PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ


zmy5710
27-03-08, 18:33
εχω εξοφληση το αμαξι και εχει φταση το χαρτι απο την τραπεζα στον μαντρα,αυτο το χαρτι εναι για να ερθη το τουτου στο ονομα μου οταν ρωτησα τον μαντρα τη κανω απο εδω και περα μου ειπε θα το δωσουμε σε διεκπερεοτη και 50ευρω ολα ενταξει,θα εχω την αδεια στο ονομα μου.εγω δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να κανει τη δουλεια ο τυπος και μεσα σε 2 λεπτα να κονομιση 50 ευρω ενω εγω θελω ενα 8ωρω,ειναι νταβατζιλικη,αν παρω το χαρτι τι κανω μετα?που παω?ποσο κανη να βγει η καινουρια αδεια? αν ξερη καποιος ασ μου πει

optostyle
27-03-08, 18:40
Στο Υπουργειο Συγκοινωνιων............
Κανεις δεν ξερει ποσο θα κανει...απο κανα 5ημερο μεχρι 2μηνο...
Μιλαω για την αρχικη αδεια...τωρα αν ειναι λογω παρακρατησης δε γνωριζω ποσο

konas
27-03-08, 18:54
Πρεπει να πας στο ιδιο παραρτημα του Υπ. Μεταφ. & Επικοιν. που ειχε δηλωθει η παρακρατηση, εχοντας μαζι σου την αδεια, ταυτοτητα και ενα χαρτι (νομιζω Υπευθυνη δηλωση) αυτου οτι αιρει την παρακρατηση.

Σου δινουν ενα προσκαιρο εγγραφο και σε μια βδομαδα εχει εκδοθει η νεα αδεια.


Νομιζω γινεται και στα ΚΕΠ αλλα θελει παραπανω χρονο.

Δες: http://www.yme.gov.gr/odigospoliti/article0211.html


Διορθωση: Sorry δεν ειναι μεταβιβαση, μονο αρση παρακρατησης. ΔΕΝ ισχυουν τα κοστη μεταβιβασης που ειχα γραψει και γιαυτο τα διαγραφω

stelmaniac
27-03-08, 19:12
Στο υπουργειο θα αλλαχτει η αδεια σε συντομο χρονικο διαστημα και χωρις κοστος.
Μεχρι να γινει αυτο,βαλε στο χωρο που εχεις την αδεια σου και τη βεβαιωση της τραπεζας που αποδεικνυει πως δεν το χρωστας. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Μεχρι και να το πουλησεις μπορεις.

konas
27-03-08, 19:15
Stelmaniac δεν αρκει η βεβαιωση της τραπεζας. Θελει ΚΑΙ υπεθυνη δηλωση του πωλητη-μαντρα.

Ετσι νομιζα και γω αλλα οταν πηρα το Ζ το καλοκαιρι, τα εζησα με το παιδι που μου το πουλησε

zmy5710
27-03-08, 19:23
Stelmaniac δεν αρκει η βεβαιωση της τραπεζας. Θελει ΚΑΙ υπεθυνη δηλωση του πωλητη-μαντρα.

Ετσι νομιζα και γω αλλα οταν πηρα το Ζ το καλοκαιρι, τα εζησα με το παιδι που μου το πουλησε
τη σχεση εχει ο μαντρας? η συναλαγη ειναι μεταξυ αγοραστη και τραπεζας οπου αν θυμαμε καλα ειχα προπληρωση τοτε τα εξοδα μεταβιβασης

konas
27-03-08, 19:32
Γιατι ειναι ο πωλητης.

Δεν διαβασες το λινκ που σου εδωσα παραπανω.

Γραφει μεταξυ αλλων:

<<......Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 του πωλητού του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας περί παραχώρησης της κυριότητας......>>

Σου λεω το εζησα το καλοκαιρι με το παιδι που μου πουλησε το Ζ. Δεν το ειχε κανει στην αρση και ετρεχε στο Σπανο για να μαζεψει τα χαρτια.

Για τα εξοδα μεταβιβασης εχεις δικιο, γιαυτο και το διορθωσα αμεσως

zmy5710
27-03-08, 19:37
Γιατι ειναι ο πωλητης.

Δεν διαβασες το λινκ που σου εδωσα παραπανω.

Γραφει μεταξυ αλλων:

<<......Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 του πωλητού του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας περί παραχώρησης της κυριότητας......>>

Σου λεω το εζησα το καλοκαιρι με το παιδι που μου πουλησε το Ζ. Δεν το ειχε κανει στην αρση και ετρεχε στο Σπανο για να μαζεψει τα χαρτια.

Για τα εξοδα μεταβιβασης εχεις δικιο, γιαυτο και το διορθωσα αμεσωςναι δεν ειδα το λινκ σορυ

stelmaniac
28-03-08, 00:20
Stelmaniac δεν αρκει η βεβαιωση της τραπεζας. Θελει ΚΑΙ υπεθυνη δηλωση του πωλητη-μαντρα.

Ετσι νομιζα και γω αλλα οταν πηρα το Ζ το καλοκαιρι, τα εζησα με το παιδι που μου το πουλησε

Εγω παντως πουλησα αμαξι μονο με τη βεβαιωση της τραπεζας και χωρις να ανακατευτει μαντρας και μαλιστα εδω και 3 χρονια.

super duper
28-03-08, 09:31
φίλε προσεχε

εγω την πατησα με τετοια περιπτωση
να πας μονος σου.

5 εργασιμες θέλει
μην τους εχεις εμπιστοσυνη

spirosg
29-03-08, 11:40
Εγω παντως πουλησα αμαξι μονο με τη βεβαιωση της τραπεζας και χωρις να ανακατευτει μαντρας και μαλιστα εδω και 3 χρονια.

Πούλησες αυτοκίνητο του οποίου η άδεια έλεγε πάνω "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ" χωρίς να ανακατευτεί ο μαντράς?
Όταν αγοράζεις κάτι με δάνειο, δεν σου κάνει την παρακράτηση η τράπεζα...αυτή απλά "διευκολύνει" εσένα και τον μαντρά να προχωρήσετε την αγοραπωλησία, καθότι η τράπεζα εκδίδει στο όνομά σου ένα καταναλωτικό δάνειο. Την παρακράτηση την κάνει ο "πωλητής" δηλαδή ο μαντράς στην προκειμένη.
ΣΥΝΕΠΩΣ.... έρχεται το χαρτί απο την τράπεζα οτι το δάνειο εξωφλήθη, πάς στον μαντρά, σου δίνει χαρτί οτι το όχημα τάδε που αγόρασες απο αυτόν εξωφλήθη και η κυριότητα επέρχεται σε εσένα, και με αυτό πάς στο υπουργείο και αλλάζεις την άδεια.
Μέχρι να φύγει η ένδειξη "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ" δεν αγοραπωλείται το όχημα απ όσο ξέρω. παρόλα αυτά, άν εσύ το έκανες.... θα θελα να μάθω το πώς.

stelmaniac
30-03-08, 22:37
Φιλε Σπυρο ολα γινονται αρκει να το ψαξεις.Εχω αλλαξει 7 αυτοκινητα χωρις να ξεχρεωσω κανενα!! Αλοιμονο αν περιμεναμε να ξεχρεωσουμε ενα αμαξι για να το πουλησουμε!!

spirosg
30-03-08, 22:46
Μάλιστα.... εγώ έναν τρόπο ήξερα μόνο, και αυτός ήταν με "μεταφορά δανείου" που ουσιαστικά το ξεχρεώνεις φαινομενικά, καθώς εξωφλείς το πρώτο δάνειο και παίρνεις το "clear" απο τον μαντρά, οπότε γίνεται "άρση παρακράτησης" ενώ εσύ ουσιαστικά πληρώνεις το ίδο δάνειο αλλα σε άλλη τράπεζα.
Τώρα αν υπάρχει τρόπος να πουλήσεις αυτοκίνητο που η άδειά του λέει οτι η κυριότητα παρακρατείται.....θα θελα να τον μάθω.

stelmaniac
30-03-08, 23:18
Και οχι μονο αυτο...Μπορεις να παρεις αμαξι με δανειο και να μην εχεις καν παρακρατηση.!!!!!!!!Ρωτα εναν μαντρα γατονι και θα στα πει ολα, αν θελει βεβαια!!

kacey
30-03-08, 23:56
Πούλησες αυτοκίνητο του οποίου η άδεια έλεγε πάνω "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ" χωρίς να ανακατευτεί ο μαντράς?
Όταν αγοράζεις κάτι με δάνειο, δεν σου κάνει την παρακράτηση η τράπεζα...αυτή απλά "διευκολύνει" εσένα και τον μαντρά να προχωρήσετε την αγοραπωλησία, καθότι η τράπεζα εκδίδει στο όνομά σου ένα καταναλωτικό δάνειο. Την παρακράτηση την κάνει ο "πωλητής" δηλαδή ο μαντράς στην προκειμένη.
ΣΥΝΕΠΩΣ.... έρχεται το χαρτί απο την τράπεζα οτι το δάνειο εξωφλήθη, πάς στον μαντρά, σου δίνει χαρτί οτι το όχημα τάδε που αγόρασες απο αυτόν εξωφλήθη και η κυριότητα επέρχεται σε εσένα, και με αυτό πάς στο υπουργείο και αλλάζεις την άδεια.
Μέχρι να φύγει η ένδειξη "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ" δεν αγοραπωλείται το όχημα απ όσο ξέρω. παρόλα αυτά, άν εσύ το έκανες.... θα θελα να μάθω το πώς.

Εχετε και οι δυο δικιο. Οταν αγοραζεις απο μαντρα με δανειο τραπεζης, την παρακρατηση την κανει Ή η τραπεζα Ή ο μαντρας, και αυτο γραφει πανω στην αδεια. Στην περιπτωση πχ που την παρακρατηση την κανει ο μαντρας, στην αδεια γραφει "παρακρατηση κυριοτητος απο τον Μαντρα Ο.Ε".

Σε αυτη την περιπτωση ο μαντρας ΠΡΕΠΕΙ να σου δωσει υπευθυνη δηλωση που να λεει "εγω ο Μαντρας, νομιμος εκπροσωπος της ΜΑντρας ΟΕ, βεβαιωνω οτι το αυτοκινητο με πινακιδα ταδε, αριθμο πλαισιου ταδε, χρωμα ταδε, του οποιου η κυριοτητα εχει παρακρατηθει απο την εταιρια μου, εχει εξωφληθει και μπορειτε να προβειτε σε αρση της παρακρατησης".

Και φυσικα ειναι προφανες οτι ο μαντρας ΠΡΕΠΕΙ να σου το δωσει αυτο το χαρτι, δεν μπορει να μην σου το δωσει εφ'οσον εχεις εξοφλησει το αυτοκινητο με την προφαση οτι θελει να την κανει αυτη την δουλεια ο δικος του.

gsova
28-07-09, 11:58
Ο μαντράς απ'όπου είχα αγοράσει το 2003 το κουπέ μου έχει κλείσει εδώ και καιρό. Εξόφλησα λοιπόν πέρυσι το δάνειο και είπα φέτος (ξέρω, κακώς το καθυστέρησα) να κάνω την άρση παρακράτησης κυριότητας. Από εδώ ξεκινάει η οδύσσεια ενός ξενιτεμένου...

Καταρχάς έψαχνα να βρώ τον μαντρά και δεν τον έβρισκα. Κανένα τηλέφωνο του που είχα, σταθερό ή κινητό δεν ίσχυε. Με τα πολλά (και με αρκετό τρέξιμο και χάσιμο ωρών, τον βρήκα), (σημείωση: άμα είναι ατομική επιχείρηση δεν είναι και πολύ εύκολο) και κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του. Έχω πάρει βέβαια βεβαίωση από την τράπεζα ότι εξόφλησα.

Το καλύτερο όμως δεν το ξέρετε: Θέλει λέει 75€ για να μου δώσει το ΦΕΚ και να βεβαιώσει ότι μπορεί να γίνει η άρση. Και ρωτάω τώρα εγώ: Ως τί λογίζονται αυτά τα χρήματα; Μιλάμε για μια υπογραφή που πρέπει να βάλει για να πάω ΕΓΩ στο υπ. μεταφορών να κάνω την άρση. Ούτε κάν θα μου αποστείλει τα χαρτιά... ΕΓΩ πρέπει να πάω από το σπίτι του να τα πάρω.

Περισσότερες τραγελαφικές ανάλογες περιπτώσεις: http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=33207

Τι να κάνω; Να του τα δώσω, ζητώντας απόδειξη;

Ρε που μπλέξαμε γμτ... :lamer:

konas
28-07-09, 12:06
Ο μαντράς απ'όπου είχα αγοράσει το 2003 το κουπέ μου έχει κλείσει εδώ και καιρό. Εξόφλησα λοιπόν πέρυσι το δάνειο και είπα φέτος (ξέρω, κακώς το καθυστέρησα) να κάνω την άρση παρακράτησης κυριότητας. Από εδώ ξεκινάει η οδύσσεια ενός ξενιτεμένου...

Καταρχάς έψαχνα να βρώ τον μαντρά και δεν τον έβρισκα. Κανένα τηλέφωνο του που είχα, σταθερό ή κινητό δεν ίσχυε. Με τα πολλά (και με αρκετό τρέξιμο και χάσιμο ωρών, τον βρήκα), (σημείωση: άμα είναι ατομική επιχείρηση δεν είναι και πολύ εύκολο) και κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του. Έχω πάρει βέβαια βεβαίωση από την τράπεζα ότι εξόφλησα.

Το καλύτερο όμως δεν το ξέρετε: Θέλει λέει 75€ για να μου δώσει το ΦΕΚ και να βεβαιώσει ότι μπορεί να γίνει η άρση. Και ρωτάω τώρα εγώ: Ως τί λογίζονται αυτά τα χρήματα; Μιλάμε για μια υπογραφή που πρέπει να βάλει για να πάω ΕΓΩ στο υπ. μεταφορών να κάνω την άρση. Ούτε κάν θα μου αποστείλει τα χαρτιά... ΕΓΩ πρέπει να πάω από το σπίτι του να τα πάρω.

Περισσότερες τραγελαφικές ανάλογες περιπτώσεις: http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=33207

Τι να κάνω; Να του τα δώσω, ζητώντας απόδειξη;

Ρε που μπλέξαμε γμτ... :lamer:


ΦΕΚ: Ποιο ΦΕΚ λες?

gsova
28-07-09, 12:08
ΦΕΚ: Ποιο ΦΕΚ λες?

Το υπ. μεταφορών μου είπε ότι θέλει βεβαίωση από τον μαντρά που να λέει ότι μπορεί να γίνει η άρση και το ΦΕΚ όπου φαίνεται η έναρξη της συγκεκριμένης εταιρίας με τα στοιχεία της.

(ΦΕΚ=Φύλλο Εφημερίδος της Κυβερνήσεως)

konas
28-07-09, 12:10
Το υπ. μεταφορών μου είπε ότι θέλει βεβαίωση από τον μαντρά που να λέει ότι μπορεί να γίνει η άρση και το ΦΕΚ όπου φαίνεται η έναρξη της συγκεκριμένης εταιρίας με τα στοιχεία της.

(ΦΕΚ=Φύλλο Εφημερίδος της Κυβερνήσεως)

Ωραια. Δωσε στοιχεια εταιρειας και θα προσπαθησω να στο βρω (εχω online προσβαση) και στο στελνω με email

Δωσε οτιδηποτε εχεις. πχ Ονοματεπωνυμο δικαιουχου, ονομα ατομικης επιχειρισης κλπ

gsova
28-07-09, 12:17
Ωραια. Δωσε στοιχεια εταιρειας και θα προσπαθησω να στο βρω (εχω online προσβαση) και στο στελνω με email

Ευχαριστώ πολύ βρε konas αλλά δεν είναι μόνο το ΦΕΚ. Χρειάζεται και η βεβαίωση από τον μαντρά... φαντάζομαι αυτή μου χρεώνει 75€ :p: (χρυσή η υπογραφή του μαντρά μιλάμε).

konas
28-07-09, 12:20
Ευχαριστώ πολύ βρε konas αλλά δεν είναι μόνο το ΦΕΚ. Χρειάζεται και η βεβαίωση από τον μαντρά... φαντάζομαι αυτή μου χρεώνει 75€ :p: (χρυσή η υπογραφή του μαντρά μιλάμε).

Δεν εχει λογικη να σου χρεωνει την βεβαιωση.
Το ΦΕΚ ισως ειχε μια μηδαμινη χρεωση απο το Εθνικο τυπογραφειο.

kacey
28-07-09, 13:00
Εχει λογικη, το να τσεπωσει 75 ευρω. Κ μονο αυτο.

κ η αλλαγη της αδειας λογω αρσης γινεται - με τα απαραιτητα δικαιολογητικα - σε ολα τα ΚΕΠ. Παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις.

gsova
28-07-09, 13:14
Εχει λογικη, το να τσεπωσει 75 ευρω. Κ μονο αυτο.

κ η αλλαγη της αδειας λογω αρσης γινεται - με τα απαραιτητα δικαιολογητικα - σε ολα τα ΚΕΠ. Παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις.

Ναί, γνωρίζω για τα δικαιολογιτικά. Θα πάω κατευθείαν στο υπ. μεταφορών να ξεμπερδεύω μόλις έχω τη βεβαίωση του.

Ρώτησα σχετικά με το ποσό για τη βεβαίωση του μαντρά και στο υπ. μεταφορών τηλεφωνικά... η απάντηση: "όσον αφορά το υπουργείο, η άρση δεν κοστίζει τίποτα. με τον έμπορο τα κανονίζετε εσείς".

Εμπορόσημο και με τις ευλογίες του κράτους δηλαδή... :banghead:

oldcarskickass
28-07-09, 13:54
Και αφού έχει κλείσει δε μπορεί και να σου κόψει απόδειξη.

Τα 75€ είναι νταβατζιλίκι.

gsova
28-07-09, 14:06
Και αφού έχει κλείσει δε μπορεί και να σου κόψει απόδειξη.

Τα 75€ είναι νταβατζιλίκι.

Άν και το μαγαζί του έχει κλείσει, η εταιρεία του δεν έχει κάνει παύση εργασιών. Αλλά και να μου έκοβε απόδειξη, θα μπορούσα να τη βάλω στην επόμενη μου φορολογική δήλωση και σε ποιό πεδίο εξόδων;

:dblthumb2

stelmaniac
28-07-09, 14:19
εναλλακτικα μπορεις να καρφιτσωσεις το εξοφλητηριο της τραπεζας στην αδεια και να τα εχεις μαζι...ειναι σα να εχεις κανει αρση...η παρακρατηση δεν ισχυει...την κανονικη αρση την κανεις οποτε θελεις στο υπουργειο χωρις αισχροκερδιες...

gsova
28-07-09, 14:25
εναλλακτικα μπορεις να καρφιτσωσεις το εξοφλητηριο της τραπεζας στην αδεια και να τα εχεις μαζι...ειναι σα να εχεις κανει αρση...η παρακρατηση δεν ισχυει...την κανονικη αρση την κανεις οποτε θελεις στο υπουργειο χωρις αισχροκερδιες...

Το ρώτησα κι αυτό ρε Στελάρα, να φανταστείς μέχρι να τον βρώ τον τύπο είχα απελπιστεί και πήγα στο Υπ. μεταφορών με το χαρτί της τράπεζας και την άδεια αλλά ήταν ανένδοτοι. Ήθελαν λέει και βεβαίωση από τον μαντρά. Αλλιώς νομίζεις θα γύριζα τον κόσμο ανάποδα για να τον βρώ;

Και το ρητορικό ερώτημα που τίθεται είναι: Άν ο μαντράς έχει φύγει εκτός Ελλάδος, ή είναι μακαρίτης ή δεν ξέρω εγώ τι... τι κάνεις; Μένεις με το αμάξι αμανάτι; Γιατί στο υπουργείο που ρώτησα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εναλλακτική διαδικασία. Θέλουν απαραιτήτως βεβαίωση από τον μαντρά!

Ελλάς το μεγαλείο σου...

stelmaniac
28-07-09, 14:38
εγω επιμενω οτι εισαι απολυτα νομιμος και να μην αγχεσαι αφου υπαρχει εξοφλητηριο...αν πεθανει ο μαντρας δηλαδη τι πρεπει να κανεις?...πηγαινε σε εναν εξυπνο μαντρα και εξηγησε του την κατασταση λεγοντας του πως θες να το πουλησεις...

patrinos
28-07-09, 14:48
εχω εξοφληση το αμαξι και εχει φταση το χαρτι απο την τραπεζα στον μαντρα,αυτο το χαρτι εναι για να ερθη το τουτου στο ονομα μου οταν ρωτησα τον μαντρα τη κανω απο εδω και περα μου ειπε θα το δωσουμε σε διεκπερεοτη και 50ευρω ολα ενταξει,θα εχω την αδεια στο ονομα μου.εγω δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να κανει τη δουλεια ο τυπος και μεσα σε 2 λεπτα να κονομιση 50 ευρω ενω εγω θελω ενα 8ωρω,ειναι νταβατζιλικη,αν παρω το χαρτι τι κανω μετα?που παω?ποσο κανη να βγει η καινουρια αδεια? αν ξερη καποιος ασ μου πει


σου φτιαχνει ενα χαρτι ο μαντρας οτι εχει εξοφληθει το αμαξι. ειναι υπευθυνη δηλωση του 105 που αναφερει οτι αρει την παρακρατηση και οτι το αμαξι εχει εξοφληθει.μαζι με τα αποδεικτικα απο την τραπεζα οτι εχεις εξοφλησει τα παντα πας στο συγκοινωνιων και καταθετεις τα χαρτια.αν ειναι στις μερες του αυτος που ειναι μπροστα παιρνεις την αδεια κατευθειαν αλλιως περιμενεις ποτε θα σου πει.νομιζω μπορεις να πας και στο κεπ με τα ιδια χαρτια απλα θα καθυστερησεις περισσοτερο να παρεις την αδεια στα χερια σου αλλα εχεις προσωρινη αδεια

nino x3
28-07-09, 16:37
αν εχεις την αρση παρακρατησης της κυριοτητας απο την τραπεζα ή οποιου αλλου ειχε κανει την παρακρατηση... πηγαινεις σε ενα ΚΕΠ και κανεις μια αιτηση αντικατστασης- εκδοσης νεας αδειας τους επισυναπτεις την παλια αδεια την αρση της κυριοτητας και σε δεκα- δεκαπεντε ημερες η νεα αδεια θα ειναι στα χερια σου (την παραλαμβανεις απο τα ΚΕΠ) μεχρι τοτε μπορεις να κυκλοφορεις με το αντιγραφο της αιτησης αντικαταστασης που θα σου δωσουν απο τα ΚΕΠ.
Την διαδικασια αυτη εκανα και εγω.
υγ. Βασικη προυποθεση να παρεις την αρση της παρακρατησης απο τον μαντρα.
υγ. αν δεν ενδιαφερεσαι να μεταβιβασεις αμεσα το αυτοκινητο δεν εχεις και "πιεση" χρονου οποτε μπορεις να κανεις την πιο πανω διαδικασια οποτε το θελησεις.

Κωνσταντίνος
28-07-09, 16:51
Εγώ πιστεύω πως έχουν ωριμάσει πλέον οι καιροί, ώστε να ενταχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και οι σχολές "Διεκπεραιωτών". Το επάγγελμα του μέλλοντος.
- Μεγάλε που πέρασες ?
- Φυσικό Αθήνας , εσύ ?
- Διεκπεραιωτών Πάτρας
- Ουάου, την έκανες λαχίο μεγάλε

Sorry για το (όχι και πολύ) off topic................

gsova
28-07-09, 20:49
Εγώ πιστεύω πως έχουν ωριμάσει πλέον οι καιροί, ώστε να ενταχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και οι σχολές "Διεκπεραιωτών". Το επάγγελμα του μέλλοντος.
- Μεγάλε που πέρασες ?
- Φυσικό Αθήνας , εσύ ?
- Διεκπεραιωτών Πάτρας
- Ουάου, την έκανες λαχίο μεγάλε

Sorry για το (όχι και πολύ) off topic................

χαχαχα, μεταξύ σοβαρού και αστείου με την γραφειοκρατεία και τις πολύπλοκες διαδικασίες που υπάρχουν στο Ελλάντα, θα έβγαζε ΠΟΛΥΥΥΥ κόσμο αυτή η σχολή. Εντάξει, δε λέω τα ΚΕΠ είναι ένα μεγάλο βήμα μπροστά αλλά υπάρχει ακόμη πολύ γραφειοκρατεία σε όλους τους τομείς.

330CI
28-07-09, 21:05
Παιδιά μη μασάτε. Είναι υποχρέωση του μαντρά/πωλητή να άρει την παρακράτηση ΤΣΑΜΠΑ και να παραδώσει την καινουργια άδεια. Απλά μάλλον θέλει λίγο τσαμπουκά..

giorgos_f1
28-07-09, 21:23
Και οχι μονο αυτο...Μπορεις να παρεις αμαξι με δανειο και να μην εχεις καν παρακρατηση.!!!!!!!!Ρωτα εναν μαντρα γατονι και θα στα πει ολα, αν θελει βεβαια!!
Νε βεβαια οταν το δανειο ειναι προσοπικο η κατι αλλο τοτε αγωραζεις χωρεις παρακρατηση, αλλα αυτο δεν συμφερει γιατι οι δωσεις τετιου δανειου δεν μπενουν στη φορολογικη δηλωση.

nikolaspan
28-07-09, 21:34
εχω εξοφληση το αμαξι και εχει φταση το χαρτι απο την τραπεζα στον μαντρα,αυτο το χαρτι εναι για να ερθη το τουτου στο ονομα μου οταν ρωτησα τον μαντρα τη κανω απο εδω και περα μου ειπε θα το δωσουμε σε διεκπερεοτη και 50ευρω ολα ενταξει,θα εχω την αδεια στο ονομα μου.εγω δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να κανει τη δουλεια ο τυπος και μεσα σε 2 λεπτα να κονομιση 50 ευρω ενω εγω θελω ενα 8ωρω,ειναι νταβατζιλικη,αν παρω το χαρτι τι κανω μετα?που παω?ποσο κανη να βγει η καινουρια αδεια? αν ξερη καποιος ασ μου πει

Μαζί με μια υπευθυνη δήλωση απο τον εμπορο (στην δικια μου περίπτωση από την Σφακιανάκης ΑΕΒΕ) η οποία άρει την παρακράτηση κυριότητας του οχήματος, την άδεια και την ταυτότητα σου πας σε ένα ΚΕΠ και κανεις την δουλειά σου.

giorgos_f1
28-07-09, 21:41
Εγω αγωρασα με δανειο, οταν το ξοφλησα πηγα στην εν λογο τραπεζα και με δικια της σφραγιδα κατω απο την προηγουμενη, που ελεγε παρακρατηση αδειας μου βαλανε αλλη σφραγιδα που επιβεβεωνε την αρση της παρακρατησης. Το πουλησα χωρεις προβλημα και επηδη δεν πηρα ολλο το ποσο στο χερι το εκανα παρακρατιση. Μετα την εξοφληση του εκανα μια υπευθηνη δηλωση οτι δεν εχω καμια οικονωμηκη απετηση απο το εν λογο οχειμα και αυτος με τη συρα του με τη δηλωση αυτη εκανε αρση της παρακρατησης.
Tα συμπεραζματα ειναι δηκα σας!!!

patrinos
29-07-09, 10:29
Εγώ πιστεύω πως έχουν ωριμάσει πλέον οι καιροί, ώστε να ενταχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και οι σχολές "Διεκπεραιωτών". Το επάγγελμα του μέλλοντος.
- Μεγάλε που πέρασες ?
- Φυσικό Αθήνας , εσύ ?
- Διεκπεραιωτών Πάτρας
- Ουάου, την έκανες λαχίο μεγάλε

Sorry για το (όχι και πολύ) off topic................

σωστος ο εν χριστο αδερφος κωστας... απλα μερικοι μαντραδες προμοταρουν διεκπεραιοτες γιατι και αυτοι μετη σειρα τους τους διευκολυνουν με τις αδειες...

iparout
05-09-09, 19:13
αν εχεις την αρση παρακρατησης της κυριοτητας απο την τραπεζα ή οποιου αλλου ειχε κανει την παρακρατηση... πηγαινεις σε ενα ΚΕΠ και κανεις μια αιτηση αντικατστασης- εκδοσης νεας αδειας τους επισυναπτεις την παλια αδεια την αρση της κυριοτητας και σε δεκα- δεκαπεντε ημερες η νεα αδεια θα ειναι στα χερια σου (την παραλαμβανεις απο τα ΚΕΠ) μεχρι τοτε μπορεις να κυκλοφορεις με το αντιγραφο της αιτησης αντικαταστασης που θα σου δωσουν απο τα ΚΕΠ.
Την διαδικασια αυτη εκανα και εγω.
υγ. Βασικη προυποθεση να παρεις την αρση της παρακρατησης απο τον μαντρα.
υγ. αν δεν ενδιαφερεσαι να μεταβιβασεις αμεσα το αυτοκινητο δεν εχεις και "πιεση" χρονου οποτε μπορεις να κανεις την πιο πανω διαδικασια οποτε το θελησεις.

Βασική ερώτηση.

Θέλω να μεταβιβάσω (πουλήσω) το αυτοκίνητό την Τρίτη, αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι η άδεια γράφει πάνω ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ (λόγω του ότι το είχα πάρει το αυτοκίνητο με δόσεις). Εννοείται ότι το αμάξι έχει εξοφληθεί χρόνα τώρα, θα πάρω τα απαραίτητα χαρτιά για άρση της παρακράτησης από την αντιπροσωπεία την Δευτέρα, θέλω όμως να μάθω (αν ξέρει κανείς), αν θα καταφέρω να πάω στα ΚΕΠ την Τρίτη και να κάνω ταυτόχρονα άρση παρακράτησης ΚΑΙ μεταβίβαση του αυτοκινήτου στον επόμενο ιδιοκτήτη ?

Thanks.

konas
05-09-09, 19:16
Στα ΚΕΠ και τα δυο μαζι δεν νομιζω οτι γινεται. Αν πας στο Υπουργειο ομως γινεται σιγουρα.

nino x3
06-09-09, 10:23
Στα ΚΕΠ και τα δυο μαζι δεν νομιζω οτι γινεται. Αν πας στο Υπουργειο ομως γινεται σιγουρα.

Mακαρι να εχουν γινει τοσο "ευελικτοι" ειδικα χωρις την χρηση διεκπεραιωτη....
Τουλαχιστο αν δεν καταφερεις και τα δυο,παντα για το υπουργειο μιλαμε παρε την νεα αδεια που θα ειναι στο ονομα σου και επειτα εξουσιοδοτεις τον αγοραστη να κανει αυτος τη νεα μεταβιβαση.

υγ. Μην ξεχασεις να παρεις υπευθυνη δηλωση του αγοραστη για ολικο και συμφωνηθεν ποσο(χρηση εφοριας) και υπευθυνη δηλωση μεταβολης της ιδιοκτησιας του αυτοκινητου(χρηση σε πιθανες παραβασεις του ΚΟΚ και οχι μονο.)

iparout
06-09-09, 11:01
υγ. Μην ξεχασεις να παρεις υπευθυνη δηλωση του αγοραστη για ολικο και συμφωνηθεν ποσο(χρηση εφοριας) και υπευθυνη δηλωση μεταβολης της ιδιοκτησιας του αυτοκινητου(χρηση σε πιθανες παραβασεις του ΚΟΚ και οχι μονο.)

Ώπα... Τι είναι αυτά ? Θα χρειαστεί να τα πάρω ακόμη κι αν τελικά η μεταβίβαση γίνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ (χωρίς να δώσω εξουσιοδότηση στον αγοραστή, δηλαδη) ? Ειδικά η πρώτη υπεύθυνη δήλωση, δεν καταλαβαίνω που θα είναι χρήσιμη.

nino x3
06-09-09, 11:53
Ώπα... Τι είναι αυτά ? Θα χρειαστεί να τα πάρω ακόμη κι αν τελικά η μεταβίβαση γίνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ (χωρίς να δώσω εξουσιοδότηση στον αγοραστή, δηλαδη) ? Ειδικά η πρώτη υπεύθυνη δήλωση, δεν καταλαβαίνω που θα είναι χρήσιμη.

Στη δηλωση που θα κανεις στην εφορια θα πρεπει να δηλωσεις την πωληση του αυτοκινητου, θα χρειαστεις βεβαιωση του αγοραστη για το ποσο που πουληθηκε το αυτοκινητο. Θα σου χρειαστει και ως "κεφαλαιο" σε επομενη αγορα.