PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλτρο βενζινης αλλαγη?


KATSARAIOS
04-01-08, 06:22
καθε ποτε αλλαζετε το φιλτρο της βενζινης?
με κουφανε οταν σε γνωστο μου με Χ5 του ειπαν σε εξουσιοδοτημενο και μεγαλο εμπορο της BMW του ειπαν οτι αλλαζεται καθε 100.000χλμ!!!!!!

zaharias
04-01-08, 06:55
Εγω επειδη εδω στο νησι που μενω δεν εχει εξουσιοδοτημενο και το αμαξι το παω σε φιλο

που εχει συνεργειο, το αλλαζω μια φορα το χρονο τουλαχιστον...

20-25 ευρω εχει (για Ε46 316 που ειχα και το 318ci που εχω τωρα, δεν γνωριζω για αλλα

μοντελα)...και δεν κανω πανω απο 10000χλμ το χρονο.

nik_exa
04-01-08, 06:59
καλημερα
δεν ξερω τι προτεινει η επισημη bmw αλλα με τις βενζινες που εχουμε τα 100.000 μου φαινονται παρα πολλα.εγω το αλλαζω καθε 50,000 βαζοντας απο ενα βενζιναδικο και μονο βενζινη.

spirosg
04-01-08, 07:59
Εγώ ίσως ακουστώ λίγο υπερβολικός αλλα το αλλάζω κάθε φορά που αλλάζω λάδια. (8.000 χλμ)
Το κόστος του φίλτρου είναι μικρό, και τα εργατικά ελάχιστα.(όλα μαζί να πάνε 25-30 ευρώ) Δυστυχώς οι βενζίνες που βάζουμε έχουν τόση βρωμιά μέσα που δεν το διακινδυνεύω. Οφείλω να ομολογήσω οτι πότε δεν έχω βγάλει φίλτρο και να ναι μαύρα χάλια, αλλα και ποτέ δεν ήταν "καθαρό". Πάντα ήταν σε φάση που έβγαζε κι άλλα χιλιόμετρα αλλα καλό ήταν να αλλαχτεί.
Απο κεί και πέρα... ο καθένας πράτει κατα το δοκούν.

Chalyps
04-01-08, 09:41
Aνεξαρτήτου μάρκας αυτοκινήτου , κάθε 3 χρόνια ή 50.000 χιλιόμετρα είναι καλό/απαραίτητο να αλλάζεται το φιλτράκι που το κόστος του είναι χαμηλό για να το τσιγγουνεύεται κανείς.

mpempas_cabrio
04-01-08, 11:15
να ρωτησω και εγω που μπορω να παω βρω τετοιο φιλτρο να το αλλαξω?απο αντιπροσωπεια μονο?μπορω να το αλλαξω μονος μου ετσι?

shido
04-01-08, 11:17
καθε 40.000 το αλλαζω

Chalyps
04-01-08, 11:22
να ρωτησω και εγω που μπορω να παω βρω τετοιο φιλτρο να το αλλαξω?απο αντιπροσωπεια μονο?μπορω να το αλλαξω μονος μου ετσι?σίγουρα θα το βρεις σε καταστήματα που πουλάνε τέτοια πράγματα και ποιό συγκεκριμένα η ΜΑΝΝ σίγουρα θα έχει το αντίστοιχο της bmw σε χαμηλότερο κόστος.Τώρα για το άν μπορείς εγώ δεν ξέρω ακόμα πολλά πράγματα για την bmw αλλά στο ford puma που είχα ήταν σε σχετικά δύσκολο σημείο....

mixalhs
04-01-08, 15:45
Στο ebay εχετε δει κανενα να πουλαει φιλτρα για τα bmw μας?

stelmaniac
05-01-08, 00:14
Το φιλτρο βενζινης αλλαζεται καθε περιπου 20.000 χιλ. Δεν μπορουμε να το ελεγξουμε αν χρειαζεται αλλαγη γι αυτο και το αλλαζουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Βρισκεται κατω απο τ αυτοκινητο παραπλευρως του καρτερ κατω απο την πλευρα του οδηγου διπλα στην εξατμιση(αυτο το ασημι μακροστενο μπουκαλακι) Υπαρχει το μεγαλο και το μικρο φιλτρο.Ας πουμε οι περισσοτερες ε46 φορουν το μεγαλο και αν θυμαμαι καλα,ενδεχεται και να μη φαινεται λογω της υπαρξης ποδιας κατω απ τ αμαξι. Αυτα!

God
05-01-08, 01:33
Τυπικα στα νεα μοντελα η BMW ναι δινει τρελα νουμερα για αλλαγη φιλτρου βενζινης (80000-100000χλμ).

Πρακτικα επειδη Ελληνες ειμαστε με Ελληνικες βενζινες τους γραφουμε εκει που δεν παιρνει μελανι και ειναι φτηνο πραγματακι που προκαλει μεγαλες ζημιες, το αλλαζουμε συνηθως καθε 2ρη αλλαγη λαδιων (μια αλλαγη μονο λαδια, μια λαδια και ολα τα φιλτρα κανουν οι περισσοτεροι).