PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 328 SHRICK CAMS AND CHIP TUNING


mpantas
29-01-08, 16:07
Καλησπέρα

θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποσο θα ανέβει η δύναμη του 328 με εκκεντροφόρους shrick και πρόγραμμα? Επίσης που θα μπορέσω να κάνω αυτή τη βελτίωση?

Cabriolakias
29-01-08, 16:27
Ειναι βερυ βερυ βερυ σιμπλ!

1Με τους εκεντροφορους θα παρεις λιγη δυναμη στις ψηλες στροφες (πολλα λεφτα μικρο αποτελεσμα αλλα αποτελεσμα)
2Με το προγραμμα θα ανεβει ελαχηστα η ροπη σου αλλα κυριως θα αλλαξη το φασμα της ροπης θα παρεις λιγο και στα ψηλα και στα χαμηλα...

Συνδιασμος και των δυο +5 αλογα μαξημουμ

Πολυ καλο προγραμμα ειναι της σουποερτσιπς στην αγια παρασκευη οπου ειχα βαλει και το δικο μου γυρο στα 600 ευρω λογο βανος!

τωρα περι εκεντροφορων ξερει καλυτερα ο shido εγω δεν ξερω και πολλα ουτε θα το εκανα...

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...

mpantas
29-01-08, 16:40
Θα ανέβει +5 αλογα ? Είσαι σίγουρος γι αυτό που μου λές?

konc
29-01-08, 17:21
Συνδιασμος και των δυο +5 αλογα μαξημουμ


Σορυ αλλά το νούμερο μου ακούγεται εντελώς εκτός.
Θα περίμενα απο τα δύο μαζί ένα νούμερο της τάξης 20-30hp, ανάλογα και το πόσο "άγριοι" είναι οι εκκεντροφόροι.

mpempas_cabrio
29-01-08, 17:23
καλα 5 αλογα δεν θα παρει αλλα καμια 10-15 πιστευω να τα παρει.ψηλα ομως ετσι

agrotis328
29-01-08, 18:19
εγω μολις εβαλα τους billas 260-248 15 αλογα τα εχει εντελως ανετα σε λιγο καιρο θα γινει προγραμμα και δυναμομετρηση
στις χαμηλες και μεσαιες δεν ξερω αν εχασε παντως δεν καταλαβα καποια διαφορα

shido
29-01-08, 20:18
10-15 αλογα ,αν ειναι α σταδιου θα παρεις μεσαιες ΚΑΙ ψηλα

Cabriolakias
29-01-08, 23:06
Σορυ αλλά το νούμερο μου ακούγεται εντελώς εκτός.
Θα περίμενα απο τα δύο μαζί ένα νούμερο της τάξης 20-30hp, ανάλογα και το πόσο "άγριοι" είναι οι εκκεντροφόροι.

Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια....
5 θα παρει σιγουρα και +1 σε αυτο που λεει ο shido

ξαναλεω τα 5 θα τα παρει 100% τωρα εαν παρει και 10 και 15 και 200 πολυ ωραια!! εγω μηλαω για τα σιγουρα παντα..αν βαλεις προγραμμα του μπαρμπα μιτσου (δεν εχω τιποτα μαζι του) μπορει να χασεις και αλογα αν βαλεις της σουπερτσιπς θα παρεις π.χ. 5 αλογα η 3 η κανενα αλλα λιγο ροπη η η η η.....

Παντα φιλικα και καλοπροαιρετα....:hello:

nik_exa
29-01-08, 23:38
Καλησπέρα

θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποσο θα ανέβει η δύναμη του 328 με εκκεντροφόρους shrick και πρόγραμμα? Επίσης που θα μπορέσω να κάνω αυτή τη βελτίωση?

πολλα τα λεφτα,μηδαμινο αποτελεσμα
δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο

konc
29-01-08, 23:46
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια....
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, πρώτος απ' όλους εγώ να το φωνάξω..

ξαναλεω τα 5 θα τα παρει 100% τωρα εαν παρει και 10 και 15 και 200 πολυ ωραια!! εγω μηλαω για τα σιγουρα παντα..αν βαλεις προγραμμα του μπαρμπα μιτσου (δεν εχω τιποτα μαζι του) μπορει να χασεις και αλογα αν βαλεις της σουπερτσιπς θα παρεις π.χ. 5 αλογα η 3 η κανενα αλλα λιγο ροπη η η η η.....

Εντάξει, αν το φτιάξω εγώ το πρόγραμμα θα χάσει 50 ;)
Με σωστό πρόγραμμα και εκκεντροφόρους (όχι κανίβαλους), το συγκεκριμένο 2.8 μοτέρ απ'όσο ξέρω έχει οπωσδήποτε +20 αλογάκια και σε σχετικα καλές για καθημερινή χρήση στροφές.
Τώρα, αν τα ξέρω λάθος... pardon me

Παντα φιλικα και καλοπροαιρετα....:hello:
Μα φυσικα! :friday:

Dim77
30-01-08, 00:32
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια....
5 θα παρει σιγουρα και +1 σε αυτο που λεει ο shido

ξαναλεω τα 5 θα τα παρει 100% τωρα εαν παρει και 10 και 15 και 200 πολυ ωραια!! εγω μηλαω για τα σιγουρα παντα..αν βαλεις προγραμμα του μπαρμπα μιτσου (δεν εχω τιποτα μαζι του) μπορει να χασεις και αλογα αν βαλεις της σουπερτσιπς θα παρεις π.χ. 5 αλογα η 3 η κανενα αλλα λιγο ροπη η η η η.....

Παντα φιλικα και καλοπροαιρετα....:hello:

Βασικά θα πάρεις και επιπλέον ισχύ (άλογα) στις στροφές εκείνες που θα αυξηθεί η ροπή.

Με σκέτο πρόγραμμα στον υπάρχον κινητήρα μπορεί να γίνει αυτό. (να αυξηθεί λίγο η ροπή σε κάποιο φάσμα στροφών και άρα στο φάσμα στροφών να αυξηθεί λίγο η ροπή).

Για τους εκκεντροφόρους το θέμα είναι αν κρατάνε τη ροπή σε υψηλότερες τιμές για μεγαλύτερο διάστημα στο άνω άκρο του στροφόμετρου.

Συνήθως σε σωστές εφαρμογές θα γίνει αυτό που είπε ο Konc και Shido.
10-15 άλογα που το θέμα είναι όχι αν θα βγούν αλλά αν μπορούν να διατηρηθούν και για ευρύτερο φάσμα στροφών του κινητήρα.

agrotis328
30-01-08, 00:54
με τους 260-248 που εβαλα εγω το αυτοκινητο ειμαι σιγουρος πως δεν εχασε καθολου χαμηλα αλλα απο τις 3000 υπαρχει μεγαλη διαφορα και κρατα δυναμη τουλαχιστον 600 στροφες παραπανω και αν σας πω για τον χρονισμο που εγινε θα γελασετε το ανοιξαμε τρεις φορες και ακομη ειναι αχρονιστο
το μονο προβλημα ειναι η αρυθμια στο ρελαντι αλλα πιστευω με καλη ρυθμιση θα βελτιωθει αρκετα

mpantas
30-01-08, 17:17
Aρα αυτο που αξιζει για το value for money που λεμε εμεις οι Ελληνες ειναι μονο το προγραμματακι , έτσι?
Να δωσει ροπη να την ευχαριστηθουμε !!!!
Διορθωστε με αν κανω λαθος

agrotis328
30-01-08, 17:24
λαθος κανεις ειναι η εισαγωγη μ50 δεν διακυνδινευεις τιποτα και παιρνεις 14 αλογα με 200 ευρο το πολυ
αλλα και κρατας 500 στροφες παραπανω την δυναμη απο 5100 πας 5600

mpantas
30-01-08, 17:40
Ναι αλλα για να μπει θέλει πατέντες και επίσης φίλε μου απο την στιγμή που βάζεις αυτήν την εισαγωγη τότε χάνεις την ροπή που έχει ο m52 . ο κατασκευαστής γι αυτό εχει βάλει μικρότερους αυλους εισαγωγής αέρα και πεταλουδα. Για να κερδίσει σε ροπή μαζί με όλο το συνολο του κινητηρα φυσικα.Τελικά θα προτιμούσα να κερδίσω ροπή παρά αλογα. Αν θες αλογα πολλα ,εχω καταλάβει βάζεις τουρμπο ,v8 , κομπρεσσορα κ.τ.λ εξάλλου και 20 αλογα να ανεβάσω δεν έγινε και τίποτα. Η αποδειξη είναι ότι το μοτερ αυτο που έχουμε φίλε μου ειναι μπροστα απο αμαξια με λιγα περισσότερα αλογα απο μας και αυτο λογω της ροπης που εχουμε. Ειναι η αποψη μου αυτη. εχω απογοητευθει με το θέμα αλογων γι αυτο τα λογια μου ειναι ετσι. αν δεν εχεις μαρούλι δεν κερδίζεις αλογα με ψέμματα.αν εχεις μπαρουλι εχεις και αλογα, αν θες!!!

xaros
30-01-08, 17:42
αν θες τη ροπη του Μ52 δε βαζεις εκκεντροφορους γιατι μετατοπιζεις τη καμπυλη ροπης προς τασ πανω

shido
30-01-08, 17:45
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8699

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο,εχει να κανει με τι σταδιο εκεντροφορων μπλεκεις

agrotis328
30-01-08, 17:50
εννοειτε πως η ροπη ειναι το ατου του 28αρι εμενα παντως απο 28,7 στις 4500 με την εισαγωγη επεσε στο 28,1 στις 4900 δεν νομιζω πως ειναι τοσο τρομερο

Strax
31-01-08, 09:33
Θα ήθελα να κάνω 2 διευκρινήσεις:

1. Η ροπή και η ιπποδύναμη είναι άμεσα συνδεδεμένες, είναι 2 μεγέθη ευθέως ανάλογα. Σε οποιοδήποτε σημείο έχει κανείς περισσότερη ροπή, αυτό σημαίνει ότι θα έχει και περισσότερη ιπποδύναμη. Οτιδήποτε δίνει περισσότερα άλογα σημαίνει ότι έχει δώσει και περισσότερη ροπή.

2. Το λάθος που γίνεται είναι ότι συγχέεται η καμπύλη ροπής ή ιπποδύναμης με τα μέγιστα σημεία τους. Στο συγκεκριμένο μας θέμα με την εισαγωγή, αυτό πού γίνεται είναι ότι μπορεί να πέφτει ελαφρώς η ροπή στις χαμηλομεσαίες στροφές (εκεί που παρατηρείται η μέγιστη τιμή της), αλλά ανεβαίνει αισθητά στις ψηλές στροφές (παρόλο που παραμένει κάτω από τη μέγιστη τιμή της). Το αποτέλεσμα είναι ελαφρώς λιγότερα άλογα στις χαμηλομεσαίες και αρκετά παραπάνω στις υψηλές.