PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας αλλαζουν τα λαδια?


nik_exa
28-12-07, 18:57
δια πιστωθηκε σε συνεργειο οτι χρεωσαν αλλαγη λαδιων και λαδια και δεν τα αλλαξαν.αφηστε που για αλλαγη σε λαδι 5/30 λενε καθε 8000με 9000 χιλ......

Nick_compact
28-12-07, 19:08
Eγώ πάντα κάθομαι από πάνω τους, όπου και να πάω... οπότε ;)
Αλλά και από πάνω τους να μη καθόμουν, εκεί που πάω, δε παίζει να γινόταν κάτι τέτοιο. Και σίγουρα δεν πάω σε εξουσιοδοτημένο :)

nik_exa
28-12-07, 20:50
την καλλιτερη δουλεια κανεις φιλε

Johnyb
28-12-07, 22:30
Στα εξουσιοδοτημένα την εχουν δει την δουλειά...Δεν σε αφήνουν ούτε να μπεις στο συνεργείο...Έτσι κάθομαι και τα αλλάζω μόνος μου και ξέρω τι εχει γίνει στο αμάξι μου.

tsambu
28-12-07, 23:08
Στα εξουσιοδοτημένα την εχουν δει την δουλειά...Δεν σε αφήνουν ούτε να μπεις στο συνεργείο...Έτσι κάθομαι και τα αλλάζω μόνος μου και ξέρω τι εχει γίνει στο αμάξι μου.

και την ενδειξη για αλλαγη λαδιων απο το ταμπλω, πως την μηδενιζεις?

Nick_compact
28-12-07, 23:09
και την ενδειξη για αλλαγη λαδιων απο το ταμπλω, πως την μηδενιζεις?

Μέσα σε αυτό το forum, μπορείς να βρεις τα πάντα..... :smokin:

Johnyb
28-12-07, 23:23
και την ενδειξη για αλλαγη λαδιων απο το ταμπλω, πως την μηδενιζεις?

Υπάρχει κόλπο αν σε ενοχλεί τόσο...ασε που ανάβει καθέ 15000χλμ..και οχι σε κάθε αλλαγή.

randombk
30-12-07, 12:02
Και εγω φιλε παντα ειμαι απο πανω τους αλλιως δεν αφηνω το αμαξι για service.
Τωρα οταν ειδα τι λαδια μου βαλαν στο τελευταιο service λεω στον μηχανικο γιατι μου βαζεις τα 5/30 και οχι τα 0-40 και μου απανταει: αυτα μας λεει πλεον να βαζουμε η BMW γιατι το αλλο το λαδι καιγεται πολυ ευκολα σε σχεση με το 5/30 !Τωρα τι να του ελεγα?


Eγώ πάντα κάθομαι από πάνω τους, όπου και να πάω... οπότε ;)
Αλλά και από πάνω τους να μη καθόμουν, εκεί που πάω, δε παίζει να γινόταν κάτι τέτοιο. Και σίγουρα δεν πάω σε εξουσιοδοτημένο :)

DoctorAbo
30-12-07, 16:11
Εγώ πάλι νομίζω πως τέτοια περιστατικά αποτελούν πολύ σπάνιες περιπτώσεις ξεφτυλισμένης εξαπάτησης του πελάτη και δε γίνονται σε σοβαρά συνεργεία.

Επίσης, δε χρειάζεται να κάτσει κανείς από πάνω τους για να δει τι θα κάνουν. Νομίζω πως αν απλά αν τραβήξεις το δείκτη στάθμης θα φανεί αμέσως αν το λαδάκι είναι ξανθό και φρέσκο ή μαύρο και μπιχλιασμένο.

Nick_compact
30-12-07, 16:34
Εγώ πάλι νομίζω πως τέτοια περιστατικά αποτελούν πολύ σπάνιες περιπτώσεις ξεφτυλισμένης εξαπάτησης του πελάτη και δε γίνονται σε σοβαρά συνεργεία.

Επίσης, δε χρειάζεται να κάτσει κανείς από πάνω τους για να δει τι θα κάνουν. Νομίζω πως αν απλά αν τραβήξεις το δείκτη στάθμης θα φανεί αμέσως αν το λαδάκι είναι ξανθό και φρέσκο ή μαύρο και μπιχλιασμένο.

Ναι αλλά δε θα μάθεις ποτέ τι λάδι είναι. Και επειδή έχω φίλο που δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο (δεν έχει σημασία η μάρκα), δεν είναι καθόλου σπάνιο να χρεώνουν...πανάκριβο συνθετικό longlife λάδι... και να βάζουν ορυκτέλαιο ;) Η τα τακάκια να έχουν πολύ, και να σε πάρουν δήθεν τηλ.... "τα τακάκια σας θέλουν αλλαγή".

DoctorAbo
31-12-07, 13:18
Ναι αλλά δε θα μάθεις ποτέ τι λάδι είναι. Και επειδή έχω φίλο που δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο (δεν έχει σημασία η μάρκα), δεν είναι καθόλου σπάνιο να χρεώνουν...πανάκριβο συνθετικό longlife λάδι... και να βάζουν ορυκτέλαιο ;) Η τα τακάκια να έχουν πολύ, και να σε πάρουν δήθεν τηλ.... "τα τακάκια σας θέλουν αλλαγή".

Φίλε μου Νίκο ναι,
όλα όσα αναφέρεις αποτελούν κάποιας μορφής ρίσκο.
Το θέμα είναι πως στη ζωή πρέπει να εμπιστευόμαστε ανθρώπους. Πρέπει να παίρνουμε υπολογισμένο ρίσκο. Σεάλλη περίπτωση για κάθε επίσκεψη στο συνεργείο θα πρέπει να χάνουμε μια μέρα από την πολύτιμη ζωή μας.

(Ξερω ιστορίες από τα παλία να έχουν αλλάξει μέχρι και το καλό κιβώτιο ενός αυτοκινήτου και να έχουν βάλει μέσα ετοιμόροπο).


Και καλά στο συνεργείο .... με τον λογιστή μας ? Με τον ταμία μας ? Δηλαδή, αν το φιλοσοφήσεις λίγο το ζήτημα άστα να πάνε. Μια είναι η λύση για όλα αυτά. πρέπει να ζυγίζουμε και να παίρνουμε υπολογισμένο ρίσκο.

Καλή χρονιά μας !!!!

Leonidas33
02-01-08, 00:39
Θελη ψαξιμο η καθε πλευρα της ζωης μας και ναμαστε απο πανω οταν αφορα την περιουσια μας.

320 open
02-01-08, 01:09
τα αγοραζω μονος μου (καστρολ αρ-ες παλια ,τα εντζ τωρα)και του τα παω και μου τα αλλαζει.υπαρχει εμπιστοσυνη τον ξερω πανω απο 10 χρονια και οσες φορες τον εχω ελεγξει ειναι οκ.για να μην πω για επισημη αντιπροσωπεια η οποια αντι για λιπαντικα bmw χρησιμοποιει bp

Leonidas33
02-01-08, 01:20
Πολλα εξουσιοδοτημενα οταν θα γινει ο ξαφνικος ελεγχος υπηρεσιων απο την αντιπροσωπεια, θα κλεισουν και θα ψαχνουν πελατες, οπως εχει γινει κατα καιρους αν δει κανεις την λιστα συνεργειων στο σαιτ της ,που αναπροσαρμοζεται καθε 2 ετη.

Fanis
05-02-08, 09:26
Πολλα εξουσιοδοτημενα οταν θα γινει ο ξαφνικος ελεγχος υπηρεσιων απο την αντιπροσωπεια, θα κλεισουν και θα ψαχνουν πελατες, οπως εχει γινει κατα καιρους αν δει κανεις την λιστα συνεργειων στο σαιτ της ,που αναπροσαρμοζεται καθε 2 ετη.
Σωστά!! Και εάν αληθέυουν όσα μου έχουν πεί φίλοι στην BMW (μέχρι στιγμής έχουν βγεί σωστοί), δεν θα μείνουν και πολλά εξουσιοδοτημένα στην Αττική. Ηδη ο Κουλούρης επωλήθη...

deepblue
05-02-08, 10:04
Παλιο το κολπο για να βγαζουν εξτρα !!!
λες και λιγα βγαζουν !!

thanos_1
05-02-08, 10:18
Και να ηταν μονο τα λαδια.Εγω 3 φορες την εχω παθει απο ''μεγαλα'' εξουσιοδοτημενα. Μια με φιλτρο αερα που χρεωθηκε αλλα δεν αλλαχτηκε(κλασσικη περιπτωση) αλλη μια που μπηκαν λαθος λαδια και αλλη μια που μπηκε 1 λιτρο λαδιου λιγοτερο(αυτο ηταν απο την προσφορα της δωρεαν αλλαγης λαδιου και φιλτρου που ειχε γινει απο ενα εξουσιοδοτημενο πριν μερικους μηνες. οποιος καταλαβε, καταλαβε).