PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε36


petrakas
22-03-08, 16:54
Εχω ενα e36 316i του 1992.Το αμαξι φοραει τουρμπινα 2αρα της garrett,intercooler,σασμαν απο το 318 και σινεμπλοκ,ακρα,κεντρικο αξονα,ψαλιδια,μπλοκε διαφορικο,φρενα μπρος-πισω απο το 2500 και την αλλη εβδομαδα παει για αλλαγη καταλυτη(μεταλικο)καταργηση του μικρου καζανιου(πνιχτης)και μεγαλωμα της σωληνας(σε διαμετρο).Οπως ειναι φυσικο οσα και να εχεις δεν σου φτανουν και γι'αυτο ρωταω.Αλλαγη μοτερ με ενα 2500αρι εξακυλινδρο η' πειραγμα του μοτερ που εχω με αλλαγη σε πιστονα,μπιελες,εκεντροφορους,φλατζες κλπ κλπ κλπ.Ποιο ειναι καλυτερο?Ποσο μπορει να μου κοστισει και ετσι και αλλιως?Εχετε να προτινετε κατι αλλο?

agrotis328
22-03-08, 16:57
ναι κατι εχουμε να προτεινουμε.....
μοτερ μ3...!

nikos1400
22-03-08, 16:59
Μα κινητηρα 2500 βεβαια με μονο κακο τα τελη κυκλοφοριας.
:screwy:

Dimzan
22-03-08, 19:47
Το ενα ειναι 6κυλινδρο το αλλο κανει τσουφ (κι εμενα μ αρεσει κι αυτο!)

Σαφως πιο φτηνα ειναι να πειραξεις το δικο σου και με αρκετα καλη αξιοπιστια αν το προσεχεις. Στο δυομισαρι ξεφευγεις σε χρηματα καις παραπανω (αυτο αναλογως ποδιου και ρυθμισεων βεβαια) ενω το κουβαλας και ενα 500αρι το χρονο σε σημα το οποιο για μενα εινια αξιομνημονευτο αν θες να το δηλωσεις σωστα (και πιστεψε με σε πειπτωση στραβης θες πολυ). Επισης η δηλωσει απο 1600 σε 2500 θελει και ενα Α χρηματικο ποσο για το υπουργειο οποτε εχεις εξτρα κοστος.

Αν θες κατι διαφορετικο θα σου προτεινα να βαλεις κινητηρα 1800is πανω με τα περιφερειακα που εχεις ηδη πανω μιας και εχεις ηδη τουρμπο. Φτανεις χαλαρα 180 αλογα με ασφαλεια και χαμηλες πιεσεις κι αμα δε σ φτανει μπορεις μετα με κανα χιλιαρικο να το κανεις σφυριλατο και να ανεβασεις 300+αλογα.

Δε μας ειπες στα ποσα ειναι ρυθμισμενο τωρα το μοτερ σου. Εχεις αλλαξει το μοτερ ποτε η ειναι απο το 1992?

ni19852003
22-03-08, 19:54
Το ενα ειναι 6κυλινδρο το αλλο κανει τσουφ (κι εμενα μ αρεσει κι αυτο!)

Σαφως πιο φτηνα ειναι να πειραξεις το δικο σου και με αρκετα καλη αξιοπιστια αν το προσεχεις. Στο δυομισαρι ξεφευγεις σε χρηματα καις παραπανω (αυτο αναλογως ποδιου και ρυθμισεων βεβαια) ενω το κουβαλας και ενα 500αρι το χρονο σε σημα το οποιο για μενα εινια αξιομνημονευτο αν θες να το δηλωσεις σωστα (και πιστεψε με σε πειπτωση στραβης θες πολυ). Επισης η δηλωσει απο 1600 σε 2500 θελει και ενα Α χρηματικο ποσο για το υπουργειο οποτε εχεις εξτρα κοστος.

Αν θες κατι διαφορετικο θα σου προτεινα να βαλεις κινητηρα 1800is πανω με τα περιφερειακα που εχεις ηδη πανω μιας και εχεις ηδη τουρμπο. Φτανεις χαλαρα 180 αλογα με ασφαλεια και χαμηλες πιεσεις κι αμα δε σ φτανει μπορεις μετα με κανα χιλιαρικο να το κανεις σφυριλατο και να ανεβασεις 300+αλογα.

Δε μας ειπες στα ποσα ειναι ρυθμισμενο τωρα το μοτερ σου. Εχεις αλλαξει το μοτερ ποτε η ειναι απο το 1992?
:+1: για το is.... Το 1600 δεν λεει για μενα να το πιάσεις να το βελτιώσεις. Βάλε το 318is βάλε και το τουρμπάκι πάνω μιας και το έχεις και βελτίωσε αυτό. Και γω 316 έχω και δε σκέφτομαι καν το θέμα βελτίωση. περίμενω να μπει καλοκαίρι για να έχω φράγκα να κάνω μετατροπή σε is και βλέπουμε μετά.

rigas
22-03-08, 20:15
Ναι το IS ειναι καλη μετατροπη, και δεν φαινεται, μαζι με το turbo και αλαγη σε σφυριλατα εμβολα και μπιελες εισαι πανω απο 200 για πλακα.

petrakas
24-03-08, 15:28
το μοτερ ειναι επανω στο αυτοκινητο και εχει κανει 190000χλμ.γι'αυτο τον λογο επειδη δεν το εμπιστευομαι και πολη τωρα εχω κατευασει την πιεση στο 0.8.Ποσο μπορει να κοστιζει ενα μοτερ 318is?

petrakas
24-03-08, 15:29
Επανω στο αυτοκινητο απο το 1992 ηθελα να πω.

Dimzan
24-03-08, 18:18
Πιστευω πως με αρκετο ψαξιμο με 1500 ευρακια εχει κανει τη δουλεια και μαλιστα να περασεις και το τουρμπο σου επανω ρυθμισμενο σε χαμηλη πιεση ομως. Οι μαντραδες θα σου λενε κλασσικα εχω ενα μοτερ λουκουμι απο μοντελο 97 με περιπου 100000χλμ.. κρατα μικρο καλαθι γτι ειναι γνωστα λαμογια, ειναι ενα ρισκο το να βρεις σωστο μοτερ. Βεβαια μην ανησυχεις γτι εινια απο τα πιο γερα μοτερ και μιας και εχεις ηδη τουρμπο το ανοιγμα θα το κανεις για σφυριλατα, οποτε θα γινει παλι καινουριο.

Κατ εμε ψαξτο αρκετα, μη βιαστεις να πεις οτι βρηκες ακομα κι αν βρεις καθυστερησε το λιγο και παζαρεψε το, ποτε δεν εχεις να χασεις.

Το μοτερ που εχεις επανω εχει φαει αρκετα ψωμια μιας και ειναι και τουρμπο, οχι οτι δεν αντεχει αλλο αλλα καλυτερα να την κανεις καλα τη δουλεια

ni19852003
24-03-08, 18:31
Και γω που έχω ρωτίσει πάνω κατω στο 1μισι χιλιάρικο κοστίζει.

ΔημητρηςΜ3
24-03-08, 18:42
παρε ενα τροπετο Μ3 ριχτω πανω και ξεχνα τις τουρπινες ατμοσφαιρα και παλι ατμοσφαιρα φιλε μου!!

Dimzan
24-03-08, 18:54
παρε ενα τροπετο Μ3 ριχτω πανω και ξεχνα τις τουρπινες ατμοσφαιρα και παλι ατμοσφαιρα φιλε μου!!

πολλα τα λευτα. επιμενω οτι μιας και εχει ολοκληρωμενο κιτακι για τουρμπο και μαλιστα δοκιμασμενο εξιζει καλυτερα να βαλει το is. χαμηλοτερη καταναλωση και γενικοτερα πολυ χαμηλοτερο κοστος απο καθε αποψη. Εκτος αν βρει να πουλησει το τουρμπακι του και να βαλει τα λευτα για 6κυλινδρο. και παλι ομωγς για Μ3 ειναι πολλα τα λευτα και θελει πολλες μετατροπες ακομα

CSLM3
24-03-08, 19:19
εχω ενα e36 coupe του 98 και πριν εξι μήνες εβαλα το 2,5 απο 1600 στον κουλούρη
το αμαξι αλλαξε εντελως .στο δικο μου είχα 17ρες φρενα μπροστα μ3 , αναρτηση . πήγε γυρω στα 5000 σαν μετατροπη και μαζι με κατι αλλα που ηθελε 6000. οσο για το μοτερ το δηλωσα 2000 και είναι 372 ευρω τα τέλη.
γνωμη μου είναι να βρεις ενα μ3 22000 - 25000 γνησιο γιατι και το δυομιση θα το βαρεθείς.

agrotis328
24-03-08, 19:21
ναι κατι εχουμε να προτεινουμε.....
μοτερ μ3...!

συμφωνω με αυτο που λεω....

is μοτερ 1500
μπιελες πιστονια στροφαλος 2000
εργατικα και αλλα παρελκομενα 1000-1500
παμε στα 5 χιλιαρικα με το σκεπτικο πως θα χρησιμοποιησεις και μερικα πραγματα που εχεις και χωρις να γινει στραβη
με 7000 εχεις περασμενο μ3

zmy5710
24-03-08, 22:11
Εχω ενα e36 316i του 1992.Το αμαξι φοραει τουρμπινα 2αρα της garrett,intercooler,σασμαν απο το 318 και σινεμπλοκ,ακρα,κεντρικο αξονα,ψαλιδια,μπλοκε διαφορικο,φρενα μπρος-πισω απο το 2500 και την αλλη εβδομαδα παει για αλλαγη καταλυτη(μεταλικο)καταργηση του μικρου καζανιου(πνιχτης)και μεγαλωμα της σωληνας(σε διαμετρο).Οπως ειναι φυσικο οσα και να εχεις δεν σου φτανουν και γι'αυτο ρωταω.Αλλαγη μοτερ με ενα 2500αρι εξακυλινδρο η' πειραγμα του μοτερ που εχω με αλλαγη σε πιστονα,μπιελες,εκεντροφορους,φλατζες κλπ κλπ κλπ.Ποιο ειναι καλυτερο?Ποσο μπορει να μου κοστισει και ετσι και αλλιως?Εχετε να προτινετε κατι αλλο?
δεν ξερω πολλα αλλα θα πω την γνωμη μου,επηδη τα χιλιαρικα τα ακουω εδω μεσα σαν στραγαλια αντι να δινα εγω 5 και 6000 ευρω αυτω που θα εκανα θα ηταν να του εβαζα σφυρηλατα πιστονια ενα ψιλορεκτιφιε αν χρειαζοταν (μακαρι οχι) και ασε πανω τον 1600 και θα ειναι τζιτζι και αν θες λωγο πιστονιων ανεβασε και λιγο ακομα την πιεση εχω φιλο που εβαλε σφυρηλατα σε golf 1800T και δουλευη τζαμη με 1,6 πιεση αυτουνου τα πιστονια (σφυρηλατα)μαζι με ενα ψιλορεκτιφιε δεν ξεπερασε τα 1700 ευρωπουλα και εχει καινουργιο μοτερ που ηταν δικο του.

teothekid
25-03-08, 07:07
συμφωνω με αυτο που λεω....

is μοτερ 1500
μπιελες πιστονια στροφαλος 2000
εργατικα και αλλα παρελκομενα 1000-1500
παμε στα 5 χιλιαρικα με το σκεπτικο πως θα χρησιμοποιησεις και μερικα πραγματα που εχεις και χωρις να γινει στραβη
με 7000 εχεις περασμενο μ3

Που? με 7000? ποτε? ερχομαι......................

Dimzan
25-03-08, 10:00
συμφωνω με αυτο που λεω....

is μοτερ 1500
μπιελες πιστονια στροφαλος 2000
εργατικα και αλλα παρελκομενα 1000-1500
παμε στα 5 χιλιαρικα με το σκεπτικο πως θα χρησιμοποιησεις και μερικα πραγματα που εχεις και χωρις να γινει στραβη
με 7000 εχεις περασμενο μ3

εχω την αισθηση οτι τα γραφεις λιγο χοντρικα τα ποσα.

το μοτερ 1500 οκ αλλα μπορει να βρει και με λιγοτερα αρκει να το ψαξει, τα τροπετα του 95 πωλουνται 2-3 χιλιαρικα

2000 για μπιελες πιστονια μου φαινονται παρα πολλα. Εχει ξαναειπωθει νομιζω απο καποιον που εχει τουρμπισει 316 Ε46 (αλλα και αλλους) οτι απλα αν πας σε μηχανικο η γνωστο και δηθεν κλπ απλα θα σου ζητησει οτι θελει. Ας παει ο φιλος στις επισημες αντιπροσωπειες να τα αγορασει απο εκει και να κοψει το 50% του κερδους του καθε επιτηδιου που θελει μερικες φορες να λεγεται και μηχανικος φιλος η οτι αλλο.

τα εργατικα παιζουν δε μπορω να πω κατι


τα 7000 για Μ3 μου φαινονται αρκετα λιγα. ενας φιλος στη σχολη εκανε 316 Μ3 και του πηγε χοντρικα 10000. Αλλα και παλι 70000 ειναι περισσοτερα για το Μ3 ακομα και με αυτα τα δεδομενα, και μην ξεχνας τα 500ευρω το χρονο για το σημα, την αυξημενη ασφαλεια και τα πιο ακριβα-δυσευρετα ανταλλακτικα. Βαζω ενα λειτουργικο κοστος 1000ευρω παραπανω στο Μ3 σε σχεση με το is. Απο θεμα αξιοπιστιας ηδη υπαρχουν στο κλαμπ πολλα Is που δεν ειναι ατμοσφαιρικα με τρανταχρο παραδειγμα του j muller. Το κολλημα των πολλων με bmw απ οτι εχω καταλαβει ειναι ο ηχος αλλα εγω μονο για τον ηχο δεν θα το κανα

καθενας βεβαια κανει τις επιλογες του. Αν παιζουν φραγκα πας και παιρνεις αμεσως Μ3 χωρις 2η σκεψη να μη μπλεκεις και με μετατροπες

agrotis328
25-03-08, 11:53
συμφωνω πως αν υπαρχουν φραγκα πας και παιρνεις ενα μ3 και τελειωνεις αλλα δεν νομιζω πως το να τουρμπισεις ενα ατμοσφαιρικο ειναι οτι ποιο σιγουρο εκτος και αν πας για 50 αλογα
και ουτε νομιζω πως οσοι εχουν εδω τουρμπατα bmw δεν τα σπασανε ποτε,εδω σπανε τα audi και τα αλλα που ειναι ηδη τουρμπατα με ενα απλο προγραμμα

κα για τις τιμες εγω οταν το ειχα 1600 και ρωτουσα για τουρμπο κανενας δεν μου ειπε λιγοτερα απο 4500 ευρο για να παει κοντα στα 200 αλογα

petrakas
28-03-08, 15:57
Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση.Το αμαξι με την τουρμπινα επανω ειναι τρελλα,απλα με φοβιζουν τα χρονια της μηχανης.Πηγα και ρωτησα αυτον που ειχε κανει την μετατροπη και η κοφτη απαντηση του ηταν<αφου σε τρωει η τσεπη σου φερε το μοτερ να του κανουμε εναν υπερκυβισμο να του βαλουμε αλλα πιστονια αλλες μπιελες πιο αγριους εκεντροφορους και κατι αλλα ψιλοπραγματακια.Ετσι θα εχεις ενα ολοκαινουριο σφυριλατο μοτερ το οποιο θα ειναι πιο αξιοπιστο απο οπιοδηποτε αλλο.Η αλλαγη μοτερ εαν δεν το ανοιξεις ειναι θεμα τυχης.Μετα θα μπορεσουμε να ανεβασουμε την πιεση στο 1.1 με 1.2>.Αυτα ειπε ο μαστορας και μαλλον αυτο θα κανω.

zmy5710
28-03-08, 16:03
Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση.Το αμαξι με την τουρμπινα επανω ειναι τρελλα,απλα με φοβιζουν τα χρονια της μηχανης.Πηγα και ρωτησα αυτον που ειχε κανει την μετατροπη και η κοφτη απαντηση του ηταν<αφου σε τρωει η τσεπη σου φερε το μοτερ να του κανουμε εναν υπερκυβισμο να του βαλουμε αλλα πιστονια αλλες μπιελες πιο αγριους εκεντροφορους και κατι αλλα ψιλοπραγματακια.Ετσι θα εχεις ενα ολοκαινουριο σφυριλατο μοτερ το οποιο θα ειναι πιο αξιοπιστο απο οπιοδηποτε αλλο.Η αλλαγη μοτερ εαν δεν το ανοιξεις ειναι θεμα τυχης.Μετα θα μπορεσουμε να ανεβασουμε την πιεση στο 1.1 με 1.2>.Αυτα ειπε ο μαστορας και μαλλον αυτο θα κανω.συμφωνω και εγω με το μαστορα σου κατι τετοιο σου ειχα πει και εγω,απο τιμουλα δεν μας ειπες μονο:dblthumb2

petrakas
28-03-08, 17:52
Η τιμουλα ειναι ακομα αγνωστη γιατι πρωτα πρεπει να δουμε τι θα μπει επανω.Του ειπα να το ψαξει λιγο και να μου πει για να κανω τα κουμαντα μου.Οταν μαθω να ειστε σιγουροι οτι θα σας πω.Εχει κανεις καμια ιδεα περιπου ποσο θα παει?Για να μην με πιασει στον υπνο.Αυτος λεει πανω κατω 4000.

zmy5710
28-03-08, 18:23
[QUOTE=petrakas;184585]Η τιμουλα ειναι ακομα αγνωστη γιατι πρωτα πρεπει να δουμε τι θα μπει επανω.Του ειπα να το ψαξει λιγο και να μου πει για να κανω τα κουμαντα μου.Οταν μαθω να ειστε σιγουροι οτι θα σας πω.Εχει κανεις καμια ιδεα περιπου ποσο θα παει?Για να μην με πιασει στον υπνο.Αυτος λεει πανω κατω 4000.[/QUOT το μονο που μπωρω να σου πω ειναι φιλος μου με golf 18T αλαξε και εβαλε πιστονια σφυριλατα και μπιελες συν ρεκτιφιε μου ειπε 1500 ευρω λογικα θα ενουσε και εργασια γιατι τον ρωτησα ποσο του πηγε ολο,ανεβασε την πιεση στα 1.6bar και μου ειπε οτι αντεχει

petrakas
28-03-08, 18:56
Ενα σετ σφυριλατα πιστονια απο 800+ ,ατσαλενιες μπιελες 700+,εκεντροφοροι 800+ μονο με αυτα στο περιπου ξεπερνας αυτα που λες.Αυτες ειναι τιμες που βλεπω σε διαφορα περιοδικα,sites,διφιμιστικα.Δεν ξερω μακαρι ο μηχανικος να μου πει οσα λες.

Dimzan
28-03-08, 19:12
Ενα σετ σφυριλατα πιστονια απο 800+ ,ατσαλενιες μπιελες 700+,εκεντροφοροι 800+ μονο με αυτα στο περιπου ξεπερνας αυτα που λες.Αυτες ειναι τιμες που βλεπω σε διαφορα περιοδικα,sites,διφιμιστικα.Δεν ξερω μακαρι ο μηχανικος να μου πει οσα λες.

αυτες οι τιμες που λεπεις ουδεμια σχεση εχουν με πραγματικοτητα. αν το ψαξεις καλα το θεμα και πας στον εκαστοτε αντιπροσωπο μπορεις να γλυτωσεις πολλα φραγκα εχει ξαναειπωθει. αλλωστε σ αυτα τα προιοντα ολοι χτυπανε τις στιμες 100-200% οποτε καταλαβεινεις τι μπορεις να γλυτωσεις...

zmy5710
28-03-08, 19:21
Ενα σετ σφυριλατα πιστονια απο 800+ ,ατσαλενιες μπιελες 700+,εκεντροφοροι 800+ μονο με αυτα στο περιπου ξεπερνας αυτα που λες.Αυτες ειναι τιμες που βλεπω σε διαφορα περιοδικα,sites,διφιμιστικα.Δεν ξερω μακαρι ο μηχανικος να μου πει οσα λες.
εγω δεν μηλησα για εκκεντροφορους, θα μαθω τι μαρκα πιστονια εβαλε και θα σου πω λεπτομεριες

E36 RULES!!
28-03-08, 20:40
Τώρα έχεις Μ40 πάνω ε?

Βελτιωσε κι αλλο αυτον αν θες την άποψή μου!!

(Οσοι λενε πως δεν βελτιώνεται αυτο το μοτέρ ας αναθεωρήσουν λιγο άποψη χιχιχιχιχιχιχιχι)

petrakas
02-04-08, 17:15
Ζητω συγνωμη γιατι σε ενα θεμα που εγραψα παρακατω με τιτλο βελτιωση Ε36 εγραψα οτι εχω κατεβασει την πιεση στο 0.8 μακαρι να ηταν ετσι στο 0.4 δουλευει τωρα.και παλι συγνωμη.

InsaneDriver
02-04-08, 18:15
Εγώ θέλω να ζητήσω συγνώμη που όταν ποτίζω τα λουλούδια στο μπαλκόνι, πέφτουν νερά στην θεία μου από κάτω και φωνάζει... :banghead:

petrakas
02-04-08, 18:30
Εγω φταιω που θελω να ειμαι ενταξει απεναντη σας.

E46 POWER
02-04-08, 18:41
φιλε μου λιγο χιουμορ ειναι μην το παιρνεις προσωπικα...αν θελεις μπορεις να κανεις edit το ποστ σου και να το διορθωσεις..Ετσι θα γλυτωνες το νεο σου ποστ! Αν θελεις την συμβουλη μου τους κανονες του φορουμ και καπου εχει γινει ποστ με τις λειτουργιες και το τι κανει η καθε μια.Θα διευκολυνθεις και εσυ και εμεις!

konas
02-04-08, 18:56
Ελα χιουμορ ειναι.
Ρε insane νεο ειναι το παιδι μη το αποπαιρνεις (αν και γελασα και γω να πω την μαυρη αληθεια).

Αυτο θες να διορθωσεις? = http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=183638&postcount=7

Αν ναι, πας και κανεις διορθωση εκει οπως σου ειπε ο Ε46 power .

Να φιλε μου, βλεπεις το να ανοιγεις νεο thread ετσι ειναι λιγο ξεκαρφωτο.

Lil
02-04-08, 19:03
Εγώ θέλω να ζητήσω συγνώμη που όταν ποτίζω τα λουλούδια στο μπαλκόνι, πέφτουν νερά στην θεία μου από κάτω και φωνάζει... :banghead:

δεν υπαρχεις πυθενα ρε....

πλακα πλακα θα ηταν μαματη ιδεα να ειχαμε ενα θρεντ συγνωμης....

ΣΥΓΝΩΜΗ

konas
02-04-08, 19:06
δεν υπαρχεις πυθενα ρε....

πλακα πλακα θα ηταν μαματη ιδεα να ειχαμε ενα θρεντ συγνωμης....

ΣΥΓΝΩΜΗ


Ξεκινα το Μανο. ΤΩΡΑ

InsaneDriver
02-04-08, 19:20
Ρε insane νεο ειναι το παιδι μη το αποπαιρνεις (αν και γελασα και γω να πω την μαυρη αληθεια).


Δεν το απορήρα το παλικάρι.

Πλάκα έκανα. Μου φάνηκε πολύ αστείο και γέλαγα μόνος μου :google:

Lil
02-04-08, 19:22
Ξεκινα το Μανο. ΤΩΡΑ

ετοιμο
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=186126#post186126