PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς βγαίνουν οι κόλλες;


manosm3
26-01-08, 12:27
Εβγαλα την ξυλινη επενδυση απο το αυτοκινητο αλλα εχουν μεινει στις πορτες σημαδια απο τις κολλες και λιγες κολλες... Τι μπορω να κανω για να βγουν;
Δοκιμασα καθαρη βενζινη και οινοπνευμα, αλλα δε θα 'λεγα οτι απεφεραν σημαντικα αποτελεσματα...

oldcarskickass
26-01-08, 14:20
Εβγαλα την ξυλινη επενδυση απο το αυτοκινητο αλλα εχουν μεινει στις πορτες σημαδια απο τις κολλες και λιγες κολλες... Τι μπορω να κανω για να βγουν;
Δοκιμασα καθαρη βενζινη και οινοπνευμα, αλλα δε θα 'λεγα οτι απεφεραν σημαντικα αποτελεσματα...


Με τη βενζινη να είσαι προσεκτικός γιατί μπορεί να αφήσει σημάδι πουθενά αλλού αν στάξει Been there done that.

Τώρα αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πάρεις ένα χοντρό γυαλόχαρτο και να βρέξεις λίίίίγο την επιφάνεια που θα τρίψεις, την τρίβεις και μετά με ένα ψιλό πάλι γυαλόχαρτο τρίβεις για να φύγουν και τα τελευταία υπολείμματα.

stelmaniac
26-01-08, 15:21
Με τι κολλα τις ειχες κολλησει? Αν ηταν τυπου ΛΟΓΚΟ εισαι ατυχος γιατι η επιφανεια ειναι μαλλον κατεστραμμενη καθως οι ΛΟΓΚΟ καινε τις επιφανειες για να τις κολλησουν.Αν οχι,δοκιμασε καυτο νερο και τριψιμο με το δαχτυλο. ΑΠΑΙΤΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ!

manosm3
26-01-08, 15:21
Aπο το εργοστασιο ηταν κολλημενες.

s_goudis
26-01-08, 16:47
Προτείνω να ξεχάσεις το γυαλόχαρτο! Χρησιμοποίησε καθαρή βενζίνη που θα τη βρεις σε super market! Αν δεν καταφερεις κατι δοκίμασε σε μια άκρη με ένα διαλυτικό χρωμάτων πχ Nitro thinner ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πρώτα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται ή θα κάνει λιγότερο κακό, αν κάνει, και μετα στα υπόλοιπα κομμάτια!

melodic
26-01-08, 17:24
Πηγενε σε ενα χρωματοπωλειο και παρε ενα ρεμουβερ...Εινα σαν τζελ! Το βαζεις με απλες κυκλικες κινησεις επανο και αστο ολο το βραδυ...


:twak:

e3632
26-01-08, 18:07
Ρεμούβερ για κόλλα, αμα του δωσουν για χρωμα, θα παει το πρωι και δεν θα βρει πλαστικο να καθαρίσει. Καλύτερα με καθαρη βενζινη και υπομονή.

s_goudis
26-01-08, 18:26
Προς θεου οχι remover δεν θα μεινει ουτε το τα μπλο

e3632
26-01-08, 18:27
εντάξει πως κανεις ετσι θα μείνει το πλαίσιο...σκέψου να το βαλεις και να πας μετα το πρωί......να δείς αν βγήκανε......

s_goudis
26-01-08, 18:29
ρε σεις οχι αστεία με τετοια πράγματα δεν είναι σωστο

e3632
26-01-08, 18:31
Καθαρη βενζίνα και υπομονή, αλλιώς δεν βγαίνει. Ή να πάς σε χρωματοπωλείο να τους πείς τι θες και αν εχουνε κατι ειδικό να στο δώσουνε.

manosm3
28-01-08, 13:12
Με βενζινη δε γινεται δουλεια... :(

SUPERCHARGER
28-01-08, 13:18
ΚΑΘΑΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ και ΜΑΛΑΚΟ ΠΑΝΙ ΜΟΝΟ!!!!!

Sp!ros G
28-01-08, 13:36
Φιλε να χρησιμοποιησεις λιγο πετρελαιο.

stelmaniac
28-01-08, 13:47
Εβγαλα την ξυλινη επενδυση απο το αυτοκινητο αλλα εχουν μεινει στις πορτες σημαδια απο τις κολλες και λιγες κολλες... Τι μπορω να κανω για να βγουν;
Δοκιμασα καθαρη βενζινη και οινοπνευμα, αλλα δε θα 'λεγα οτι απεφεραν σημαντικα αποτελεσματα...

Μανο τι εγινε τελικα,τις εβγαλες τις κολλες??

melodic
14-03-08, 23:10
ακομα με τις κολες κυκλοφορει και ειναι αισχος το εσωτερικο....

ΜΑΝΟ ΡΕΜΟΥΒΕΡ ΠΗΓΕΝΕ ΠΑΡΕ !!!!!!!! :icon02:

παιδες σοβαρα δεν ξερω με τι κολλα τα ειχανε κολλησει αλλα ουτε με το νυχι σιγα σιγα δεν βγαινει.... ουτε βενζινη ουτε οινοπλευμα εφερε αποτελεσματα.....:shakehead

manosm3
15-03-08, 03:35
Θα ερθω σπιτι σου να μου τα φτιαξεις εσυ, ετσι ωστε αν γινει καμια βλακεια να εχω καποιον να βριζω! :D:D:D

Action Man
15-03-08, 07:32
Μάνο φέρτο μια μέρα να τις βγάλουμε τις κόλλες.
Υπάρχει τρόπος

idamanos
17-03-08, 08:30
και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Μάνο. Εβγαλα τις ξυλινες επενδισεις γιατι δεν βλεπονταν αλλα ο προηγουμενος κατοχος οπου ξεκολλουσε εβαζε Logo ή οτι αλλη παρομοια κολλα ειχε
http://img.photobucket.com/albums/v281/idamanos/P1010053.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v281/idamanos/P1010052.jpg
ιδου και το προβλημα...η πρώτη ειναι λιγο θολη αλλα καταλαβαινετε περιπου τι εννοω....
με αποτελεσμα στα περισσοτερα μερη των πορτων και σε μερικα του ταμπλο να ειχει το χαλι του το μαυρο...εκτος αυτου στα μεριπου ηταν κολλημενα οι επενδυσεις το πλαστικο ειναι παρα πολυ καθαρο και με το υπολοιπο κανει 2χρωμια ολε!
τελικα αποφασια τα κομματια του ταμπλο και τα πισω να τα κανω carbon look και να τα ξανακολλησω και για τις πορτες να παω προς Λιοσιων μερια να βρω 2 επενδυσεις να τα αλλαξω.Δεν παει αλλο....

manosm3
18-03-08, 20:11
Μάνο φέρτο μια μέρα να τις βγάλουμε τις κόλλες.
Υπάρχει τρόπος

OΚ Παντελο! Θα σε παρω κι εσενα τηλεφωνο! :):):)

idamanos
31-03-08, 10:22
να το φερω και εγω?