PDA

Επιστροφή στο Forum : καθαρισμος "ουρανου"??


GMarts
25-03-08, 19:49
Εχει κανεις σας προηγουμενη εμπειρια???
Τι καθαριστικα χρησιμοποιουμε,τι εργαλεια για να αποφυγουμε το :confused:κρεμασμα του υφασματος?
Help........

BILL007
25-03-08, 21:08
Xμ...Και εμένα με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα κάπως, μιας και στα πλαινά του ουρανού εκεί που ειναι οι ζώνες λόγω του ότι οδηγάω σχεδόν πάντα με ανοιχτά παράθυρα έχουν αρχίσει να μαυρίζουν κάπως...Υπάρχει καθαριστικό για να τα "ξεβρωμίσουμε" λιγάκι?:D:D:D

E46 POWER
25-03-08, 21:14
πιστευω πως με εναν βιολογικο θα καθαρισεις!

Nick_compact
25-03-08, 21:28
Με καρπέξ καθαρίζει με λίγη προσοχή!

oldcarskickass
25-03-08, 21:32
Με καρπέξ καθαρίζει με λίγη προσοχή!


Αμμμ μπράβο!!

Εγώ έτσι έκανα όλο το σαλόνι!!

Την πάτησα μια φορά με ένα βιολογικό (το αμάξι στέγνωσε μετά από 2 μέρες, αφήνοντας μια μυρωδιά μουχλίλας, και από τότε φοβάμαι το βιολογικό).

Πάρε ένα ΜΑΛΑΚΟ πανάκι και άρχισε να τρίβεις ΜΑΛΑΚΑ(ο τόνος στο τελευταίο άλφα!)

Εσύ Bill πρόσεξε πως θα το κάνεις γιατί αν το τρίψεις και αρχίσει η επιφάνεια να ζεσταίνεται παίζει να αρχίσει να κάνει κομπάκια.

Nick_compact
25-03-08, 21:33
Ο "βιολογικός" είναι μεγάλη απάτη....

God
25-03-08, 22:20
Ο "βιολογικός" είναι μεγάλη απάτη....

+1. Ασε κανα δυο που τον κανουν και εχω ρωτησει τι ακριβως κανουν και γιατι θεωρειται βιολογικος, ουτε ηξεραν να μου απαντησουν!!!


Χωρις πολλα υγρα, λιγο τριψιμο και προσοχη καθαριζει. Απο προιοντα, πολλα.

DaywalkeR
25-03-08, 23:05
Υπαρχουν διαφορα προιοντα στο εμποριο για αυτην την δουλεια, παρτε ενα μαλακο πανακι και με καποιο τετοια καθαριστικο τριψτε ελαφρα αλλα επιμονα.
ΠΡΟΣΟΧΗ μην χρησημοποιησετε νερο η μεγαλη ποσοτητα καθαριστικου σε καθε σημειο, το νερο ή η υγρασια ειναι αυτη που καταστρεφει τον αφρο που κολλαει την ταπετσαρια του ουρανου

m-power_01
17-12-08, 20:04
με sonax για ταπετσαριες και ενα νωπο πανακι γινεται δουλεια... υπερ ευχαριστημενος απο μπεζ ουρανο... τερμα η μαυριλα στα κολονακια τερμα ιδρωτας στα καθισματα!!! εξαλλου εχω την εντυπωση πως ι ιδια εταιρια προμηθευει την bmw. αλλα κανουν διπλη τιμη

BILL007
17-12-08, 20:24
Θα το δοκιμάσω φίλε και θα πω εντυπώσεις...Γιατί τα κολονάκια έχουν γίνει κατάμαυρα!!!!

manos_e30
17-12-08, 20:49
Θα το δοκιμάσω φίλε και θα πω εντυπώσεις...Γιατί τα κολονάκια έχουν γίνει κατάμαυρα!!!!

αυτο το sonax που λετε κανει και για δερματα; ή χρησιμοποιειτε αλλο; καποιος γνωστης παρακαλω ας απαντησει γιατι απο κοκκινο εχει γινει μαυρο το δερμα :lamer:

stauros772000
17-12-08, 20:50
λογω του οτι εχω δοκιμασει και τον τροπο που συστηνετε με πανακια και καθαριστικα,αλλα και τον κλασικο με βγαλσιμο και πλυσιμο εκτος αυτοκινητου,συμπεραινω οτι τα πανακια και τα καθαριστικα,ειναι μονο για ψυχολογικους(και εν μερει εμφανισιακους)λογους.
και το λεω αυτο γιατι μετα,με το λαστιχο και το πιεστικο,φανηκε τι βρωμια ειχε μεινει πανω και στον ουρανο,και στις πορτες-ταπετσαριες,και στις επενδυσεις των pilars,και στο ταμπλο,και στην μοκετα.μιλαω για βρωμια που δεν την βγαζουν ουτε τα συνεργεια με την ειδικη σκουπα με την διπλη μυτη.αν δεν πεσει νερο με την σεσουλα,ολα τα αλλα ειναι πασαλιματα,και καλυτερα να μην τα βρεξετε χειμωνιατικα,και αρχισουν οι ευωδιες.....
(μιλαω γενικα,και αναφερομαι σε ζοριες βρωμιες,και οχι σε ψιλομουτζουρες.)

KATSARAIOS
17-12-08, 22:27
λογω του οτι εχω δοκιμασει και τον τροπο που συστηνετε με πανακια και καθαριστικα,αλλα και τον κλασικο με βγαλσιμο και πλυσιμο εκτος αυτοκινητου,συμπεραινω οτι τα πανακια και τα καθαριστικα,ειναι μονο για ψυχολογικους(και εν μερει εμφανισιακους)λογους.
και το λεω αυτο γιατι μετα,με το λαστιχο και το πιεστικο,φανηκε τι βρωμια ειχε μεινει πανω και στον ουρανο,και στις πορτες-ταπετσαριες,και στις επενδυσεις των pilars,και στο ταμπλο,και στην μοκετα.μιλαω για βρωμια που δεν την βγαζουν ουτε τα συνεργεια με την ειδικη σκουπα με την διπλη μυτη.αν δεν πεσει νερο με την σεσουλα,ολα τα αλλα ειναι πασαλιματα,και καλυτερα να μην τα βρεξετε χειμωνιατικα,και αρχισουν οι ευωδιες.....
(μιλαω γενικα,και αναφερομαι σε ζοριες βρωμιες,και οχι σε ψιλομουτζουρες.)

Δηλαδη φιλε για να καταλαβω εριξες σε ολο το εσωτερικο του αυτοκινητου σου νερο με πιεστικο?

ptboul
18-12-08, 09:48
Δηλαδη φιλε για να καταλαβω εριξες σε ολο το εσωτερικο του αυτοκινητου σου νερο με πιεστικο?

Μάλλον βιολογικό εννοεί. :scratchch

stauros772000
18-12-08, 10:46
Μάλλον βιολογικό εννοεί. :scratchch

me τπτ βιολογικο.μπηκα σε οχημα που μολις ειχε κανει βιολογικο,και δεν μπορουσα να καθισω απο την μυρωδια.(εχω και ευαισθητη μυτη...)
εγω τα εβγαλα ΟΛΑ εξω ,και του εδωσα και καταλαβε. πρωτιτερα το ειχα αφησει σε "ειδικο συνεργειο"(τρομαρα τους...),και οταν το παρελαβα ,ανακαλυψα οτι δεν καθαρισαν οπως περιμενα.δλδ η ταπετσαρια του "ουρανου",ανοιξε κατα ενα κλικ.περιμενα να "ανοιξει "περισοτερο,και επιδης ειμαι περιεργος,τον εβγαλα και τον επλενα με καθαριστικα και το πιεστικο,και ειδα οτι εγινε ακομα πιο ανοιχτοχρωμος.τι το ηθελα?μετα δεν μπορουσα να βγαλω απο το μυαλο μου το οτι το ιδιο συνεβαινε και στο υποδελοιπο σαλονι.και του αλλαξα τα φωτα.......
βεβαια ειμαι και μανιωδης καπνιστης,και μιλαω για σαλονια που εχουν αρκετη βρωμια,δεν μιλαω για πταισματα.......

ptboul
18-12-08, 11:41
:confused:

ξήλωσες δηλαδή καθίσματα, κάλυψες το ταμπλό και έριχνες με πιεστικό και απορρυπαντικό?

KATSARAIOS
18-12-08, 12:13
:bowdown::icon11::icon11:
και νομιζα πως μονο εγω κανω τρελλες!!!!:confused:

ξήλωσες δηλαδή καθίσματα, κάλυψες το ταμπλό και έριχνες με πιεστικό και απορρυπαντικό?

oldcarskickass
18-12-08, 12:33
Προς υπεράσπιση της παράνοιας που έκανε ο φίλος Σταύρος.

Αν δείτε τι ΒΡΩΜΑ :
1)μαζεύεται ανάμεσα από τη μοκέτα και το πάτωμα του αυτοκινήτου
2)τι χρώμα βγαίνει το νερό...

θα πέσετε ξεροί.

Βέβαια δεν είναι δουλειά για κάθε τρεις και λίγο αλλά πιστεύω ότι ΜΟΝΟ έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος 100% ότι όντως είναι καθαρό το εσωτερικό. Και απο τη στιγμή που θα γίνει μια φορά σωστά μετά δεν είναι και τόσο δύσκολο να κρατηθεί καθαρό.

ptboul
18-12-08, 12:40
Το έκανε δηλαδή πράγματι αυτό! Σαν να πλένεις καρότσα αγροτικού! :bugeye::bowdown: