PDA

Επιστροφή στο Forum : HaRdtop και Ακαμψια πλαισιου..


MaSt0RaS
31-12-07, 14:19
Ρε παιδια για να ακουσω τις γνωμες σας ενα αυτοκινητο ας παρουμε για παραδειγμα το νεο Μ3 το οποιο θα βγει σε Hardtop σε σχεση με το κανονικο μοντελο η ακαμψια του ειναι στα ιδια επιπεδα η και αυτο θα ειναι σαν καμπριο...?

Παντως πιστευω οτι στα καμπριο ειναι μεγαλο προβλημα η ακαμψια.. Δλδ μου το λεγαν πολυ αλλα δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο εμφανεσ το προβλημα αυτο.

vasilis-E36
31-12-07, 16:16
Κάποια μπάρα θόλων ή μπάρα ψαλιδιών ίσως να συνείσφερε σε αυτό το πρόβλημα

stelmaniac
31-12-07, 16:21
Απ οτι διαβασα στα περιοδικα,η ακαμψια του ειναι πρωτογνωρη για καμπριο και οτι πλησιαζει τα επιπεδα της κουπε και σ αυτο βοηθα και ο τροπος κατασκευης και αναδιπλωσης της οροφης που λανσαρεται πρωτη φορα σε καμπριο και η οποια συμφωνα με αυτους, δειχνει τον τροπο κατασκευης για τα μελλοντικα καμπριο.

http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/th_0044.jpg (http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/0044.jpg)

Thronos
31-12-07, 18:23
Αυτη την ακαμψια δε μπορω να τη συλλαβω θα μου την εξηγησεται λιγο?ευχαριστω

MaSt0RaS
31-12-07, 18:28
Αυτη την ακαμψια δε μπορω να τη συλλαβω θα μου την εξηγησεται λιγο?ευχαριστω

ακου και εγς δεν την καταλαβαινα μεχρι που οδηγησε για περικα χλμ το ζ4 μου και το καταλαβα πολυ...Οποτε θα στο εξηγησω οσο πιο απλα γινεται. Επειδη δεν εχει οροφη, το σασι του αυτοκινητου δεν ειναι ενιαιο οποτε οταν πας σε λακουβεσ νιςθεισ οτι λυγιζει λιφακι η οταν πασ να ανεβεισ μια ραμπα... εμενα μου το λεγαν και λεω σιγα μςρε βλακειες λενε αλλα παιδια ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΜΠΡΙΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΟ.... Το επομενο μαλλον θα ειναι με HARDTOP M3!

stelmaniac
31-12-07, 19:41
Κ εγω οταν πρωτοοδηγησα το καμπριο που εχω και επεφτα σε λακουβα νομιζα οτι θα μου ρθει το παρμπριζ στο κεφαλι μεχρι που το συνηθισα.Υπαρχει καπου μια λογικη αφου λειπει ολοκληρος ουρανος. Τωρα για το καινουργιο δεν εχω ιδεα. Περα απ αυτο ομως υπαρχει και η στρεπτικη ακαμψια που οριζει το επιπεδο κλησης του αυτοκινητου στις στροφες απ οσο νομιζω. Τωρα, πιστευω πως ο προλαλησας ειναι λιγο υπερβολικος. Το αμαξι δεν προκειται να γινει επικινδυνο για τους επιβατες περισσοτερο απο ενα κανονικο αμαξι.Το μεγαλυτερο αγχος ειναι η κουκουλα αν δεν υπαρχει γκαραζ. Πιστεψτε με!


http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/th_0044.jpg (http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/0044.jpg)

yiannis2002
31-12-07, 20:32
Πάντως το Ζ4 σε σχέση με το Ζ3 είναι περισσότερο άκαμπτο.

vasilis-E36
31-12-07, 20:52
δε λέω σημαντικό θέμα η ακαμψία,αλλά άλλο τόσο σημαντικό είναι η ξεσκέπαστη βόλτα απογευματάκι στην παραλιακή το καλοκαίρακι...τα υπόλοιπα :smokin:

nik_exa
31-12-07, 21:14
(synexeia apo ton vasili)..... kai ta m@@@@a na se xazevoyn?

nik_exa
31-12-07, 21:15
eykapto to mwro alla to kaneis kai orthios lol

Nick_compact
31-12-07, 21:16
(synexeia apo ton vasili)..... kai ta m@@@@a na se xazevoyn?

Δε χρειαζόμαστε cabrio για να μας χαζεύουν τα μ@@@ια..... :peepwall:

nik_exa
31-12-07, 21:23
..........kapws etsi

MaSt0RaS
31-12-07, 21:32
παντως δεν ειανι επικινδυνο σορρυ αν εδωσα να καταλαβετε κατι τετοιο...
Απλα εγω επειδη ειμαι λιγο της τελιοτητας ε οταν το βλεπω να πεφτει σε λακουβα και να καταλαβαινω οτι λιγυζει λιγο και ακους και κανενα τριξιμο πιανεται η ψυχη μου ...

Τεσπα οπως και να το κανεις ειναι τελειο σημερα εκανα και το πρωτο ανοιγμα και εδωσα καλα βεβαια δεν ηταν και τπτ το αλλο, αλλα ακουσα οτι γενικα μετραει(OPC corsa).με ενος φιλου το 325(coupe NEW) το opc ηταν μαζι...!

για πρωτη φορα ανεβασα ψιλοκοφτες και ακομα τρεμω... χαχααχχ!

vasilis-E36
31-12-07, 21:39
παντως δεν ειανι επικινδυνο σορρυ αν εδωσα να καταλαβετε κατι τετοιο...
Απλα εγω επειδη ειμαι λιγο της τελιοτητας ε οταν το βλεπω να πεφτει σε λακουβα και να καταλαβαινω οτι λιγυζει λιγο και ακους και κανενα τριξιμο πιανεται η ψυχη μου ...

Τεσπα οπως και να το κανεις ειναι τελειο σημερα εκανα και το πρωτο ανοιγμα και εδωσα καλα βεβαια δεν ηταν και τπτ το αλλο, αλλα ακουσα οτι γενικα μετραει(OPC corsa).με ενος φιλου το 325(coupe NEW) το opc ηταν μαζι...!

για πρωτη φορα ανεβασα ψιλοκοφτες και ακομα τρεμω... χαχααχχ!
τι έγινε με το OPC? Πως στάθηκε με σένα;

Τα μώρά όπως είπε κ ο Νίκ δε χρειάζεται να έχουμε κάμπριο για να μας χαζεύουν....κ με ένα τζίπ βολεύονται...

:clap:

:offtopic:

DjBac
31-12-07, 22:42
Η ακαμψία της Z4 είναι από τις καλύτερες στην κατηγορία του (2θέσιο κάμπριο). Δεν αποτελεί πρόβλημα (εξαιρούμε τις λακούβες, ράμπες κτλ γιατί δεν είναι μέτρο σύγκρισης οδηγηκής εμπειρίας), εκεί που θα το καταλάβει κάποιος είναι στην πίστα ή σε δρόμο με καλή άσφαλτο και γρήγορη οδήγηση.

Επίσης καμιά φορά το καταλαβαίνει κανείς σε drift παρατεταμένο με εναλλαγές βάρους κτλ!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

MaSt0RaS
01-01-08, 10:07
τι έγινε με το OPC? Πως στάθηκε με σένα;

Τα μώρά όπως είπε κ ο Νίκ δε χρειάζεται να έχουμε κάμπριο για να μας χαζεύουν....κ με ένα τζίπ βολεύονται...

:clap:

:offtopic:

Κοιτα χαλαρα εφυγα μπροστα αλλα δεν μπορω να πω ξεκαθαρα διοτι καναμε 2 επικινδυνα ανοιγματα στα οποια λογω στησιματος και μονο δεν μπορεσε να ακολουθησει....

GIWRGOSPR
01-01-08, 12:46
τα μωρα θελουν καμπριο για να γουσταρουν....

manosm3
01-01-08, 13:50
Παιδες, τα μωρα πανε με σας και οχι με τ' αυτοκινητα σας...

GIWRGOSPR
01-01-08, 13:52
το αποτελεσμα μετραει........

MrZ
01-01-08, 14:57
Παίδες πιστέυω πως το θέμα είναι "HaRdtop και Ακαμψια πλαισιου.." και όχι "κάμπριο και μωρά":deal:


Ερώτηση:Μπαίνει roll-cage σε κάμπριο ή hard-top?Θα ενοχλεί την οροφή?

vasilis-E36
01-01-08, 16:51
Παιδες, τα μωρα πανε με σας και οχι με τ' αυτοκινητα σας...

To ¨σας¨ κ τις τελίτσες δε καταλαβα