PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό ή Εισαγόμενο 316 ti compact Ε46?


Fraist
27-11-07, 12:35
Καλησπέρα παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό το forum μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 316 ti compact Ε46. Από ότι έχω έως τώρα καταλάβει υπάρχουν τα Ελληνικά με τα 1600cc και τα εισαγωγής με τα 1800cc. Από ότι έχω διαβάσει έχουν και τα δύο την ίδια ιπποδύναμη 116 hp. Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου υποδείξετε ποιες είναι οι διαφορές τους? Τα Ελληνικά είναι καλύτερα ή τα εισαγωγής? Με τα εισαγόμενα μοτέρ θα υπάρχει πρόβλημα στο σέρβις και στα ανταλλακτικά από την Ελληνική αντιπροσωπεία ή θα χρειάζεται εισαγωγή ανταλλακτικών από Γερμανία? Βασίζομαι στις γνώμες σας μιας και από ότι έχω καταλάβει έχετε όλοι master στις BMW.
Φιλικούς χαιρετισμούς
Fraist

Nick_compact
27-11-07, 12:59
Βρες ένα ελληνικό πρώτο χέρι, μοντέλο 2004 έκδοση sports, είναι η καλύτερη αγορά. Γερμανικό για ποιό λόγο; Ακόμα και μόνος σου να πας να φέρεις θα γλιτώσεις κανα 1000 το πολύ, και αν, και εκτός αυτού δεν είναι απλό να βρεις καλό μεταχειρισμένο σε μια ξένη χώρα. Επειδή έψαχνα για τέτοιο, αλλά τελικά πήρα Mini Cooper, μπορώ να σε διευκολύνω πολύ, ξέρω 2-3 πολύ καλά προς πώληση.

Geo_3D
27-11-07, 13:35
Φερε απ'εξω για τον εξης και ισως μοναδικο λογο.

Το 95% των compact που ειναι Ελληνικα,ειναι με το ιδιο εσωτερικο μεσα και αυτο χρωματος γκρι (μοκετες,ταμπλο,καθισματα,πλαστικα τα παντα).Απο Γερμανια λοιπον,μπορεις να βρεις με διαφορετικο συνδιασμο (πχ ολο μαυρο) αν δεν σου αρεσει το γκρι

Σε περιπτωση που δεν εχεις προβλημα με το χρωμα,δεν υπαρχει λογος να πας για Γερμανικο,χτυπα Ελληνικο

Nick_compact
27-11-07, 13:47
Φερε απ'εξω για τον εξης και ισως μοναδικο λογο.

Το 95% των compact που ειναι Ελληνικα,ειναι με το ιδιο εσωτερικο μεσα και αυτο χρωματος γκρι (μοκετες,ταμπλο,καθισματα,πλαστικα τα παντα).Απο Γερμανια λοιπον,μπορεις να βρεις με διαφορετικο συνδιασμο (πχ ολο μαυρο) αν δεν σου αρεσει το γκρι

Σε περιπτωση που δεν εχεις προβλημα με το χρωμα,δεν υπαρχει λογος να πας για Γερμανικο,χτυπα Ελληνικο

Εγώ όσα βρήκα πάντως ήταν όλα μαύρα μέσα!

deepblue
27-11-07, 14:14
Καλησπέρα παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό το forum μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 316 ti compact Ε46. Από ότι έχω έως τώρα καταλάβει υπάρχουν τα Ελληνικά με τα 1600cc και τα εισαγωγής με τα 1800cc. Από ότι έχω διαβάσει έχουν και τα δύο την ίδια ιπποδύναμη 116 hp. Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου υποδείξετε ποιες είναι οι διαφορές τους? Τα Ελληνικά είναι καλύτερα ή τα εισαγωγής? Με τα εισαγόμενα μοτέρ θα υπάρχει πρόβλημα στο σέρβις και στα ανταλλακτικά από την Ελληνική αντιπροσωπεία ή θα χρειάζεται εισαγωγή ανταλλακτικών από Γερμανία? Βασίζομαι στις γνώμες σας μιας και από ότι έχω καταλάβει έχετε όλοι master στις BMW.
Φιλικούς χαιρετισμούς
Fraist

Να βρεις Ελληνικο γιατι θα εχει βιβλιο σερβις και ετσι θα ξερεις και το ιστορικο του αμαξιου και τα πραγματικα χιλιομετρα του!!!

Kostas Christ
27-11-07, 14:30
δε σημαινει οτι επειδη ειναι απο γερμανια δεν εχει βιβιλιο σερβις, το δυσκολο με το εξωτερικο ειναι οτι εχεις λιγο χρονο να βρεις καλο αυτοκινητο κατα τα αλλα οικονομικα συμφερει απο γερμανια για πιο ακριβα αυτοκινητα οπου και η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη. Δεν πιστευω οτι αξιξει να μπεις σε ολη αυτη την ταλαιπωρια για 1000 ευρω και αν... εκτος και αν θελεις αλλου χρωματος εσωτερικο, οπως ειπε και ο Geo πιο πανω

stefos
27-11-07, 15:09
Έχοντας αγοράσει το αυτοκίνητο μου απο Γερμανία να προσθέσω ότι η διαφορά τιμής από Ελλάδα δεν υπερβαίνει τα 2.000-4.000 ευρώ, ωστόσο ο εξοπλισμός που έχουν τα αυτοκίνητα εκεί δεν έχει καμία σχέση με αυτόν στην χώρα μας. Η πλειονότητα των ελληνικών compact ειναι φτωχά εξοπλισμένα.

Υ.Γ. Το δικό μου είχε πλήρες βιβλίο σέρβις από την εκέι αντιπροσωπία..

mixalhs
27-11-07, 15:12
Αν εχεις καλη ακρη για να βρεις ενα καλο αυτοκινητο τοτε καλυτερα εισαγομενο αν δεν .....παρε ενα απο εδω να εισαι και ηρεμος.

Fraist
27-11-07, 16:08
Συμφωνώ με όσα αναφέρατε σχετικά με εξοπλισμό και αξιοπιστία. Σχετικά με τη δύναμη του αυτοκινήτου θα είναι διαφορετική (φοράνε διαφορετικά μοτέρ). Εσείς που έχετε εισαγόμενα είχατε πρόβλημα ανταλλακτικών και σέρβις στην Ελλάδα? Το 1000 Euro δεν είναι λόγος να ασχοληθεί κανείς με εισαγωγή αλλά τα full extra πιστεύω είναι αυτά που με δελεάζουν πιο πολύ. Το αμάξι το ζεις κάθε μέρα άρα για μένα πρέπει να είναι πληρέστατο από εξοπλισμό εσωτερικά.

Snoopy
27-11-07, 16:28
Συμφωνώ με όσα αναφέρατε σχετικά με εξοπλισμό και αξιοπιστία. Σχετικά με τη δύναμη του αυτοκινήτου θα είναι διαφορετική (φοράνε διαφορετικά μοτέρ). Εσείς που έχετε εισαγόμενα είχατε πρόβλημα ανταλλακτικών και σέρβις στην Ελλάδα? Το 1000 Euro δεν είναι λόγος να ασχοληθεί κανείς με εισαγωγή αλλά τα full extra πιστεύω είναι αυτά που με δελεάζουν πιο πολύ. Το αμάξι το ζεις κάθε μέρα άρα για μένα πρέπει να είναι πληρέστατο από εξοπλισμό εσωτερικά.

πλήρης εξοπλισμός = τρελλό κοστος εκτελωνισμού.,

shido
27-11-07, 16:37
ρωτα και εμενα......εχει δικιο ο σνουπυ.

Snoopy
27-11-07, 17:01
Μιας και βρήκα χρόνο, όχι οτι πάω να το παίξω ειδήμονας ή σούπερ σχετικός αλλά...

Καλό μτχ απο Γερμανία σημαίνει αυτοκίνητο που έχει είναι ακόμα στην εγγύηση.
Οτιδήποτε άλλο ειναι λαχείο.
Ο Γερμανός ειναι και αυτός άνθρωπος σαν και εμάς, με δύο χέρια δύο πόδια και δυό τσέπες.
Πράγμα που σημαίνει πως αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του στο γενικό συνεργείο της γειτονιάς του ή σε κάποιο Fit & Go, την κάνει με τα μισά χρήματα και τελειώνει εκεί το θέμα.
Σε μεγάλα αυτοκίνητα υψηλού κόστους - που συνήθως ειναι leasing- έχουν όντως γίνει τα βασικά σέρβις και υπάρχει βιβλίο του αυτοκινήτου αλλά και πάλι μέχρι εκεί.
Σε αυτοκίνητα 1900 κυβικών ή ακόμα και 2.200, (όχι ντήζελ) η συντήρηση έχει γινει ανάλογα με τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη.
Σε ντήζελ, άλλο καπέλο, ίσως και να μην έχει αλλάξει και λάδια.
Δεν ειναι καλύτερα τα γερμανικά σε τίποτα απο τα ελληνικά απλά είναι φτηνότερα. Καλά ειναι και τα μεν, καλά και τα δέ.
Εαν ενα αυτοκίνητο στην Ελλάδα το φοβόμαστε μήπως είναι ταλαιπωρημένο, στη Γερμανία υπάρχει πιθανότητα να ξεκινάει απο το σπιτάκι του και με λάδι στους 60 βαθμούς να βγαίνει στην Αούτομπαν και με μείον 3 βαθμούς να ενσωματώνεται στη λωρίδα που πάει με 120 και να τραγουδάνε τα μέταλλα τον Εθνικό Υμνο απο την πίεση.

Σε γενικές γραμμές αξίζει να πάρεις ένα εισαγωγής αν είναι 2-3 ετών το πολύ, αν το πουλάει επίσημος Ντήλερ της BMW και δίνει την ΟΠΟΙΑ εγγύηση και φυσικά πρέπει να έχεις τσάκαλο εκτελωνιστή για να σε καθαρίσει όμορφα απο τις κακοτοπιές.

Ολα τα άλλα ειναι όπως και στην Ελλάδα, λαχείο.

panagiotisE46ci
27-11-07, 17:05
σωστοςςςςςςςςςςςς...................ετσι ειναι.ολοι εχουν τσεπη και την τσεπη κοιτανε πρωτα μετα τα υπολοιπα.αλλα πολλες φορες το εχω ακουσε"ειναι απεξω"το ξενο μας φαινεται πιο καλητερο.

konas
27-11-07, 17:49
Και κατι αλλο. Στα απο Ελλάδα, περνεις και ενα τηλεφωνακι τον ασφαλιστη σου και μαθαινεις το ιστορικο του σε τυχον (αν) χοντρες στουκες. Στα Γερμανικα μενεις με την αγνοια

vasilis-E36
27-11-07, 19:05
ρε φίλε πλάκα μας κάνεις? γίνεται αυτό εδώ κ στην Γερμανία νομίζεις δε γίνεται? για το δικό μου ρώτησα απο ασφαλιστές μέχρι την τροχαία αν είχε ποτέ εμπλακεί σε ατύχημα

Επίσης είναι απίθανο να πάρεις αυτοκίνητο τρακαρισμένο απο Γερμανία και να μη το ξερεις - εκτός κ αν αγοράσεις απο Τούρκο, έχει μπόλικους που κάνουν τους μαντράδες εκει - ο πωλητής θα στο πεί .

Η διαφορά είναι οτι εκεί οι ( περισσότεροι) άνθρωποι έχουν συνείδηση αλλά και ένα νομο που εφαρμόζεται αυστηρά (σε ότι αφορά τις πωλήσεις αυτοκινήτων)

konas
27-11-07, 19:23
Ειπα οτι δεν γινεται?
Ομως οι περισσοτεροι δεν εχουν τον τρόπο να το κανουν και καθως μιλαμε για προσωπικα δεδομενα αυτο τυπικα απαγορευεται.

Και απο οτι καταλαβα μιλας για να παει ο ιδιος ο αγοραστης Γερμανια, να εχει βρει απο εδω(?) καταλληλο αυτοκινητο ή εστω να ψαξει εκει κλπ. Ξερεις ειναι πολλοι ανθρωποι που για διαφορους λόγους δεν μπορουν να το κανουν αυτο.
Αν παλι μιλαμε για εισαγωγη απο Γερμανια μεσω μαντρας στην Ελλάδα, αστο ας μην σχολιάσω τις πιθανοτητες.

Τωρα για το οτι εκει εχουν συνειδηση κλπ ειναι θεμα σε ποιον θα πεσεις.

Τελος παντων ο καθενας εχει τη γνωμη του, αλλα κατα κανονα τα εκ Γερμανιας ειναι γενικα πιο ταλαιπωρημενα οχι για αλλο λογο απλα και μονο απο το γεγονος οτι για τους Γερμανους το αυτοκινητο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ως αποκτημα.

Αυτα που γραφει παραπανω ο Snoopy ειναι η πραγματικοτητα.

vasilis-E36
27-11-07, 19:30
Εγώ το έκανα κ με βοήθησε ένας φίλος μου που κάνει εισαγωγές για φίλους - ας πούμε ερασιτεχνικά, κ είδα οτι είναι πολύ πιο εύκολο απο το να γυρίζεις όλη την Ελλάδα.
Προσωπικά δεδομένα όταν το αυτοκίνητο είναι προς πώληση δε νομίζω να ισχύουν.Εγώ μέχρι κ αριθμό πλαισίου έδωσα σε κάποια παιδιά απο επαρχία για να δούν σε εξουσιοδοτημένο τι εργασίες έχουν γίνει στο αυτοκίνητο
Την ευρηματικότητα κ την λαμογιά του Ελληνα δε τη συναντάς έξω...οι πιό πολλοί το ξέρουν οτι η αγορα αυτοκινήτου εδώ σε σχέση με τη Γερμανία απλά δεν έχει καμμία επαφή

fields
27-11-07, 20:18
Ειπα οτι δεν γινεται?
Ομως οι περισσοτεροι δεν εχουν τον τρόπο να το κανουν και καθως μιλαμε για προσωπικα δεδομενα αυτο τυπικα απαγορευεται.

Και απο οτι καταλαβα μιλας για να παει ο ιδιος ο αγοραστης Γερμανια, να εχει βρει απο εδω(?) καταλληλο αυτοκινητο ή εστω να ψαξει εκει κλπ. Ξερεις ειναι πολλοι ανθρωποι που για διαφορους λόγους δεν μπορουν να το κανουν αυτο.
Αν παλι μιλαμε για εισαγωγη απο Γερμανια μεσω μαντρας στην Ελλάδα, αστο ας μην σχολιάσω τις πιθανοτητες.

Τωρα για το οτι εκει εχουν συνειδηση κλπ ειναι θεμα σε ποιον θα πεσεις.

Τελος παντων ο καθενας εχει τη γνωμη του, αλλα κατα κανονα τα εκ Γερμανιας ειναι γενικα πιο ταλαιπωρημενα οχι για αλλο λογο απλα και μονο απο το γεγονος οτι για τους Γερμανους το αυτοκινητο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ως αποκτημα.

Αυτα που γραφει παραπανω ο Snoopy ειναι η πραγματικοτητα.


γιατι ειναι πιο ταλαιπωρημενα? τραβανε μηπως τα χλμ μποτιλιαρισμενα μ ε πρωτη δευτερα ή πεφτουν σε γουβες καθε τοσο και λιγακι , νομιζω οτι εδω τα βγαζουμε off

fields
27-11-07, 20:19
γιατι ειναι πιο ταλαιπωρημενα? τραβανε μηπως τα χλμ μποτιλιαρισμενα μ ε πρωτη δευτερα ή πεφτουν σε γουβες καθε τοσο και λιγακι , νομιζω οτι εδω τα βγαζουμε off


για να συμπληρωσω οτι σε περοπτωση ψευδους εκει παιζουν το μαγαζακι τους , ενω εδω σχεδον δεν τρεχει τιποτα

DINOSAROS
27-11-07, 20:53
φιλε μου εγω εχω φερει αυτοκινητο απο γερμανια και πραγματικα απορω με καποιες αποψεις εδω μεσα.πρωτα πρωτα πρεπει να σου πω οτι τα 2 αυτοκινητα(1600 ελληνικο-1800γερμανικο)εχουν διαφορα στη ροπη (μεγαλυτερη στα 1800)με αποτελεσμα το αυτοκινητο να ειναι ελαφρως και πιο γρηγορο αλλα και να εχει μεγαλυτερα αποθεματα δυναμης (απ'οτι το 1600) στις μεσαιες στροφες.οσο αφορα το ιδιο το αμαξι θα δεις και μονος σου οτι ειναι πιο πλουσια εξοπλισμενο απ'οτι το ελληνικο.την ακριβεια των οσων λεω μπορεις να την ελεγξεις και μονος σου κανοντας τεστ ντραιβ και στα 2 αυτοκινητα.εκει θα καταλαβεις τη διαφορα.ελπιζω να βοηθησα υ.γ. αν παρεις μονος σου το αμαξι απ'εξω να προτιμησεις αντιπροσωπεια η μεγαλη μαντρα γιατι σου δινουν πανευρωπαικη εγγυηση 1 ετους.

Nick_compact
27-11-07, 21:00
Aπορώ που είδατε τρελούς εξοπλισμούς σε μικρά BMW στη Γερμανία. Αυτή η συζήτηση δεν γίνεται γενικά για εισαγωγή αυτοκινήτου από Γερμανία, αλλά για συγκεκριμένο μοντέλο. Πριν ένα μήνα και εγώ για το ίδιο μοντέλο έψαχνα εκεί, 316ti. Απορώ που τα είδαν κάποιοι τα υπερεξοπλισμένα compact στη Γερμανία. Σπάνια έχουν κλίμα, σπάνια έχουν σπορ τιμόνι, και πολλά δεν έχουν καν ραδιοcd. Αν θες να πάρεις υπερεξοπλισμένη compact θα πρέπει να ανέβεις πολύ σε τιμή. Επίσης οι Γερμανοί ΔΕΝ είναι τέλοιοι, και αυτοί κατεβάζουν τα χιλιόμετρα, και αυτοί πουλάνε τρακαρισμένα αυτοκίνητα. Απλά κάποιοι το λένε, κάποιοι όχι. Το θέμα είναι να μην βασίζεσαι σε αυτά που θα σου πουν αλλά να μπορείς να το δεις μόνος σου.

kenz
27-11-07, 21:11
πλήρης εξοπλισμός = τρελλό κοστος εκτελωνισμού.,
Μηπως τυχον γνωριζει καποιος ή ξερει καποιο λινκ για τον πινακα εκτελωνισμου με τις αναλογιες του σε σχεση με των εξοπλισμο του?

DINOSAROS
27-11-07, 21:12
ΔΕΝ μιλησε κανενας για υπερεξοπλισμο(απορω που το ειδες αυτο)αλλα οτι σχεδον τα περισσοτερα αυτοκινητα ειναι εξοπλισμενα με την εκδοση κομφορτ που περιλαμβανει αισθητηρες παρκ.,δερματινο τιμονι και λεβιε,κλιματισμο και καποια αλλα πραγματα που δεν θυμαμαι τωρα να σου πω

drohos
27-11-07, 21:16
το δικό μας e46 compact 316τι,είναι γερμανίας και έχει,κλίμα,radio cd,τριάκτινο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών,pdc,τεμπέλη,ντουλαπάκια με συρόμενα καλύμματα,αισθητήρες φώτων και υαλοκαθαριστήρων,αλλα δεν το πήραμε και φτηνά,πάντως και ελληνικά βρίσκεις με τόσα extra όπως βρίσκεις και γερμανικά χωρίς extra,το θέμα είναι πως το είχε παραγγείλει ο πρώτος ιδιοκτητης

vasilis-E36
27-11-07, 21:22
όποιος ασχοληθεί με μαντράδες το σίγουρο είναι οτι κατα μεγάλο ποσοστό θα φάει το κεφάλι του.Είτε του φέρει εισαγωγής είτε ντόπιο.Οποιος θέλει απο Γερμανία πάει κ φέρνει ένα για την πάρτυ του.Το καλό αυτοκίνητο φαίνεται κακά τα ψέμματα.Όσο για εξοπλισμους στη Γερμανία είναι μεγάλο θέμα.

DoctorAbo
27-11-07, 21:53
εγώ πάντως έχω να κάνω μια πιο ακραία πρόταση.
Μη πάρεις compact E 46
Πάρε Ε 46 coupe. Εχει πολλά καλά στηυν Ελλάδα

Μη βαράτε ρεεεεεε

Nick_compact
27-11-07, 21:55
εγώ πάντως έχω να κάνω μια πιο ακραία πρόταση.
Μη πάρεις compact E 46
Πάρε Ε 46 coupe. Εχει πολλά καλά στηυν Ελλάδα

Μη βαράτε ρεεεεεε

Πολύ σωστά σκέφτεσαι, και εγώ έτσι σκέφτηκα πριν λίγο καιρό, μέχρι που είδα οτί ένα καλό Coupe 16V 2002 (από τα πρώτα) κάνει 5000 ευρώ παραπάνω από ένα 2004 Compact sports...

demis_330
27-11-07, 22:05
Γνωστός μου πήγε πριν 2 χρόνια Γερμανία και έφερε Ε46-316 1800cc facelift, το πήρε 16.000 ευρώ από μεγάλη μάντρα BMW authorized dealer και μαζί με γνωστό του εκτελωνιστή στην Κέρκυρα, του πήγε συνολικά περίπου στα 19.500 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Πριν φύγει για Γερμανία, πήρε μια γνώμη σπό το http://www.mobile.de/home/index.html?lang=en , ήξερε σε ποια πόλη θα πάει (π.χ. Φρανκφούρτη), έβαλε τον ταχυδρομικό κώδικα της πόλης (60314) και του έβγαλε όσα αυτοκίνητα έχουν δημοσιευτεί , έγραψε τις μάντρες, έκανε το ίδιο και σε 2 προάστια τριγύρω, και έφυγε γνωρίζοντας που θα πάει και τι θα δει.

Τελικά βρήκε από authorized dealer με πανευρωπαική εγγύηση και το χτύπησε. Φυσικά γύρισε οδηγώντας το, η τέλεια απόλαυση !

propeller
27-11-07, 22:57
Έχοντας αγοράσει το αυτοκίνητο μου απο Γερμανία να προσθέσω ότι η διαφορά τιμής από Ελλάδα δεν υπερβαίνει τα 2.000-4.000 ευρώ, ωστόσο ο εξοπλισμός που έχουν τα αυτοκίνητα εκεί δεν έχει καμία σχέση με αυτόν στην χώρα μας. Η πλειονότητα των ελληνικών compact ειναι φτωχά εξοπλισμένα.

Υ.Γ. Το δικό μου είχε πλήρες βιβλίο σέρβις από την εκέι αντιπροσωπία..

επαυξανω κ λεω οτι με τον αριθμο πλαισιου πας σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια κ σε 5 λεπτα εχεις στο χερι σου ολο το ιστορικο του αμαξιου απο την ωρα/μερα που παραχθηκε.
να πω κ κατι αλλο: το αμαξι στην γερμανια θα εχει κανει χλμ πανω σε χαλι, και στην ελλαδα πανω σε ορυγματα
μετραει κ αυτο νομιζω

propeller
27-11-07, 23:00
Aπορώ που είδατε τρελούς εξοπλισμούς σε μικρά BMW στη Γερμανία. Αυτή η συζήτηση δεν γίνεται γενικά για εισαγωγή αυτοκινήτου από Γερμανία, αλλά για συγκεκριμένο μοντέλο. Πριν ένα μήνα και εγώ για το ίδιο μοντέλο έψαχνα εκεί, 316ti. Απορώ που τα είδαν κάποιοι τα υπερεξοπλισμένα compact στη Γερμανία. Σπάνια έχουν κλίμα, σπάνια έχουν σπορ τιμόνι, και πολλά δεν έχουν καν ραδιοcd. Αν θες να πάρεις υπερεξοπλισμένη compact θα πρέπει να ανέβεις πολύ σε τιμή. Επίσης οι Γερμανοί ΔΕΝ είναι τέλοιοι, και αυτοί κατεβάζουν τα χιλιόμετρα, και αυτοί πουλάνε τρακαρισμένα αυτοκίνητα. Απλά κάποιοι το λένε, κάποιοι όχι. Το θέμα είναι να μην βασίζεσαι σε αυτά που θα σου πουν αλλά να μπορείς να το δεις μόνος σου.

καλα....
ερωτηση:ποσα Μ-Pack εχουν πουληθει στην ελλαδα κ ποσα στη γερμανια???
αυτος δεν ειναι εξοπλισμος???
δεν υπαρχει πανακεια κ μαγικες συνταγες.....απλα ψαχνεις κ ξαναψαχνεις μεχρι να βρεις

σε αλητεια παντως δεν μας φτανει κανεις.....στον κοσμο ολο

mitsos_chania
27-11-07, 23:07
μιας και ο φιλος μας βρισκεται σε διλημμα να καταθεσω και εγω τη γνωμη μου,οχι σαν ειδικος,αλλα σαν ενας που εχει παρει 2 αυτοκινητα απο γερμανια.και δεν μπορουμε να πουμε οτι
ειναι και πολυ φθηνα.λοιπον η αληθεια ειναι οτι εχει πολυ ρισκο η αγορα απο γερμανια.αλλα αν εχεις κολλητο φανοποιο τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.βεβαια και ο παραγοντας τυχη ειναι πολυ σημαντικος.προσωπικα και χτυπηστε ξυλο,τα δυο αυτοκινητα δεν εχουν βγαλει ζημια παρα την πολυ σκληρη χρηση.αμα λοιπον το ψαξεις αναλυτικα το θεμα και δεν βιαστεις
τοτε υπαρχουν και καλες αγορες.σου προτεινω αν μπορεις να πας μονο για την εμπειρια και αν σου κατσει.α ριξε και μια ματια εδω http://www.webmobil24.com.αυτα και συγγνωμη αν σε κουρασα.οτι θες να ρωτησεις εδω ειμαστε

KATSARAIOS
28-11-07, 00:37
Μιας και βρήκα χρόνο, όχι οτι πάω να το παίξω ειδήμονας ή σούπερ σχετικός αλλά...

Καλό μτχ απο Γερμανία σημαίνει αυτοκίνητο που έχει είναι ακόμα στην εγγύηση.
Οτιδήποτε άλλο ειναι λαχείο.
Ο Γερμανός ειναι και αυτός άνθρωπος σαν και εμάς, με δύο χέρια δύο πόδια και δυό τσέπες.
Πράγμα που σημαίνει πως αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του στο γενικό συνεργείο της γειτονιάς του ή σε κάποιο Fit & Go, την κάνει με τα μισά χρήματα και τελειώνει εκεί το θέμα.
Σε μεγάλα αυτοκίνητα υψηλού κόστους - που συνήθως ειναι leasing- έχουν όντως γίνει τα βασικά σέρβις και υπάρχει βιβλίο του αυτοκινήτου αλλά και πάλι μέχρι εκεί.
Σε αυτοκίνητα 1900 κυβικών ή ακόμα και 2.200, (όχι ντήζελ) η συντήρηση έχει γινει ανάλογα με τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη.
Σε ντήζελ, άλλο καπέλο, ίσως και να μην έχει αλλάξει και λάδια.
Δεν ειναι καλύτερα τα γερμανικά σε τίποτα απο τα ελληνικά απλά είναι φτηνότερα. Καλά ειναι και τα μεν, καλά και τα δέ.
Εαν ενα αυτοκίνητο στην Ελλάδα το φοβόμαστε μήπως είναι ταλαιπωρημένο, στη Γερμανία υπάρχει πιθανότητα να ξεκινάει απο το σπιτάκι του και με λάδι στους 60 βαθμούς να βγαίνει στην Αούτομπαν και με μείον 3 βαθμούς να ενσωματώνεται στη λωρίδα που πάει με 120 και να τραγουδάνε τα μέταλλα τον Εθνικό Υμνο απο την πίεση.

Σε γενικές γραμμές αξίζει να πάρεις ένα εισαγωγής αν είναι 2-3 ετών το πολύ, αν το πουλάει επίσημος Ντήλερ της BMW και δίνει την ΟΠΟΙΑ εγγύηση και φυσικά πρέπει να έχεις τσάκαλο εκτελωνιστή για να σε καθαρίσει όμορφα απο τις κακοτοπιές.

Ολα τα άλλα ειναι όπως και στην Ελλάδα, λαχείο.φιλε ο γερμανος περναει TUV που
τον σκιζουνε για οτιδηποτε βρουνε.μην συγκρινουμε τωρα τα γερμανικα συνεργεια με την μαστορατζα της γειτονιας,ελεος!
οσο για το book service για να γνωριζουν οσοι δεν ασχολουνται,χωρις αυτο δεν ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΤΑΙ κανενα αμαξι,ψαχτε λοιπον σε μαντραδες τι τα κανουν.
και κατι για τελος τα χιλιομετρα στην Γερμανια ειναι περισσοτερα,αλλα οχι σε σκατοδρομους.

mitsos_chania
28-11-07, 00:47
συμφωνω απολυτωςςς.βεβαια για το book service δεν το ηξερα να και τα δυο αμαξια μου εχουν

Nick_compact
28-11-07, 00:53
Δεν ζητάνε πουθενά service book για τον εκτελωνισμό, αυτό πρώτη φορά το ακούω και δεν ισχύει!

mitsos_chania
28-11-07, 00:55
τι να πω και εμενα δεν μου τα ειχαν ζητησει.παντως να φτιαξεις ενα service book ειναι το πιο ευκολο πραγμα.

vagos 316 compact
28-11-07, 00:56
Παιδιά έζησα 6 χρονια στην Γερμανία απο όπου και έφερα το ΒMW μου.Εχει κατά πολύ περισότερο εξοπλισμό απο οτι τα ελληνικά.Αυτό φαινεται μέχρι και απο την σιλικονη στο ταμπλο.Το δικο μου ειναι το exlusive edition που δεν εχει βγει ποτε στην Ελλαδα.Οσο για τα χιλιομετρα εκει εχουν δρομους και οχι μπαλωματα....Τα ελληνικα ειναι συναρμολογημενα σε αλλα εργοστασια οπως τσεχια κτλ..

mitsos_chania
28-11-07, 00:59
τι εννοεις σιλικονη???

KATSARAIOS
28-11-07, 01:01
Δεν ζητάνε πουθενά service book για τον εκτελωνισμό, αυτό πρώτη φορά το ακούω και δεν ισχύει!
εχεις περασει αμαξι σε τελωνειο Νικο?

Snoopy
28-11-07, 08:37
εχεις περασει αμαξι σε τελωνειο Νικο?

Εχω περάσει εγώ.
Δεν ζητάνε το book service, ζητάνε το τεχνικό βιβλίο του αυτοκινήτου που είναι άλλο πράγμα.
Επίσης επειδή έχω ζήσει -και ζώ- αρκετό καιρό στο εξωτερικό, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως για να περάσεις TUV δεν χρειάζεται καμμία απόδειξη σέρβις ή οτιδήποτε άλλο.
Πας κάνουν έλεγχο και αν είσαι ΟΚ παίρνεις το σήμα, τα χαρτια και φεύγεις.

KATSARAIOS
28-11-07, 08:58
Εχω περάσει εγώ.
Δεν ζητάνε το book service, ζητάνε το τεχνικό βιβλίο του αυτοκινήτου που είναι άλλο πράγμα.
Επίσης επειδή έχω ζήσει -και ζώ- αρκετό καιρό στο εξωτερικό, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως για να περάσεις TUV δεν χρειάζεται καμμία απόδειξη σέρβις ή οτιδήποτε άλλο.
Πας κάνουν έλεγχο και αν είσαι ΟΚ παίρνεις το σήμα, τα χαρτια και φεύγεις.
book service ζητανε για ενα και μονο λογο,να δουνε τον εξοπλισμο του αυτοκινητου που φαινεται στην πρωτη σελιδα στην μεσα μερια.δεν τους ενδιαφερει κατι αλλο.
μηπως εννοεις το brief?
καθε εβδομαδα περναω 1-2 αυτοκινητα και η διαδικασια αυτη ειναι.αν δεν υπαρχει το book περνας, αλλα το τελωνειο βρισκει τα εξτρα μεσω του αρ.πλαισιου,ασχετα αν ο εκτελωνιστης σου κοψει καποια.γενικα παντως νομιζω συμφωνεις οτι σε θεμα χρησης τα γερμανικα ειναι καλυτερα.
μενεις Γερμανια?

Nick_compact
28-11-07, 10:17
εχεις περασει αμαξι σε τελωνειο Νικο?

Είδες που λες κάτι και το αλλάζεις μετά;;;;;
Ναι πέρασα αμάξι τελωνείο πριν από λίγες μέρες.

KATSARAIOS
28-11-07, 11:07
Είδες που λες κάτι και το αλλάζεις μετά;;;;;
Ναι πέρασα αμάξι τελωνείο πριν από λίγες μέρες.Nick δεν αλλαξα κατι,ουτε αντιδικω με καποιον.
απλα κανω συνεχεια αυτη την διαδικασια.
μην εισαι τοσο επιθετικος,βοηθαμε ολοι μετις γνωσεις μας σε καποια θεματα.

Nick_compact
28-11-07, 11:14
Nick δεν αλλαξα κατι,ουτε αντιδικω με καποιον.
απλα κανω συνεχεια αυτη την διαδικασια.
μην εισαι τοσο επιθετικος,βοηθαμε ολοι μετις γνωσεις μας σε καποια θεματα.

Δεν αντιδικώ με κανέναν, απλά είπες οτί χωρίς service book "ΔΕΝ" εκτελωνίζεται αμάξι, κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει. Μόνος σου είπες οτί βρίσκουν τα έξτρα και από τον αριθμό πλιαισίου.

Babis_Compact
29-11-07, 16:24
Φίλε μου επειδή πριν ακριβώς ένα χρόνο πήρα κι εγώ την Ε46 Compact 316ti, θα σου πρότεινα να βρεις ένα καλό ελληνικό, με όσο πιο λίγα χιλιόμετρα μπορείς, και το μόνο που να σε ενδιαφέρει να έχει αμα το θες, είναι η ηλιοροφή. Μόνο αυτή δεν μπαίνει μετά. Και το Clima. Αν και για μένα δεν έχει κάπια ιδιαίτερη σημασία το συγκεκριμένο, απλά αν έχεις A/C μετά θέλει πολλά λέφτα και δουλειά για να βάλεις Clima. Πήγαινε σε ένα συνεργείο BMW να το ελέγξουν, μηχανικά και τον εγκέφαλο για το ιστορικό του και αν έχει και service book ακόμα καλύτερα. Γερμανία να πήγαινες για περισσότερρα κυβικά, π.χ. για μια 325ti. Για την 316 δεν αξίζει..
Όσον αφορά τον εξοπλισμό κι εμένα κασετόφωνο είχε, έβαλα το αυθεντικό CD Player αργότερα και είμαι μια χαρά. Θα βάλω και το M Pack σε λίγο καιρό και θα είναι όπως ακριβώς το ονειρευόμουν. Ελπίζω να σε βοήθησα, για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μην διστάσεις! :)

VIC
29-11-07, 21:06
πληροφοριακά και μόνο να πω ότι τα 1,8 δεν είναι απαραίτητα εισαγωγής. το δικό μου 1,8 είναι και μαύρο ουρανό έχει και κλίμα και pdc και σπορ τιμόνι και καθίσματα και και... και το αγόρασα καινούριο τον 8/01 από ελληνική αντιπροσωπεία . αυτά στα λέω για να μην απορρίπτεις τα 1,8 μόλις τα βλέπεις ως εισαγωγής.

sakis543
30-11-07, 16:14
Για τον φίλο που άνοιξε το θέμα: Αν δεν βιάζεσαι φίλε μου, επειδή είμαι στο ψάξιμο για νέο του-του (άσχετα αν άνοιξα ένα θέμα για τη βελτίωση του ήδη υπάρχοντος), Sports ti 316, χρυσαφί, 02/2004, 58000χλμ., συν trip, clima, προβολείς που δεν είχε η έκδοση, συν dvd/tv/divx/usb/sd player 4 ιντσών, συν κλασικές γρατσουνίτσες-σημάδια από πετραδάκια, γύρω στα 18Κ.

Fraist
30-11-07, 18:50
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ. Έχω δει αρκετά Ελληνικά 316 και ψάχνω ταυτόχρονα και από Γερμανία. Με ενδιαφέρει η ηλιοροφή οπότε θα προσπαθήσω να βρω ένα καλό και καθαρό με ηλιοροφή και ότι άλλο καλούδι μπορεί να έχει και τα υπόλοιπα θα τα βάλω μετά. Σίγουρα ισχύει ότι μετά μπορώ να βάλω BMW clima, PDC, on board computer , Cruise control και bucket?

Babis_Compact
30-11-07, 19:58
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ. Έχω δει αρκετά Ελληνικά 316 και ψάχνω ταυτόχρονα και από Γερμανία. Με ενδιαφέρει η ηλιοροφή οπότε θα προσπαθήσω να βρω ένα καλό και καθαρό με ηλιοροφή και ότι άλλο καλούδι μπορεί να έχει και τα υπόλοιπα θα τα βάλω μετά. Σίγουρα ισχύει ότι μετά μπορώ να βάλω BMW clima, PDC, on board computer , Cruise control και bucket?

Ένα ένα:
Clima: Όπως ανέφερα στο Post μου, θα πληρώσεις πολλά χρήματα, θα πρέπει να ξηλωθεί ταμπλώ, οπότε δεν αξίζει. Αν θες να το έχεις πάρτο από την αρχή.
PDC: Μπαίνει πολύ εύκολα, βγαίνει το προστατευτικό του προφυλακτήρα, και τρυπιέται, ή αντικαθίσταται από άλλο τρυπημένο, ώστε να μπουν οι αισθητήρες. Αν βάλεις το αυθεντικό της BMW θα έχεις το ανάλογο κόστος..
On Board Computer: Μπαίνει, αλλάζοντας τον διακόπτη του φλας, και χρειάζεται και ένας επαναπρογραμματισμός νομίζω.
Cruise Control: Έβαλα κι εγώ, μόνο τα χειριστήρια χρειάζονται στο τιμόνι και τίποτε άλλο.
Bucket: Μπαίνουν, αρκεί να βρεις! Βασικά βρίσκεις πολύ εύκολα, αρκεί να πληρώσεις καλά! Για κάτι σε καλή τιμή θέλει ψάξιμο.

Η ηλιοροφή είναι το σημαντικότερο αξεσουάρ. Γι'αυτό ψάξε καλά!
Άντε με το καλό να γίνει η αγορά, και άλλη μια Compact να μπει στο Club!
Για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια εδώ είμαστε!

Fraist
26-12-07, 18:23
Παιδιά Χρόνια Πολλά και από μένα. Σχετικά με το compact που έψαχνα είδα και αποείδα. Βαρέθηκα να βλέπω αυτοκίνητα τρακαρισμένα, με κατεβασμένα χιλιόμετρα και αρκετή φθορά και να ζητάνε υπέρογκα ποσά. Όσα ήταν καλά ήταν απλά φτωχά από εξοπλισμό. Άντε bucket στην καλύτερη… Τελικά κινήθηκα Γερμανία σε επίσημη αντιπροσωπεία BMW και όχι μάντρα που έχει και BMW. Χτύπησα ένα compact και τώρα περιμένω να εκτελωνιστεί. Το αμάξι έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός από navi και M-pack προφυλακτήρες. Μόλις το παραλάβω θα στείλω φωτογραφίες να το δείτε. Έως τότε ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
26-12-07, 20:39
προσωπικη αποψη ειναι αν εχεις δικο σου ανθρωπο να σου φερει αμαξι,καντο,βαλτον να στο περασει κ απτα 2 κτεο εκει(θα πληρωσεις κανα 180αρι ευρω,αλλα αν τα περασει,θασαι οκ...)!οχι να στο φερει μαντρας..εγω αυτο εκανα....:friday::clap:

320 open
27-12-07, 01:21
συμφωνω με το σπυρο και εγω το ιδιο εκανα.καλοριζικο!γερμανια και ξερο ψωμι:bullhorn:

propeller
27-12-07, 20:03
Να βρεις Ελληνικο γιατι θα εχει βιβλιο σερβις και ετσι θα ξερεις και το ιστορικο του αμαξιου και τα πραγματικα χιλιομετρα του!!!


ΛΑΘΟΣ!!!!!:bullhorn::bullhorn:

Mε τον αριθμο πλαισιου, βρισκεις απο την bmw μεχρι κ ποτε εβαλε βενζινη!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Dim77
27-12-07, 20:34
ΛΑΘΟΣ!!!!!:bullhorn::bullhorn:

Mε τον αριθμο πλαισιου, βρισκεις απο την bmw μεχρι κ ποτε εβαλε βενζινη!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Εγώ τώρα λέω, γιατί ΔΕΝ μου τα είπαν αναλυτικά σε 2 αντιπροσωπείες που ρώτησα? (Ειδικά τη δεύτερη φορά ήμουν και πολύ επίμονος...με ευγενικό τρόπο πάντα :D)
Βασικά ή δεν βρήκαν τίποτα ιδιαίτερο ή βρήκαν και δεν μου είπαν.
Τι ισχύει? Ότι μπορούν να βρούν πολλά και λένε όπου θέλουν ή ότι ΔΕΝ μπορούν να βρούν και λένε...ότι νομίζουν?
:feedback:

propeller
27-12-07, 20:46
Εγώ τώρα λέω, γιατί ΔΕΝ μου τα είπαν αναλυτικά σε 2 αντιπροσωπείες που ρώτησα? (Ειδικά τη δεύτερη φορά ήμουν και πολύ επίμονος...με ευγενικό τρόπο πάντα :D)
Βασικά ή δεν βρήκαν τίποτα ιδιαίτερο ή βρήκαν και δεν μου είπαν.
Τι ισχύει? Ότι μπορούν να βρούν πολλά και λένε όπου θέλουν ή ότι ΔΕΝ μπορούν να βρούν και λένε...ότι νομίζουν?
:feedback:

αυτο δεν μπορω να το απαντησω αλλα μου κανει εντυπωση η αρνηση τους

εμενα με εφτιαξε γνωστος, εχω στα χερια μου εκτυπωση απο τη στιγμη που κατασκευαστηκε το αμαξι με ολες του τις κινησεις!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Leonidas33
02-01-08, 01:16
Μολις πουλησα για ανταλλαγη μια 316 του 2000.Αν δεν ειχα αποδηξης και βιβλίο σερβις αναλυτικα για τα παντα η τιμη ήταν 2000ευρω κατω.Αν δεν τηρούντε κανης δεν ξερει την κατασταση του αμαξιου εκτός αν το δει μηχανικος,αλλα σπανια θα σου πουνε αληθεια αν δεν τον ξερης

Fraist
09-01-08, 10:05
Παιδιά τελικά αγόρασα το αυτοκίνητο από Γερμανία από την επίσημη αντιπροσωπεία της BMW Autohaus Augsburg GmbH ως BMW premium Selection Car. Το αυτοκίνητο είναι αστέρι σαν καινούργιο και έχει 45.000 km πραγματικά, καμιά σχέση με τα αυτοκίνητα που είδα στην Ελλάδα. Στα πίσω καθίσματα δεν πρέπει να έχει καθίσει άνθρωπος. Το αμάξι είναι τελείως αγρατζούνιστο και άβαφο και φοράει 17ρες ζάντες αγρατζούνιστες με λάστιχα 225/45/17 Michelin Pilot του 2007.

Από εξοπλισμό έχουμε και λέμε:

Αυτόματο κλιματισμό
Γυάλινη ηλεκτρική οροφή
Εργοστασιακό συναγερμό
Θερμαινόμενα καθίσματα
Σπορ ανάρτηση (καινούργια)
Προβολείς ομίχλής
Σπορ bucket καθίσματα (μισό δέρμα μισό ύφασμα)
Εργοστάσια Xenon
Αυτόματο σύστημα πλύσης των φώτων
Εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος (PDC)
Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα καθίσματα με μνήμες
Οn board computer
Πολυχρηστικό σπορ δερμάτινο τιμόνι
Τηλέφωνο BMW με σύστημα Bluetooth (Όταν ανοίγω το Τηλ λεει hello Nadia !!!)
BMW Business radio - CD drive
Φιμέ μπροστά τζάμι (climatic comfort windshield)
Τεμπέλη για το χέρι
ITS head airbag
Λευκά φλας και πίσω φανάρια
Dynamic Stability Control (DSC III)
Τασάκια και όλα τα σχετικά,
Καινούργια πατάκια BMW,
Exterior trim in body colour
Airbag
ABS
Auxiliary heating (ένα σύστημα που με χειρισμό ανάβει καυστήρας στο αυτοκίνητο που τροφοδοτείται με βενζίνη από το ρεζερβουάρ και ζεσταίνει το αυτοκίνητο αυτόματα, μηχανή και εσωτερικό)
(Όλα τα βιβλία του αυτοκινήτου και το service book διαθέσιμα αλλά δυστυχώς είναι στα Γερμανικά ...)

Το αμάξι στο δρόμο είναι υποδειγματικό και αθόρυβο και ελπίζω να κάνω άπειρα χιλιόμετρα μαζί του. Έβγαλα και τις πρώτες φωτογραφίες και περιμένω τη γνώμη σας.

konas
09-01-08, 10:10
Να το χαίρεσαι. Ωραιο ειναι. και σωστη η αποφαση για premium. Τι κινητηρα φοραει?

Fraist
09-01-08, 10:32
Ευχαριστώ Konas να 'σαι καλά. Είναι 316ti με τον κινητήρα των 1796ccm με τα 115 άλογα. Πάντος και με τόσα άλογα μια χαρά πηγαίνει ... προς το παρόν

Dim77
09-01-08, 13:33
Μεγειά! Καλορίζικο! Να το χαίρεσαι με υγεία!
Είναι καταπληκτικό και πολύ καλά εξοπλισμένο!!!

panagiotisE46ci
09-01-08, 15:17
να το χαιρεσαι,πολλυ πλουσιο εξοπλισμο με λιγα χιλιομετρα.ποσο σου πηγε η αγορα???

Hil
09-01-08, 17:05
καλοτάξιδο φίλε μου...

εγώ το ίδιο το πήρα από δω, χωρίς βέβαια τόσα εξτρά που έχει το δικό σου..
δεν είχα τη δυνατότητα να πάω έξω!!!

Geo_3D
09-01-08, 17:10
Καλοριζικο και καλοταξιδο συναδελφε!

Hil
09-01-08, 17:52
τελικά, πόσα κόμπακτ είναι εδώ μέσα;;;

propeller
09-01-08, 17:56
καλοριζικο φιλε να το χαρεις
ποσα κυβικα και σε τι τιμη αν επιτρεπεται??

πρεπει να εχει σχεδον ολον τον εξτρα εξοπλισμο της bmw!

zaharias
09-01-08, 18:54
Μπραβο, πολυ καλη επιλογη Fraist, καλοριζικο..

Φαινεται οτι ειναι αστερι και με super εξοπλισμο..

Να το χαιρεσαι, με υγεια..

Babis_Compact
10-01-08, 10:03
τελικά, πόσα κόμπακτ είναι εδώ μέσα;;;

Αυξανόμαστε και πληθαίνουμε!!

E36 M POWER
10-01-08, 11:56
εγω παντως πιστευω οτι για να ''ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙΣ'' και μονο ενα αυτοκινητο καλητερα θα ειναι να πας με ενα παρα πολυ ''ΔΙΚΟ ΣΟΥ'' που εχει μαντρα και κανει εισαγωγες!!! οταν θα ανεβει για να κατεβασει 2-3-4 αυτοκινητα +1 το δικο σου συγουρα θα τα εκτελωνισει πιο φθηνα απο να τα εκτελωνησει 1-1!!! και μετα τα βρισκεται!!!

Fraist
10-01-08, 14:10
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Το αμάξι είναι 316 (1796ccm) για όσους ρωτούν.

Σχετικά με την εισαγωγή και τον εκτελωνισμό:

Ρώτησα τελωνείο αλλά και γραφεία που κάνουν εκτελωνισμούς και μου έβγαζαν υπέρογκα ποσά και πάλι τελευταία στιγμή θα ήξερα τι ακριβώς θα πλήρωνα και τι θα χρειάζονταν να λαδώσω και πόσες μέρες θα με έβγαζε αυτή η ιστορία off από τη δουλειά μου. Τέλος το αμάξι το αγόρασα τέλη Δεκεμβρίου και με τη μεταφορική εταιρεία ήρθε τα Χριστούγεννα. Δηλαδή από τον χρόνο πιεζόμουνα έτσι ώστε να προλάβω να έχω το αμάξι Ελλάδα και να το εκτελωνίσω μέσα στο 2007 (από το 2008 ανεβαίνουν πολύ οι φόροι).
Αυτό που λεει ο E36 M POWER είναι απολύτως σωστά. Πήγα λοιπόν σε κολλητό που έχει αντιπροσωπεία και μου έκανε όλη την εισαγωγή αυτός. Εγώ βρήκα το πρωί το αμάξι και το μεσημέρι είχε πάει δικό του άτομο το είχε δει το είχε ελέγξει και το είχε αγοράσει. Παρεμπιπτόντως όλο το διάστημα που προσπαθούσα μόνος είχα χάσει πάνω από τρία αμάξια (μέχρι να μου στείλουν με fax το book service να κανονίσω πότε θα ανάβω ή να βρω μεταφορική κλπ κάνανε φτερά). Ο εκτελωνισμός του αυτοκινήτου μου έγινε μαζί και με άλλα αυτοκίνητα του φίλου μέσα σε χρόνο dt (τελωνείο στοίχισε μόνο 3k) διαφορετικά εάν πήγαινα μόνος δεν ξεμπέρδευα ούτε με 4.5k στην καλύτερη. Βέβαια και ο φίλος πήρε την αμοιβή του όπως και ο μεταφορέας αλλά και ο άνθρωπος που το έλεγξε στη Γερμανία. Σε αντάλλαγμα βέβαια έχω στα χέρια μου μια εγγύηση 6 μηνών. Επίσης έγινε στο αμάξι, service (300 € κόστισαν μόνο τα ανταλλακτικά τζάμι καθρέπτη, φίλτρα, λάδια, ξύδια κλπ), βιολογικός καθαρισμός, γυάλισμα, κέρωμα και θα μου φτιάξει και μια γρατσουνιά που έχει στον προφυλακτήρα. Σύνολο το αμάξι μου ήρθα στα 16k και δεν ασχολήθηκα με τις υπηρεσίες (τελωνείο, κτεο, πινακίδες, ασφάλειες, γρηγορόσημα κτλ) ούτε ένα λεπτό α και το βασικό όλα έγιναν σε χρόνο dt και είχα το αμάξι την εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά. Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.

tasospou44
13-06-08, 18:25
μακρια απο γερμανια.......

stefos
13-06-08, 18:55
μακρια απο γερμανια.......

Καθίστε εσείς μακρυα και αφήστε άλλους να ψωνίζουν...