PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελίτσα στο χιλιομετρητη


konas
09-01-08, 11:43
Παιδια προσέξτε στη συνημμενη φωτογραφία μια τελίτσα που εμφανίστηκε στο χιλιομετρητη ενός Ζ4 απο φορουμ του εξωτερικού (ΗΠΑ).

Ξέρει κανείς τι είναι????
Καποιοι εκει στο φόρουμ εγραψαν ότι εμφανίζεται οταν πας να 'σκαλίσεις' τα χλμ. Ειναι σωστό?

optostyle
09-01-08, 11:58
θα ηταν ενδιαφερον αν ισχυει κατι τετοιο

MPOWER
09-01-08, 12:08
Αληθεύει οτι αυτή η τελεία εμφανίζεται όταν διαφωνούν τα χιλιόμετρα σε δύο διαφορετικές μνήμες.
Μην βασίζεσται όμως σε αυτό γιατι πρέπει να τα έχει πειράξει "άχρηστος" για να εμφανιστεί αυτή η τελεία.

konas
09-01-08, 12:14
Αληθεύει οτι αυτή η τελεία εμφανίζεται όταν διαφωνούν τα χιλιόμετρα σε δύο διαφορετικές μνήμες.
Μην βασίζεσται όμως σε αυτό γιατι πρέπει να τα έχει πειράξει "άχρηστος" για να εμφανιστεί αυτή η τελεία.

Παντα και για ολα ενήμερος. My respects :bowdown:

kostsour
09-01-08, 15:57
Τι λες τώρα...
καλό
τελικά τα χλμ κατεβαίνουν?? Δλδ, μπορούν να κατέβουν και στο κλειδί και στο ταμπλό?
Και να κατέβουν, αν πάει το αμάξι για έλεγχο σε επίσημο δεν σε τσακώνουν?

Strax
10-01-08, 08:51
Δυστυχώς κατεβαίνουν και πλέον οι επιτήδειοι έχουν μάθει να το κάνουν καλά. Πιάνονται μόνο από συμπτώσεις...

Φωνάζουμε καιρό ότι έχουν γίνει μάστιγα τα κατεβασμένα χιλιόμετρα στην Ελλάδα!!! Προσοχή!!!!

maris7
10-01-08, 09:16
ρε παιδια μην ψαχνεστε ο κολητος μου κατεβασε τα χιλιομετρα στην αντιπροσωπια σε ενα audi A3

SUPERCHARGER
10-01-08, 09:38
Απο την στιγμη που με ενα laptop ολα μπορουν να γινουν, ενας καλος προγραμματιστης αλλα και καποιος με γνωσεις πανω σε ηλεκτρονικα αυτοκινητων, μπορει να κανει τα παντα.
Αν για παραδειγμα εχεις τον τροπο να "σηκωσεις" απο ενα εγκεφαλο το προγραμμα, το μονο που σου μενει ειναι να βρεις μεσα σε ολο αυτο το κειμενο τα 10 συνεχωμενα ψηφια και γραμματα που ειναι τα πραγματικα ολικα χλμ του αυτοκινητου.
Τα αλλαζεις και ετοιμος. Ειναι το ιδιο σαν να αλλαζεις ενα κοφτη στροφων ή χιλιομετρων.
Για να τα αλλαξεις τωρα στα οργανα και στο κλειδι, το software και τα καλωδια, πωλιουνται στο e-bay. Με αυτα, απλα συνδεεις, ανοιγεις ενα προγραμμα, σου λεει τα χλμ και εσυ πληκτρολογεις αυτα που θελεις να δειχνει.

Ετοιμοοοοοοοοοςςςςς.........

e60///M
10-01-08, 09:42
Αληθεύει οτι αυτή η τελεία εμφανίζεται όταν διαφωνούν τα χιλιόμετρα σε δύο διαφορετικές μνήμες.
Μην βασίζεσται όμως σε αυτό γιατι πρέπει να τα έχει πειράξει "άχρηστος" για να εμφανιστεί αυτή η τελεία.

Ετσι ειναι.Αλλη πιθανοτητα ειναι αυτο το καντραν να προερχεται απο αλλο Ζ4.

Cabriolakias
10-01-08, 09:44
Παντα και για ολα ενήμερος. My respects :bowdown:

Παιδι μου αυτος ο Ανθρωπος ειναι εγκυκλοπεδια δεν το εχεις καταλαβει ακομα? χεχεχεχεχε +1

MPOWER
10-01-08, 09:45
Ετσι ειναι.Αλλη πιθανοτητα ειναι αυτο το καντραν να προερχεται απο αλλο Ζ4.

Πολύ σωστά ή απλά να κάηκε κάποια απο τις μνήμες. Αυτά τα σενάρια είναι πιθανότερα απο το κατέβασμα χιλιομέτρων απο "άχρηστο"

vasilis-E36
10-01-08, 13:24
ρε παιδιά τι τους περάσατε τους μαντράδες......μέσα σ όλα....ποσα χλμ θές εσύ; 30 χιλιάδες; αμέσως! εσύ 60; αμέσως! αμάξι δεκαετίας; βάλτου 90 χιλιάδες κ άριστη κατάσταση...

stelmaniac
10-01-08, 15:08
Το γυρισμα των χιλιομετρων αποτελει το ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ του Ελληνα μαντρα. Για παραδειγμα,ολα σχεδον τα αμαξια που περπατουν στη δεκαετια εχουν παντα γυρω στα 88000 χιλ. Ειναι τυχαιο? Οχι βεβαια.Επειδη εχω αλλαξει 7 αυτοκινητα μεταχειρισμενα το εχω επαληθευσει πολλακις!!

vasilis-E36
10-01-08, 16:18
το κακό είναι οτι συνεχίζουν να αγοράζουν απο μάντρες....

strof
11-01-08, 16:49
Παιδιά είναι σχεδόν σίγουρο πως είναι κατεβασμένα τα χιλιόμετρα, αφού και στου πατέρα μου το Ε46 που άλλαξε κοντέρ λόγω βλάβης του βγάζει αυτή την τελίτσα. Οπότε όσοι την έχετε ψαχτήτε....