PDA

Επιστροφή στο Forum : Φροντίδα Δέρματος


da.angello *BMW for ever*
08-03-08, 16:36
Μπες βγες και ειδικά με τα τζην παντελόνια που έχουν τα εξωτερικά κουμπιά στις ραφές όσο να ναι τα δερμάτινα καθίσματα δεν περνάνε και τα καλύτερα τους.

Τι κρέμες για φροντίδα χρησιμοποιείτε;

Ευχαριστώ.

Tsakirakos
08-03-08, 18:23
προσωπικα εχω ολη τη γκαμα περιποιησης δερματος της BMW...

320 open
08-03-08, 18:35
οι αποψεις διχαζονται.στην αρχη χρησιμοποιουσα το leather care γνωστης εταιρειας.μετα απο συζητηση με φιλο ταπετσερη και καποιους ειδικους στο δερμα κατεληξα σε μια αλοιφη απο λιπος φωκιας.βρηκα τον αντιπροσωπο στην Ελλαδα και την αγοραζω 9 ευρω.αφου τα καθαρισω με νωπο πανι τα περναω με αυτο το λιπος και τα διατηρει σε πολυ καλη κατασταση.καλυτερα απο τα διαφορα χημικα

bill987
08-03-08, 18:42
οι αποψεις διχαζονται.στην αρχη χρησιμοποιουσα το leather care γνωστης εταιρειας.μετα απο συζητηση με φιλο ταπετσερη και καποιους ειδικους στο δερμα κατεληξα σε μια αλοιφη απο λιπος φωκιας.βρηκα τον αντιπροσωπο στην Ελλαδα και την αγοραζω 9 ευρω.αφου τα καθαρισω με νωπο πανι τα περναω με αυτο το λιπος και τα διατηρει σε πολυ καλη κατασταση.καλυτερα απο τα διαφορα χημικα

Να μας έλεγες και μας ποια,να μαθαίναμε??

320 open
08-03-08, 18:55
bill987 δεν θυμαμαι τη μαρκα αυτη τη στιγμη.οταν παω γκαραζ,και δω θα σου στειλω πμ

stelmaniac
08-03-08, 19:18
bill987 δεν θυμαμαι τη μαρκα αυτη τη στιγμη.οταν παω γκαραζ,και δω θα σου στειλω πμ

Πες το και σε μας ρε μπαγασα, δερματινα εχουμε και μεις, χαρτινα εχουμε?!!!!!!

320 open
08-03-08, 19:21
μολις το δω και εσυ πμ.

zaharias
08-03-08, 19:24
Εγω χρησιμοποιω μια κρεμα της Αrmor All εδω και 5-6 χρονια περιπου η οποια ειναι και για καθαρισμο και για συντηρηση του δερματος και μ'αρεσει η μυρωδια της..
Ειναι και μπεζ το δερμα μου και τα σφουγγαρια ειναι μαυρα μετα...

Εχω και μια κρεμα συντηρησης της BMW, 1-2 φορες την εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν μου αρεσει οπως μυριζει..

Να ρωτησω κατι και γω..
Ενας φιλος μου, που εχει μαγαζι με χρωματα μου εκανε δωρο ενα σπρευ και εναν αφρο της Durostick που ειναι για καθαρισμο ταπετσαριων, δερματινων, πλαστικων κτλ...
Απο που κι ως που η Durostick βγαζει τετοια προιοντα, δεν ξερω..

Το δοκιμασα παντως σε μια γωνια της ταπετσαριας και δειχνει να καθαριζει καλα..Το σπρευ περισσοτερο, οχι τοσο ο αφρος..
Να το χρησιμοποιησω αφοβα παντου ή οχι?

MZ3
10-03-08, 02:33
καλο ειναι οπως και να εχουμαι επηλεξη να καθαρησουμαι τα δερματα μας να αποφευγουμε να ρηχνουμαι τα προιοντα κοντα στης ραφες
ετση διαβασα σε ενα σαιτ της καρερα νομηζω που ελεγε οδιγειες πως να κανουμαι καθαρησμο στα δερματα

Dark_Niaou
10-03-08, 09:50
τη γκαμα περιποιησης δερματος της BMW

YAziDis
15-03-08, 12:46
καλο ειναι οπως και να εχουμαι επηλεξη να καθαρησουμαι τα δερματα μας να αποφευγουμε να ρηχνουμαι τα προιοντα κοντα στης ραφες
ετση διαβασα σε ενα σαιτ της καρερα νομηζω που ελεγε οδιγειες πως να κανουμαι καθαρησμο στα δερματα

Αυτό το site γίνεται να το μάθουμε και εμείς ? :P

PuLsE
15-03-08, 12:59
αυτα που λετε για νωπο πανι...χωρις να εχω καμια προσωπικη εμπειρια(δλδ μια φορα καθαριστηκε το μπεζ δερμα στο αυτοκινητο και αυτο με την αλοιφη συντηρησης δερματος της autoglym και δεν το εκανα εγω) ενας φιλος που ασχολειται με αναπαλαιωση παλιων αυτοκινητων(τα κανει μοθσειακα απο hobby) μου ειπε οτι ο χειροτερος εχθρος του δερματος ειναι το νερο...και οτι δν πρεπει να βρεχεται καθολου...και το λαδι φωκιας απ οτι εχω ακουσει ειναι το καλυτερο!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
15-03-08, 13:36
Πιο ειναι αυτο το λιπος φωκιας παιδια στειλτε κανα πμ

GIWRGOSPR
15-03-08, 14:31
ρε παιδια στειλτε μου και εμενα p.m για το λιπος φωκιας.

320 open
15-03-08, 14:41
για να μην παρεξηγηθω.οταν λεω νωπο πανι εννοω ελαχιστα βρεγμενο για να καθαρισει η επιφανεια ωστε οταν απλωσεις το λιπος φωκιας να μην αναμειχθει με την χοντρη βρωμια.

YAziDis
15-03-08, 15:37
Βασικά γράψτε public για αυτή τη φώκια :Ρ όλοι θέλουμε να μάθουμε.

MZ3
15-03-08, 23:16
Αυτό το site γίνεται να το μάθουμε και εμείς ? :P


http://www.carrera.gr/leather-care-maintenance.html

MZ3
15-03-08, 23:18
Βασικά γράψτε public για αυτή τη φώκια :Ρ όλοι θέλουμε να μάθουμε.


+1 :p :p
δωστε φωκια στο λαο!

bill987
16-03-08, 00:14
+1 :p :p
δωστε φωκια στο λαο!

Λυπηθείτε τις φώκιες!!

stefos
16-03-08, 02:42
Εγώ χρησιμοποιώ το σετάκι της Autoglym, το υγρο καθαριστικό με λίγο ζεστό νεράκι για να φύγει η βρωμιά και μετά ειδική κρέμα που την αποροφα το δέρμα. Μετά ένα καλό γυάλισμα με ένα καθαρό πανί και το δέρμα γίνεται σαν καινούργιο, και μυρίζει και πολύ ωραία. Η Autoglym συνστά αυτό να γίνεται μία φορά κάθε 6 μήνες, εγώ το κάνω περίπου 4-5 φορές το χρόνο και τις περισσότερες φορές το καλοκαίρι με τις 40άρες... Εξαιρετικά προϊόντα και τα 2 πάντως, τα συνηστώ ανεπιφύλακτα..

mitsos_chania
16-03-08, 13:03
μαλλον πως ειμαι για ξυλο εε?εγω δεν εχω περασει ποτε με καθαριστικο τα καθισματα μου.αλλα
οικογενειακος φιλος μας που εχει επιπλα επωνυμα μου εχει πει οτι το καλυτερο για τα δερματινα ειναι ενα σφουγγαρακι με λιγη σαπουναδα αλλα καλα στεγνωμενο(οχι μουσκεμα)οσες φορες το εχω κανει τα δερματα δεν ειναι σαν καινουρια ειναι καινουρια.το περνας μετα με ενα καθαρο πανακι στεγνο και γινονται πολυ καλα.

kouk
17-03-08, 15:12
Σαπούνι στο δέρμα (χωρίς κάποια κρέμα μετά) δεν νομίζω ότι είναι σωστό! Θα ξεράνει το δέρμα.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-03-08, 15:58
κανα τηλεφωνακι απτην φωκια?:chair:καμια διευθυνσουλα?:smiley_abκανα σημαδι βρε παιδι μου?τιποτα????:icon42::useless:
α,να χαθεις μωρη φωκια!!!!1χεχεχεχε

Fanis
17-03-08, 16:21
Παλιά χρησιμοποιούσα της Autoglym...πλέον εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ τα προϊόντα της Zaino (Cleaner & Leather in a Bottle)...από τα καλύτερα που έχω χρησιμοποιήσει.

wind/fire
18-03-08, 00:41
εγω Αrmor All .ολα τα καθαριστικα.απλα τελεια!

Chalyps
18-03-08, 08:58
εγώ παρήγειλα απο τον αδελφό μου (sportscoupe) τον αφρό της mercedes :banned: που υπάρχει έκπτωση λόγω κλαμπ....αλλά και επειδή θα μου ρθει σπίτι
Τι λέτε θα είναι καλό?:D

Fanis
18-03-08, 10:19
εγώ παρήγειλα απο τον αδελφό μου (sportscoupe) τον αφρό της mercedes :banned: που υπάρχει έκπτωση λόγω κλαμπ....αλλά και επειδή θα μου ρθει σπίτι
Τι λέτε θα είναι καλό?:D
Μπααα....παθαίνει αλλεργία η BMW με τα προϊόντα της Mercedes...!!! :bigthumb:

gabber
19-03-08, 18:21
Διαβαζοντας μου ρθε ιδεα....

Θυμαστε τα Timberland που ηταν πολυ της μοδος παλαιοτερα ?

Τα θυμαστε ε?

Ε, λοιπον , με τι τα καθαριζαμε ? ? ?

Σωστα !
Με λιπος φωκιας!!!

Ψαξτε τις αποθηκες σας , εγω εκει το ειχα θαμενο, τωρα το χρησιμοποιω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Save The Seals!!!

GMarts
19-03-08, 19:17
Εγω χρησιμοποιω τα 2 προιοντα της autoglym και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Μιας ομως που αναφερθηκε ομως το λιπος της φωκιας,το χρησιμοπιω για προστασια στα παπουτσια με εξαιρετικα αποτελεσματα εδω και χρονια.
Δεν ειχε παει το μυαλο μου οτι θα εκανε δουλεια και στο αυτοκινητο!!!!
Θα το δοκιμασω και θα σας πω.
Εγω προσωπικα το αγοραζω απο μαγαζια για παπουτσια η σε καλα τσαγκαραδικα!!!!:hello:
Μαλιστα η συσκευασια που αγοραζω διαφημιζεται ως γνησιο λιπος φωκιας και ειναι και παμφθηνο.
Για τα δυτικα προαστια οποιος επιθυμει οδηγιες(καταστηματων) στη διαθεση του.

jimbo
19-03-08, 20:47
ρε παιδια, δεν ειναι απαγορευμενο το λιπος φωκιας; εγω χρησιμοποιω αλοιφη sonax με κερι απο μελισσα, το μαλακωνει, γιαλιζει, και μυριζει υπερχοχα. πολυ ευχαριστημενος, και εχει και 10Ε

ni19852003
25-03-08, 03:51
Αυτό το λίπος της φώκιας μου το είχανε δώσει μια φορά στο μοναστηράκι όταν πήρα κάτι δερμάτινα παπούτσια. μου είχε πει ο τύπος να το αλοιφω πάνω για να μαλακώσει λέει. αυριο θα το δοκιμάσω στα καθίσματα να δούμε τι θα γίνει.

aris316i
25-03-08, 09:59
Παιδιά πράσινο σαπούνι. Tο αφήνεις λίγο στον ήλιο για να μαλακώσει η το ζεσταίνεις με κάποιο τρόπο. το περνάς σε όλο το σαλόνι και μετά το παίρνεις με ένα στεγνό πανάκι.ετσι γίνετε αστέρι.. οικολογικό. τεσσεεα χρονια το κανω ετσι κανενα μα κανενα απολυτος προβλημα.........

tsumalis
17-05-08, 17:50
το καλοκαίρι τι γίνεται ρε παιδιά με το δέρμα έχετε πρόβλημα γιατί η γυναίκα μου διαμαρτύρεται συνεχώς με την ζέστη που βγάζουν, Ξέρει κανείς εάν τα καινούργια δερμάτινα καθίσματα στον 520/2007 μοντέλο έχουν κάποιον εξαερισμό που να μετριάζει το πρόβλημα το καλοκαίρι?

mpikounis
18-05-08, 09:21
Ξερω οτι η BMW έχει βγάλει ένα είδος δέρματος που έχει σημαντική διαφορά στη ζέστη που αποροφάει. Δεν ξέρω όμως αν υπήρχαν στο 520/2007. Απο όσο ξέρω δέρματα με εξαερισμό δεν έχει η BMW γενικότερα...

tsumalis
18-05-08, 14:33
ευχαριστώ Mpikoynis στο τέλος του μήνα θα ξέρω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου

gnx
18-05-08, 16:12
Ξερω οτι η BMW έχει βγάλει ένα είδος δέρματος που έχει σημαντική διαφορά στη ζέστη που αποροφάει. Δεν ξέρω όμως αν υπήρχαν στο 520/2007. Απο όσο ξέρω δέρματα με εξαερισμό δεν έχει η BMW γενικότερα...

Νομιζω οτι πρωτοχρησιμοποιήθηκε στην καινούργια ανοιχτή τριάρα

Nick_E60_GR
19-05-08, 00:39
Στην 5αρα (Ε60) υπάρχει σαν "option" (απο το 2003) το δερμάτινο αεριζόμενο σαλόνι με μικροσκοπικές τρύπες στο δέρμα και μικρά βεντιλατέρ απο κάτω και στην πλάτη. Διατίθεται μονο στα "comfort seats"

... Και για συντήρηση δέρματος ΖΑΙΝΟ καθαριστικό και conditioner.....και μετά το χάος.....

tsumalis
20-05-08, 18:01
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον το αυτοκίνητο θα το παραλάβω σε 15 ημέρες και θα σας πω τις εντυπώσεις μου

Fanis
27-05-08, 10:00
... Και για συντήρηση δέρματος ΖΑΙΝΟ καθαριστικό και conditioner.....και μετά το χάος.....
Συμφωνώ και επαυξάνω...απλά άπαικτα όλα τα προϊόντα του Zaino!

sterpas
27-05-08, 11:27
Επειδή κάποια προϊόντα όπως το Zaino που αναφέρετε είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν και επειδή στην επαρχία (Λάρισα) δεν βρίσκεις εύκολα τα πάντα από αξεσουάρ περιποίησης εγώ έχω πάρει σχεδόν όλη την σειρά περιποίησης BMW...
Ένα από τα προϊόντα είναι και το conditioner για δέρμα... Το μόνο που έχω να πω είναι πως έχω μείνει απίστευτα ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο προϊόν... Είναι λιγάκι ακριβό 26-27ε το είχα πάρει και είναι αν θυμάμαι καλά 350ml. Επίσης έχει 3 σφουγγαράκια και μερικά πανάκια... Έπαθα πλάκα από το πως μου μαλάκωσε τα δέρματα και την υφή που άφησε...

Έχω πάρει και τον καθαριστικό αφρό αλλά ακόμη δεν τον έχω δοκιμάσει...Θα επανέλθω σύντομα με νέα ;)

Fanis
27-05-08, 12:00
Τα Zaino δεν υπάρχουν στην Ελλάδα...εγώ τα παραγγέλνω από Γερμανία. Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι τα προϊόντα της BMW (αν θυμάμαι καλά είναι της Sonax) είναι όντως πολύ καλά.

YAziDis
03-06-08, 11:55
Ξέρει κανείς να μου πει τι περιλαμβάνει το set των προϊόντων της BMW και περίπου τι τιμή έχει;

ni19852003
03-06-08, 12:00
Λοίπος φώκιας εγώ!

sterpas
03-06-08, 12:29
Ξέρει κανείς να μου πει τι περιλαμβάνει το set των προϊόντων της BMW και περίπου τι τιμή έχει;

Για περιποίηση δέρματος σετ με τα πάντα μέσα δεν υπάρχει... Σαν ξεχωριστά προϊόντα η BMW πουλάει 2...

1) Καθαριστικός Αφρός Δέρματος = 12-13ε

2) Ενυδατικη Λοσιόν Περιποίησης = 27-28ε

Αυτά από όσο θυμάμαι...

Όσο για το λίπος φώκιας επειδή είμαι λιγάκι ευαίσθητος στο συγκεκριμένο θέμα ούτε χρησιμοποιώ ούτε πρόκειται να το βάλω ποτέ!!

YAziDis
03-06-08, 13:34
α, επειδή είδα που γράφανε τα παιδιά για set, για αυτό το είπα έτσι. Μου φαίνετε θα πάω να χτυπήσω και εγώ τα προϊόντα της BMW, για να μη κάθομαι να ψάχνομαι. Έτσι και αλλιώς άκουσα και καλά λόγια από σας. :D

Tomi
03-06-08, 13:39
ρε σεις παιδιά το αλκαντάρα με τι να το κάνω???χρειάζεται τπτ ιδιαιτερο???

tasus
06-06-08, 01:05
Καλησπέρα παίδες...
Μια ερώτηση, επειδή πρόσφατα το πήρα το μπεμπέκι μου και θέλω να περιποιηθώ τα δέρματα και εγώ θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί σε Νίκαια, Κορυδαλλό, πειραιά, Κερατσίνι, εκει γύρω γύρω τελοσπαντων με προϊόντα καθαρισμού για τα δέρματα του αμαξιού οπως λίπος φώκιας που έχω ακούσει οτι είναι το καλύτερο.

ni19852003
07-06-08, 11:57
Καλησπέρα παίδες...
Μια ερώτηση, επειδή πρόσφατα το πήρα το μπεμπέκι μου και θέλω να περιποιηθώ τα δέρματα και εγώ θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί σε Νίκαια, Κορυδαλλό, πειραιά, Κερατσίνι, εκει γύρω γύρω τελοσπαντων με προϊόντα καθαρισμού για τα δέρματα του αμαξιού οπως λίπος φώκιας που έχω ακούσει οτι είναι το καλύτερο.

Το λιπος φώκιας εγώ το πήρα φίλε από το μαγαζί που πούλαγε δερμάτινα παπούτσια ρούχα κτλ. Δεν ξέρω αν κάνει καλό στο δέρμα πάντως οταν το περάσω είναι σαν καινούργια.

Nick_E60_GR
07-06-08, 17:07
Καλησπέρα παίδες...
Μια ερώτηση, επειδή πρόσφατα το πήρα το μπεμπέκι μου και θέλω να περιποιηθώ τα δέρματα και εγώ θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί σε Νίκαια, Κορυδαλλό, πειραιά, Κερατσίνι, εκει γύρω γύρω τελοσπαντων με προϊόντα καθαρισμού για τα δέρματα του αμαξιού οπως λίπος φώκιας που έχω ακούσει οτι είναι το καλύτερο.

Λίπος φώκιας, καθώς και μεγάλη ποικιλία σε χρώματα βαφής δέρματος σε σπρέϊ, ακόμα και έγχρωμου στόκου, ειδικού για επισκευές/γεμίσματα σε δερμάτινες επιφάνειες, θα βρείς στού Ψυρρή - Μιαούλη 12-14 (στο δρόμο με τα δέρματα και τα υλικά δερμάτινων ειδών)

Χατζηνικολής λέγεται το μαγαζί, ο άνθρωπος είναι ειδικός, ασχολείται μόνο με υλικά συντήρισης και επισκευής δέρματος και δίνει και συμβουλές. :)

tasus
09-06-08, 00:30
Ευχαριστώ παιδιά...
Ωραίος nick E60 ευχαριστώ και έχω και ένα σκισιματάκι σε ένα σημείο οπότε κάτι θα βρώ εκεί για να το καλύψω.
Για την ιστορία πάντως τα meguiars έχουν φοβερά προιόντα ρίξτε μια ματιά εγω αυτά χρησιμοποιώ.

nomtal
10-06-08, 12:09
Καλημέρα.
Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα σετ της BMW για την περιοποίηση δερμάτινου σαλονιού και ήταν πράγματι πολύ καλό τόσο το λάδι που έχει και καθαριστικές ιδιότητες (και αντιηλιακή προστασία) όπως και ο αφρός. Για έναν όμως πολύ δύσκολο λεκέ πάνω σε μπεζ δέρμα χρησιμοποίησα ένα γαλάκτωμα για ντεμακιγιάζ (από αυτό που χρησιμοποιοούν οι γυναίκες για να ξεβάφονται). Μην γελάσετε...έκανε φοβερή δουλειά...δεν φαίνεται τίποτα...

BladeGT
16-06-08, 13:05
που μπορουμε να βρουμε αυτο το σετ περιποιησης της bmw????ποσο κοστιζει?
ο φιλος που ελεγε οτι εχει βρει μια κολα με 9 ευρω και κανει καλη δουλεια και μυριζει και ωραια μπορει να μ στειλει ενα πμ που να την βρω και γω?
Εγω μισω τα χημικα και το οτιδηποτε και προτιμω να καθαριζω τα παντα μεσα με νοπο πανι..Ξερω ομως οτι μια στο τοσο ειναι καλο να μπει και κατι αλλο ωστε να απολυμανει γιατι με νοπο πανι απλα βγαζουμε τη περισσοτερη βρωμια και οχι ολη... Αυτο που με τρελαινει ειναι να μπενω στο αμαξι και να μυριζει σαν τη καινουριλα του δερματινου....

nomtal
16-06-08, 13:46
Πρόκειται για το "BMW Leather Care Kit", υπάρχει σε όλες τις αντιπροσωπείες και αν το παραγγείλεις σου το φέρνουν. Τον αφρό για το καθάρισμα τον πληρώνεις έξτρα (είναι εκτός πακέτου...). Τιμή δεν θυμάμαι καθόλου...στην πιο κάτω διεύθυνση θα δεις ότι από Αμερική έχει περίπου 16$
http://64.225.94.154/ShopSite/page70.html

Chalyps
24-06-08, 09:12
Mόλις σήμερα προμηθεύτικα το ΒΜW leather preserving set .
Πρόκειται για το σετ συντήρησης δερμάτων με υπεριώδη προστασία.
Περιλαμβάνει την λοσιόν , 3 σφουγαράκια κ 5 πανάκια καθαρισμού.
Πάνω το κουτί λέει πως καθαρίζει , προστατεύει και περιποιήται το δέρμα.
Κόστος 22,95 + φπα.
Μέχρι τώρα έχω κάνει τα δέρματα με
1. αφρό καθαρισμού της μερσέντες :banhim:
2. πριν απο κανα δυο βδομάδες με μωρομάντιλα
3. και τώρα που θα αρχίσει να εκτίθεται όλο και πιο πολύ σε αλάτια ,άμμους παραλίες , ήλιο, θα του περάσω και την λοσιόν.

BladeGT
24-06-08, 09:33
απο που το πηρες εσυ?

Chalyps
24-06-08, 09:36
απο που το πηρες εσυ?Απο τον Σπανό.

nomtal
24-06-08, 10:50
Έχω να σας προτείνω και κάτι άλλο. Επειδή το μωρό μου έχει μπεζ δέρμα κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι σε ένα σημείο του καθίσματος υπήρχε μία έντονη μπλε στάμπα. Την είχε προκαλέσει η επαφή με ένα σκούρο μπλε τζιν που φορούσα τον χειμώνα. Και δεν έβγαινε με τίποτα!!!
Ξέρετε πως βγήκε??? Πήρα ένα γαλάκτωμα από αυτά που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ξεβάφουν το βάψιμο από το πρόσωπό τους (γαλάκτωμα για ντεμακιγιάζ, όπως οι ίδιες λένε). Πρόκειται για ουσία εξαιρετικά φιλική προς το δέρμα (εάν σκεφτείτε ότι οι άλλες το βάζουν στο πρόσωπό τους) και ιδιαιτέρως αποτελεσματική μιας και βγάζει όλες τις μπογιές, ρουζ, μεικαπ, σκιές που βάζουν και όλα τα τρίβολα....
Σας διαβεβαιώ όιτ το έκανε λαμπίκο...Το μόνο ήταν η ξεφτίλα που έφαγα στο φαρμακείο όπου μία γριά με κοίταζε με πολύ ύποπτο ύφος καθώς έβλεπε έναν άντρα να αγοράζει γυναικείο γαλάκτωμα...Τραγωδία!!!

Chalyps
24-06-08, 10:58
Έχω να σας προτείνω και κάτι άλλο. Επειδή το μωρό μου έχει μπεζ δέρμα κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι σε ένα σημείο του καθίσματος υπήρχε μία έντονη μπλε στάμπα. Την είχε προκαλέσει η επαφή με ένα σκούρο μπλε τζιν που φορούσα τον χειμώνα. Και δεν έβγαινε με τίποτα!!!
Ξέρετε πως βγήκε??? Πήρα ένα γαλάκτωμα από αυτά που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ξεβάφουν το βάψιμο από το πρόσωπό τους (γαλάκτωμα για ντεμακιγιάζ, όπως οι ίδιες λένε). Πρόκειται για ουσία εξαιρετικά φιλική προς το δέρμα (εάν σκεφτείτε ότι οι άλλες το βάζουν στο πρόσωπό τους) και ιδιαιτέρως αποτελεσματική μιας και βγάζει όλες τις μπογιές, ρουζ, μεικαπ, σκιές που βάζουν και όλα τα τρίβολα....
Σας διαβεβαιώ όιτ το έκανε λαμπίκο...Το μόνο ήταν η ξεφτίλα που έφαγα στο φαρμακείο όπου μία γριά με κοίταζε με πολύ ύποπτο ύφος καθώς έβλεπε έναν άντρα να αγοράζει γυναικείο γαλάκτωμα...Τραγωδία!!!ααα! έχω κάνει κατι παρόμοιο!!!!!στο προηγούμενο αμάξι (ενα ford puma) καθάριζα με αυτό τον τρόπο το ταμπλό των οργάνων του αυτοκινήτου.ΦΙΝΟ αποτέλεσμα.Ούτε υπερβολικά γυαλίσματα απο σιλικονούχα σπρέι ουτε τίποτα!
Σίγουρα είναι μια καλή λύση και για τα δέρματα της μπέμπας.

konas
24-06-08, 11:04
Έχω να σας προτείνω και κάτι άλλο. Επειδή το μωρό μου έχει μπεζ δέρμα κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι σε ένα σημείο του καθίσματος υπήρχε μία έντονη μπλε στάμπα. Την είχε προκαλέσει η επαφή με ένα σκούρο μπλε τζιν που φορούσα τον χειμώνα. Και δεν έβγαινε με τίποτα!!!
Ξέρετε πως βγήκε??? Πήρα ένα γαλάκτωμα από αυτά που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ξεβάφουν το βάψιμο από το πρόσωπό τους (γαλάκτωμα για ντεμακιγιάζ, όπως οι ίδιες λένε). Πρόκειται για ουσία εξαιρετικά φιλική προς το δέρμα (εάν σκεφτείτε ότι οι άλλες το βάζουν στο πρόσωπό τους) και ιδιαιτέρως αποτελεσματική μιας και βγάζει όλες τις μπογιές, ρουζ, μεικαπ, σκιές που βάζουν και όλα τα τρίβολα....
Σας διαβεβαιώ όιτ το έκανε λαμπίκο...Το μόνο ήταν η ξεφτίλα που έφαγα στο φαρμακείο όπου μία γριά με κοίταζε με πολύ ύποπτο ύφος καθώς έβλεπε έναν άντρα να αγοράζει γυναικείο γαλάκτωμα...Τραγωδία!!!

Καλη ιδεα! Αλλά πως το σκεφτηκες?

nomtal
24-06-08, 11:07
Chalyps μιλάμε για φοβερό αποτέλεσμα...και ενυδάτωση στο φουλ!!!
Όχι αστεία.
Και αν πάρεις το γαλάκτωμα καμίας πολύ επώνυμης φίρμας (ονομάτα δεν λέω αλλά μπορείς να φανταστείς) έχει και πολύ ωραίο άρωμα....

nomtal
24-06-08, 11:10
Konas δεν το σκέφτηκα εγώ! Και όποιος άντρας θα έλεγε ότι το σκέφτηκε θα έλεγε ψέματα!!!
Η γυναίκα το σκέφτηκε όταν με είδε να αρχίζω τα μπινελίκια μόλις αντιλήφτηκα την στάμπα πάνω στο δέρμα...
Γυρνάει με μία άνεση και μου λέει "αυτό μου δεν είναι τίποτα.... Φεύγει πάρα πολύ εύκολα με το τάδε..."
Και έμεινα μ@#*κας...!!!

konas
24-06-08, 11:19
Konas δεν το σκέφτηκα εγώ! Και όποιος άντρας θα έλεγε ότι το σκέφτηκε θα έλεγε ψέματα!!!
Η γυναίκα το σκέφτηκε όταν με είδε να αρχίζω τα μπινελίκια μόλις αντιλήφτηκα την στάμπα πάνω στο δέρμα...
Γυρνάει με μία άνεση και μου λέει "αυτό μου δεν είναι τίποτα.... Φεύγει πάρα πολύ εύκολα με το τάδε..."
Και έμεινα μ@#*κας...!!!

ΧΑΧΑ το φανταστηκα.

nomtal
24-06-08, 11:25
Konas σκέψου φάση...Να βγεις με γκομενάκι...Να ανοίξεις το πίσω καπό να πάρεις κανένα σακάκι και να είναι μέσα χύμα το μπουκαλάκι για το γαλάκτωμα...
Δύο πράγματα θα σκεφτεί το γκομενάκι...Ή ότι είσαι ντιγκι...ντάγκας ή ότι είχες πάει ΣΚ με γυναίκα και της έπεσε από το τσαντάκι της....
Το νου σας με αυτά τα πράγματα. Είναι επικίνδυνα!

sotos E34
24-06-08, 12:23
ολα καλα αυτα που λετε ρε παιδια,εγω θα βαλω τωρα δερματα στο μωρο,τα οποια τα ξηλωσα απο άλλο που εφερα για ανταλλακτικα,τα καθαρισα με μια υπεροχη αλοιφη της carplan (απο αγγλια) αλλα το καθισμα του οδηγου ειναι ψιλοχαλια και δεν ξερω που θα βρω τετοιο δερμα...........:banghead:

konas
24-06-08, 12:40
ολα καλα αυτα που λετε ρε παιδια,εγω θα βαλω τωρα δερματα στο μωρο,τα οποια τα ξηλωσα απο άλλο που εφερα για ανταλλακτικα,τα καθαρισα με μια υπεροχη αλοιφη της carplan (απο αγγλια) αλλα το καθισμα του οδηγου ειναι ψιλοχαλια και δεν ξερω που θα βρω τετοιο δερμα...........:banghead:

Sotos ψαξε λιγο με το search, νομιζω εχουν αναφερθει στο παρελθον καποιες καλες εταιρειες με δερματα για αυτοκινητα στην Αθηνα τουλαχιστον

sotos E34
24-06-08, 12:57
ὅκ φιλε,αντε να δουμε αν βγαλω ακρη......:icon42:

Aceman1925
24-06-08, 12:59
ολα καλα αυτα που λετε ρε παιδια,εγω θα βαλω τωρα δερματα στο μωρο,τα οποια τα ξηλωσα απο άλλο που εφερα για ανταλλακτικα,τα καθαρισα με μια υπεροχη αλοιφη της carplan (απο αγγλια) αλλα το καθισμα του οδηγου ειναι ψιλοχαλια και δεν ξερω που θα βρω τετοιο δερμα...........:banghead:

o Nτεμης εχει φτιαξει.δες το θρεντ του

bagdebag
19-09-09, 08:31
παιδιά τα προιόντα που αναφέρονται είναι και για δερματίνη ή μόνο για αυθεντικό δέρμα???

bimmer-corfu
19-09-09, 09:23
Νομίζω Όχι γιατί η δερματίνη θέλει άλλου είδους προστασία και καθαρισμό

bimmer-corfu
19-09-09, 09:28
Ξερω οτι η BMW έχει βγάλει ένα είδος δέρματος που έχει σημαντική διαφορά στη ζέστη που αποροφάει. Δεν ξέρω όμως αν υπήρχαν στο 520/2007. Απο όσο ξέρω δέρματα με εξαερισμό δεν έχει η BMW γενικότερα...

το πρώτο αμάξι με το ειδικό αυτό δέρμα είναι το Ε93.
Αντιγραφή απο bmw.gr για σειρά 3

Η νέα τεχνολογία Sun Reflective περιορίζει τη θέρμανση των καθισμάτων. Η ειδική επίστρωση του δέρματος αντανακλά την υπέρυθρη ακτινοβολία του ήλιου και εξασφαλίζει πιο δροσερά δερμάτινα καθίσματα το καλοκαίρι.



Αντιγραφή απο bmw.gr για σειρά 1

Άνεση που δεν είναι επιφανειακή: ο δερμάτινος εξοπλισμός στην BMW Σειρά 1 Cabrio θερμαίνεται αισθητά λιγότερο χάρη στην τεχνολογία Sun Reflective. Το δέρμα διαθέτει ειδικά χρωστικά στοιχεία που αντανακλούν την ακτινοβολία. Έτσι τα καθίσματα και τα υποβραχιόνια παραμένουν στην έντονη ηλιακή ακτινοβολία έως και 20 °C πιο δροσερά απ ότι στο κοινό δέρμα.

bagdebag
25-09-09, 20:13
καλά όλα αυτά για εσάς που έχετε δέρμα. Για εμάς τους κοινούς θνητούς με δερματινή μήπως κανένας ξέρει πως πρέπει να την περιποιηθούμαι?

κυριακος
25-09-09, 23:16
Μήπως δεν χρειάζεται τίποτα η δερμάτινη από περιποίηση? επειδή ακριβώς είναι <άψυχο> υλικό σε σχέση με το δέρμα?
Κάποιοι του ιδίους λένε ότι είναι και πιο ανθεκτική από τα δέρματα

bagdebag
26-09-09, 10:16
λογικό μου φαίνεται αυτό που λες αλλά νομίζω ότι κάτι θα παίζει και για δερματίνη. εκτός αν είναι τόσο απλό βρεγμένο πανάκι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.
Πάντως ένα μήνα μετά που το πήρα είδα ότι στην πίσω πόρτα είχε ένα σκίσιμο η δερματίνη μισό εκατοστό περίπου. Δεν του έδωσα πολύ σημασία αλλά τώρα μου μπαίνουν ψίλοι και σκέφτομαι μήπως το κολλήσω ή τέλος πάντως κάνω κάτι...αν υπάρχει καμία ιδέα ευπρόσδεκτη...

κυριακος
26-09-09, 10:55
Το καλύτερο από όλα είναι το πανάκι όπως το λες και το πιο ακίνδυνο.
Σχετικά με το σκίσιμο η ζημία είναι το ίδιο αισθητή και επώδυνη και στα δυο υλικά.
Με τη διάφορα όμως ότι στην δερματινη θα βρεις πολύ πιο εύκολα να αντικαταστήσεις το σκισμένο κομμάτι και δεν θα ξεχωρίζει από το άλλο σαλόνι σαν απόχρωση τουλάχιστον στις διάφορες αντανάκλασης του φώτος.Σαν ηλικία-φθορά μπορεί να ξεχωρίζει λίγο.
Τα κιτ επισκευής είναι τα ίδια παντός και για τα δυο υλικά ,όπως Πχ στόκος δέρματος η σπρέι χρώματος για δέρματα

ΥΓ:στα δέρματα χρειάζεται που και που μια ενυδάτωση για να μαλακώνουν.
Στην δερμάτινη που έχεις νομίζω είναι μόνιμα μαλακό το υλικό της?

bagdebag
26-09-09, 18:35
ναι είναι πιο μαλακή από αυθεντικό δέρμα.

gnx
26-09-09, 18:47
Παιδια η δερματινη ειναι πιο ευαισθητη απο δερμα. Για την περιποιηση της μπορείτε να χρησιμοποιείτε προιον τύπου vinyl and rubber care της Autoglym. Το καλο με αυτο το προιον ειναι οτι δεν ενοχλει η οσμη του, σε αντιθεση με τα περισσοτερα αλλα αντίστοιχα προιοντα. Με το συγκεκριμενο προιον, τα καθισματα δεν φθειρονται απο την τριβη που προκαλει το σωμα. Δεν ειναι ομως καθαριστικο, ετσι...

Για καθαρισμό απλο σαπουνι χειρος με σφουγγαρι.

κυριακος
26-09-09, 18:59
Παιδια η δερματινη ειναι πιο ευαισθητη απο δερμα. Για την περιποιηση της μπορείτε να χρησιμοποιείτε προιον τύπου vinyl and rubber care της Autoglym. Το καλο με αυτο το προιον ειναι οτι δεν ενοχλει η οσμη του, σε αντιθεση με τα περισσοτερα αλλα αντίστοιχα προιοντα. Με το συγκεκριμενο προιον, τα καθισματα δεν φθειρονται απο την τριβη που προκαλει το σωμα. Δεν ειναι ομως καθαριστικο, ετσι...

Για καθαρισμό απλο σαπουνι χειρος με σφουγγαρι.

Αυτό το προϊόν είναι μονό και αυστηρά για δερμάτινες μονό? για δέρματα γνήσια δεν κάνει? αναγράφει αυτή την λεπτομέρεια στις οδηγίες του μήπως?
Γιατί πιστεύεις οτι δεν φθείρονται με αυτό το προϊόν οι δερμάτινες? έχει την σύσταση του σαν σιλικόνη κολλώδες η είναι καπια κρέμα-γαλακτομα?

κυριακος
02-10-09, 16:27
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δεν φθείρονται με αυτό το προϊόν οι δερμάτινες? με πιο τρόπο τα πρωτεύει δεν καταλαβαίνω.και από τι τα προστατεύει?
Για τα δέρματα ξέρω ότι θα χρησιμοποιήσω μια ενυδατική αλοιφή (με αλόη ) τύπου Meguiars.πχ για να μαλακώσω το δέρμα.Αυτό είναι κάτι που το βλέπω και το πιάνω στο χέρι μου την ίδια στιγμή κιόλας που θα εφαρμόσω την κρέμα.
Με την δερμάτινη και την αλοιφή της autogloy γιατί θα προστατευτεί από τις φθορές? και πόσα χρόνια θα περιμένω να το δω με τα ματιά μου αν προστατεύετε?
Εγώ νομίζω ότι με καινούργια δέρματα σε 5-10 βόλτες φορώντας το <κατάλληλο τζιν> εκείνο με τα ωραία κουμπιά η κάτι ωραίες γυναικείες ζώνες ,έχουν παει περίπατό και τα δερμάτινα και οι δερμάτινες και τα ALCANTARA και τα Ναπα και όλα.

Driver M
05-10-09, 15:00
Παιδια η δερματινη ειναι πιο ευαισθητη απο δερμα. Για την περιποιηση της μπορείτε να χρησιμοποιείτε προιον τύπου vinyl and rubber care της Autoglym. Το καλο με αυτο το προιον ειναι οτι δεν ενοχλει η οσμη του, σε αντιθεση με τα περισσοτερα αλλα αντίστοιχα προιοντα. Με το συγκεκριμενο προιον, τα καθισματα δεν φθειρονται απο την τριβη που προκαλει το σωμα. Δεν ειναι ομως καθαριστικο, ετσι...

Για καθαρισμό απλο σαπουνι χειρος με σφουγγαρι.

Αυτό που λες δεν ισχύει. Η δερματίνη είναι πολύ λιγότερο ευαίσθητη από το δέρμα. Ούτε ιδιαίτερη ενυδάτωση χρειάζεται ούτε τίποτα. Τώρα αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιο γαλάκτωμα για τα δέρματα σε δερματίνη, μόνο κακό δεν κάνει αφού και πιο λαμπερή θα φαίνεται και θα υπάρχει πάνω της για τον πρώτο καιρό ένα προστατευτικό στρώμα, όπως ακριβώς συμβαίνει και στο δέρμα. Το μόνο ελάττωμα της δερματίνης είναι ότι σκίζεται πιο εύκολα από το καλό δέρμα, γιατί είναι πιο λεπτή. Αλλά αντικαθίσταται όπως σωστά ειπώθηκε πολύ εύκολα και φθηνά. Ένα πανάκι με χλιαρό νερό λοιπόν είναι ό.τι πρέπει για τη δερματίνη και αν περνιέται και 2-3 φορές το χρόνο με γαλάκτωμα για τα δέρματα (πχ armorall, turtlewax, autoglym κλπ) ακόμα καλύτερα.

dkaralis
14-10-09, 15:49
Πριν καμια εβδομαδα αγορασα το περιβοητο λιπος φωκιας και το σπρει βαφης δερματος για να τα δοκιμασω και να αναζωογονησω το σαλονακι μου (e46 M3 μαυρο).Πραγματικα εγινε αλλο σαλονι.Σαν καινουριο και με πολυ διακριτικο αρωμα.Λιπος:5 ευρω,Σπρει:15 ευρω.Τα πλαινα στηριγματα στα καθισματα,αυτα που φουσκωνουν και ξεφουσκωνουν,που ηταν λιγο φθαρμενα εγιναν σαν καινουρια.

aektzhs18
14-10-09, 15:51
μπωρεις να μας πεις απο που τα πιρες για να παραγγηλω?

dkaralis
14-10-09, 16:17
Απο τον τσαγκαρη τα πηρα ρε,πιστευω εχουν ολοι οι τσαγκαρηδες.Αν δε βρεις θα στα παρω να στα στειλω αν θες.

aektzhs18
14-10-09, 16:31
8α παω σερρες και θα ροτισω .ευχαριστω πολυ.

stratos
14-10-09, 16:33
Καλά όλα με την ενυδάτωση αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που αναφέρθηκε πιο πριν:

Θέλω να καθαρίσω την μπλεδίλα απο τα jeans που μένε πάνω στο κάθισμα. Δοκίμασα με λοσιόν ντεμακιγιάζ αλλά δεν έκανε και πολύ δουλειά. Τι προτείνετε για τον καθαρισμό της μπλεδίλας πέρα απο την ενυδάτωση?

bill987
14-10-09, 16:37
Καλά όλα με την ενυδάτωση αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που αναφέρθηκε πιο πριν:

Θέλω να καθαρίσω την μπλεδίλα απο τα jeans που μένε πάνω στο κάθισμα. Δοκίμασα με λοσιόν ντεμακιγιάζ αλλά δεν έκανε και πολύ δουλειά. Τι προτείνετε για τον καθαρισμό της μπλεδίλας πέρα απο την ενυδάτωση?

Στράτο χρησιμοποίησα το καθαριστικό δερμάτων της autoglym και έπαθα πλάκα απο την δουλειά του!!

Απλά ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες!!

stratos
14-10-09, 16:40
Αν έκανε καλή δουλειά στα δικά σου που είναι ανοιχτόχρωμα θα το δοκιμάσω και εγώ που e;inai και πιο σκούρα. Σκεφτόμουν προς Autoglym αλλά περίμενα εντυπώσεις απο κάποιον. Σε ευχαριστώ...

Ποιά σειρά είναι? Γενικά ζητάω περιποίηση δέρματος ή συγκεκριμμένα καθαρισμό?

κυριακος
14-10-09, 17:00
Πριν καμια εβδομαδα αγορασα το περιβοητο λιπος φωκιας και το σπρει βαφης δερματος για να τα δοκιμασω και να αναζωογονησω το σαλονακι μου (e46 M3 μαυρο).Πραγματικα εγινε αλλο σαλονι.Σαν καινουριο και με πολυ διακριτικο αρωμα.Λιπος:5 ευρω,Σπρει:15 ευρω.Τα πλαινα στηριγματα στα καθισματα,αυτα που φουσκωνουν και ξεφουσκωνουν,που ηταν λιγο φθαρμενα εγιναν σαν καινουρια.

Καλά όλα με την ενυδάτωση αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που αναφέρθηκε πιο πριν:

Θέλω να καθαρίσω την μπλεδίλα απο τα jeans που μένε πάνω στο κάθισμα. Δοκίμασα με λοσιόν ντεμακιγιάζ αλλά δεν έκανε και πολύ δουλειά. Τι προτείνετε για τον καθαρισμό της μπλεδίλας πέρα απο την ενυδάτωση?

H πολύ έντονη γυαλάδα που προσφέρει το λίπος φώκιας δεν κρατάει πάρα μονό 2 μέρες και υστέρα είναι φθίνουσα.
Το σπρέι χρωματος που χρησιμοποίησες ίσως με τον πρώτο ιδρώτα του δέρματος να αρχίσει να βγαίνει στα ρούχα οπότε προσοχή.
Με ιδρώτα όμως,όχι τώρα τον Χειμώνα.
Τι μάρκα είναι?

Για τον καθαρισμό δέρματος από την μπλεδιλα των jeans θα βγει πολύ καλά με της Meguiars ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝΕΡ ΔΕΡΜΑΤΟΣ GOLD CLASS. γύρω στα 15ε κόστος.

ΥΓ: τζιν που ξεβαφουν δεν τα ξαναβάζεις στα δερμάτινα και ισυχαζεις.

dkaralis
14-10-09, 17:23
Μη μου λες τετοια τωρα...λες να ξεβαψει?Και εδω στο ηρακλειο εχει μονο ζεστη και ηλιο.Αν δω οτι ξεβαφει θα σας το πω.Παντως μια βδομαδα τωρα και γυαλιζει και δεν ξεβαφει.Ασε να δουμε!

leyteris
14-10-09, 17:28
ρε παιδια, δεν ειναι απαγορευμενο το λιπος φωκιας; εγω χρησιμοποιω αλοιφη sonax με κερι απο μελισσα, το μαλακωνει, γιαλιζει, και μυριζει υπερχοχα. πολυ ευχαριστημενος, και εχει και 10Ε

σωστος, και εγω αυτο χρησιμοποιω και ειναι τελειο.

Driver M
14-10-09, 19:19
Εγώ χρησιμοποιώ καθαριστικό και conditioner 2 σε 1 της turtlewax και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει και διακριτικό άρωμα που μετά από λίγη ώρα φεύγει εντελώς. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το κλασικό προϊόν της armorall που ήταν εξίσου καλό.

Επίσης, αν το δέρμα είναι καλά ενυδατωμένο δύσκολα μένουν χρώματα από jean πάνω του, γιατί οι τριβές περιορίζονται στο ελάχιστο...

κυριακος
14-10-09, 22:57
Μη μου λες τετοια τωρα...λες να ξεβαψει?Και εδω στο ηρακλειο εχει μονο ζεστη και ηλιο.Αν δω οτι ξεβαφει θα σας το πω.Παντως μια βδομαδα τωρα και γυαλιζει και δεν ξεβαφει.Ασε να δουμε!

Μην αγχώνεσαι.
Για να καταλάβουμε τι έβαλες ,τι μάρκα είναι το σπρέι?
Υπαρχή ένα σπρέι που είναι σταθεροποιητής χρώματος,μπαίνει μετά την βαφή και δίνει μια γυαλάδα όπου και να το βάλεις η όποια κρατάει πολύ παραπάνω από το λίπος φώκιας το όποιο βέβαια όπως καταλαβαίνεις εξατμίζεται πολύ γρήγορα σαν οργανικό υλικό.
Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ότι το δέρμα σε κάθε περίπτωση θα χάσει την φυσικότητα του και αυτό διακρίνεται ακόμα και στα μαύρα δέρματα.

dkaralis
15-10-09, 07:37
Το σπρει το εριξα μονο σε δυο σημεια,στα πλευρικα στηριγματα των καθισματων που ειχαν ψιλοφθαρει,και ειναι ειδικο (Super Magix λεγεται),αλλα απ'οτι ειδα και σημερα δεν φαινεται καθολου.Εξαφανισε τα τριψιματα.Ολο το σαλονι το περασα με το λιπος και ειναι οκ.Τα συστηνω ανεπιφιλακτα.

κυριακος
15-10-09, 11:34
Το σπρει το εριξα μονο σε δυο σημεια,στα πλευρικα στηριγματα των καθισματων που ειχαν ψιλοφθαρει,και ειναι ειδικο (Super Magix λεγεται),αλλα απ'οτι ειδα και σημερα δεν φαινεται καθολου.Εξαφανισε τα τριψιματα.Ολο το σαλονι το περασα με το λιπος και ειναι οκ.Τα συστηνω ανεπιφιλακτα.

Ειδικό σπρέι για δέρματα αυτοκίνητου ΔΕΝ το λες διότι αναφέρει στην Ελληνική μετάφραση του :
Σπρέι σε χρώμα δέρματος για παπούτσια,τσάντες κλπ Γαλλικό προϊόν
Γενικής Χρήσης λοιπόν είναι.
Την συσκευασία των 150ml πήρες?
Αυτό σίγουρα ξεβάφει 100% ,οπότε η χρήση του πρέπει να είναι πολύ φειδωλή και με μετρό.
Το μονό που κάνει για κάνα 6μηνο είναι να βαφή τα τριψιματα,όχι να τα εξαφανίζει οπότε μετέπειτα ανάλογα με το σημείο φθοράς του δέρματος και ανάλογα με το ποσό συχνά έρχεται σε επαφή με το σώμα τελικά θα φύγει η βαφή.
Αυτό μπορείς να το επαλήθευσης και τώρα αν βρέξεις το σημείο βαφής και μετά με ένα λευκό πανι σκουπίσεις.
Οπότε καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις και τον σταθεροποιητή χρώματος που δίνει η ίδια εταιρία.
Συνίσταται η εφαρμογή αυτού του σπρέι δέρματος σε μαύρα χρώματα ενώ σε έγχρωμα δέρματα το αποτέλεσμα είναι να χάσει την φυσικότητα του οπτικά τουλάχιστον.
Η μόνη λύση είναι ενδεχόμενος ο στόκος δέρματος όπου γεμίζει τα τριψιματα.

dkaralis
15-10-09, 13:12
Θα κανω το τεστ με το πανακι και θα σας πω.Ευχαριστω παντως ρε Κυριακο.

κυριακος
16-10-09, 18:21
karalis Με το χρωμα ειμαστε ενταξη τελικα?

dkaralis
16-10-09, 18:24
Ολα καλα ρε κυριακο.Το τριβω,το ξανατριβω τιποτα.Μια χαρα ξηγηθηκε ο τσαγκαρης...

κυριακος
16-10-09, 18:30
xaxa...καλός Άνθρωπος ο τσαγκάρης.
Αν είναι διαφορετικό το δικό σου σπρέι από αυτό που ξέρω οτι πουλάνε σε πολλά τσαγκαράδικα και είναι καλύτερο δηλαδή από το άλλο που σου λέω ότι ξεβάφει ,τότε θα ήθελα τα στοιχεία του.
Μου είπες οτι γράφει Magix Color και γράφει επάνω του οτι εισάγετε συσκευασμένο από την Αγγλία ο Χατζηνικολης ΟΕ κλπ κλπ?

dkaralis
17-10-09, 07:42
Ναι,αυτο ειναι.Δοκιμασε το.

aektzhs18
29-10-09, 13:36
Τελικα το λιπως φωκιας κανει καλη δουλεια?Εγω εχω το σετ της BMW δεν με ενθουσιασε και πολυ.Που μπορω να βρω λιπως να αγορασω?
Ευχαριστω.

agd931
04-11-09, 20:43
Γειά σε όλους, πρώτο post...
εχω δοκιμάσει πάρα πολλά επώνυμα προιόντα φροντίδας δέρματος χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Σε διάφορα σημεία το δέρμα είχε ξεραθεί από τον ήλιο. Τελικά κατέληξα στο Gliptone Leather Conditioner (το οποίο συστήνεται ανεπιφύλακτα άπο το αγγλικό E30 forum). Είναι απλως καταπληκτικό!!! Μετά από τρία περάσματα το δέρμα έχει μαλακώσει, μυρίζει σαν φυσικό δέρμα, και το σημαντικότερο, δεν αφήνει λιπαρότητα & δεν χρειάζεται να το γυαλίσεις μετά. Τα 20ετίας δέρματα δείχνουν σαν καινούργια.

xxxvagos
04-11-09, 20:55
Μπες βγες και ειδικά με τα τζην παντελόνια που έχουν τα εξωτερικά κουμπιά στις ραφές όσο να ναι τα δερμάτινα καθίσματα δεν περνάνε και τα καλύτερα τους.

Τι κρέμες για φροντίδα χρησιμοποιείτε;

Ευχαριστώ.

ενας φιλος μου εχει μεγαλο καταστημα που περναει δερματα σε αυτοκινητα..δεν λεω ονοματα μη φαω καμια κοκκινη παλι

το λοιπον
μου λεει να μη χρησιμοποιοω χημικα για το δερμα του αυτοκινητου για πολλους λογους

το καλυτερο ειναι το aVa με λιγο νερακι..και πλυντο οπως πλενεις την επιδερμιδα σου..απαλο τριψιμο..ειναι με διαφορα καλυτερο

aektzhs18
06-11-09, 12:39
Παιδια μπωρει καποιος να μου δωσει πληροφοριες απο που μπορω να παρω λιπως φωκιας ?Γιατι στη σερρες που εψαξα δεν βρηκα.
Ευχαριστω

dkaralis
29-11-09, 12:15
Λογικα φιλε αεκτζη επρεπε να εχουν ολοι οι τσαγκαρηδες,αλλιως πηγαινε στο καρφουρ.Σε τι μαγαζια εψαξες?

kicko
29-11-09, 14:48
και σε μαγαζι με ειδη κυνηγιου εχει.το πουλανε για συντηρηση στις αρβυλες

bimmer-corfu
29-11-09, 15:47
Αν έκανε καλή δουλειά στα δικά σου που είναι ανοιχτόχρωμα θα το δοκιμάσω και εγώ που e;inai και πιο σκούρα. Σκεφτόμουν προς Autoglym αλλά περίμενα εντυπώσεις απο κάποιον. Σε ευχαριστώ...

Ποιά σειρά είναι? Γενικά ζητάω περιποίηση δέρματος ή συγκεκριμμένα καθαρισμό?

Στράτο έχω conditioner και cleaner autoglym και είναι πάρα πολύ καλά!

nino x3
29-11-09, 16:02
χιλιαδυο προιοντα περιποιησης υπαρχουν (κερια κλπ).... γιατι να "κατσει" κανεις πανω σε αυτο?????

yannisv
29-11-09, 17:04
Στράτο έχω conditioner και cleaner autoglym και είναι πάρα πολύ καλά!

+1 στα λεγόμενα του Πέτρου και εγώ αυτά χρησιμοποιώ από το 1999 που ήμουν κάτοικος Ουαλίας!! Άριστα προϊόντα.

stratos
29-11-09, 17:31
Στράτο έχω conditioner και cleaner autoglym και είναι πάρα πολύ καλά!

+1 στα λεγόμενα του Πέτρου και εγώ αυτά χρησιμοποιώ από το 1999 που ήμουν κάτοικος Ουαλίας!! Άριστα προϊόντα.

Οκ παλικάρια σας ευχαριστώ πολύ.... Θα ασχοληθώ όταν επιστρέψω ελλάδα με αυτό. Προς τα εκεί έβλεπα και εγώ απλά κράταγα και μια πισινή για Meguiar's αλλά θα πάω πάλι στην Autoglym που μόνο θετικά έχω να πώ απο εφαρμογές στο Merc και στο 46άρι...

κυριακος
29-11-09, 22:21
χιλιαδυο προιοντα περιποιησης υπαρχουν (κερια κλπ).... γιατι να "κατσει" κανεις πανω σε αυτο?????

Αυτή η φωτογραφία τα λεει όλα.
Κανένα αμάξι δεν χρειάζεται περιποίηση που να είναι συνέπεια βασανισμού και εξόντωση κάποιου ζώου.
Έχω χρησιμοποίηση λυπος φώκιας το όποιο πιστεύω ότι ευτυχώς είναι καθαρά βιομηχανικό λυπος και η λάμψη που δίνει στο δέρμα είναι εντυπωσιακή σε σημείο που δείχνει αφύσικη έντονη και είναι και πολύ παροδική .
Μέτα από λίγες μέρες επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και προσγίνεσαι πάλι.
Η αντίστοιχη ενυδάτωση από άλλες κρέμες Meguiar's-Autoglym κλπ είναι λιγότερο έντονο το αποτέλεσμα και με πολυ περισσότερη διάρκεια.

S38B38 Monsta
04-12-09, 20:24
Για καθαρισμό απλο σαπουνι χειρος με σφουγγαρι.

Για βαθύ καθαρισμό - το είπε και κάποιος πιο πριν - ΜΟΝΟ ΠΡΑΣΙΝΟ σαπούνι. Απαλές κυκλικές κινήσεις με σφουγγάρι, μετά σκούπισμα με καθαρό πανί. Ενυδατώνει το δέρμα και το αφήνει απίστευτα μαλακό.

Συνεχίζουμε με κάποια καλή κρέμα ενυδάτωσης (πχ ΖΑΙΝΟ / Αutoglym).

S38B38 Monsta
04-12-09, 20:28
το καλυτερο ειναι το aVa με λιγο νερακι..και πλυντο οπως πλενεις την επιδερμιδα σου..απαλο τριψιμο..ειναι με διαφορα καλυτερο

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ AVA. Περιέχει αλάτι για να σπάει τη βρωμιά και ξεραίνει το δέρμα.

Όπως είπα και παραπάνω για δύσκολη βρωμιά, ΜΟΝΟ πράσινο σαπούνι.

κυριακος
04-12-09, 20:37
Επειδή ακούγονται πολλά για τον καθαρισμό των δερμάτων πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι:
Το σαπούνι πάντα το δέρμα το ξεραίνει,δεν το ενυδατώνει.
Αυτό το καταλαβαίνουμε και αν πλύνομε συνεχόμενα πολλές φορές τα χέρια μας θα ξεραθούν
Είναι όμως αναγκαίο κακό και μάλλον το λιγότερο κακό από άλλα καθαριστικά.
Τα περαιτέρω ενυδατικα προϊόντα είναι χρήσιμα και προσφέρουν ενυδάτωση.
Ο καλύτερος καθαρισμός των δερμάτων ..είναι να μην τα λερώνουμε.
Δεν χρειάζονται τίποτα άλλο πλην από την ενυδάτωση τους η όποια για να γίνει σωστα και σε βάθος προηγούμενα χρειάζεται ιδική προεργασία που δεν την κάνει σχεδόν κάνεις.

S38B38 Monsta
04-12-09, 20:58
Επειδή ακούγονται πολλά για τον καθαρισμό των δερμάτων πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι:
Το σαπούνι πάντα το δέρμα το ξεραίνει,δεν το ενυδατώνει.
Αυτό το καταλαβαίνουμε και αν πλύνομε συνεχόμενα πολλές φορές τα χέρια μας θα ξεραθούν
Είναι όμως αναγκαίο κακό και μάλλον το λιγότερο κακό από άλλα καθαριστικά.
Τα περαιτέρω ενυδατικα προϊόντα είναι χρήσιμα και προσφέρουν ενυδάτωση.
Ο καλύτερος καθαρισμός των δερμάτων ..είναι να μην τα λερώνουμε.
Δεν χρειάζονται τίποτα άλλο πλην από την ενυδάτωση τους η όποια για να γίνει σωστα και σε βάθος προηγούμενα χρειάζεται ιδική προεργασία που δεν την κάνει σχεδόν κάνεις.

Δύο φορές το χρόνο είναι υπερ-αρκετές για καθαρισμό του δέρματος και ενδιάμεσα από 2 φορές ενυδάτωση (σύνολο 4 ετησίως). Με τη συγκεκριμένη μέθοδο δεν πρόκειται ποτέ να ξεραθεί / αλλοιωθεί το δέρμα.

κυριακος
04-12-09, 21:05
Δύο φορές το χρόνο είναι υπερ-αρκετές για καθαρισμό του δέρματος και ενδιάμεσα από 2 φορές ενυδάτωση (σύνολο 4 ετησίως). Με τη συγκεκριμένη μέθοδο δεν πρόκειται ποτέ να ξεραθεί / αλλοιωθεί το δέρμα.

Δεν μιλάμε για ολοκληρωτική καταστροφή μετά το πλύσιμο με ένα σαπούνι.
Άλλα εκείνη την στιγμή που θα το πλύνεις θα παρατηρήσεις ότι θα ξεραθεί προσωρινά και αργότερα θα επανέρθει μονό του επειδή το γνήσιο δέρμα είναι σαν ζωντανός οργανισμός.
Οπότε μετά από αυτήν την παρατήρηση καταλαβαίνουμε ότι ενυδάτωση δεν υφίσταται με το πράσινο σαπούνι και με κανένα άλλο σαπούνι.
Τα περαιτέρω ενυδατικα γαλακτώματα προσφέρουν προσωρινή ενυδάτωση την όποια και πάλι την αποβάλει το δέρμα.

S38B38 Monsta
04-12-09, 21:37
Δεν μιλάμε για ολοκληρωτική καταστροφή μετά το πλύσιμο με ένα σαπούνι.
Άλλα εκείνη την στιγμή που θα το πλύνεις θα παρατηρήσεις ότι θα ξεραθεί προσωρινά και αργότερα θα επανέρθει μονό του επειδή το γνήσιο δέρμα είναι σαν ζωντανός οργανισμός.
Οπότε μετά από αυτήν την παρατήρηση καταλαβαίνουμε ότι ενυδάτωση δεν υφίσταται με το πράσινο σαπούνι και με κανένα άλλο σαπούνι.
Τα περαιτέρω ενυδατικα γαλακτώματα προσφέρουν προσωρινή ενυδάτωση την όποια και πάλι την αποβάλει το δέρμα.

Συμφωνώ, αλλά δοκίμασε να καθαρίσεις με πράσινο σαπούνι και θα εκπλαγείς. Στη συνέχεια σίγουρα χρειάζεται ενυδάτωση.

Είναι λίγο δύσκολο εώς αδύνατον να μην λερώνουμε τα δέρματα εφόσον το όχημα χρησιμοποιείται.

κυριακος
04-12-09, 21:41
Το είχα κάνει πιο παλιά.
Ένταξη θα το δοκιμάσω με πράσινο σαπούνι και σε αυτό το σαλόνι

BladeGT
04-12-09, 23:56
για μενα οπως ειπατε κ ποιο πανω το καλυτερο ειναι να μην το λερωνεις καν...
δεν πινουμε δεν τρωμε δεν καπνιζουμε μεσα στο αμαξι.... και καθε βδομαδα το καθαριζω με ενα απαλα βρεγμενο πανακι να φευγει η σκονη. το μονο που θελω να κανω ειναι για την ενυδατωση να παρω μια κρεμουλα η οποια πιστευω καθε 4 μηνες ειναι καλα για να γυαλιζει κι ολας...
ειναι η απλη δικη μου θεωρια.

stef
14-02-10, 07:45
Λοιπόν, αγόρασα μέσα στην εβδομάδα το leather preserving set της BMW

http://bmwfans.info/parts/catalog/83120411413/

Και λέω σήμερα να τα περιποιηθώ τα δερμάτινα καθισματάκια μου...
Μήπως χρειάζεται και αυτό....?

http://bmwfans.info/parts/catalog/83129407907/

Είναι foam cleaner δηλαδή αφρός

stef
16-02-10, 15:18
Κάνει καλό σε σύντομο χρονικό διάστημα να το ξαναπεράσω κανα χεράκι το δέρμα?

billparas
05-03-10, 23:24
Στο αριστερό μαξιλάρι του καθίσματος του οδηγού, με το πολυ μπες-βγες έγινε μια γραμμή στο δέρμα που τελικά εξελίχθηκε σε τρύπα 2Χ8 χιλιοστά στο μέσον της γραμμής που όσο πάει και ανοίγει σιγά. Υπάρχει τρόπος επισκευής ή το ξήλωμα και τοποθέτηση νέου με κόστος περίπου τα 100 ευρώ;

stef
06-03-10, 00:57
Ναι αμέ υπάρχει τέτοια δυνατότητα....

http://www.rellas.com/

κυριακος
06-03-10, 10:23
Τοπική επισκευή σε δέρματα σκισμένα χωρίς αλλαγή ολόκληρου του κομματιού δεν παίζει δύστυχος.Μονό σε ραφές επεμβαίνεις τοπικά χωρίς αλλαγή
Το μονό που μπορείς να κάνεις είναι ανάλογα με το χρώμα του δέρματος (πχ μαύρο είναι το πιο εύκολο) να αλλάξεις το συγκκριμενο φιλο ολόκληρο και αν είναι μαύρο δεν θα ξεχωρίζει από την υπόλοιπη καρέκλα.
Μέχρι να το αποφασίσεις αυτό για να μην μεγαλώσει η σχισμή πάρε μια λουρίδα μικρή από δέρμα ίδιου χρώματος και κολλήσετε σαν τσιρότο κάτω από την σχισμή εκατέρωθεν(κόλα βάλε γερή)

ΥΓυπαρχή και στόκος δέρματος που μάλλον για εδώ είναι κάτι πρωτόγνωρο

billparas
21-03-10, 00:47
Τοπική επισκευή σε δέρματα σκισμένα χωρίς αλλαγή ολόκληρου του κομματιού δεν παίζει δύστυχος.Μονό σε ραφές επεμβαίνεις τοπικά χωρίς αλλαγή
Το μονό που μπορείς να κάνεις είναι ανάλογα με το χρώμα του δέρματος (πχ μαύρο είναι το πιο εύκολο) να αλλάξεις το συγκκριμενο φιλο ολόκληρο και αν είναι μαύρο δεν θα ξεχωρίζει από την υπόλοιπη καρέκλα.
Μέχρι να το αποφασίσεις αυτό για να μην μεγαλώσει η σχισμή πάρε μια λουρίδα μικρή από δέρμα ίδιου χρώματος και κολλήσετε σαν τσιρότο κάτω από την σχισμή εκατέρωθεν(κόλα βάλε γερή)

ΥΓυπαρχή και στόκος δέρματος που μάλλον για εδώ είναι κάτι πρωτόγνωρο

Κάποιο link για το στόκο δέρματος;

Βρήκα το dynamixdyes απο αγγλία που και βάφει και επισκευάζει το δέρμα
http://www.dynamixdyes.com/

αν και το link δεν είναι και ιδιαίτερα κατατοπιστικό, στο BMW Performance είχε κάποια άρθρα για το πως επισκευάζεται το σκισμένο δέρμα με κάτι που μοιάζει με στόκο

stef
21-03-10, 12:35
Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδ από ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!

mike21
21-03-10, 15:35
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΙΟΝ,ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ http://www.chemspecworld.com/catalog_browse.asp?ictNbr=168

stef
21-03-10, 18:00
Ωραία πες μας και λίγα λόγια πού το βρίσκει κανείς και τι κάνει...

mike21
21-03-10, 18:44
Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ Ν.ΨΥΧΙΚΟ(ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ)ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΕΡΜΑΤΙΝΩΝ,ΜΥΡΙΖΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΥΠΟΥ ΔΕΡΜΑ.ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ(ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΙ ΥΦΑΣΜΑΤΩΝ ΔΕΡΜΑΤΙΝΩΝ ΚΤΛ) ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

κυριακος
21-03-10, 22:27
Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδ από ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!

Υπάρχει! το εχω ξαναγράψει είναι το VINYL a LEATHER REPAIR KT VR-IA και θα το βρείτε στον Πειραιά και κανει για πολα χρωματα δερματος.
Μην με ρωτάτε αν είναι καλό γιατί έτσι και αλλιώς δεύτερο δεν κυκλοφορεί να το συγκρίνουμε αν είναι καλύτερο

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΙΟΝ,ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ http://www.chemspecworld.com/catalog_browse.asp?ictNbr=168

Αυτό είναι στόκος για δέρμα η περιποίηση?
Τι το καλό έχει που το ξεχωρίζει από άλλα όμοιας χρήσης που είναι πολύ πιο γνωστά και καθιερωμένα στην αγορά?
Επειδή με ενδιαφέρει αν μπορείς θέλω να μου το αναπτύξεις

318 big
21-03-10, 23:54
εγω baby oil βαζω 2 φορες το χρονο.
μια χαρα ειναι .

billparas
22-03-10, 20:34
Υπάρχει! το εχω ξαναγράψει είναι το VINYL a LEATHER REPAIR KT VR-IA και θα το βρείτε στον Πειραιά και κανει για πολα χρωματα δερματος.
Μην με ρωτάτε αν είναι καλό γιατί έτσι και αλλιώς δεύτερο δεν κυκλοφορεί να το συγκρίνουμε αν είναι καλύτερο

Όντως το έχει ξαναγράψει ο Κυριάκος, βάζω το λινκ για ευκολία στην εύρεση:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24476

stef
22-03-10, 20:44
Υπάρχει! το εχω ξαναγράψει είναι το VINYL a LEATHER REPAIR KT VR-IA και θα το βρείτε στον Πειραιά και κανει για πολα χρωματα δερματος.
Μην με ρωτάτε αν είναι καλό γιατί έτσι και αλλιώς δεύτερο δεν κυκλοφορεί να το συγκρίνουμε αν είναι καλύτερο


Ερώτηση 1η: Πού βρίσκεται το μαγαζί στον Πειραιά?
Ερώτηση 2η: To κάθισμα του οδηγού έχει "γδαρθεί" κ έχει φύγει το δέρμα από πάνω στο πλαινό κομμάτι από το μπες βγες..
Αυτό το κιτ είναι που χρειάζεται για να μην αντικαταστήσω όλο το κομμάτι με καινούριο δέρμα?

κυριακος
22-03-10, 21:07
Όντως το έχει ξαναγράψει ο Κυριάκος, βάζω το λινκ για ευκολία στην εύρεση:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24476

Ερώτηση 1η: Πού βρίσκεται το μαγαζί στον Πειραιά?
Ερώτηση 2η: To κάθισμα του οδηγού έχει "γδαρθεί" κ έχει φύγει το δέρμα από πάνω στο πλαινό κομμάτι από το μπες βγες..
Αυτό το κιτ είναι που χρειάζεται για να μην αντικαταστήσω όλο το κομμάτι με καινούριο δέρμα?

1)η τελευταία απάντηση του biilparas θα σε κάλυψη.περισσότερες πληροφορίες και διαφήμιση καταστηματων δεν κάνω.
Την περιοχή του Πειραιά την αναφέρω ενδεικτικά γιατί εκεί βρίσκεις πιο εύκολα <ελλειπτικά> προϊόντα τα όποια σίγουρα δεν τα βρίσκεις στο χρωματοπωλείο της γειτονίας

2)Αυτό θα το κρίνεις εσύ αν είναι κατάλληλο αυτό το Κιτ για την βλάβη και φθορά που έχεις στο δερμάτινο.
ΑΝ δηλαδή έχει μεγάλη τρυπά στο δέρμα τότε πρέπει να δημιουργήσεις ένα υπόστρωμα πάνω στο όποιο θα πιάσει ο στόκος και θα γίνει το Repair.διαφορετικά ο στόκος θα πιάσει πάνω στο αφρολέξ της καρέκλας.
θέλει λιγη δουλίτσα και φαντασία.Αν είσαι αποφασισμένος ότι στην χειρότερη θα αλλάξεις το κομμάτι ολόκληρο τότε νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσεις να δεις οπτικά το αποτέλεσμα του repair με αυτό το ΚΙΤ κατά ποσό θα είναι ορατό η όχι.
Για μαύρα δέρματα πχ ειναι εύκολο να πετύχεις το χρώμα όπως βέβαια εύκολο είναι να κάνεις και την ολκή αλλαγή χωρίς να φαίνεται .
Η επιλογή δίκη σου

mike21
22-03-10, 21:17
ειναι για καθαρισμο και ενυδατωση του δερματος,ο λογος που δεν το γνωριζεις ειναι γιατι ειναι για επαγγελματικη χρηση και συνηθως αυτα τα προιοντα δεν διαφημιζονται,κανενα απο τα απορυπαντικα που χρησιμοποιω στη δουλεια μου δεν ειναι γνωστο

stef
22-03-10, 21:26
1)η τελευταία απάντηση του biilparas θα σε κάλυψη.περισσότερες πληροφορίες και διαφήμιση καταστηματων δεν κάνω.
Την περιοχή του Πειραιά την αναφέρω ενδεικτικά γιατί εκεί βρίσκεις πιο εύκολα <ελλειπτικά> προϊόντα τα όποια σίγουρα δεν τα βρίσκεις στο χρωματοπωλείο της γειτονίας

2)Αυτό θα το κρίνεις εσύ αν είναι κατάλληλο αυτό το Κιτ για την βλάβη και φθορά που έχεις στο δερμάτινο.
ΑΝ δηλαδή έχει μεγάλη τρυπά στο δέρμα τότε πρέπει να δημιουργήσεις ένα υπόστρωμα πάνω στο όποιο θα πιάσει ο στόκος και θα γίνει το Repair.διαφορετικά ο στόκος θα πιάσει πάνω στο αφρολέξ της καρέκλας.
θέλει λιγη δουλίτσα και φαντασία.Αν είσαι αποφασισμένος ότι στην χειρότερη θα αλλάξεις το κομμάτι ολόκληρο τότε νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσεις να δεις οπτικά το αποτέλεσμα του repair με αυτό το ΚΙΤ κατά ποσό θα είναι ορατό η όχι.
Για μαύρα δέρματα πχ ειναι εύκολο να πετύχεις το χρώμα όπως βέβαια εύκολο είναι να κάνεις και την ολκή αλλαγή χωρίς να φαίνεται .
Η επιλογή δίκη σου

Στείλε μου PM
Δεν μιλάμε για τρύπα στο δερμάτινο, μιλάω σαν να έχεις πάρει ένα σουγιά φαντάσου και να το έχει γδάρει κ να έχει φύγει το πάνω πάνω του δέρματος...

κυριακος
22-03-10, 21:27
ειναι για καθαρισμο και ενυδατωση του δερματος,ο λογος που δεν το γνωριζεις ειναι γιατι ειναι για επαγγελματικη χρηση και συνηθως αυτα τα προιοντα δεν διαφημιζονται,κανενα απο τα απορυπαντικα που χρησιμοποιω στη δουλεια μου δεν ειναι γνωστο

Δεν το καταλαβαίνω όμως αυτό?
Φαντάζομαι οτι όταν λες επαγγελματική Χρηση εννοείς Καλή δουλεία.
Δηλαδή τα άλλα ενυδατικα που χρησιμοποιούμε και τα ξέρουμε σχεδόν όλοι Autoglum , Meguiar's klp klp δεν είναι για επαγγελματική Χρηση? δηλαδη δεν ειναι για καλο αποτελεσμα?

Εγώ χρειάζομαι πληροφορίες χημικών προδιαγραφών για να πιστω αν ένα προϊόν είναι <επαγγελματικό> η όχι

κυριακος
22-03-10, 21:32
Στείλε μου PM
Δεν μιλάμε για τρύπα στο δερμάτινο, μιλάω σαν να έχεις πάρει ένα σουγιά φαντάσου και να το έχει γδάρει κ να έχει φύγει το πάνω πάνω του δέρματος...

Αν είναι τόσο λεπτή η ρωγμή τότε ίσως να σου κάνει μια άλλη λύση Β) που περιγράφετε στο λινκ που σε παρέπεμψε ο biilparas.Εκεί έχει και πληροφορίες για τον στόκο δέρματος

stef
22-03-10, 21:57
Nαι για τον στόκο δέρματος λέω και εγώ...
Τον έχετε δοκιμάσει?