PDA

Επιστροφή στο Forum : pote eginan mixanikes allages sto E46 coupe?


wiserman29
02-11-07, 23:16
Καλησπέρα φίλοι μου,
Ακόμα ψάχνομαι για το θέμα της μετατροπής , ή της αγοράς μεταχειρισμένου. Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον μηχανικό για να δω τι θα μου προτείνει για το θέμα της μετατροπής. Από την άλλη έχω εντοπίσει ένα coupe Ε46 2500cc του 2002 pro-facelift και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Από ότι θυμάμαι στο coupe έγινε το facelift μετά το sedan. Το facelift όμως στο sedan πέραν το αισθητικό κομμάτι αφορούσε και μηχανικές βελτιώσεις, όπως στο σύστημα διεύθυνσης και την πίσω ανάρτηση. Ξέρει κανείς εάν αντίστοιχες βελτιώσεις έγιναν και στο coupe και πότε? Δηλαδή εάν έγιναν ταυτόχρονα με το facelift του sedan ασχέτως που δεν υπήρξαν αισθητικές αλλαγές, ή αν έγιναν αργότερα με το facelift του?
Ευχαριστώ πού,
Νίκος

nik hamann
02-11-07, 23:28
ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 2003 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΤΕΡ.

konas
03-11-07, 19:05
Νικο ο πιο σίγουρος αλλα λιγο κουραστικός τροπος είναι να τσεκαρεις στο realoem, διάφορες εκδόσεις στη περίοδο που έγιναν οι αλλαγες για να ψάχνεις διαφορες.

Επίσης και στο wikipedia μπορει να έχει κάποιες πληροφορίες (κυρίως για διαφορές στους κινητήρες).

Nick_compact
03-11-07, 19:13
Oι αλλαγές έγιναν όταν και πρωτοπαρουσιάστηκε το Ε46 Compact, όπου η εταιρία τότε είχε λανσάρει ένα πιο σπορτίφ προφίλ. Αυτό σημαίνει μέσα στο τέλη 2000/αρχές 2001. Στο realoem δες.