PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεθολώνοντας τα τζάμια...


MrZ
25-11-07, 14:32
Φτάνει ο χειμώνας και η υγρασία...Μαζί με αυτά και τα θολωμένα τζάμια...
Όταν το αμάξι είναι κρύο και τα τζάμια θαμπά,βάζουμε τον αέρα στο ζεστό απ'οσα μου έχουν πει κατά προτίμηση στην ανακύκλωση αέρα και να βαράει το παρμπρίζ.
Όταν μετά από κάποια ώρα τα τζάμια αρχίζουν και θολώνουν από τη ζέστη τί κάνετε?Έτυχε χτές το βράδυ να είμαι καμιά ώρα στο αυτοκίνητο και να ψάχνω για θέση πάρκινγκ(τελικά τα πήρα και έφυγα) τέλος πάντων και θολώσαν όλα τα τζάμια με ένα μικρό ποσοστό του μπροστινού,αλλά όταν λέμε θολώσαν...απ'εξω φαινόταν σαν να μαγείρευα στον ατμό μέσα...Ο αέρας ήταν στο ζεστό καθ'όλη τη διάρκεια της "βόλτας" και πάντα στην ανακύκλωση γιατί αν δοκίμαζα εξωτερικό αέρα ερχόταν κατευθείαν από "εξάτμιση".

Σας τυχαίνει?Έχω κάποιο πρόβλημα με τον αέρα στο χώρο των επιβατών?Ή κάνω κάτι λάθος?Για πείτε :feedback:

Snoopy
25-11-07, 14:35
δεν ξερω αν εχεις πρόβλημα αλλά για γρήγορο καθάρισμα, βάζεις το AC και καθάρισες σε d/t.

MrZ
25-11-07, 14:38
δεν ξερω αν εχεις πρόβλημα αλλά για γρήγορο καθάρισμα, βάζεις το AC και καθάρισες σε d/t.

Το AC εννοείς να βάλω το κρύο?

optostyle
25-11-07, 15:10
εμενα με αλλο αυτοκινητο,οταν μου το εκανε αυτο,ειχα προβλημα (κατι σαν διαροη του ψυγειου,στον εσωτερικο μου χωρο)....αλλοιως κανονικα θα επρεπε να ξεθολωνουν..............
μια μικρη λεπτομερεια ,μηπως ηταν πολλα ατομα μεσα στο αμαξι???

Snoopy
25-11-07, 15:20
Το AC εννοείς να βάλω το κρύο?
ναι με ανακύκλωση

MrZ
25-11-07, 15:22
εμενα με αλλο αυτοκινητο,οταν μου το εκανε αυτο,ειχα προβλημα (κατι σαν διαροη του ψυγειου,στον εσωτερικο μου χωρο)....αλλοιως κανονικα θα επρεπε να ξεθολωνουν..............
μια μικρη λεπτομερεια ,μηπως ηταν πολλα ατομα μεσα στο αμαξι???

Οδηγός,συνοδηγός και ένας πίσω...Λες να έχω και εγώ διαρροή?Το ψυγείο δεν δείχνει να χάνει καθόλου.Φρέον δεν έχω καθόλου αλλά αυτό είναι από πρόπερσι(δεν δουλέυω το air condition καθόλου οπότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαι με την πάρτη του)οπότε χλωμό να είναι από εκεί...δεν ξέρω...

Και 5 άτομα να ήμασταν,δεν θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος να ξεθαμπώνουν?

nickvas19
25-11-07, 15:23
ανοίγεις το παράθυρο :)

oldcarskickass
25-11-07, 16:11
ναι με ανακύκλωση

Δεν είναι απαραίτητο ο θερμοστάτης να είναι στο κρύο ή σε χαμηλή θερμοκρασία, αυτό που θες από το air condition είναι να ξηράνεις τον αέρα όχι να τον κρυώσεις.


Οπότε κάλλιστα το έχεις στο ζεστό ή μεγάλη θερμοκρασία και πατάς το κουμπί τους air con.

Αφού δεν έχεις μπορείς να ανοίγεις το παράθυρο σου, και αν έχεις τετράπορτο για να μη σε χτυπάει άνοιγε το δικό σου και του πίσω σου.

melodic
25-11-07, 16:43
Πριν λιγες μερες ειχα στο τουτου 5 ατομα και εξω να ριχνει καρεκλες οποτε οροφη παραθυρα δεν ηταν στις επιλογες... στην πορεια ολα οκ... μολις σταματησα να παρκαρω θολωσε το συμπαν!!!! το clima εκανε το θαυμα του :twak:φωναζαν βεβαια οι επιβατες για το κρυο !!!

Εχει δοκιμασει κανεις με μια κομενη πατατα να κανει το παρπιζ η κατι ειδικα σπρευ ???

thanos_1
25-11-07, 17:18
Με την ανακυκλωση λογικο ειναι να θαμπωνουν βρε παιδια!!

MrZ
25-11-07, 17:59
Δηλαδή για να μην θαμπώνουν τα τζάμια λόγω διαφοράς θερμοκρασίας(έξω κρύο-μέσα ζέστη):

1:ΔΕΝ βάζουμε την ανακύκλωση
2:Δουλέυουμε το AC

Θα τα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία,βασικά μόλις έχω προβλήματα θα το κάνω για να δω αν θα ξεθαμπώσουν.

Απορία:οπότε πρέπει να πάω να βάλω φρέον στο AC?γμτ...Δεν το δουλέυω το καλοκαίρι με τις ζέστες και θα το χρειάζομαι το χειμώνα...αν είναι δυνατόν :smashtard

sotiris 328i
25-11-07, 18:09
ανοίγεις το παράθυρο :)
:+1:πολυ σωστος και εγω ετσι κανω οταν ειναι πολυ θολα.λιγο ανοιγεις το παραθυρο.

oldcarskickass
25-11-07, 18:33
:+1:πολυ σωστος και εγω ετσι κανω οταν ειναι πολυ θολα.λιγο ανοιγεις το παραθυρο.

Και γιατί όχι την κουκούλα;;; (πλάκα)


Εγώ πάντως εδώ και τρία χρόνια χρησιμοποιώ κάτι προϊόντα της RainX (αν θέλετε περιγραφή πείτε το τα έχω στο αμάξι) ένα για τις σταγόνες του νερού (εξωτερικά - ψιλομούφα βέβαια γιατί θέλει μια φορά την εβδομάδα πρακτικά επανάλλειμα(;)0 και ένα για να μην θαμπώνουν τα μέσα.

Ειδικά το μέσα τα σπάει και θαμπώνει πλέον σπάνια και γιαυτό το λόγο έκανα ΌΛΑ τα εσωτερικά τζάμια (και τον καθρέφτη, σε φάση << βρήκαμε παπά ας θάψουμε καμιά σαρανταριά).

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο προϊόν είναι ότι θέλει εφαρμογή κάποια ζεστή ηλιόλουστη μέρα και ότι για κανα δύο μέρες μυρίζει μαστούρικα το εσωτερικό αλλά δε βαριέσαι...

B(3)M(1)W(8)is
25-11-07, 18:40
αναψε το κλιμα στο κρυο και την ανακυκλωση.και δεν εχεις κανενα προβλημα. επισης ποτε δεν θα βαζεις ζεστο αερα να χτυπαει το μπαμπριζ οταν εχει πολυ κρυο εξω,εχω ραισει μπαμπριζ ετσι!

Skaravas
25-11-07, 18:43
Υπαρχουν σε μεγάλα βενζινάδικα σφουγγαράκια εμποτισμένα με ειδικό υγρό
που σκουπίζεις το παρμπριζ με αυτά και δεν το αφήνουν να θαμπώσει για καμιά 10ριά μέρες.
Τα χρησιμοποιώ στο σκαραβαίο μου (αερόψυκτος γαρ και χωρίς καλοριφέρ)...

jonmedic
25-11-07, 19:07
Ρε τρελλαθηκατε ολοι?τι ειδικα υγρα...βαλε το αιρ κοντισιον και λυνεται το προβλημα αμεσως ...ζεστο κρυο οτι ναναι αρκει να δουλευει ο κομπρεσσορας ...αν δεν εχεις αιρκοντισιον τοτε βαζε υγρα ...οτι εχεις προχειρο!!!!

MrZ
25-11-07, 20:14
αναψε το κλιμα στο κρυο και την ανακυκλωση.και δεν εχεις κανενα προβλημα. επισης ποτε δεν θα βαζεις ζεστο αερα να χτυπαει το μπαμπριζ οταν εχει πολυ κρυο εξω,εχω ραισει μπαμπριζ ετσι!

Λίγο κουλό μου φαίνεται αυτό που λες...αυτό μπορεί να γίνει αν σε παγωμένο τζάμι ρίξεις ξαφνικά καυτό αέρα(λόγω απότομης αλλαγής θερμοκρασίας) αλλά δεν πιστέυω κανείς που έχει αφήσει το αυτοκίνητό του έξω στο κρύο μόλις ανάψει το καλοριφέρ να βγάλει κατευθείαν καυτό.

Δεν έχω clima,έχω απλό διζωνικό κλιματισμό.

Και ξαναρωτάω:να δουλέψει το AC στο κρύο?Δηλαδή να βάλω φρέον.

Πριν λιγες μερες ειχα στο τουτου 5 ατομα και εξω να ριχνει καρεκλες οποτε οροφη παραθυρα δεν ηταν στις επιλογες... στην πορεια ολα οκ... μολις σταματησα να παρκαρω θολωσε το συμπαν!!!! το clima εκανε το θαυμα του φωναζαν βεβαια οι επιβατες για το κρυο !!!...

Και πάλι...Να ξυλιάσουμε δηλαδή?Η επιλογή είναι μεταξύ κρυώνω ή τυφλώνω?Παράλογο μου φαίνεται.Δεν γίνεται να βλέπουμε και να μην κρυώνουμε?

Αν τα υγρά(anti-fog) θέλουν επαν-άλλειψη κάθε βδομάδα,δεν πρόκειται να γίνει δουλειά,γιατί απλά δεν θα κάτσω να το κάνω.Άμα είναι για μια φορά θα το δοκιμάσω.

oldcarskickass
25-11-07, 20:17
Όχι ρε συ, απλά ΠΡΈΠΕΙ να δουλεύει το air condition λόγω του αφυγραντήρα που έχει.

Δλδ εκεί που έχεις τη θερμοκρασία ξέρω γω στο 25 πατάς απλά το σήμα με το χιονάκι, δε θα βγάλει κρύο (υποθέτω δε το έχω κάνει στο διζωνικό), απλά ο αέρας που θα έρθει θα είναι ξηρός με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν οι υδρατμοί.

Stakaman318is
25-11-07, 20:35
Όχι ρε συ, απλά ΠΡΈΠΕΙ να δουλεύει το air condition λόγω του αφυγραντήρα που έχει.

Δλδ εκεί που έχεις τη θερμοκρασία ξέρω γω στο 25 πατάς απλά το σήμα με το χιονάκι, δε θα βγάλει κρύο (υποθέτω δε το έχω κάνει στο διζωνικό), απλά ο αέρας που θα έρθει θα είναι ξηρός με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν οι υδρατμοί.

Αυτό ακριβώς!!!! Ο αέρας που βγαίνει είναι ζεστός και χωρίς υγρασία! Και πρέπει να ξέρεις ότι όταν πατάς μόνο την ανακύκλωση, ενεργοποιείται αυτόματα και το air condition (χωρίς να ανάβει το λαμπάκι)!!! Δεν ξέρω αν συμβαίνει και στο ζεστό αυτό, αλλά για το κρύο ισχύει σίγουρα!!

oldcarskickass
26-11-07, 00:51
Λοιπόν το έκανα στο κλίμα της μητέρας μου (Ε46 316i).


Η ρύθμιση του κυκλικού διακόπτη για την κυκλοφορία ζεστού ή κρύου αέρα (στο 46 είναι κάθετα περιστρεφόμενο στο κέντρο του ταμπλώ ενώ στο Ε36 είναι οριζόντια, από όσο θυμάμαι, πάλι στο κέντρο του ταμπλώ) είναι στα τρία κόκκινα, η θερμοκρασία όσο την έχεις και ΑΠΛΆ πατάς το κουμπάκι του χιονιού.


Κρύος αέρας δεν έρχεται αλλά τα τζάμια ξεθολώνουν μέχρι να πεις << θέλω να πάρω Μ3Ε30 >>.

deepblue
26-11-07, 00:55
Φτάνει ο χειμώνας και η υγρασία...Μαζί με αυτά και τα θολωμένα τζάμια...
Όταν το αμάξι είναι κρύο και τα τζάμια θαμπά,βάζουμε τον αέρα στο ζεστό απ'οσα μου έχουν πει κατά προτίμηση στην ανακύκλωση αέρα και να βαράει το παρμπρίζ.
Όταν μετά από κάποια ώρα τα τζάμια αρχίζουν και θολώνουν από τη ζέστη τί κάνετε?Έτυχε χτές το βράδυ να είμαι καμιά ώρα στο αυτοκίνητο και να ψάχνω για θέση πάρκινγκ(τελικά τα πήρα και έφυγα) τέλος πάντων και θολώσαν όλα τα τζάμια με ένα μικρό ποσοστό του μπροστινού,αλλά όταν λέμε θολώσαν...απ'εξω φαινόταν σαν να μαγείρευα στον ατμό μέσα...Ο αέρας ήταν στο ζεστό καθ'όλη τη διάρκεια της "βόλτας" και πάντα στην ανακύκλωση γιατί αν δοκίμαζα εξωτερικό αέρα ερχόταν κατευθείαν από "εξάτμιση".

Σας τυχαίνει?Έχω κάποιο πρόβλημα με τον αέρα στο χώρο των επιβατών?Ή κάνω κάτι λάθος?Για πείτε :feedback:
Mε μια τετοια γκομενα μεσα στ'αμαξι εγω θα τα ειχα συνεχεια θολωμενα!!!!
ΑΙ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑΑΑ.ΑΑΑΑΑΑαααα!!!!:jumpgirl::bowdown:

MrZ
26-11-07, 20:13
Είναι ένας λόγος για να μην πληρώνουμε κλήσεις για φιμέ...Πάμε εκεί που θέλουμε και...θολώνουν τα τζάμια:chair:

Λοιπόν,σήμερα το πρωί δοκίμασα το μαγικό κομβίον ετούτο (που στο δικό μου Ε36 η θερμοκρασία ειναι στρογγυλός διακόπτης κάτω από την πηγή) και φάνηκε να κάνει κάτι.Βέβαια όσο ήμουν σταματημένος δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά,αλλά όταν κάποια στιγμή βρήκα άνοιγμα στο δρόμο και κινήθηκα λίγο πιο γοργά, καθάρισαν και έφτασα στη δουλειά χωρίς υδρατμούς.;)

Αν με την ανακύκλωση δούλευε και ο κλιματισμός δεν θα είχα πρόβλημα.Όπως αναφέρω και στο πρώτο post είχα σε λειτουργία την ανακύκλωση για να μην εισπνέω τα καυσαέρια των μπροστινών.

Οπότε λύση είναι η λειτουργία του AC.Πρέπει να ρίξω και εσωτερικό πλυσιματάκι όμως γιατί με τους υδρατμούς που είχαν μαζέψει έγιναν χάλια...

Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά.:D

thanassis
30-11-07, 00:23
και αυτό με το παράθυρο πάντως πιάνει, δηλαδή να είναι ένα παράθυρο λίιιγο ανοιχτό.....
με το ζεστό αέρα προσοχή!!!!! κάποια στιγμή είχα βάλει τη ζέστη στο φουλ, και ανοίγω τα παράθυρα και θόλωσαν οι έξω οι καθρέπτες!!!!!! και δεν πιστεύω ότι το έχει καταφέρει άλλος, έχω τα πρωτεία φαντάζομαι!!!!!

MrZ
01-12-07, 12:07
και αυτό με το παράθυρο πάντως πιάνει, δηλαδή να είναι ένα παράθυρο λίιιγο ανοιχτό.....
με το ζεστό αέρα προσοχή!!!!! κάποια στιγμή είχα βάλει τη ζέστη στο φουλ, και ανοίγω τα παράθυρα και θόλωσαν οι έξω οι καθρέπτες!!!!!! και δεν πιστεύω ότι το έχει καταφέρει άλλος, έχω τα πρωτεία φαντάζομαι!!!!!

Όλα τα κουλά σε αυτό το thread θα ειπωθούν...Μήπως νόμιζες ότι θάμπωσαν?(είχαν θαμπώσει τα τζάμια και τους έβλεπες θαμπούς λόγω τζαμιών).Μήπως ήταν θαμποί από πρίν και δεν το είχες παρατηρήσει.Τι στο καλό...στους 50 βαθμούς το είχες το καλοριφέρ?...Πάντως γνώμη μου: βάλε καθρέπτες Μ3 ηλεκτρικούς/θερμαινόμενους.Με το που γυρνάς τη μίζα έχουν ξεθαμπώσει :nod:


Χτές το βράδυ γυρνώντας από Village Ρέντη με 3 άτομα μέσα,θαμπώνουν τα τζάμια...Με AC και ανακύκλωση σταμάτησε μεν το θάμπωμα αλλά δεν είδα να ξε-θαμπώνουν.Έβγαλα την ανακύκλωση και είδα λίιιιγο βελτίωση.Έτρεξα κιόλας λίγο μπας και...αλλά μόνο τα μπροστά ξεθάμπωσαν.Τα πίσω ήταν...άστα βράστα...Θα δοκιμάσω μάλλον από το anti-fog γιατί δεν γίνεται να το υποστώ αυτό όλο το χειμώνα.

Tsakirakos
02-12-07, 11:34
Πατας μια το air condition και τελειωνεις. Πολυ απλα το AC κανει και αφυγρανση. Και φυσικα οσο περισσοτερα ατομα στο αυτοκινητο τοσο περισσοτερο το θολωμα...

fortisimo
02-12-07, 16:48
Εγώ πάντως έχω αντιμετωπίσει μερικές φορές καλοκαίρι βράδυ θόλωμα στην εωτερική επιφάνεια! Κάτι σαν υγρασία διότι καθαρίζει μόνο με τους υαλοκαθαριστήρες...

MrZ
02-12-07, 19:18
Πατας μια το air condition και τελειωνεις. Πολυ απλα το AC κανει και αφυγρανση. Και φυσικα οσο περισσοτερα ατομα στο αυτοκινητο τοσο περισσοτερο το θολωμα...

Διάβασες τι γράφω στο ακριβώς προηγούμενο post από το δικό σου?...:icon02: