PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΑ....


bmw5argolida
22-01-08, 16:09
Θα ηθελα τα φωτα σας γιατι τους τελευταιους μηνες ειμαι σε αντιπαραθεση με εναν γειτονα μου οσο αναφορα το παρκαρισμα. Στην Πατρα που διαμενω ως φοιτητης παρκαρω εντος μιας παροδου η οποια εχει πλατος μικροτερη των 6 μετρων περιπου και στην μια πλευρα της παρκαρουμε τα οχηματα κυριως οι εχοντες σπιτι ακριβως μπροστα. Μπροστα απο καθε σπιτι υπαρχει εισοδος σε παρκινγκ η πυλωτη. Το κακο ειναι οτι οι ιδιοκτητες εχουν 3-4 αυτοκινητα ο καθενας με μονο μια θεση παρκινγκ με αποτελεσμα να τα παρκαρουν και να καταλαμβανουν τις θεσεις για τους αλλους σαν εμενα που δεν εχουν θεσεις παρκινγκ εντος η πολλες φορες να τα αφηνουν εξω επειδη βαριουνται να τα βαζουν μεσα...-ακουσον ακουσον να εχεις παρκινγκ και να το αφηνεις εξω επειδη βαριεσαι να το βαλεις στην πυλωτη- Μια φορα επειδη δεν ηθελα να χασω την θεση εξω απο το σπιτι μου εβαλα το μηχανακι που ειχα εκει μεχρι να γυρισω. Ο γειτονας ομως δυσαρεστηθηκε γιατι δεν μπορουσε να παρκαρει το δικο του εξω και τραβηξε το μηχανακι ενω θα μπορουσε καλλιστα να βαλει το ''δευτερο'' αμαξι του πισω απο το ''πρωτο''του στην αυλη του και ψιλοτσακωθηκαμε. Του το εξηγησα αλλα δεν φαινεται να καταλαβαινει. Εκτος αυτου μου εχει φερει και ενα σαραβαλο opel kaddett παρατειμενο να πιανει μια θεση χρησιμη σε αλλους και το κινει 1 φορα την εβδομαδα. Τι μπορω να κανω για να συνευτιστει λιγο;;; Επισης γνωριζει κανεις τι ισχυει νομικα για παρκαρισμα και κινηση σε παροδους γιατι δεν θελω να δημιουργω προβλημα στη γειτονια αλλα δεν μπορω να αφηνω το αμαξι μου μακρια στον κεντρικο δρομο με ολους τους κινδυνους που αυτο συνεπαγεται.Και αν μετακινησει το μηχανακι τι μπορω να του κανω; Αυτη ειναι η μοναδικη λυση με το μηχανακι αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα. Κατι θελω να κανω για να το βουλωσει επιτελους... Ξυπνησανε ολοι και θελουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Να τα βαλει στιχο το ενα πισω απ'το αλλο και να μανουβραρει αν θελει να ξεπαρκαρει...
Ευχαριστω που με ανεχτηκατε αλλα θα του τα σπασω τα μουτρα δεν μου την γλιτωνει....

spaka
23-01-08, 16:47
Φιλε μου καλησπερα!
Καταρχιν να εξηγησω πως και γω ζω σε μια γειτονια που υπαρχει θεμα με το παρκινκγ, και εγω εχω μαλωσει με γειτονισα που τραβουσε το καδο για να παρκαρει η κορη της.
Καταλαβαινω το προβλημα σου πως ειναι να γυρνας το βραδυ και να μη βρισκεις να παρκαρεις ποσο μαλλον και γω που πηρα καινουργιο αμαξι και σε 6 μερες μου το γρατζουνισε και ενα φορτηγο στον "κεντρικο" που το ειχα παρκαρει.
Οπως και να εχει ομως δεν ειναι σωστο να πιανεις θεση με το μηχανακι. Ο γειτονας που λες εχει 3 αμαξια και μια μονο θεση παρκινγκ. Για τα υπολοιπα 2 εχει ακριβως το ιδιο δικαιωμα με σενα να παρκαρει στο δρομο. Απο και και περα τα παρκινγκ ειναι για ολους και το βαζει οποιος προλαβαινει πρωτος. Δε μπορεις να πιανεις θεση με το μηχανακι η οποια δε σου ανηκει.
Μη μπεις στο κοπο να του σπασεις τα μουτρα γιατι θα εισαι ο μονος που θα βγει χαμενος απο την υποθεση.

Και να θυμασαι κατι. Αυτη τη στιγμη το μεγαλυτερο ποσοστο των Ελληνων που ζουν σε πολεις μαλωνουν για τις θεσεις παρκινγκ. Παρτο πιο χαλαρα. δεν εισαι ο μονος.

manosm3
23-01-08, 18:27
Εγω παντως, με 2 θεσεις παρκινγκ και 3 αυτοκινητα, οταν βγαινω τα βραδια, παιρνω το ενα αυτοκινητο, το παρκαρω στη θεση αυτου που ειναι στο δρομο και οταν γυρναω τα ξαναλλαζω.

bmw5argolida
23-01-08, 18:51
Και εμενα δεν μου αρεσει να δημιουργω προβλημα αλλα αφου μπορει να κανει κατι για να βολευτουμε ολοι οι γειτονες , στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κανει τιποτα απλα γιατι ΒΑΡΙΕΤΑΙ!!! Ολοι οι ελληνες βαριουνται αλλωστε.... Ιδωμεν...

panagiotisE46ci
23-01-08, 20:24
κι ομως spaka οπως και σε ολους ,το να παρκαρεις το μηχανακι στο δρομο κατα μηκος του πεζοδρομιου ειναι απολυτος ΝΟΜΙΜΟ.Στην γειτονια απεναντι απο το μαγαζι εχουμε ενα ξηλουργειο.Εκει μονιμος ο τυπος μαζι με τον βοηθο βγαζουν 2 μηχανακια και κρατανε παντα μια θεση.Εχω παει και στην τροχαια της περιοχης μου αλλα και στην Δημοτικη Αστυνομια,με διαβεβαιωσαν οτι ειναι απολυτως νομιμο αυτο και ειναι στην κριση και ευσηνηδισια του καθενος αν εχει φιλοτιμο και παπαριες.....που μου λεγανε.Γιαυτο και γω μεχρι το Πασχα θα παρω ενα σαραβαλο μηχανακι να το παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου.

stauros772000
23-01-08, 20:44
φιλτατε παναγιωτη ειναι ετσι οπως τα ειπες.,και τα μηχανακια εχουν δικαιωμα να παρκαρουν,ΑΝ πληρωνουν τα τελη και εχουν πινακιδα επανω(στο λεω,γιατι ειπες θα παρεις ενα σαραβαλο να κρατας την θεση σου....πρεπει να εχει πινακιδα αυτο που θα παρεις).
μοτο και αυτο εχουν ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις(οι ιδιοκτητες...γιατι αυτα ειναι σιδερα.το μονο δικαιωμα που εχουν αυτα ειναι.....να σκουριαζουν).

panagiotisE46ci
23-01-08, 20:59
ααν ναι βεβαια εννοειται τελη και πινακιδα αλλιως φωναζης αστυνομια η το σουταρης...
οπως να χει ομως δεν ειναι σωστο .για φαντασου σε ενα δρομο 3 μαγαζια τεχνιτων αλλα 2 εμποριοι, να αφηνουν ολοι και απο ενα μηχανακι παει..!!!!
καλητερα να αλλαξω πλανητη.Ενα απο τα μειζων θεματα τα επομενα χρονια<οχι οτι τωρα δεν ειναι>

Bavarian Power
23-01-08, 22:44
Εγω παντως, με 2 θεσεις παρκινγκ και 3 αυτοκινητα, οταν βγαινω τα βραδια, παιρνω το ενα αυτοκινητο, το παρκαρω στη θεση αυτου που ειναι στο δρομο και οταν γυρναω τα ξαναλλαζω.

Χαράς το κουράγιο σου :clap::clap:
Δεν θα το κανα ποτε.
Μόνο που σε σκέφτομαι να το κάνεις βαριέμαι

spaka
24-01-08, 17:29
Για το μηχανακι αν εχει πινακιδα κτλ δε ξερω αλλα ξερω σιγουρα γειτονα που εφαγε 200€ προστιμο επειδη εβαζε κατι φιαλες υγραεριου για να πιανει χωρο εξω απο το μαγαζι του ξερω.

Τωρα επεισης φανταζομαι σκηνικο σε μια θεση παρκινγκ να εχεις βαλει το μηχανακι, να εχει βαλει και ο γειτονας σου ενα. Ουτε εσυ αλλα ουτε και αυτος θα εχετε δικαιωμα να πειραξετε του αλλου το μηχανακι οποτε απο πεισμα μπορει μια θεση παρκιγκ να πηγαινει τζαμπα. Κι'οποιος αντεξει!

Γι'αυτο εχουν γεμισει τα προαστια.

MrZ
24-01-08, 20:45
κι ομως spaka οπως και σε ολους ,το να παρκαρεις το μηχανακι στο δρομο κατα μηκος του πεζοδρομιου ειναι απολυτος ΝΟΜΙΜΟ.Στην γειτονια απεναντι απο το μαγαζι εχουμε ενα ξηλουργειο.Εκει μονιμος ο τυπος μαζι με τον βοηθο βγαζουν 2 μηχανακια και κρατανε παντα μια θεση.Εχω παει και στην τροχαια της περιοχης μου αλλα και στην Δημοτικη Αστυνομια,με διαβεβαιωσαν οτι ειναι απολυτως νομιμο αυτο και ειναι στην κριση και ευσηνηδισια του καθενος αν εχει φιλοτιμο και παπαριες.....που μου λεγανε.Γιαυτο και γω μεχρι το Πασχα θα παρω ενα σαραβαλο μηχανακι να το παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου.

Ωραία λοιπόν,βάζει ένα μηχανάκι με πινακίδα(και τέλη) και κρατάει θέση.Γυρνώντας ήρεμος σίγουρος για τη θέση ανακαλύπτει ότι το μηχανάκι έχει μετακινηθεί και του έχουν πιάσει τη θέση.Τί μπορεί να κάνει?...

manosm3
25-01-08, 14:30
Χαράς το κουράγιο σου :clap::clap:
Δεν θα το κανα ποτε.
Μόνο που σε σκέφτομαι να το κάνεις βαριέμαι

Πιο πολλη ωρα μου παιρνει να ψαχνω να παρκαρω και -τελικα- να βρισκω 2 στενα πιο πανω...:smashtard

SUPERCHARGER
26-01-08, 11:42
Η λυση ειναι απλη και κανει και καλο στο περιβαλον.......

Ενα πεντοκιλο διαβρωτικο στο ρημαδι το OPEL. Το πρωι θα ειναι χυμενο σαν ζελε στην ασφαλτο και θα το ξεπλυνετε με το λαστιχο που καθαριζουν το πεζοδρομιο........

Πες οτι επεσε οξινη βροχη την νυχτα......

Babis_Compact
27-01-08, 16:43
Η λυση ειναι απλη και κανει και καλο στο περιβαλον.......

Ενα πεντοκιλο διαβρωτικο στο ρημαδι το OPEL. Το πρωι θα ειναι χυμενο σαν ζελε στην ασφαλτο και θα το ξεπλυνετε με το λαστιχο που καθαριζουν το πεζοδρομιο........

Πες οτι επεσε οξινη βροχη την νυχτα......


:rofl2: Αυτά είναι! Μπορεί να το χρησιμοποιήσω κι εγώ για μερικές διαφωνίες με μερικούς γείτονες για το παρκάρισμα!!

bmw5argolida
28-01-08, 11:05
Η λυση ειναι απλη και κανει και καλο στο περιβαλον.......

Ενα πεντοκιλο διαβρωτικο στο ρημαδι το OPEL. Το πρωι θα ειναι χυμενο σαν ζελε στην ασφαλτο και θα το ξεπλυνετε με το λαστιχο που καθαριζουν το πεζοδρομιο........

Πες οτι επεσε οξινη βροχη την νυχτα......

Kαλη η ιδεα σου!!! Λεω να το δοκιμασω... Το πολυ πολυ να μου κανει μηνυση... Δεν θα εχει καμια αποδειξη οτι ημουν εγω...:boink:

Chris316
28-01-08, 11:42
Το πρόβλημμα είναι γενικό και δυστυχώς εγώ από την πλευρά μου βλέπω μόνο 3 λύσεις.
1. Ιδιωτικό γκαράζ (που δεν έχουν όλοι αυτή τη δυνατότητα δυστυχώς)
2. Υπογραφές και συγκέντρωση χρημάτων από ομάδα ατόμων για δημιουργία υπόγειου πάρκιν σε κάποια κοντινή πλατεία (κάτω από την πλατεία) ή τελικά
3. Ας πάμε όλοι στα χωριά μας να ησυχάσει και το κεφάλι μας......αποκεντρωση ΤΩΡΑ χεχε

SUPERCHARGER
28-01-08, 12:36
Να παρω την επιλογη 3?
Χωρις πλακα, στην γειτονια μου πριν 5 χρονια παρκαραμε οπου και οποτε γουσταραμε.
Τωρα δεν χωραω να μπω απο την γκαραζοπορτα μας......
Καθε σπιτι εχει 2-4 αυτοκινητα ρε γμτ....

taou
28-01-08, 14:32
Να παρω την επιλογη 3?
Χωρις πλακα, στην γειτονια μου πριν 5 χρονια παρκαραμε οπου και οποτε γουσταραμε.
Τωρα δεν χωραω να μπω απο την γκαραζοπορτα μας......
Καθε σπιτι εχει 2-4 αυτοκινητα ρε γμτ....

Μια από τα ίδια και φυσικά δεν βγάζω τον εαυτό μου (οικογένεια μου) απ' έξω. Αυτή την στιγμή στην οικογένεια, έχουμε 3 αυτοκίνητα και θέλει να πάρει και η μητέρα μου. Φυσικά και δεν παίζει σε ώρες αιχμής να βρώ να παρκάρω. Βασικά οι εταιρίες το έχουν πάρει πρέφα και κάνουν δόσεις κλπ για ευκολίες. Όλοι μόλις κλείσουν τα 18 ζητάν αυτοκίνητο πλεόν...

MrZ
28-01-08, 20:30
Πέρα από την πλάκα έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι την αγορά μηχανής.Δεν γίνεται εγώ να ψάχνω 40 λεπτά να παρκάρω σε γύρω στενά και ο κολλητός με το gsxr να το παρατάει φόρα παρτίδα πάνω στον πεζόδρομο,μπροστά στην καφετέρια και σε 2 λεπτά να κάθεται κιόλας...Το μεγάλο μείων είναι το κρύο,μπρρρρρ....

Για το σπίτι δεν λέω τίποτα γιατί έχω δικό μου parking :p: Εντάξει,μπορεί να είναι χώμα αλλά δεν πάυει να είναι θέση...

SUPERCHARGER
28-01-08, 20:56
Μωρε κι εγω εχω ενα XT 600 αλλα ουτε με το κρυο και την βροχη λεει αλλα ουτε και με το κουστουμι οταν εχεις ενα σημαντικο ραντεβου.
Κι εγω εχω parking στην πυλοτη αλλα σε λιγο θα εχουμε συνολικα 4 αυτοκινητα για 2 ατομα.
Το BMW, ενα Honda CRV, ενα Smart κι ενα Citroen C1 (και το ΧΤ).
Αστα.

Μηπως να τα παρατησω ολα, να την κανω για το εξοχικο στο Λεμονοδασος (Γαλατας Πορου) να μαζευω 45 στρεματα ελιες και να εχω κι ενα parking που χωραει 10 αυτοκινητα για παρτυ μου?