PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 μυστικο μενου


psimos
21-12-07, 14:50
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

Καποιος γνωστος με ιδιο αυτοκινητο με το δικο μου (Ε36 κουπε 1.6) μου εδειξε ενα μενου το οποιο εμφανιζεται με ενα συνδιασμο: (εαν θυμαμαι καλα) πατοντας το κουμπι μηδενισμου του χλμετρητη + φρενο (αυτο ελπιζω να μην ειναι μαμακια) και γυριζοντας το κλειδι στη θεση 2.
Αμεσως εμφανιζονται κατι νουμερα και αμεσως μετα γυριζουν ολοι οι δεικτες μαζι για καποιο ελεγχο.
Μηπως γνωριζει κανεις τι ακριβως ειναι αυτοι οι αριθμοι ? Γιατι μου ειπε οτι ο 2ος αριθμος πρεπει να ειναι 00000 εαν δεν ειναι γυρισμενα τα χλμ του αυτοκινητου.

Ισχυει κατι τετοιο?

Ευχαριστω

vasilis-E36
21-12-07, 14:58
έχει αναλυθεί το θέμα εκτενώς, κάνε ένα search στο φόρουμ κ θα το βρείς

SUPERCHARGER
21-12-07, 15:00
Πατας το κουμπι του μηδενισμου και γυρνας το διακοπτη στη θεση 2.
Αυτο που περιγραφεις ειναι το TEST 1 που κανει ελεγχο και reset στα οργανα.
Αν μολις γυρισεις το κλειδι πατησεις ακομα μια φορα το κουμπι, μπαινει στο TEST 2 οπου μπορεις να δεις απο ψηφιακα την ταχυτητα, τις στροφες, ποια πορτα ειναι ανοιχτη, χλμ μεχρι το επομενο OIL INSPECTION, και πολλα αλλα πραγματα.
Ορισμενες λειτουργειες ομως θελουν ξεκλειδωμα.
Αυτο γινεται ως εξης: Φτανωντας στο 14 πατας αλλη μια φορα (15) και το κρατας πατημενο μεχρι το OFF να γινει ON.
Τοτε ξανατρεχεις γυρω γυρω το MENU με το κουμπακι του μηδενισμου και βλεπεις κι αλλα πραγματακια.

Καπου εχω την λιστα με το τι ειναι το καθε ενα. Αν την βρω θα την ποσταρω εδω.
Αν την εχει καποιος αλλος ας την ανεβασει πρωτος.

nikos1400
22-12-07, 07:23
Μπραβο ρε παιδια !
Οντως δουλεψε σε ε36 χωρις OBC στην οθονουλα του ταμπλο, αλλα δεν ξερω τι σημαινουν.
Εχει κανεις τη λιστα με το τι σημαινει το καθενα?
Το πρωτο νουμερο που ειδα δεν μου πολυ-αρεσε...ητανε λιγο μεγαλο...
:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2

vasilis-E36
22-12-07, 10:17
Μπραβο ρε παιδια !
Οντως δουλεψε σε ε36 χωρις OBC στην οθονουλα του ταμπλο, αλλα δεν ξερω τι σημαινουν.
Εχει κανεις τη λιστα με το τι σημαινει το καθενα?
Το πρωτο νουμερο που ειδα δεν μου πολυ-αρεσε...ητανε λιγο μεγαλο...
:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2
ποιό απ τα 2 τέστ δούλεψες;

nikos1400
22-12-07, 14:58
πατοντας το κουμπι μηδενισμου του χλμετρητη + φρενο (αυτο ελπιζω να μην ειναι μαμακια) και γυριζοντας το κλειδι στη θεση 2.
Αμεσως εμφανιζονται κατι νουμερα και αμεσως μετα γυριζουν ολοι οι δεικτες μαζι για καποιο ελεγχο.
Αυτο (αν θυμαμαι πατουσα και το φρενο, μαλλον δεν παιζει ρολο, ε?).
Αν θυμαμαι καλα το κρατουσα το κουμπι ολη την ωρα και προχωρουσε ανα 2 δευτερολεπτα και εδειχνε ενα νουμερο και τον αυξοντα αριθμο στα δεξια (1, 2, 3, κλπ). Εφτασε στο 7-8 νομιζω μετα εβαλα μπρος γιατι εφευγα για τη δουλιεα. Δεν εχω board computer και ο κινητηρας ειναι αλλος.

propeller
22-12-07, 16:55
για Ε46 υπαρχει κατι αντιστοιχο?

Dim77
22-12-07, 17:22
για Ε46 υπαρχει κατι αντιστοιχο?


Υπάρχει. Πληροφορίες εδώ:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=190
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50
:)

strofimios
22-12-07, 21:28
Μπραβο ρε παιδια !
Οντως δουλεψε σε ε36 χωρις OBC στην οθονουλα του ταμπλο, αλλα δεν ξερω τι σημαινουν.
Εχει κανεις τη λιστα με το τι σημαινει το καθενα?
Το πρωτο νουμερο που ειδα δεν μου πολυ-αρεσε...ητανε λιγο μεγαλο...
:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2
Μια απο τα ιδια.Εαν ξερει καποιος να μας πει τι σημαινουν οι αριθμοι γιατι και εμενα ο πρωτος με σοκαρε!

vasilis-E36
22-12-07, 21:29
εμένα γιατί δε το κάνει; κάνω κάτι λάθος ή δε γίνεται σε αυτό το μοντέλο; 11/94 είναι

strofimios
22-12-07, 21:51
Η δικια μου ειναι 3/93 και κανει το test 1 κανονικα.Δεν εχω obc(που θα παει ομως θα βαλω).

vasilis-E36
22-12-07, 22:11
εμένα γιατί δε το κάνει; κάνω κάτι λάθος ή δε γίνεται σε αυτό το μοντέλο; 11/94 είναι

εννούσα το Τέστ 2 έτσι, το 1 το κάνει κανονικα.Το κόρσα OPC το κάνει πάντα πρίν βάλεις μπροστά αυτό το τσεκάρισμα στα όργανα(τα γυρνάει μια μέχρι τέλος) αλλά είναι πιο πολύ φαντεζί παρά λειτουργικό νομίζω

drohos
23-12-07, 01:22
Μια απο τα ιδια.Εαν ξερει καποιος να μας πει τι σημαινουν οι αριθμοι γιατι και εμενα ο πρωτος με σοκαρε!

ο πρώτος αριθμός που σε σόκαρε αν δεν κάνω λάθος είναι το part number του κοντέρ και εγώ τρόμαξα,κάπως έτσι δεν είναι 36123456km ?

strofimios
23-12-07, 12:35
ο πρώτος αριθμός που σε σόκαρε αν δεν κάνω λάθος είναι το part number του κοντέρ και εγώ τρόμαξα,κάπως έτσι δεν είναι 36123456km ?
Eαν θυμαμαι καλα ο αριθμος που βγαινει ειναι 375044.

nikos1400
23-12-07, 12:39
Εμενα μετα απο πατημα του κουμπιου και το κλειδι στο 2, παει εως το 6 και μετα κανει το reset στα οργανα. Δεν καταφερα να κανω αλλο τεστ, ουτε να φτασει ως το 14.

stelmaniac
23-12-07, 17:07
Παιδια μην ψαρωνετε με το νουμερακι που γραφει κατι για 300+ χιλιαδες.ΔΕΝ ειναι χιλιομετρα. Καποτε καποιο αρχιλαμογιο μαντρας πηγε να μου φαει ετσι αμαξι λεγοντας μου οτι αυτα ειναι δηθεν τα πραγματικα του χιλιομετρα!!!

strofimios
23-12-07, 23:20
Εμενα μετα απο πατημα του κουμπιου και το κλειδι στο 2, παει εως το 6 και μετα κανει το reset στα οργανα. Δεν καταφερα να κανω αλλο τεστ, ουτε να φτασει ως το 14.
Αυτο ειναι το test 1.Το 2 μαλλον "παιζει" μονο με obc.

strofimios
23-12-07, 23:23
Παιδια μην ψαρωνετε με το νουμερακι που γραφει κατι για 300+ χιλιαδες.ΔΕΝ ειναι χιλιομετρα. Καποτε καποιο αρχιλαμογιο μαντρας πηγε να μου φαει ετσι αμαξι λεγοντας μου οτι αυτα ειναι δηθεν τα πραγματικα του χιλιομετρα!!!
To καταλαβα οταν ηρεμησα,μετα το πρωτο σοκ,και εκανα μια βολτα.Μετα ξαναεκανα το test 1 και ο αριθμος ηταν ο ιδιος(εαν ηταν τα πραγματικα χλμ. θα επρεπε να ειχε ανεβει).

thanasis_bmw
27-12-07, 16:15
Τελικά λίστα με το τι είναι το κάθε τεστ δεν παίζει? Για Ε36 πάντα!!!

kouk
28-12-07, 11:45
Και για όσους έχουν και Board Computer


http://www.bmwe36blog.com/2007/03/31/bmw-on-board-computer-obd-secrets/


Πάρα πολλές πληροφορίες.

Σημαντικά η τάση της μπαταρίας, η μέση κατανάλωση (που είναι απόλυτα σωστή σε αντίθεση με αυτή που βγάζει από default στο OBC), η κατανάλωση ανά ώρα, τα λίτρα που απομένουν στο ρεζερβουάρ!

:)

billparas
02-01-08, 20:58
Και σε εμένα κάνει μόνο το check στα όργανα κια δεν προχωράει άλλο . Πως γίνεται αυτό. Α και ανάβει εκίνη τη στιγμή το λαμπάκι για τα τακάκια

kouk
03-01-08, 09:05
Και σε εμένα δεν κάνει το 2ο test στα όργανα! Πρέπει να έχει κάποια σχέση με την χρονολογία κατασκευής του αυτοκινήτου.

Υπάρχει και άλλος τρόπος, πατώντας, σε συγκεκριμένο ρυθμό, πέντε (?) φορές το πεντάλ του γκαζιού, με το κλειδί στην 2η θέση. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ!

nikos1400
03-01-08, 09:19
Και εγω εχω δοκιμασει με το γκαζι αλλα ή δεν πετυχαινω το ρυθμο πατηματος, ή απλως δεν δουλευει στο αμαξι μου. Το εχω δοκιμασει καμποσες φορες.

SUPERCHARGER
03-01-08, 11:48
Αυτο με το γκαζι δουλευει μονο σε Ε30 και σε Ε36 κατασκευης πριν το 1994.

kouk
03-01-08, 12:34
Το δικό μου είναι του 94, αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει! :(

Μάλλον δεν πετυχαίνω τον ρυθμό!