PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρομπα Βενζίνης???


Λakedaimonas
11-01-08, 19:32
Τις καλησπέρες μου παιδιά και μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί..

Το τουτου είναι μια Ε30 2,5i και παρατήρησα ότι χάνει λίγη βενζίνη ...!!συγκεκριμένα το σημείο που παρατήρησα το "λεκέ" βρίσκεται από κάτω λίγο πίσω από την θέση του οδηγού..ο λεκές στο οδόστρωμα δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος και φυσικά όταν έβαλα το χέρι μου και μύρισα ...επρόκειτο για την υπέροχη ,κατ εμέ και το εννοώ ,μυρωδιά της βενζίνης...Φυσικά και το αμάξι από δευτέρα για να μη πω από αύριο πάει στο συνεργείο, απλά επειδή θα ήθελα να είμαι λιγάκι ενημερωμένος πριν το πάω θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει?

optostyle
11-01-08, 19:46
εκει που λες το φιλτρο βενζινης δεν ειναι?

God
11-01-08, 19:49
Φιλε μου η ταπα της αντλιας βενζινης ειναι κατω απο το πισω καθισμα και μαλιστα στην δεξια θεση. Αν βρηκες κατω στην μοκετα στην θεση του οδηγου, χανει ΠΟΛΥ! Η μοκετα ειναι πολυ παχια και αφρολουξ, τραβαει παρα πολλα υγρα!

Ειναι παρα παρα πολυ πιθανο να ειναι απλως καποιο σωληνακι.

stelmaniac
11-01-08, 19:53
+1 στον GOD

Λakedaimonas
11-01-08, 20:07
Δηλαδή δεν παίζει να ειναι τρόμπα βενζίνης??

SUPERCHARGER
13-01-08, 16:38
Αμα ειχε προβλημα η τρομπα, δεν θα επαιρνε μπροστα.

shido
13-01-08, 16:56
η θα μπερδευε,

paris320ci
16-01-08, 07:56
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα. Ήτανε ένα σωληνάκι. Για καλό και για κακό τα άλλαξα όλα

desecrator
16-01-08, 08:26
βγάλε τα πίσω καθίσματα κ θα δείς 2 καπάκια ξεβίδωσε το δεξί κ κοίτα άμα έχει βγάλει βενζίνη. αν δείς βενζίνη, αντλία. το αμάξι μέσα σου μυρίζει καθόλου βενζίνη?? αν δεν σου μυρίζει, τοτε κάποιο σωληνάκι είναι. τπτ σοβαρό δηλαδή.
σηκωσέ το μόνος κ κοίτα το.

DaywalkeR
16-01-08, 08:37
Ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο το σωληνακι της βενζινης το οποιο φευγει απο το ρεζερβουαρ καθετα παει στην αριστερη μερια του αυτοκινητου και απο εκει συνεχιζει για τον κινητηρα, επειδη το σωληνακι στα αυτοκινητα μας ειναι σχετικα εκτεθημενο ξεραινεται ευκολα με αποτελεσμα τετοια σκασιματακια και διαροες

oldcarskickass
16-01-08, 09:45
Η πιθανώς αν έχεις εξωτερική αντλία βενζίνης (όπως εγώ) να χάνει είτε η ίδια η αντλία είτε κάποιο σωληνάκι μετά την αντλία.