PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΛΑΔΙΟΥ.......


m_power_lunatic
05-02-05, 18:37
Εχει χρησιμοποιησει κανεις στο μοτερακι του καποιο αντιτριβικο λαδιου η καποιο προσθετο λαδιου ωστε να προστατεψει τον κινητηρα του ακομα ποιο αποτελεσματικα?Αν εχει καποιος εμπειρια απο κατι αντιστοιχο ας το αναφερει νομιζω θα ηταν ενδιαφερον αρκετα!!!! :feedback:

ΓΙΩΡΓΟΣ
05-02-05, 18:58
Εχει χρησιμοποιησει κανεις στο μοτερακι του καποιο αντιτριβικο λαδιου η καποιο προσθετο λαδιου ωστε να προστατεψει τον κινητηρα του ακομα ποιο αποτελεσματικα?Αν εχει καποιος εμπειρια απο κατι αντιστοιχο ας το αναφερει νομιζω θα ηταν ενδιαφερον αρκετα!!!! :feedback:


Eγω εχω βαλει το MOTOR KOTE, λενε οτι μειωνει τηs τριβές στα κινουμενα μερη του κινητηρα, μειωσει καταναλωσηs καυσιμου, και μακροβιωτητα του κινητηρα, εχει 15 μερεs που το εχω βαλει και στη καταναλωση εχω δει μια μικρη διαφορα, στα υπολοιπα θα δειξει ο χρονοs

p_sE36
05-02-05, 19:30
εγω ειχα βαλει ενα λαδι με γραφιτη που εκανε αυτη τη δουλεια, προστατευε τα μεταλλα και μειωνε τις τριβες κλπ... ειχε μαυρο χρωμα και το εδινε για 10000 χιλιομετρα, δε θυμαμαι τη μαρκα αλλα μπορω να τη βρω αν σε ενδιαφερει, εχω το κουτι καπου, και ειχα δωσει περιπου 70-80 ευρω για το λαδι μαζι με ενα προσθετο με γραφιτη για τις βαλβολινες!

ks50:50
05-02-05, 21:39
Εγώ έχω βάλει Motor Kote. Το έχω 6000χλμ αλλά δεν έχω τρελαθεί κιόλας. Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση ή κάπου αλλού. Πάντως σε μια δοκιμή του Max Power αν θυμάμαι καλά είχε δώσει 1,7 άλογα σε ένα Saxo Vts. Σίγουρα δεν έχεις να χάσεις τίποτα βάζοντας το.

Minas DASC
05-02-05, 22:31
Εβαλα και εγω motorkote στον κινητηρα πριν 7000 χλμ.
Σε καταναλωση δεν ειδα διαφορα αλλα ειδα βελτιωση στη ευστροφια του και κυριως στον θορυβο - κανει πολυ λιγοτερο θορυβο και κραδασμους!
Αλλαξε αμεσως το "δουλεμα" του οταν το εβαλα!
Πιστευω οτι οντως μειωνει αρκετα τις τριβες και θα το προτεινα.

Black5
06-02-05, 03:32
Εβαλα και εγω motorkote στον κινητηρα πριν 7000 χλμ.
Σε καταναλωση δεν ειδα διαφορα αλλα ειδα βελτιωση στη ευστροφια του και κυριως στον θορυβο - κανει πολυ λιγοτερο θορυβο και κραδασμους!
Αλλαξε αμεσως το "δουλεμα" του οταν το εβαλα!
Πιστευω οτι οντως μειωνει αρκετα τις τριβες και θα το προτεινα.

Ακριβώς το ίδιο είχα προσέξει κι εγώ όταν το έβαλα πριν 50.000 χιλιόμετρα!!! Αμέσως αλλάζει ο ήχος. Γλυκαίνει.... Λέω να ξαναβάλω.....

GIORGOS
06-02-05, 12:03
Παιδια επειδη δεν γνωριζω καθολου για προσθετα λαδιου θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστιζουν και εαν πως τα βαζουμε μαζι με την αλλαγη λαδιων?

Strax
06-02-05, 12:35
Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.

p_sE36
07-02-05, 10:54
αυτο το motor kote που το πουλανε ρε παιδια? και ποσο κανει?

Minas DASC
07-02-05, 13:36
Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.

Strax, αν ειχα και εγω το αυτοκινητο σου δεν θα εβαζα κανενα αντιτριβικο και συμφωνω μαζι σου. Αλλα το Ε36 δεν εχει και καμια τεχνολογια - κινητηρας δεκαετιας- οποτε μονο καλο θα μπορει να μου κανει σκεφτηκα, και δεν το μετανιωσα...

Τα 200ml που ειναι αρκετα για 4-5lt λαδι εχουν 40 ευρω αν θυμαμαι καλα.
τσεκαρετε www.motorkote.gr για την διαθεση στην ελλ. αγορα και το www.motorkote.com για πιο πολλες λεπτομερειες.

(ειμουνα και εγω διστακτικος οταν το εβλεπα στις εκθεσεις, αλλα μου ειπε φιλος καλες εντυπωσεις και το εβαλα!)

bmwfan
07-02-05, 22:33
Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.


Συμφωνω μαζι σου φιλε Strax.Η bmw δεν συνιστα τετοιου ειδους προσθετα .!!!!

Tasulis
24-05-07, 20:50
Ηθελα να ανοιξω ενα thread σχετικά με το προιον MOTORKOTE.
Ευτηχώς εκανα ανζητηση και ειδα οτι υπάρχει.

Τελικα βλέπω οτι το προσπεράσαμε χωρίς να ασχοληθουμε ιδιαιτερα με το προιον.
Ειδα και σε αλλα forum οτι αλλοι το συνιστουν και άλλοι οχι.
Βεβαια ειναι για άλλα αμάξια απο τα δικά μας.

GMarts
24-05-07, 21:24
Εγω το εχω χρησιμοποιησει και στο Ε30 και στο focus που εχω αλλα και στρην μοτοσυκλετα.Θεωρω οτι στην καταναλωση δεν υπαρχει διαφορα ομως στον θορυβο και στο "γλυκο" δουλεμα ειδα .....τωρα για την οδηγια της μαμας ΒMW αν το 'ξερα δεν θα εβαζα...

MZ3
24-05-07, 23:59
Δεν έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω πρόσθετα λαδιού. Το έχω αποφύγει γιατί είναι ξεκάθαρη η οδηγία του εργοστασίου ότι αυτά του είδους τα βελτιωτικά πρέπει να αποφεύγονται.


να ρωτισο και εγω το κουλο μου
υπαρχει καμια μαρκα που να σηνησταει τετιου ηδους βελτιοτικα?
ολες ειναι αρνητηκες η μονο μερικες?

InsaneDriver
25-05-07, 00:16
Προφανώς και κανένας κατασκευαστής αυτοκινήτων δεν θα προτείνει οτιδήποτε έχει να κάνει με έξτρα προστασία του ''προϊόντος'' του.:smokin:

Πάντως πρέπει να κάνει δουλεία αυτό το μοτορκοτέ.

320 open
25-05-07, 01:19
to εχω βαλει στο ε46 και στο ε30 μου.το πηρα μαζι με ενα φιλο μου και εκεινος το εβαλε στο ε36 του.στην καταναλωση ειδα μικρη διαφορα,στο θορυβο αρκετη.και ο φιλος με το36 το ιδιο.βασικα θεωρω οτι προστατευει περισσοτερο τον κινητηρα σε συνθηκες πιεσης.δεν περιεχει teflon το οποιο μπορει να δημιουργησει προβληματα.θα το ξαναβαλω

likourm5
25-05-07, 07:35
οποιοσ εχει δει κινητηρα ανοιγμενο απο γερμανια που δεν αλλαζουν συχνα λαδια και πιανει πουρι πανω στα κινουμενα μελη του κινητηρα το ιδιο κανουν και τα βελτιωτικα γιαυτο και γλυκαινει ο θορυβος.ομως μετα απο καιρο παθαινει ζημια ο κινητηρασ γιατι και στην αλλαγη λαδιων που κανουμε αυτο μενει και φραζει τουσ αυλουσ που περναει το λαδι στα δαχτυλιδια των εκκεντροφορων και τρωγονται και εχουμε προβληματα μη σωστης λιπανσης του κινητηρα.καλο ειναι να χρισιμοποιητε οτι λεει η εταιρεια για καθε αυτοκινητο.:smashtard

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
26-05-07, 14:14
οποιοσ εχει δει κινητηρα ανοιγμενο απο γερμανια που δεν αλλαζουν συχνα λαδια και πιανει πουρι πανω στα κινουμενα μελη του κινητηρα το ιδιο κανουν και τα βελτιωτικα γιαυτο και γλυκαινει ο θορυβος.ομως μετα απο καιρο παθαινει ζημια ο κινητηρασ γιατι και στην αλλαγη λαδιων που κανουμε αυτο μενει και φραζει τουσ αυλουσ που περναει το λαδι στα δαχτυλιδια των εκκεντροφορων και τρωγονται και εχουμε προβληματα μη σωστης λιπανσης του κινητηρα.καλο ειναι να χρισιμοποιητε οτι λεει η εταιρεια για καθε αυτοκινητο.:smashtard

Εγώ που το έβαλα και το είχα δυναμομετρίση πριν είχε 8hp &1.5kg ροπή παραπάνω μπορείς να μου το δικαιολογήσεις με τι άλλο αυτή η διαφορά δυναμης. :scratchch

InsaneDriver
26-05-07, 14:19
Εγώ που το έβαλα και το είχα δυναμομετρίση πριν είχε 8hp &1.5kg ροπή παραπάνω μπορείς να μου το δικαιολογήσεις με τι άλλο αυτή η διαφορά δυναμης. :scratchch
Διαφορά θερμοκρασίας, υγρασίας, διαφορά βενζίνης ως προς την ποιότητα, ίσως την πρώτη με τη δεύτερη φορά να είχε πιο καινούργια μπουζί ή φίλτρα, ίσως ίσως ίσως

stauros772000
26-05-07, 14:22
ετσι μπαβο ανδρεα.γιατι αν σκεφτομαστε"η bmw λεει αυτο λεει το αλλο"
τοτε παμε αδιαβαστοι.και για να μαθενουμε και εμεις οι αλλου νυχτωμενει,πρεπει ο καθενας να λεει αν η αποψη του ειναι απο εμπειρια ή φημες.μαλλον θα το παραγγειλω και εγω.

onyx
31-05-07, 10:52
Προσοχή υπάρχουν και ελληνικές εκδόσεις τέτοιων ουσιών που ουδεμία σχέση έχουν με το πραγματικό και που δημιουργούν πρόβλημα. Αυτό ειδικά ασε αυτόν που είπε κακό δεν κάνουν. Μερικά από αυτά μάλιστα αν δεν γίνει σωστή χρήση (ήρεμη) στα πρώτα χλμ για να κάνουν την επίστρωση μπορεί να διαλύσουν τον κινητήρα.
Μερικά από αυτά δεν είναι βελτιωτικά του λαδιού αλλά των μετάλλων και τα προστατεύουν όταν τα παίξει το λάδι.
Αντικειμενικά κανένα από όλα αυτά τα πρόσθετα-βελτιωτικά δεν έχουν πραγματικά αποδείξει ότι ισχύουν αυτά που λένε στα αυτοκίνητά μας και σε βαθμό που να έχουν το αποτέλεσμα που υπόσχονται.
Για όλα ή σχεδόν όλα έχουν γίνει μηνύσεις από επίσημους οργανισμούς και οι εταιρείες έχασαν γιατί ακριβώς έταζαν παπάδες...
Καμία εταιρεία αυτοκινήτων δεν τα συνιστά. Αν ήταν τόσο καλό και φτηνό θα το έβαζαν από το εργοστάσιο, θα γλύτωναν πολλά λεφτά σε έρευνα για να πάρουν μερικά άλογα με μικρότερη κατανάλωση.
Κανένα από αυτά δεν θα επιδιορθώσει τις ζημιές που θα γίνουν αν δεν βάζετε το σωστό λάδι όσο συχνά χρειάζεται. Αν μάλιστα τα παραπάνω λεφτά για το βελτιωτικό τα δώσετε σε καλύτερο λάδι συχνότερα τότε το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και σαφώς ασφαλέστερο.
Τα σύγχρονα συνθετικά λάδια είναι εξαιρετικά και έχουν όσα πρόσθετα χρειάζονται οι κινητήρες. Τα επιπλέον μπορεί να αλληλεπιδράσουν με του λαδιού με άγνωστα και αβέβαια αποτελέσματα.

s_goudis
31-05-07, 12:50
Εδώ και αρκετό καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω ένα σχετικό thread!Για αλλη μια φορά οι απόψεις διιστανται όχι μόνο στο δικό μας club αλλα και σε αλλα!Αν θα το χρησιμοποιήσω ακόμη δε ξέρω. Θα ήτανε όμως πολυ χρήσιμη η συμβουλή κάποιου μηχανικού ή καποιος που έχει ανοίξει κάποιο κινητήρα που έχει χρησιμοποιηθεί το motorcote και να μας πει διο λόγια για τυχόν κατάλοιπα, τυχόν φραγμένους αυλούς όπου διέρχεται το λάδι κτλ.