PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με κοντερ Ε30


kanonas M3
25-10-07, 11:42
παιδες θελω βοηθεια το κοντερ εχει σταματησει να δουλευει ειναι 90μοντ.Ε30 και θελω να μαθω αν ειναι με το ματακι στο διαφορικο η με ντιζα το κοντερ???

VATOS
25-10-07, 12:16
ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ , ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΤΙΖΑ...
ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ..ΕΛΕΓΞΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΛΕΧΤΗΚΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ , Η ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΛΑΚΟΥΒΑ ΝΑ ΣΚΑΛΩΣΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΟΨΕ...

God
25-10-07, 13:22
Μπορει και απλα να φταιει το κοντερ, χαλανε σχετικα ευκολα αυτα. Δοκιμασε ενα αλλο καντραν.

kanonas M3
26-10-07, 12:35
θα τα κοιταξω και θα σας απαντησω παιδες ευχαριστω

kanonas M3
29-10-07, 12:29
παιδες εψαξα και μαλλον οφειλετε απο το κοντερ την πλακετα..βρηκα πλακετα με το κοντερ (μονο χλμετριτη)και μου ζητανε 120ευρα πως σας φαινετε η τιμη?θα βρω πιο φθηνα??εχει κανενασ υποψιν κατι?

BMW523i
29-10-07, 12:41
Πόσο??? Δες στις αγγελίες τι τιμές υπάρχουν!

God
29-10-07, 12:52
παιδες εψαξα και μαλλον οφειλετε απο το κοντερ την πλακετα..βρηκα πλακετα με το κοντερ (μονο χλμετριτη)και μου ζητανε 120ευρα πως σας φαινετε η τιμη?θα βρω πιο φθηνα??εχει κανενασ υποψιν κατι?

Καινουργιο? Μτχ στις μαντρες ΟΛΟ το καντραν δεν παει πανω απο 70-80 ευρω!

manosbmw318ie30
29-10-07, 14:15
Και στο δικό μου που είχε πρόβλημα το κοντέρ ΚΑΙ το στροφόμετρο, αγόρασα μεταχειρισμένο και άλλαξα μόνο τη πλακέτα. Δε θυμάμαι τιμή αφού ήταν πριν 3 χρόνια σχεδόν. Όσο την είχα μετά για 1 χρόνο την Ε30 όλα δούλευαν ρολόι!

paris320ci
01-11-07, 11:18
Στη πλακέτα SI Board είναι συνηθισμένο πρόβλημα η μπαταρία που βρίσκεται ενσωματωμένη πάνω της.Μπορέις να αποκολλήσεις τη μπαταρία και να εφαρμόσεις μια νέα λιθίου (ή κάτι συμβατό) με πολύ χαμηλό κόστος.

giogio
01-11-07, 11:28
Στη πλακέτα SI Board είναι συνηθισμένο πρόβλημα η μπαταρία που βρίσκεται ενσωματωμένη πάνω της.Μπορέις να αποκολλήσεις τη μπαταρία και να εφαρμόσεις μια νέα λιθίου (ή κάτι συμβατό) με πολύ χαμηλό κόστος.

Σωστο,αλλα αυτο ισχυει οταν εχεις προβλημα με τα inspection

paris320ci
01-11-07, 11:37
Σωστο,αλλα αυτο ισχυει οταν εχεις προβλημα με τα inspection

Όχι απαραίτητα. Στην περίπτωση μου τρελάθηκε το οικονόμετρο και μετά από λίγες μέρες το στροφόμετρο.

DaywalkeR
08-07-08, 08:00
Πριν 2 μερες ειχα την φαεινη ιδεα να μηδενισω τον χιλιμετρητη μου για να μετρησω οικονομια, απο εκεινη την στιγμη και μετα δεν δουλευει ο χιλιομετριτης και εχει επειδεινωθει το προβλημα με το οργανο θερμοκρασιας που ειχα, να παω για αλλαγη με την μια ή να κατσω να σκαλίσω? υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω σε αυτο που θα αγορασω ή απλα ειναι αλλη μια περιπτωση γουρουνιου στο σακι?

haroulis
11-07-08, 22:27
στο ε30 σπανε τα πλαστικα γραναζακια του ταχυμετρου.αν δεν θελεις μεταχειρισμενο κοιτα εδω http://www.beckerelectronics.com/MBgear.html.υπαρχουν και αλλοι που πουλανε.αν βρω θα δωσω διευθυνση.http://www.odometergears.com/bmw.html

Kostas Christ
11-07-08, 23:13
εμενα παλι τον περισσοτερο καιρο δουλευει κανονικα. ωρες ωρες τρωει κατι φλασιες και νεκρωνει το μισο κοντερ απο τη δεξια μερια (δλδ στροφομετρο, οικονομομετρο και θερμοκρασια)

God
12-07-08, 01:23
εμενα παλι τον περισσοτερο καιρο δουλευει κανονικα. ωρες ωρες τρωει κατι φλασιες και νεκρωνει το μισο κοντερ απο τη δεξια μερια (δλδ στροφομετρο, οικονομομετρο και θερμοκρασια)

Εσενα μαλλον δεν πρεπει να παταει καλα η πριζα απο πισω, η απλως θα θελει ενα καθαρισματακι οι επαφες της.

gscat
02-04-12, 13:02
Διαβάζω τα θέματα αντίστοιχα με αυτό, γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα.

Κάποιες φορές δεν δουλεύει καθόλου το ταχύμετρο μαζί με χιλιομετρητή και οικονομόμετρο.

Υπάρχει κάποια λύση; Ο ηλεκτρολόγος μου έκανε ότι μπορούσε...

Bassakos
03-04-12, 01:15
, απλα βρισκεις μεταχειρο οργανα που να δουλεβουν...

Mike_gr
06-04-12, 13:07
Διαβάζω τα θέματα αντίστοιχα με αυτό, γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα.

Κάποιες φορές δεν δουλεύει καθόλου το ταχύμετρο μαζί με χιλιομετρητή και οικονομόμετρο.

Υπάρχει κάποια λύση; Ο ηλεκτρολόγος μου έκανε ότι μπορούσε...

ειχα το ιδιο προβλημα, ηταν οι επαφες πισω στο ταχυμετρο. το πηγα σε ηλεκτρονικο και αυτος μου ξανακολλησε ολες τις επαφες απο πισω και εδω και 2 χρονια δεν ειχα αλλο προβλημα.
Αν δεν γυρνανε τα χιλιομετρα μονο, ειναι σιγουρα γραναζια ταχυμετρου κομμενα
αν δεν μηδενιζονται τα service inspection τοτε θελουν αλλαγη οι μπαταριες.