PDA

Επιστροφή στο Forum : My beauty 323i e21


driven
10-01-08, 00:09
ξεκινώντας σας ζητω συγγνώμη για τα greeklish, όμως σας γράφω από γερμανία και δεν έχω την δυνατότητα να γράψω στα ελληνικά.

επειδή το thread των classics υστερεί λίγο, δεν κρατιέμαι να σας στείλω δυο φωτογραφίες της κούκλας μου. πρόκειται για

BMW 323i e21 09/1979
γνήσια 68.000 km
από πρώτο χέρι
Features:
Alpina bodykit
Hartge Suspension
BBS 7X15 195/50/15 - 205/50/15 (πίσω)
μπλόκε διαφορικό
zf sport 5-speed
αΐσα με χταπόδι hartge
όλα τα εργοστασιακά extra που υπήρχαν τότε

P.Σ. Αγαπητοί admins. Συγγνώμη και πάλι, εάν υπάρχει πρόβλημα να σβηστεί κατευθείαν.

B Ο Η T Η E Η A ! ! ! Πως θα γίνει να γράψει αυτό το PC και ελληνικούς χαρακτήρες???

Dim77
10-01-08, 00:12
Καλά έκανες και δεν κρατήθηκες και άνοιξες αυτό το θρεντ!!

Συγχαρητήρια για το μεράκι που έχεις να διατηρείς σε τέτοια κατάσταση αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο.

Καταπληκτικό!!!

Libanner
10-01-08, 00:21
Συγχαρητήρια και απο μένα φοβερό 323!!!

Να το προσέχεις και να το κρατάς μακρια απο τα αλάτια που ρίχνουν το χειμώνα στους δρόμους εκεί στη γερμανία.

orome_e21
10-01-08, 00:29
αδερφε....πανεμορφο.....με κανεις κ ζηλευω....!!!!μακαρι να μπορουσα ν χω κ την δικια μου ετσι.....!!!χιλια μπραβο σου κ λιγα ειναι.....!!!!:nod::nod:

mitsos_chania
10-01-08, 00:37
πανεμορφο φιλε μου το οχημα σου.με αυτα που βλεπω στα classic μου φαινεται πως θα ξεκινησω και εγω ενα project

ni19852003
10-01-08, 02:21
B O H T H E I A ! ! ! Pos tha ginei na grapsei auto to ga****no PC kai ellhnikous xarakthres???

Ανοιξε τον πίνακα ελέγχου (Control panel) που βρίσκεται στο μενού έναρξη και βρες το "Regional and language settings" (στα Γερμανικά δυστυχώς δεν ξέρω πως είναι) στο δευτερο μενού το "Languages" επέλεξε το "details" ενα συνεχεία "add" και βάλε τα ελληνικά (Ισως σου ζητηθεί να βάλεις το cd με τα windows). Λογικά θα σου ζητηθεί και επανεκίνηση του υπολογιστή. Οσο για το Μπεμπέ κούκλα και συγχαρητήρια! :)

alehantro'02
10-01-08, 13:42
φιλε driven,το αμαξι σου ειναι φοβερο και καλοδιατηρημενο.μοναδικο φαουλ (για μενα)οι αεραγωγοι στο καπω...κατα τ'αλλα τα ευσημα μου και παλι για την μπεμπα σου!

Skaravas
10-01-08, 13:54
Αντε να γινόμαστε πολλοί με τα κλασσικά!!!

Υ.γ. Ο βενζινάς χτες μου έλεγε "Πούλα το να ησυχάσεις,θα καβαλήσεις ένα καινούριο και θα πάθεις την πλάκα σου"!!! Καλό?

alehantro'02
10-01-08, 14:19
o βενζινας σου ειπε πουλα το να ησυχασεις...ε,και..?αλλοι τοσοι με σταματανε και το χαζευουν και με λενε μπραβο,αν το πουλας κτλ.λιγο πολυ γνωστα για οσους διατηρουν classics..

yiannis2002
10-01-08, 16:06
Πολύ ωραίο το 323!!

TSAF
10-01-08, 16:08
Ωραιος ο καρχαριας

driven
10-01-08, 22:35
παιδιά, σας ευχάριστο παρα πολύ για τα καλά σας λόγια.

Τη μπέμπα την πήρα πριν έξι περίπου χρονια από την τοπική αντιπροσωπεία της BMW όπου την είχε αφήσει κάποιος για απόσυρση. Φανταστείτε πως θα πήγαινε για παλιοσίδερα.

Περίπου 6 μήνες πριν αναγκάστηκα να δώσω το 2002 μου επειδη είχε περάσει ένα SCANIA 142 από πάνου του όπως ήταν σταματημένο. Ο υπεύθυνος πωλήσεων της BMW, ο οποιος έχει και αυτός την καύλα με τα παλιά BMW όμως δεν τον αφήνει η γυναικα του, σκέφτηκε απευθείας εμενα και με κάποια πατέντα μπόρεσα και πήρα τον τίτλο κυριότητος του αυτοκινητου. Μου κόστισε τότες 1000 μάρκα δηλαδή κάπου 170.000 δρχ.

Το αμάξι είναι εντελώς μαμά στην κατάσταση, πρώτο χρώμα, ατρακάριστο, μηδέν σκουριά.
Όλες οι μετατροπές γίνανε τον απρίλιο του 1980 δηλαδή πριν 28 χρονια. Και έτσι φιλε αλέξανδρε φοβάμαι να βγάλω τους αεραγωγούς από το καπό, μην μου αφήσουνε σημάδια, αλλιώς θα τους είχα βγάλει από καιρό.

Περισσότερες και καλύτερες φωτό το σαββατοκύριακο.



Ανοιξε τον πίνακα ελέγχου (Control panel) που βρίσκεται στο μενού έναρξη και βρες το "Regional and language settings" (στα Γερμανικά δυστυχώς δεν ξέρω πως είναι) στο δευτερο μενού το "Languages" επέλεξε το "details" ενα συνεχεία "add" και βάλε τα ελληνικά (Ισως σου ζητηθεί να βάλεις το cd με τα windows). Λογικά θα σου ζητηθεί και επανεκίνηση του υπολογιστή. Οσο για το Μπεμπέ κούκλα και συγχαρητήρια! :)

Ευχαριστώ φίλε ni19852003, το πολέμησα όμως δεν έγινε τίποτα. Όμως θα τα καταφέρω, το υπόσχομαι:nixweiss::nixweiss::nixweiss:

MZ3
10-01-08, 22:58
κουκλα σκετη φτου φτου

οσο για τα ελληνικα ειναι 2-3 σαιτ που μου διαφευγουνε τωρα και απλα γραφεις οτι θελεις σε ενα παραθυρακη και σου κανει αμεσως μετατροπη σε ελληνικα και τα περης με μια αποκοπη και τα κανεις αντιγραφη εδω

ισος με καμια αναζητηση στο γκουκλ να σου εμφαμφανιση αυτα τα σαιτ

E36 RULES!!
10-01-08, 23:11
ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!! 323 E21 ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ!!!! Χίλια μπράβο p αγαπάς τα classic cars!!! Να το χαίρεσαι!!

Bavarian Power
12-01-08, 11:35
Αντε να γινόμαστε πολλοί με τα κλασσικά!!!

Υ.γ. Ο βενζινάς χτες μου έλεγε "Πούλα το να ησυχάσεις,θα καβαλήσεις ένα καινούριο και θα πάθεις την πλάκα σου"!!! Καλό?


Χα χα χα χα καλα πές του ότι πεις
Και μένα μου λένε πούλα την γριά τι ασχολείσαι
Δεν ξέρουν.
Άστους να λένε
Keep walking...

Bavarian Power
12-01-08, 11:37
11826


Απλά ΚΟΥΚΛΑ....
Μπράβο σου....

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
12-01-08, 19:24
μπραβο φιλε μου! ωραιο κοματι!!! ωραια ζαντα!!! μπραβο!!!!

MZ3
13-01-08, 03:14
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

και το σαιτ για το προβλιμα σου με τα γκρηκλις

το ποσταρε καπιος σε αλλο θρεντ και οπως ειπε καλο ειναι να γινει καπου στικη να το εχουμε προχειρο, και εγω απο το σπιτι δεν εχω ελληνηκα..

driven
13-01-08, 22:02
χίλια ευχάριστο φιλε MZ3. πως και δεν το ήξερα τόσο καιρό. :ylsuper::ylsuper::ylsuper:

φωτό φίλοι αύριο, το υπόσχομαι

driven
19-11-09, 02:52
παιδιά, σας υποσχέθηκα φωτογραφίες, άργησα όμως λίγο :shakehead, χίλια συγγνώμη.

Το BMW ήταν στο γκαράζ τα τελευταία 2 χρονια, τακαρισμενο και κουκοuλομενο.

βγήκε πριν 2 εβδομάδες για να γιορτάσει τα γενέθλια του και να παραλάβει τις πινακίδες κλασσικού (βλέπεται κλείσαμε τα 30).

Σήμερα μετά από ένα πλυσιματακι ξαναμπήκε στο γκαράζ και περιμένει ανυπόμονα να ξαναβγεί την άνοιξη

yannisv
19-11-09, 03:33
Να το χαίρεσαι ρε αδελφέ τα λόγια περιττεύουν!!

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
20-11-09, 15:26
και μεσα! και εξω! ειναι σαν καινουργιο!!!!μπραβο! 323 σε τετοια κατασταση για μενα αξιζουν λεφτα!!!

fanisk
20-11-09, 15:31
Απιστευτο... μπραβο και παλι μπραβο!!

gsova
20-11-09, 15:51
κορυφαίο το εργαλείο!

vasilis e30
20-11-09, 18:17
πολυ ομορφο φιλε!!!μπραβο σου!!!

DimitrisZ4
20-11-09, 18:25
πανεμορφο..κ ωραιο χρωματακι !! :)

BILL007
20-11-09, 19:08
Πανέμορφοοοο...Θέλω και εγώ έναααα!!!:D:D:D:D

xxxvagos
20-11-09, 19:16
μηπως το αυτοκινητο γ@μ3ι???????????
μπραβο φιλε
τα δικα μας αυτοκινητιστικα ονειρα ,η δικη σου πραγματικοτητα...

Mike_gr
20-11-09, 21:34
τερμα μ@μ@το.δεν παιζεται...

joseph
20-11-09, 21:58
E21 Μολις τελειωσα!!!!
Μπραβο φιλε!! ειναι κουκλα! Σε παρακαλω βαλε μοκετα στο γκαραζ για την κυρια!!

driven
21-11-09, 01:16
σας ευχαριστώ παιδιά,

προσπαθώ να το συντηρώ όσο το καλύτερο γίνεται. από την ακινησία όμως μου έχει παρουσίαση κάτι μικροπροβλήματα τα οποια τα πολεμάω.

Ένα όμως με προβληματίζει ιδιαιτερα.
σκεφτόμαστε στο μέλλον να γυρίσουμε οριστικά στην πατρίδα. για επαναπατριζόμενους η ελληνική νομοθεσία προβλέπει κάτι ελαφρύνσεις στην εισαγωγή αυτοκινητου τις οποιες θα ωφεληθώ όταν φέρω ένα σχετικά καινούργιο αυτοκίνητο.

Τι θα γίνει όμως με το 323. ρώτησα στο προξενείο και δεν μπορούσαν να μου πουν συγκεκριμένα πράγματα. Ο ένας μου έλεγε ότι πρέπει να εκτελωνιστεί κανονικά, με δασμούς οι οποιοι ξεπερνούν κάτι πολύ την αξια του αυτοκινητου, ο άλλος μου είπε ότι απαγορεύεται η εισαγωγή τέτοιον παλαιών αυτοκινήτων. η γυναικα προσπαθεί να με πείσει ώστε να το πουλήσω, γιαυτο και έχει μπει και αγγελία σε γνωστη γερμανική ιστοσελίδα. Σε τιμή όμως που εύχομαι να μην κινήσει το ενδιαφέρον κανενός:105whistl, μονο και μονο για να της αποδείξω ότι δεν υπάρχει ζήτηση για τέτοια αυτοκίνητα.
δεν μπορώ να το δώσω το γ@μ..μ.νο, μήπως γνωρίζει κανεις τι παίζει στnν την περίπτωση εισαγωγής του συγκεκριμένου αυτοκινητού. Μπορεί να εισαχθεί σαν ιστορικό με κάποιες ελαφρύνσεις η και απαλλάξεις; :idea::idea::idea:

BILL007
21-11-09, 12:26
Μπορεί να εισαχθεί σαν ιστορικό με κάποιες ελαφρύνσεις η και απαλλάξεις;:idea::idea:

Φίλε μου εδώ ίσως μπορέσεις να σώσεις την παρτίδα...

Νομίζω ότι μπορείς να εισάγεις ένα αυτοκίνητο ως ιστορικό και να πάρεις πινακίδες ιστορικού,χώρις να καταβάλεις κανένα δασμό στα τελωνεία...;)

Ψάξε προς αυτή την κατεύθυνση...

Άρχισε τηλέφωνα σε ΦΙΛΠΑ κτλπ...

Nομίζω το αμάξι σου είναι υπόδειγμα ιστορικού...:)

petroscf
26-11-09, 08:48
Πανέμορφο!! Μπράβο!!
Μπορείς να δώσεις και σε εμάς τους φτωχούς μερικές διευθύνσεις για να κάνουμε και τα δικά μας έτσι??

gsova
26-11-09, 09:43
σας ευχαριστώ παιδιά,

Μπορεί να εισαχθεί σαν ιστορικό με κάποιες ελαφρύνσεις η και απαλλάξεις; :idea::idea::idea:

Κρίμα να το δώσεις το αμάξι, είναι πραγματικό διαμάντι.

Εμείς έχουμε κάνει αίτηση στην ΕΛΠΑ για 2 ιστορικά που κρατάμε στο μαγαζί... το θέμα είναι ότι είχαν ήδη Ελληνική άδεια κυκλοφορίας. Άν η ΕΛΠΑ ενδιαφέρεται το αμάξι να έχει Ελληνική άδεια κυκλοφορίας για να γίνει ιστορικό (άρα και να έχει εκτελωνιστεί εδώ), χλωμό το κόβω. Άν όχι, τότε το φέρνεις εδώ με τις ξένες πινακίδες και κάνεις αίτηση για να περάσεις επιτροπή για ιστορικό. Εμάς μας είπαν ότι μπορούμε να τα κυκλοφορούμε μόνο Σ/Κ.

Chalyps
26-11-09, 10:12
Σε ένα τέτοιο με θυμάμαι οταν ερχόταν να με πάρει ο πατέρας μου απο το δημοτικό.(΄δευτέρα δημ.)
Μετά τα χρόνια πέρασαν και ήταν το αυτοκίνητο που πρωτοοδήγησα , έμαθα , και υπήρχε στην κατοχή της οικογένειας μέχρι που έκανα το πρώτο μου παιδί.
Περίπου 30 χρόνια το έζησα....30 χρόνια εικόνες....
Δεν είχα όμως τις γνώσεις όυτε το μεράκι που απαιτήται για να το διατηρήσω
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω για αυτό το αμάξι που για μένα είναι ΜΥΘΟΣ και μάλιστα απότι βλέπω ζωντανός ακόμα!

driven
27-11-09, 22:47
Πανέμορφο!! Μπράβο!!
Μπορείς να δώσεις και σε εμάς τους φτωχούς μερικές διευθύνσεις για να κάνουμε και τα δικά μας έτσι??

Με λίγη αγάπη και τα σωστά μπαξιματακια γίνονται όλα τα E21 έτσι. Πίστεψε με. Εάν χρειαστείς κάτι from good old germany εδώ είμαστε





Εμείς έχουμε κάνει αίτηση στην ΕΛΠΑ για 2 ιστορικά που κρατάμε στο μαγαζί... το θέμα είναι ότι είχαν ήδη Ελληνική άδεια κυκλοφορίας....................................... .................. Εμάς μας είπαν ότι μπορούμε να τα κυκλοφορούμε μόνο Σ/Κ.

παιδιά για λίγο:help:

Πια η διαφορα μεταξύ filpa και elpa; εκδίδουν διαφορετικές πινακίδες; Περνάς πρώτα επιτροπή τις elpa και μετά παίρνεις πινακίδες από την filpa;
:confused::confused::confused: