PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρομπα νερού θελει αλλαγη;


Fad3In
05-03-05, 18:47
Ποια ειναι τα συμπτωματα προβληματος με την τρομπα βενζινης;
Κανει θορυβο αισθητα; Χανει ψυκτικο; Ανεβαζει θερμοκρασια;
Ρωταω για ενα Ε30 318ι του 85...
Ν.

Black5
05-03-05, 19:28
Εμένα όταν ήταν για αλλαγή έκανε θόρυβο. Από κει καταάλαβα ότι κάτι έχει.....

antonio
05-03-05, 20:21
Ποια ειναι τα συμπτωματα προβληματος με την τρομπα βενζινης;
Κανει θορυβο αισθητα; Χανει ψυκτικο; Ανεβαζει θερμοκρασια;
Ρωταω για ενα Ε30 318ι του 85...
Ν.


Όταν ανοίγεις τον διακόπτη και πριν πατήσεις μίζα, θα πρέπει να ακους για λίγο τον χατακτηριστικό "ηλεκτρικό" θόρυβο της αντλίας, με διάρκεια ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Αν αυτός ο θόρυβος συνεχίζει να ακούγεται και με αναμμένη μηχανή τότε χρίζει άμεσης αντικατάστασης.
Τώρα όσο αφορά την υπερθέμανσή της δεν μπορώ να καταλάβω πως θα την αντιληφθείς. :shakehead
Και τι εννοείς χάνει ψυκτικό η τρόμπα βενζίνης?

PS Μήπως αναφέρεσαι σε τρόμπα νερου? :deal:

Fad3In
05-03-05, 21:15
Αμα ειναι καθυστερημενος η πιωμενος αυτος που ποσταρει,αυτα συμβαινουν!
Ποσο μαλλον αν ειναι και τα δυο μαζι! χαχαχ :p :chair:
Αντλια νερου,ναι...Αυτο ηθελα να πω... :D

antonio
06-03-05, 13:42
Αμα ειναι καθυστερημενος η πιωμενος αυτος που ποσταρει,αυτα συμβαινουν!
Ποσο μαλλον αν ειναι και τα δυο μαζι! χαχαχ
Αντλια νερου,ναι...Αυτο ηθελα να πω... :D


Xαχαχαχχα!! Κόψτο το ρημάδι αφού σε χαλάει!! :smashtard

Λοιπόν η αντλία νερού συνήθως δεν προειδοποιεί και αυτό είναι και το δυσάρεστο. Εμένα και το Ε30 που είχα και το Ε36 που έχω τώρα με είχαν αφήσει από αντλία γιατί φορούσαν τις πλαστικές οι οποίες είναι προβληματικές και είναι υπεύθυνες για πολλές καταστροφές μοτέρ!

Αν απλά έχει ραγίσει το πιο πιθανό είναι να έχεις απώλεια ψυκτικού και να κάνει και κάποιο θόρυβο. Θερμοκρασία θα σου ανεβάσει όταν πλέον θα έχει καταστραφεί και δεν θα ανακυκλώνει τα νερά, και τότε βέβαια αν δεν το αντιληφθείς έγκαιρα θα είναι αργά.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Λύσε προληπτικά την αντλία σου και αν είναι αυτη με τα πλαστικά πτερύγια αντικατέστησέ την με αυτή με τα μεταλλικά να είσαι σίγουρος! :deal:

Fad3In
07-03-05, 22:34
:feedback: :D
Μετα απο 11 μερες ακινησιας και για πρωτη φορα μεσα σ εναν χρονο που το ειχα και μετα απο σχετικο προληπτικο ελεγχο αναγκαστηκα να προσθεσω λιγο αντυψυκτικο στο ψυγειο...Δεν εδωσα παραπανω σημασια,μεχρι που προχτες μετα απο αναβαση Πεντελης με τα οσα παει,αναγκαστικα να προσθεσω και παλι λιγο (μιλαμε για ποσοτητα λιγοτερο του 1/2 του λιτρου...
Τι στο καλο μπορει να φταιει;
Ν.

antonio
07-03-05, 23:24
:feedback: :D
Μετα απο 11 μερες ακινησιας και για πρωτη φορα μεσα σ εναν χρονο που το ειχα και μετα απο σχετικο προληπτικο ελεγχο αναγκαστηκα να προσθεσω λιγο αντυψυκτικο στο ψυγειο...Δεν εδωσα παραπανω σημασια,μεχρι που προχτες μετα απο αναβαση Πεντελης με τα οσα παει,αναγκαστικα να προσθεσω και παλι λιγο (μιλαμε για ποσοτητα λιγοτερο του 1/2 του λιτρου...
Τι στο καλο μπορει να φταιει;
Ν.


Mήπως βάζεις πάνω απο το επιτρεπόμενο όριο και φεύγει από την υπερχείλιση?
Αν όχι κοιταξε για τυχόν διαρροές, διαφορετικά χωρις να θέλω να σε στενοχωρήσω το πιο πιθανο είναι να έχει αρπάξει λίγο η φλάτζα σου.
Είχες ποτε κάποιο πρόβλημα με υπερθέρμανση?
Ένα καλο τσεκάρισμα στην ποιοτητα του λαδιού, θα έχει μια ελαφριά μορφή "κομπόστας" αν έχει ανακατευτει με νερό, θα σου δώσει την απάντηση.
Επίσης και αν βγάλεις μια κάρτα καυσαερίων και δεις πολλούς υδρογονάνθρακες αυτό δείχνει πιθανή φθορά στην φλάτζα!

PS Πρόσεξε όμως να μην προσθέτεις νερό πάνω από την τελευταία ένδειξη του δοχείου γιατί τότε είναι λογικό να αποβάλλεται!

Fad3In
08-03-05, 00:14
antonio ευχαριστω για την απαντηση...
Σκεφτηκα κι εγω για φλατζα,αλλα το αντιψυκτικο στο ψυγειο φαινεται μια χαρα...Εν τω μεταξυ,η παρανοια ειναι οτι μονο στις δυο αυτες περιπτωσεις ειχα προβλημα οπου η θεμροκρασια ανεβηκε και μαλιστα ποτε πανω απο την 3 γραμμη...ανεβηκε μεταξυ μεσαιας και τριτης βασικα...
Α,και διαρροες παιζουν απο το καπακι σιγουρα,γιατι το λαστιχενιο 'δακτυλιδι' ειχε κοπει και μαλιστα το ρβγαλα εντελως μην τυχον και το ριξω απο λαθος μεσα στο ψυγειο...μαλλον αυτο θα φταιει,ετσι; Αλλου διαρροες δεν βλεπω πουθενα...
Τι λες;
Ν.

antonio
08-03-05, 01:12
antonio ευχαριστω για την απαντηση...
Σκεφτηκα κι εγω για φλατζα,αλλα το αντιψυκτικο στο ψυγειο φαινεται μια χαρα...Εν τω μεταξυ,η παρανοια ειναι οτι μονο στις δυο αυτες περιπτωσεις ειχα προβλημα οπου η θεμροκρασια ανεβηκε και μαλιστα ποτε πανω απο την 3 γραμμη...ανεβηκε μεταξυ μεσαιας και τριτης βασικα...
Α,και διαρροες παιζουν απο το καπακι σιγουρα,γιατι το λαστιχενιο 'δακτυλιδι' ειχε κοπει και μαλιστα το ρβγαλα εντελως μην τυχον και το ριξω απο λαθος μεσα στο ψυγειο...μαλλον αυτο θα φταιει,ετσι; Αλλου διαρροες δεν βλεπω πουθενα...
Τι λες;
Ν.


Ρε συ θα σε δείρω!! Λείπει το στεγανοποιητικό της τάπας και εσυ μας έχεις τρελάνει!!!!!!! :chair:
Όταν ανέβει λίγο η θερμοκρασία χάνει νερό απο εκεί (με μορφη υδρατμων) και εκτός των άλλων υπάρχει και κίνδυνος να πάιρνει αέρα απο εκεί ...
Τρέχα λοιπον άλλαξε μια τάπα μην σου :chair: :whip:

Fad3In
08-03-05, 12:44
:ices_ange
Αυριο κιολας!
Θελω κι ενα πλαστικο που μπαινει στην μεση της πορτας (πισω δεξια),οποτε...
(Μαλακας,ετσι; χαχαχαχ Το υποψιαζομουν οτι ηταν το λαστιχο αυτο,αλλα τωρα ειμαι σιγουρος!)
Ν.

antonio
08-03-05, 13:59
Αυριο κιολας!
Θελω κι ενα πλαστικο που μπαινει στην μεση της πορτας (πισω δεξια),οποτε...
(Μαλακας,ετσι; χαχαχαχ Το υποψιαζομουν οτι ηταν το λαστιχο αυτο,αλλα τωρα ειμαι σιγουρος!)
Ν.


Άντε ρε μην σε αρχίσω στις :smashtard :smashtard :smashtard

Fad3In
24-03-05, 17:43
Λοιπον,αλλαξα ταπα ψυγειου (10ε) και εβαλα και το Πλαστικο στην πορτα(5ε)!
Προβληματα τελος!
Ν.

antonio
25-03-05, 01:48
Thats nice!! :party: