PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με καλοριφερ E-36


strofimios
13-01-08, 12:43
Χτες το βραδυ και χωρις να εχει δειξει κατι πριν,το καλοριφερ σταματησε να βγαζει ζεστο αερα.Ο ανεμιστηρας δουλευει κανονικα αλλα φερνει κρυο αερα.Καποια στιγμη δουλεψε για λιγο αλλα αμεσως μετα ξαναρχισε το κρυο και εκτος αυτου εκανε και αλλο "κολπο".Οταν βαζεις τον αερα να βγαινει απο τους αεραγωγους του ταμπλο(οχι του παρμπριζ) ο αερας ακουγεται αλλα δεν βγαινει απο πουθενα.Και οταν το βαζεις να βγαλει στα ποδια βγαζει ταυτοχρονα και στο παρμπριζ.Το αυτοκινητο εχει τον παλιο διζωνικο κλιματισμο.

stelmaniac
13-01-08, 14:17
Ελεγχος διαφραγματων και βαλβιδων διαχωρισμου αερα. Αν εισαι ατυχος και χαλασε καποια βαλβιδα,δυστυχως ειναι αρκετα ακριβη.

manosm3
13-01-08, 14:24
Δηλαδη ποσο εχει η βαλβιδα;

stelmaniac
13-01-08, 14:26
Μιλαμε για ενα τσουτσουνακι γυρω στα 150 ευρω. Το κακο ομως ειναι οτι δεν το βρισκεις σε μεταχειρισμενα αν δεν εχεις χρηματα γιατι δεν το δινουν.Μονο αντιπροσωπεια.

deepblue
13-01-08, 14:49
Μιλαμε για ενα τσουτσουνακι γυρω στα 150 ευρω. Το κακο ομως ειναι οτι δεν το βρισκεις σε μεταχειρισμενα αν δεν εχεις χρηματα γιατι δεν το δινουν.Μονο αντιπροσωπεια.

νομιζω λεγετε ρουμπινετο και σου εχει κολησει .
δοκιμασε να βαλεις κρυο αερα να δουλεψει για λιγο και μετα παλι ζεστο υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολησει και να γλιτωσεις τα 150 γιατι τοσο κανει με την εργασια μαζι.
τσεκαρε ακομα την ροδελα διπλα στους κεντρικους αεραγωγους του μπαρμπριζ ειναι στις κοκκινες τελιτσες η το εχεις αφησει στις μπλε?

strofimios
13-01-08, 15:25
νομιζω λεγετε ρουμπινετο και σου εχει κολησει .
δοκιμασε να βαλεις κρυο αερα να δουλεψει για λιγο και μετα παλι ζεστο υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολησει και να γλιτωσεις τα 150 γιατι τοσο κανει με την εργασια μαζι.
τσεκαρε ακομα την ροδελα διπλα στους κεντρικους αεραγωγους του μπαρμπριζ ειναι στις κοκκινες τελιτσες η το εχεις αφησει στις μπλε?
Δουλεψα οτι εχει σχεση με το καλοριφερ μηπως κολησε κατι και ξεκολησει αλλα τιποτα.Παω ξανα για δοκιμη και θα σας πω.Παλι για εξοδα με βλεπω.

deepblue
13-01-08, 15:27
το οτι καποια στιγμη δουλεψε και ξαναχαλασε σημαινει πως δεν εχει πεθανει τελειως και ειναι κολλημενο.

strofimios
13-01-08, 15:29
Ελεγχος διαφραγματων και βαλβιδων διαχωρισμου αερα. Αν εισαι ατυχος και χαλασε καποια βαλβιδα,δυστυχως ειναι αρκετα ακριβη.

Για να δουμε εαν δουλευουν σωστα τα διαφραγματα και για να γινει επισκευη,εαν χρειαζεται,θελει λυσιμο το ταμπλο;
Και κατι αλλο,ο φωτισμος στο στροφομετρο και στο οργανο θερμοκρασιας μια δουλευει και δεκα παιρνει ρεπο!!Μηπως ξερετε τι "παιζει";

stelmaniac
13-01-08, 15:56
Για τα διαφραγματα και τις βαλβιδες πρεπει να ανοιξεις το καπω.Βρισκονται πισω απ το μοτερ. Η βαλβιδα δουλευει οπως η βανα του νερου. Εχει κατι σαν μπιλιτσα και οσο εσυ βαζεις μεγαλυτερη θερμοκρασια αυτη ανοιγει περισσοτερο για να εισαχθει πιο πολυ αερας.Αν καπου ειναι βουλωμενη,βαλε ενα κατσαβιδακι μεχρι να αγορασεις καινουρια,και σπασε την μπιλιτσα. Αν φταιει αυτο θα μπαινει στην καμπινα ζεστος αερας σαν να ειχες βαλει φουλ ζεστη,δηλαδη δε θα δουλευει ο ρυθμιστης της θερμοκρασιας. Αν δεν ειναι αυτο κοιτα και τα διαφραγματα. Μια επισκεψη και σε εναν ηλεεκτρολογο θα σε βοηθησει πολυ.

stelmaniac
13-01-08, 15:57
Για το φωτισμο βγαλε το ταμπλω και ελεγξε τα λαμπακια.

strofimios
13-01-08, 16:12
Ευχαριστω πολυ stelmaniac για τις συμβουλες!!Εκανα τωρα μολις και αλλη δοκιμη αλλα το κρυο επιμενει.Αυριο ειμαι για τον ηλεκτρολογο.Κατι μου λεει οτι οι αντιστρεπτικες και τα topmount θα αργισουν πολυ να μπουν!!!

Ξερουμε καποιον καλο ηλεκτρολογο προς Πειραια,Νικαια,που να κατεχει απο bmw;

stelmaniac
13-01-08, 16:56
Ρε φιλε και γω απο Πειραια ειμαι.Που ακριβως εισαι? Και βεβαια ξερω ηλεκτρολογο να παμε.

strofimios
13-01-08, 17:01
Μενω Νικαια,Νεαπολη.Εχεις p.m.

stratos
08-02-08, 00:44
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι νομίζω είναι το κατάλληλο μέρος. Γιατί όταν βάζω το καλοριφέρ στους αεραγωγούς του ταμπλό έρχεται κρύος αέρας? Στους αεραγωγούς του παρμπρίζ και στα πόδια είναι όλα οκ :nixweiss::nixweiss::nixweiss:

manosm3
08-02-08, 01:07
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι νομίζω είναι το κατάλληλο μέρος. Γιατί όταν βάζω το καλοριφέρ στους αεραγωγούς του ταμπλό έρχεται κρύος αέρας? Στους αεραγωγούς του παρμπρίζ και στα πόδια είναι όλα οκ :nixweiss::nixweiss::nixweiss:

Μαλλον εχεις ρυθμισει το διακοπτη του ταμπλο στο μπλε (κρυο). Γυρισε τον στο κοκκινο (ζεστο). :)

stratos
08-02-08, 17:37
Μαλλον εχεις ρυθμισει το διακοπτη του ταμπλο στο μπλε (κρυο). Γυρισε τον στο κοκκινο (ζεστο). :)


Μηλάμε όταν είναι στο κόκκινο και απο παρμπρίζ ή τα πόδια το γυρίσω στο κεντρικό εκεί που έβγαζα τρελή ζέστη ο αέρας που έρχεται είναι ο περιβαλλοντικός. :nixweiss:

manosm3
08-02-08, 18:20
Κοιταξε και τα νερα στο ψυγειο, αν δε σου βγαζει πουθενα ζεστο αερα.

stratos
09-02-08, 01:48
Όχι, μου βγάζει αρκετά ζεστό αέρα. Απλά όταν γυρνάω στους αεραγωγούς της κονσόλας βγάζει κρύο. Όταν γυρνάω στο παρπρίζ και στα πόδια βγάζει ζεστό αέρα. Εκεί είναι το πρόβλημα μου

GeorgeBG
25-02-08, 15:12
Κύριοι.
Εγώ σε παρόμοια κατάσταση είχα πρόβλημα στο ψυγείο (είχε τρύπα, έχασε το νερό και δεν είχε αρκετό να κυκλοφορήσει στο σύστημα θέρμανσης). Με την αλλαγή ψυγείου, επανήλθε σε κλίμα σαχάρας.