη...Δηλαδή αμα εχεις το διακόπτη ρυθμίσει ώστε να φωτίζουν τέρμα κατω,πάλι στραβώνουν τους απέναντι????

demis_330
29-11-07, 21:44
Δεν είναι ακριβώς το θέμα αν στραβώνεις, αυτό έρχεται σαν συνέπεια, η αιτία είναι ότι δεν είδα να ρυθμίζουν τα φώτα, όπως αν είχα projector. Αν τα βάλεις τέρμα κάτω, δεν θα έχεις μεγάλο πεδίο μπροστά σου να βλέπεις, αν τα υψωσεις, θα βλέπεις αλλά θα τυφλώνεις. Για να καταλάβεις, η δέσμη στο δρόμο είναι σαν 1 μακρόστενος κύκλος σε κάθε φανάρι με μεγάλη διάχυση ενω θα έπρεπε να υπήρχε η γραμμή του τέλους του φωτισμού που σταματάει στον προφυλακτήρα του μπροστινού αυτοκινήτου και δεξιά-αριστερά μεγάλη γωνία φωτισμού, που τώρα δεν έχω.

E46 POWER
30-11-07, 00:38
τωρα μου εριξες την ψυχολογια...δηλαδη σ ολα τα αμαξια το ιδιο θα γινεται?

KATSARAIOS
30-11-07, 10:07
Δεν είναι ακριβώς το θέμα αν στραβώνεις, αυτό έρχεται σαν συνέπεια, η αιτία είναι ότι δεν είδα να ρυθμίζουν τα φώτα, όπως αν είχα projector. Αν τα βάλεις τέρμα κάτω, δεν θα έχεις μεγάλο πεδίο μπροστά σου να βλέπεις, αν τα υψωσεις, θα βλέπεις αλλά θα τυφλώνεις. Για να καταλάβεις, η δέσμη στο δρόμο είναι σαν 1 μακρόστενος κύκλος σε κάθε φανάρι με μεγάλη διάχυση ενω θα έπρεπε να υπήρχε η γραμμή του τέλους του φωτισμού που σταματάει στον προφυλακτήρα του μπροστινού αυτοκινήτου και δεξιά-αριστερά μεγάλη γωνία φωτισμού, που τώρα δεν έχω.demis σορρυ αν βγαινω εκτος θεματος αλλα πως ξερουμε αν το αμαξι εχει προτζεκτορς η οχι?αν σε βοηθαει μιλαω για ε46 318 2000.
ευχαριστω

daglas
30-11-07, 10:17
α ρε Δημητρη τι μας κανεις ,θα μας αρρωστησεις :icon42: εχει ερθει το κιτ xenon ηρθαν & τα ντουι & τωρα ???

BILL007
30-11-07, 10:20
Tα φανάρια με projector είναι αυτά http://www.turnermotorsport.com/image/body/body_e46_carbon_bezel_lg.jpg Οπότε μπορείς να καταλάβεις αν έχεις ή δεν έχεις λέμε τώρα,μιας και για να έχεις projectors απο το εργοστάσιο θα έχεις και xenon...Όσο για το αν συμβαίνει σε όλα τα αμάξια που δεν έχουν projectors το φαινόμενο, απλά είναι δεδομένο ότι συμβαίνει...Γι αυτό και έχουν βγάλει τα projectors...Οπότε αναγκαστικά η εξίσωση έχει ως εξής XENON+PROJECTORS=ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ αλλιώς αστα να πάνε,συμβιβάζεσαι με imitation δουλειές και στραβώνεις τους άλλους εισπράτοντας τα δικαιολογημένα μπινελίκια τους...

giogio
30-11-07, 10:46
Μια ερωτηση να κανω και εγω ρε παιδια,για ε30 τι τυπο λαμπας πρεπει να παραγγειλω?οποιος ξερει ας μου πει.Ευχαριστω

H1.Που εισαι εσυ?Τελειωσε το φανταριλικι?

BILL007
30-11-07, 10:53
Στην Ε30 μου είχα βάλει ΧΕΝΟΝ με λάμπες Η1. :nod:

Το είχαμε απαντήσει ηδη:friday:

demis_330
30-11-07, 22:59
Παιδιά sorry για την ενημερωση για τα projectors αλλά έκρινα σημαντικό να σας πω ότι έχει σχέση με την εγκατασταση - αναβαθμιση με xenon, πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
Και εγω τα συνανταω μπροστα μου :(

Daglas και BILL007, ας γινει το μπαξιμο με τα κιτ και μετά το σκεφτεστε ποτε και αν θα βαλετε και τα projectors. Ακόμα δεν έχω νεα από τον ηλεκτρολογο για τους projectors, μαλλον Δευτέρα

BILL007
01-12-07, 10:51
Οκ φίλε demi...Εγώ πάντως κέρδισα κάτι λεφτάκια προχτές και έτσι μπορώ να διαθέσω για τα φανάρια ένα 200άρι με 250άρι,όχι παραπάνω για imitation είπαμε...Αν δεν βρω κάτι καλό σε λογική τιμή θα πάρω μάλλον αυτά απο το ιταλικό ebay με τα 200 ευρώ(συμπεριλαμβανομένου των μεταφορικών):D...Πάντως καλό είναι να λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά σε οποιοδήποτε ζήτημα και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου

eddy_e46
01-12-07, 18:53
Σχετικά με το ΚΙΤ που αναφέρεται στο 1ο ποστ (της VVME.com):
Πριν το εμπιστευτώ για τη Μπέμπα είπα να το δοκιμάσω στο μικρό μου (Fiesta)...
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Η εταιρεία δίνει όντως αυτό που δείχνει και το παραλαμβάνεις σε 4 μέρες.
Το θέμα είναι ότι:

1ον το ΚΙΤ είναι κινέζικο του κερατά. Αυτό σημαίνει άθλια ποιότητα κατασκευής, φθηνιάρα στεγανοποίηση και ψευτοβαμένη λαμαρίνα στα καπάκια των μπαλάστς, που σημαίνει ότι μέσα σε ένα χρόνο θα είναι πίτα στη σκουριά.

2ον στο δικό μου ΚΙΤ το ένα μπαλαστ ήταν ελατωματικό, δούλεψε 10 λεπτά και μετά παρέδωσε το πνεύμα. (έτσι το άνοιξα και το διέλυσα από όπου αποκαλύφθηκε και η κινεζιά.
Κακής ποιότητας ηλεκτρονικά χωρίς καμία ένδειξη χαρακτηριστικών ή κατασκευαστή).

3ον ο τύπος για να μου αντικαταστήσει το μπαλαστ ήθελε να του στείλω όλο το ΚΙΤ πίσω με δικά μου έξοδα, να το ελεγξει και μετά να μου στείλει νέο ΚΙΤ. Αυτό σημαίνει 1 βδομάδα χωρίς φώτα. Εναλλακτικά μου ζήτησε να του πληρώσω άλλα 35$ (τα οποία και πλήρωσα για να γλυτώσω κόπο και χρόνο) για να μου στείλει μόνο ένα μπαλαστ. (δηλ. κολοκύθια εγγύηση).

4ον τα μπαλαστ είναι τεράστια σε μεγεθος σε σχέση με τα ακριβά ΚΙΤ και δεν έχεις που να τα στριμώξεις.

5ον και χειρότερο, αφού μετά από τόση ταλαιπωρία κατόρθωσα να τα ανάψω (και τα δυο μαζί) παρατήρησα ότι στο ρελαντί που το δυναμό δεν παράγει και πολλά watt τα φώτα τρεμοπαίζουν (τουλάχιστον στο δυναμό του Fiesta), επίσης όταν πατάς φρένο και αναβουν τα στοπ τα ξένον κάνουν μια στιγμιαία αναλαμπή και το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά που αναβοσβήνουν τα φλας. Φυσικά όταν κινούμαστε με το γκαζι πατημένο το ρεύμα είναι αρκετό και τίποτα δε φαίνεται.

Με λίγα λόγια το ΚΙΤ είναι μεγάλη μουφα και πολύ αμφιβάλλω ότι θα αντέξει έστω και τους 14 μήνες που λέει η εγγύηση.

Επειδή είπα τα προβλήματα μου σε ένα γνωστό, με πήγε σε γνωστό εγκαταστάτη της πόλης και είδα την τοποθέτηση ενός επώνυμου ΚΙΤ στο ίδιο αυτοκίνητο. Εννοείται καμία σχέση.
Έτσι πέρα από τα 100€ που μου στοίχισε το κινεζικο, θα στάξω τελικά και 350€ για το επώνυμο για να είμαι σίγουρος.

Αυτά τα ολίγα προς γνώση και συμμόρφωση.

Υ.Γ.: το ΚΙΤ είναι ακόμα πάνω στο αμάξι όποιος θέλει μπορεί να τα δει και μόνος του αυτά που λέω.

optostyle
01-12-07, 19:08
Απο περσυ φωναζω για τα ''φτηνα'' ''ακριβα'' και ''κινεζικα'' HID......κανενας δε με ακουγε δηλ??

panagiotisE46ci
01-12-07, 19:12
νομηζω οτι ο demis εχει αγορασει ενα φτηνο κιτ το οποιο ειναι καλο για τα λεφτα του.εγω σε κιτ της hella δεν ειδα τετοιο προβλημα,υποψην ενας γνωστος ηλεκτρολογος που τοποθετει τα κιτ της hella, εχει ενα Ε46 χωρις projector οπου δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,αλλα τα δυο κιτ που εχει για τα Ε46αρια εχουν απο 420και 570 ευρω,δηλαδη αρκετουτσικα λεφτα .......σε ολα τα κιτ της xtr χρισημοποιουνται ΨΗΦΙΑΚΟΥΣ μηχανισμους τελευταιας γενιας ,υψηλης αποδοσης.

demis_330
01-12-07, 19:31
Ναι ρε παιδιά, ειπαμε ότι το κιτ ειναι απο τα φτηνα και οτι το δοκιμασα και κανει δουλεια, αλλα δεν ειναι το ποιοτικοτερο και το καλυτερο. Αν ήθελα να κανω ενα θρεντ για εγκατασταση ενος επωνυμου και ακριβου, θα το εκανα αγοραζοντας της XTR, Siemens ή της HELLA και θα ειμαστε ολοι ευχριστημενοι και με μια 400αρα - 500αρα ευρω μονο για το κιτ.

Αν τώρα βγαινει και λεει ο καθενας οτι μου χαλασε (μαλλον μπηκε μα αναποδη πολικοτητα) , οτι ειναι κινεζικο του κερατα και εμεις δεν το ξερουμε που το αγορασαμε, και η κατασκευη του ειναι χαλια με χοντρη λαμαρινα ενω τα νεα ballast ειναι τοσο λεπτα που χωρανε παντου, τοτε ας επιλεξει να μην το αγορασει και ας παρει απο την αρχη το ακριβο.

Αν θέλετε να θεσω σαν επικεφαλιδα το κιτ ειναι το πιο αχρηστο και με ευθυνη σας αγοραστε το, και εγω παραγγειλα τα CCFL angel eyes και μου ηρθε το ενα χαλασμενο απο τα 4 απο την εταιρεια που τα προμηθευει, αλλα δεν τα επεστερψα πισω γιατι ξερω οτι ειναι ασυμφορο λογω μεταφορικων, την εγγυηση στα λεφτα που πουλιουνται, δεν την λαμβανω υποψιν.

optostyle
01-12-07, 19:39
φιλε ντεμυ μην εισαι των ακρων και μη νευριαζεις.
οταν ειπα για ''φτηνα''ειδες οτι το εβαλα σε εισαγωγικα...δεν αναφερομουν με την εννοια ''φτηνο''
αλλα αμα δεις απο περσυ ακομα καποιοι λεγαν για πατεντες,για τιμες xenon κτλ και τους ελεγα οτι υπαρχουν λυσεις χωρις προβληματα(εγκεφαλου), ΚΑΙ με καλη ποιοτητα ΚΑΙ με καλες τιμες
οκ το θεμα ειναι για σενα ειδικα οτι οπως ειπες τα εβαλες δοκιμαστικα και το δεχομαι

panagiotisE46ci
01-12-07, 19:42
βρε demis συζητηση γινεται, απλα εκανες μια προσπαθεια με ενα φτηνο κιτ το οποιο απο αποτελεσμα στο γενικο συνολο και σε ταλαιπωρησε και δεν ηταν το ανωτερο.απλα δεν γνωριζες και εκανες μπαξιμο ενος αμφιβολου ποιοτητας κιτ.συζητηση κανουμε για να μαθαινουμε και να προσεχουμε οχι να μην κανουμε λαθη ,αλλα να τα ελαχιστοποιουμε.

demis_330
01-12-07, 19:52
Οκ παιδιά, δίκιο εχετε και συζητηση να γινεται, δεν το εχω για το καλυτερο κιτ.

fmaik
01-12-07, 23:28
τελικά ... ότι πληρώνεις παίρνεις...
στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις σε πολύ υψηλές τιμές π.χ. τα bosch στο λευκό κουτί είναι καρα... μαϊμουδιάρικα!

BILL007
02-12-07, 01:02
Έμα ρε παιδιά...Τώρα πλάκα κάνουμε???Λογικό δεν είναι ότι άλλο τα 65 και άλλο τα 650 πχ???Νομίζω ότι μερικές φορές τα ευκόλως εννοούμενα τα παραλείπουμε...Το κινέζικο είναι κινέζικο,το γερμανικό γερμανικό και παει λέγοντας...Μην τρελαθούμε κιόλας,είπαμε...:D
Aλλωστε απόφαση του καθένα είναι πόσα θα δώσει και τι θα πάρει...Ο άνθρωπος δοκίμασε ενα κιτάκι πάνφθηνο και το ίδιο θα κάνω κι έγω και όσο αντέξει που θέλω να πιστεύω ότι θα αντέξει...Αλλά απο την άλλη 65 ευρώ είναι!!γι αυτό και το βάλαμε...Αλλιώς νομίζω όλοι ξέρουν τα επώνυμα,παραγγέλνουν ένα απο Bosch (απο το online κατάστημα,oxι μαιμουδιά) και σκάνε και τα 500 πόσα θέλει και κοιμούνται ήσυχοι...

Υ.Γ Τα λεω τα παραπάνω για να σταματήσουμε να σχολιάζουμε φτηνό ακριβό κτλπ... Η ρήση είναι γνωστή,ότι πληρώνεις παίρνεις...Τελοςςςςςςςςςς:D

Tasulis
02-12-07, 22:14
Ρε demi τελικα τα πηρες??? Δεν ειπες τιποτα ρε θηριο/.
Φιλος για τα angel πες μου... το φαναρι πως το ανοιξες??? Πως το εκλεισες μετα???

Ακουσα οτι το Ε46 facelift ειναι fixαριστο και δεν ανοιγει......

demis_330
02-12-07, 22:29
Φίλε Τάσο, για τα xenon εννοείς η τα angel ? Τα CCFL angel τα πηρα, αλλά δεν με παει και το ενα απο τα 4 ηταν χαλασμενο.
Για το φανάρι σε facelift δεν ξέρω τι παίζει, αν είναι φιξαριστό όπως του compact, ανοίγει και παρανοίγει ! :D

Tasulis
02-12-07, 22:40
ΚΑτι εχω ακουσει οτι ειναι φιξαριστο και δεν ανοιγει.
Δεν ξερω παραπανω, εαν καποιος μπορει να βοηθησει........

zaharias
03-12-07, 01:51
ΚΑτι εχω ακουσει οτι ειναι φιξαριστο και δεν ανοιγει.
Δεν ξερω παραπανω, εαν καποιος μπορει να βοηθησει........
Εχει κουμπωματα γυρω γυρω, το ανοιγεις προσεχτικα βαζεις τα angel eyes και μετα παλι το κλεινεις με προσοχη.
Στα sedan Ε46 facelift και προ-facelift και στα coupe cabrio προ-facelift, το φαναρι ανοιγει κανονικα..

ermis1975
03-12-07, 14:50
Και να φανταστεί κανείς οτι εβαλα Η4 με 260euro... Το μόνο θετικό οτι εχει 2 χρόνια εγγύηση και στις λάμπες. Οτι θέλει ο καθένας ζητάει στην ελλάδα και πιστεύω οτι όλα ίδια είναι. Απο τη στιγμή που δεν είναι εργοστασιακά και βγάζουν ίδιο φωτισμό .. τι σας απασχολεί. Αλλο είναι το θέμα να μην πάρουν καμία φωτιά! Εμένα είναι σιδερένιο μέσα και έχει και 2 ασφάλειες πάνω. Τώρα μάρκα...δε λέει και πολλά εκτός του HID..θα ψάξω.

demis_330
03-12-07, 16:04
Παιδιά, κάνοντας έρευνα ποιοτικής αγοράς στην εγχώρια αγορά για xenon κιτ σε Ε46 συμβατό με CANBUS και επικοινωνώντας - μιλώντας με εταιρείες, κατέληξα σε 3 κιτ που είναι πλέον τα πιο αξιόπιστα και συμβατά με την μπεμπα μας, ποιοτικά και επώνυμα, τελευταίας τεχνολογίας με Ελληνική εγγύηση 1-2 χρόνων σε ballast και λάμπες.

Σας παραθέτω αναλυτικά μια προσφορά με τα ποιο ποιοτικα xenon που κυκλοφορούν στο Ελληνικό εμπόριο και τοποθετούνται με αρμόδια εταιρεία - συνεργεία.

Έχει ως εξής :

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προφανώς γνωρίζετε ότι η BMW χρησιμοποιεί στό E46 για την διαχείρηση των ηλεκτρικών της, μια μονάδα CANBUS, Είναι το σύστημα που σας δείχνει εάν εχετε καποια καμμενη λάμπα), και η οποία ΔΕΝ επιτρέπει την τοποθέτηση οποιουδήποτε συστήματος, παρά ΜΟΝΟΝ συμβατού με τις παραμέτρους λειτουργίας αυτής! *
Επίσης το συγκεκριμένο αυτοκίνητο χρησιμοποιεί ειδικούς αντάπτορες προσαρμογής της λάμπας οι οποιοι και περιέχονται στο κιτ προκειμένου να μην γίνει η παραμικρή μετατροπη, όπως επίσης και φίσες καλωδίωσης αντίστοιχες των original.

Επιτρέψτε μας σας παρακαλούμε να σας δώσουμε συνολικά τι επιλογές έχετε..

1)
Τύπος μηχανισμων PHILIPS H.I.D
Λάμπα ΧΤR LowUV-BH7R χ 2 λάμπες (μεσαία σκάλα)
Θερμ. λειτ.λάμπας 4300-6000 Κ**
Θέσεως 2χ 4πλά leds
Τροφοδοσία Αυτόνομη με ρελέ
Κατανάλωση 35W
Προδιαγραφές.. CE - ISO9001 - E4 - ΤUV
Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες
Τιμή 640 Ευρώ (Ενδεικτική)

Phillips Kit
http://www.xenonhellas.gr/images/cars_kit_phillips_1.jpg

2)
Τύπος μηχανισμών ΗELLA H.I.D
Λάμπα ΧΤR LowUV-BH7R χ 2 λάμπες (μεσαία σκάλα)
Θερμ. λειτ.λάμπας 4300 - 6000 Κ**
Θέσεως 2χ 4πλά leds
Τροφοδοσία Αυτόνομη με ρελέ
Κατανάλωση 35W
Προδιαγραφές.. CE - ISO9001 - E4 - ΤUV
Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & 1 για τις λάμπες
Τιμή 530 Ευρώ (Ενδεικτική)

HELLA Kit
http://www.xenonhellas.gr/images/cars_kit_xtr_2.jpg

3)
Τύπος ΧΤR H.I.D Level 2 type
Λάμπα LowUV-BH7R χ 2 λάμπες (μεσαία σκάλα)
Λειτουργία λάμπας Με μετακινιση ηλεκτρομαγνητικά
Θερμ. λειτ.λάμπας 4300-6000 Κ**
Θέσεως 2χ 4πλά leds
Τροφοδοσία Αυτόνομη με ρελέ
Κατανάλωση 35W
Προδιαγραφές.. ISO9001 - E4 - ΤUV
Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες
Τιμή 420 Ευρώ (Ενδεικτική)

X.T.R. Kit
http://www.xenonhellas.gr/images/cars_kit_xtr_1.jpg

Ολα τα παραπάνω κιτ είναι είναι ότι πιο ποιοτικό, και σε αποδοση δέσμης μακράν, χρησιμοποιούν την λάμπα χαμηλής UV ακτινοβολίας BH7R της XTR , δίνουν τέλεια ποιότητα δέσμης και χωρίς την παραμικρή ανάκλαση πέρα από το ευρος της, έχουν τοποθετηθεί σε πολλά αυτοκίνητα, και είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα!!

Εχουν απόλυτη συμβατότητα με τη αρτηρία CAN και δεν χρειάζετε να γίνει καμία παρεμβαση μεσω του διαγνωστικού.!
Η ρύθμιση των φώτων θα παραμείνει ενεργή.!

Να γνωρίζετε οτι.. Tα παραπάνω κιτ Philips-Hella όπως και όλα τα επώνυμα, βασίζονται μόνο σε μηχανισμούς PHILIPS η HELLA και χρησιμοποιούν λάμπες αλλου κατασκευαστή, (τα παραπάνω της XTR).

Ο συνδιασμός αυτός είναι απαραίτητος καθώς κανένας επώνυμος κατασκευαστής λάμπας δέν έχει εμπλακεί στην κατασκευή λάμπας μετατροπής από αλογόνου σε xenon.!
HELLA & PHILIPS χρησιμοποιούν ιδιους σε χαρακτηριστικά και απόδοση μηχανισμούς καθώς και οι 2 είναι εργοστασιακοί μηχανισμοί.
Η διαφορά στην τιμολόγιση έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τό ότι οι HELLA εχουν περισσότερη κίνηση και είναι φυσιολογικό να προσφέρονται σε καλύτερη τιμή, και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είναι υποδεέστεροι των Philips.

-Τα κιτ της XTR είναι made in Taiwan χρησιμοποιούν ψηφιακούς μηχανισμούς τελευταίας γενιάς υψηλής απόδοσης, εχουν τοποθετηθεί σε πάρα πολλά αυτοκίνητα και είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα.!

**Σχετικά με την σωστή επιλογή βαθμών Κelvin..
Βασική αρχη των H.I.D είναι ότι..όσο ανεβαίνουν οι βαθμοι Κelvin τόσο ΧΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ και κερδίζουμε ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗ τού μπλε..μωβ..!
Σας προτείνουμε η επιλογή σας να είναι οπως παρακάτω..
4300Κ>> Είναι αυτό που τοποθετήτε και εργοστασιακά(Καθαρό διαυγές φως ΑΛΛΑ με ελαφρα απόχρωση πρός το κιτρινο)
5000Κ>> Καθαρό διαυγές λευκό.
6000Κ>> (Αμιγώς λευκη απόχρωση ελαφρά μπλέ-πάγου-)

Κιτ χαμηλού κόστους..??
Ενημερωτικά, υπάρχει η δυνατότητα γιά κάποιο κιτ χαμηλού κόστους made china >>V-light-BAC-VISION-X κλπ (οπως τα περισσότερα στην αγορά..) και σε τιμή από 150Ε χωρίς τοποθέτηση, ΑΛΛΑ η ποιότητα και η απόδοση θα είναι αντίστοιχα της τιμολόγησης..! Επίσης δεν έχουν συμβατότητα με την CAN του αυτοκινήτου και θα πρέπει να αλλάξουν οι παραμετροι λειτουργείας μεσω του διαγνωστικού.!

Επίσης στην αγορά έχουν εμφανιστεί κιτ BOSCH..?-SIEMENS..? κλπ.. και σε τιμή απο 150Ε επίσης τα οποία είναι MADE IN CHINA και ΔΕΝ εχουν καμία σχεση με τις αντίστοιχες εταιρίες..!

Αγορά / τοποθέτηση κιτ..
Υπάρχει η δυνατότητα να σας συστήσουμε κάποιον συνεργάτη μας σχετικά με την τοποθέτηση/αγορά στην Αθήνα η αλλού..? Πείτε μας πού βρίσκεστε..? Είτε μπορούμε να σας το στείλουμε αντικαταβολή και να το τοποθετήσετε σε καποιον δικό σας ηλεκτρολόγο, καθώς έχει όλες τις οδηγίες στα Ελληνικά και είναι πολυ ευκολο στην τοποθετησή του..!
Η εγγύηση σας καλύπτει απόλυτα και σε αυτήν την περίπτωση.

*Οί τιμές είναι ενδεικτικές με ΦΠΑ και τοποθέτηση

Μετά την τοποθέτηση σας παρέχουμε

* Υποστήριξη όπου στην Ελλάδα μέσω των συνεργατών μας.
* Εκπτωση 45% επί των τιμών λιανικής γιά την υποστήριξη του συστήματος σε ανταλλακτικά.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά είναι λεπτομερέστατα τα 3 κιτ που παιζουν πολύ, και κάνοντας μια βόλτα και σε άλλα αυτοκινητιστικά φόρουμς, έχουν προτιμήσει πολλοί αυτά τα κιτ με πρώτο στις προτιμήσεις XTR και HELLA.
Κατά τα λεγόμενά τους, δεν φταίει η απουσία projector από το φανάρι μου για την αδυναμία τέλειας ρύθμισης της δέσμης , αλλά η λάμπα του xenon που δεν ανταποκρίνεται στην ποιότητα και την χωρίς παραμικρή ανάκλαση πέρα από το εύρος της.
Όχι ότι δεν χρειάζεται ο projector, αλλά και χωρίς αυτόν, θα έπρεπε να είχα πολύ καλή ρύθμιση, που δεν έχω :(

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι και τα 3 κιτ, παιρνουν ανεξάρτητη τροφοδοσία, αυτόνομη μέσω ρελλέ.

Με άλλα λόγια, μια δοκιμή από κοντά θα με πείσει και αν είναι έτσι όπως τα λένε, τότε από το νέο έτος θα μπαξω το XTR να τελειώνω με το θέμα φώτα.

panagiotisE46ci
03-12-07, 17:05
ναι αυτη ειναι η προσφορα της hella μονο που εγω οταν την ειχα παρει ειχα μονο την 2η και τριτη προσφορα και με σχεδον λιγο πιο ακριβη προσφορα για το 2ετερο κιτ στα 570 ευρω.Σε συζητηση που ειχα με πατρα μου εχουνε δωσει demis μονο 2 ειδηκους στην τοποθετηση των κιτ στην αθηνα, ηλεκτρολογους και μεσω κατα τυχης βρηκα και εναν τριτο ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΗ στην αμφιθεας ο οποιος εκανε μπρωστα ΜΟΥ τηλ.με Πατρα <hella>σε ερωτηση μου αν τοποθετη και αυτος εξουσιοδοτημενος απο την εταιρια τα κιτ.στο θεμα των κιτ,1-2-3 μου προτεινε να βαλω με τα 420 ευρω δεν εχουν διαφορα με τα 530 ευρω τα δυο κιτ.και εγω μετα τις γιορτες θα παω να τα βαλω,να καναμε καμια ομαδικη αγορα μηπως??????

stefos
03-12-07, 18:07
Αναμένουμε τα αποτελέσματα με μεγάλη αδημονία φίλε Demis... Εάν είναι όπως τα λένε, δηλαδή με λάμπες μειωμένης ανάκλασης, με τις εγγυήσεις και την εγκατάσταση κομπλέ τότε ακούγεται αρκετά καλό και ας είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή...

demis_330
03-12-07, 19:08
Φίλε panagiotisE46ci, εάν εκδηλωθεί ενδιαφέρον από κάμποσους, τότε μπορούμε να κάνουμε ένα Group-Buy για να το πάρουμε πιο φτηνά, αν φυσικά μετά από νέα επικοινωνία που θα κάνουμε, θα μας κάνει έκπτωση σαν BMW-motorsport.

Φίλε Stefo, λέω να προχωρήσω σε αυτό το μπάξιμο, το σκέφτομαι σοβαρά, αν ακολουθήσουν και άλλοι, τόσο το καλύτερο :)

Ήδη το καλοκαίρι, ένα αυτοκινιτιστικό club έκανε Group-Buy το XTR και απ' ότι διάβασα, τους έκανε πολύ καλή έκπτωση !!! Από 370 τιμή καταλόγου (τότε) τους τα άφησε 230 ευρώ και μέσα είχε σαν δωρο 2 ζευγάρια λευκές ψίρες LED.

Τι λέτε παιδιά ;

panagiotisE46ci
03-12-07, 19:32
εγω ειμαι μεσα ουτος η αλλιως θα τα εβαζα απο τον Μαιο αλλα λογο στενοτητας στα οικονομικα λογο αλλων ασχωλιων ,το ειχα αφησει.με το νεο ετος λοιπον!!!DEMIS για εγκατασταση σου δωσανε ονοματα Αθηνα?.για ποτε υπολογιζεις να τα μπαξεις????αν ειναι να γινει διπλο το μπαξιμο!!!!!!!!!!!!1

demis_330
03-12-07, 19:46
Φίλε Παναγιώτη, αν μαζευτούμε να τα αγοράσουμε σαν Group-Buy, σίγουρα θα χτυπήσουμε σουπερ τιμή ! Δεν μου δώσανε ονόματα συνεργείων-ηλεκτρολόγων σε Αθήνα και όπου έχουν, αλλά αυτό είναι το μόνο εύκολο να μου πουν.

Το club που αναφέρω πιο πάνω, μαζεύτηκαν 7 άτομα και έκαναν ένα Group-Buy, αν υπάρξει ενδιαφέρον από εμάς, θα γίνει το μπάξιμο όποτε δηλωθούν επιθυμίες, αλλά ας ποστάρει εδώ όποιος ενδιαφέρεται και ας μας πει κάποιος MOD, αν μπορούμε να κάνουμε το Group-Buy σαν BMW-motorsport ! Χρειαζόμαστε πρωτα το ΟΚ από το club εδώ και μετά συνεχίζουμε, έτσι δεν ειναι το σωστό ?

stefos
03-12-07, 19:49
Να κάνω μία σαχλή ερώτηση? Φίλε Demis εαν θυμάμαι καλά σε κάποιο παλαιότερο σου ποστ αναφέρεις ότι στο πρώτο κιτ που είχες βάλει (ενα κινέζικο αν δεν κάνω λάθος) αντιμετώπισες το πρόβλημα της διάχυσης του φωτός από τα φανάρια σου και ότι ηταν αδύνατον να ρυθμίσεις σωστά την δέσμη. Η ερώτηση μου έιναι...αν σε αυτό το πιο φτηνό κιτ είχες αυτό το πρόβλημα, στο καινούργιο που είναι πολύ ακριβότερο και ουσιαστικά δεν διαφέρει και πολύ από το πρώτο, δεν θα αντιμετωπίσεις πάλι το πρόβλημα με την ρύθμιση της δέσμης σου?

KATSARAIOS
03-12-07, 19:54
Φίλε Παναγιώτη, αν μαζευτούμε να τα αγοράσουμε σαν Group-Buy, σίγουρα θα χτυπήσουμε σουπερ τιμή ! Δεν μου δώσανε ονόματα συνεργείων-ηλεκτρολόγων σε Αθήνα και όπου έχουν, αλλά αυτό είναι το μόνο εύκολο να μου πουν.

Το club που αναφέρω πιο πάνω, μαζεύτηκαν 7 άτομα και έκαναν ένα Group-Buy, αν υπάρξει ενδιαφέρον από εμάς, θα γίνει το μπάξιμο όποτε δηλωθούν επιθυμίες, αλλά ας ποστάρει εδώ όποιος ενδιαφέρεται και ας μας πει κάποιος MOD, αν μπορούμε να κάνουμε το Group-Buy σαν BMW-motorsport ! Χρειαζόμαστε πρωτα το ΟΚ από το club εδώ και μετά συνεχίζουμε, έτσι δεν ειναι το σωστό ?με ενδιαφερει και εμενα για ομαδικη αγορα.

demis_330
03-12-07, 20:05
Φίλε Stefo, το πρόβλημα οφείλεται απ' ότι μου είπαν στην ποιότητα της λάμπας xenon, της οποίας αν η ποιότητά της είναι άριστη, τότε δεν υπάρχουν οι ανεπιθύμιτες ανακλάσεις και έχεις δέσμη στα όρια της λάμπας και όχι σκόρπια. Τώρα, εγώ κρατάω τις επιφυλαξεις μου μέχρι να δώ από κοντά μια τοποθέτηση επώνυμου κιτ.

Η διαφορά στην ποιότητα πίστεψέ με , ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ από το ένα κιτ στο άλλο, όσο αφορά την λάμπα για την ποιότητα της δέσμης (και για το ballast υπάρχει τεράστια διαφορά, με ψηφιακούς μηχανισμούς τελευταίας γενιάς υψηλής απόδοσης), τον τύπο της λάμπας χενον βάση προδιαγραφών όπως η λάμπα της XTR είναι LowUV-BH7R, που είναι από τις καλύτερες που κυκλοφοράνε !

Η Κινέζικη λάμπα, δεν ξέρω τι προδιαγραφές έχει, αλλά σίγουρα είναι κατά πολύ υποδιαίστερη από αυτή της XTR. Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω πάλι τέτοιο πρόβλημα, το συνεργείο που θα το εγκαταστήσει, μετά κάνει και την απαραίτητη ρύθμιση στο μηχάνημα, άρα πιστευω να μην αντιμετωπίσω το ίδιο προβλημα.
Τους το ανεφερα και αυτό για ενα Κινεζικο κιτ και μου απαντησαν για την ποιοτητα δεσμης της λάμπας που πουλάνε με το κιτ.

mitsos_chania
03-12-07, 20:09
παιδια επειδη δεν μπορω ακομα να βαλω αγγελεια οποιος θελει τα φωτα που εχω παρει απο το ιντερνετ(τα ιδια που εχει ο demis)τα δινω οσο τα πηρα γιατι βαριεμαι την διαδικασια να παραγγελνω τα υπολοιπα πραγματα και να τα τοποθετω.sorry για το off topic αλλα δεν ηξερα που να το βαλω.sorry και παλι

stefos
03-12-07, 20:50
Φίλε Stefo, το πρόβλημα οφείλεται απ' ότι μου είπαν στην ποιότητα της λάμπας xenon, της οποίας αν η ποιότητά της είναι άριστη, τότε δεν υπάρχουν οι ανεπιθύμιτες ανακλάσεις και έχεις δέσμη στα όρια της λάμπας και όχι σκόρπια. Τώρα, εγώ κρατάω τις επιφυλαξεις μου μέχρι να δώ από κοντά μια τοποθέτηση επώνυμου κιτ.

Η διαφορά στην ποιότητα πίστεψέ με , ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ από το ένα κιτ στο άλλο, όσο αφορά την λάμπα για την ποιότητα της δέσμης (και για το ballast υπάρχει τεράστια διαφορά, με ψηφιακούς μηχανισμούς τελευταίας γενιάς υψηλής απόδοσης), τον τύπο της λάμπας χενον βάση προδιαγραφών όπως η λάμπα της XTR είναι LowUV-BH7R, που είναι από τις καλύτερες που κυκλοφοράνε !

Η Κινέζικη λάμπα, δεν ξέρω τι προδιαγραφές έχει, αλλά σίγουρα είναι κατά πολύ υποδιαίστερη από αυτή της XTR. Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω πάλι τέτοιο πρόβλημα, το συνεργείο που θα το εγκαταστήσει, μετά κάνει και την απαραίτητη ρύθμιση στο μηχάνημα, άρα πιστευω να μην αντιμετωπίσω το ίδιο προβλημα.
Τους το ανεφερα και αυτό για ενα Κινεζικο κιτ και μου απαντησαν για την ποιοτητα δεσμης της λάμπας που πουλάνε με το κιτ.

Δεν διαφωνώ μαζί σου για την διαφορά στην ποιότητα μεταξύ των 2 κιτ. Είμαι σίγουρος ότι οι διαφορές τους είναι όπως τις περιγράφεις. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορές μπορέι να εχει μια λάμπα και πώς μπορεί να μειώσει το πρόβλημα με την διάχυση του φωτός. Θα ήθελα πολύ να βάλω ένα τετοιο κιτ κάποια στιγμή αλλά θα πρέπει να δω το αποτέλεσμα με τα μάτια μου για να βεβαιωθώ ότι είναι οκ.

giorgio_bimmer
03-12-07, 20:50
με ενδιαφερει και εμενα για ομαδικη αγορα.
Παιδες και εμενα για ομαδική παραγγελία......και αν ξερετε κανεναν αντιπροσωπο για Καβαλα θα σας ειμαι υποχρεως......

demis_330
03-12-07, 21:22
Δεν διαφωνώ μαζί σου για την διαφορά στην ποιότητα μεταξύ των 2 κιτ. Είμαι σίγουρος ότι οι διαφορές τους είναι όπως τις περιγράφεις. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορές μπορέι να εχει μια λάμπα και πώς μπορεί να μειώσει το πρόβλημα με την διάχυση του φωτός. Θα ήθελα πολύ να βάλω ένα τετοιο κιτ κάποια στιγμή αλλά θα πρέπει να δω το αποτέλεσμα με τα μάτια μου για να βεβαιωθώ ότι είναι οκ.

Οκ, θα ζητήσω περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα ή με μαιλ ή τηλεφωνικώς και θα σας ενημερώσω. Να ήταν μόνο η διάχυση, καλά θα ήταν, εδώ ο ηλεκτρολόγος μου έλεγε ότι κάτι είχε η λάμπα (στραβοπάτημα ή κάτι άλλο) και δεν ρύθμιζε να εμφανιστεί η γραμμή

http://www.gottservices.com/shop/pc/catalog/pla20z.gif

δες τε εδώ το μηχάνημα ρύθμισης σε pdf αρχείο : http://www.gottservices.com/shop/pc/catalog/luminscope%20pla20%20headlight%20tester.pdf

Tasulis
03-12-07, 22:13
demi ειμαι και εγω μεσα για την αγορα.
Μιλαμε για Η7 παντα και 6000κ, σωστα??? Φυσικα χωρις διαγνωστικά λάθη.
Υπολογισε με.

demis_330
03-12-07, 22:20
demi ειμαι και εγω μεσα για την αγορα.
Μιλαμε για Η7 παντα και 6000κ, σωστα??? Φυσικα χωρις διαγνωστικά λάθη.
Υπολογισε με.

Σωστά Tasulis, μιλάμε για Η7-6000k, συμβατό με BMW CANBUS χωρις σφάλματα διάγνωσης και όλα τα απαραίτητα περιφερειακά (ντουί στήριξης - ειδικές καλωδιώσεις), αλλά αν κάποιος θέλει διαφορετικούς βαθμούς, κανένα πρόβλημα. Αύριο θα έχετε νέα μου για προσφορά σαν Group-Buy και αν συμφωνήσουν οι υπεύθυνοι του φόρουμ και μαζευτούμε, τότε το προχωράμε.:greenboun

Αν τελικα συμφωνήσουμε, θα ανοιχτεί νέο θρεντ, με επιθυμίες όσων θέλουν να συμμετάσχουν στο Group-Buy :D

giorgio_bimmer, αύριο θα έχω και τα συνεργεία που συνεργάζεται η εταιρεία σε όλη την Ελλάδα, ανάμενε...

Tasulis
03-12-07, 22:57
demi θα ηθελα βεβαια και το 8000κ, δεν θα με χαλουσε.
Αλλα πες μου γιαποιο κιτ μιλαμε.........
ΕΠισης πες μου κατι αλλο, το κτ δεν ειναι plug and play????
Εαν ναι τοτε το βαζουμε και μονοι μας νομιζω......

demis_330
03-12-07, 23:06
demi θα ηθελα βεβαια και το 8000κ, δεν θα με χαλουσε.
Αλλα πες μου γιαποιο κιτ μιλαμε.........
ΕΠισης πες μου κατι αλλο, το κτ δεν ειναι plug and play????
Εαν ναι τοτε το βαζουμε και μονοι μας νομιζω......

Μιλάμε για το κιτ της X.T.R., δες Νο 109 ποστ, παραπάνω.
Δίκιο έχεις, το κιτ είναι Plug and play.
Αν γίνει η Group-Buy παραγγελία και τα παραλάβουμε, σκέψου ότι μπορεί να θέλει κάποιος να το εγκαταστήσει υπευθυνος ηλεκτρολόγος σε συνεργείο και να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις σε ύψος δέσμης. Ο καθένας αποφασίζει ποιος θα του το εγκαταστήσει, εγώ προσωπικά θα πάω σε συνεργείο αυτή τη φορά.

Tasulis
03-12-07, 23:10
οκ demi δες τι καλο μπορεις να κανεις να ριξουμε την τιμη και πες μου.
Πρεπεις ομως να με τα στειλεις Αλεξπολη, οκ???

demis_330
03-12-07, 23:16
οκ demi δες τι καλο μπορεις να κανεις να ριξουμε την τιμη και πες μου.
Πρεπεις ομως να με τα στειλεις Αλεξπολη, οκ???

Μείνε ήσυχος, αύριο θα έχουμε νεότερα και αποφασίζουμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε, για πληρωμή των κιτ και αποστολές μακριά & παραδόσεις από κοντά, θα το συζητήσουμε και αυτό.

panagiotisE46ci
04-12-07, 00:05
Η αποχρωση που προτεινη η hella ειναι στα 6.000κ.οταν μου στειλαν την προσφορα μεσω email η hella για τα Ε46αρια προτεινη μονο 2 ηλεκτρολογια για Αθηνα .εναν τριτο τον πετυχα εγω,τοποθετει τα κιτ της hella και ειναι αμφιθεας,αν θες demis μπωρουμε να παμε και να δουμε το κιτ "φορεμενο".πιστευω γιατι τον ειχα ρωτηση τηλ.οτι μπωρει να παιξη και χαμηλοτερη τιμη.

bill987
04-12-07, 00:09
Παιδιά αν πετύχετε καλή, καλή τιμή μέσα και εγω! (Εαν και με την γκατεμιά που με δέρνει δεν το βλέπω, πριν λίγο τράκαρα το nissanaki μου, πάει ο προφυλακτήρας!)

demis_330
04-12-07, 00:11
Η αποχρωση που προτεινη η hella ειναι στα 6.000κ.οταν μου στειλαν την προσφορα μεσω email η hella για τα Ε46αρια προτεινη μονο 2 ηλεκτρολογια για Αθηνα .εναν τριτο τον πετυχα εγω,τοποθετει τα κιτ της hella και ειναι αμφιθεας,αν θες demis μπωρουμε να παμε και να δουμε το κιτ "φορεμενο".πιστευω γιατι τον ειχα ρωτηση τηλ.οτι μπωρει να παιξη και χαμηλοτερη τιμη.

Καλά νέα φίλε μου Παναγιώτη, και φυσικά θέλω να πάμε να το δούμε από κοντά στην Αμφιθέας, το έχω μεγάλη απορία και σίγουρα θα μας βοηθήσει πολύ για το Group-Buy.

Για πότε λες ?

bil987, εσύ να είσαι καλά, το αμάξι φτιάχνεται.

panagiotisE46ci
04-12-07, 00:17
μισο να βρω διευθυνση..........να κοιταξω.

panagiotisE46ci
04-12-07, 00:27
λοιπων Διαμαντης Αγγελοσ Ετοκλεους 7 2105125574
Τσιουμας Νικος Πεντελης 74 Μαρουσι 2168047015 ειναι τα 2 που με εστελνε η hella για τοποθετηση τωνκιτ.μετα κατα τυχη πετυχα εναν στηνΑμφιθεας που βαζει και αυτος,τον εβαλα κιολας να παρει τηλμπρωστα μου και να μηλησει με την hellaστην Πατρα.θα κοιταξω το τηλ.του.να περασουμε να δουμε.αλλα θα προτυμουσα να τα βαζαμε σε ενα απο τα δυο πρωτα .

demis_330
04-12-07, 01:11
λοιπων Διαμαντης Αγγελοσ Ετοκλεους 7 2105125574
Τσιουμας Νικος Πεντελης 74 Μαρουσι 2168047015 ειναι τα 2 που με εστελνε η hella για τοποθετηση τωνκιτ.μετα κατα τυχη πετυχα εναν στηνΑμφιθεας που βαζει και αυτος,τον εβαλα κιολας να παρει τηλμπρωστα μου και να μηλησει με την hellaστην Πατρα.θα κοιταξω το τηλ.του.να περασουμε να δουμε.αλλα θα προτυμουσα να τα βαζαμε σε ενα απο τα δυο πρωτα .

Θα περάσουμε να πάρουμε μάτι να ειμαι 100% σιγουρος ότι θα κάνουν δουλειά και μετά για το που θα τα βάλουμε, εγώ είπα, σε εξουσιοδοτημένο και εκεί θα ξαναπάω αν ποτέ μου παρουσιάσει πρόβλημα

Όποτε κανονίσεις και είσαι ελευθερος, πάρε με στο 6936518177 - Δημήτρης , να κανονίσουμε να πάμε να τα δούμε..:hello:

panagiotisE46ci
04-12-07, 01:16
οπωςδηποτε σε αυτους που θα μας δωσει η hella εξουσιοδοτημενους,εγω εχω δει σε Ε46 κανενα προβλημα,θα παμε μεσα στην βδομαδα να το τσεκαρουμε again...ρωτα τιμες και θα μηλησω και εγω αυριο

bmw330vasilis
04-12-07, 09:01
Και εγω μεσα παιδια.Υπολογιστε αλλον εναν αν και δεν ξερω αν ειμαι ακομη ενεργο μελος.




demi ειμαι και εγω μεσα για την αγορα.
Μιλαμε για Η7 παντα και 6000κ, σωστα??? Φυσικα χωρις διαγνωστικά λάθη.
Υπολογισε με.

fmaik
04-12-07, 10:40
παιδιά παρακολουθώ τη συζήτησή σας και μου φαίνεται ότι αυτό το XTR είναι και αυτό αμφιβόλου προελεύσεως. Κάντε λίγο μια αναζήτηση στο google και βρείτε το site υπάρχει???
Σοβαρή εταιρία χωρίς κάποιο σοβαρό site δε νομίζω ότι υπάρχει ... με επιφύλαξη αυτά που λέω

ermis1975
04-12-07, 12:05
Απορίες. Αν θές να βάλεις Xenon σε όλα τα φώτα, θέλεις και αντίστοιχους μετασχηματιστές ? Σε όλα τα κιτ το ρεύμα έρχεται απευθείας απο τη μπαταρία? Αν πχ η μπαταρία σου είναι πίσω θές παροχές να τραβήξεις μπροστά. Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς να ζεσταίνονται υπερβολικά και να προκληθεί φωτία.? Πχ εμένα μου τα έχει κολήσει με ταινία 2πλής όψης (η μια ξεκόλησε και θα βάλω σκρατς) και με σφικτήρες πλαστικούς γιατί δεν ήθελα τρύπες στο αμάξι. Τα balast είναι μεταλικά και οι βάσεις ήταν πλαστικές..

ermis1975
04-12-07, 12:08
παιδιά παρακολουθώ τη συζήτησή σας και μου φαίνεται ότι αυτό το XTR είναι και αυτό αμφιβόλου προελεύσεως. Κάντε λίγο μια αναζήτηση στο google και βρείτε το site υπάρχει???
Σοβαρή εταιρία χωρίς κάποιο σοβαρό site δε νομίζω ότι υπάρχει ... με επιφύλαξη αυτά που λέω


Κι εγώ αυτό πιστεύω. Αν και μερικοί λένε .. εμείς πουλάμε τα καλά και όχι κινέζικα. Πχ εγώ τα έβαλα 260 τα H4 (υποτίθεται τα καλά) και έιχε και άλλα με 160 euro. Μέχρι τώρα φωτίζουν ικανοποιητικά ούτε διακοπές ούτε πτώσεις στη τάση κλπ. Τα εργοστασιακά ξέρει κανείς πόσο έχουν και αν μπαίνουν στη BMW ?

giorgio_bimmer
04-12-07, 13:20
Σωστά Tasulis, μιλάμε για Η7-6000k, συμβατό με BMW CANBUS χωρις σφάλματα διάγνωσης και όλα τα απαραίτητα περιφερειακά (ντουί στήριξης - ειδικές καλωδιώσεις), αλλά αν κάποιος θέλει διαφορετικούς βαθμούς, κανένα πρόβλημα. Αύριο θα έχετε νέα μου για προσφορά σαν Group-Buy και αν συμφωνήσουν οι υπεύθυνοι του φόρουμ και μαζευτούμε, τότε το προχωράμε.:greenboun

Αν τελικα συμφωνήσουμε, θα ανοιχτεί νέο θρεντ, με επιθυμίες όσων θέλουν να συμμετάσχουν στο Group-Buy :D

giorgio_bimmer, αύριο θα έχω και τα συνεργεία που συνεργάζεται η εταιρεία σε όλη την Ελλάδα, ανάμενε...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

demis_330
04-12-07, 15:55
Απορίες. Αν θές να βάλεις Xenon σε όλα τα φώτα, θέλεις και αντίστοιχους μετασχηματιστές ? Σε όλα τα κιτ το ρεύμα έρχεται απευθείας απο τη μπαταρία? Αν πχ η μπαταρία σου είναι πίσω θές παροχές να τραβήξεις μπροστά. Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς να ζεσταίνονται υπερβολικά και να προκληθεί φωτία.? Πχ εμένα μου τα έχει κολήσει με ταινία 2πλής όψης (η μια ξεκόλησε και θα βάλω σκρατς) και με σφικτήρες πλαστικούς γιατί δεν ήθελα τρύπες στο αμάξι. Τα balast είναι μεταλικά και οι βάσεις ήταν πλαστικές..

Κάθε λάμπα xenon θέλει και δικό της ballast. Υπάρχουν kit που παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία μέσω ρελλέ και τροδοδοτούν τις λάμπες και κιτ που παίρνουν τροφοδοσία από τη φίσα της λάμπα με προέκταση καλώδιο. Σε BMW , οι λάμπες παίρνουν τροφοδοσία από το φίσα της λάμπας αλογόνου, δεν χρειάζεται καλωδίωση από την μπαταρία.

Τα ballast ιδανικό θα ήταν να μπουν σε μέρος με όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία, δεν έχω ακούσει για φωτιές και τα σχετικά.

fmaik, το κιτ της X.T.R. είναι πολύ γνωστό και όλοι το ξέρουν, καθώς και το HELLA (για το Philips δεν μιλάω γιατί είναι πασίγνωστα), είναι ποιοτικά και αξιόπιστα, έχω δει επαγγελματικές σελίδες για HID για την προώθηση των xenon και τα κιτ είναι ποιοτικά πολύ κατώτερα από αυτά εδώ που συζητάμε.

Για το Group-Buy

Και κάτι άλλο για όλους όσους ενδιαφέρονται για το Group-Buy...για να έχουμε προσφορά για Group-buy, η εταιρεία χρειάζεται ζήτηση προσφοράς μέσω του επίσημου site, άρα θα πρέπει κάποιος mod ή admin να στείλει ένα mail στη Hella για επίσημη προσφορά στα μέλη του.

Αυτό μπορεί να γίνει,αν συμφωνούν οι διαχειριστές του φόρουμ για την κίνηση αυτή, που ενδιαφέραι πολλά μέλλη. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, αν τελικά συμφωνηθεί και προχωρήσει, μετά χαράς να αναλάβω την όλη κίνηση παραγγελίας στην εταιρεία.

Περιμένω απαντήσεις.

panagiotisE46ci
04-12-07, 15:58
οποτε αναμενουμε σε αυτο το ποστ αν γινει επισημη κινηση απο τους Διαχειριστες.

panagiotisE46ci
04-12-07, 16:00
οποτε αναμενουμε σε αυτο το ποστ αν γινει επισημη κινηση απο τους Διαχειριστες.ρωτησες demis για εκπτωση????????μπωρουν να μειωσουν τις τιμες?

demis_330
04-12-07, 16:12
ρωτησες demis για εκπτωση????????μπωρουν να μειωσουν τις τιμες?
Ρώτησα για εκπτωση σε Group-Buy, αλλά θέλουν να τους το ζητήσει κάποιος mod-admin από το φόρουμ. Υποψιάζομαι ότι οποιοσδήποτε μπορεί να προσποιηθεί το επίσημο site και να του κάνουν έκπτωση, γι αυτό θέλουν κάποια διαβεβαίωση ότι ναι, εμείς είμαστε !

Άντε παιδιά να ,μαζευτούμε να μπαξουμε xenon να κάνουμε τη νύχτα - μέρααααα !!! :clap:

Tasulis
04-12-07, 21:22
Aντε παλικαρια, καντε κινηση.............

billparas
04-12-07, 22:18
Tα φανάρια με projector είναι αυτάΟπότε μπορείς να καταλάβεις αν έχεις ή δεν έχεις λέμε τώρα,μιας και για να έχεις projectors απο το εργοστάσιο θα έχεις και xenon...Όσο για το αν συμβαίνει σε όλα τα αμάξια που δεν έχουν projectors το φαινόμενο, απλά είναι δεδομένο ότι συμβαίνει...Γι αυτό και έχουν βγάλει τα projectors...Οπότε αναγκαστικά η εξίσωση έχει ως εξής XENON+PROJECTORS=ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ αλλιώς αστα να πάνε,συμβιβάζεσαι με imitation δουλειές και στραβώνεις τους άλλους εισπράτοντας τα δικαιολογημένα μπινελίκια τους...


Ντέμη τα φανάρια μου είναι τα παρακάτω, μάλλον έχουν προτζέκτορα κατά τη γνώμη σου νομίζεις ότι θα δουλέψουν καλά με τα κινέζικα; Δεν μπορώ να αγοράσω τα κανονικά αυτή τη στιγμή και αν δεν αξίζει δεν θα πάρω τίποτα
Είναι Ε36 '94

demis_330
04-12-07, 22:41
Ντέμη τα φανάρια μου είναι τα παρακάτω, μάλλον έχουν προτζέκτορα κατά τη γνώμη σου νομίζεις ότι θα δουλέψουν καλά με τα κινέζικα; Δεν μπορώ να αγοράσω τα κανονικά αυτή τη στιγμή και αν δεν αξίζει δεν θα πάρω τίποτα
Είναι Ε36 '94

Δεν φαίνεται καθαρά αν έχεις ή όχι projector,έχεις αλλάξει φανάρια ?
Όλα τα κιτ δουλεύουν, και τα Κινέζικα δουλεύουν, το τελικό αποτέλεσμα στο δρόμο μετράει και φυσικά πόσο θα σου κρατήσουν, σε σχέση με ποιοτικότερα.
Εγώ για δοκιμή πήρα Κινέζικα και τα δοκίμασα και δουλεύουν μια χαρά, αλλά δεν μου αρέσει η δέσμη της συγκεκριμένης λάμπας, θα πάω σε κάτι ποιό ποιοτικό.

Ψάξε στο φόρουμ, κάποια παιδιά έχουν μπάξει σε Ε36 xenon.

Geo_3D
04-12-07, 22:51
Κάθε λάμπα xenon θέλει και δικό της ballast. Υπάρχουν kit που παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία μέσω ρελλέ και τροδοδοτούν τις λάμπες και κιτ που παίρνουν τροφοδοσία από τη φίσα της λάμπα με προέκταση καλώδιο. Σε BMW , οι λάμπες παίρνουν τροφοδοσία από το φίσα της λάμπας αλογόνου, δεν χρειάζεται καλωδίωση από την μπαταρία.

Τα ballast ιδανικό θα ήταν να μπουν σε μέρος με όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία, δεν έχω ακούσει για φωτιές και τα σχετικά.

fmaik, το κιτ της X.T.R. είναι πολύ γνωστό και όλοι το ξέρουν, καθώς και το HELLA (για το Philips δεν μιλάω γιατί είναι πασίγνωστα), είναι ποιοτικά και αξιόπιστα, έχω δει επαγγελματικές σελίδες για HID για την προώθηση των xenon και τα κιτ είναι ποιοτικά πολύ κατώτερα από αυτά εδώ που συζητάμε.

Για το Group-Buy

Και κάτι άλλο για όλους όσους ενδιαφέρονται για το Group-Buy...για να έχουμε προσφορά για Group-buy, η εταιρεία χρειάζεται ζήτηση προσφοράς μέσω του επίσημου site, άρα θα πρέπει κάποιος mod ή admin να στείλει ένα mail στη Hella για επίσημη προσφορά στα μέλη του.

Αυτό μπορεί να γίνει,αν συμφωνούν οι διαχειριστές του φόρουμ για την κίνηση αυτή, που ενδιαφέραι πολλά μέλλη. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, αν τελικά συμφωνηθεί και προχωρήσει, μετά χαράς να αναλάβω την όλη κίνηση παραγγελίας στην εταιρεία.

Περιμένω απαντήσεις.

Στειλε πμ στον Administrator με τις πληροφοριες

demis_330
04-12-07, 22:58
Ok Geo, θα στείλω PM στον administrator, ευχαριστώ. :D

Tasulis
09-12-07, 14:10
demi ειχαμε κανενα νεο φιλος?? ΠΟλυ ησυχια επεσε.......

demis_330
09-12-07, 14:35
demi ειχαμε κανενα νεο φιλος?? ΠΟλυ ησυχια επεσε.......

Τάσο. περιμένω νέα από τον administrator, έγινε επικοινωνία και τώρα αναμονή. :nixweiss:

Tasulis
09-12-07, 15:48
Σαν να αργουνε πολυ ρε demi να απαντησουν, τες πα για να δουμε για να δουμε.

demis_330
11-12-07, 17:25
Σαν να αργεί να μας στείλει προσφορά το μαγαζί, έτσι με διαβεβαίωσε ο administrator. Απλά περιμένουμε...

Εγώ πάντως συνεχίζω τις βόλτες μου στα μαγαζιά, σήμερα για πρώτη φορά έπεσα σε μαγαζί που πουλούσε xenon-kit από USA. Είναι τα XENONWORX (http://www.xenonworx.com/), και τα βρήκα 220 ευρώ το κιτ σε βαλιτσα αλουμινίου, αλλά ο πωλητής δεν είχε ιδέα αν είναι συμβατά με BMW. :(

Για να μου φύγει η περιέργεια, επικοινώνησα με την XENONWORX και περιμένω απάντηση τους. Απλά έχω την περιέργεια τι θα μου πούνε για το BMW, γιατί άνοιξα το κιτ και δεν έχει ούτε τους αντάπτορες που χρειάζεται η λάμπα H7 να βιδώσει.

giorgio_bimmer
11-12-07, 19:13
Μήπως θα έπρεπε να δούμε και αυτά????
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MTEC-XENON-HID-CONVERSION-KIT-4-BMW-E46-325-328-330_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ36476QQihZ009QQitem Z190181041919QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Λέω μήπως!!

demis_330
11-12-07, 20:19
Μήπως θα έπρεπε να δούμε και αυτά????
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MTEC-XENON-HID-CONVERSION-KIT-4-BMW-E46-325-328-330_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ36476QQihZ009QQitem Z190181041919QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Λέω μήπως!!

Φίλε μου, αυτά που λες, είναι τα πασίγνωστα MTEC, πλήρως συμβατά με BMW CANBUS, τα έχω ήδη τσεκάρει και τα ξέρω, 220 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά, και είναι Japan ! :)

Τουλάχιστον είναι γνωστά στην Αμερική και βρήκα και ένα θρεντ γι αυτά στο Ε46fanatics (http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?p=4465785) :)

Τελικά τα βρήκα και στην Ελλάδα στην τιμή των 340 ευρω ΕΔΩ (http://soundland.gr/e-shop/product_info.php?cPath=81&products_id=1238)

http://onspire.com/HID_Conversion_Kit/authentic/800_mt_D2_HID_03.jpg

Και 2 φώτος από xenon σε Projector και xenon σε φανάρι χωρίς projector. Κοιτάχτε την διάθλαση της δέσμης (πηγή www.Ε46fanatics.com)

giorgio_bimmer
11-12-07, 21:54
Δεν μπορούμε να κάνουμε κι εδώ μια ερώτηση για ομαδική παραγγελεία? Τι έχουμε να χάσουμε?

demis_330
11-12-07, 22:53
Δεν μπορούμε να κάνουμε κι εδώ μια ερώτηση για ομαδική παραγγελεία? Τι έχουμε να χάσουμε?

Επικοινώνησα μεσω μαιλ με την Soundland και θα έχω σύντομα απάντηση για το xenon-kit της MTEC σε λάμπα Η7, 6000Κ, μεσαία σκάλα, συμβατό με BMW E46 CANBUS.

giorgio_bimmer
11-12-07, 23:02
Είσαι άψογος.........ασ ελπίσουμε ότι είτε από αυτούς είτε από τους άλλους θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα, κοντά στις γιορτές.........έτσι για να κάνουμε Χριστουγεννιάτικο δωράκι στις Μπουμπού.!!!!

demis_330
11-12-07, 23:22
Είσαι άψογος.........ασ ελπίσουμε ότι είτε από αυτούς είτε από τους άλλους θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα, κοντά στις γιορτές.........έτσι για να κάνουμε Χριστουγεννιάτικο δωράκι στις Μπουμπού.!!!!

Το θέμα xenon θα το εξαντλήσω, με την ευκαιρία που ανοιξαμε συζήτηση για τα MTEC, σας παραθέτω μια σελίδα για την αυθεντικότητα των xenon-kit MTEC σε αντιδιαστολή τις μαιμούδες που κυκλοφοράνε, διαβάστε ΕΔΩ (http://onspire.com/Authentic_Fake.htm)

giorgio_bimmer
11-12-07, 23:27
Έχεις pm............

fmaik
12-12-07, 00:20
είναι Fake αυτά της soundland προσέξτε λίγο τις φωτογραφίες που δίνει το εν λόγω κατάστημα και συγκρίνετε με αυτές:
http://onspire.com/Authentic_Fake.htm

MPOWER
12-12-07, 12:27
Λοιπόν επιτέλους ήρθε η επίσημη προσφορά...σας παραθέτω το email όπως ακριβώς το έλαβα, οπότε οργανωθείτε.
Η προσφορά περιλαμβάνει ΦΠΑ σε όλες τις τιμές και έχει και επιλογή με τοποθέτηση και χωρίς.
Επίσης υπάρχουν δύο τιμές. Μία για μεμονωμένες αγορές και μία για περισσότερα απο 5 kit.

panagiotisE46ci
12-12-07, 15:47
Σημερα εποικηνωνησα και τηλεφωνικος με Πατρα οπου των ρωταγα για το θεμα με τα φαναρια projector και χωρις,με αφησε σηγουρο οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα

giorgio_bimmer
12-12-07, 18:03
Ωραία όλα αυτά, αλλά έχω μια απορία, (ίσως χαζή για κάποιους) αλλά πως θα μάθουμε ποιό από τα δύο ταιριάζει στο κάθε αυτοκίνητο και στην επαρχεία (Καβάλα) ποιός συνεργάζεται.

panagiotisE46ci
12-12-07, 18:21
τι εννοεις ποιο απο τα δυο.? παντος τα κιτ της hella αποστελωνται σε ολη την Ελλαδα οποτε δεν θα εχεις προβλημα αν πας για αυτο το κιτ

Tasulis
12-12-07, 18:59
Ποιο απο τα δυα κιτ θα προτεινεται παιδες???

demis_330
12-12-07, 19:00
Ωραία όλα αυτά, αλλά έχω μια απορία, (ίσως χαζή για κάποιους) αλλά πως θα μάθουμε ποιό από τα δύο ταιριάζει στο κάθε αυτοκίνητο και στην επαρχεία (Καβάλα) ποιός συνεργάζεται.

Φίλε μου, και τα 2 κιτ της προσφοράς συνεργάζονται με Ε46άρι χωρίς ενδείξεις καμμένης λάμπας στο ταμπλώ και με ποιοτική δέσμη και λειτουργία. Άρα, είναι στην κρίση του καθενός τι θα προτιμήσει από τα 2. :)

Διάβασα την προσφορά και σκέφτομαι ότι : και στα 2 κιτ έχουμε την ίδια άψοξη λάμπα της HELLA, αλλά με διαφορετικούς μηχανισμούς.
Το XTR kit είναι σε πολύ καλή τιμή και με ψηφιακό μηχανισμό, εγώ σκέφτομαι για XTR.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, ανοίγουμε νέο θρεντ με τίτλο "Xenon Group-Buy".
Στο νέο θρεντ, θα ποστάρουμε τις επιθυμίες μας για αγορά xenon, και όχι για απορίες σχετικά με τα κιτ, λειτουργία, εγκατάσταση, εγγύηση...
Αυτό το θρεντ θα παραμείνει για να ποστάρουμε εδώ τεχνικές απορίες και να γίνεται συζήτηση για οτιδήποτε αφορά την εγκατάσταση και αγορά xenon-κιτ.

Ευχαριστώ πολύ τον MPOWER για την μεσολάβηση του στην προσφορά Group-Buy για το φόρουμ μας από την εταιρεία XenonHellas.

panagiotisE46ci, τι λες για την προσφορά ? Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα xenon που κυκλοφοράνε σε τιμές Ελλάδας με εγγύηση και τοποθέτηση ή χωρίς.
Πιστεύω ότι είναι καλή προσφορά, περιμένω γνώμες για να προχωρήσω στο νέο θρεντ και να δηλωνουμε επιθυμίες.:yippee:

saikoE39
12-12-07, 19:08
Επειδη εχω ενα θεμα......και δεν μπορω να διαβασω ατατσμεντ......μπορει καποιος να το ποσταρει ολοκληρο!!!!!!!!!!!!!

demis_330
12-12-07, 19:26
Η επίσημη προσφορά στο φόρουμ από την XenonHellas, όπως απεστάλλει στον administrator MPOWER
Συγνώμη για την καθυστέρηση, όπου λόγω ενός ταξιδιού μου στο Εξωτερικό.. ΔΕΝ
ανταποκρίθηκα έγκαιρα.!
Δείτε πιο κάτω περισσότερα και την προσφορά μας προς το club.
Η ιδιαιτερότητα των Ε46 είναι ότι τα canbus που χρησιμοποιούν ΔΕΝ είναι ιδιου επιπέδου σε όλα,
ΑΛΛΑ διαφορετικό ανάλογα με τα επίπεδα εξοπλισμού και αυτοματισμών του αυτοκινήτου, και
ιδιαίτερα στα αυτοκίνητα εισαγωγής από Γερμανία.
Τα κιτ που σας προτείνουμε καλύπτουν απόλυτα τις παραπάνω περιπτώσεις με διαφορετικούς
συνδιασμούς μηχανισμών η canceler ανάλογα με κάθε περίπτωση..
1)
Τύπος μηχανισμών ΗELLA H.I.D
Λάμπα ΧΤR LowUV-BH7R χ 2 λάμπες & Adaptors
Θερμ. λειτ.λάμπας 4300 - 6000 Κ**
Θέσεως 2χ 4πλά leds (προαιρετικά)
Τροφοδοσία Από την original φισα καλωδίωση με ασφάλεια.
Κατανάλωση 36W +-2W
Προδιαγραφές.. CE - ISO9001 - E4 - ΤUV
Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες
Τιμή 530 Ευρώ (Ενδεικτική)
Για μεμονομένες αγορές.. τιμή χωρίς τοποθέτηση >> 450 Ευρώ
τιμή με τοποθέτηση >> 490
Για αγορές πάνω από 5 κιτ τιμή χωρίς τοποθέτηση>> 430
τιμή με τοποθέτηση>> 470
__________________________________________________ ______________
_______________________________
2)
Τύπος ΧΤR H.I.D Level 2 type
Λάμπα LowUV-BH7R χ 2 λάμπες & Adaptors
Θερμ. λειτ.λάμπας 4300-6000 Κ**
Θέσεως 2χ 4πλά leds (προαιρετικά)
Τροφοδοσία Από την original φισα καλωδίωση με ασφάλεια.
Κατανάλωση 35W +-2W
Προδιαγραφές.. ISO9001 - E4 - ΤUV
Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες
Τιμή 420 Ευρώ (Ενδεικτική)
Για μεμονομένες αγορές.. τιμή χωρίς τοποθέτηση >> 350 Ευρώ
τιμή με τοποθέτηση >> 390
Για αγορές πάνω από 5 κιτ τιμή χωρίς τοποθέτηση>> 310
τιμή με τοποθέτηση>> 350
__________________________________________________ ______________
_________________________________
Ολα τα παραπάνω κιτ είναι είναι ότι πιο ποιοτικό, και σε αποδοση δέσμης μακράν,
χρησιμοποιούν την λάμπα χαμηλής UV ακτινοβολίας BH7R της XTR , δίνουν τέλεια ποιότητα
δέσμης και χωρίς την παραμικρή ανάκλαση πέρα από το ευρος της, έχουν τοποθετηθεί
σε πολλά αυτοκίνητα, και είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστα!!
Εχουν απόλυτη συμβατότητα με τη αρτηρία CAN και δεν χρειάζετε να γίνει καμία
παρεμβαση μεσω του διαγνωστικού.!
Να γνωρίζετε οτι.. Tα παραπάνω κιτ Hella όπως και όλα τα επώνυμα,
βασίζονται μόνο σε μηχανισμούς HELLA και χρησιμοποιούν λάμπες αλλου
κατασκευαστή, (τα παραπάνω της XTR).
Ο συνδιασμός αυτός είναι απαραίτητος καθώς κανένας επώνυμος
κατασκευαστής λάμπας δέν έχει εμπλακεί στην κατασκευή λάμπας
μετατροπής από αλογόνου σε xenon.!
-Τα κιτ της XTR είναι made in Taiwan χρησιμοποιούν ψηφιακούς μηχανισμούς τελευταίας
γενιάς υψηλής απόδοσης, εχουν τοποθετηθεί σε πάρα πολλά αυτοκίνητα και είναι
αποδεδειγμένα αξιόπιστα.!
**Σχετικά με την σωστή επιλογή βαθμών Κelvin..
Βασική αρχη των H.I.D είναι ότι..όσο ανεβαίνουν οι βαθμοι Κelvin τόσο ΧΑΝΟΥΜΕ
ΣΕ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ και κερδίζουμε ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗ τού μπλε..μωβ..!
Σας προτείνουμε η επιλογή σας να είναι οπως παρακάτω..
4300Κ>> Είναι αυτό που τοποθετήτε και εργοστασιακά(Καθαρό διαυγές φως ΑΛΛΑ με ελαφρα
απόχρωση πρός το κιτρινο)
5000Κ>> Καθαρό διαυγές λευκό.
6000Κ>> (Αμιγώς λευκη απόχρωση ελαφρά μπλέ-πάγου-)
3) Κιτ χαμηλού κόστους..??
Ενημερωτικά, υπάρχει η δυνατότητα γιά κάποιο κιτ χαμηλού κόστους made china >>V-light-
BAC-VISION-X κλπ (οπως τα περισσότερα στην αγορά..) και σε τιμή από 160Ε χωρίς
τοποθέτηση, (Το κίτ περιέχει αντάπτορες και canceler) AΛΛΑ η ποιότητα τους, η αξιοπιστία
τους και η απόδοση δέσμης ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.
Επίσης στην αγορά έχουν εμφανιστεί κιτ BOSCH..?-SIEMENS..? κλπ.. τα οποία είναι MADE IN
CHINA και ΔΕΝ εχουν καμία σχεση με τις αντίστοιχες εταιρίες..! Δείτε εδώ,,
www.xenonhellas.gr/bosch_xenonhellas.pdf
Διευκρινήσεις..
• Οι ενδεικτικές τιμές (π.χ Hella 530Ε) είναι αυτές που ισχύουν στην λιανική και
γίνετε αναφορά μόνο για λόγους συγκρισης.
• Οι τιμές της προσφοράςείναι με ΦΠΑ
• Σε περιπτωση που επιλεγεί η αγορά με τοποθέτηση, αυτή θα γίνει σε
συγκεκριμένο συνεργάτη μας.
• Εαν επιλεγεί η αγορά με αντικαταβολή κάθε κιτ μπορεί να σταλεί όπου στην
ελλάδα χωρίς εξοδα αποστολής.
• Καθε κιτ περιέχει οδηγίες στα ελληνικά και είναι ευκολο στην τοποθετησή του.
Μετά την τοποθέτηση σας παρέχουμε
• Υποστήριξη όπου στην Ελλάδα μέσω των συνεργατών μας.
• Εκπτωση 45% επί των τιμών λιανικής γιά την υποστήριξη του συστήματος
σε ανταλλακτικά.
Σάς ευχαριστούμε, και στην διαθεσή σας για ότι περισσότερο..
Για την XenonHellas
Χρήστος Τσιρογιάννης

panagiotisE46ci
12-12-07, 19:27
και εγω πιστευω οτι ειναι οτι καλητερο μπωρει να μπει, μετα απο τα μαμα xenon στο 46αρι.οποιο κιτ βαζει ο καθενας θελει.το πρωι τον ζαλισα των ανθρωπο απο την εταιρια με τις ερωτησεις μου.μου ειπε για να προτεινη αυτα τα δυο συγκεκριμενα κιτ για τα Ε46 ξερει.δεν ειναι τυχαια εταιρια ,ξαναδιαβαστε με προσοχη την προσφορα.εγω που εχω κατσει σε πολλα φορουμ και διαβαζα τα thred για xenon αλλα και οοολα εδω μεσα και βλεπωντας βεβαιως και απο κοντα σε "δραση "το κιτ, θα παω να το βαλω και δεν ξαναγραφω κατι για αυτο γιατι το λιβανησαμε,χιχιχι...τωρα αν γινει και μαζευτουμε 5 ατομα για ομαδικη αγορα και αν τα βαλει κανενας <μαγκαιβερ !!!!>απο δω μεσα εχει καλος αλλιως μονος μου.ενα ευχαριστω και απο μενα στην ομαδα διαχειρησης για τις ενεργειες που εκανε.

zaharias
12-12-07, 19:32
Tο προβλημα ειναι με το canbus που ειναι διαφορετικο απο Ε46 σε Ε46 οπως λεει...
Εδω τι κανουμε???

Tasulis
12-12-07, 19:34
Ωραια πρεπει να μαζεψουμε ολες τις επιθυμιες για να δουμε εαν πιανουμε τα 5 και πανω κιτ για την καθε μια προσφορα για να πιασουμε καλη τιμη.
Σωστά???

Tasulis
12-12-07, 19:37
Tο προβλημα ειναι με το canbus που ειναι διαφορετικο απο Ε46 σε Ε46 οπως λεει...
Εδω τι κανουμε???

Εδώ σε θέλω μαστορα μου..... Τι κάνουμε?? Πως βρισκουμαι τον δικό μας???

demis_330
13-12-07, 10:24
Πιστεύω αν λέμε χρονολογία αυτοκινήτου και αν είναι εισαγωγής ή όχι στις επιθυμίες μας, δεν θα υπάρχει πρόβλημα για την παραγγελια

Geo_3D
13-12-07, 10:29
Απτη στιγμη που λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα,απλα αγοραζουμε το κιτ,παμε στο μαγαζι που εχει για εγκατασταση και εκει περα τους λεμε πολυ χοντρικα...κοφτε το κεφαλι σας και βαλτε τα να δουλεψουν κανονικα και χωρις προβληματα!

demis_330
13-12-07, 22:31
Ανοίχτηκε νέο θρεντ Xenon Group-Buy (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10909), εκεί δηλωνουμε επιθυμίες συμμετοχής ομαδικής αγοράς ποιοτικού-συμβατού xenon-kit από την προσφορά τηε XennonHellas.

Άντε να μαζευτούμε λέωωωωωω :)

Μερικές φώτο απο τα HELLA ballast :hello:

daglas
17-12-07, 15:13
το σαββατο εγινε η τοποθετηση του κινεζικου κιτ που αναφερεται στην πρωτη σελιδα ,συνολικο κοστος με τοποθετηση 150 ευρω ,εως τωρα ολα καλα ,επιτελους εγενετω φως !!! δεν τρεμοπαιζει καθολου & δεν μου αναψε κανεις φωτα δειγμα οτι δεν ενοχλει !
νομιζω οτι σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις ,απλα ειναι μια φτηνη - λυση ,τουλαχιστον ξερεις οτι ειναι κινεζικο και το πληρωνεις για οτι ειναι (65 ε το κιτ) και οχι να το πληρωσεις παπορισιο και να ειναι κινεζικης ποιοτητας !

demis_330
17-12-07, 20:47
Μπράβο daglas, χαίρομαι για το μπάξιμο σου πραγματικά, αν μπορέσεις κάποια στιγμή, βγάλε καμμία φώτο το βράδυ να τα χαρούμε ! :)

demis_330
22-12-07, 21:40
Νέα τεχνολογία τα ψηφιακά HID xenon ballast αντί των μέχρι τώρα απλών.

Δείτε σημαντικές διαφορές μεταξύ την 2 ballast:

Αγγλικά

The days of the old humming, magnetic core & coil-type ballasts have come to an end. The digital (electronic) ballast is the latest in ballast innovation.
Digital ballasts are more efficient, quieter, cooler, and softer/easier on the bulb all the while allowing for a much smaller and neater package. Digital ballasts do not have any of the usual transformers or capacitors, instead these ballasts have electronic circuitry doing the same job, only much more efficiently using significantly less current.

Τhey have the capability of self diagnostic and reset, including specific protection circuits to detect various lamp- and ballast-fault conditions allowing to safely shutdown or reset the ballast.
When the ballast fires the bulb it sends full power to the cold bulb, Over time, this shortens the bulb life and reduces the output and life span of the bulb.

Digital ballasts start by sending a low amount of power to the bulb and steadily increases the power over the next few seconds until the bulb has reached full brightness,
This is also known as soft starting, which minimizes the damage to the bulb and increases its life.
After one year of use the usable light coming from bulbs that are run on digital ballasts has decreased significantly less where as the same bulb being used in the coil type ballast would have lost over 10% more usable light over the same period of time.

Ελληνικά

Οι μέρες των παλαιών να βουίζουν, μαγνητικών πυρήνων & του σπείρας-τύπου ballast έφτασαν στο τέλος τους. Τα ψηφιακά (ηλεκτρονικά) ballast είναι τα τελευταία στην καινοτομία των ballast.
Τα ψηφιακά ballast είναι πιο αποδοτικότερα, πιό ήσυχα (όχι βουητά), δεν σηκώνουν μεγάλη θερμοκρασία, και μαλακότερα/ευκολότερα στην τροφοδοσία της λάμπας, που επιτρέπουν μια πολύ μικρότερη και πιό τακτοποιημένη συσκευασία. Τα ψηφιακά ballast δεν έχουν κάποιον από τους συνηθισμένους μετασχηματιστές ή πυκνωτές, αντ' αυτού αυτά τα ballast έχουν τα ηλεκτρονικά κυκλώματα να κάνουν την ίδια δουλειά, μόνο που την κάνουν περισσότερο αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας σημαντικά λιγότερο ρεύμα.

Έχουν την ικανότητα αυτο-διαγνωστικού και reset, συμπεριλαμβανομένου συγκεκριμένων κυκλωμάτων προστασίας για να ανιχνεύουν διάφορα σφάλματα στις λάμπες και στα ballast και να επιτρέπουν με ασφάλεια στο σβήσιμο ή reset στα ballast.
Όταν το ballast ανάβει τη λάμπα, στέλνει την πλήρη ισχύ στην κρύα λάμπα, με την πάροδο του χρόνου, αυτό μικραίνει τη ζωή της λάμπας και μειώνει την παραγωγή και τη διάρκεια ζωής της λάμπας.

Τα ψηφιακά ballst ξεκινάνε (start) στέλνοντας ένα χαμηλό ποσό ισχύς στη λάμπα, και αυξάνει σταθερά την ισχύ κατά τη διάρκεια των επόμενων μερικών δευτερολέπτων έως ότου έχει φθάσει η λάμπα στην πλήρη φωτεινότητα.
Αυτό είναι επίσης γνωστό ως soft starting (ομαλή έναρξη), η οποία ελαχιστοποιεί τη ζημιά στη λάμπα και αυξάνει τη ζωή της.
Μετά από ένα χρόνο χρήσης, το φως (φωτεινότητα) που προέρχεται από τις λάμπες των ψηφιακών ballast έχει μειωθεί σημαντικά λιγότερο από την ίδια λάμπα που χρησιμοποιεί σπείρας-τύπου ballast και έχει χάσει πάνω από 10% φωτεινότητα κατά τη διάρκεια της ίδιας χρονικής περιόδου.

Αυτά τα λίγα για να μάθουμε τι σημαίνει όταν μας λένε ότi τα ballast των HID xenon kit από προσφορές που παίρνουμε είναι ΨΗΦΙΑΚΑ !

Η τεχνολογία κοστίζει και την πληρώνουμε για μακροχρόνια χρήση και όχι 1 χρόνο ή και λιγότερο

:hello:

panagiotisE46ci
22-12-07, 21:46
εγω το ειχα γραψει αρκετες φορες οτι ειναι ΨΗΦΙΑΚΑ...

demis_330
23-12-07, 10:46
Δεν βλέπω όμως κίνηση στο Group-Buy των xenon, τα +300 ευρώπουλα φαίνονται πολλά μάλλον...χρειαζόμαστε τουλάχιστον ακόμα μια επιθυμία για να προχωρήσουμε. Αλλιώς δεν το βλέπω να προχωράει. :(

panagiotisE46ci
23-12-07, 10:49
εγω demis οπως ειχα πει και στον zaharia θα κανω την συγκεκριμενη κινηση αλλα με το νεο ετος.μεχρι τωρα 4 ατομα ειναι καλα ,μεχρι τωρα ,μπωρει να μην εχουν δει και το thred ορισμενοι!!!

demis_330
23-12-07, 11:05
εγω demis οπως ειχα πει και στον zaharia θα κανω την συγκεκριμενη κινηση αλλα με το νεο ετος.μεχρι τωρα 4 ατομα ειναι καλα ,μεχρι τωρα ,μπωρει να μην εχουν δει και το thred ορισμενοι!!!

Ας ελπίσουμε να μαζευτούμε τουλάχιστον 5 φίλε μου :)

Και 5 βίντεο για :

Halogen/Xenon (http://www.hella.com/produktion/HellaResources/WebSite/HellaResources/Internet_Movies/EN/AutoIndustry/LI_Halogen_Xenon.mpg)
Bi-xenon (http://www.hella.com/produktion/HellaResources/WebSite/HellaResources/Internet_Movies/EN/AutoIndustry/LI_Bi_Xenon.mpg)
Varilis (Adaptive Frontlight System AFS) (http://www.hella.com/produktion/HellaResources/WebSite/HellaResources/Internet_Movies/EN/AutoIndustry/LI_VARILIS.mpg)
Cornering Light (http://www.hella.com/produktion/HellaResources/WebSite/HellaResources/Internet_Movies/EN/AutoIndustry/LI_Cornering_Light.mpg)
Dynamic Blending Light (http://www.hella.com/produktion/HellaResources/WebSite/HellaResources/Internet_Movies/EN/AutoIndustry/LI_DynamicBendLighting.mpg)

πως σχεδιαστηκαν και πως λειτουργουν.

:hello:

BILL007
30-12-07, 13:03
:yipee:Nάτα λοιπόν και τα δικά μου XENON 6000Κ!!!!Επιτέλους τα έβαλα και άργησα τόσο γιατί έκανα μια εξαιρετική δουλειά βάζοντας αλλού τα ballast πολύ μακριά απο τα φανάρια και αυτό απαιτόυσε χρόνο και μελέτη:D!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ...Φωτό παρακάτω...Πάντως θα ακολουθήσει και video μέσα απο το μηχανοστάσιο για να δείτε και την μετ-εγκατάσταση:D

demis_330
30-12-07, 13:14
Μπράβο Βασίλη, τελικά τα έβαλες ε ? :dblthumb2
Εντυπώσεις από το νέο σου φωτισμό στο δρόμο δεν μας είπες :) Χρειάστηκαν ρύθμιση στο ύψος τα δικά σου ?

BILL007
30-12-07, 13:18
Φίλε Δημήτρη ο φωτισμός απλά τέλειος...Οσο για τη ρύθμιση όταν τα έχεις τελείως κάτω σίγουρα δεν ενοχλούν κανέναν...Απο κει και πέρα δεν έχω άποψη για το τι γίνεται όταν είναι ψηλά...Βασικά παρατήρησα ότι όταν είναι ψηλά τότε δείχνουν περίπου σαν τα μεγάλα οπότε μάλλον θα ενοχλούν...Τέλος πάντων...Θα βάλω ένα φίλο μου να οδηγήσει και εγώ θα πάρω το δικό του αμάξι για να δω τι παίζει...:D

bmw330vasilis
05-01-08, 00:40
Μεγια φιλε καλοριζικα...μπορεις να πεις αν τα εβαλες μονος σου και που ακριβως τα τοποθετησες λεγοντας μακρια απο τα φαναρια?
ευχαριστω



:yipee:Nάτα λοιπόν και τα δικά μου XENON 6000Κ!!!!Επιτέλους τα έβαλα και άργησα τόσο γιατί έκανα μια εξαιρετική δουλειά βάζοντας αλλού τα ballast πολύ μακριά απο τα φανάρια και αυτό απαιτόυσε χρόνο και μελέτη:D!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ...Φωτό παρακάτω...Πάντως θα ακολουθήσει και video μέσα απο το μηχανοστάσιο για να δείτε και την μετ-εγκατάσταση:D

BILL007
08-01-08, 14:12
Oλομόναχος...Όσο για το τι εννοώ μακρυά απο τα φανάρια δείτε τα βίντεο που ανέβασα σήμερα:yipee::icon02::icon11:

http://www.youtube.com/watch?v=SO9Lozz6Sww

http://www.youtube.com/watch?v=NTLsRNkmc7I

SPARTAN
17-01-08, 18:22
Μια ερωτηση παιδια.Στο δικομου το BMW E87 116 θα χρειαστω ειδικα ντουι για να μπουν οι Η7 λαμπες???Μηπως ξερει κανενασας???

SPARTAN
20-01-08, 13:02
Καλημερα παιδια.Θα ηθελα να ρωτησω καμια φορα οταν ανοιγω τα φωτα τα κλεινω και τα ξανανοιγω μου αναβει η μια λαμπα μονο ,απο οτι διαβασαστις οδηγιες λεει οτι οταν αναβουν η μια λαμπα απο τισ 2 χρειαζετε μπαταρια μεγαλυτερη των 60Αh h να μπει καποιος ρελες.Εχετε ακουσει τιποτε γι αυτο???

mitsos_chania
24-01-08, 14:49
λοιπον παιδες σημερα εκανα τη δοκιμη με το κιτ αφου χθες πηρα τα ντουι(thanks to bmw318vasilis).η δεσμη οντως δεν ειναι και η καλυτερη.βεβαια πρεπει να το δω και βραδυ.μου βγαζει σφαλμα αλλα μολις τα αναψω φευγει.εχω ομως ενα προβλημα.ενω το αριστερο ballast μπαινει ανετα(σαν να το περιμενε η θεση)το δεξι δεν υπαρχει χωρος να μπει.μαλλον πως θα το βαλω καπου προχειρα με δεματικο μεχρι να δω τι θα κανω.εχει κανεις καμια ιδεα?α και κατι αλλο τωρα που ξαναεβαλα την κανονικη λαμπα υπαρχει καμια περιπτωση να εχει χασει τη ρυθμιση και να θελει ρυθμισμα?παντως σε εμφανιση ειναι και γαμω!!!

daglas
24-01-08, 15:10
φιλε mitso θα πρεπει να αγορασεις canceller ( εγω τα πηρα απο e-bay )για να μην σου βγαζει σφαλμα ,
ρυθμιση ? εχεις προτζεκτορες ? νομιζω πως οχι απο οτι φενεται στο γκαραζ σου ,αρα δεν γινεται !

mitsos_chania
24-01-08, 15:19
φιλε daglas θα παω για γνησια ξενον μαζι με φαναρια.αλλα προς το παρον θα βαλω αυτα.εχεις καμια ιδεα για το που μπορει να μπει το ballast?ή καποιος αλλος??

demis_330
24-01-08, 15:44
λοιπον παιδες σημερα εκανα τη δοκιμη με το κιτ αφου χθες πηρα τα ντουι(thanks to bmw318vasilis).η δεσμη οντως δεν ειναι και η καλυτερη.βεβαια πρεπει να το δω και βραδυ.μου βγαζει σφαλμα αλλα μολις τα αναψω φευγει.εχω ομως ενα προβλημα.ενω το αριστερο ballast μπαινει ανετα(σαν να το περιμενε η θεση)το δεξι δεν υπαρχει χωρος να μπει.μαλλον πως θα το βαλω καπου προχειρα με δεματικο μεχρι να δω τι θα κανω.εχει κανεις καμια ιδεα?α και κατι αλλο τωρα που ξαναεβαλα την κανονικη λαμπα υπαρχει καμια περιπτωση να εχει χασει τη ρυθμιση και να θελει ρυθμισμα?παντως σε εμφανιση ειναι και γαμω!!!

Φιλε μου, το συγκεκριμενο κιτ που αναφέρω στο ποστ, βγάζει σφάλμα αλλά όταν τα αναψεις εξαφανιζεται. Για να μην σου βγάζει σφάλμα, θελεις cancellers...

Το δεξί απο τη θέση του οδηγου (ή το αριστερο οπως βλέπουμε το μηχανοστασιο από μπροστα) έχεις μια λύση να το τοποθετησεις στην βάση του φαναριού οπου πρέπει να έχει μια υποδοχή για να δεχεται το ballast οριζοντια.
Αν όμως το ballast είναι πιο φαρδύ, τότε δεν θα χωραει να μπει...και ψάχνεις κάπου αλλού να το τοποθετησεις...

Όσο για την ρυθμιση, αν δεν πειραξες τα 2 ρυθμιστικα για καθε φαναρι που είναι πάνω στο φανάρι ή την ρυθμιση απο μέσα...δεν χρειάζεται πάλι ρυθμιση. :hello:

mitsos_chania
24-01-08, 15:49
φιλε demis κατω απο το φαναρι που μου λες πως θα την βρω τη θεση?δεν πιστευω να χρειαζεται να βγει το φαναρι.παντως μια χαρα μου φαινεται το κιτ.ενταξει η δεσμη μπορει να μην ειναι και η καλυτερη αλλα ενταξει.οσο για τα cancellers το εχω στο νου μου να τα παρω.απλα δεν τα βρισκω στο ebay.παντως σε εμφανιση δεν εχει καμια σχεση

demis_330
24-01-08, 16:17
http://www.imageshack.gr/files/v1p3fjdk4ykoo9jni8um.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=v1p3fjdk4ykoo9jni8um.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/gonisjjik86gf2vqbw3b.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=gonisjjik86gf2vqbw3b.jpg)

mitsos_chania
24-01-08, 22:54
καλα ρε φιλε demi εισαι απαιχτος.αυριο το πρωι θα ψαξω να δω αν κανει.καλα για ολα εχεις απαντηση?αυτα ειναι

bmw330vasilis
24-01-08, 23:16
καλοριζικα φιλαρακι..........:ylsuper:

λοιπον παιδες σημερα εκανα τη δοκιμη με το κιτ αφου χθες πηρα τα ντουι(thanks to bmw318vasilis).η δεσμη οντως δεν ειναι και η καλυτερη.βεβαια πρεπει να το δω και βραδυ.μου βγαζει σφαλμα αλλα μολις τα αναψω φευγει.εχω ομως ενα προβλημα.ενω το αριστερο ballast μπαινει ανετα(σαν να το περιμενε η θεση)το δεξι δεν υπαρχει χωρος να μπει.μαλλον πως θα το βαλω καπου προχειρα με δεματικο μεχρι να δω τι θα κανω.εχει κανεις καμια ιδεα?α και κατι αλλο τωρα που ξαναεβαλα την κανονικη λαμπα υπαρχει καμια περιπτωση να εχει χασει τη ρυθμιση και να θελει ρυθμισμα?παντως σε εμφανιση ειναι και γαμω!!!

mitsos_chania
24-01-08, 23:37
δεν τα εχω βαλει ακομα φιλε βασιλη πανω.απλα τα δοκιμασα.τελικα θα κανουμε τη δοκιμη το σαββατο ή να κατσω να τα βαλω αυριο?παντως εμενα δεν τρεμοπαιζουν καθολου

mitsos_chania
25-01-08, 12:27
καλημερα!σημερα εβαλα και τα δυο ξενον(το δεξι ballast πολυ προχειρα το αριστερο τελεια)εχω ομως μια απορια τα ντουι κουμπωνουν αλλα στριβουν πολυ λιγο.μηπως δεν τα βαζω καλα?περιμενω βεβαια το βραδυ να δω τι θα μου δειξουν.α και μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδια για να προεκτεινω τα καλωδια των ballast?

daglas
25-01-08, 13:50
file mitso πηγαινε σε καποιον που βαζει xenon στην γειτονια σου & ρωτα ,εμενα εκανε 20 λεπτα ο φιλος που τα τοποθετησα , τα εβαλα στους θολους αρκετα στερεα .μην ταλαιπωρησε αδικα !

mitsos_chania
25-01-08, 13:52
το ενα ρε φιλε daglas μπηκε πολυ καλα στο θολο το εβαλα.αλλα το αλλο δεν γινεται.τωρα θα παω να δω τι μπορουν να κανουν

mitsos_chania
25-01-08, 23:12
τελικα η τοποθετηση εγινε με ταινια διπλης πανω στο δοχειο υγρου των καθαριστηρων.το ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τι να κανουμε.ενα ρυθμισμα θελουν τωρα στο δεξια αριστερα και ολα ενταξει.και κατα ενα περιεργο τροπο δεν στραβωνω τους μπροστα

Tomi
11-06-08, 00:02
παιδιά έβαλα xenon μιας φτηνής εταιρίας που έχει αναφερθεί παρακάτω επειδή φορούσα και στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο,αλλά όταν το βάζω να παίρνει ρεύμα από τις μαμά φίσες για τα αλογόνου τρεμοσβήνουν..όταν τα δώσω ρεύμα από την μπαταρία με το ειδικό καλώδιο που προμηθεύτηκα(με ρελέ ασφάλειες κ.λ.π.) μου ανάβουν ενδείξεις καμένης λάμπας και μετά απο λίγο πάλι τρεμοπαίζει..τι να κάνω???ευχαριστώ προκαταβολικά..Υ.Γ. το αμάξι είναι 318ci μοντέλο 2004 Ά εξάμηνο facelift με προτζέκτορες φερμένο από Γερμανία.

BILL007
11-06-08, 00:06
Νομίζω και κάποιος άλλος το είχε αυτό το πρόβλημα...Για αρχή κάνε προγραμματισμό στο αμάξι σαν να είχες xenon μαμά και βλέπεις έπειτα...:D

Tomi
11-06-08, 13:56
Bill007 να το κάνω προγραμματισμό με την τροφοδοσία από την μπαταρία ή από τα φίς????και πού(για θεσσαλονίκη)??και πόσο το μαλλί??????για να μην πιαστώ κότσο όχι τπτ άλλο..thanks mate!

Tomi
11-06-08, 22:43
καμιά ιδέα για το παραπάνω κανείς?????

bmw330vasilis
11-06-08, 22:59
καντο απο τα φις...συνδεσε το κανονικα στα φις και πηγαινε το σε καποιον που εχει μηχανημα για προγραμματισμο ή στην αντιπροσωπεια

Tomi
11-06-08, 23:01
παρατήρησα ότι σε σχέση με του φίλου μου που τα έχει όπως λές,τα δικά μου ανάβουν πιο γρήγορα και πιο δυνατά,και φοράμε τα ίδια ακριβώς..

zgouriazmenos
11-06-08, 23:47
Φίλε Tomi είχα ανάλογο πρόβλημα με το δικό μου. Συνδεσέ τα κανονικά με τις φύσες, βάλε και τους πυκνωτές παράλληλα στην είσοδο των 12v απο τα ballast για να μη βγάζει πρόβλημα καμμένης λάμπας, κάνεις και ένα προγραμματισμό για τα xenon και είσαι OK!!!

bmw330vasilis
11-06-08, 23:55
και χωρις τους πυκνωτες αν γινει ο προγραμματισμος πιθανοτατα ολα να ναι οκ

Tomi
11-06-08, 23:59
ευχαριστώ φίλος!!αλλά πού να πάω για προγραμματισμό???σε αντιπροσωπεία???

zgouriazmenos
12-06-08, 00:00
Ναι Βασίλη, είναι πιθανό να δουλέψει και χωρίς τους πυκνωτές.Tomi σε αντιπροσωπεία για προγραμματισμό ή σε κάποιον που διαθέτει το διαγνωστικό για τα BMW τελοσπάντων.

Tomi
12-06-08, 00:23
και το μαλλί???καμια 30Ε???

zgouriazmenos
12-06-08, 00:42
Δε νομίζω Tomi. Πολλά μου φαίνονται.Δεν κανει και κατι ιδιαίτερο. Απλά "ενημερώνει" τον εγκέφαλο οτι υπάρχουν xenon.Υπόθεση μισού λεπτού,στην κυριολεξία.Κανονικά δεν πρέπει να παρει τίποτα...

Tomi
12-06-08, 01:00
χμμ..κανονικά..τπτ δεν εννοείται στην ελλάδα..και τπτ δν είναι κανονικό..ή τουλάχιστον έτσι όπως το εννοούμε..ευχαριστώ πάντως παιδιά.θα πάω θα δείξει..

tasospou44
06-07-08, 03:40
παιδες βοηθεια γιατι καιγομαι....να παρω τα ειδικα ντουι για τις λαμπες των xenon η να τρυπησω τα ηδη υπαρχοντα...ξερει κανεις ποσο εχουν αυτα τα ντουι που φορανε τα αμαξια στην αντιπροσωπεια σε περιπτωση που θελω να βαλω παλι μαμα λαμπες??

stefanos_cool
22-08-08, 21:21
Παιδιά καλησπέρα,

έβαλα επιτέλους και γω xenon, αλλά έχω μερικά προβληματάκια και θα
ήθελα την βοήθειά σας. Το αμάξι που μπήκαν τα xenon είναι ε39 με φανάρια καινούρια
με προντζέκτορες και δαχτυλίδια (βλ. γκαράζ)
(πριν με κράξετε ότι το θέμα είναι πολυσυζητημένο, μετά από πολύ ψάξιμο και προσεχτικό
διάβασμα, είδα ότι τα παρακάτω δεν έχουν συζητηθεί)

1.Δεν μπορεί ο ηλεκτρολόγος να τα κάνει να μην βγάζει μήνυμα καμένης λάμπας μου είπε
βέβαια ο άνθρωπος ότι θα το ψάξει και θα μου πει. ΟΚ, διάβασα για τους πυκνωτές που λέτε,
αλλά που μπορώ να τους βρώ; Έκανα το κόλπο που λέει φίλος σε προηγούμενο ποστ δηλαδή
αφού ανοίξεις διακόπτη ανάβεις μία τα φώτα σβήνεις και είσαι οκ, αλλά εμένα μου βγάζει
συνέχεια σφάλμα συνοδευμένο και με το σπαστικό ντιν! Όταν είναι αναμμένα είναι οκ.

2.Τα δαχτυλίδια από τα φανάρια πλέον φαίνονται κίτρινα, αλλάξαμε λαμπάκια (λευκό πάγου)
αλλά και εδώ βγάζει καμένη λάμπα, δοκιμάσαμε παράλληλη σύνδεση εξωτερικό συμβατικό
λαμπάκι αλλά δεν άναβε το λαμπάκι (λευκό πάγου)

3. Τι προτείνετε, αξίζει να μπει xenon και στην μεγάλη σκάλα; Βασικά νομίζω πως ναι, αλλά
τι γίνεται όταν απλά θέλεις να κάνεις σινιάλο; Εννοώ με την καθυστέρηση που κάνει το xenon
μέχρι να ανάψει 100%

Προτίμησα να βάλω αυτά τα φτηνά, πρώτον για να δοκιμάσω και δεύτερον διότι τα βρήκα στη μισή τιμή από την προσφορά που μου έκανε η xenon hellas για το κινέζικο κιτ.
Επίσης έχουν 2 χρόνια εγγύηση! (και όμως ναι)
Από ποιότητα; προσωπικά εγώ που τα σύγκρινα με άλλη ε39 συναδέλφου που διαθέτει εργοστασιακή εγκατάσταση xenon δεν είδα καμία διαφορά πέραν της ελαφριάς διαφοράς
χρώματος μιας και εγώ επέλεξα τα 8000κ.(πάρα πολύ ελαφρύ μπλε)

Σας ευχαριστώ,

Στέφανος

mitsos_chania
08-09-08, 13:09
εχω μια απορια.για να μπουν ξενον στην μεγαλη σκαλα χρειαζονται και εκει τα ειδικα ντουι?τα cancellers λογικα θα χρειαζονται