PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Μ3 rebuild


NICK_M3
20-02-08, 10:38
Λοιπόν...

απο πού να ξεκινήσω εγω τώρα....

είχα μέινει κάπου στον απρίλιο με το γεγονός οτι έιχαν έρθει τα πιστόνια....

τα πιστόνια έιχαν έρθει αλλά ήταν λάθος....

Φεύγουν λοιπόν τα πιστόνια πάλι πίσω και παραγγέλνονται τα νέα...

στο μεταξύ για να μην κάθονται στο συνεργείο και κακομαθαίνουν πήρα μια πλάκα ( 2ο πάτωμα ) και τους έβαλα να το τοποθετήσουν στο αμάξι πίσω με σκοπό το καλύτερο δέσιμο του αυτοκινήτου στην περιοχή της γέφυρας του διαφορικού....

μετά απο πολύ περίμενε και κάπου στις αρχές του ιούνη τα νέα πιστόνια έρχονται ελλάδα...

πάνε λοιπόν στο ρεκτιφιέ της bmw και το μοτερ μοντάρεται....

όλα καλά όλα ανθηρα, χαρά τρελη ο νικολάκης σαν μικρό παιδί και το αμάξι βγαίνει απο το συνεργείο στις 20 του ιουνίου....

το αμάξι όμως παρουσίαζε διάρροες απο διάφορα σημεία κυρίως στην περιοχή της κεφαλής...όπου και το συνεργείο ανέλαβε και διωρθωσε αμέσως...και τις 5 φορές...

ξεκινάμε το στρώσιμο λοιπόν για 7500χλμ σύμφωνα με τις υποδείξεις του ρεκριφιέ...
το αμάξι δούλευε μια χαρά....
ΑΛΛΑ...απίστευτη κατανάλωση λαδιού!!!μιλάω για 600-700ml λάδι κάθε 400-600χλμ...
και ενώ οριόμουν οτι κάτι τρέχει αφού δεν έχει διαρροές όλοι μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικό να καίει λάδι μέχρι τα 10000χλμ...
τα φτάνω και τα ξεπερνάω τα 10χιλιάρικα χιλίομετρα μέσα σε 1,5 μήνα απο την τρέλα μου...
συνολικός απολογισμός....14λίτρα λάδι μέσα σε αυτά τα χιλιόμετρα...
το αμάξι μετά απο αυτό και φυσικά εμένα να μην με κρατάει κανείς απο τα νεύρα μου ξαναμπαίνει στο συνεργείο το σεπτέμβρη μετά τις φωτιές στην Ηλεία....

το μοτέρ ξαναλύνεται και ενω όλοι λέγανε οτι φταίγανε τα ελατήρια των πιστονιών εγω δεν ήμουν σίγουρος....

φέρνω λοιπόν μηχανικό δικό μου ελέγχει το μοτέρ και βρίσκει τα εξής με μια πρόχειρη ματιά...
Τα διάκενα των ελατηρίων των πιστονιών ήταν τεράστια...
Τα ελατήρια ήταν επεξεργασμένα/τροχισμένα μονόμπατα....
καλώ τους ανθρώπους του ρεκτιφιέ και μου λένε οτι έτσι ήταν οτι δεν τα πείραξαν κλπ κλπ κλπ
Κάνω τον μακάκα εκείνη την στιγμή και ξεκινάω με ένα πιστόνι και ένα σετ ελατήρια στο χέρι να γυρνώ όλα τα ρεκτιφιέ της αθήνας...όλοι την ίδια κουβέντα....τροχισμένα και μεγάλο το διάκενο....

έχει αρχίσει και με πιάνει η σύφηλη και δεν ξέρω τι να κάνω....

εκείνες τις μέρες ήταν και athens tuning show...και ενω δεν ήθελα να πάω τελικά πήγα να δω κάτι γνωστους....

Μεσα στην έκθεση κοίταγα διάφορα αυτοκίνητα και είχα την συζήτηση τι να πάρω μιας και είχα αποφασισει οτι το Μ3ακι θα το έδινα διότι τα νεύρα μου θα είχαν σπάσει εντελώς...
Κάπου μέσα στην έκθεση εντοπίζω το stand της JEpistons...
και πάω να ρίξω μια ματιά μιας και τα πιστόνια που φόραγα ήταν της JE....
βρίσκω το παληκαρι που ήταν υπεύθυνο και πιάνουμε το μπλα μπλά...
-φοραω πιστονακια
-Σε 36αρι
-οχι σε 46αρι...
- μα εγω δεν έχω φέρει κανένα σετ για 46αρι...

ωχ αμαν αμαν και αναβουν τα λαμπάκια...

με το μπλά μπλα λοιπόν μαθαίνω οτι το παιδί μόνο φέρνει τα πιστόνια και κανείς άλλος!!!!
και όχι μόνο αυτό μαθαίνω και την τιμή....
πιστονάκια κομπλέ για το αμάξι μου 1000ευρώ.....
και τότε παθάίνω το εγκεφαλικό....

εγκεφαλικό διότι εγω τα πιστόνια τα πλήρωσα στον "φίλο" μου που τα πήρα
μόνο 2300euro....

μέχρι να το συνυδητοποιήσω περνάει κάποιος χρόνος...το παληκάρι με βλέπει σαστησμένο και με ρωτάει τι και πως...
του εξηγώ και μου λέει οτι μπορεί να δει και το μοτέρ μου να μου πει τι ακριβώς πάιζει μιας και είναι και μηχαναλόγος μηχανικός...
του λέω και για τις μπιέλες και απλά βάζει τα γέλια...
eagle μπιελες τις πλήρωσα πάλι στον "φίλο" μου 1500euro ενω στην πραγματικότητα δεν έχουν πάνω απο 750euro....
συν τις άλλοις οι μπιέλες αποδείχτηκαν κινέζικες και όχι γνήσιες eagle που έρχονται απο αμερική( το κουτι τους είναι λευκο με στάμπα της εταιρείας πάνω στο κουτι και πάνω στην μπιέλα...οι δικές μου σε ένα καφε χαρτόκουτο και χωρις καμιά στάμπα..απο οτι έμαθα επειτα απο πολύ ψάξιμο το τελικό "φινίρισμα" γίνεται κάπου στο κορωπί.....)

αφού λοιπόν μιλάω με το ΣΤΕΛΙΟ ΧΑΛΔΑΙΟ, το παληκάρι με τα πιστόνια, έρχεται βλέπει το μοτερ μου και απλά γελάει με τα πιστόνια και την δουλειά του ρεκτιφιέ...

μια και δυο λοιπόν μαζεύω μπιελοπίστονα τα πάω πίσω στον φίλο και παίρνω τα λεφτά μου όλα πίσω...οχι με καλο τρόπο αλλά τα πηρα...

τσακώνομαι και με την bmw γιατί θέλω να αλλάξω ρεκτιφιέ και αφου γινόμαστε κωλ0ς παίρνω το μοτέρ και το πάω στον χαλδαίο/ματτη.

παραγγέλνει το παληκάρι νέα πιστόνια cp και νέες μπιέλλες arrow.βιδες κεφαλής και κορμού arp και μέσα σε 10 μέρες όλα ήταν στην αθήνα!!!ΟΛΑ!!!

ξεκινάμε το μοντάρισμα και αμέσως με παίρνουν τηλ να κατέβω κάτω στο μαγαζί να τσεκάρουμε ενα πρόβλημα.
πάω και τι να δω...κεφαλή και μπλόκ πετσικαρισμένα!!! παθαίνω σοκ!!!
με καθησυχάζουν μου λενε οτι θα αυξηθεί λίγο ακόμη η συμπίεση και ξεκινάνε....

σε μια εβδομάδα τελειώνουν το μοτερ
αλλάζουν και τα τσιμουχάκια βαλβίδων τα οποία είχαν μπεί λάθος
ζυγίζουν τον νέο στρόφαλο μαζί με βολάν/δισκοπλατό και λυκο στροφάλου για καλύτερο στροφάρισμα
τελειώνουν την επεξεργασία της κεφαλής που δεν είχε γίνει σωστά απο το πρώτο ρεκτιφιέ( βάσει υποδείξεων αμερικάνικης ετειρείας )
τοποθετούν τις βίδες πάνω κάτω και μου παραδίδουν το μοτερ....
μάλιστα μου έδωσαν και χαρτι σφραγισμένο και υπογεγραμμένο με τις ζημιές που υπήρχαν και με τι έφτιαξαν!!!!

οσοι το είδαν λυτό επαθαν πλάκα απο την δουλειά...

οταν επέστεψε στο συνεργείο το μοτερ οι μηχανικοί έτριβαν τα μάτια τους...

στο συνεργειο της bmw ξεκινάνε το μοντάρισμα χωρίς να πουν κουβέντα και μετά απο κάποιες συζητήσεις έρχομαι σε συνενόηση με το ρεκτιφίε και πληρώνει την εργασία της bmw ολόκληρη!!!
πάει και αυτό....

το μοντάρισμα τελειώνει με κάποια κουλά θέματα να γίνονται και να λύνονται και περίπου στο τέλος του δεκέμβρη λίγο πρίν τις γιορτές το αμάξι τελειώνει..

μέσα σε όλα μπαίνει και η εισαγωγή του csl με νέο εγκέφαλο και πρόγραμμα alphaN απο τον νίκο σπεη
καθώς και ο προφυλακήρας ο μπροστινός του csl ( δεν γινόταν να μην μπει γιατι οι σωληνώσεις για τον αέρα μπαίνουν μόνο σε αυτον το προφυλακτήρα....)

και όλα τέλειωσαν....

το αμάξι δουλεύει τέλεια ( φτίστε μην το ματιάξτε )
πάει πάρα πολύ καλά
το προγραματάκι είναι κορυφή
και μετά απο 5000χλμ και σκίσιμο μετά τα 1500 δεν κάνει κιχ....με -7 βυτίνα πρωτοχρονιά μια μιζιά και έπαιρνε μπροστά...

αυτά και προσοχή μεγάλη πάίδες....

BMW523i
20-02-08, 10:50
Καλοτάξιδο ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!

Geo_3D
20-02-08, 10:52
ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

STR
20-02-08, 10:54
Αντε καλοριζικο Νικολα και χωρις προβληματα. Ταλαιπωρηθηκες αρκετα βλεπω... Ελπιζω τελος καλο ολα καλα...Αληθεια το μετρησες η οχι ακομα? Θα το μετρησεις? Τελικα ξενερωσες και θα το δωσεις η αρχισε να σου αρεσει παλι?

Geo_3D
20-02-08, 10:57
Επειδη την ιστορια λιγο πολυ την ηξερα και επειδη ειχα βαρεθει να σε βλεπω ΧΩΡΙΣ το αμαξι σου,τωρα που τελειωσαν ολα,ευχομαι το μοτερακι να βγει SUPERMAN!

Christos 330i ///M
20-02-08, 10:58
Μπραβο ρε Νικο . . .

Ακουγα για τα προβληματα σου και στεναχωριομουν για σενα και γι'αυτο που περνας . . .

Τωρα τελος καλο ολα καλα . . .

Χαιρωμαι ετσι οπως εχουν εξελιχθει τα πραγματα . . .

Ξερεις οτι το αμαξι σου καθε φορα το φτυνω για να μην το ματιαξω ρε φιλε . . .










Αλλο κακο να μην σε βρει . . . . . . . . !!!!!!!!

NICK_M3
20-02-08, 10:59
Αντε καλοριζικο Νικολα και χωρις προβληματα. Ταλαιπωρηθηκες αρκετα βλεπω... Ελπιζω τελος καλο ολα καλα...Αληθεια το μετρησες η οχι ακομα? Θα το μετρησεις? Τελικα ξενερωσες και θα το δωσεις η αρχισε να σου αρεσει παλι?


το μέτρησα....

καλά τα πήγε....

και οχι ακόμη δεν θα το δώσω.....:wub::wub:


ετσι και αλλιώς δεν τελείωσα ακόμη μαζί της.....:screwy:

NICK_M3
20-02-08, 11:01
ευχαριστώ παιδιά

πραγματι τρελή ταλαιπωρία και η άγνοια ορισμένων "ειδικών" απλά ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοιξει μοτερ για κάποιον λόγο ας με συμβουλευτει πρώτα....εχω μάθει τόσα πολλά και είδα και διάβασα άλλα τόσα.....

μακριά απο τους απατεώνες και τους άσχετους....!!!!

BILL007
20-02-08, 11:09
Hθικό δίδαγμα...Σε δουλείες τέτοιες με αυτοκίνητα και γενικότερα μακριά απο "φίλους"...Όλοι θέλουν να σου πιάσουν τον κώλ0...Τέλοςςςςςςςςςς:D:D:D
Kαλορίζικο το μοτέρ φίλε μου!!!!

God
20-02-08, 11:11
Καλα χλμ Νικο, να μην το πιανει ματι. Και προσοχη στους "φιλους"...

alexcsl
20-02-08, 11:37
Νικολάι αγόρι μου με υγεία να το χαρείς το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σου αυτοκίνητο!

ΥΓ Έπρεπε να μπάξεις CSL από την αρχή...

Lil
20-02-08, 12:02
Νικο μπραβο ρε αγορίνα αντε.....:icon42:
ελπιζω ολα καλα τωρα.,....

sciroccoR
20-02-08, 12:18
TO ΕΜΠΟΡΟΣ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟΣ...ξερεις ποσους τετοιους εχω ακουσει να χλευαζουν ανθρωπους που απλα τους εμπιστευτηκαν?μαγκια ειναι στην αρχη λεει να κανουν καλη και φτηνη δουλεια(*μια δυο φορες),,,και μετα να σε ξεσκιζουν τελειως στην κοροιδια στην μουφα και στην απατη...αντε καλοταξιδο!!!

kacey
20-02-08, 13:13
Ονοματα των αστεριων "μαστορων" που εκαναν οχι μονο "καλη" δουλεια την πρωτη φορα, αλλα και κομπινες στα πραγματα, δεν βλεπω. Ποιοι ειναι αυτοι?

shido
20-02-08, 13:26
ευχαριστώ παιδιά


σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοιξει μοτερ για κάποιον λόγο ας με συμβουλευτει πρώτα....εχω μάθει τόσα πολλά και είδα και διάβασα άλλα τόσα.....

μακριά απο τους απατεώνες και τους άσχετους....!!!!


εγω δηλαδη:cheers:

Dim77
20-02-08, 13:50
Τι να πω! Πάλι καλά Νίκο, που τελείωσαν όλα κατ'ευχην! (Έστω και με απίστευτη ταλαιπωρία).

Τουλάχιστον απόζημιώνεσαι τώρα που το αυτοκίνητο πυροβολεί!!!! Και ακούγεται Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α!!!!!!

Lil
20-02-08, 13:55
Τι να πω! Πάλι καλά Νίκο, που τελείωσαν όλα κατ'ευχην! (Έστω και με απίστευτη ταλαιπωρία).

Τουλάχιστον απόζημιώνεσαι τώρα που το αυτοκίνητο πυροβολεί!!!! Και ακούγεται Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α!!!!!!

:nod: κατι ξερουν οι σχιστοματηδες.....

oldcarskickass
20-02-08, 14:30
ευχαριστώ παιδιά

πραγματι τρελή ταλαιπωρία και η άγνοια ορισμένων "ειδικών" απλά ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοιξει μοτερ για κάποιον λόγο ας με συμβουλευτει πρώτα....εχω μάθει τόσα πολλά και είδα και διάβασα άλλα τόσα.....

μακριά απο τους απατεώνες και τους άσχετους....!!!!

Κάτσε κάτσε γιατί εδώ έχεις λάθος, αν ήταν << ειδικοί >> έστω σε εισαγωγικά απλά δε θα σου είχαν κάνει καλή δουλειά στο μοντάρισμα, δε θα σου ΕΚΛΕΒΑΝ τόσα χρήματα από την τσέπη σου!!!!

Αυτοί δεν είναι ειδικοί είναι ΑΠΛΑ υπάνθρωποι!!

Ονοματα των αστεριων "μαστορων" που εκαναν οχι μονο "καλη" δουλεια την πρωτη φορα, αλλα και κομπινες στα πραγματα, δεν βλεπω. Ποιοι ειναι αυτοι?

Εδώ και τώρα Νίκο δώσε τους ΣΤΕΓΝΑ από τη στιγμή που μιλάς ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και ένα ολόκληρο φόρουμ ξέρει τι πέρασες!!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΔΛΔ τι στο διάολο ρε π@υστη μου!!!

optostyle
20-02-08, 14:45
Νικ τοσο καιρο ακουγα,αλλα δεν ηξερα τι ακριβως γινόταν.................
Τωρα που καταλαβα,σου ευχομαι πολλα καλα χιλιομετρα φιλε........
Που ξερεις? ;) μπορει να ημασταν στη θεση σου αυριο μεθαυριο και ΙΣΩΣ τη γλυτωσαμε....

NICK_M3
20-02-08, 14:46
δεν είναι του χαρακτήρα μου να κατηγορώ επώνυμα κάποιον και κάποιους...

θα το βρούν απο εκει που πρέπει...


ονομα εδωσα για αυτούς που μετράνε και που έκαναν δουλεια καλή πάνω στο αμάξι!!!

Στέλιος Χαλδαίος / Γιάννης Μάττης.

εφεραν τα πράγματα έφτιαξαν το μοτερ, μόνταραν και γενικά σε οτι ήθελα ήταν παρόντες...έστω και αν με έκραξε ο ματτης για την ροϊκή στους αυλούς....

ο Νικος Σπέης έκανε καταπληκτική δουλειά στον εγκέφαλο και γενικά την 2η φορά όλοι μα όλοι βοήθησαν τρελά!!!
ακόμη και στην motion&style τα παιδιά έπεσαν με τα μούτρα να το φτιάξουν το αμάξι...το είχαν πάρει πατριωτικά.
υπερωρίες χωρίς να πληρώνονται και να σπάνε το κεφάλι τους να λύνουν επι τόπου κάθε εμπόδιο
πολλές φορές φύγαμε απο εκει στις 7-8-9....και σχολάνε στις 4:30.....

ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΜPOWER ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!!!!
thanks ρε πρόεδρε +1000000000000000000000000000000000000000000000000 0000

φανταστειτε οτι στον "φίλο" για μπιελοπίστονα έδωσα 3.800 και το μοτερ ολόκληρο με εργασία και πράγματα στον στέλιο μου βγήκε 4200!!!! 400 euro παραπάνω....

τα συμπεράσματα δικά σας...


και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και έπεται και συνέχεια....:greenboun

saikoE39
20-02-08, 14:49
Και ΜΟΝΟΜΠΟΥΚΟ εμαθα το οχημα................:dblthumb2
Αυτα ειναι.........μπραβο Νικολαι............!!!!!!!!
Και παει και καλα εμαθα.....
Και πως δεν θα το δωσεις ποτε εμαθα.............!!!!!!:thefinger

Οσο για τους ασχετους "ειδικους" ειναι αντε γεια το θεμα....!!!!!!



Και ξερεις Νικο..μαζι χαλασαν τα καμαρια μας(για το ροβερ λεω χαχα).....:idea:
Μου εσπασε τον Απριλιο...απο μλκ μαστορα...
Μου ξανασπασε τον Ιουλιο..απο μλκ Saiko...και 7 Σεμπτεβρη το ειχα και εστρωνα.....!!!!!
Αλλα ο μηχανικος ηταν αστερι...
Kacey ενα στενο απο πανω απο εσας...Ο κ.Ζησιμοπουλος....!!!!!!!!

shido
20-02-08, 14:50
Να το χαρεις πλεον Νικολα το εργαλειο ,γιατι περι εργαλειου προκειται και μαλιστα τρελο.
Μπραβο και σε οσους σε βοηθησαν

Dark_Niaou
20-02-08, 14:56
Μπράβο ρε Νικολάκη!! Αντε να σε δούμε και λιγάκι.... Εχεις χαθεί, αλλά να μου πείς με τι ψυχολογία θα ερχόσουν.... ενώ τώρα................................!!!

InsaneDriver
20-02-08, 15:10
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλεύονται το ''πάθος'' μας, αυτά θα περνάμε...

ο Νικος Σπέης έκανε καταπληκτική δουλειά στον εγκέφαλο και γενικά την 2η φορά όλοι μα όλοι βοήθησαν τρελά!!!



Νίκο δεν ξέρω αν τώρα γνώρισες με την όλη σου περιπέτεια τον Nick, αλλά επειδή τον ξέρω περίπου 10 χρόνια εξαιτίας του πατέρα μου, το έχω πει και το ξαναλέω ότι είναι επαγγελματίας, γνώστης και δεν είναι σαν τους περισσότερους που μαθαίνουν πάνω στο αυτοκίνητό σου. Ότι σου πει ακριβώς, θα ισχύει. Ούτε στο περίπου, ούτε ίσως. Άμα δεν γνωρίζει δεν σου απαντάει, το ψάχνει και επανέρχεται.

Υ.Γ: Έχει και αυτός ένα τούμπανο σαν το δικό σου...:bowdown: :D

kacey
20-02-08, 15:49
@Nick_M3

Κοιτα, αν δεν μπορεις να αποδειξεις κατι, τοτε καλα κανεις και δεν μιλας. Απο την στιγμη που μπορεις να αποδειξεις οτι λες, τοτε πρεπει να πεις ποιοι ειναι αυτοι οι "μαστορες" για δυο λογους

α) πολυ απλα θα συνεχισουν να κανουν τα ιδια σε αλλους οχι τοσο ψαγμενους*

β) δεν μιλαμε απλα για ανιδεο/ασχετο μαστορα, αλλα για απατεωνα που εσκεμμενα κλεβει τους πελατες τους. Και δεν αναφερομαι ουτε στην τιμη, γιατι τελικα τοσο ηθελε να χρεωσει, τοσα του εσκασε ο πελατης, αλλα στο θεμα με τα πιστονια και τις μπιελες και το τι ηταν το καθενα.

Ειναι δικο σου θεμα το τι θα κανεις, αλλα σκεψου να τα ειχες ακουσει ολα αυτα απο καποιον αλλο πριν τους παραδωσεις οχημα και πορτοφολι, ποσο καλυτερα θα ησουν τωρα...

mpempas_cabrio
20-02-08, 15:55
αντε πλεον καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα.
πιστευω οτι το σωστο ειναι να τους δωσουν αυτους που φερθηκαν σκαρτα ωστε να μην την πατησουμε και εμεις

NICK_M3
20-02-08, 16:51
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλεύονται το ''πάθος'' μας, αυτά θα περνάμε...




Νίκο δεν ξέρω αν τώρα γνώρισες με την όλη σου περιπέτεια τον Nick, αλλά επειδή τον ξέρω περίπου 10 χρόνια εξαιτίας του πατέρα μου, το έχω πει και το ξαναλέω ότι είναι επαγγελματίας, γνώστης και δεν είναι σαν τους περισσότερους που μαθαίνουν πάνω στο αυτοκίνητό σου. Ότι σου πει ακριβώς, θα ισχύει. Ούτε στο περίπου, ούτε ίσως. Άμα δεν γνωρίζει δεν σου απαντάει, το ψάχνει και επανέρχεται.

Υ.Γ: Έχει και αυτός ένα τούμπανο σαν το δικό σου...:bowdown: :D


τον νίκο τον ήξερα αρκετά χρόνια πριν αλλά δεν έτυχε ποτέ να συνεργαστούμε.
είχαμε μια φιλική σχέση αλλά τώρα με το όλο θέμα ήταν ο μόνος που μπορούσε να βοηθήσει....και το έκανε...και ακόμη δεν έχουμε τελειώσει....:pth:

Fanatic
20-02-08, 16:53
Παλι καλα που ξεμπερδεψες, απορια δικη μου και μην με κραξετε αν κανω καποιο λαθος αλλα επειδη υποθετω οτι πληρωσες αρκετα λεφτα για να κανεις ολη αυτη την δουλεια δεν θα ηταν καλυτερο να εστελνες απο την αρχη το μοτερακι σε μια εταιρια που εχει κανει πολλες φορες αναλογη δουλεια στο συγκεκριμενο μοτερ, οπως digi-tec? Αναλογιζομενος και την ταλαιπωρια που περασες...

E36 RULES!!
20-02-08, 17:49
Φτου φτου να μην το ματιασουνε! Αντε τώρα καλά χιλιόμετρα!!

NICK_M3
20-02-08, 17:58
και για να συνεχίσουμε λίγο στο rebuild...
( δεν είχα χρόνο το πρωί...)

παραγγέλθηκαν λοιπόν πιστόνια cp 12,5 : 1 συμπίεση που με το πλάνισμα κεφαλής και μπλοκ πήγε στο 12,65 : 1
87,50 διάμετρο

οι μπιέλες είναι arrow precision racing με ενα ειδικό μέταλο στον πύρο που δεν ξέρω και πως το λένε καν.

στρόφαλος νέος και αυτός....!!!(παραπάνω λεπτομέρειες απαγορεύονται...)

βαλβίδες νεες μεγαλύτερες ελαφρύτερες με επεξεργασία στην έδραση τους.

ελατήρια βαλβίδων για 12.000rpm περιστροφή και τα retainers τιτανιου

επεξεργασία αυλών εισαγωγής & εξαγωγής

καινούργια κοκοράκια

καινούργια καπελώτα

εκκεντροφόροι 290/280 dellage απο τον κύριο strax

νέα τρόμπα λαδιού

νέα καδένα λαδιου

νέο γρανάζι τρόμπας

νέα καδένα στροφάλου

νέες γλύστρες

νεοι τεντωτήρες

νεο vanos

νεα γρανάζια vanos

arp βίδες κεφαλής

arp βίδες μπιελών

arp βίδες βάσεως

καθάρισμα υλικού τριβής βολάν

νέο πλατό

νέος εξάφτερος συμπλέκτης

εγκεφαλος 400αρης της bmw

προγραμμα alphaN με κόφτη στις 8.400 ( δεν επαρκή η λύπανση του κινητήρα αλλιως είναι
έτοιμο να βαρέσει 11.000 )

εισαγωγή csl με το νέο φιλτράκι!!

ολα τα μαρκούτσια για την εισαγωγή του θηρίου( ειναι τρελοί στο M division οι
ανθρώποι!!!!)

καθώς και νέο οτιδήποτε βρισκόταν στον χώρο του κινητήρα απο πλευράς σωληνάκια και λοιπά κόλπα.

επίσης οπως είπα προφυλακτήρας csl ( μόνο η οροφή και τα καθίσματα λοίπουν ακόμη!!!!)

αφαίρεση καταλύτων

custom τελικό μονόμπουκο!!!!! ( σε όποιον αρέσει )



το αμάξι πήγε dyno και με άφησε λίγο μακάκα!!!

η ροπή είναι ένα τραπέζι απο 2500 μέχρι 8000. απλά αυτό που είδα δεν γίνεται.

άλογα αν και δεν λέω πόσα ακριβώς, είναι παραπάνω στην ρόδα απο οτι μαμα στον στρόφαλο.... ( και θα έχουμε και μια ακόμη άνοδο με το νεο file στον εγκέφαλο γιατί πρέπει να φτωχύνει λίγο...)

"δοκιμές" έγιναν με διάφορα αυτοκίνητα και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος......




Η συνέχεια
το μόνο σίγουρο αυτήν την στιγμή είναι οτι το διαφορικό θα κοντύνει, ακόμη δεν ξέρω πόσο πρέπει να αποφασίσω σύντομα όμως

και ίσως λίγο αργότερα να αλλαχθουν τα καθίσματα με recaro pole position και να γίνει κάτι στον κεντρικό άξονα του αυτοκινήτου.....:greenboun

τίποτα άλλο δεν γίνεται, νομίζω οτι τα έχω κάνει όλα....

το συνολικό κόστος αυτής της όλη μανούρας στο αυτοκίνητο ξεπέρασε κάθε προσδοκία και μαλακί@!!!!!!

μην ρωτήσετε αν άξιζε,δεν ξέρω να σας πω...

το μόνο που ξέρω είναι οτι αυτήν την στιγμή πραγματοποίησα αυτό που ήθελα απο την αρχη.
να φτιάξω ενα λίγο διαφορετικό Μ3 απο τα υπόλοιπα.

E36 RULES!!
20-02-08, 18:59
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΜΟΝΟΜΠΟΥΚΟ!!!!!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

Φανταζομαι τωρα ηχος με το μονοκανο ε????

Dark_Niaou
20-02-08, 19:59
εισαι ΑΡΡΩΣΤΟΣ πάει ΤΕΛΟΣ

EVANGELOS
20-02-08, 20:49
Mπράβο που είσαι ΤΡΕΛΟΣ και έφτιαξες το πράμα ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΩ

Μπράβο για την Θρεντάρα όμως θα σου πώ ...

Προτείνω να αρχίσετε ερωτησάκια στο Νικολάι ... θα μάθετε ΠΟΛΛΑ ... έχει γίνει ΑΠΙΣΤΕΥΕΤΗ μα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά στο μοτέρ του και είναι για μένα ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΤΜ. ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ Μ3 ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Μιλάω σοβαρά ... μιλάμε για ένα μοτέρ - αμάξι που για να γίνει πιό γρήγορο θέλει τάμα στον άγιο Mario (χεχε) και το αποτέλεσμα του Νίκου είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ όχι στα χαρτιά ...

Καλοτάξιδο ρε μουρλέ και από το φόρουμ σου εύχομαι ...

Συγκινήθηκα ρε παπ@ρα τώρα που ξαναδιάβαζα την ιστορία ... θυμάμαι ενάμιση περίπου χρόνο πριν που ψάχναμε πράγματα από το net ...

InsaneDriver
20-02-08, 21:04
Εγώ νομίζω ότι με τόσο καλά πράγματα και ένα τέτοιο αλεξίσφαιρο μοτέρ(arrow, cp κτλπ) δεν νοείται να πουληθεί πριν υπερσυμπιεστεί!!!

stelmaniac
20-02-08, 22:35
Ειμαι περιεργος ρε μπαγασα μεσα στο 2008 ποσες φορες θα σου πουμε καλοριζικο,και φτου κι απ την αρχη!!!:tapedshut

Strax
21-02-08, 08:53
Καλή απόλαυση πλέον, το δικαιούσαι!!

Αλλά αντί να γράφεις όλα αυτά θα μπορούσες να το πεις απλά. Καρότσα (σχεδόν) μαμά, όλα τ' άλλα ///Ν3!!!

VanVIC
21-02-08, 09:28
'Ολα αυτά που πέρασες δεν είναι τίποτα μπρός σάυτό που θα πάθεις (ευχομαι να ΜΗΝ) αν κάτσεις να υπολογίσεις τί έχεις ξοδέψει για το καμάρι σου...
Βέβαια εδώ μιλάμε για τρέλα, μεράκι και πολύ αγάπη. Αυτά δεν κοστολογούνται. Αυτή είναι η αλήθεια.
Καλές βόλτες !
Πάντα να το χαίρεσαι και να μας "μορφώνεις".

NICK_M3
21-02-08, 09:31
Παλι καλα που ξεμπερδεψες, απορια δικη μου και μην με κραξετε αν κανω καποιο λαθος αλλα επειδη υποθετω οτι πληρωσες αρκετα λεφτα για να κανεις ολη αυτη την δουλεια δεν θα ηταν καλυτερο να εστελνες απο την αρχη το μοτερακι σε μια εταιρια που εχει κανει πολλες φορες αναλογη δουλεια στο συγκεκριμενο μοτερ, οπως digi-tec? Αναλογιζομενος και την ταλαιπωρια που περασες...


βασικά το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο αν πήγαινε έξω...
αν πήγαινε στον thorney που κάνει τέτοια δουλειά στα αγωνιστικά csl αγγλία θα χρειαζόμουν περίπου 30.000 euro για το μοτέρ συν τα μεταφορικά
απο εκεί σε συνεργασία με την superchips και τον σπέη εδω πήραμε το πρόγραμμα που έχει το αμάξι( μάλιστα μας είχαν πει οτι το μοτέρ θα είναι λιγο τραχύ για χρήση δρόμου
και δεν θα βγάζει ρύπους ακόμη και με μαμα καταλύτες..εμείς είπαμε δεν πειράζει...!!! )


γερμανία παίζουν με stroker kit που δεν το ήθελα και όχι τόση συμπίεση και οχι με μαμα εισαγωγή csl....

στην αμερική παίζουν τέτοια παρόμοια μοτερ αγωνιστικής χρήσης με τις μόνες διαφορές σε εισαγωγή( βάζουν την αγωνιστική της motorsport ) και στον εγκέφαλο που είτε χρησιμοποιύν motecM800 που δεν δουλεύουν ακόμη τα canbus στο Μ3 για πολιτική χρήση ή τους 2 Μ400 της motorsport που είναι πάλι για αγωνιστική χρήση.
εκεί το μοτέρ βγάζουν στις 8200 περίπου 375-380 στους τροχούς και έχουν αξιοπιστία περίπου 50.000 αγωνιστικά χλμ.

τα ίδια spec σε μοτερ παίζουν στο Z4Mcoupe το αγωνιστικό που δίνει το Mdivision και που πάλι παίζει με τους Μ400

VanVIC
21-02-08, 09:38
βασικά το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο αν πήγαινε έξω...
αν πήγαινε στον thorney που κάνει τέτοια δουλειά στα αγωνιστικά csl αγγλία θα χρειαζόμουν περίπου 30.000 euro για το μοτέρ συν τα μεταφορικά
απο εκεί σε συνεργασία με την superchips και τον σπέη εδω πήραμε το πρόγραμμα που έχει το αμάξι( μάλιστα μας είχαν πει οτι το μοτέρ θα είναι λιγο τραχύ για χρήση δρόμου
και δεν θα βγάζει ρύπους ακόμη και με μαμα καταλύτες..εμείς είπαμε δεν πειράζει...!!! )


γερμανία παίζουν με stroker kit που δεν το ήθελα και όχι τόση συμπίεση και οχι με μαμα εισαγωγή csl....

στην αμερική παίζουν τέτοια παρόμοια μοτερ αγωνιστικής χρήσης με τις μόνες διαφορές σε εισαγωγή( βάζουν την αγωνιστική της motorsport ) και στον εγκέφαλο που είτε χρησιμοποιύν motecM800 που δεν δουλεύουν ακόμη τα canbus στο Μ3 για πολιτική χρήση ή τους 2 Μ400 της motorsport που είναι πάλι για αγωνιστική χρήση.
εκεί το μοτέρ βγάζουν στις 8200 περίπου 375-380 στους τροχούς και έχουν αξιοπιστία περίπου 50.000 αγωνιστικά χλμ.

τα ίδια spec σε μοτερ παίζουν στο Z4Mcoupe το αγωνιστικό που δίνει το Mdivision και που πάλι παίζει με τους Μ400

Στείλε βιογραφικό σου στην BMW, εκεί στο M-division...

MPOWER
21-02-08, 10:18
Άντε ρε Νικολάϊ...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για τα ψυχικά αποθέματα που είχες να υποστείς τέτοια ταλαιπωρία .
Το ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ που γράφω στην αρχή αναφέρεται στο..."χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είσαι χαρούμενος και σε θέση να απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου!!!!"
ΜΠΡΑΒΟ και εύχομαι να το χαρείς περισσότερο απο όσο φαναταζόσουν....

Υ.Γ. Να το χαρούμε και εμείς λίγο...όπως λέγαμε με τα μεταμεσονύχτια χαλαρά βολτάκια
Υ.Γ.2 ....Συγκινήθηκα που ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ο EVANGELOS :ices_ange

DoctorAbo
21-02-08, 10:20
Νικο μας καλορίζικο.
Στρώστο όμορφα και πυροβόλα ..... θέλω να σε δω πως θα ξετρυπάς τον Ευάγγελο έτσι να καμαρώνω. χιχιχιχι

NICK_M3
21-02-08, 10:26
Νικο μας καλορίζικο.
Στρώστο όμορφα και πυροβόλα ..... θέλω να σε δω πως θα ξετρυπάς τον Ευάγγελο έτσι να καμαρώνω. χιχιχιχι

αδελφέ στρώθηκε!!!

πυροβολεί!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΒΟΛΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!!!!!:D

NICK_M3
21-02-08, 10:32
Άντε ρε Νικολάϊ...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για τα ψυχικά αποθέματα που είχες να υποστείς τέτοια ταλαιπωρία .
Το ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ που γράφω στην αρχή αναφέρεται στο..."χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είσαι χαρούμενος και σε θέση να απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου!!!!"
ΜΠΡΑΒΟ και εύχομαι να το χαρείς περισσότερο απο όσο φαναταζόσουν....

Υ.Γ. Να το χαρούμε και εμείς λίγο...όπως λέγαμε με τα μεταμεσονύχτια χαλαρά βολτάκια
Υ.Γ.2 ....Συγκινήθηκα που ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ο EVANGELOS :ices_ange


για σενα ανθρωπε μου δεν ξερω τι να πω....

χιλια ευχαριστώ είναι λίγα....πολύ λίγα.....:bowdown::bowdown:

και εσυ μαζί με τους άλλους 3-4 είχατε περάσει τα πάνδυνα με τα νεύρα και το στράβωμα που είχα φάει!!!!

η βοήθεια σου πράγματι ανεκτίμητη και το χαμόγελο σου μετά το βολτάκι εκείνο το βράδυ στον άγιο στέφανο ολα τα λεφτά!!!

υ.γ. και γω συγκινήθηκα που συγκινηθηκες που ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ο EVANGELOS!!!:D

stefos
21-02-08, 10:55
Να προσθέσω και εγώ με την σειρά μού τα συγχαρητήρια για το "νεό" σου Μ3. Σου εύχομαι πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Από αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς είμαι πολυ εντυπωσιασμένος απο το μεράκι σου και την υπομονή σου για το Μ3. Άλλοι, εκτός του ότι θα είχαν σκοτωθεί με τον κάθε άσχετο, θα τα είχαν παρατήσει πολύ νωρίτερα....Και πάλι μπράβο!

stamos ci
21-02-08, 11:34
kalες βολτες
υπαρχουν πολυ΄΄φιλοι΄΄μηχανικη
ολοι να μας φανε κανενας επαγγελματιας
σου ευχομαι να το χαρεις

santo
21-02-08, 11:47
Μεγειές!! Νικ!
Να το χαιρεσαι το εργαλείο!!
Να γίνουν και οι μετρήσεις τώρα που έλιωσαν τα χίονια!!

ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ!!!!!!!
Πολλά τα φουντώματα!!

bmwlover
21-02-08, 12:18
Τωρα τι να πουμε καλοριζικο με πολλα και ασφαλη χλμ;
Καλα φουντωματα;
Τι να πεις οτι και να πεις θα ναι λιγο.
Τεσπα καλοριζικο να το χαρεις και το αποτελεσμα να ξεπερασει καθε σου προσδοκια γιατι το αξιζεις με τοσα που περασες και τοσα που φυσικα θα ξοδεψες σε ωρα ,χρημα και ψυχικη ηρεμια.

E36 M3 USA
21-02-08, 15:14
ευχομαι να το χαρεις Νικ καλοριζικο.

DoctorAbo
21-02-08, 15:28
υ.γ. και γω συγκινήθηκα που συγκινηθηκες που ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ο EVANGELOS!!!:D

Nομίζω πως η κατάσταση εξελίχθηκε σε πολύ συγκινητική ...........

STR
21-02-08, 15:32
Nομίζω πως η κατάσταση εξελίχθηκε σε πολύ συγκινητική ...........

Κατι σαν το ''εχεις γραμμα'' δηλαδη:rofl2:

EVANGELOS
22-02-08, 17:35
Νικο μας καλορίζικο.
Στρώστο όμορφα και πυροβόλα ..... θέλω να σε δω πως θα ξετρυπάς τον Ευάγγελο έτσι να καμαρώνω. χιχιχιχι

Γιατρέ αν δε βάλει 2 κυλινδράκια ΕΠΙΠΛΕΟΝ δε γίνεται ξετρύπημα στον Ευάγγελο ... να καμαρώνεις όμως ανεξαρτήτως ... :D

NICK_M3
22-02-08, 18:55
Γιατρέ αν δε βάλει 2 κυλινδράκια ΕΠΙΠΛΕΟΝ δε γίνεται ξετρύπημα στον Ευάγγελο ... να καμαρώνεις όμως ανεξαρτήτως ... :D


ωχ ωχ

να τα

να τα

ρε λαμόγιο θα τα πούμε απο κοντά σε λίγο....

με νέες πεταλούδες

και

με το νέο διαφορικό....

αλήθεια.....3,91 ή 4,10???????????????????????????????????????????!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχω φάει τρελό σκάλωμα και ακόμη να αποφασίσω!!!!!!!!!!

EVANGELOS
22-02-08, 19:15
με το νέο διαφορικό....

αλήθεια.....3,91 ή 4,10???????????????????????????????????????????!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aνάλογα το βήμα θα γίνει και το πάτημα ... μπορεί στάση ... μπορεί και τσουλητά ... :D

Eκτός αν μπάξεις ΚΑΙ τα ημισλίκ ....

Οπότε θα γίνει σε ΒΡΕΓΜΕΝΟ :drive2:

NICK_M3
23-02-08, 12:20
Aνάλογα το βήμα θα γίνει και το πάτημα ... μπορεί στάση ... μπορεί και τσουλητά ... :D

Eκτός αν μπάξεις ΚΑΙ τα ημισλίκ ....

Οπότε θα γίνει σε ΒΡΕΓΜΕΝΟ :drive2:

:thefinger
:thefinger

λαστιχάκι μπήκε δοκιμαστικά και είναι και καλό...

οχι ημισλίκ ομως.....

να γίνει η στάση ΤΩΡΑ!!!!!!!!

με το βήμα τι κάνουμε!!!!??????????????????????????????????????? ???????????????????????

οσοι έχουν να πουν κάτι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ας το πούν!!!

........

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Geo_3D
23-02-08, 12:28
:thefinger
:thefinger

λαστιχάκι μπήκε δοκιμαστικά και είναι και καλό...

οχι ημισλίκ ομως.....

να γίνει η στάση ΤΩΡΑ!!!!!!!!

με το βήμα τι κάνουμε!!!!??????????????????????????????????????? ???????????????????????

οσοι έχουν να πουν κάτι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ας το πούν!!!

........

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το κοντο βημα Νικολα,τουλαχιστον για εμας τους μικρους,δουλευει καλα με αυξηση του κοφτη,ωστε να ξαναβρισκουμε τα χλμ που χανουμε με το κοντυμα.Τωρα εσεις που εχετε τον κοφτη στον θεο.....θα κανει δουλεια ετσι και αλλιως.Τα χλμ θα ερχονται πιο γρηγορα.Απλως το θεμα ειναι εσυ ποσο κοντο θες να ειναι.Θεωρω πως το 3.91 ειναι ιδανικο

yiannis2002
23-02-08, 12:35
4,10 δαγκωτό, ακριβώς επειδή έχει κόφτη στο Θεό και μονόκανο πίσω, θα ακούγεται και θα πηγαίνει σαν τετραθέσιο hayabusa.

J.MULLER
23-02-08, 12:47
Γιατρέ αν δε βάλει 2 κυλινδράκια ΕΠΙΠΛΕΟΝ δε γίνεται ξετρύπημα στον Ευάγγελο ... να καμαρώνεις όμως ανεξαρτήτως ... :D

Μηπως να εβγαζε δυο κυλινδρακια, και ενα εβαζε ενα σαλιγκαρο;

Νικο σε καταλαβαινω απολυτα!!!

Dim77
23-02-08, 12:59
4,10 δαγκωτό, ακριβώς επειδή έχει κόφτη στο Θεό και μονόκανο πίσω, θα ακούγεται και θα πηγαίνει σαν τετραθέσιο hayabusa.

Και εγώ νομίζω ότι επειδή έχει 8500 rpm κόφτη, μπορεί να βάλει και 4.10.
Με το 3.91 βγαίνουν τα ίδια χλμ/ώρα όπως σε μαμά στις 8000rpm,
Με το 4.10 βγαίνουν λίγο λιγότερα,

Nick_M3, δε κάνεις τις δοκιμές σου στο
http://www.turnzero.com/technical_resources.php?resource=gear_calculator
αφού ξέρεις τι επιθυμείς καλύτερα εσύ?

Μαμά στις 8000rpm - 3.91(8500) - 4.10 (8500)
Miles/hour (πολλαπλασιάστε επί 1.62) για kmh
39.1 - 38.6 - 36.8
65.3 - 64.6 - 61.6
98.9 - 97.9 - 93.3
134.3 - 132.9 - 126.7
165.2 - 163.4 - 155.8
199.1 - 196.9 - 187.8

Επίσης από δοκιμή (πολύ υποδεέστερων αυτοκινήτων από Μ3), μεταξύ εμένα και του Stefou που έβαλε λίγο πιο κοντό βήμα, είναι ότι κέρδισε παντού σε σχέση με το δικό μου. (3.38- 3.45)

yiannis2002
23-02-08, 13:06
Με 4,10 και ολα αυτά, σε ανηφορική διαδρομή ούτε μοτοσυκλέτα 1000αρα δεν θα σε πιάνει.
Αν και από τα νούμερα που παραθέτει ο Dim φαίνεται περιθώριο να κατέβεις και άλλο σε βήμα (δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμο, εξηγούμαι εξαρχής), πχ ίσως και σε 4,45.

J.MULLER
23-02-08, 14:14
Νικο βαζεις ανετα το 4,1.
Με 265/30/19 η 6η σου στο κοφτη εχει 291 km/h.

Θα δεις αλλο αμαξι!!!

zaharias
23-02-08, 15:21
Να γινει το 4.10 και μετα να γινει το σχετικο βιντεο με το μονοκανο να πυροβολει...να γκ@υλωσουμε λιγακι...

Να βγω και γω μετα με το 318 και να το ΣΠΑΣΩ...

NICK να το χαρεις τωρα, καλοταξιδο να ειναι και να το λουσεις με μπολικο αγιασμο...

Dim παμε για διαφορικο...

JuNiOr_
23-02-08, 16:43
κατ αρχας καλοταξιδο και καλοτυχο..κατα δευτερον,μηπως περασες χθες βραδυ απο βουλιαγμενης..?

EVANGELOS
23-02-08, 17:01
Η επιλογή του βήματος είναι συνάρτηση του τι θέλεις να πετύχεις ...

Ας πούμε σε ένα αμάξι που το θές ΜΟΝΟ για 0-400μ ή 0-1000μ επιλέγεις το διαφορικό που θα σε "βγάλει" από την επιλεγήσα απόσταση με σχεδόν κόφτη στη σχέση.

Αν ένα αμάξι είναι για πίστα επιλέγεις το διαφορικό που στη συγκεκριμένη πίστα θα δουλεύει όσο πιό κοντά στη μέγιστη ισχύ ώστε να μην αναγκάζεσαι να έχεις μιά σχέση πάνω (και άρα λιγότερη ισχύ) ή μιά σχέση κάτω και άρα λιγότερα χιλιόμετρα.

Αν ένα αμάξι το θές για κόντρες από στάση μάλλον θα επιλέξεις διαφορικό πιό μακρύ ώστε να ξεκινάς.

Αν το θες για κόντρες ρολαριστές θα πας σε πιό κοντό αφού δε σε ενδιαφέρει η πρόσφυση στην εκκίνηση.

Αν θέλεις άνεση σε ταξίδι Ε.Ο. ή Α.Ο. θα επιλέξεις κάτι που να μπορείς να έχεις 6η και λογικές rpm.

Αν θέλεις all around ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ακραίες επιλογές (κάποιος έγραψε για 4.45 ... έλεος...) αλλά επιλέγεις κοντυνό στο μαμά βήμα.

Άρα ΔΕΝ υπάρχει απάντηση στο ερώτημα "τι βήμα να βάλω ?" ... ανάλογα το τι θες επιλέγεις ...

NICK_M3
23-02-08, 19:52
Η επιλογή του βήματος είναι συνάρτηση του τι θέλεις να πετύχεις ...

Ας πούμε σε ένα αμάξι που το θές ΜΟΝΟ για 0-400μ ή 0-1000μ επιλέγεις το διαφορικό που θα σε "βγάλει" από την επιλεγήσα απόσταση με σχεδόν κόφτη στη σχέση.

δεν με ενδιαφέρει

Αν ένα αμάξι είναι για πίστα επιλέγεις το διαφορικό που στη συγκεκριμένη πίστα θα δουλεύει όσο πιό κοντά στη μέγιστη ισχύ ώστε να μην αναγκάζεσαι να έχεις μιά σχέση πάνω (και άρα λιγότερη ισχύ) ή μιά σχέση κάτω και άρα λιγότερα χιλιόμετρα.

μια φορά στο τόσο....

Αν ένα αμάξι το θές για κόντρες από στάση μάλλον θα επιλέξεις διαφορικό πιό μακρύ ώστε να ξεκινάς.

δεν μου αρέσει η στάση...νομίζω οτι το Μ δεν είναι για στάση...ουτε καν...

Αν το θες για κόντρες ρολαριστές θα πας σε πιό κοντό αφού δε σε ενδιαφέρει η πρόσφυση στην εκκίνηση.

το προτιμώ πιο πολυ απο όλα τα άλλα

Αν θέλεις άνεση σε ταξίδι Ε.Ο. ή Α.Ο. θα επιλέξεις κάτι που να μπορείς να έχεις 6η και λογικές rpm.

κάθε πότε πάω ταξίδι????2-3 φορές το χρόνο....

Αν θέλεις all around ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ακραίες επιλογές (κάποιος έγραψε για 4.45 ... έλεος...) αλλά επιλέγεις κοντυνό στο μαμά βήμα.

πόσο κοντυνό?8%-13%???????

Άρα ΔΕΝ υπάρχει απάντηση στο ερώτημα "τι βήμα να βάλω ?" ... ανάλογα το τι θες επιλέγεις ...

αρα σωστά δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα...
το μόνο είναι οτι μέχρι τώρα σε πάτημα δεν έχω βάλει καν 6η και η 5η μου δείχνει 270++
δεν είχα την ευκαιρία ή και την διάθεση να πατήσω και 6η μόνος μου πουθενά...πολλά τα χλμ που μαζεύει το αμάξι γενικώς...

βαγγο πρέπει να βρεθούμε να κάνουμε 3-4 δοκιμές ρολλ με 3ες-4ες-5ες...απο τα 80 μέχρι τα 250 είναι πολύ αντιπροσωπευτική η δοκιμή....

επίσης όπου και να έχω βάλει 6η σε 2 ταξίδια μέχρι τώρα για να είμαι στα πλαίσια του νόμου δεν αντέχεται το ταξίδι μέσα στο αμάξι απο τον θόρυβο!!!πολύ βουητό...

στις 2600-3200 είναι χάλια μαύρα τα ρημαδι....στις 3500-3800 είναι απλά τέλειο..
αλλά με 6η και 3500 σε ε.ο. είναι και κλήση στο τσεπάκι.....

άρα πρέπει να βγω απο εκείνο το σημείο στην 6η.....

είδωμεν...

πολύ σκέψη για το προτελευταίο μπάξιμο έχει πέσει....!!!!:screwy:

yiannis2002
23-02-08, 20:00
Αν και από τα νούμερα που παραθέτει ο Dim φαίνεται περιθώριο να κατέβεις και άλλο σε βήμα (δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμο, εξηγούμαι εξαρχής), πχ ίσως και σε 4,45.

Νικο βαζεις ανετα το 4,1.
Με 265/30/19 η 6η σου στο κοφτη εχει 291 km/h.


αρα σωστά δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα...
το μόνο είναι οτι μέχρι τώρα σε πάτημα δεν έχω βάλει καν 6η και η 5η μου δείχνει 270++

επίσης όπου και να έχω βάλει 6η σε 2 ταξίδια μέχρι τώρα για να είμαι στα πλαίσια του νόμου δεν αντέχεται το ταξίδι μέσα στο αμάξι απο τον θόρυβο!!!πολύ βουητό...

άρα πρέπει να βγω απο εκείνο το σημείο στην 6η.....

πολύ σκέψη για το προτελευταίο μπάξιμο έχει πέσει....!!!!:screwy:

Παρότι η σκέψη μου φάνηκε ίσως υπερβολική, στην θέση σου, με βάση αυτά που λες παραπάνω θα επέλεγα το 4,10 και ίσως και κοντύτερο αν υπάρχει διαθέσιμο.
Σωστά ανέφερε ο Evaggelos πιο πάνω πως δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα,
μπορείς να πειραματιστείς με το λίνκ που αναφέρει ο Dim και να πάρεις μια ιδέα του τι μέλλει γενεσθαι σε κάθε περίπτωση.

EVANGELOS
23-02-08, 20:22
H 5η με μαμά ελαστικά (255/40/18) και μαμά διαφορικό (3.62/1) βγάζει στις 8000 275.4 km/h πραγματικά και στις 8400 289.2 km/hπαραγματικά χλμ ... αν έχεις την ισχύ να τα βγάλεις (ο Νικολάι την έχει).

Με μαμά ελαστικά και 3.91 έχουμε 255.1 km/h και 267.8 km/h αντίστοιχα στις 8000 και 8400

και με 4.10 243.2 km/h και 255.3 km/h αντίστοιχα στις 8000 και 8400
Για εμένα ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ αυτό το νούμερο ... ποσώς με ενδιαφέρει που τελικιάζει το Μ3....

Το 4.10 είναι (αν θέλετε τη γνώμη μου) ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ κοντό.

Το 3.91 για μαμά ή ελαφρώς βελτιωμένα μάλλον το το ιδανικό

Και για αρκετά δυνατά (όπως του Νίκου) ίσως και μαμά διαφορικό.

Και εξηγούμαι ...

Αν το Μ3 του Νικολάι γράφει με καινούργιο λάστιχο 1η στην Α.Ο. με μαμά διαφορικό τότε με το 4.10 απλά θα γίνεται ΠΑΡΤΥ σε όλους τους "νορμάλ" δρόμους.
Τι να το κάνω να έχω ένα αμάξι που μέχρι την 3η θα χαζοσπινάρει ?

Το πιό κοντό διαφορικό βοηθάει λίγο στο να έχεις παραπάνω στροφές (και άρα ισχύ) σε λίγα χλμ ... αυτό είναι καλό για ντριφτάκια , πατηματάκια κλπ κλπ ... Το αμάξι του Νίκου όμως έχει ΤΡΕΛΗ ΡΟΠΗ (και άρα ισχύ) στις χαμηλές rpm ... ΑΦΥΣΙΚΑ ΤΡΕΛΗ ...
Γιά αυτό και ΣΠΙΝΙΑΡΕΙ ΤΡΕΛΑ ...
Αν κοντύνει και άλλο απλά θα χάνει όλη την 1η και τη 2α στο σπινιάρισμα ...
Εξάλλου έχει ΤΟΣΟ ΓΕΜΑΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ (ναι ναι έχω δει τα dyno) που χαμηλά είναι σαν κομπρεσεράτο ... οπότε ΔΕΝ έχει ανάγκη παραπάνω ροπή - ισχύ στις χαμηλές στροφές (εμ 12.65/1 συμπίεση ...)

Άρα εγώ στη θέση του θα το σκεφτόμουνα πάρα μα πάρα πολύ ...

p.s. Aπό τη στιγμή που δεν έχετε μπεί μέσα - οδηγήσει ή δεν έχετε έστω δει καμπύλες μη βιαζόσατε να δώσετε λύση για θεόκοντα διαφορικά ...

Dim77
23-02-08, 20:30
Βαγγέλη , sorry, αλλά δε γίνεται να μη μιλάει κανείς επειδή ΔΕΝ έχει M3...

με 4.10 η 6 βγάζει στον κόφτη (του Νίκου) 302χλμ/ώρα.

Ας ψάξει από μόνος του ο Νίκος, με το gear calculator και ας αποφασίσει...

Η σωστή λύση για ευχάριστη οδήγηση σε ΔΙΑΔΡΟΜΗ είναι το θεόκοντο...
Πουλάει τη πρώτη (αφού δε βάζουμε κόντρες), και συνεχίζει μετά όμορφα και ΠΟΛΥ ωραία...

Είπαμε...άλλο setup για κόντρες, άλλο για διαδρομές (και γενική οδήγηση) και άλλο για πίστα.

Για να χρησιμοποιεί και τις 6 ταχ. και η 6η να τον βοηθάει να κινείται στο ταξίδι με 4000 που ο θορυβος είναι ικανοποιητικός και τα χλμ μέσα στα όρια.

EVANGELOS
23-02-08, 20:42
Βαγγέλη , sorry, αλλά δε γίνεται να μη μιλάει κανείς επειδή ΔΕΝ έχει M3...

με 4.10 η 6 βγάζει στον κόφτη (του Νίκου) 302χλμ/ώρα.

Ας ψάξει από μόνος του ο Νίκος, με το gear calculator και ας αποφασίσει...

Η σωστή λύση για ευχάριστη οδήγηση σε ΔΙΑΔΡΟΜΗ είναι το θεόκοντο...
Πουλάει τη πρώτη (αφού δε βάζουμε κόντρες), και συνεχίζει μετά όμορφα και ΠΟΛΥ ωραία...

Είπαμε...άλλο setup για κόντρες, άλλο για διαδρομές (και γενική οδήγηση) και άλλο για πίστα.

Για να χρησιμοποιεί και τις 6 ταχ. και η 6η να τον βοηθάει να κινείται στο ταξίδι με 4000 που ο θορυβος είναι ικανοποιητικός και τα χλμ μέσα στα όρια.

Του Νικολάι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Μ3 ...

Για αυτό και λέω αν δεν έχετε μπει μέσα ή έχτω δεν τις καμπύλες ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΙ ... ΜΗ ΒΙΑΖΟΣΑΣΤΕ ...

Για ένα αμάξι που δεν ξέρετε

1)Πόση ροπή και που βγάζει

2)Πόση ισχύ και που βγάζει

3)Πως πηγαίνει

4)Σπινιάρει τώρα ?

5)Τι άλλα πράγματα φοράει ?

Πως λέτε βάλε 4.45 , 4.10 κλπ κλπ

Αν ήταν μαμά Μ3 που όλοι ξέρουμε τι και πως οκ ... αλλά του Νικολάι είναι θέμα ... :D

Fanatic
23-02-08, 21:06
Να το κλειδωσουμε λοιπον να μην ανταλλασονται αποψεις?

Dim77
23-02-08, 21:16
Και μόνο το γεγονός ότι έχει συμπίεση 12.65:1 αντί για 11.5:1 σημαίνει ότι η ροπή θα είναι ανεβασμένη από χαμηλά (αφού φαντάζομαι ότι οι εκκεντροφόροι δεν θα είναι καννίβαλοι ώστε να μη δουλεύουν χαμηλά-ελέω και χρονισμού)..

Εγώ δε ξαναμιλάω...

Αλλά και ο Νίκος τότε μη σηκώνει θρεντ που να ζητάει στοιχεία και τεκμηριωμένες απαντήσεις αφού δεν υπάρχει πληθυσμός στο φόρουμ που να έχει κάνει τις δοκιμές για να απαντήσει τεκμηριωμένα.

Να κάνουμε απορίες μόνο για δοκιμασμένες λύσεις σε 316-318 που έχουμε οι πιο πολλοί.:icon_pai:

Κανείς δεν έχει δοκιμάσει διάφορα διαφορικά σε Μ3.
Όποιοι άλλαξαν, έβαλαν απλά άλλο, δεν έκαναν εκτεταμένες δοκιμές.

Μην υποτιμάς τις γνώσεις και εμπειρίες κάποιων από εδώ μέσα, πέραν των χώρων ευθείας και Κερατέας...Η (γρήγορη-απαιτητική) οδήγηση σε διαδρομές έχει άλλες απαιτήσεις και στις ενδιάμεσες σχέσεις μετάδοσης. Και δεν είναι μόνο το dyno η λύση...ή μια βόλτα 300 μέτρων και ''μάθαμε''...

:mad:

Εδώ στο φόρουμ λίγοι έχουν Μ3, έχετε και τα τηλέφωνα, αν είναι να μη μιλάνε και να λένε τη γνώμη τους οι υπόλοιποι καλά λέει ο
Να το κλειδωσουμε λοιπον να μην ανταλλασονται αποψεις?

Εν πάσει περιπτώσει, ο Νίκος που έθεσε την απορία και ζήτησε γνώμες, ας αξιολογήσει αυτές που του δόθηκαν από ΟΛΟΥΣ...

Υ.Γ. Άλλο ένα thread γ@μήθηκε από εξυπνάδες.:angryfire:angryfire

EVANGELOS
23-02-08, 21:17
Να το κλειδωσουμε λοιπον να μην ανταλλασονται αποψεις?

Όχι αλλά αν δε ρωτήσετε πρώτα το Νικολάι τι νόημα έχει να λέμε για ένα αμάξι που δεν ξέρετε τίποτα να προτείνετε διαφορικά ?

Ας πούμε αν εγώ σε ρωτήσω :

"Tι βήμα διαφορικού να βάλω σε ένα EVO υπερφτιαγμένο ?"

Δε θα με ρωτήσεις :

1)Πόσα άλογα ?
2)Πόση ροπή ?
3)Με τι λάστιχα ?
4)Τι άλλο φοράς ?
5)Με το τωρινό σου σετάπ πως πάει το αμάξι ? σπινιάρει ?

Δε θα με ρωτήσεις τίποτα και ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ...

Βάλε το 4.45 , το 4.23 κλπ κλπ ????????????

Dim77
23-02-08, 21:21
Όχι αλλά αν δε ρωτήσετε πρώτα το Νικολάι τι νόημα έχει να λέμε για ένα αμάξι που δεν ξέρετε τίποτα να προτείνετε διαφορικά ?

Ας πούμε αν εγώ σε ρωτήσω :

"Tι βήμα διαφορικού να βάλω σε ένα EVO υπερφτιαγμένο ?"

Δε θα με ρωτήσεις :

1)Πόσα άλογα ?
2)Πόση ροπή ?
3)Με τι λάστιχα ?
4)Τι άλλο φοράς ?
5)Με το τωρινό σου σετάπ πως πάει το αμάξι ? σπινιάρει ?

Δε θα με ρωτήσεις τίποτα και ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ...

Βάλε το 4.45 , το 4.23 κλπ κλπ ????????????

Λοιπόν....άρα φταίει ο Νίκ_Μ3, που έθεσε την απορία χωρίς
-να παραθέσει πλήρη στοιχεία των βελτιώσεων- εργασιών,
-να παραθέσει dyno sheet
-να μας πάει ΟΛΟΥΣ βόλτα
-να οδηγήσουμε όλοι σε κάθε ειδους διαδρομή το αυτοκίνητο του στο όριο για 3-4000χλμ

EVANGELOS
23-02-08, 21:36
Αλλά και ο Νίκος τότε μη σηκώνει θρεντ που να ζητάει στοιχεία και τεκμηριωμένες απαντήσεις αφού δεν υπάρχει πληθυσμός στο φόρουμ που να έχει κάνει τις δοκιμές για να απαντήσει τεκμηριωμένα.

Ακριβώς αυτό λέω ...

Αν δε σας πει στοιχεία για το αμάξι του ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ???

Μπορείς ας πούμε από το μυαλό σου να φανταστείς πόση ροπή έχει ? πόσα άλογα ? , τι λάστιχα έχει ή σκέφτεται να βάλει ? θα κυκλοφορεί με ημισλίκ ? με νορμάλ ? , φοράει άλλα πράγματα που επηρεάζουν τη μετάδοση ?

Αν τώρα ας πούμε γράφει 1ες Α.Ο. ? πως είναι σωστό να βάλει 4.45 ? αν σκέφτεται να κοντύνει το βήμα από τα ελάστικά ? αν σκέφτεται να το μακρύνει ?

Δε θα έπρεπε να ρωτήσει ο κόσμος "ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Μ3 ΣΟΥ ΡΕ ΝΙΚΟ ?"


Κανείς δεν έχει δοκιμάσει διάφορα διαφορικά σε Μ3.
Όποιοι άλλαξαν, έβαλαν απλά άλλο, δεν έκαναν εκτεταμένες δοκιμές.

Έχουν γίνει και μετρήσεις με vbox ΓΙΑ ΜΑΜΑ Μ3 Ε46 με 4.10 διαφορικό

http://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=119367&highlight=4.10+diff+vbox

Μην υποτιμάς τις γνώσεις και εμπειρίες κάποιων από εδώ μέσα, πέραν των χώρων ευθείας και Κερατέας...Η (γρήγορη-απαιτητική) οδήγηση σε διαδρομές έχει άλλες απαιτήσεις και στις ενδιάμεσες σχέσεις μετάδοσης. Και δεν είναι μόνο το dyno η λύση...ή μια βόλτα 300 μέτρων και ''μάθαμε''...:mad:

Τα περί ευθείας Κερατέας δεν τα κατάλαβα ... αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει κουβέντα

"Τι διαφορικό να βάλει ένα αμάξι που δεν ξέρουμε τι είναι ?"

Το να έχεις δει το dyno στο εν λόγω αμάξι δεν είναι λύση
Το να έχεις μπει στο εν λόγω αμάξι δεν είναι λύση
Το να το έχεις οδηγήσει δεν είναι λύση
Το να ξέρεις τι φοράει και πως πάει δεν είναι λύση

Το να μη ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ και να προτείνεις είναι λύση ?



Εδώ στο φόρουμ λίγοι έχουν Μ3, έχετε και τα τηλέφωνα, αν είναι να μη μιλάνε και να λένε τη γνώμη τους οι υπόλοιποι καλά λέει ο


Εν πάσει περιπτώσει, ο Νίκος που έθεσε την απορία και ζήτησε γνώμες, ας αξιολογήσει αυτές που του δόθηκαν από ΟΛΟΥΣ...

Υ.Γ. Άλλο ένα thread γ@μήθηκε από εξυπνάδες.:angryfire:angryfire

Βλέπω θέματα με τα Μ3 πάλι ...

Τι σχέση έχει ποιός έχει Μ3 ?

Μήπως αν ο Αλέξης με το 325 το νιτράτο ή ο muller αν ζήταγε τη γνώμη μας δε θα έπρεπε να ξέρουμε στοιχεία για το αμάξι τους ?

Δηλαδή αν εγώ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ το 318 του Μούλερ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ????

Αν δεν ήξερα πόση ροπή έχει τι λάσιχα φοράει γιατί χρήση το έχει ΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ή ΤΟ ΑΛΛΟ ???

Τα thread γ@μιούνται όταν λέμε όλοι ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ από μια άποψη .... ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ...

κατά τα άλλα σας λέω ... αν σας ενδιαφέρει ότι το Μ3 του Νικολάι είναι λίγο αλλού σε σχέση με μαμά Μ3 .... αν κάποιος μπορεί ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ στοιχέιο να ΜΑΝΤΕΨΕΙ ... ας προτείνει ....

yiannis2002
23-02-08, 21:39
Τα thread γ@μιούνται όταν λέμε όλοι ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ από μια άποψη .... ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ...

Δεν θα επαναληφθεί, στο υπόσχομαι.

EVANGELOS
23-02-08, 21:39
Λοιπόν....άρα φταίει ο Νίκ_Μ3, που έθεσε την απορία χωρίς
-να παραθέσει πλήρη στοιχεία των βελτιώσεων- εργασιών,
-να παραθέσει dyno sheet
-να μας πάει ΟΛΟΥΣ βόλτα
-να οδηγήσουμε όλοι σε κάθε ειδους διαδρομή το αυτοκίνητο του στο όριο για 3-4000χλμ

Όχι δε φταίει ο Νικολάι ...

Αν πάλι έχει κάποιος μαντικές ικανότητες ... ας μαντέψει τι διαφορικό να μπεί σε ένα αμάξι

αγνώστων στοιχείων , δύναμης , επιδόσεων , βελτίωσης ....

Συγνώμη αλλά δημοκρατία δεν είναι να λέμε ότι νά ναι ...

saikoE39
24-02-08, 03:05
Kρααααααα.........
Νικο....ωραιο το εργαλειο....!!!!!!!
Νομιζω πως αν εβαζες ενα 2.93 και ταυτοχρονα...δυο flaps......
Το οχημα θα γινοταν σαν το TAXI DRIVER.......!!!!!!!!:ylsuper:

Ο Νικος ζηταει μια γνωμη.......!!!!!!
Και ο Βαγγος αν δεν το εχετε παρει πρεφα....σαμποταρει τις απαντησεις σας..
Γιατι η μονη του ελπιδα...να μην φαει κολωνες απο το Μονομπουκο ειναι το λαθος Βημα διαφορικου του Νικου...!!!!!!:gaysex:

Χωρις να ξερω την δυναμη και οτι αλλο.....!!!!!!!!!
Νομιζω πως με πιο κοντο βημα....θα ξεκιναει με δευτερα πιο ευκολα παρα με πρωτη......!!!!!!:loser:

NICK_M3
24-02-08, 04:28
παίδες χαλαρά πάντα!!!

vangel chil out ρε!!!

το θέμα του διαφορικού το έθεσα για να μπορέσω να προβώ σε μιά λύση γρήγορα γιατί έρχεται και συγκριτικό και πρέπει να "είμαστε" ετοιμοπόλεμοι......

το 3.91 που φοράει και ο βάγγος το δινει/προτείνει και η ΑCS και ο dinan που είναι "και καλά" επίσημοι tuners bmw...
αλλά και αρκετοί ακόμη βελτωτές...

το κόλημα έρχεται απο την άλλη πλευρά του ατλαντικού που ολα τα αμερικανάκια βάζουν 4.10 και κάνουν και πάρτυ μετά!!!
τρελένονται για την γενική χρήση του αυτοκινήτου και στα διάφορα πατήματα τα 4.10 είναι μπροστά παντού...
εκτός στάσης που μειωνεκτεί στην εκκίνηση....

μαμά ή 3.91 βάζουν στα sc ή turbατα......!!!!!!!!

για αυτό και έχω μπλοκάρει τόσο πολύ...

το 3.91 είναι μια μέση λύση

το 4.10 είναι ακραίο...

το μεν ενα το βάζεις και λες ωραίο αλλά καλό θα ήταν λίγο πιο κοντό

το δε άλλο το βάζεις και λες 1) πάει τάπα γουστάρω, στροφιλίκια βουνά γεμάτες τρίτες 2) οχι ρε πούστ! μου είναι πολύ κοντό έκανα μαλακί@

ο greekM3/GT3 στο ρημάδι του έβαλε διαφορικό που τελειώνει το αμάξι στα 300-305
και είναι και χαρούμενος!!!!
ο δημήτρης χτυπιέται μήνες τώρα να μπει το 4.10....
ο βαγγέλης το 3.91....

το λάστιχο θα παραμείνει στο μαμα κύκλο και είδη φοράει πάλι μαμα νουμεράκια πίσω!!245/40-255/40


υ.γ.
το νεο Μ3ακι με τα 420 φοράει 3.84 βήμα με κόφτη στις 8.400....

MZ3
24-02-08, 05:14
Καταρχην να χαιρεσε το εργαλιο που φανταζομαι ειναι αψογω

καλες βολτες και να το ευχαριστιεσαι μεχρη εκει που δεν παει γιατι το αξηζεις!

με το διαφορικο τωρα..
αν αλαξης το βημα στα λαστιχα δεν ειναι κατι αναλογο με το να αλαζεις το βημα στο διαφορικο? το λεω επειδη αν με πιο μικρο μικρο προφηλ ειναι σαν να κοντενεις το βημα του αυτοκηνητου και ΑΝ υπαρχει προσομιοση για καθε λαστιχο που να αντιστιχοι σε νουμερο διαφορικου.. 4.10 ας πουμαι.. ειναι καλυτερα με διο μεταχειρα λαστιχα πισω αλλο προφιλ να δεις τι σου τεριαζει καλητερα πρην βαλεις χερη στο διαφορικο..

Μια ιδεα ερειξα..

orome_e21
24-02-08, 07:32
ετσι και αλλιώς δεν τελείωσα ακόμη μαζί της.....:screwy:

καταρχην καλοταξιδο........και ο ηχος fantastic.......τωρα θυμαμαι την παραπανω ατακα σου......αν εχεις σκοπο να βαλεις στην κοπελια περισσοτερα αλογα δεν θα τα φρονιμοτερο να σκεφτεις το διαφορικο που θα βαλεις κ για τοτε????:peepwall:μια γνωμη ειπα μην βαρατε...:takecover

Strax
24-02-08, 14:55
Η επιλογή του 3,91 είναι σίγουρα πιο ασφαλής από το 4,10, ιδιαίτερα για το αυτοκίνητο του Νίκου που είναι πολύ πιο δυνατό από μαμά Μ3. Σίγουρα κάνεις και λιγότερους συμβιβασμούς σε θέμα ταξιδιού.

Σε σχέση με τον GreekM3 πρέπει να αναλογιστείς ότι φοράει ημισλίκ 305 πίσω και έχει και ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ παραπάνω βάρος πάνω από τον πίσω άξονα. Δεν συγκρίνονται τα επίπεδα πρόσφυσής του.

Επίσης, τα αμερικανάκια μιλούν με τα καλύτερα για το 4,10 σε μαμά ή σχεδόν μαμά Μ3. Το δικό σου απέχει πολύ.

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Βάζεις 4,10 και αν δεν πετύχει, το πουλάς σε μαμά Μ3 και βάζεις 3,91!!

NICK_M3
18-03-08, 10:06
λεπόν...

το θέμα κορωνοπήνιο αποφασίστηκε παραγγέλθηκε και μέχρι το τέλος της έβδομάδας θα είναι εδω.


τελικά έρχεται το 3.91....


στα "προβλήματα" τώρα. μου δημιουργήθηκε ένα θέμα με την 1η πεταλούδα έχουν παραγγελθεί τα ανταλακτικά και αυτά μάλλον τέλος της βδομάδας θα είναι εδώ.

στα φρένα πάμε για αναβάθμιση και πίσω με τετραπίστονες και μάλλον και σε upgrade τρόμπας φρένων( master cylinder )

επίσης μπήκαν και νεα ζαντάκια. volk ( παλι!!! ) LE37T....λευκά προς το παρόν που και αυτά θα φτιαχτούν στις επόμενες 2 βδομάδες και θα βαφτούν darkgrey

μετά απο το τελείωμα του μοτέρ με την νεα πεταλούδα μια τελική ρύθμιση στο dyno στο μείγμα και έπειτα καταλύτες ( επιτέλους βρήκα αυτά που ήθελα!!! ) και επιστροφή στο τελικό eisennman γιατί πολύ απλά αυτό που έχω τώρα κάνει μόνο για πίστα!!!!

αυτά τα λίγα και αν προκύψει και κάτι ακόμη θα σας ενημερώσω....:bullhorn:

http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/2.jpg

Christos 330i ///M
18-03-08, 10:15
ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;;;

ΜΟΥΝ@Ρ@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PANOSAG
18-03-08, 10:20
Ο ήχος πραγματικά απίστευτος !!!!!:rockon:

Υ.Γ. Σε σε είδα και σε άκουσα την προηγούμενη εβδομάδα κάπου τυχαία στον δρόμο.

m_power_lunatic
18-03-08, 10:53
Νικο το ειδα απο κοντα στην συναντηση την τελευταια και εαν αλλαζα κατι θα ηταν το χρωμα απο τις ζαντες και θα το εκανα τετραμπουκο....ΑΛΛΑ παλι οπως φαινεται βαδιζεις στον σωστο δρομο και εχεις προνοησει!Βαλε και τα φρενα πισω και ΤΕΛΟΣ.....????:yippee::dance:

alexcsl
18-03-08, 11:03
Οι άσπρες ζαντούλες είναι φανταστικές! Φοράει και ένας φίλος στο ραλλάκι του!

Σοβαρά τώρα... παράθεσε αν έχεις πρόχειρα, διαστάσεις και λοιπά στοιχεία από τις ζάντες.

Είναι πιο ελαφριές από τις CE28N;

ΜΕΓΕΙΑ, είναι φουντωτικό, να γίνουνε και τα cups και άσε τις μαιμουδιές.

Nick_compact
18-03-08, 11:31
Από ότι θυμάμαι αυτές οι ζάντες είναι από τις πιο ελαφρές που υπάρχουν στην αγορά, και αν θυμάμαι καλά είναι forged. http://www.wheelweights.net/

NICK_M3
18-03-08, 12:54
τα ζαντάκια είναι
8,5Χ19 εμπρός με ΕΤ42( δυστυχώς έβαλα μια προσθήκη 5mm λόγω ανάρτησης που τα πιατέλα είναι τεράστια άρα ΕΤ37....τα φρένα τα χώραγε μια χαρά και πριν την προσθήκη...)
9,5Χ19 πίσω με ΕΤ22. απλά τέλειο.....

η ζάντα είναι τρελά ελαφριά. είναι πιο ελαφριά απο τα 18αρια τα volk που είχα...
η CE28N είναι ακόμη 200-300gr πιο ελαφριά...
σήκωσα μια 18αρα στο χέρι μου ΤΕ37 στο μαγαζί που ήμουν και πραγματικά έχασα το μπαλάκι...
πολύ ελαφρύ το πράμα ρε παιδιά...
καμία μα καμία σχέση ουτε με LM 18αρια....

μαζί με το λάστιχο αυτήν την στιγμή δεν πρέπει είναι κάθε μεριά πάνω απο 13κιλά.....

όσο για λάστιχα ( σε κανα μήνα δηλαδή...) ή θα μπουν τα cup...ή toyo 888 235/35-295/30.......

αυτά.....

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ρε παίδες....

@alex αν το κρατήσεις μπάξε ζαντάκι τέτοιο για πίστα...το τιμόνι είναι απλά ξυράφι με τόσο ελαφρύ άκρο....τρελή τοποθέτηση το αμάξι με το νέο set up....

@m power lunatic την επόμενη φορά να τα πούμε αναλυτικά!!!!!

InsaneDriver
18-03-08, 13:46
ΕΙΣΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ....

VanVIC
18-03-08, 14:38
ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;;;

ΜΟΥΝ@Ρ@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λένε οτι μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις.
Πού να το ακόυσεις κιόλας ... !!!
Θα χάσεις τη μπάλα, εντελώς.
ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ σου λέω, ΕΞΩΚΟΣΜΟ !
Ασε Χρήστο, άσε...

VanVIC
18-03-08, 14:45
...
το θέμα κορωνοπήνιο ...
τελικά έρχεται το 3.91....


'Οποιος "γρήγορος" σε πετύχει στο δρόμο, ας αφήσει τις μ@λ@κίες και ας αλλάξει δρόμο !

Τέρμα τ'αστεία, το θέαμα είναι ΑΥΣΤΗΡΩΣ ακατάλληλο για επείδοξους "πιλότους".
Αν προκληθεί, θα "παιχθεί" σκληρό πορνό...

Γενικώς OI ΚΟΝΤΡΕΣ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
Μια κόντρα με το συγκεκριμένο Μ(?)3 "σας στέλνει" μια κι'εξω.

Απανταχού "γρήγοροι" TAKE CARE για να μην :gaysex: και:banghead:

Dark_Niaou
18-03-08, 15:23
δεν ανεβάζεις πρίν την αλλαγή του μονόμπουκου ένα βιντεάκι στο you tube με τον ήχο του θηρίου... Ετσι για να βλέπουμε και εμείς....;

EVANGELOS
18-03-08, 16:11
Οι άσπρες ζαντούλες είναι φανταστικές! Φοράει και ένας φίλος στο ραλλάκι του!...

Kαι στο saxo του κοτσίδα νομίζω ... :D


Τα ΤΕ37 θα βαφτούν ... και θα είναι σωστά

Το μονόμπουκο είναι χάρμα ακούειν αλλά όχι χάρμα ιδέσθε ... και σίγουρα όχι χάρμα όταν σε σταματάνε οι μπλέ ... γίνεται χοντρό ... χαλάνε τα ντεσιμπελόμετρα ... πάντως από τις 6 και μετά είναι ΘΕΜΑ ο ήχος του ελέυθερου ...

NICK_M3
18-03-08, 17:06
οριστε λοιπόν...

εκκινηση ρελαντι με κρυο μοτερ...

http://www.youtube.com/watch?v=Ec3VU_YykTw


γκαζάκι μέχρι της 6krpm....( οπως λέει και ο βαγγ μετα τις 6 αρχίζει το χοντρό...!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=TwB1MUfXatM

σύντομα θα γίνει και ενα flyby με αρκετο φορτίο στο μοτερ ώστε να το ακούσετε κανονικά!!!

αν δεν με έχουν δέσει πρώτα.....:smashtard

STR
19-03-08, 08:16
Ο Χριστος και η Παναγια. Τι εφτιαξες αγορι μου?
Να το χαιρεσαι με πολλα απροβληματιστα χλμ!!!

VanVIC
19-03-08, 08:44
οριστε λοιπόν...

εκκινηση ρελαντι με κρυο μοτερ...

...

γκαζάκι μέχρι της 6krpm....( οπως λέει και ο βαγγ μετα τις 6 αρχίζει το χοντρό...!!!)

...

Τίποτα, τίποτα, αυτά τα video είναι παραπλανητικά.
Τ'αμάξι ακούγεται και σου σηκώνεται η ... τρίχα.
Οταν άνοιγε στην Α.Ο. το ακούγαμε απο χιλιόμετρο ! Δεν υπερβάλω.
Χρείαζεται live experience για να καταλάβεις και να "συγκινηθείς"...

Και πάλι μπράβο στον "Μαέστρο" !

E46 POWER
25-03-08, 19:52
Νικο επιτελους τελος καλο ολα καλα...φτου να μην στο ματιαξω και φτου ρε γαμωτο γιατι να μην εχω και εγω ενα τετοιο κουκλι στο γκαραζ μου....καλοταξιδο φιλε και σου ευχομαι ακομα καλυτερα αποτελεσματα στο dyno γιατι επεσε πολυ δουλεια απ οσο διαβασα...

υγ..Προς Σερρες μερια δεν θα ξαναανεβεις?

InsaneDriver
03-04-08, 22:37
Νίκο εγώ με τόσο καιρό που πέρασε το αμάξι σε συνεργεία και το μοτέρ στον πάγκο, θα έκανα σε όλο το μοτέρ κρυογενική επεξεργασία ώστε να εξαλειφθούν οι παραμένουσες τάσεις που έχουν τα μέταλλα.

Έχεις ακούσει σε λειτουργεία μοτέρ μετά από τέτοια επεξεργασία να δεις την διαφορά στον ήχο και το πως κελαηδάει;

Έχει διαφορά και στην απόδοση και στην αξιοπιστία των μετάλλων στις μεταβολές της θερμοκρασίας και και και...

Θα ήταν μεγάλη μαγκιά να το έκανες.

Σου βάζω ιδέες;:banhim:

oldcarskickass
03-04-08, 22:49
Νίκο εγώ με τόσο καιρό που πέρασε το αμάξι σε συνεργεία και το μοτέρ στον πάγκο, θα έκανα σε όλο το μοτέρ κρυογενική επεξεργασία ώστε να εξαλειφθούν οι παραμένουσες τάσεις που έχουν τα μέταλλα.

Έχεις ακούσει σε λειτουργεία μοτέρ μετά από τέτοια επεξεργασία να δεις την διαφορά στον ήχο και το πως κελαηδάει;

Έχει διαφορά και στην απόδοση και στην αξιοπιστία των μετάλλων στις μεταβολές της θερμοκρασίας και και και...

Θα ήταν μεγάλη μαγκιά να το έκανες.

Σου βάζω ιδέες;:banhim:


Αυτό γίνεται στο ΣΥΝΟΛΟ του μοτέρ ή στο κάθε εξάρτημα ξεχωριστά;

InsaneDriver
03-04-08, 22:52
Αυτό γίνεται στο ΣΥΝΟΛΟ του μοτέρ ή στο κάθε εξάρτημα ξεχωριστά;

Λύνεται όλο το μοτέρ και κάνεις σε όποιο κομμάτι θες. Και σασμάν κάνεις αν θες, μετάδοση, φρένα, τουρμπίνες. Ότι είναι μεταλικό δηλαδή...

oldcarskickass
03-04-08, 23:24
Λύνεται όλο το μοτέρ και κάνεις σε όποιο κομμάτι θες. Και σασμάν κάνεις αν θες, μετάδοση, φρένα, τουρμπίνες. Ότι είναι μεταλικό δηλαδή...


Ναι την ξέρω την διαδικασία απλά μου φάνηκε περίεργο όπως το είπες, δλδ κατάλαβα ότι γίνεται σε ολόκληρο το μοτέρ.


Κάπου είχα διαβάσει (βιβλίο όχι νετ) ότι η USPS (νομίζω) έδωσε για κρυογενική ανακρυστάλλωση όλους τους δίσκους από όλα τα φορτηγάκια της και οι δίσκοι επέκτειναν 4 φορές κατά μέσο όρό τον μέσο όρο ζωής τους.

Το ίδιο κάνουν και στα ελατήρια στο NASCAR, όχι βέβαια ότι τους νοιάζει ο χρόνος ζωής στο βαθμό που μας νοιάζει εμάς, εκεί θέλουν απλά να βγάλουν τον αγώνα, απλά οι ιδιότητες των << ακατέργαστων >> υλικών αναβαθμίζονται ΤΟΣΟ πολύ ώστε έχουν αισθητές διαφορές στο επεξεργασμένο με το μη.

ni19852003
04-04-08, 00:59
Ρε αυτό είναι Δεινόσαυρος δεν είναι αμάξι!!! Γιαυτό στη συνάντηση το χατε βάλει στη μέση μέση μπροστά μου και το κοιτουσατε όλοι ε??? Απαπαπά!!! Να το χαίρεσαι φίλε!! :)

NICK_M3
04-04-08, 07:13
Νίκο εγώ με τόσο καιρό που πέρασε το αμάξι σε συνεργεία και το μοτέρ στον πάγκο, θα έκανα σε όλο το μοτέρ κρυογενική επεξεργασία ώστε να εξαλειφθούν οι παραμένουσες τάσεις που έχουν τα μέταλλα.

Έχεις ακούσει σε λειτουργεία μοτέρ μετά από τέτοια επεξεργασία να δεις την διαφορά στον ήχο και το πως κελαηδάει;

Έχει διαφορά και στην απόδοση και στην αξιοπιστία των μετάλλων στις μεταβολές της θερμοκρασίας και και και...

Θα ήταν μεγάλη μαγκιά να το έκανες.

Σου βάζω ιδέες;:banhim:

ευχαριστώ ρε ψηλέ...
μας υποχρέωσες!!!!:mad::mad:

τώρα το λές????????
τοσο καιρό που ήταν στους πάγκους σαν ντομάτες στην λαϊκή γιατί δεν το έλεγες?? ε??????

πραγματικά δεν ήξερα για αυτην την διαδικασία!!!!

την επόμενη φορά ή στο επόμενο μοτέρ.....:ban:

NICK_M3
04-04-08, 07:22
Και τωρα τα προτελευταία νέα...

μπήκε νέα πεταλούδα η 1η!!
έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις...
φτιάτηκαν τα θεματάκια με ποτενσιόμετρα γκαζιού...
έγινε service oil έτσι να κάνει και ένα τέτοιο....
μπήκε λεβιεδάκι απο το competition package της bmw...



δευτέρα μπαίνει σε άλλο συνεργείο για το κορωνοπηνιο το οποίο και παρέλαβα προψές....

ίσως και αύριο να μπορέσω να βάλω τα πίσω φρένα

και την άλλη παρασκευή να μπεί και η νέα τρόμπα φρένων και ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα μείνει ακόμη μια δυναμομέτρηση να γίνει στο αμάξι όπως είχα πει ( με 5η αυτήν την φορά...) και πραγματικά τελείωσα.....

ξεκινάμε να μαζευόμαστε για το επόμενο project σιγα σιγά.....:takecover:icon02:

santo
04-04-08, 07:32
ξεκινάμε να μαζευόμαστε για το επόμενο project σιγα σιγά.....:takecover:icon02:

Να γίνουν οι προκαταβολές!!!!:bricks1:

VanVIC
04-04-08, 08:27
...
ξεκινάμε να μαζευόμαστε για το επόμενο project σιγα σιγά.....

Να γίνουν οι προκαταβολές!!!!:bricks1:

Προτείνω να περιμένει λίγο ακόμα για το V-Spec για να μην χρειαστεί να "πειράξει" τίποτα (και να θέλει μάλλον δύσκολο θα 'ναινα βρεί κάτι καλύτερο απ'αυτά που θα έχει το θηρίο...)

InsaneDriver
04-04-08, 10:36
ευχαριστώ ρε ψηλέ...
μας υποχρέωσες!!!!:mad::mad:

τώρα το λές????????
τοσο καιρό που ήταν στους πάγκους σαν ντομάτες στην λαϊκή γιατί δεν το έλεγες?? ε??????

πραγματικά δεν ήξερα για αυτην την διαδικασία!!!!

την επόμενη φορά ή στο επόμενο μοτέρ.....:ban:

Στη διάθεση σου για φουντώματα συνεχώς...

Απλα τελευταία έχω ενημερωθεί για την όλη διαδικασία και έχω διαβάσει λίγο μιας και οι ''παραμένουσες τάσεις'' των μετάλων είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Εγγυημένη διαφορά πάντως. Το χρησιμοποιούν από Nasa μέχρι και στα motorsport ή ακόμα και στις κάνες των όπλων. Περιλαμβάνει δύο στάδια. Την ψύξη και την δόνηση των μετάλων ώστε να φύγουν οι τάσεις.

Είναι δυνατόν το δικό σου ''όπλο'' να μην έχει επεξεργαστεί; :icon42:

Υ.Γ: Μίλαγα με Speis προχθές και μου έλεγε ότι κάτι πρέπει να κάνει για να σε περνάει γιατί το αμάξι σου είναι αλλού.

oldcarskickass
04-04-08, 12:20
Στη διάθεση σου για φουντώματα συνεχώς...

Απλα τελευταία έχω ενημερωθεί για την όλη διαδικασία και έχω διαβάσει λίγο μιας και οι ''παραμένουσες τάσεις'' των μετάλων είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Εγγυημένη διαφορά πάντως. Το χρησιμοποιούν από Nasa μέχρι και στα motorsport ή ακόμα και στις κάνες των όπλων. Περιλαμβάνει δύο στάδια. Την ψύξη και την δόνηση των μετάλων ώστε να φύγουν οι τάσεις.

Είναι δυνατόν το δικό σου ''όπλο'' να μην έχει επεξεργαστεί; :icon42:

Υ.Γ: Μίλαγα με Speis προχθές και μου έλεγε ότι κάτι πρέπει να κάνει για να σε περνάει γιατί το αμάξι σου είναι αλλού.


Και σε πιο Hardcore εφαρμογές την ψύξη σε συνδυασμό με θέρμανση και ξανά ψύξη.

NICK_M3
04-04-08, 13:18
Προτείνω να περιμένει λίγο ακόμα για το V-Spec για να μην χρειαστεί να "πειράξει" τίποτα (και να θέλει μάλλον δύσκολο θα 'ναινα βρεί κάτι καλύτερο απ'αυτά που θα έχει το θηρίο...)

για το GTR γενικότερα το σκέφτομαι...

είναι σε λίγες μέρες να δώσω προκαταβόλα και αρχιζω και το ξανα-επεξεργάζομαι!!!!

πάντως το vspec θα είναι λίγο μπροστά ιδιαίτερα σε θέμα τιμής.....

Στη διάθεση σου για φουντώματα συνεχώς...

Απλα τελευταία έχω ενημερωθεί για την όλη διαδικασία και έχω διαβάσει λίγο μιας και οι ''παραμένουσες τάσεις'' των μετάλων είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Εγγυημένη διαφορά πάντως. Το χρησιμοποιούν από Nasa μέχρι και στα motorsport ή ακόμα και στις κάνες των όπλων. Περιλαμβάνει δύο στάδια. Την ψύξη και την δόνηση των μετάλων ώστε να φύγουν οι τάσεις.

Είναι δυνατόν το δικό σου ''όπλο'' να μην έχει επεξεργαστεί; :icon42:

Υ.Γ: Μίλαγα με Speis προχθές και μου έλεγε ότι κάτι πρέπει να κάνει για να σε περνάει γιατί το αμάξι σου είναι αλλού.

όπως σου είπα κάτι έχω στο μυαλό μου για επόμενο project....

οπότε επειδή απο αυτήν την φορά μάθαμε κάποια πολύ καλά και σοβαρά πράγματα για το επόμενο θα είμαστε πιο συγκεκριμένοι και πιο ακραίοι....
οπότε θα πρέπει να μου τα πείς αναλυτικά κάποια στιγμή......

υ.γ με τον νίκο ακόμη δεν έχει κάτσει να ανοίξουμε...απλά ξέρει οτι ξέρει απο οτι του έχουν μεταφέρει και απο οτι του έχουν πει άλλοι...είδε και χρόνους απο driftbox και λέει οτι λέει.....

Και σε πιο Hardcore εφαρμογές την ψύξη σε συνδυασμό με θέρμανση και ξανά ψύξη.

είπαμε...στο επόμενο θα χρειαστούμε τα φώτα σας γιατί δεν γνωρίζω καν αυτή την διαδικασία....

VanVIC
04-04-08, 15:09
...για το GTR γενικότερα το σκέφτομαι...

είναι σε λίγες μέρες να δώσω προκαταβόλα και αρχιζω και το ξανα-επεξεργάζομαι!!!!

πάντως το vspec θα είναι λίγο μπροστά ιδιαίτερα σε θέμα τιμής.....


....

Εγώ αυτές τίς μέρες δοκιμάζω το GT-R και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Εκπληκτικός ήχος (Β&W7.1), φορτωμένο σαλόνι (λίγο κουραστικό απο τα πολλά κουμπιά) και πολύ ωραίο πάτημα στις "ανοιχτές".
Και τα φρένα πολύ δυνατά δείχνουν και ιδιαίτερα ανθεκτικά.
Παρ'όλα αυτά όμως μου δίνει την αίσθηση οτι είναι "βαρύ". Δεν ξέρω μήπως είναι θέμα συνήθειας...
Το βράδυ θα έχω και το Μ3 Ε92 (λέω να διαλέξω το λευκό) και θα δώ και την άλλη άποψη.

Αν κάνεις κέφι, να κανονίσουμε να δοκιμάσεις και σύ πριν δώσεις προκαταβολή.
Αν θέλει και κανείς άλλος ας έρθει...
ετσι κι'αλλιώς το ...playroom χωράει αρκετούς :rofl2::dblthumb2

konc
04-04-08, 16:23
σύντομα θα γίνει και ενα flyby με αρκετο φορτίο στο μοτερ ώστε να το ακούσετε κανονικά!!!

αν δεν με έχουν δέσει πρώτα.....:smashtard

Ενταξει, αυτό θέλω να το ακούσω οπωσδήποτε...Είναι αλλού, τέλος.
Είμαι επίσης πολύ περίεργος να ακούσω τι νούμερα θα βγάλεις.

Φταίνε οι φτωχές μου γνώσεις στα Μ ή όντως έχουμε να κάνουμε με ένα από τα καλύτερα ατμοσφαιρικά Μ3? Εεε?

E30_318is
05-04-08, 09:03
Για πληροφορίες στην κρυογενική επεξεργασία
http://en.wikipedia.org/wiki/Cryogenics
http://www.cryogenics.gr/gr/index.html

DoctorAbo
07-04-08, 00:38
Στη διάθεση σου για φουντώματα συνεχώς...

Απλα τελευταία έχω ενημερωθεί για την όλη διαδικασία και έχω διαβάσει λίγο μιας και οι ''παραμένουσες τάσεις'' των μετάλων είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Εγγυημένη διαφορά πάντως. Το χρησιμοποιούν από Nasa μέχρι και στα motorsport ή ακόμα και στις κάνες των όπλων. Περιλαμβάνει δύο στάδια. Την ψύξη και την δόνηση των μετάλων ώστε να φύγουν οι τάσεις.

Είναι δυνατόν το δικό σου ''όπλο'' να μην έχει επεξεργαστεί; :icon42:

Υ.Γ: Μίλαγα με Speis προχθές και μου έλεγε ότι κάτι πρέπει να κάνει για να σε περνάει γιατί το αμάξι σου είναι αλλού.


Οι παραμένουσες τάσεις είναι γεγωνός ..... σε ένα πρόσφατα χυτευμένο ή συγκολημένο μέταλο. Όταν όμως μιλάμε για ένα κορμό κινητήρα ο οποίος έχει χυτευθεί πριν ας πούμε πέντε χρόνια, έχει διανύσει (ας πούμε πάλι) 60.000 χλμ. και ζεσταίνεται - κρυώνει - ζεσταίνεται κυρώνει κλπ, υπόκειται και στους συνεχείς κραδασμούς της λειτουργίας του, συγνώμη ρε αδέλφια αλλά θεωρείται πλήρως ανοπτυμένο και επί το λαϊκότερον απλά έχει ψωφήσει τελίως και δεν έχει μείνει μέσα του καμμία τάση.

Ιδιαίτερα στη περίπτωση ενός κινητήρα ο οποίος μόλις επανακατεργάστηκε αφού πρώτα είχαν ψωφήσει τα μέταλλα του κορμού και του καπακιού ενδεχομένως μιλάμε πλέον για ένα μοτεράκι που είναι απλά καλύτερο από ένα καινούργιο.

Μη μασσάς φίλε Νίκο

NICK_M3
07-04-08, 08:06
Οι παραμένουσες τάσεις είναι γεγωνός ..... σε ένα πρόσφατα χυτευμένο ή συγκολημένο μέταλο. Όταν όμως μιλάμε για ένα κορμό κινητήρα ο οποίος έχει χυτευθεί πριν ας πούμε πέντε χρόνια, έχει διανύσει (ας πούμε πάλι) 60.000 χλμ. και ζεσταίνεται - κρυώνει - ζεσταίνεται κυρώνει κλπ, υπόκειται και στους συνεχείς κραδασμούς της λειτουργίας του, συγνώμη ρε αδέλφια αλλά θεωρείται πλήρως ανοπτυμένο και επί το λαϊκότερον απλά έχει ψωφήσει τελίως και δεν έχει μείνει μέσα του καμμία τάση.

Ιδιαίτερα στη περίπτωση ενός κινητήρα ο οποίος μόλις επανακατεργάστηκε αφού πρώτα είχαν ψωφήσει τα μέταλλα του κορμού και του καπακιού ενδεχομένως μιλάμε πλέον για ένα μοτεράκι που είναι απλά καλύτερο από ένα καινούργιο.

Μη μασσάς φίλε Νίκο


οκ
εγω πείστηκα!!!

αφού του ανθρώπου του μιλάνε τα μέταλλα!!!!

το κατέχει πολύ το θέμα και δεν μου πέφτρι λόγος!!!!

thanks doc!!!!!

NICK_M3
15-04-08, 11:36
λοιπόν για μια ακόμη φορά εδω...

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΠΑΞΙΜΟ έγινε επιτυχώς!!!!!

το κορωνοπηνιο μπήκε στο αμάξι
το 3.91....

το αμάξι απλά άλλαξε συμπεριφορά άρδην!!!!

και θα πώ και γω με την σειρά μου οτι ΕΤΣΙ έπρεπε να το βγάζουν απο την μανούλα του!!!!
έκανα χαλαρά 120χλμ και κανα 5αρι full στροφές για να "στρώσει"....

τι να πω...τρελή μόντα και το αμάξι ακούει τραγικά....
επιτάχυνση, σε αίσθηση τουλάχιστον, πολύ μεγαλύτερη ( θα ξαναμετρήσω χρόνους να δω τι ακριβώς έκανε...) και οταν κινείσαι εντος πόλης απλά τρελά ξεκούραστο το αμάξι...
φανταστείτε οδος καποδιστρίου το Μ3 με 5η και 3000 στροφές...απόλαυση....

στα μείον θα έλεγα λόγω δύναμης και μόνο το αμάξι είναι πολύ νευρικό και θέλει σύνεση με το γκάζι γιατί διπλώνει πολύ ακόμη και με 3η σε πολλούς δρόμους
χτες το βράδυ σε τυχαία συνάντηση με κομπρεσεράτα Μ3 αττική οδο μου άνοιξαν 3-4 αυτοκίνητα σε φιλικό πάτημα γιατί σε αλλαγή απο 2η σε 3η το dsc ( το έιχα ξεχάσει ανναμένο...) έκοψε εντελώς το αμάξι για περίπου 2 δευτερόλεπτα...
να γίνουν οι δοκιμές με γνωστά μας αυτοκίνητα και μη και να πούμε οτι κάπου εδω γράφουμε το μηχανολογικό τέλος για αυτό το αμάξι......

και μερικές φωτο :
http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/10042008299.jpg
http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/10042008298.jpg
http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/10042008301.jpg
http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/10042008300.jpg


υ.γ τα ζαντάκια βάφτηκαν και ήδη τα πρώτα σχόλια ήταν πολύ καλά...
θα ακολουθήσουν φώτο και απο αυτό.......

Strax
15-04-08, 13:40
Και μελάνι βλέπω, για να γίνει η σωστή τοποθέτηση!!

VanVIC
15-04-08, 13:50
...χτες το βράδυ σε τυχαία συνάντηση με κομπρεσεράτα Μ3 αττική οδο μου άνοιξαν 3-4 αυτοκίνητα σε φιλικό πάτημα ...

Καλά και 'σύ κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια ή νομίζεις τοι θα τους φτάσεις με την Ν/Α βελτίωση ?
Αν είναι δυνατόν...

Δεν ξέρεις που πουλάνε κομπρέσορες ρε Νίκο ?!?!:bigthumb:

shido
15-04-08, 14:05
ετσι και Βαλει τωρα κομπρεσορα θα το παρει το μοτερακι στο χερι .Ειναι τελειο με την συμπιεσουλα του και με ολα του.
Με γειες Νικολα
Ακομα βολτα περιμενω...

VanVIC
15-04-08, 14:08
ετσι και Βαλει τωρα κομπρεσορα θα το παρει το μοτερακι στο χερι .Ειναι τελειο με την συμπιεσουλα του και με ολα του.
Με γειες Νικολα
Ακομα βολτα περιμενω...

εμείς να τα βλέπουμε που πάμε να "βιάσουμε" τα μοτεράκια μας...:tapedshut

shido
15-04-08, 14:11
εμείς να τα βλέπουμε που πάμε να "βιάσουμε" τα μοτεράκια μας...:tapedshut

μην μπερδευεις το μοτερ του νικου με τα δικα μας Βαγγελη.Εμας οπως και τα μαμα Μ3 0,5bar δουλευει ανετα,μετα πρεπει να κατεβασεις συμπιεση,τωρα ο νικος την εχει ανεβασει,που να μπει αυτο το πραμα

VanVIC
15-04-08, 14:18
καλά άσε δεν μπερδεύομαι, πλάκα του κάνω

shido
15-04-08, 14:20
εννουσα αυτο που ειπες για τα δικα μας..χεχε

InsaneDriver
16-05-08, 00:11
Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο για τη βόλτα, για το ότι δέχτηκε να δοκιμάσει το αμάξι του με ενός φίλου μου παρόλο που έχει ακόμα ένα θεματάκι και δεν δουλεύει τέλεια το μοτέρ.

Φίλε Νίκο το αμάξι σου είναι ΑΛΛΟΥ...Δεν περίμενα ποτέ να μπω σε Μ3 και να πω: Πως πάει έτσι το γ@μήδι; Τι δύναμη είναι αυτή;

Συγχαρητήρια για το εργαλείο!!!

Υ.Γ: Η μαμά ήταν αλλού λέμε...

InsaneDriver
16-05-08, 10:26
Να συμπληρώσω κάτι...
Του Νικολάι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Μ3 ...

Για αυτό και λέω αν δεν έχετε μπει μέσα ή έχτω δεν τις καμπύλες ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΙ ... ΜΗ ΒΙΑΖΟΣΑΣΤΕ ...


Όταν ο Βαγγέλης έγραφε αυτά, εγώ σκεφτόμουν: Τι μας λέει τώρα αυτός; Μας δουλεύει; Θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε;


Τελικά μπήκα μέσα και ΟΝΤΩΣ αυτό δεν είναι Μ3...:banghead:
Πόσο δίκιο είχε!!!

greekm3
16-05-08, 11:43
Να συμπληρώσω κάτι...


Όταν ο Βαγγέλης έγραφε αυτά, εγώ σκεφτόμουν: Τι μας λέει τώρα αυτός; Μας δουλεύει; Θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε;


Τελικά μπήκα μέσα και ΟΝΤΩΣ αυτό δεν είναι Μ3...:banghead:
Πόσο δίκιο είχε!!!
+100000000000000000000000000000000000000000000

NICK_M3
16-05-08, 12:39
Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο για τη βόλτα, για το ότι δέχτηκε να δοκιμάσει το αμάξι του με ενός φίλου μου παρόλο που έχει ακόμα ένα θεματάκι και δεν δουλεύει τέλεια το μοτέρ.

Φίλε Νίκο το αμάξι σου είναι ΑΛΛΟΥ...Δεν περίμενα ποτέ να μπω σε Μ3 και να πω: Πως πάει έτσι το γ@μήδι; Τι δύναμη είναι αυτή;

Συγχαρητήρια για το εργαλείο!!!

Υ.Γ: Η μαμά ήταν αλλού λέμε...

Να συμπληρώσω κάτι...


Όταν ο Βαγγέλης έγραφε αυτά, εγώ σκεφτόμουν: Τι μας λέει τώρα αυτός; Μας δουλεύει; Θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε;


Τελικά μπήκα μέσα και ΟΝΤΩΣ αυτό δεν είναι Μ3...:banghead:
Πόσο δίκιο είχε!!!


ευχαριστώ ρε ψηλέ για τα καλά σου λόγια και την βραδια που κανόνισες!!!!!

θα ξαναγίνει το βολτάκι μόλις λυθεί το προβληματάκι που έχω...
και θα ξαναβρεθούμε με τον φίλο βίκτωρα...

απλά σου λέω οτι το αμάξι κατ' εμε είναι αρκετά κάτω αυτές τις μέρες.....;)

NICK_M3
27-05-08, 09:06
λεπόν...

το αμάξι είχε ενα προβληματάκι...

είχε τρυπησει η μεμβράνη απο το σεβρό του το οποίο και αλλάχτηκε και μας δημιουργούσε θέμα με την εισαγωγή...
μπήκε η νέα τρόμπα φρένων ( ακόμη δεν έχω πάει να βάλω τα πίσω....)

επεξεργάζεται το θέμα νέας ολόσωμης εξάτμισης μιας και η απόδοση είναι πεσμένη λόγω και της εξάτμισης που έχει μπει επάνω στο αμάξι
θα δούμε πως θα καταλήξει και αυτό...

σε βόλτα λάρισα την κυριακή να δώ τον τρελό greekM3 βρέθηκα στο δρόμο με 2 μηχανάκια gsxr750...
στις στροφές απο τις μικροθήβες και αφού μου έκανε νόημα το ένα παληκάρι πλακωνόμαστε στο στρίψιμο και οι 3 με 230-240 παντού....τα μηχανάκια να πλαγιάζουν να γλυκο γλιστρούν μπροστά μου και εγω να τσιμπάω τα φρένα για να μην τα περάσω μέσα στις στροφές....

και το γκολ...στην ευθεία πριν τον βόλο βγαίνωντας με περίπου 240+ απο μια αριστερή πλακωνόμαστε και στα 290 κοντέρ μου περνάω τα μηχανάκια με τέρμα γκάζι και το Μ3 ακάθεκτο μέχρι περίπου τα 320 κοντέρ!!!! η βελόνα είχε κατέβει περίπου 2εκ μετά τα 300 του κοντέρ και είχε κιάλλο!!!!
δυστυχώς η γυναίκα μου δεν έβγαλε φωτο....
πραγματικά έπαθα σοκ μιας και πρώτη φωρά με το 46αρι ξεπερνάω τα 300χλμ.....

βγαίνω λάρισα κατεβαίνω απο το αμάξι και τι να δω...τα μπροστινά spliters του προφυλακτήρα είχαν ξεκουμπωθεί μέχρι την μέση απο την μεγάλη πίεση στα τόσα χλμ....!!!! :)

αυτά τα λίγα και σύντομα πάλι κοντά σας με νέα επεισόδια...

υ.γ. το αμάξι ζητήθηκε απο το power για ενα συγκριτικό με Μ3Ε92 & Ε92 335( του Μ3est )
η φωτογράφηση έγινε και είναι να γίνουν και οι μετρήσεις....

και μια teaser pic....
http://i274.photobucket.com/albums/jj279/nick_M3/21052008402.jpg

InsaneDriver
27-05-08, 09:18
Νίκο ψήσου για επαναλήψεις τώρα που έλυσες το θέμα!

gnx
27-05-08, 09:33
Θα μας πεις για ποιο τευχος ειναι;

NICK_M3
27-05-08, 09:47
Νίκο ψήσου για επαναλήψεις τώρα που έλυσες το θέμα!

οχι ακόμη ψηλέ
να τελειώσω και κάτι ακόμη....:king:

Θα μας πεις για ποιο τευχος ειναι;

απο οτι μας είπαν είναι για ιουλίου/αυγούστου....

θα δούμε...

Christos 330i ///M
27-05-08, 11:16
Ωραια!!!!

Τωρα μαληστα!!!!

Ειχαμε σχεδον ηρεμησει . . .

Και ξανατρελαθηκαμε . . .

Τι ζαντα ειναι αυτη ρε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα παρω το power και θα το κανω κορνιζα . . .

Nick_compact
27-05-08, 15:13
Άυτό το power θα είναι συλλεκτικό τεύχος...... :D

NICK_M3
27-05-08, 15:14
Ωραια!!!!

Τωρα μαληστα!!!!

Ειχαμε σχεδον ηρεμησει . . .

Και ξανατρελαθηκαμε . . .

Τι ζαντα ειναι αυτη ρε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα παρω το power και θα το κανω κορνιζα . . .


ηρεμία τάξη & ασφάλεια!!!

είναι η λευκή αλλά βαμένη!!!:love:

stefos
27-05-08, 16:15
...μας πρόλαβε ο ανταγωνισμός βλέπω.

zaharias
27-05-08, 16:22
Eλπιζω να εχει και κανα dvd να αρρωστησουμε λιγακι ακομα...

Αλλιως, να γινει κανενα video Nικο...

Και παλι Μπραβο, να το χαιρεσαι!

Sokin M3
27-05-08, 17:42
Επειδη ειμαι νεος στο forum σας(αλλωστε ειμαι κατοχος ενος Μ3 e46 καμια 10 μερες)διαβασα με πολυ προσοχη το συγκεκριμενο θεμα...

με το προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα (Rx8 turbo) εζησα αντιστοιχες καταστασεις με τον Νικο....

θελω να καταληξω οτι ειναι πολυτιμες οι εμπειρειες του Νικου και θεωρω οτι ειναι ανεκτιμητες....

πραγματικα συνονοματε εχεις αφιερωσει χρονο,χρημα,χαρες,λυπες για την μπεμπα σου....

εχεις απιστευτο και απειρο μερακι για την Μ και μπραβο σου.....


αλλα απο εκει που υπολογισα να ηρεμησω εσυ μας εβαλες σε σκεψεις:banghead:

τι να πω :jester:

Και παλι συνχαρητηρια για την δουλεια σου

greekm3
27-05-08, 18:12
σε βόλτα λάρισα την κυριακή να δώ τον τρελό greekM3 βρέθηκα στο δρόμο με 2 μηχανάκια gsxr750...
στις στροφές απο τις μικροθήβες και αφού μου έκανε νόημα το ένα παληκάρι πλακωνόμαστε στο στρίψιμο και οι 3 με 230-240 παντού....τα μηχανάκια να πλαγιάζουν να γλυκο γλιστρούν μπροστά μου και εγω να τσιμπάω τα φρένα για να μην τα περάσω μέσα στις στροφές....

και το γκολ...στην ευθεία πριν τον βόλο βγαίνωντας με περίπου 240+ απο μια αριστερή πλακωνόμαστε και στα 290 κοντέρ μου περνάω τα μηχανάκια με τέρμα γκάζι και το Μ3 ακάθεκτο μέχρι περίπου τα 320 κοντέρ!!!! η βελόνα είχε κατέβει περίπου 2εκ μετά τα 300 του κοντέρ και είχε κιάλλο!!!!
δυστυχώς η γυναίκα μου δεν έβγαλε φωτο....
πραγματικά έπαθα σοκ μιας και πρώτη φωρά με το 46αρι ξεπερνάω τα 300χλμ.....

βγαίνω λάρισα κατεβαίνω απο το αμάξι και τι να δω...τα μπροστινά spliters του προφυλακτήρα είχαν ξεκουμπωθεί μέχρι την μέση απο την μεγάλη πίεση στα τόσα χλμ....!!!! :)



στο γυρισμο φανταζομια θα πηγαινες πιο χαλαρα...ησουνα και πιο βαρυς απο τα παιδιακια:tapedshut....οσο για τον ντραγκστερα με το ΕVO,ακομη παραμιλαει για το πως ακουγοτανε το Μ3 ακι σου:icon42:..........

greekm3
27-05-08, 18:15
...μας πρόλαβε ο ανταγωνισμός βλέπω.
....σφυρα και εμεις εδω ειμαστε;)......sory για το off

VanVIC
27-05-08, 19:44
...βρέθηκα στο δρόμο με 2 μηχανάκια gsxr750...
στις στροφές απο τις μικροθήβες και αφού μου έκανε νόημα το ένα παληκάρι πλακωνόμαστε στο στρίψιμο και οι 3 με 230-240 παντού....τα μηχανάκια να πλαγιάζουν να γλυκο γλιστρούν μπροστά μου και εγω να τσιμπάω τα φρένα για να μην τα περάσω μέσα στις στροφές....

και το γκολ...στην ευθεία πριν τον βόλο βγαίνωντας με περίπου 240+ απο μια αριστερή πλακωνόμαστε και στα 290 κοντέρ μου περνάω τα μηχανάκια με τέρμα γκάζι και το Μ3 ακάθεκτο μέχρι περίπου τα 320 κοντέρ!!!! η βελόνα είχε κατέβει περίπου 2εκ μετά τα 300 του κοντέρ και είχε κιάλλο!!!!
δυστυχώς η γυναίκα μου δεν έβγαλε φωτο....
πραγματικά έπαθα σοκ μιας και πρώτη φωρά με το 46αρι ξεπερνάω τα 300χλμ.....

...

αυτά για να κατλάβουμε πόσο έχει ξεφύγει ο φίλτατος Νίck.
Δεν τον απασχολούν πλέον τα άλλα τετρατροχα και πλέον βρίσκει ενδιαφέρον σε συσγκρίσεις με μηχανές !

Αντε και με Mirage 2000.
Ειλικρινά.

super duper
27-05-08, 20:07
νίκο,δεν παιζεται το εργαλείο

NICK_M3
27-05-08, 20:15
στο γυρισμο φανταζομια θα πηγαινες πιο χαλαρα...ησουνα και πιο βαρυς απο τα παιδιακια....οσο για τον ντραγκστερα με το ΕVO,ακομη παραμιλαει για το πως ακουγοτανε το Μ3 ακι σου..........

τρελό φαϊ λέμε αγορίνα μου!!!
εφαγα μέχρι δακρύων
σε κανα 2-3 βδομάδες που θα ανέβω για μπανάκι να τον φωνάξεις να ακούσει το νεο εξατμισάκι!!!
νομίζω θα χαρεί πιο πολύ!!!!

υ.γ. τα εγγόνια μου έχουν μαγιό bmw-sauber ή να φροντίσει ο "παππούς" ???????????:):)

...μας πρόλαβε ο ανταγωνισμός βλέπω.

stef τα παιδιά απο το power μου το είχαν πει απο τότε που το αμάξι άρχισε τις βόλτες στα γνωστά μέρη....
αλλά τόσο καιρό τώρα δεν είχε γίνει και για αυτό είχα πει το οκ...
χίλια συγνώμη...
μπορείς όμως να ασχοληθείς πραγματικά με το GT3 του δημήτρη που αν κάτσει και σας εξηγήσει τι φοράει ακριβώς θα πάθετε όλοι 15 εγκεφαλικά όπως εγω οταν μου τα είχε πει και είχαν κρεμάσει σαγόνια στο πάτωμα!!!

πίστεψέ με το αμάξι του δημήτρη είναι σε πολύ διαφορετικό επίπεδο απο οτιδήποτε κυκλοφορεί εκτός πιστών ανα την υφύλιο....!!!

ξέρεις πολλά αμάξια "βόλτας" που να φοράνε μέσα απο την mahle motorsport πιστόνια τεχνολογίας/τεχνογνωσίας Formula 1 ???? προσωπικά δεν ξέρω και πολλούς που για χρήση δρόμου θα έδιναν 9.000euro για 6 πιστονάκια!!!!!

αυτά για να κατλάβουμε πόσο έχει ξεφύγει ο φίλτατος Νίck.
Δεν τον απασχολούν πλέον τα άλλα τετρατροχα και πλέον βρίσκει ενδιαφέρον σε συσγκρίσεις με μηχανές !

Αντε και με Mirage 2000.
Ειλικρινά.

ειλικρινα μα ειλικρινά είναι τόσα μα τόσα τα τετράτροχα που με αφήνουν έτη φωτός πίσω σε επιδόσεις στην ευθεία στις στροφές στην αίσθηση και γενικά σε οτιδήποτε αλλά πάντα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια που λες διαρκώς για το μωράκι μου!!!

Νίκος

Nick_compact
27-05-08, 20:39
ειλικρινα μα ειλικρινά είναι τόσα μα τόσα τα τετράτροχα που με αφήνουν έτη φωτός πίσω σε επιδόσεις στην ευθεία στις στροφές στην αίσθηση και γενικά σε οτιδήποτε αλλά πάντα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια που λες διαρκώς για το μωράκι μου!!!

Νίκος

Σημασία έχει πόσο σε φτιάχνει, και ας σε περνάει όλος ο πλανήτης. (λέμε τώρα.........)

VanVIC
27-05-08, 20:52
...το GT3 του δημήτρη ...
...μέσα απο την mahle motorsport πιστόνια τεχνολογίας/τεχνογνωσίας Formula 1 ...
... 9.000euro για 6 πιστονάκια!!!!!


εννέα χιλιάδες ευρω ?????

:bugeye::bugeye::bugeye:

ή ο Δημήτρης είναι "γειά σου" ή εμείς πολύ ρομαντικοί...

NICK_M3
28-05-08, 06:11
εννέα χιλιάδες ευρω ????

ή ο Δημήτρης είναι "γειά σου" ή εμείς πολύ ρομαντικοί...


απλο...

ο δημητρης ειναι ΓΕΙΑ ΣΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!:ban::ban:

Sokin M3
03-08-08, 09:12
σημερα πηρα το Power techniques....πραγματικα Νικο ειναι το καλυτερο στο συγκρητικο...

και αυτο το το λεω οχι γιατι εχω και εγω Μ3 e46,αλλα θα σταθω αυτο που λεει ο δημοσιογραφος

Ο μεταλλικος ηχος αλυσοπριονου της Μ3 e46 ειναι τοσο ανατριχιαστικος που κανει την 335 και Μ3 e92 να ακουγονται φλωρικες

πραγματικα δεν ειναι πολεμικες οπως η e46....

μπραβο Νικολα και παλι για το εργαλειο σου

thanosRX7
03-08-08, 17:57
Παληκαρι να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου!!!
Οι επιλογες που εχεις κανει ειναι πραγματι κορυφαιες!
Keep walking:dblthumb2

black_beauty
03-08-08, 23:40
Μπραβο ρε Νικο για το εργαλειο σου:rockon::rockon:

Lil
03-08-08, 23:49
Νικολάι σημερα πηρα και γω το "Cover story!" μπραβο σου ρε αδερφε!!!!!
πραγματι το σχόλιο του δημοσιογραφου περι ήχου τα λέει όλα!!!!
όποιος δεν το χει ακούσει από κοντά δεν μπορεί να καταλάβει!!!!

υ.γ. στην δευτερη σελιδα του Ν3 που την βρήκαν την φώτο με το μο(υ)νόμπουκο εν ωρα ξεμπαζώματος...???

Aceman1925
04-08-08, 03:52
το πρωι παω και γω να τσιμπισω το περιοδικακι.Να θαυμασω το καμαρι σου.

Υ.Γ:αν και δεν εχει καμια απολυτος σημασια,να ρωτησω
Ποσο πινει???

Bmw116isport
04-08-08, 08:12
χαράς το κουράγιο σου :) κανένα dyno να δουμε...καλές πάντες κ απο εμένα

VanVIC
05-08-08, 14:37
Αναφαιρόμενος και'γω στο πολυαναμενόμενο περιοδικό με την σχετική συγκριτική παρουσίαση, τελικά τα πραγματα μπήκαν στην θέση τους.
Καλά τα γράφουν, πιστευω οτι είναι μια αντικειμενική παρουσίαση των "καταστάσεων"

Νίκο, για ακόμα μια φορά σε συγχαίρω για το "επίτευγμα" σου και το μεράκι σου.

Πόσοι άραγε καταλαβαίνουν οτι δεν είναι θέμα απόλυτων επιδόσεων αλλά του "τι τελικά φτιάχνεις" και του "πόσο ξεχωριστό είναι" αυτό που καταλήγεις ?

Αν έψαχνες μόνο τις επιδόσεις, με τα χρήματα που έχεις ξοδέψει (άσε τις ώρες και την ψυχική επιβάρυνση), ευκολα θα είχες Porsche αξιώσεων σαν του φίλου σου του "Ελληνα 3Μ".
Eίναι κατανοητό αυτό άραγε ?
Αρκεί που κάνεις το κέφι σου, όλα τ'αλλα...

Keep Walking !

BmwE34
05-08-08, 14:46
Πώ ταλαιπωρία!!τι τράβηξες ρε φίλε;αλλά το οτι έβγαλες άκρη και τελείωσαν όλα καλός άξιζε! :D

Stormrider
08-08-08, 18:27
Τουμπανιδης Αναστασιος το Μ3, πολυ γαματο λεμε:dblthumb2


Τετραμπουκο αν ειδα καλα στη πρωτη σελιδα,και μονομπουκο στις επομενες?

InsaneDriver
03-11-09, 11:55
Up... :scratchch:nod:

DimitrisZ4
03-11-09, 12:11
να το κανω κ εγω λιγο πειραγματακι οπως ο νικος ? χιχι

Enema
03-11-09, 16:25
Nα ρωτησω, ποσο κοστιζει η συντηρηση του οχηματος τωρα?
Βενζινες? Βγαζει προβληματα εδω και κει? Αλλα εξοδα?
Αυτο που θελω να πω εχει καμια σχεση με την συντηρηση μιας εργοστασιακης m3?

Christos 330i ///M
03-11-09, 17:28
Ασχετο με το θρεντ αλλα ο Νικος που ειναι χαμενος ; ; ;

Ξερει κανεις απο εσας ; ; ;

InsaneDriver
03-11-09, 17:30
Στρώνειιιιιι

Christos 330i ///M
03-11-09, 17:32
Στρώνειιιιιι

Αντε να χαρω εγω . . .

InsaneDriver
03-11-09, 17:37
Yπάρχει πολύς κόσμος που το αμάξι αυτό το θεωρεί/πονάει σαν να είναι δικό του.

Για μένα είναι η σημαία του φόρουμ.-

Ελπίζω σύντομα να πει μερικά λόγια ο Νίκος!

thomelef
03-11-09, 17:40
χεχε τώρα διάβαζα πάλι το τεύχος με το αφιέρωμα.
+1000 για το ότι είναι η σημαία του φόρουμ.

Christos 330i ///M
03-11-09, 17:58
Yπάρχει πολύς κόσμος που το αμάξι αυτό το θεωρεί/πονάει σαν να είναι δικό του.

Για μένα είναι η σημαία του φόρουμ.-

Ελπίζω σύντομα να πει μερικά λόγια ο Νίκος!

Αστα να πανε Χαρη . . .

Αυτο το Μ3 ειναι σαν δικο μας . . .

Βημα βημα διαβαζαμε με τις ωρες για την εξελιξη του . . .

Απο τοτε που αλλαζε ζαντες σαν τα πουκαμισα μεχρι που μπηκε στα βαθεια νερα . . .

Που θα παει θα σκασει μυτη δεν μπορει . . .

thomelef
03-11-09, 18:00
βασικά γιατί στρώνει;;;
αν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ και δε κάνει κόπο σε κάποιον ας το κάνει κουότ παρακαλώ...

Christos 330i ///M
03-11-09, 18:09
βασικά γιατί στρώνει;;;
αν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ και δε κάνει κόπο σε κάποιον ας το κάνει κουότ παρακαλώ...

Εσκασες ε ; ; ;

Ολα στην οικονομολογο μας . . .

thomelef
03-11-09, 18:16
Εσκασες ε ; ; ;

Ολα στην οικονομολογο μας . . .


και σε είχα για φίλο...
εδώ για τα καινούρια paddles μόλις έμαθε δε μου μιλούσε για 2 μέρες

Christos 330i ///M
03-11-09, 18:30
και σε είχα για φίλο...
εδώ για τα καινούρια paddles μόλις έμαθε δε μου μιλούσε για 2 μέρες

χαχαχαχα ελα ρε σε πειραζω . . .

Οτι θες θα λες οτι ειναι για μενα και ας τα ακουω εγω αντεχω . . .

VanVIC
03-11-09, 18:35
Ασχετο με το θρεντ αλλα ο Νικος που ειναι χαμενος ; ; ;

Ξερει κανεις απο εσας ; ; ;

Ζεί, πληκτρολογεί (αν χρειαστεί) αλλά δεν "μιλάει", ακόμα...
Κιι'εγω ελπίζω οτι κάποια στιγμη θα "ξανα-κυκλοφορίσει" και θα κλείσει και στόματα αλλά και σπίτια...

Γειά σου Νίκο !

Christos 330i ///M
03-11-09, 18:38
Ζεί, πληκτρολογεί (αν χρειαστεί) αλλά δεν "μιλάει", ακόμα...
Κιι'εγω ελπίζω οτι κάποια στιγμη θα "ξανα-κυκλοφορίσει" και θα κλείσει και στόματα αλλά και σπίτια...

Γειά σου Νίκο !

Α ρε Συμπεθερακι μου εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VanVIC
03-11-09, 18:40
Α ρε Συμπεθερακι μου εσυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γειά σου κι εσένα συμπέθερε !

Lil
03-11-09, 18:41
Yπάρχει πολύς κόσμος που το αμάξι αυτό το θεωρεί/πονάει σαν να είναι δικό του.

Για μένα είναι η σημαία του φόρουμ.-

Ελπίζω σύντομα να πει μερικά λόγια ο Νίκος!

Αυτο ξαναπες το Χαρη....

ανοικω και γω σε αυτην την ομαδα... ηταν τρελό το Μ!

Α ρε Νικολαϊ...
α ρε Ν3!!!!

καθε περυσι και καλυτερα....

....hooolllyyyy shit

Ο Θεός μίλησε...

Christos 330i ///M
03-11-09, 18:42
Αυτο ξαναπες το Χαρη....

ανοικω και γω σε αυτην την ομαδα... ηταν τρελό το Μ!

Α ρε Νικολαϊ...
α ρε Ν3!!!!

καθε περυσι και καλυτερα....

....hooolllyyyy shit

Ο Θεός μίλησε...

Πω πω πω τι ειπες τωρα ; ; ;

Νικολα'ι' . . . .

Nick_E60_GR
03-11-09, 18:46
Ζεί, πληκτρολογεί (αν χρειαστεί) αλλά δεν "μιλάει", ακόμα...
Κιι'εγω ελπίζω οτι κάποια στιγμη θα "ξανα-κυκλοφορίσει" και θα κλείσει και στόματα αλλά και σπίτια...

Γειά σου Νίκο !

Τον Νικόλα τον είχα πετύχει πριν 20-25 μέρες σε καλό ΒΜWδοχώρο ...δεν ξέρω σε ποιο στάδιο βρίσκεται, αλλά ξέρω ότι "ψήνει" ακόμα πιο δυνατή και αξιόπιστη, ακόμη πιο "ψαγμένη" κατάσταση..... Άντε να δούμε το θηρίο πάλι ανάμεσά μας!

Lil
03-11-09, 18:50
Για να θυμηθουμε λίγο το (προσωπικη αποψη) ομορφοτερο και πιο ολοκληρωμενο (ελληνικο τουλαχιστον) 46αρι που χω δει....

http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2094/145/7/1278165379/n1278165379_263783_5695.jpg

http://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v925/145/7/1278165379/n1278165379_195267_3261.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2094/145/7/1278165379/n1278165379_263781_5054.jpg

http://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2094/145/7/1278165379/n1278165379_263782_5367.jpg
photos: Power Techniques

και το βραδυ που ανατρίχιασα πραγματικά:
http://www.youtube.com/watch?v=gF1sSwYXZOo

για τους ρομαντικους.....

Ο Θεός μίλησε...

VanVIC
03-11-09, 18:58
Για να θυμηθουμε λίγο
...
και το βραδυ που ανατρίχιασα πραγματικά:
...
για τους ρομαντικους.....



εκείνο το βράδυ...
Ηχητική πανδαισία..
Ακογούτον που ερχόταν ή που έφευγε (με Doctor ABo μέσα) πολύ μακριά...

Αααααχ ...

Sokin M3
03-11-09, 19:16
σιγα το κασονι:rofl2::rofl2::rofl2:

ετοιμαζεται να ξετρυπησει το εργαλειο

Nikos-bmw m3 competition
01-02-10, 13:32
χαιρομαι που ολα κατλεληξαν καλα!! προσπαθησε τωρα να το χαρεις οσο μπορεισ!! :-) το αμαξι πρέπει να είναι τέλειο τωρα. μια ερώτηση. τι πρόγραμμα του έβαλες επειδή σκεφτομαι να βάλω και εγω. και τι απόδοση δίνει? μακριά από τους "φίλους" ... άσε την εχω πάθει και εγω (οχι με το αυτοκίνητο)

EVANGELOS
01-02-10, 13:37
Φίλε μου το θρέντ είναι παμπάλαιο !!!

Πλέον έγινε νέο rebuilt !!! θα γράψει ο Νικολάι φαντάζομαι σχετικά !!!

Sokin M3
01-02-10, 13:57
χαιρομαι που ολα κατλεληξαν καλα!! προσπαθησε τωρα να το χαρεις οσο μπορεισ!! :-) το αμαξι πρέπει να είναι τέλειο τωρα. μια ερώτηση. τι πρόγραμμα του έβαλες επειδή σκεφτομαι να βάλω και εγω. και τι απόδοση δίνει? μακριά από τους "φίλους" ... άσε την εχω πάθει και εγω (οχι με το αυτοκίνητο)

οντως ξετρυπαει το εργαλειο απο αποδοση