PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταπετσαρία καταρρέει...


savvas320ci
12-12-07, 20:17
Καλησπέρα,

Έχω ένα 320ci 2001 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα λάστιχα στο εσωτερικό του σαλονιού γύρω από τις πόρτες. Πιο συγκεκριμένα έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε και να πέφτουν και απο τις 2 πόρτες. Προσπαθώ να τα κολλήσω με logo στιγμής αλλά δεν μου φαίνεται πολύ σίγουρη λύση. Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Πώς το αντιμετώπισε?
Έχω δεί σε φανάρια και άλλους να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και είναι αρκετά σπαστικό....

Ευχαριστώ.

Nick_compact
12-12-07, 20:22
Ναι είναι πολύ συνηθησμένο. Υπάρχει λύση, αν ψάξεις στο forum θα την βρεις!

zaharias
12-12-07, 23:21
Eιναι συνηθες φαινομενο στα Ε46 κουπε οπως σου λεει και ο Νικος παραπανω...
Εγω πηγα σε εναν φανοποιο γνωστο μου και μου εβαλε μια κολλα της 3Μ η οποια ελεγε πανω
Scotch-Grip
4799 Industrial Adhesive και εχει γυρω στα 4 ευρω και ολα οκ.

Επισης, επειδη εχει ξανασυζητηθει το θεμα, υπαρχουν ατομα που εχουν χρησιμοποιησει και αλλες κολλες (αλλες εταιρειες) που ειναι για τετοια χρηση, με εξισου καλα αποτελεσματα.
Αν κανεις μια αναζητηση στα παλια θεματα θα δεις.

Dim77
13-12-07, 00:25
Eιναι συνηθες φαινομενο στα Ε46 κουπε οπως σου λεει και ο Νικος παραπανω...
Εγω πηγα σε εναν φανοποιο γνωστο μου και μου εβαλε μια κολλα της 3Μ η οποια ελεγε πανω
Scotch-Grip
4799 Industrial Adhesive και εχει γυρω στα 4 ευρω και ολα οκ.

Επισης, επειδη εχει ξανασυζητηθει το θεμα, υπαρχουν ατομα που εχουν χρησιμοποιησει και αλλες κολλες (αλλες εταιρειες) που ειναι για τετοια χρηση, με εξισου καλα αποτελεσματα.
Αν κανεις μια αναζητηση στα παλια θεματα θα δεις.

Και εγώ αυτή χρησιμοποίησα και το πρόβλημα λύνεται.

Προσοχή στην τοποθέτηση για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Την απλώνεις καλά και την αφήνεις να στεγνώσει ΧΩΡΙΣ να κολλήσεις τα λάστιχα ακόμα.

15 λεπτά φτάνουν...

Μετά πιέζεις και εφαρμόζουν πολύ καλά τα λάστιχα.. έτοιμος.

Αν τα κολλήσεις όσο η κόλλα είναι υγρή, μετά μόλις το αφήσεις, ξεκολλάνε και κάνουν ''κλωστές'' και κάνεις μια τρύπα στο νερό.
Εναλλακτικά κολλάς για να είσαι σίγουρος βάζοντας ταινία και το αφήνεις ώρες. Εγώ πάντως δε κολλάω ταινία στο individual rooflining anthracite!

zaharias
13-12-07, 00:40
Μπραβο ρε Dim.. +1 για τις συμβουλες-οδηγιες...
Ετσι ακριβως ειναι.
Βαζεις λιγη ποσοτητα στα σημεια που θελεις για να μην κολλησεις το λαστιχο και βγει εξω η κολλα καθως θα το πιεζεις να το βαλεις στη θεση του.
Βαζεις κολλα, τοποθετεις το λαστιχο, το αφηνεις να κρεμασει και να φαινεται η κολλα σαν κλωστες οπως σου ειπε ο Δημητρης για 15 λεπτα και μετα βαζεις το λαστιχο στη θεση του.
Εγω παντως δεν εβαλα ταινια. Αφοτου κολλησε για περιπου κανα 20λεπτο το πιεζα δυνατα σε ολο το μηκος του.
Αφοτου το πηγα σπιτι το τσεκαρα αν ηθελε παλι ζουλιγμα καπου, εμεινε ολο το βραδυ και την αλλη μερα ηταν μια χαρα.

Dim77
13-12-07, 00:57
Μπραβο ρε Dim.. +1 για τις συμβουλες-οδηγιες...
Ετσι ακριβως ειναι.
Βαζεις λιγη ποσοτητα στα σημεια που θελεις για να μην κολλησεις το λαστιχο και βγει εξω η κολλα καθως θα το πιεζεις να το βαλεις στη θεση του.
Βαζεις κολλα, τοποθετεις το λαστιχο, το αφηνεις να κρεμασει και να φαινεται η κολλα σαν κλωστες οπως σου ειπε ο Δημητρης για 15 λεπτα και μετα βαζεις το λαστιχο στη θεση του.
Εγω παντως δεν εβαλα ταινια. Αφοτου κολλησε για περιπου κανα 20λεπτο το πιεζα δυνατα σε ολο το μηκος του.
Αφοτου το πηγα σπιτι το τσεκαρα αν ηθελε παλι ζουλιγμα καπου, εμεινε ολο το βραδυ και την αλλη μερα ηταν μια χαρα.

Δεν έγραψα αυτό ακριβώς Ζαχαρία :D

Βάζεις κόλλα, την απλώνεις στο λάστιχο και το αφήνεις να κρέμεται ΧΩΡΙΣ να το κολλήσεις.
Μετά αφού στεγνώσει κάπως τότε το κολλάς, γίνεται ένα σώμα και το αφήνεις.

Αν το κολλήσεις όσο η κόλλα είναι ακόμη σχετικά υγρή, τότε δε γίνεται ένα σώμα, ξεκολλάνε και η κόλλα είναι σαν ''κλωστές''...τότε την αφήνεις να στεγνώσει και ΑΝ είσαι τυχερός θα κολλήσει...

Πάντως αν αποτύχει τότε το αφήνεις να ξεραθεί και το αφαιρείς εντελώς και ξαναδοκιμάζεις!

Cabriolakias
13-12-07, 07:17
Ναι είναι πολύ συνηθησμένο.

αφου το εχουμε πει....τα 46αρια ειναι μουφα!!!!!!:rofl2::rofl2::rofl2:

zaharias
13-12-07, 09:36
Tο ιδιο πραγμα λεμε Dim...Ισως εγω να το διατυπωσα λιγο λαθος...

Βαζεις την κολλα, κολλας το λαστιχο (το τοποθετεις στη θεση του εννοω), το αφηνεις να ξανακρεμασει και να φαινεται η κολλα σαν κλωστες για κανα 15λεπτο, για να στεγνωσει λιγο η κολλα δηλαδη και μετα πιεζοντας το ξαναβαζεις στη θεση του και εισαι οκ.
Ετσι ακριβως το εκανε ο φανοποιος που πηγα εγω..

savvas320ci
13-12-07, 18:30
Thanks για τη βοήθεια...

Μάλλον θα απευθυνθώ σε ειδικό (φανοποιό) αφενός για να μην τα κάνω όλα χάλια αλλά και επειδή θα μου φύγουν τα δάχτυλα εάν είναι να πιέσω όλα τα λάστιχα τόση ώρα....:bigthumb:

Thanks anyway....

Dim77
13-12-07, 19:46
Το ξαναλέω γιατί ΔΕ καταλάβατε...

1) Απλώνεις την κόλλα ομοιόμορφα
2) Το αφήνεις ξεκρέμαστο (χωρίς να το κρεμάσεις καθόλου)
3) αφού περάσει λίγο και ψιλοστεγνώνει το κολλάς με δύναμη για ένα λεπτό
4) Σε περίπτωση που ξεκολλήσει αν δεν είχε στεγνώσει καλά, (λίγο, δε πρόκειται να ξεκολλήσει πολύ, και στην περίπτωση που γίνει θα εμφανιστούν οι ''κλωστές'' που καλό είναι να αποφευχθούν), εφόσον η κόλλα έχει στεγνώσει τότε απλά πιέζουμε κι άλλο λιγο και τέλος.

Αν το φοβάσαι τόσο πολύ πήγαινε σε φανοποιό. Το καλό είναι ότι και αν αποτύχει και ξεκολλήσει τότε μπορείς πολύ εύκολα να αφαιρέσεις την κόλλα και να ξαναπροσπαθήσεις από την αρχή.

E46_325ci
14-12-07, 19:04
Και πού την πουλανε αυτη ρε παιδια, Πρακτικερ μήπως;

panagiotisE46ci
14-12-07, 19:11
σε χρωματοπωλεια θα βρεις διαφορες μαρκες

x-origin
23-12-07, 19:03
Την συγκερκιμένει Scotch-Grip
4799 Industrial Adhesive που θα την βρουμε?

E46 POWER
24-12-07, 00:11
παιδες για αποτελεσμα 100% μια ειναι η κολλα... loctite 401 κολλα στιγμης γενικης χρησεως. cal no 23572. την αγορασα απο μαγαζι tunning στις Σερρες 13 ευρω..(δεν μου την εδινε αλλα τον επεισα) εισαγωγεας η κατασκευαστης ειναι η henkel. το μπουκαλακι εχει διευθυνση κυπρου 23 Μοσχατο. τηλ 210 4897232.

ολο το μπουκαλακι εγραψα αλλα δεν εχει!

paris320ci
04-01-08, 16:51
Μήπως ξέρει κανείς πως αφαιρείται το λάστιχο από τα πίσω παράθυρα του Ε46 coupe? Πρέπει να βγάλω το τζάμι?

nikos2004dj
06-01-08, 22:33
για να καταλαβω και εγω τι εννοειτε..

τι πεφτει το λαστιχο το οποιο πατιεται απο το τζαμι ?μιας και τα ε46 κουπε δεν εχουν πλαισιο..

paris320ci
07-01-08, 08:20
Πεφτει το βελούδο που είναι κολλημένο στο λάστιχο το οποίο πατιέται από το τζάμι.

E36 M POWER
07-01-08, 08:26
παιδια και ο αδερφος μου στο Ε46 coupe ειχε το ιδιο προβλημα και εκανε την καλυτερη κινηση!!!







ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ!!!!!!!:twak::smashtard:icon02::chair::nutk ick:

E46 POWER
15-01-08, 01:10
γι αυτο λες να ξεκολλησε η ταπετσαρια μου....χμμμμμ λες να πηρα το δικο του??? lol.

δεν πιστευω να ηταν αυτος ο λογος παντως...

E36 M POWER
15-01-08, 07:08
μπα δεν πιστευω!!! το δικο του ηταν αρρωστο και φτερνιζοταν ΑΨΟΥ-ΨΟΥ-ΨΟΥ!!!!:greenboun
ασε που βρωμουσε σε σημειο να εχει εγκατασταθει και χοχλιος κατω απο τη μηχανη!!!:lamer:
ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ!!! ΤΣΤΣΤΣΤΣ!!!

e30_e46
27-05-08, 13:12
Φίλε μου,

Θα πάρεις το ΒΟΜ της Αλευρόκολας θα το αναπτύξεις
θα ξεκινήσεις παραγωγική διαδικασία (PO) και πιστεύω
το πρόβλημα σου θα λυθεί.(μην λησμονήσεις να τρέξεις MRP πρώτα)

mafias
29-05-08, 15:24
Παιδιά μια και λέμε για ταπετσαρίες ...στο δικό μου το κουπέ έχει αρχέσει και σκίζεται το λάστιχο (οχι το βελούδο που μπαίνει απο μέσα). Άν συνεχίσει έτσι σε 2-3 χρόνια θα μπάζουν νερά, άσε που φαίνεται απαίσιο....
Μου είπαν οτι κάνει 270 ($#!!!&*) ευρώ το ένα απο αντιπροσωπεία και δεν βγαίνει ιμιτασιόν...και βρήκα και μεταχειρισμένα με 100 ευρώ το ένα....κι όλα αυτά τα πουλάνε για κουφώματα με 0,50 ευρώ το μέτρο....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

fast-enough
29-05-08, 17:32
Παιδιά μια και λέμε για ταπετσαρίες ...στο δικό μου το κουπέ έχει αρχέσει και σκίζεται το λάστιχο (οχι το βελούδο που μπαίνει απο μέσα). Άν συνεχίσει έτσι σε 2-3 χρόνια θα μπάζουν νερά, άσε που φαίνεται απαίσιο....
Μου είπαν οτι κάνει 270 ($#!!!&*) ευρώ το ένα απο αντιπροσωπεία και δεν βγαίνει ιμιτασιόν...και βρήκα και μεταχειρισμένα με 100 ευρώ το ένα....κι όλα αυτά τα πουλάνε για κουφώματα με 0,50 ευρώ το μέτρο....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???:nono::deal:

Αγαπητέ, δυστυχώς έχεις εν μέρει δίκιο. Το λάστιχο σίγουρα δε θα πρέπει να κοστίζει τόσο. Το οποίο "τόσο", είναι 330 ευρώ.
Σίγουρα όμως δεν είναι το ίδιο με τα λάστιχα που πουλάνε με το μέτρο.
Έχει μέσα του ένα αισθητήρα πίεσης (ουσιαστικά 2 μεταλικά φύλλα είναι που αν ενωθούν βραχυκυκλώνουν), έτσι αν τυχόν πιαστεί κάτι στο κλείσιμο (π.χ. το χεράκι του μωρού μας - μακριά από εμάς), τότε το τζάμι λόγω του σήματος από τον αισθητήρα θα υποχωρήσει/κατέβει.
Αυτός είναι ένας λόγος για το υψηλό κόστος.
Μην ξεχνάς πως πλέον σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα (γιαπωνέζικα, κορεάτικα, κλπ) έχουν αυτόματο κατέβασμα παραθύρου με ένα κλίκ, αλλά ΌΧΙ ανέβασμα, διότι θα έπρεπε να έχουν αισθητήρα για λόγους ασφαλείας, άρα ψηλό κόστος, άρα αστο καλύτερα.
Προτείνω λοιπόν ή αλλαγή (το ξέρω, πονάει) όταν έρθει η ώρα, ή αναζήτηση για καλή κόλλα...
Ειναι μονόδρομος ο δρόμος που 'χεις πάρει και δε σε βλέπω να γυρίζεις πίσω...:bricks1:

GTherion
14-01-11, 17:52
Το ξαναλέω γιατί ΔΕ καταλάβατε...

1) Απλώνεις την κόλλα ομοιόμορφα
2) Το αφήνεις ξεκρέμαστο (χωρίς να το κρεμάσεις καθόλου)
3) αφού περάσει λίγο και ψιλοστεγνώνει το κολλάς με δύναμη για ένα λεπτό
4) Σε περίπτωση που ξεκολλήσει αν δεν είχε στεγνώσει καλά, (λίγο, δε πρόκειται να ξεκολλήσει πολύ, και στην περίπτωση που γίνει θα εμφανιστούν οι ''κλωστές'' που καλό είναι να αποφευχθούν), εφόσον η κόλλα έχει στεγνώσει τότε απλά πιέζουμε κι άλλο λιγο και τέλος.

Αν το φοβάσαι τόσο πολύ πήγαινε σε φανοποιό. Το καλό είναι ότι και αν αποτύχει και ξεκολλήσει τότε μπορείς πολύ εύκολα να αφαιρέσεις την κόλλα και να ξαναπροσπαθήσεις από την αρχή.

Να ρωτήσω κάτι, ο τύπος στο βίντεο εδώ το κάνει με διαφορετικό τρόπο,
βάζει κόλλα και στις 2 μεριές, τις αφήνει να ξεραθούν αρκετά και μετά ξαναβάζει στην λωρίδα κόλλα και την κολλάει κατευθείαν.. μήπως αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος;
http://www.youtube.com/watch?v=OGXDo7eLiqs

Dim77
14-01-11, 21:25
Το έκανα αρκετές φορές γιατί δεν το άφηνα τελικά να ξεραθεί όσο έπρεπε.

Θέλει αφού βάλεις κόλλα, να το αφήσεις να στεγνώσει και μετά το κολλάς, αλλιώς αν το κολλήσεις χωρίς να ξεραθεί (η κόλλα) μετά κρεμάει και πρεπει να το ξανακολλήσεις.

Στο τέλος ξεκολλάνε. Την τελευταία φορά έβαλα γενναία δόση κόλλας το άφησα να στεγνώσει καλά (καλύτερα από τις άλλες φορές). Αυτή η φορά ήταν η πλέον επιτυχημένη (χωρίς να βάλω και δευτερο στρώμα).

Αυτές τις οδηγίες μου τις είχε δώσει στο μαγαζί που πήρα την κόλλα ο καταστηματάρχης.
Είχε δίκιο.

Φοβάμαι ότι όπως δείχνει ο κύριος της 3Μ, το δεύτερο στρώμα κόλλας θα πρέπει να το κρατάς με τα χέρια πάνω από 2 ώρες. Όταν η κόλλα αυτή είναι μαλακή, από το βάρος του λάστιχου του παραθύρου τελικά κρεμάει και κάνει ''κλωστές'', μετά όσο και να το ξανακολλήσεις δεν κρατάει πάνω από 2-3 μήνες.

(Το παράδειγμα του ειδικού της 3Μ δεν είναι το ίδιο με το δικό μας πρόβλημα, με το μικρό κομματάκι που κόλλησε αυτός και κάθετα, ενώ εμάς κρεμάει το οριζόντιο που είναι έρμαιο στις διατγές της...βαρύτητας)

Επίσης, αυτός βάζει το πρώτο στρώμα κόλλας σε μεταλλική επιφάνεια και το αφήνει για να δημιουργήσει επιφάνεια ελαστικού - ελαστικού. Εμάς ξεκολλάει το λάστιχο, από λάστιχο, όχι από μέταλλο.

GTherion
14-01-11, 22:26
μαλιστα.., δεν γνωρίζω απο τέτοια θέματα και είπα μήπως αυτός ο τρόπος είναι και ο ενδεδειγμένος. Σήμερα έκανα πρώτη φορά εφαρμογή της 4799 με τις οδηγίες που έδωσες εσύ, έβαζα στο λάστιχο κόλλα το άφηνα για 10 λεπτά περίπου και μετά το πίεζα για κανένα 10λεπτο και δείχνει οκ προς το παρόν.

P.s.
Να κάνω άλλη μια ερώτηση μιας που σε βρήκα. Σε αρκετά σημεία η λεπτή τσόχα της ταπετσαρίας έχει ξεκολλήσει (ένα λεπτό ύφασμα που κολλάει πάνω στο αφρολέξ του εσωτερικού της καμπίνας), βλέποντας τα προϊόντα της 3Μ, θα μπορούσα να την κολλήσω με το Multi-Purpose Spray Adhesive 27; http://www.youtube.com/watch?v=ri9PMGgRbX4 ή θα κάνω ζημιά;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

GTherion
15-01-11, 21:49
μια φώτο από την ταπετσαρία για να γίνω σαφής.
http://img25.imageshack.us/img25/6000/dsc03375be.jpg

zaharias
16-01-11, 17:54
Ο Dim77 λεει για τα λαστιχα των παραθυρων..
Εσενα ειναι τα κολωνακια GTherion..
Εσυ λογικα χρειαζεσαι η το 3Μ super 77 ή το 3M high strength 90 (πιο δυνατο).. Ειναι spray που τα χρησιμοποιουν σε ουρανους, κολωνακια οταν τα ντυνουν..
Αλλιως παρε καποιο αλλο σπρευ-κολλα για υφασματα-ταπετσαριες..