PDA

Επιστροφή στο Forum : Meguiars gold class liquid wax


God
17-01-08, 15:19
Δεν διαφημιζω ευκολα ενα προιον αλλα το συγκεκριμενο μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση. Μου προταθηκε υστερα απο συζητηση με εναν "συμπασχων" Αμερικανο BMWακια. Ειναι υγρο κερι και ειναι το τελευταιο που βαζεις οταν γυαλιζεις-κερωνεις το αμαξι. Με εντυπωσιασε επειδη οντως οπως μου ειπε και ο Αμερικανος μονο η σκονη καθεται πανω στο αμαξι. Τουλαχιστον εναμιση μηνα που εχω κανει το αμαξι, εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Το κακο ειναι οτι δεν διαρκει παρα πολυ. Ο Αμερικανος μου ειπε με βια 6 μηνες. Ειδωμεν...

Ιδου το αμαξι μετα απο 4 μερες βροχη και ενα ψιλο χαλαζι χτες. Δεν το εχω πλυνει 2 εβδομαδες. Ειτε το πλυνω ειτε οχι, το ιδιο του κανει!

http://www.imageshack.gr/files/6ra3mkel1d9ywk5lnm9y_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6ra3mkel1d9ywk5lnm9y.jpg)

konas
17-01-08, 15:29
Και εγω το ιδιο χρησμοποιω, οπως εχω γραψει και παλιότερα. Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι εξαιρετικο

MaSt0RaS
17-01-08, 15:31
τρομερο αποτελεσμα... αλλα δεν ξερω τα κερια λιγο τα φοβαμαι για την αλλιωση του χρωματος..!

cosco
17-01-08, 16:21
MaSt0RaS

Τα κεριά όχι μονο δεν αλλοιώνουν το χρώμα αλλα συνιστώνται για την προστασία του χρώματος!!



God

Τέλειες οι Alpina ζάντες :love:

xaris318
17-01-08, 16:28
Μηπως μπορεις να μας πεις αν θεσ απο που το πηρες & ποσο...
Thanks in advance..

God
17-01-08, 17:17
Μηπως μπορεις να μας πεις αν θεσ απο που το πηρες & ποσο...
Thanks in advance..

Το που νομιζω δεν μου επιτρεπεται για λογους διαφημισης, αν και πολλα καταστηματα εχουν, αλλα εχει και επισημο αντιπροσωπο Ελλαδος η εταιρια. Εγω το πηρα απο το Ελληνικο απο τον αντιπροσωπο κατ'ευθειαν.

http://www.meguiars.gr/

Kostas Christ
17-01-08, 23:05
Εγω στην πατρα ξερετε απο που μπορω να το παρω?
Μπορει καποιος καποια στιγμη να μου κατεβασει ενα? (με το αζημειοτο)

God
18-01-08, 10:29
Εγω στην πατρα ξερετε απο που μπορω να το παρω?
Μπορει καποιος καποια στιγμη να μου κατεβασει ενα? (με το αζημειοτο)

Αν δεις στην σελιδα του αντιπροσωπου εχει δεκαδες σημεια πωλησης, πρεπει να εχει και Πατρα. Αν δεν βρεις, μπορεις και Online να παραγγειλεις.

e60///M
18-01-08, 10:39
Εγω στην πατρα ξερετε απο που μπορω να το παρω?
Μπορει καποιος καποια στιγμη να μου κατεβασει ενα? (με το αζημειοτο)
Πανεπιστιμιου 119 ειναι Κωστα.AutoΛΥΣΗ
Ολο λεω θα παω θα παω αλλα @ρχιδι@

thanasis525
18-01-08, 10:58
πες μας τον κωδικο του προιοντος τουλαχιστον...

konas
18-01-08, 11:03
πες μας τον κωδικο του προιοντος τουλαχιστον...

Εγω αυτο εχω:
http://www.meguiars.com/?liquid-car-waxes/Gold-Class-Liquid-Wax
και το ειχα παρει από Αγγλία

Διορθωνω. Οχι απο ebay. από http://www.motorgeek.co.uk/meguiars-gold-class-clear-coat-p-51.html

God
18-01-08, 12:34
πες μας τον κωδικο του προιοντος τουλαχιστον...

Gold Class Liquid Wax ειναι 1 μονο!

http://www.meguiars.gr/index.php?_room=2&_subRoom=26&_action=detail&_page=5

MaSt0RaS
19-01-08, 16:54
Gold Class Liquid Wax ειναι 1 μονο!

http://www.meguiars.gr/index.php?_room=2&_subRoom=26&_action=detail&_page=5


φιλε αν δεν κανω λαθος εδωσες λαθος προιον... αυτο ειναι για να βγαζεις δυσκολους "λεκεδες" απο το αμαξι!

Ας μου πει καποιος μετα την αγορα του αυτοκινητου ποσος καιρος πρεπει να περασει για να το κερωσεις...

Α και περιποιηση δερμα ποτε χρειαζεται?και τι να χρησιμοποιησω?

konas
19-01-08, 18:55
1. Δικιο εχεις. και δεν δουλευει καλα η σελιδα τους αλλα ειναι αυτο που εχω δωσει εγω πιο πανω.

2. Εξαρταται απο ποσο ταλαιπωρειται απο καιρικες συνθηκες, που το παρκαρεις κλπ. Το κερωμα παντως κανει γενικά καλο. Εγω καθε 1-2 μηνες max.

Για περιποιηση στα δερματα εχουν γραφτει αρκετα. Ενα απο τα πιο πληρες thread ειναι:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=4669

God
19-01-08, 20:23
φιλε αν δεν κανω λαθος εδωσες λαθος προιον... αυτο ειναι για να βγαζεις δυσκολους "λεκεδες" απο το αμαξι!

Ας μου πει καποιος μετα την αγορα του αυτοκινητου ποσος καιρος πρεπει να περασει για να το κερωσεις...

Α και περιποιηση δερμα ποτε χρειαζεται?και τι να χρησιμοποιησω?

Μολις διαπιστωσα οτι εχουν κυλιομενα link στη σελιδα τους...μια μου εβγαλε καθαριστικο ζαντων εμενα και μετα σπρευ για εντομα. Οποτε πατηστε "Περιποιηση χρωματος"-"Κερια"-"Κερι σε υγρη μορφη Gold Class".

Δεν χρειαζεται να περασει καθολου χρονος. Και την επομενη μερα απο το βαψιμο κερωνεις αφοβα. Μετα καθε 4-8 μηνες, αναλογα το προιον και το τι σαμπουαν του βαζεις μετα.

Για δερμα δεν ξερω, συγνωμη...

tacos
22-01-08, 12:49
Και εγω το ιδιο χρησμοποιω, οπως εχω γραψει και παλιότερα. Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι εξαιρετικο

Παιδια μια τιμουλα,αν γινεται,τηλεφωνησα καπου και μου ζητησαν 27€.Στην Αμερικη on line
το εχουν 13 $ σχεδον στο 1/3.!

Bavarian Power
23-01-08, 16:29
Για να μην είναι διάσπαρτες οι πληροφορίες και μπερδευόμαστε εφταιξα αυτό εδώ:

ΚΕΡΙΑ

1) Cleaner wax: Καθαρίζει την ελαφριά οξείδωση και σημαδάκια τονίζοντας το χρώμα και αφήνοντας ένα προστατευτικό στρώμα από κεριά, σιλικόνες και πολυμερή. ( Υγρο 473ml: 17,20 e , Πάστα 311g: 17,20e )

2) Carnauba wax: Δίνει ανθεκτική προστασία διάρκειας στη γυαλάδα και beading action.
( Υγρό 473 ml: 14.40e )

3) Tech wax: Δίνει πιο wet look γυαλάδα και το χρώμα γίνετα πιο βαθύ και πιο πολύσιο. Είναισυνδυασμός κεριού και γυαλιστικού.Βοηθάει επίσης στο να φαίνονται λιγότερο οι λεπτές γρατζουνιές και γραμμώσεις.
( Υγρό: 473ml 32,00e, Πάστα 311 gr: 32,00e )

4) Gold glass wax: Πλούσιος συνδυασμός θρεπτικών γυαλιστικών και ανθεκτικής πολυμερικής προστασίας. Κάνει διαυγείς αντανακλάσεις.
(Yγρό 473 ml 28,50e, Πάστα 311gr: 28,50 )

5)Quick wax: Κερί καρνάουμπα που προσφέρει πιο βαθιές, πιο σκούρες αντανακλάσεις με αυξημένη στιλπνότητα και προστασία. ( Εφαρμόζεται και σε βρεγμένο και σε στεγνό αμάξι ).
( Σε σπρέϊ 473ml: 13,20e)

Babis_Compact
23-02-08, 07:02
Να επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς άνοιξε κατάστημα η Meguiar's κοντά στο σπίτι μου και είπα να πάω να πάρω το Gold Class Liquid Wax. Να επισημάνω ότι μέχρι τώρα δεν έχω κάνει μόνος μου κέρωμα ποτέ. Πάντοτε στο πλυντήριο που πηγαίνω το κερώνουν. Η απορία μου είναι: Ωραία, πρώτα πλένουμε το αυτοκίνητο. Πρέπει να στεγνώσει υποθέτω, και μετά ξεκινάμε το κέρωμα? Πόσο κερί (ποσότητα) και με τι πρέπει να αλείψουμε το αυτοκίνητο? Με κάποιο πανί, με κάποιο σφουγγαράκι σαν αυτό της Meguiar's?
Υπάρχει κάποιος οδηγός? Βίντεο ίσως?

taou
23-02-08, 08:04
Καλημέρα Μπάμπη! Απ' ότι ρωτήσει πριν αρκετό καιρό, μου είχαν πει ότι θέλει ειδικό πανί για να βάζεις την αλοιφή και άλλο πανί για να σκουπίζεις την αλοιφή! Τώρα για ποσότητα δεν ξέρω. Καλύτερα να πας να ρωτήσεις στο κατάστημα.

God
23-02-08, 09:32
Να επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς άνοιξε κατάστημα η Meguiar's κοντά στο σπίτι μου και είπα να πάω να πάρω το Gold Class Liquid Wax. Να επισημάνω ότι μέχρι τώρα δεν έχω κάνει μόνος μου κέρωμα ποτέ. Πάντοτε στο πλυντήριο που πηγαίνω το κερώνουν. Η απορία μου είναι: Ωραία, πρώτα πλένουμε το αυτοκίνητο. Πρέπει να στεγνώσει υποθέτω, και μετά ξεκινάμε το κέρωμα? Πόσο κερί (ποσότητα) και με τι πρέπει να αλείψουμε το αυτοκίνητο? Με κάποιο πανί, με κάποιο σφουγγαράκι σαν αυτό της Meguiar's?
Υπάρχει κάποιος οδηγός? Βίντεο ίσως?

Με τον απλο τροπο:

1) Πλενεις-στεγνωνεις καλα το αυτοκινητο.
2) Με το σφουγγαρακι απλωνεις το κερι τριβοντας το κυκλικα. Ουτε θελει πολυ δυναμη στο τριψιμο, ουτε πολυ ποσοτητα. Ισα να αφηνει ενα εμφανες στρωμα πανω στο χρωμα.
3) Το αφηνεις λιγο και στεγνωνει αν το κανεις κομματι κομματι. Αν κανεις ολο το αμαξι πρωτα με το κερι μεχρι να τελειωσεις θα ειναι ετοιμο ηδη. Θα σκληρηνει/ξεραθει πανω στο χρωμα.
4) Με ενα πετσετακι βαμβακερο (η ακομα καλυτερα, μικροινων, βοηθαει πολυ) ξεκινας και καθαριζεις το αμαξι.

Και εισαι ετοιμος. Προσεχε τα πλαστικα-λαστιχα κτλ, το κερι τα λερωνει ασχημα.

Babis_Compact
23-02-08, 10:44
Με τον απλο τροπο:

1) Πλενεις-στεγνωνεις καλα το αυτοκινητο.
2) Με το σφουγγαρακι απλωνεις το κερι τριβοντας το κυκλικα. Ουτε θελει πολυ δυναμη στο τριψιμο, ουτε πολυ ποσοτητα. Ισα να αφηνει ενα εμφανες στρωμα πανω στο χρωμα.
3) Το αφηνεις λιγο και στεγνωνει αν το κανεις κομματι κομματι. Αν κανεις ολο το αμαξι πρωτα με το κερι μεχρι να τελειωσεις θα ειναι ετοιμο ηδη. Θα σκληρηνει/ξεραθει πανω στο χρωμα.
4) Με ενα πετσετακι βαμβακερο (η ακομα καλυτερα, μικροινων, βοηθαει πολυ) ξεκινας και καθαριζεις το αμαξι.

Και εισαι ετοιμος. Προσεχε τα πλαστικα-λαστιχα κτλ, το κερι τα λερωνει ασχημα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις οδηγίες. :yippee:

taou
23-02-08, 14:01
Αντε και περιμένουμε αποτελέσματα άμα είναι να το κάνουμε κι εμείς μόνοι μας, μην τα σκάμε συνέχεια...!

Babis_Compact
23-02-08, 14:02
Πήγα μια βόλτα από την Meguiar's λοιπόν και αγόρασα 2-3 πραγματάκια ώστε να ασχοληθούμε λίγο σοβαρότερα με το θέμα πλύσιμο-κέρωμα αυτοκινήτου, σε προσωπικό επίπεδο.
Shampoo + Liquid Wax Gold Class (ήταν πακέτο-προσφορά με ένα pad), πετσέτα με μικροϊνες για το στέγνωμα, πανί μικροϊνών για το σκούπισμα μετά το κερί και ένα καινούριο σφουγγάρι. Συνολικό κόστος 60 ευρώ. Μια χαρά πιστεύω για ένα ολοκληρωμένο πακετάκι. Καθαριστικό ζαντών έχω της BMW, όπως και για το εσωτερικό.
Τα παιδιά στο κατάστημα ήταν πολύ εξυπηρετικά, μου έκαναν και επί τόπου επίδειξη της διαδικασίας ώστε να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, μου έδωσαν και αναλυτικές οδηγίες, σαν αυτές που αναφέρονται και στο φόρουμ, στο παρόν Θέμα αλλά και στο http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10070
Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση και ανυπομονώ να πέσει λίγο ο ήλιος να κατέβω για πλύσιμο. (Δεν έχει υπόστεγο η πολυκατοικία...)
Τα παρακάτω πήρα:

Babis_Compact
24-02-08, 01:13
Διάρκεια ~3 ώρες.
Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του φόρουμ και αυτές των παιδιών στην Meguiar's σε πλύσιμο και κέρωμα. Μέχρι και ταινίες έβαλα στα πλαστικά προστατευτικά των προφυλακτήρων και στις τσιμούχες για να μην ασπρίσουν..

Για πρώτη φορά που δοκίμασα πιστεύω πως το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο, (για μένα είναι αυτό ακριβώς που ήθελα), το αυτοκίνητο γυαλίζει απίστευτα πολύ και η διαφορά σε σχέση με το απλό πλύσιμο είναι κάτι παραπάνω από ορατή. Το κέρωμα ελπίζω να προστατέψει το χρώμα για κάποιο χρονικό διάστημα. (2-3 μήνες)

Συνολικά ήταν από τα πιο καλοξοδεμένα χρήματα που έχω δώσει για το αυτοκίνητο & ήταν ένα ευχάριστο απόγευμα περιποιώντας την Μπέμπα.. Μου ανταπέδωσε την φροντίδα που της έδωσα με μια εντυπωσιακή εμφάνιση απόψε το βράδυ που βγήκα για ποτάκι..

taou
24-02-08, 08:27
Ωραίος! καμιά φώτο τράβιξες; Βάλε καμία να δούμε, αν και εδώ δεν που πουλάει κανένας για να πάω να το πάρω.

Babis_Compact
24-02-08, 13:13
Ωραίος! καμιά φώτο τράβιξες; Βάλε καμία να δούμε, αν και εδώ δεν που πουλάει κανένας για να πάω να το πάρω.

Δεν έβγαλα καμία φωτογραφία Παναγιώτη, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Σήμερα που κατέβηκα να το πάρω το ξεσκόνισα λίγο και ήταν λες και μόλις το έπλυνα! Συν ότι μου αρέσει πολύ να βλέπω το αποτέλεσμα της δουλειάς μου!
Μπορείς να παραγγείλεις και online από την Meguiar's, τηλεφωνικά & μέσω Fax, οπότε μπες στο site της εταιρείας και κάνε την παραγγελία σου!

alexis
24-02-08, 18:10
Φίλε απο ποιο κατάστημα τα πήρες τα προϊόντα?

Babis_Compact
24-02-08, 22:51
Φίλε απο ποιο κατάστημα τα πήρες τα προϊόντα?

Όπως είσαι στην λεωφόρο Ποσειδώνος με κατεύθυνση από Πειραιά για Γλυφάδα, με το που περάσεις την Θησέως στο αριστερό χέρι (είσαι στις Τζιτζιφιές δηλαδή) στο πρώτο φανάρι στρίβουμε αριστερά για να βγούμε προς λ.Αμφιθέας. Με το που στρίψεις, στα 20 μέτρα θα δεις το κατάστημα της Meguiar's στο αριστερό σου χέρι. Δνε θυμάμαι πως λέγεται η οδός.. Αν το γνωρίζει κάποιος..

Fanis
26-02-08, 13:15
Αυτό που αναφέρεις Μπάμπη πρέπει είναι το Κεντρικό κατάστημα (και η αντιπροσωπεία της Meguiars) και η διεύθυνση είναι: ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑ 74, ΚΑΛΛΙΘΕΑ, ΤΗΛ: 210-9484217, 210 9408784

Babis_Compact
26-02-08, 19:20
Αυτό που αναφέρεις Μπάμπη πρέπει είναι το Κεντρικό κατάστημα (και η αντιπροσωπεία της Meguiars) και η διεύθυνση είναι: ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑ 74, ΚΑΛΛΙΘΕΑ, ΤΗΛ: 210-9484217, 210 9408784

:bigthumb: Σωστός ο Φάνης..!

Kostas Christ
26-02-08, 22:00
μπαμπη μπορεις να μου κατεβασεις και μενα ενα σετ?

Babis_Compact
26-02-08, 22:12
Κώστα μακάρι να μπορούσα, αλλά δεν γίνεται γτ φεύγω αύριο νωρίς το πρωί για Πάτρα και δεν θα προλάβω να πάω για αγορές..
Κάνε μια παραγγελία On-line, ή πήγαινε στην Αutoλύση, (αναφέρθηκε σε πιο πάνω post η διεύθυνση)

Bavarian Power
27-02-08, 11:05
Για όσους είναι Β.Π υπάρχει αντιπρόσωπος στα Μελίσσια.
louis tuning λέγεται το μαγαζί.

SOKRATES
21-12-08, 10:28
Εχω και εγω εμπειρία όχι τόσο απο τα προοιοντα της συγκεκριμένης εταιρειας αλλα κυριως από την δουλειά που κανουν στο μαγαζι τους(εννοειται με τα προοιοντα τους). Σε καποιο club που ήμουν με το προηγούμενό μου αυτοκίνητο ειχαμε κανει τηλεοπτικο σποτ με την περποιηση ενος απο τα αυτοκινητα του club σε ενα απο τα μαγαζια τους. Αυριο λοιπόν εχω κλεισει ραντεβου να παω την κουκλα μου για ενα full εσωτερικο πακετο + αδιαβροχοποιηση κουκουλας και περποιηση εξωτερικα της κουκουλας, και απο τρίτη που θα παρω ξανα την κουκλα στα χερια μου θα σας πω τα νεα. Το αμαξι μενει μεσα μια μερα για να γινει η δουλεια σωστα και να καθαριστουν-συντηρηθουν ολες οι επιφανεις (δερμα-μοκετα-ταμπλο-πορτες κλπ). Λογω ελλειψης χρονου λοιπον αλλα και επισης λογω του οτι το πλυσιμο δεν ειναι και τα αγαπημενο μου κομματι ειπα να εμπιστευτω τους ειδικους! Εντυπωσεις απο Τριτη λοιπον!

Speedy
21-12-08, 10:57
Εγω χρησιμοποιο προιοντα αυτης της εταιριας και ειμαι πολυ ικανοποιημενος γενικα!

SOKRATES
25-12-08, 12:30
Τελικά το αυτοκίνητο το πηρα χτες (Τεταρτη) το απογευμα στα χερια μου! Πηρα ενα αλλο αυτοκινητο απο αυτο που αφησα! Ενα καινουριο εσωτερικο με μια αριστη κουκουλα! Τριγμοι όπου υπηρχαν εξαφανιστηκαν! Μαυριλες και λεκεδες σε πορτες και μοκετα εχουν εξαφανιστει πληρως! Και εμαθα και καποια πραγματα οσον αφορα την συμπεριφορα του προηγουμενου κατοχου στο αυτοκίνητο! Εμεινα 1000% ικανοποιημένος απο την συμπεριφορα των ανθρωπων και αλλο τοσο απο την δουλεια τους την οποια κανουν με πολυ μερακι! Χαρακτιριστηκα θα σας πω οτι απο το σαλονι μου ελειπαν καμια 20αρια βιδες τις οποιες ειχε αφαιρεσει ο προηγουμενος κατοχος λυνοντας και δενοντας πραγματα (ειχε περισευμα) επισης θα σας πω οτι απο τους "Μαστορες" που κανουν τοποθετησεις σε ηχοσυστηματα είχα μεγαλες απωλειες στα κλιπς που στερεωνουν τις ταπετσαριες στις πορτες και ολα αυτα ειχαν σαν αποτελεσμα ενα εσωτερικο με πολλους τριγμους και ενοχλητικους θορυβους! Για να μην θεωρηθει διαφημιση οποιος θελει λεπτομεριες ας μου στειλει ενα pm-email και θα τον ενημερωσω!

sifis_rs
25-12-08, 12:49
καλά όλα αυτά που είπατε όλοι αλλά εγώ έχω ενα μικρό προβληματάκι
έπλυνα κ κέρωσα το αμάξι ( το κερί δεν ήταν γνωστής εταιρείας κ δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο ) στέγνωσε κ πήγα να το σκουπίσω κ δεν έβγαινε.
με αποτέλεσμα να γίνει χάλι μαύρο κ να το πάω σε πληντήριο να μου το βγάλουν.
παίζει ρόλο το οτι δεν ήταν εταιρείας το κερί ή οτι εγω έκανα καμιά μλκα?

Speedy
25-12-08, 12:53
Οταν λες δεν εβγαινε η πετρωσει πανω στην λαμαρινα??

Δεν ξερω αν αυτα τα προιοντα εχουν καποια ημερομηνια ληξεις!

sifis_rs
25-12-08, 12:59
δεν είχε πετρώσει είχε την αίσθηση οτι είχε ξεραθεί όπως έλεγε στις οδηγίες αλλά όταν το έτριψα με καινούριο πανάκι δεν εβαινε το κερί όσο κ να έτριβα.
2 πιθανότητες βρίσκω ή εγω έκανα πατάτα ή το κερί ήταν μάπα
αλλά να πώ την αλήθεια "φοβάμαι" να το ξανακερώσω μόνο κ μόνο για την ταλαιπωρία που ίσως να φάω τσάμπα πάλι

God
25-12-08, 18:56
δεν είχε πετρώσει είχε την αίσθηση οτι είχε ξεραθεί όπως έλεγε στις οδηγίες αλλά όταν το έτριψα με καινούριο πανάκι δεν εβαινε το κερί όσο κ να έτριβα.
2 πιθανότητες βρίσκω ή εγω έκανα πατάτα ή το κερί ήταν μάπα
αλλά να πώ την αλήθεια "φοβάμαι" να το ξανακερώσω μόνο κ μόνο για την ταλαιπωρία που ίσως να φάω τσάμπα πάλι

Μάλλον το κερί ήταν μάπα. Όντως ξεραίνεται το κερί μόλις το αφήσεις λίγο και έτσι πρέπει, αλλά σκουπίζοντάς το με το πανάκι φεύγει και αφήνει μόνο γυαλάδα.

zaharias
25-12-08, 21:03
δεν είχε πετρώσει είχε την αίσθηση οτι είχε ξεραθεί όπως έλεγε στις οδηγίες αλλά όταν το έτριψα με καινούριο πανάκι δεν εβαινε το κερί όσο κ να έτριβα.
2 πιθανότητες βρίσκω ή εγω έκανα πατάτα ή το κερί ήταν μάπα
αλλά να πώ την αλήθεια "φοβάμαι" να το ξανακερώσω μόνο κ μόνο για την ταλαιπωρία που ίσως να φάω τσάμπα πάλι

Αν παρεις καποιο υγρο κερι απο αυτα που βγαζει η Meguiars και το περασεις θα καταλαβεις...

Αφου πλυνεις το αμαξι και το στεγνωσεις, μετα ψεκαζεις με το κερι (ειναι σαν του azax το μπουκαλι με ψεκαστηρι) και το σκουπιζεις με μαλακη πετσετα...

Εγω το εχω πλυνει τις 3-4 τελευταιες φορες σε πλυντηριο με Meguiars και εχω παθει πλακα... Γυαλιζει απιστευτα και οταν πηγα την επομενη φορα να το πλυνω, οταν το εβρεξε το παλικαρι, δεν εμενε το νερο πανω στο αμαξι, γλυστρουσε και εφευγε...

sifis_rs
26-12-08, 15:08
θα το δοκιμάσω , λογικά αν είναι σαν azax που λές δεν νομίζω να χω πρόβλημα
αυτό που είχα ήταν σε κεσεδάκι σαν κονσέρβα και ήταν κανονικό κερί σκληρό
τέσπα κακή εμπειρία. δεν το ξαναγοράζω
οταν δοκιμάσω το υγρό που μου προτείνατε θα στείλω εντυπώσεις, ελπίζω να είναι θετικές
καλές γιορτές σε όλους μας

318 M-PACK
12-02-09, 20:31
Για όσους είναι Β.Π υπάρχει αντιπρόσωπος στα Μελίσσια.
louis tuning λέγεται το μαγαζί.

επειδη δεν το γνωριζω το μαγαζι και μενω εδω βορεια, μηπως μπορεις να δωσεις διευθυνση του "Louis Tuning" ή αν ξερει καποιος αλλος καποιον αλλο αντιπροσωπο της Maguiar's στα βορεια προαστεια...

thanx !

Sp!ros G
12-02-09, 20:39
http://www.louis.com.gr/louis-shop-new.jpg

318 M-PACK
12-02-09, 20:45
http://www.louis.com.gr/louis-shop-new.jpg

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...θα γνωριζεις το μαγαζι καλα φανταζομαι,το εγκρινεις?
βλεπω οδος Καραολη Δημητριου στα Μελισσια...κοντα ειναι,μια χαρα !

Sp!ros G
12-02-09, 20:50
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...θα γνωριζεις το μαγαζι καλα φανταζομαι,το εγκρινεις?
βλεπω οδος Καραολη Δημητριου στα Μελισσια...κοντα ειναι,μια χαρα !
Να σου πω την αληθεια δεν εχω αγορασει ποτε κατι απο εκει!!!Συνηθως τετοια προιοντα τα αγοραζω

απο το internet.Παντως ειναι γνωστο μαγαζι,φανταζομαι και καλο!

318 M-PACK
12-02-09, 20:54
Να σου πω την αληθεια δεν εχω αγορασει ποτε κατι απο εκει!!!Συνηθως τετοια προιοντα τα αγοραζω

απο το internet.Παντως ειναι γνωστο μαγαζι,φανταζομαι και καλο!

απο ποιο site Σπυρο ? επειδη ειναι λιγο πιο φτηνα ? εγω θελω καποια προϊόντα για περιποιηση εξωτερικα και προς το καλοκαιρι για το δερμα μεσα..πιστευω οτι για πρωτη φορα απο το καταστημα και με μια συζητηση με τους υπαλληλους για καποιες λεπτομεριες ειναι σωστο, και εγω συνηθως οταν ξερω κατι το παιρνω απο internet γιατι συμφερει...

Sp!ros G
12-02-09, 20:58
Κυριως απο ebay αλλα ορισμενα προιοντα και απο καποια αλλα site.Θα ψαξω να τα βρω και αμα ειναι θα

τα γραψω.Παντος και στο ebay εχει πολλα πραγματα!!

318 M-PACK
12-02-09, 21:03
Κυριως απο ebay αλλα ορισμενα προιοντα και απο καποια αλλα site.Θα ψαξω να τα βρω και αμα ειναι θα

τα γραψω.Παντος και στο ebay εχει πολλα πραγματα!!

αν κανεις τον κοπο και βρεις κανενα καλο πακετο για περιποιηση χρωματος-κερωμα κλπ ποσταρε το να δουμε και ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στην τιμη απο τα καταστηματα !

thanx για τις πληροφοριες

YAziDis
12-02-09, 22:29
Θεσσαλονίκη ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε; Απ'το site το ξένο δε μπόρεσα να παραγγείλω. Μόνο επιλογή για USA είχε στο Order.