PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάλι πρόβλημα με το Compact μου $#$#%#$@


taou
11-03-08, 22:34
Καλησπέρα παιδιά. Έχω φτάσει στο αμήν μ' αυτό το Compact. Αν είναι δυνατόν 5 ετών αυτοκίνητο να μου βγάζει τόσα προβλήματα. Εδώ το TOYOTA του πατέρα μου 12 ετών και δεν έχει βγάλει ούτε τα μισά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.
Σήμερα το πρωί πάω στο αυτοκίνητο, βάζω μπροστά και πάω στην δουλειά. Όλα καλά έως εδώ. Το μεσημέρι που σχολάω, πάω να το βάλω μπροστά τίποτα. Βρε ξάνά, πάλι τίποτα. Η μπαταρία δεν είναι γιατί δίνει η μίζα. Κάτι άλλο είναι. Ρώτησαμε ένα γνωστό μάστορα BMWδάκια και λέει αισθητήρας στροφών. Τη σκ@τά αισθητήρας είναι πάλι αυτός; Επίσης μου είχε ανάψει εδώ και 1 εβδομάδα το λαμπάκι του κινητήρα και μου είχαν πει ότι είναι αισθητήρας λ.
Καμιά ιδέα;

KATSARAIOS
11-03-08, 22:49
Καλησπέρα παιδιά. Έχω φτάσει στο αμήν μ' αυτό το Compact. Αν είναι δυνατόν 5 ετών αυτοκίνητο να μου βγάζει τόσα προβλήματα. Εδώ το TOYOTA του πατέρα μου 12 ετών και δεν έχει βγάλει ούτε τα μισά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.
Σήμερα το πρωί πάω στο αυτοκίνητο, βάζω μπροστά και πάω στην δουλειά. Όλα καλά έως εδώ. Το μεσημέρι που σχολάω, πάω να το βάλω μπροστά τίποτα. Βρε ξάνά, πάλι τίποτα. Η μπαταρία δεν είναι γιατί δίνει η μίζα. Κάτι άλλο είναι. Ρώτησαμε ένα γνωστό μάστορα BMWδάκια και λέει αισθητήρας στροφών. Τη σκ@τά αισθητήρας είναι πάλι αυτός; Επίσης μου είχε ανάψει εδώ και 1 εβδομάδα το λαμπάκι του κινητήρα και μου είχαν πει ότι είναι αισθητήρας λ.
Καμιά ιδέα;
Φιλε συγγνωμη αλλα αφου σου αναψε το λαμπακι γιατι δεν το πηγες σε διαγνωστικο να το δεις?φιλικα παντα σου λεω οτι αμα καθεσαι και ρωτας τον καθε ενα θα ακους διαφορετικα πραγματα.μια εβδομαδα με αναμμενο λαμπακι δεν λεει.

Nick_compact
11-03-08, 22:50
Έχει δίκιο ο φίλος, αν σου άναψε λαμπάκι δε φταίει το αμάξι.. Θα το είχες προλάβει χωρίς να σου μείνει!

taou
12-03-08, 07:04
Μα στο διαγνωστικό το πήγα ρε παιδιά και μου είπε για τον αισθητήρα...
Τον είπα αν είναι κάτι επείγον και αν πρέπει να το αλλάξω και μου είπε όχι.

Stunt Mike
12-03-08, 12:29
Μα στο διαγνωστικό το πήγα ρε παιδιά και μου είπε για τον αισθητήρα...
Τον είπα αν είναι κάτι επείγον και αν πρέπει να το αλλάξω και μου είπε όχι.

Απ'οτι φαινεται ηταν επειγον!!!:bigthumb:Δεν ειναι τιποτα σοβαρο παντως.Κι εμενα μου'τυχε μαζι με αισθητηρα εκκεντροφορου:smashtard

taou
12-03-08, 13:52
Γ@μώ τους αισθητήρες μου γ@μώ! Σ' όλο το αυτοκίνητο αισθητήρες έχει! Ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι το σοβαρό, γιατί... άστα.
Εγώ στην αρχή είπα μήπως είναι μπαταρία, όμως η μπαταρία δίνει αλλά δεν κάνει το "τσαφ".

taou
15-03-08, 23:43
Τελικά ρε παιδιά, μάλλον δεν είναι ο αισθητήρας. Την Δευτέρα είναι να το πάω στο συνεργείο και χθες το απόγευμα είπα να δοκιμάσω να το βάλω μπρος, μήπως και πάρει. Παω να το βάλω και πήρε. Το σβήνω, πάω να το ξαναβάλω και ξαναπέρνει. Πάω να το βάλω σήμερα το πρωί, πάλι τίποτα.

Ξέρει κανείς τι παίζει; :drive2:

DoctorAbo
16-03-08, 01:20
μάλλον χάλασε ..............

Μα ρε κολλητέ, πως φαντάζεσαι ότι μπορεί να απαντηθεί μια ερώτηση του στύλ ...... τι να φταίει ρε παιδιά που δε παίρνει μπρος ?:peepwall:

Γιατί δε φωνάζεις το bmw mobile service να το δει ?

propeller
16-03-08, 01:58
Καλησπέρα παιδιά. Έχω φτάσει στο αμήν μ' αυτό το Compact. Αν είναι δυνατόν 5 ετών αυτοκίνητο να μου βγάζει τόσα προβλήματα. Εδώ το TOYOTA του πατέρα μου 12 ετών και δεν έχει βγάλει ούτε τα μισά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.
Σήμερα το πρωί πάω στο αυτοκίνητο, βάζω μπροστά και πάω στην δουλειά. Όλα καλά έως εδώ. Το μεσημέρι που σχολάω, πάω να το βάλω μπροστά τίποτα. Βρε ξάνά, πάλι τίποτα. Η μπαταρία δεν είναι γιατί δίνει η μίζα. Κάτι άλλο είναι. Ρώτησαμε ένα γνωστό μάστορα BMWδάκια και λέει αισθητήρας στροφών. Τη σκ@τά αισθητήρας είναι πάλι αυτός; Επίσης μου είχε ανάψει εδώ και 1 εβδομάδα το λαμπάκι του κινητήρα και μου είχαν πει ότι είναι αισθητήρας λ.
Καμιά ιδέα;

πουλα το bmw και παρε ΤΟΥΟΤΑ 12ετιας
ειναι η μονη λυση
το ΤΟΥΟΤΑ ειχε 0 ηλεκτρονικα κ τα σημερινα αυτοκινητα εχουν χιλιαδες.
αυτο ισως απανταει μερικες αποριες σου

tsambu
16-03-08, 10:03
Δηλ, τα σημερινα TOYOTA δεν εχουν επανω ηλεκτρονικα?Γιατι δεν ειναι τοσο ευπαθη σε βλαβες? Ενταξει γουσταρουμε τα bmw και βγαζουμε γουστα, αλλα απο αξιοπιστια σε σχεση με την πρωτη εταιρια παγκοσμιως σε πωλησεις ουτε λογος.Συμφωνω βεβαια πως η συγκριση ενος σημερινου με ενα 12ετιας ειναι αδοκιμη.Ελα ομως που δεν χαλανε μονο τα ηλεκτρονικα.Ασε που "λ'' ειχε και το παλιο ΤΟΥΟΤΑ. Παντα με καλη διαθεση...

propeller
16-03-08, 16:33
Δηλ, τα σημερινα TOYOTA δεν εχουν επανω ηλεκτρονικα?Γιατι δεν ειναι τοσο ευπαθη σε βλαβες? Ενταξει γουσταρουμε τα bmw και βγαζουμε γουστα, αλλα απο αξιοπιστια σε σχεση με την πρωτη εταιρια παγκοσμιως σε πωλησεις ουτε λογος.Συμφωνω βεβαια πως η συγκριση ενος σημερινου με ενα 12ετιας ειναι αδοκιμη.Ελα ομως που δεν χαλανε μονο τα ηλεκτρονικα.Ασε που "λ'' ειχε και το παλιο ΤΟΥΟΤΑ. Παντα με καλη διαθεση...

σε αλλο topic το συζηταμε
παντως ειναι αδοκιμη συγκριση BMW -ΤΟΥΟΤΑ με καθε εννοια
και εχω τουοτα για τις καθημερινες μετακινησεις μου
αλλα το τοπικ " παλι προβλημα με το compact μου " ειναι αστειο ετσι οπως παρουσιαζεται

Babis_Compact
16-03-08, 17:38
Παναγιώτη λύθηκε το πρόβλημα ή ακόμη? Δεν πας και σε κανεναν άλλο μηχανικό να πάρεις μια άλλη άποψη?

Μάλλον τα πολλά μπουζούκια φταίνε, το παρκάρεις απ'έξω (πρώτη μούρη!!) και από τις πενιές έφριξε το μοτεράκι!! :)