PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ταπετσαριας ουρανου


Geo_3D
28-11-07, 15:37
Ειπα λοιπον που λετε να ασχοληθω και λιγο με το 36αρι μου μιας και το εχω παραμελησει αρκετα εως πολυ αρκετα τον τελευταιο χρονο που εχω το compact.....

Και ωωω τι καλα!!!!!Η ταπετσαρια του ουρανου εχει κρεμασει....Κλασσικο προβλημα που δημιουργειται με τα χρονια στα Ε36.

Αυτο που θελω τωρα ειναι βοηθεια στο DIY (Do It Yourself) μιας και ειμαι προθυμος να αφιερωσω μια Κυριακη για την παλια μου αγαπη.Υφασμα μπορω να προμηθευτω,αλλά σε περιπτωση που στραβωσει κατι,που αλλου μπορω να κοιταξω?Τι κολλες χρειαζονται?Καποια εξτρα πραγματα που πρεπει να προσεξω?

Τωρα αν καποιος που γνωριζει θελει να βαλει και αυτος ενα χερακι....να μου πει τι καφε πινει!!:cheers:

Ευχαριστω!

deepblue
28-11-07, 17:03
Ειπα λοιπον που λετε να ασχοληθω και λιγο με το 36αρι μου μιας και το εχω παραμελησει αρκετα εως πολυ αρκετα τον τελευταιο χρονο που εχω το compact.....

Και ωωω τι καλα!!!!!Η ταπετσαρια του ουρανου εχει κρεμασει....Κλασσικο προβλημα που δημιουργειται με τα χρονια στα Ε36.

Αυτο που θελω τωρα ειναι βοηθεια στο DIY (Do It Yourself) μιας και ειμαι προθυμος να αφιερωσω μια Κυριακη για την παλια μου αγαπη.Υφασμα μπορω να προμηθευτω,αλλά σε περιπτωση που στραβωσει κατι,που αλλου μπορω να κοιταξω?Τι κολλες χρειαζονται?Καποια εξτρα πραγματα που πρεπει να προσεξω?

Τωρα αν καποιος που γνωριζει θελει να βαλει και αυτος ενα χερακι....να μου πει τι καφε πινει!!:cheers:

Ευχαριστω!
Mηπως να πας να στο φτιαξει καποιος που γνωριζει το αθλημα για σιγουρα και καλα αποτελεσματα?
γιατι αν κατι δε παει καλα θα το πληρωσεις ουτως η αλλιως!!!

Geo_3D
28-11-07, 17:19
Κοιτα οτι θα φτασω να το πληρωσω σε εναν ταπετσερη αργα ή γρηγορα,το εχω για σιγουρο....Αλλά με πειραζει που δεν θα το εχω προσπαθησει μονος μου πρωτα....

Libanner
28-11-07, 18:22
Πάντως έτσι και δε τα κατάφερεις τελικά,έχω φίλο ταπετσέρη κάθε φορά που περνάω απο το μαγαζί του φτίαχνει και απο έναν ουρανό ε36,αμα πάμε μαζί θα σου κάνει σουπέρ τιμή.

billparas
28-11-07, 21:25
εγώ πάντως το έφτιαξα με 150 ευρώ, μέσα σε 3 ώρες, συμφωνώ είναι πολλά αλλά μ αυτά που έχω ακούσει είναι λίγα. Αν τα βρεις σκούρα πες μου. Σου εύχομαι καλή τύχη .Επειδή παρακολούθησα πως γίνεται μου φάνηκε σχετικά εύκολο το μόνο θέμα είναι η κόλληση της ταπετσαρίας.

sotiris 328i
29-11-07, 08:54
Οσα ε36 εχουν αλαξει ουρανο το πολυ σε ενα χρονο ξεκολαει παλι..
Δεν ξερω γιατι αλλα εχω δει 2 αυτοκινητα και τα εχουν κανει σε διαφορετικο ταπετσερη.

tsilis
29-11-07, 09:17
Kλασσικό πρόβλημα δυστυχώς...
Οφείλεται στο σάπισμα του ενδιαμέσου στρώματος αφρολέξ...
Επομένως,αν δεν αλλάξει και αυτό,τότε το πρόβλημα θα επανέλθει..

fmaik
29-11-07, 09:34
Εγώ άλλαξα ουρανό με 80 ευρώ πριν από 2 χρόνια, φυσικά και δεν έχει ξαναξεκολλήσει και η δουλειά ήταν άψογη! Αν μένεις Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρεσαι, πες...

SUPERCHARGER
29-11-07, 10:06
Εμενα ειχε ξεκολησει πανω απο το κεφαλι του οδηγου μετα την βλακεια που εκανα να τον πλυνω....(καπνιστης βλεπετε...)
Ο γνησιος ουρανος απο την BMW κοστιζει περιπου 120 € καινουριος χωρις τοποθετηση.
Η τοποθετηση, αν πιανουν λιγο τα χερια σου, θα σου παρει περιπου μια ωρα.
Το μονο που θελει προσοχη, ειναι οταν βγαλεις τα πλαστικα καλυματα απο τις κολονες του αυτοκινητου, να μην σπασεις τα πλαστικα κλιπ που κουμπονουν στο σασι (0,15€ το ενα).
Μετα απο αυτο, με ενα σταυροκατσαβιδο, βγαζεις χερουλια ουρανου και σκιαδια και τον παιρνεις στο χερι (τον ουρανο).

Γνησιος, καθαρος και DIY ικανοποιηση για το Σ/Κ. ;););)

Geo_3D
29-11-07, 13:59
Ελεγα μηπως τον εκανα μαυρο τον ουρανο καθως και τα κωλονακια.
Ξερει μηπως κανεις τι ειδους κολλα χρησιμοποιειται?

sotiris 328i
29-11-07, 14:03
Βενζινοκολα Γιωργο.

manosm3
29-11-07, 14:08
Ξεκολλαει Σωτηρη...
Οταν ειχε κρεμασει και η δικη μου, της ειχα βαλει προχειρα βενζινοκολλα και μετα απο 3 μερες επεσε παλι (καλοκαιρι ηταν με καυσωνες, αν αυτο μετραει).

Geo_3D
29-11-07, 14:12
Βενζινοκολα Γιωργο.

Ξεκολλαει Σωτηρη...
Οταν ειχε κρεμασει και η δικη μου, της ειχα βαλει προχειρα βενζινοκολλα και μετα απο 3 μερες επεσε παλι (καλοκαιρι ηταν με καυσωνες, αν αυτο μετραει).

Οπως τα λεει ο Μανος.
Ειχε βαλει βενζινοκολλα ο πατερας μου σε ενα σημειο και ξεκολλησε.
Προφανως δεν θα πιανει στο τυπου αφρολεξ που εχει

SUPERCHARGER
29-11-07, 15:40
Ολοι βενζινοκολα βαζουν.
Για να πιασει καλα η βενζινοκολα πρεπει να αλοιψετε καλα ενα ΛΕΠΤΟ στρωμα ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ επιφανειες που θα κολησετε, και μολις στερεοποιηθει (αλλα ακομα το δαχτυλο κολαει επανω του) φερνετε τις δυο επιφανειες σε επαφη και τις πιεζετε για 1-2 λεπτα καλα.
Μετα απο 2-3 ωρες θα ξεκολαει μονο με λοστο.....

(χρονια σε βιοτεχνια δερματινων ειδων και τιγκα στην βενζινοκολα)

Dim77
29-11-07, 16:17
Η βενζινόκολλα δε κάνει γιατί ξεραίνεται σιγά-σιγά από τη ζέστη.
(είδα το post του supercharger, ίσως έχει δίκιο αν χρησιμοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο) πάντως εγώ όταν το έκανα, ξεράθηκε τη πρώτη φορά που έμεινε στον ήλιο πολύ και έφυγε. :(

Υπάρχει ίσως η λύση της βιομηχανικής λαστιχόκολλας που χρησιμοποιούμε στα Ε46 στα πλαινά καλλυματάκια στο παράθυρο που ξεκολλάνε συνέχεια (από τη μάνα του).:soapbox:

Κολλάει μια και καλή (αλλά πρέπει να την αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν κολλήσεις τις 2 επιφάνειες)...μετά γίνεται σαν τσιμέντο...κολλάς τις 2 επιφάνειες...και GAME OVER!

Εγώ χρησιμοποίησα την 3Μ (ο doctorAbo στο ανάλογο thread έγραφε για την Loctite)
Και οι 2 είναι βιομηχανικές λαστιχόκολλες.

M_dolce
29-11-07, 16:28
Η βενζινόκολλα δε κάνει γιατί ξεραίνεται σιγά-σιγά από τη ζέστη.
(είδα το post του supercharger, ίσως έχει δίκιο αν χρησιμοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο) πάντως εγώ όταν το έκανα, ξεράθηκε τη πρώτη φορά που έμεινε στον ήλιο πολύ και έφυγε. :(

Υπάρχει ίσως η λύση της βιομηχανικής λαστιχόκολλας που χρησιμοποιούμε στα Ε46 στα πλαινά καλλυματάκια στο παράθυρο που ξεκολλάνε συνέχεια (από τη μάνα του).:soapbox:

Κολλάει μια και καλή (αλλά πρέπει να την αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν κολλήσεις τις 2 επιφάνειες)...μετά γίνεται σαν τσιμέντο...κολλάς τις 2 επιφάνειες...και GAME OVER!

Εγώ χρησιμοποίησα την 3Μ (ο doctorAbo στο ανάλογο thread έγραφε για την Loctite)
Και οι 2 είναι βιομηχανικές λαστιχόκολλες.


+1 Δημητρη. Κι εγω αυτην της 3Μ χρησιμοποιω για τα πλαινα λαστιχα απο τα παραθυρα και δεν εχω προβλημα.

onyx
06-12-07, 06:47
Το αδύνατο σημείο της υπόθεσης ίσως να μην είναι το αν κολλάει καλά η κόλλα αλλά το αφρολέξ. Πρέπει η κόλλα να μην διαλύει το αφρολέξ γιατί τότε απλά δεν θα κολλάει (θα λιώνει το αφρολέξ στο οποίο κόλλησε και θα φεύγει). Η βενζινόκολλα εμένα δεν μου ακούγεται αθώα για κάτι τέτοιο....

desecrator
06-12-07, 08:17
επειδή έτυχε να μαι μπροστά σε αλλαγή ηλιοροφής λόγω κρεμάσματος, είχα παρατηρήσει οτι πάνω στην ταπετσαρία είχε βάλει και ένα είδος πούδρας, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, απλά το αναφέρω. Δεν έκατσα όμως να κοιτάξω περισσότερο ( δεν έίχα μπεμπούλα τότε)

ermis1975
06-12-07, 08:59
Αν έχει 120euro γιατί δεν βάζετε ενα γνήσιο?!

Panoz_335i
06-12-07, 09:23
Φιλε Geo,
Πετα το να ησυχασεις...

Geo_3D
06-12-07, 11:58
Ρε παιδια μην τρελλαινεστε!Δεν ειναι θεμα τα 120 ευρω για να παρω γνησιο.Αλλά ειναι η τρελλα και το μερακι του να θελεις να ασχοληθεις εσυ να φτιαξεις κατι παρα να το πας αμεσως στον μαστορα

yiannis2002
06-12-07, 12:05
Και σε ταπετσέρη να πάει βενζινόκολλα θα βάλει!

Γιώργο περίμενε θα έρθω εγω να το φτιάξουμε παρέα. Μέτριο χωρίς γάλα το φραπέ, και φτιάχτον καλό, όχι όπως στην Ελευσίνα...:nutkick: