PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζήλεια....


Lil
26-03-08, 14:07
παιδια καλησπέρα σας.... διστυχώς παντου υπάρχει μια δόση ζήλειας... και λυπάμαι όταν ωρες ωρες το διαπιστώνω αυτο και εδω μέσα....
η ζήλεια είναι πολύ κακο πραγμα παίδες.... μπορούμε σχετικά ευκολα να μεταλάξουμε αυτο το συνάισθημα αν θέλουμε... και απο ζήλεια να το κάνουμε πείσμα....
όλοι μπορούμε να κανούμε αυτα που θελουμε... αλλοι με περισότερη ευκολία αλλοι με λιγότερη... αλλα ΜΠΟΡΥΜΕ... αρκεί να στηριχτούμε στους εαυτούς μας να πιστέψουμε σε αυτούς και να "παλέψουμε" για τα ονειρα μας....
το να πετύχουμε τους στοχους μας, και τα θέλω μας δεν προυποθέτει την καταστροφή και την μείωση των στόχων των υπολοίπων....
εχω πει πολλές φορές και το πιστεύω οτι εμείς οι ίδιοι φτιάχνουμε την τύχη μας....

σε όλη αυτην τη σκεψη με έβαλε ένα τραγούδι αποσπασμα του οποίου σας παραθλετω παρακάτω:

"...φαρμακι στα χειλια... κυριες και κυριοι ενοποιων σας η ζηλεια..
πηγαζει απο τα αδυτα του νου..
φλεγμα στο λαιμο καθε ανθρωπου και νου...
η γνωμη των μικροψυχων για στοχους μεγαλων..
η καλυτερη ασχολια των καλων...
το ψεμα μπορει να προκαλεσει ενα κακο,
η ζηλεια ομως ανακατευει απο μεσα το μυαλο,
σε κανει εχθρο, φτηνο, και μικρο σαν τροκτικο...
και απο λιονταρι αδερφε μου ισως σε δω ποντικο...
ειναι γλυκια και ανομη, σαν κρυφη παρθενα...
και σταζει κονυο στις σχεσεις σαν μελανι απο πενα...
πανω σε χαρτι για να κρυβονται οι λυσεις...
και για να αρχισεις απο την αρχη θα πρεπει να το σκισεις...
ζηλεια... το νοιωσαμε ολοι τ'αρρωμα της...
ζηλεια...καποιοι αρρωσταινουν στ' ονομα της....
αληεια η καταντια σου ειναι χαρα της...
η ζηλεια.. προσεχε τα θελει ολα δικα της....."

αποσπασμα απο το τραγουδι "4εις δαιμονες" απο τους "στιχοιμα" πραγματι η ζηλεια κανει πολλα κακα....




[/QUOTE]

Καλή σας μέρα....

Lil
26-03-08, 17:06
για αποφυγη τυχον παρεξηγησεων να εξηγηθω οτι το ποστ δεν εχει ως δεκτη ΚΑΝΕΝΑΝ... ειναι απλα μια αναφορα στο φενομενο αυτο που λιγο πολυ ολοι το χουμε....

αμα οι κυριοι υπευθυνοι θεωρουν οτι μπορει να ξεφυγει στην πορεια ή να θεωρηθει προσβλητικο, ειλικρινα δεν υπαρχει προβλημα στο να κλειδωθει...

Bavarian Power
26-03-08, 17:19
Σωστός....
Καλό είναι να πρόσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι απο αυτούς που έχουν να μας προσφέρουν οπτίδηποτε μας κάνει καλύτερους.

:+1: