PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΟΛΟΙ Replica Panerai LUMINOR MARINA


asot
24-02-08, 21:34
Ρολόι Panerai LUMINOR MARINA Automatic
REPLICA (Άριστη απομίμηση)

Swiss made κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι διαμέτρου 44mm, με top quality Japan automatic movement.
ΜΠΛΕ καντραν.
Δείκτης δευτερολέπτων στο 9 και ημερομηνία στο 3
Mαύρο rubber Λουράκι με διπλό κούμπωμα *τύπου πεταλούδα*.
Extra Μαυρο Δερματινο λουράκι *croco*
Mineral crystal glass face - resists scratches much better than regular glass.
Exact glow-in-the-dark hour markers and hands.
Accurate markings all over the watch.
Strong construction. Weight to exact original.
Water resistant.

Σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση - σχεδόν αφόρετο
Στα 160 ΕΥΡΩ, (συμπεριλαμβάνεται αποστολή με courier αντικαταβολή)
Οποιος ενδιαφέρεται, με PM παρακαλώ...

desecrator
24-02-08, 21:52
replica και 160?
χωρίς εγγύηση καλης λειτουργίας.
χωρίς εγγύηση μηχανισμού.
μήπως είναι πολλά?

Fanatic
24-02-08, 22:10
Ερωτηση του ανιδεου...ποσο κανει το γνησιο αμα κανει το μαϊμου(μεταχειρισμενο) 160?

Lil
24-02-08, 22:12
Για καποιον που δεν ειναι και καλος γνωστης της αγγλικης δεν πρεπει να μας μεταφρασεις και το manual να ξερουμε τι διαβαζουμε......

επισης...


Σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση - σχεδόν αφόρετο
πιστευω οτι να ειναι κατι σχεδον αφορετο δεν γινεται ή φορεμένο είναι ή αφόρετο.....

da.angello *BMW for ever*
24-02-08, 22:21
H τιμή του συγκεκριμένου σε γνήσιο είναι γύρω στα 4 χιλιάρικα, πάνω κάτω.

desecrator
24-02-08, 22:22
το συγκεκριμένο σε γνήσιο εχει 3.000 λίρες
που ισοδυναμεί σε αγορά μοτερ Μ και τοποθέτηση μαζί.
τελείως off topic.

da.angello *BMW for ever*
24-02-08, 22:25
καλά αν οτιδήποτε το συγκρίνετε με το τι θα "μπορούσατε" να πάρετε για το αυτοκίνητο, τότε έχετε χάσει το νόημα. Κάθε πράγμα έχει και την δικιά του γλύκα και είναι τελείως διαφορετικό.

shido
24-02-08, 22:30
Τι μηχανη φοραει να σου πω αν ειναι Japan η κινεζικη της πλακας...

Dim77
24-02-08, 22:35
Δεν είναι παράνομη η κυκλοφορία προϊόντων (απομίμησης-replica) με αυθεντικό όνομα και λογότυπα?:confused:
:nixweiss:
:lockie::lockie:

desecrator
24-02-08, 22:39
da.angello προφανώς θα αναφέρεσε σε αγορά γνήσιου κ όχι replica όταν αναφέρεις
'Κάθε πράγμα έχει και την δικιά του γλύκα και είναι τελείως διαφορετικό'
αλλά και σε αυτά τα χρήματα καλύτερα να πάρεις ένα immersion παρά panerai.

shido
24-02-08, 22:42
Δημητρη ναι ειναι

desecrator
24-02-08, 22:44
dim77 υπάρχουν εταιρίες πχ. festina που τα καταδυτικά-ναυπηγικά της ρολόγια είναι πανάκριβα. ε λοιπόν η festina έχει βγάλει πανομοιότυπα ρολόγια high τιμών σε λογικές τιμές.
απλά στο καπάκι έχει χτυπημένο το replica.
τώρα κατι μαιμού rolex, armani κ ck που κυκλοφορούνε, ε είναι παράνομα.

asot
24-02-08, 22:45
πω, πω....
Καλα ρε παιδιά, πότε προλάβατε τόσα σχόλια???

Anyway, να δοκιμάσω να απαντήσω...
Περι τιμής, original, έχει γύρω στα 4,000 ευρώ.
Σχεδόν αφόρετο σημαίνει οτι το πήρα πριν 10 μέρες και το φόρεσα 3 μέρες.
Το "διώχνω" γιατί στο χέρι μου έπεσε ... λίγο μεγάλο (44mm γαρ)...
Για παρανομία δεν ξέρω, γι' αυτό και δηλώνεται ξεκάθαρα οτι είναι REPLICA - οχι αυθεντικό.
Δεν ξέρω ακριβώς τι μηχανή φοράει, το παρήγγειλα από Hong-Kong, ως REPLICA και αυτά τα χαρακτηριστικά δίνει ο "προμηθευτής"...
Manual για μετάφραση??? Αν εννοείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, εύκολα είναι , ζητείστε πιο συγκεκριμένα.
Τόσο μου στοίχισε, τόσο το δίνω (σχόλιο για τα 160)...

asot
24-02-08, 22:48
Οσον αφορά τα "λουκετακια" που βλέπω να χοροπηδάνε στο πόστ του DIM77 και υποθέτω οτι είναι πρόταση για "κλείδωμα", κοιταξα στους κανόνες του forum πrιν το βάλω και δεν βρηκα κάποια απαγόρευση.
Admins, αν μου ξέφυγε κάτι, υποδείξτε το μου!

shido
24-02-08, 22:48
Κατα μεγαλο ποσοστο φοραει αυτοματη κινεζικη μηχανη ,με πολυ χαμηλο κοστας.
Sorry για το οφτοπικ

Fanatic
24-02-08, 23:08
Δεν λεω οτι δεν εδωσες τοσα απλα μου φαινεται περιεργο να δωσεις για μαϊμου 160 ευρω...δηλαδη το replica ειναι καλυτερο πχ. απο ενα swatch αντιστοιχης τιμης? Κουβεντα να γινεται...

asot
24-02-08, 23:17
Περι ορέξεως...
Να φανταστείς οτι υπάρχουν REPLICA ROLEX (και άλλες εταιρίες), η οποία στοιχίζει και 400 ευρώ, έχει ΕΛΒΕΤΙΚΟ μηχανισμό και δεν ξεχωρίζει σχεδόν καθόλου από το αυθεντικό.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, πάντως (υποκειμενικά πάντα) είναι ομορφότερο.
Για την κουβέντα που είπαμε...

desecrator
24-02-08, 23:24
asot συγκεκριμένα για το ROLEX με τον Ελβετικό μηχανισμό κάνει ΜΠΑΜ ότι είναι replica.
μπορεί όλο το καπάκι του να είναι χαραγμένο με διαμάντι και να έχει ακόμα και την σφραγίδα της ROLEX, και ο μηχανισμός να είναι πανομοιότυπος, αλλά άμα δεις τον μηχανισμό περιστροφής λεπτοδείκτη θα το καταλάβεις αμέσως, γυρνάει σαν ένα κλασσικό ρολόι.

shido
25-02-08, 00:01
asot συγκεκριμένα για το ROLEX με τον Ελβετικό μηχανισμό κάνει ΜΠΑΜ ότι είναι replica.
μπορεί όλο το καπάκι του να είναι χαραγμένο με διαμάντι και να έχει ακόμα και την σφραγίδα της ROLEX, και ο μηχανισμός να είναι πανομοιότυπος, αλλά άμα δεις τον μηχανισμό περιστροφής λεπτοδείκτη θα το καταλάβεις αμέσως, γυρνάει σαν ένα κλασσικό ρολόι.

του λεπτοδεικτη η του δευτερολεπτου?

desecrator
25-02-08, 00:04
σωστά shido. δευτερολέπτου. όλα τα replica κάνουν το κλασσικό τικ-τικ-τικ-τικ

shido
25-02-08, 00:14
υπαρχει κινεζικη μηχανη αυτοματη πιστο αντιγραφο της Ελβετικης.Δουλευει με την συνεχομενη κινηση οπως τα καλα αυτοματα

stelmaniac
25-02-08, 00:58
asot συγκεκριμένα για το ROLEX με τον Ελβετικό μηχανισμό κάνει ΜΠΑΜ ότι είναι replica.
μπορεί όλο το καπάκι του να είναι χαραγμένο με διαμάντι και να έχει ακόμα και την σφραγίδα της ROLEX, και ο μηχανισμός να είναι πανομοιότυπος, αλλά άμα δεις τον μηχανισμό περιστροφής λεπτοδείκτη θα το καταλάβεις αμέσως, γυρνάει σαν ένα κλασσικό ρολόι.

Λαθος!!!
Το μοναδικο στοιχειο που ξεχωριζει τα αυθεντικα πανακριβα ρολογια της Ελβετιας απο τα μαιμου ειναι το ιδιο που χαρακτηριζει ολα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ρολογια των χιλιαδων ευρω απο τα κοινα θνητα ρολογια... Ο ΚΟΥΡΔΙΣΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ.Δεν νοειται αθανατο πανακριβο ρολοι που να μην ειναι κουρδιστο! Καμια απομιμηση δεν ειναι κουρδιστη! Αυτα...

shido
25-02-08, 01:20
εισαι λιγο λαθος
Υπαρχει Rolex με μπαταρια πχ.
Επισης βγαινουν μαιμουδες κουρδιστες,απο κει και περα ειναι καποια πραγματα που οσοι ασχολουνται τα ξερουν,κωδικοι στις μηχανες,σφραγιδες μεσα σε πιρακια που δενουν τα κοματια του μπρασελε,παλμοι τις μηχανης,ζαφυρι κρυσταλο και αλλα πολλα
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γοατι να παρεις μια κινεζικη μαιμου ενω με 200€ πχ μπορεις να παρεις κατι αξιολογω γιαυτα τα λεφτα,
Αν θες κατι ξεχωριστο βρισκεις για ολα τα γουστα και ολες τις τσεπες ,

desecrator
25-02-08, 01:20
κι ομως, ενας κολλητός μου πήρε τρελλη απομίμα rolex με κουρδιστό μηχανισμό.

desecrator
25-02-08, 01:22
όπως επίσης έχω δει απομίμα με pulstonic!!!!
και να χτυπιέται ο άλλος που ήθελε να το πουλήσει οτι είναι γνήσιο (λογικό).

stelmaniac
25-02-08, 01:40
Βεβαιως και υπαρχουν Ρολεξ με μπαταρια κλπ. αλλα τα κουρδιστα ειναι παντα οι ναυαρχιδες των ακριβων οικων με 10πλασια τιμη σε σχεση με εναν quartz μηχανισμο.

shido
25-02-08, 01:44
Τα αυτοματα πλεον επισης να πω οτι δεν ειναι κουρδιστα,
με ενα κουνημα του χεριου "παιρνουν μπροστα"

stelmaniac
25-02-08, 01:53
Τα αυτοματα πλεον επισης να πω οτι δεν ειναι κουρδιστα,
με ενα κουνημα του χεριου "παιρνουν μπροστα"

Eξυπακουεται. Λειτουργουν με την λεγομενη εσωτερικη μπιλια.

desecrator
25-02-08, 01:56
τελικά απο τις εμπειρίες όλων κατάλαβα οτι είναι πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν ένα ρολόι είναι γνήσιο η replica. τεσπα, πάντως έμαθα άλλα 2-3 πραγματάκια που δεν ήξερα.

shido
25-02-08, 01:57
τελικά απο τις εμπειρίες όλων κατάλαβα οτι είναι πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν ένα ρολόι είναι γνήσιο η replica. τεσπα, πάντως έμαθα άλλα 2-3 πραγματάκια που δεν ήξερα.

Αν το πας σε ενα ρολογα (τεχνιτη) θα στο πει με μια ματια,αρκει να εχει εμπειρια .

desecrator
25-02-08, 02:07
κοίτα αν ποτέ πάρω ρολόι τετοιας αξίας εννοείτε ότι θα το πάρω απο κάποιον επώνυμο οίκο.
τώρα το να πας σε τεχνίτη ρολόι που το πήρες απο πλανόδιο που σου είπε 'έγω ο ίδιος μπούκαρα σε μαγαζί κ το πήρα'... πολύ απλά θα βάλει τα γέλια ο τεχνίτης. ( μού τυχε αυτό οταν είμουν 15-16 με ένα elesse).

asot
25-02-08, 09:02
Ωραία η ανάλυση σας παιδιά, αλλα σε ένα Forum, με αφορμή μια αγγελία πώλησης, δεν λύνεται ένα τέτοιο θέμα.
Για να καταλάβετε πόσο μεγάλο είναι (το θέμα REPLICA), θα πρέπει να γνωρίζετε οτι κυκλοφορούν αρκετά πολυσέλιδα βιβλία (στα Αγγλικά βέβαια) με τίτλο "How to tell a fake watch", δηλ πως να ξεχωρίσετε ενα ρολόι-μαιμού (κύρια εταιρια - στόχος βέβαια η Rolex).

Να θύμίσω βέβαια οτι εγώ έβαλα την αγγελία για να πουλήσω κάτι που μου περισσέυει - όπως ακριβώς κάνουν και οι περισσότεροι του forum - και οχι για να δημιουργήσω μια κουβέντα για το πως δουλευει ένα Rolex και άν είναι κουρδιστό ή οχι...
Εξάλλου, δεν προσπάθησα να κοροιδέψω κανέναν, είμαι σαφής στην περιγραφή!

Τα ρολόγια - replica απευθύνονται συνήθως σε αυτούς που αρέσκονται στα αυθεντικά μοντέλα αλλά δεν μπορούν / θέλουν να δώσουν τα χρήματα που αυτά στοιχίζουν (συνήθως > 3000€) ενω σε λίγες περιπτώσεις τα φορούν και κάποιοι που έχουν το original αλλα δεν θέλουν να το φθείρουν με καθημερινή χρήση...
Τέλος, να πούμε οτι, κάποιος που φοράει ένα τέτοιο ρολόι, το κάνει με πλήρη συνείδηση και δεν τον έχουν κοροϊδέψει (οι παραδόπιστοί που αγοράζουν από τον πλανόδιο πωλητή τέτοιο ρολόι ως κλεμμένο, σε τιμή ευκαιρίας, νομίζω οτι δεν υπάρχουν πια...)

asot
27-02-08, 15:34
EDIT στο αρχικό POST:

To ρολόι πωλείται ΜΟΝΟ με το Δερμάτινο Λουράκι (Μαυρο, τύπου croco)
στα 120 ΕΥΡΩ (συμπεριλαμβάνεται αποστολή με courier, αντικαταβολή)

asot
08-05-08, 23:40
Το ρολόι πουλήθηκε.
Ευχαριστώ.