PDA

Επιστροφή στο Forum : E90 Οδηγικές εντυπώσεις!


vlahopilot
28-02-05, 17:47
Όπως είχα υποσχεθεί...χτές βρέθηκα στην ευχάριστη θέση να οδηγήσω την νέα σειρά 3 :drive2: ...στην πίστα των Μεγάρων!

Η εκδήλωση περιελάμβανε και σύγκριση με τον ανταγωνισμό , C200 Kommpressor και Audi A4 Turbo Quattro! Στη διαθεσή μας ήταν τα 320 και 330.

Σε γενικές γραμμές το αυτοκίνητο είναι πολύ καλό... Εξωτερικά είναι πολύ όμορφο, με εντονες ακμες σε ολο το μηκος του αμαξωματος, ενω και το πισω μερος απο κοντα δειχνει πολυ πιο κομψο και δυνατο απο οτι στις φωτο. Πιστευω οτι θα σας αρεσει... :yippee:

Το εσωτερικο δεν εντυπωσιαζει καθως θυμιζει την Ε60 ( Σειρα 5), πραγμα ουτε αρνητικο ουτε θετικο....απλα υποκειμενικο. Δειχνει καλοφτιαγμενο και ποιοτικο αλλα χωρις εξαρσεις... Οι χωροι ειναι λιγο μεγαλυτεροι απο την Ε46.

Οδηγικα το αυτοκινητο ειναι πολυ ισορροπημενο και προβλεψιμο, συγχωρει επιπολαια λαθη και ατσουμπαλες κινησεις απο μερους του οδηγου ενω κραταει πολυ καλα και εχει ωραια αισθηση του τιμονιου. Προσωπικη εκτιμηση...η συγκριση με την Ε46 (την οποια οδηγω καθε μερα) δεν αφηνει κανενα τεραστιο χασμα...απλα το Ε90 σου δινει μια πιο σφιχτη αισθηση.

Απο θεμα επιδοσεων το 320 δεν βαζει φωτια στον δρομο αλλα κινει αξιοπρεπεστατα το αμαξωμα. Οταν μπαινεις στο 330 καταλαβαινεις τι οδηγεις οταν ακους τον ηχο του κινητηρα και απο τον τροπο που επιταχυνει :dance:...πολυ καλο!!!

Ο εξοπλισμος ασφαλειας ειναι υπερπληρης, που στα 6 κυλινδρα μοντελα θα περιλαμβανει και Yaw Control...που σε συνεργασια με το DSC θα αποτρεπει το αυτοκινητο να σβουριξει οταν θα φρεναρουμε με τους τροχους σε οδοστρωμα με διαφορετικο συντελεστη τριβης, χωρις καν να κραταμε το τιμονι (πραγμα που δοκιμασαμε!!πραγματικα εντυπωσιακο).

Χωρις να θελω να προκαταβαλω καποιον...το αυτοκινητο ειναι πολυ ομορφο εξωτερικα, απλο εσωτερικα και πολυ καλο οδηγικα...Οι τιμες του ειναι αρκετα προσιτες αλλα, εντελως ειλικρινα, ο ανταγωνισμος δεν σερνεται και πολλες φορες υπερεχει σε εντυπωσεις και αισθηση πολυτελειας.

Φυσικα και η πισω κινηση κα η ελικα στο καπο δεν αντικαθιστανται με τιποτα και γι'αυτο η ολη συζητηση ειναι υποκειμενικη...Οταν δειτε το αυτοκινητο απο κοντα θα σας αρεσει και ειδικα αν φορα τις 18'' ζαντες.

Σας κουρασα αλλα ειμαι ακομα επηρεασμενος απο την εκκριση αδρεναλινης που ειχα χθες...


ΥΓ Συντομα θα ανεβασω και φωτο απο την εκδηλωση!

DoctorAbo
28-02-05, 17:52
Ευχαριστούμε για τη μεταφπορά των εντυπώσεων. Έχω μια ερώτηση. Ποιο από τα 2 έχει περισσότερο sportif αίσθηση και φρεσκάδα και σταχπινιά ?(Το καινούργιο για το παλιό) ?

melos86
28-02-05, 18:06
Αυριο ενδεχεται να την δω και εγω για πρωτη φορα και μαλιστα στην Θεσσαλονικη... Αν ολα πανε καλα και του αρεσει του πατερα μου υπαρχει μια πιθανοτητα να την αγορασει!! Μιλαμε βεβαια για 325 η 320 με πιο πιθανοτερο το πρωτο.. και στο επομενο meeting θα σκασω μυτη με Ε90 :p Θα ανεβαω και καμια pic...

vlahopilot
28-02-05, 18:09
Φίλε Doctor Abo,

δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουρια. Βλέπεις μου αρεσει η συμπεριφορα του Ε46...το Ε90 ειναι κατι καινουργιο, που οταν το βλεπεις ακινητο σε κερδιζει, σε ερεθιζει να το τρεξεις, οταν μπαινεις μεσα σε φρεναρει λιγο και οταν τελικα το οδηγεις βλεπεις τις αρετες της φιρμας σε πληρη αναπτυξη. Φυσικα και μου αρεσε το 330 λογω ιπποδυναμης αλλα σε συγκριση Ε46-Ε90 τα πραγματα ειναι οριακα. Το Ε90 ειναι καλυτερο με μικρη ομως διαφορα, τουλαχιστον για μενα...Ξερεις πως βγαζω το ψωμι μου αλλα αυτη η αισθητικη του εσωτερικου δεν με κερδισε! Εφτασα στο σημειο να πω οτι το C200 δειχνει πιο ολοκληρωμενο εσωτερικα. Ευτυχως διατηρηθηκε η σπορτιβ συμπεριφορα της BMW και ετσι μπορουμε να πουμε οτι εχουμε κατι που μετραει στον τομεα "οδηγικη ευχαριστηση - απολαυση''!!

Ποτε θα μου δωσεις το λεμονακι να το δοκιμασω? Ελα και θα σου δωσω Σειρα 1 δίλιτρο αυτοματο για να παιξεις!!

DoctorAbo
28-02-05, 18:47
Φίλε Doctor Abo,

δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουρια. Βλέπεις μου αρεσει η συμπεριφορα του Ε46...το Ε90 ειναι κατι καινουργιο, που οταν το βλεπεις ακινητο σε κερδιζει, σε ερεθιζει να το τρεξεις, οταν μπαινεις μεσα σε φρεναρει λιγο και οταν τελικα το οδηγεις βλεπεις τις αρετες της φιρμας σε πληρη αναπτυξη. Φυσικα και μου αρεσε το 330 λογω ιπποδυναμης αλλα σε συγκριση Ε46-Ε90 τα πραγματα ειναι οριακα. Το Ε90 ειναι καλυτερο με μικρη ομως διαφορα, τουλαχιστον για μενα...Ξερεις πως βγαζω το ψωμι μου αλλα αυτη η αισθητικη του εσωτερικου δεν με κερδισε! Εφτασα στο σημειο να πω οτι το C200 δειχνει πιο ολοκληρωμενο εσωτερικα. Ευτυχως διατηρηθηκε η σπορτιβ συμπεριφορα της BMW και ετσι μπορουμε να πουμε οτι εχουμε κατι που μετραει στον τομεα "οδηγικη ευχαριστηση - απολαυση''!!

Ποτε θα μου δωσεις το λεμονακι να το δοκιμασω? Ελα και θα σου δωσω Σειρα 1 δίλιτρο αυτοματο για να παιξεις!!

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. ¨οσο για το λεμονάκι και την 120 άκου .....
Μέχρι τώρα μια φορά δε μου το δώσανε παρόλο που μου το είχαν τάξει από το σέρβις (το είχαν τάξει σε μένα και το δώσανε στον M-Power) και τη δεύτερη φορά δε μου το τάξανε καν.... άσε μεγάλε.

BMW M3
28-02-05, 21:02
Φίλε Doctor Abo,

δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουρια. Βλέπεις μου αρεσει η συμπεριφορα του Ε46...το Ε90 ειναι κατι καινουργιο, που οταν το βλεπεις ακινητο σε κερδιζει, σε ερεθιζει να το τρεξεις, οταν μπαινεις μεσα σε φρεναρει λιγο και οταν τελικα το οδηγεις βλεπεις τις αρετες της φιρμας σε πληρη αναπτυξη. Φυσικα και μου αρεσε το 330 λογω ιπποδυναμης αλλα σε συγκριση Ε46-Ε90 τα πραγματα ειναι οριακα. Το Ε90 ειναι καλυτερο με μικρη ομως διαφορα, τουλαχιστον για μενα...Ξερεις πως βγαζω το ψωμι μου αλλα αυτη η αισθητικη του εσωτερικου δεν με κερδισε! Εφτασα στο σημειο να πω οτι το C200 δειχνει πιο ολοκληρωμενο εσωτερικα. Ευτυχως διατηρηθηκε η σπορτιβ συμπεριφορα της BMW και ετσι μπορουμε να πουμε οτι εχουμε κατι που μετραει στον τομεα "οδηγικη ευχαριστηση - απολαυση''!!

Ποτε θα μου δωσεις το λεμονακι να το δοκιμασω? Ελα και θα σου δωσω Σειρα 1 δίλιτρο αυτοματο για να παιξεις!!


Αγαπητέ Vlachopilot θεωρώ ότι και το Αudi 2.0t quattro είναι πάρα πολύ καλό και βλέπω ότι το περνάς στα ψηλά γράμματα,η μήπως κάνω λάθος?

manosm3
28-02-05, 21:26
Αγαπητέ Vlachopilot θεωρώ ότι και το Αudi 2.0t quattro είναι πάρα πολύ καλό και βλέπω ότι το περνάς στα ψηλά γράμματα,η μήπως κάνω λάθος?

Οδηγησα ενα Α4 στην πολυκατοικια μου αλλα η 2α μπαινει δυσκολα, ο ηχος του κινητηρα δεν εχει καμια σχεση με των bmw και γενικα δε με εντυπωσιασε! εινα πολυ εξελιγμενο (διαφορετικη θερμοκρ. αιρ κοντισιον για οδηγο-συνοδηγο) αλλα σαν τις bmw δεν ειναι! :dance:

vlahopilot
01-03-05, 08:26
Παιδια ισα ισα που το Α4 ειναι ο κυριοτερος μας αντιπαλος...το ξερω πολυ καλα,πιστεψτε με. Πολυ καλο αυτοκινητο, με καλο πλαισιο και πολλη δυναμη. Εσωτερικα ειναι πιο εντυπωσιακο απο το δικο μας και γενικα πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα "best value for money".

Απλα ειναι προσθιοκινητο και δεν ταιριαζω με αυτη την νοοτροπια, για αυτο και ανεφερα την C200. Και τα τρια αυτοκινητα ειναι πολυ καλα...η επιλογη ομως οριζεται απο πολλους παραγοντες και το ξερουμε ολοι!