PDA

Επιστροφή στο Forum : καινούργια καθίσματα


georgeE30
01-03-05, 17:11
Γνωρίζει κανείς (υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει?) αν μπορούν να μπουν τα μπροστινά καθίσματα από e36 ή e46 σε e30? Για 4θυρο, όχι τα ανακλινόμενα

antonio
01-03-05, 17:27
Σε ενημερώνω ότι μπαίνουν τα μπροστινά καθίσματα της Ε36, αλλά θα πρέπει να προσαρμόσεις τις παλιές πόρπες απο τις ζώνες, αυτές που έχουν τα δικά σου καθίσματα, γιατί διαφορετικά δεν θα κουμπώνουν οι ζώνες σου.
Οι μετατροπές που χρειάζεται να κάνεις είναι 2 άλλες τρύπες στις βάσεις τον καθισμάτων. Πιστέύω για ένα φαναρτζή ή για τον μηχανικό σου, αν έχει κέφι, είναι ζήτημα λίγων λεπτών. Εγώ το έκανα μόνος στο αμάξι ενός φίλου!

PS Μην ξεχάσεις αυτό που σου είπα για τις ζώνες ε!! :nod:

bmwdakias325
02-03-05, 07:10
Γνωρίζει κανείς (υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει?) αν μπορούν να μπουν τα μπροστινά καθίσματα από e36 ή e46 σε e30? Για 4θυρο, όχι τα ανακλινόμενα



τωρα γιατι με κανεις και πειστευω πως μπηκες σε ξενο σαιτ και βρηκες δερματινο σαλονι ε36 550 ευρο?αν παλι οχι τοτε οπως ειπε και ο προλαλισαντας αυτες ειναι οι ενεργιες που πρεπει να κανεις ;)

moutraklas
02-03-05, 09:57
Μια και μιλάμε για καθίσματα, να ρωτήσω κάτι σχετικό και λίγο άσχετο όμως, για να μην ανοίγω νέο thread και αφού φαίνεται να λύθηκε η απορία του georgeE30. Τα μαξιλαράκια - τα αφρολέξ δηλαδή - τα δίνουν χώρια? Tο bucket της ε30 παραείναι sportif για τη δική μου μέση και θα ήθελα πλάτη από ε36 που έιναι πολύ σκλήρη και εντελώς επίπεδη! Αν έβρισκα αφρολέξ αντίστοιχο από ε36 δεν θα μπορούσα να το βάλω στο δικό μου κάθισμα? (με κόπο και πατεντούλες ίσως...)

georgeE30
02-03-05, 17:03
Δεν έχω βρει ακόμα, αλλά βλέπω στο συνεργείο που πηγαίνω κάποια τρακαρισμένα αυτοκίνητα (που τα μοιράζουν σε κομμάτια) που και που και σκέφτομαι να τσιμπήσω κανένα καθισματάκι κάποια στιγμή.
Επειδή δεν ξέρω από τιμές, πόσα να δώσω για 2 απλά και πόσα για δερμάτινα?
Της E36 δεν είναι ηλεκτρικά, έτσι?
antonio μήπως μπαίνουν και τα πίσω, για να συμπληρωθεί το σετ?
Άντε και του χρόνου θα βάλω ολόκληρη την κονσόλα από Ε46 :icon11: (αλήθεια, αυτό γίνεται???)

georgeE30
02-03-05, 17:21
τελικά βρήκα φωτογραφίες σε ένα εγγλέζικο forum :D :dance:
http://www.e30zone.co.uk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=710&highlight=e36

Μήπως μπορεί κάποιος να καταλάβει, αν και τα πίσω καθίσματα είναι από E36?

antonio
02-03-05, 18:16
Δεν έχω βρει ακόμα, αλλά βλέπω στο συνεργείο που πηγαίνω κάποια τρακαρισμένα αυτοκίνητα (που τα μοιράζουν σε κομμάτια) που και που και σκέφτομαι να τσιμπήσω κανένα καθισματάκι κάποια στιγμή.
Επειδή δεν ξέρω από τιμές, πόσα να δώσω για 2 απλά και πόσα για δερμάτινα?
Της E36 δεν είναι ηλεκτρικά, έτσι?
antonio μήπως μπαίνουν και τα πίσω, για να συμπληρωθεί το σετ?
Άντε και του χρόνου θα βάλω ολόκληρη την κονσόλα από Ε46 :icon11: (αλήθεια, αυτό γίνεται???)


Στο site που έδωσες δεν μπορώ να μπω για να δω γιατί πρέπει να κάνω εγγραφή.
Τα πίσω καθίσματα της Ε36 είναι σίγουρο ότι δεν μπαίνουν σε Ε30
Υπάρχουν και ηλεκτρικά και θερμαινόμενα από Μ3 Ε36 ή 328 (όπως και τα δικά μου) και είναι δερμάτινα
Για τιμή δεν ξέρω αλλά για να σου δώσουν μόνο τα μπροστά το θεωρώ χλωμό, άσε που μετά θες διακόπτες, ηλεκτρολόγους κλπ
Για 2 απλα απο Ε36 μπροστινα πιστεύω ότι αν είναι σε καλή κατάσταση θα πρέπει να αποχωριστείς κοντά στα 250-300 euro.


PS συμβουλή μου είναι , και αυτό αφορά και τα περι κονσόλας απο Ε46, να μην κάνεις το αμάξι να τρώει μπανάνες! :calm:

DRIFTER
02-03-05, 19:46
Eγώ πάλι γουστάρω αυτά.......όπως και απο το Μ3 Ε36

georgeE30
02-03-05, 21:31
antonio για την κονσόλα πλάκα κάνω :chair:

Για τα καθίσματα όμως προτιμώ να βάλω γνήσια της BMW από άλλο μοντέλο, παρά διάφορα μπάκετ που κυκλοφορούν. Πιστεύω πως οι BMW και ιδιαίτερα η Ε30 δεν είναι για ακρότητες.

Οι φωτογραφίες με τα καθίσματα είναι
εμπρός: http://gladstone.uoregon.edu/~kcopperw/PICT0009%20(Large).JPG
πίσω: http://gladstone.uoregon.edu/~kcopperw/PICT0007%20(Large).JPG