PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγιες κουκουλας Ε36


Cabriolakias
23-11-07, 08:27
Edited: Οδηγιες χειροκινητου αποκομπλαρισματος κουκουλας σε Ε36.

Ας πουμε οτι μια ομορφη μερα εχουμε ανοιχτο το αμαξι και απολαμβανουμε την λιακαδα...( για καλοκαιρι μηλαω..) και ξαφνικα οταν γυρισουμε σπιτι παμε να κλισουμε την κουκουλα ανακαληπτουμε οτι δεν κλινει για τον α,β λογο..

Πως την κλινουμε?

Βγαζουμε το πατωμα των πισω καθησματον (εικονα 1) και βλεπουμε κατω απο το καθησμα του πισω αριστερου (οπως καθομαστε στο αμαξι) επιβατη εναν μοχλο με μια κοκκινη υφασματινη λαβη (εικονα 2)..

Την τραβαμε προς την κατευθυνση που διχνει το βελος (εικονα 3)..
Ετσι ξεκομπλαρουμε το μοτερ της κουκουλας οποτε μπορουμε πλεον να την τραβηξουμε με το χερι και να την κλισουμε...

Ομως τι γινετε μετα?
Επιτα δεν ξανα δουλευει η κουκουλα ηλεκτρικα και το πρωτο που μας περναει απο το μυαλο ειναι να τρεξουμε στην αντιπροσωπια να το φτιαξει και στην συνεχεια να πληρωνουμε τα μαλλιοκεφαλαμας..

Don't panik boys and girls!
Αν απλα κολλησε ξαφνηκα η κουκουλα και δεν εχει ομως καποιο προβλημα πολυ ευκολα μπορουμε να την ξανα κομπλαρουμε ... πως γινετε? πολυ απλα..
Ανοιγουμε το πορτπαγκαζ και βγαζουμε το προτο κλιψακι (εικονα4 και 4,1)..

Βγαζουμε το πισω αριστερο κομματι της μοκετας...
βρισκουμε το γραναζι κομπλαρισματος στο οποιο συνδεετε η ντιζα που τραβιξαμε τον μοχλο και ξεκομπλαρε (εικονα 5 και 5,1)..
Ξαναβαζουμε την ντιζα στην θεση της (εικονα 6 και 6,1) και ξανακομπλαρουμε το γραναζι κινησης (εικονα 7)


Το ιδιο κανουμε και στην ντιζα που βρησκετε στο δετερο μοτερακι της κουκουλας το οποιο βρησκετε
Στο πλαι (Εικονα 8) Τα ξανακλινουμε ολα και η κουκουλα πλεον ειναι και παλι μηχανικα και ηλεκτρικα κομπλαρισμενη...

sotiris 328i
23-11-07, 20:12
Που ειναι οι εικονες οεεο????

valantis
23-11-07, 20:44
file mou thelei midenismo meta apo ola auta...

demisE46.cy
23-11-07, 21:27
coupe for ever.oeoeoe:)

valantis
23-11-07, 22:00
to cabrio γινεται coupe...
to coupe ομως.... δεν γινεται cabrio....
oeoeoeoeoeoeoeo.....!!!

bill987
23-11-07, 22:40
to cabrio γινεται coupe...
to coupe ομως.... δεν γινεται cabrio....
oeoeoeoeoeoeoeo.....!!!

Σωστός ο Βαλάντης :dblthumb2

bmw318cabrio
23-11-07, 23:10
Ντινο εικονες θελουμε ..χεχε.!!ευχαριστουμε για τις πληροφοριες φιλε μου!!!

vasilis-E36
24-11-07, 02:51
Δ γίνεται κουπέ το κάμπριο....άλλο η σκληρή οροφή ε; Μπράβο στον Cabriolakia για την ενασχοληση του για αυτό το θέμα!

Johnyb
24-11-07, 02:55
Με ενα hardtop όλα γίνονται!χεχε

Spyros
24-11-07, 08:07
Αντε βρε Ντινο, βαλε φωτο γιατι το εχω ξεμπλοκαρει και ειμαι χαλια. Και αμα δεν τα καταφερω ρε φιλε .....κερναω και καφεδακι.....μπας και βοηθησεις......:dblthumb2

Cabriolakias
24-11-07, 15:39
file mou thelei midenismo meta apo ola auta...

Δεν ξερω για το δικο σου παντως εγω το τραβηξα κανονικα το ξανακουμπωσα και δουλευη οπως ηταν...σε 10' ανεβαζω φωτο...

Cabriolakias
24-11-07, 16:40
Ετοιμες και οι φωτο..

FUNNIKOS
24-11-07, 19:12
Εισαι τρομεροσ φιλαρακο! Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια

sotiris 328i
24-11-07, 22:08
To cabrio γινεται πολυ ομορφοτερο απο το κουπε με hardtop..TΕΛΟΣ

vasilis-E36
24-11-07, 22:53
Cabriolakia βάλε ένα πόλλ ποιό είναι πιό όμορφο τώρα! χεχε άκυρος

bill987
24-11-07, 23:21
Ντίνο απλά τέλειος!!!!!
Για Ε46 ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια??

Cabriolakias
26-11-07, 07:28
Ντίνο απλά τέλειος!!!!!
Για Ε46 ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια??
Δεν γνωριζω για Ε46 δεν το εχω ψαξει...





Cabriolakia βάλε ένα πόλλ ποιό είναι πιό όμορφο τώρα! χεχε άκυρος


Χεχεχεχε....καλο....μπορεις να το βαλεις κι εσυ...παντως εγω ειμαι της αποψης οτι το κουπε ειναι για πολυ τουμπανιασμα ενω το καμπριο δεν τα σηκωνει αυτα... ειναι για αλλες περιπτωσεις..

valantis
26-11-07, 08:37
Χεχεχεχε....καλο....μπορεις να το βαλεις κι εσυ...παντως εγω ειμαι της αποψης οτι το κουπε ειναι για πολυ τουμπανιασμα ενω το καμπριο δεν τα σηκωνει αυτα... ειναι για αλλες περιπτωσεις..[/QUOTE]





πολυ σωστος ο ντινος... οπως ακριβος το ειπες ειναι...

MICZ
26-11-07, 08:54
Παιδιά μια που είμαι νέος στο είδος (άλλαξα την κουπέ μου με μια Ε93 Cabrio) αν γνωρίζετε κάτι και για το συγκεκριμένο μοντέλο, όσον αφορά την συντήρηση του hardtop που έχει (δεν ανοίγω άλλο thread γιατί είναι λίγοι ακόμα αυτοί που έχουν το καινούργιο μοντέλο), plz γράψτε κάτι γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

race535
26-11-07, 09:09
Πολυ καλη δουλεια Ντινο. Μηπως ξερεις ποσο κοστιζει καινουργιο το μοτερ της οροφης??

Cabriolakias
26-11-07, 12:34
Πολυ καλη δουλεια Ντινο. Μηπως ξερεις ποσο κοστιζει καινουργιο το μοτερ της οροφης??

Δωσε μου λιγο χρονο και θα σου πω...παντως για τα μοντελα μεχρι και 96 εχουν δυο μοτερ ενο απο 97 εως 99 εχουν 3....θα το τσεκαρω και θα σου πω..

Cabriolakias
28-11-07, 08:12
Πολυ καλη δουλεια Ντινο. Μηπως ξερεις ποσο κοστιζει καινουργιο το μοτερ της οροφης??

Δεν εχω βρει κατι ακομη...αν καποιος γνωριζει ας φωτησει τον ανθρωπο εδω... ψαχνω ακομη..:banghead:

Cabriolakias
03-12-07, 23:30
Πολυ καλη δουλεια Ντινο. Μηπως ξερεις ποσο κοστιζει καινουργιο το μοτερ της οροφης??

Τελικως το σαητ που εψαχνα δεν μου δινει τιμη για αυτο το εξαρτημα φιλε...

Cabriolakias
12-12-07, 07:39
Ντίνο απλά τέλειος!!!!!
Για Ε46 ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια??

Δεν το γνωριζω λογικα θα ειναι κατι παρομοιο...

Cabriolakias
22-02-08, 12:33
Λεπον παιδες εμαθα το εξης... αν αποκομπλαρουμε την κουκουλα μας οταν ειναι τερμα κλιστη η τερμα ανοιχτη δηλαδη ολα τα μοτερ εχουν ολοκληρωσει τις κινισεις τους δεν χρειαζετε μηδενισμο στον εγκεφαλο.... απλα την κομπλαρουμε χειροκινητα ξανα εκει που την αποκομπλαραμε...:dblthumb2

stelmaniac
22-02-08, 16:25
:+1: Μ ενδιεφερε αυτο!

M3Convertible
22-02-08, 16:31
Edited: Οδηγιες χειροκινητου αποκομπλαρισματος κουκουλας σε Ε36.

Τα ξανακλινουμε ολα και η κουκουλα πλεον ειναι και παλι μηχανικα και ηλεκτρικα κομπλαρισμενη...



Αλλά δεν θα δουλέψει...

M3Convertible
22-02-08, 16:41
Πρέπει να την έχεις ανοιχτή τέρμα και μέσα στη θέση της με κλειστό το καπάκι.
Τότε να βάλεις κάποιον φίλο σου να πατάει το καπάκι της οροφής από την δεξιά μεριά (συνοδηγού) προς τα κάτω για να πιεστεί ο διακόπτης που έχει στο άγκιστρο που μπλοκάρει το πορτ μπαγκαζ, ταυτόχρονα να κρατήσεις το κουμπί της οροφής στη θέση που ανοίγει για πάνω από 10sec. Τότε θα ασφαλίσει η οροφή σε θέση open και μετά μπορείς να την κλείσεις από το διακόπτη κανονικά. :)
Αυτό ισχύει με την προϋπόθεση ότι η οροφή είναι full ηλεκτρική (3 μοτέρ)

valantis
23-02-08, 01:46
Πρέπει να την έχεις ανοιχτή τέρμα και μέσα στη θέση της με κλειστό το καπάκι.
Τότε να βάλεις κάποιον φίλο σου να πατάει το καπάκι της οροφής από την δεξιά μεριά (συνοδηγού) προς τα κάτω για να πιεστεί ο διακόπτης που έχει στο άγκιστρο που μπλοκάρει το πορτ μπαγκαζ, ταυτόχρονα να κρατήσεις το κουμπί της οροφής στη θέση που ανοίγει για πάνω από 10sec. Τότε θα ασφαλίσει η οροφή σε θέση open και μετά μπορείς να την κλείσεις από το διακόπτη κανονικά. :)
Αυτό ισχύει με την προϋπόθεση ότι η οροφή είναι full ηλεκτρική (3 μοτέρ)

πολυ σωστο.... το εχω κανει αρκετες φορες... ετσι μου έδειξαν και στην αντιπροσωπεία.....
:+1::+1::+1:

E36-Hartge
11-12-09, 17:30
Μιας και ως γνωστό οι Ελληνες αν δούνε κάτι πρεπει να το σκαλίξουν ετσι έγινε και με μένα.
Κάποιος περιεργος τραβηξε τον μοχλό της κουκούλας και απο εκεί και πέρα αρχησαν τα χαζά.
Με τα λίγα και τα πολλά κατάφερα να την κλεισω αλλα τώρα αναβοσβηνει το λαμπάκι της κουκούλας και δεν κάνει τίποτα.
Δεν δουλευει τιποτα.
Πηρα στην BMW και μολις κατάλαβανε οτι πειράξαμε τον μοχλο γυρισαν και είπαν α! τον πειράξατε???
Δεν μπορείτε να το κάνετε μονοι σας.
Και τώρα?
Τι να κάνω?

E36-Hartge
12-12-09, 12:14
Δευτερη μέρα σήμερα και εξυπηρετηση καμία απο επισημους εμπόρους που άλλωστε δεν φταινε.
Εχω πάρει τόσα τηλέφωνα και ολα τα service είναι κλειστά και έτσι μένω εδώ το hardtop αλλου και τα νεύρα πάνω απο το κεφάλι :banghead:
Και όλα αυτά για την περιέργια κάποιου...

zami
16-12-09, 19:33
Εχω πάρει τόσα τηλέφωνα και ολα τα service είναι κλειστά και έτσι μένω εδώ το hardtop ...

To service του κορφιατη ειναι ανοιχτο φιλε μου.εχω εχω ραντεβου στις 21 /12!
το Ε36 εχεις?τον ιμαντα χειροκινητης απασφαλισης τον τραβηξαν χωρις να εχει προβλημα η κουκουλα σου?αν ειναι ετσι τοτε κομπλαροντας παλι τα μοτερ,ακομη και μονος σου ,θα πρεπει να δουλεψει.εχε υποψην σου οτι αυτό ο μοχλός εχει δυο σκαλες (στις ημιαυτοματες κουκουλες) με ελαφρυ τραβηγμα απομονωνει το πρωτο μικρό μοτερ( το ποποιο ειναι μονο για το καπακι του compartment και με δυνατοτερο τραβηγμα απομονονεται το δευτερο μοτερ της κουκουλας.δες οπτικα τι συμβαινει και πες μου ,μπορει να βοηθησω.μονο αν εχεις 36αρι.Μιλάω απο προσωπική πειρα παντα....

E36-Hartge
16-12-09, 23:32
Τοσες μέρες περιμενα μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει στο θέμα της κουκουλας αλλα δεν πήρα καμια απάντηση και ετσι αποφάσισα να το παω στην αντιπροσωπεια και να πληρώσω 98€ για (ρυθμιση της κουκούλας) όπως μου είπαν.
Μόνο δουλειά δηλαδη χωρίς κάποιο ανταλλακτικο.
Το μόνο μου πρόβλημα ήταν πως να ανοίξω την κουκουλα.
Σε ένα σχετικό video που ανέβασε κάποιος φίλος εδειχνε πως ανοίγει αλλα μόνο αυτή που εχει το κλειστρο και οχι η full ηλεκτρικη.
Ευχαριστω πάντος για το ενδιαφέρον..

porfyrios
19-12-09, 18:11
ένα σχετικό video για όσους έχουν πρόβλημα.http://www.youtube.com/watch?v=boiybaJkMrI&feature=PlayList&p=D2E777EB5C8A0181&playnext=1&playnext_from=PL&index=1

E36-Hartge
20-12-09, 09:56
Αυτό το βιντεο το ανέβασε κάποιος φίλος εδω μεσα και παλιότερα αλλα δεν μας έλεγε πιο είναι το εργαλείο που ανοιγει την full ηλεκτρική κουκούλα και πως την ανοίγει.
Γιάυτό το λόγο και μόνο πληρώσα 98€ εργατικά χωρίς ανταλλακτικό...

ARGYPAN
18-02-12, 19:51
καλησπερα σε ολους.Εκανα οπως στο βιντεακι και λειτουργησε μια χαρα με ενα μικρο προβληματακι δεν κλεινει με τιποτα και ουτε ο μοχλος δεν ελευθερωνει τις ντιζες απο το καπακι.παιδες βοηθεια εχει μεινει ανοιχτο

οταν ο μοχλος δεν ελευθερωνει το μικρο μοτερ ουτε και με το χερι τι κανουμε τοτε?

ARGYPAN
19-02-12, 20:40
εχει κανεις ιδεα τι εχει συμβει?

gregE36
20-02-12, 19:53
εχει μεινει ανοιχτο το αμαξι ?εφαγες πακετο.δοκιμασε ξανα τραβωντας τον μοχλο να το βοηθησεις και μετο χερι τις ντιζες μπας και ξεμπλοκαρει