PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαστικά Χ3


vmantas
03-04-08, 10:35
Γεια σας.
Τι θα προτείνατε για λάστιχο σε Χ3, 3.0, 2004, ζάντες 17"?
αυτά που έχει από μαμά, κάτι bridgestone δεν θυμάμαι ακριβώς ποιά, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, καθώς μόνο ΄τώρα στα 49000 χλμ, και στο γλιστερό έννοιωσα ότι χάσαν λίγο πρόσφυση.

Αλλά από τότε μέχρι σήμερα φαντάζομαι έχουν προχωρήσει τα μοντέλα και στα λάστιχα, οπότε τι θα προτείνατε?
Αν θέλετε λέτε και περίπου τα eurια και που θα συμβουλεύατε να μπουν.

Ευχαριστώ,

βμ

Fanis
03-04-08, 12:50
Pirelli Scorpion STR ή Zero , Michelin Latitude ή Diamaris. Τα Scorpion STR τα έχει ένας φίλος στο Χ3 του (σε 18αρα ζάντα) και είναι πολύ ευχαριστημένος...πολύ καλύτερα (μου λέει) από τα Bridgestone που είχε.

asot
03-04-08, 13:37
Εβαλα πριν 6μηνο τα Michelin Latitude HP σε 17αρα (235-65/17).
All season θεωρούνται (είναι και M+S)
Πολυ ευχαριστημένος!
Γύρω στα 700Ε θα τα βρεις...

vmantas
03-04-08, 13:43
Να ρωτήσω...
Οταν λες ευχαριστημένος τα συγλρίνεις με τα μαμά bridgestone ας πούμε.
Και σε τι σου αρέσουν καλύτερα, π.χ. θόρυβος κύλισης, πρόσφυση σε βρεγμένο, βλέπεις διαφορά σε κράτημα στις στροφές, διαφορά στην κατανάλωση?

thanks

asot
03-04-08, 14:01
Εμενα είχα μαμα MICHELIN MXV4, το οποίο και καταργήθηκε πριν 2 χρόνια.
Επειδή το παρέλαβα μεταχειρισμένο (και με αρκετά φθαρμένα λάστιχα) δεν τα κράτησα σχεδόν καθόλου, οπότε δεν τα σχολιάζω.
(Στο Honda CR-V που είχα Bridgestone Dueller 694 - 215-65/16 είχα καλό κράτημα αλλα πολύ θόρυβο, 50-50 γαρ...)
Με τα νεα λάστιχα όμως έκανα 12,000 χλμ, σε διάφορες συνθήκες (πχ Αυστρία, με -18οC) και ταχύτητες 140-160 (στο εθνικό τους δίκτυο) και το κράτημα ήταν εξαιρετικό!
Επίσης και στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα εχω άριστο κράτημα (και σε βρεγμένο οδόστρωμα), καθόλου θόρυβο και άριστο κράτημα στις στροφές.

Η κατανάλωση μάλλον εξαρτάται και από την διάσταση (η συγκεκριμένη είναι η μικρότερη που προσφέρεται για το Χ5) οπότε δεν νομίζω οτι πάει παρακάτω...(εχω περίπου 9Lt/100Km). Τώρα, τα άλλα που λένε για οικονομία καυσίμου με το ένα ή άλλο λάστιχο, τι να πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης

Τώρα, σε 18 ή 19 inches τροχούς, μπορεί να κρατάει καλύτερα, αλλα εμένα δεν με χαλάει.

Πάντως, να πω την αμαρτία μου, σκέφτομαι τον επόμενο χειμώνα να πάρω και ένα σετ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ λάστιχα (επειδή πάω συχνά χιόνια)... για την δύσκολη/κακία ώρα...

asot
03-04-08, 14:07
Δες και αυτά τα reviews...
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=SSTAS

jabar
03-04-08, 23:51
Pirelli Scorpion STR ή Zero , Michelin Latitude ή Diamaris. Τα Scorpion STR τα έχει ένας φίλος στο Χ3 του (σε 18αρα ζάντα) και είναι πολύ ευχαριστημένος...πολύ καλύτερα (μου λέει) από τα Bridgestone που είχε.τα srt μ αρεσουν(τα ξαναβαλα)αλλα παλι οπως και τα πρωτα,μου δινουν την εντυπωση οτι εχασαν αρκετα μετα τις 25000 χλμ...

Nick_compact
04-04-08, 00:42
Παίδες, εχουν ανοίξει ένα εκατομύριο thread με ελαστικά. Φτάνει πια!

asot
04-04-08, 07:28
Nick
Μπορεί να ανοιξαν αντίστοιχα θέματα στο παρελθόν, αλλά:
1. Δεν υπάρχει τετοιο θέμα το τελευταίο εξάμηνο, για σειρά Χ
2. Το θέμα λάστιχα είναι δυναμικό, δλδ τα λάστιχα που πριν ένα χρόνο ήταν ΤΟΡ στην κατηγορία τους, μπορεί τώρα να έχουν ξεπεραστεί...
3. Προστίθενται συνέχεια νέα μέλη στο forum, τα οποία μπορεί να 'χουν να προσφέρουν μια καλή /τεκμηριωμένη γνώμη, την οποία δεν μπορούσαν να δώσουν σε προηγούμενα θέματα.

Τέλος, αν το θέμα σε κούρασε, μην ασχολείσαι - 7 σχόλια είχε όλα και όλα, δεν σε είδα να σχολίαζεις αντίστοιχα post ("επαναλαμβανόμενα"), ίσως και μεγαλύτερα, με τον ίδιο τρόπο...

zsek
03-06-08, 22:32
Το δικό μου το παρέλαβα με τα Pirelli Scorpion STR. Προσωπικά με απογοήτευσαν τα λάστιχα στο βρεγμένο και στο κρύο. Για καλοκαίρι και δρομο τα λάστιχα είναι αρκετά καλά αν και δεν θα τα προτειμούσα πάλι. Αποφάσισα να κινηθώ σε λύση χειμερινών και τώρα ψάχνω για ένα set all season. Τα χειμερινά που έβαλα είναι τα Bridgestone LM25 4x4 (εννοείται M+S αφού είναι χειμερινα). Τα λάστιχα είναι απλά κορυφαία αφού πιάνουν στο χιόνι όπως τα Pirelli στη βροχή (οχι δεν υπερβάλλω - οποιος δοκιμάσει χειμερινά θα με θυμηθεί). Τις τελευταίες μέρες μόνο με την ζέστη έχουν αρχίσει να γλυστράνε όταν ζεσταθούν αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού θα έπρεπε να είναι ήδη στην αποθήκη. Σκέφτομαι να του βάλω ένα σετ Michelin Pilot Sport A/S το οποίο έχει και ένδειξη M+S για να τα κρατήσω μέχρι να πιάσουν πάλι τα κρύα...

PS: Φοράω 17αρες 235/55/17.

Frustrated
09-06-08, 23:22
Εμένα της μαμάς ειναι τα Pirelli Scorpion STR (17"). Μου αρέσουν πολύ (μαλακά και αθόρυβα καλή άισθηση τιμονιού) αλλα δεν ταχω δει σε κρύο. Σε αμερικανικα φόρουμς έχουν καλές κριτικές επισης.

mikespirit
30-09-08, 07:21
paidia kalimera se X5 3,0 ti lne ta 20',se dromo,antapokrisi,katanalosi

platanos
03-11-08, 06:17
Εβαλα πριν 6μηνο τα Michelin Latitude HP σε 17αρα (235-65/17).
All season θεωρούνται (είναι και M+S)
Πολυ ευχαριστημένος!
Γύρω στα 700Ε θα τα βρεις...

φιλε καλημερα,
ενδιαφερομαι και εγω για τα συγκεκριμενα ελαστικα.
μπορεις να μου πεις αν εισαι ευχαριστημενος και που τα βρηκες σε τετοια τιμη?
αν δεν θες εδω στειλέ μου πμ

konstadas
08-12-09, 16:32
Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και σκέπτομαι να αλλάξω λάστιχα στο Χ6 και έχω μπερδευτεί λίγο.

Είμαι μεταξύ των ContiCrossContact™ UHP και των BRIDGESTONE Dueler H/P Sport
Μήπως κάποιος εδώ στο φόρουμ τα έχει δοκιμάσει σε κανένα Χ5 , Χ6

jim_pas
08-12-09, 17:26
paidia kalimera se X5 3,0 ti lne ta 20',se dromo,antapokrisi,katanalosi

για τα 20' έχω ακούσει απο φίλο που είχε πολύ καλά σαν πάτημα...κατανάλωση όχι ιδιάιτερα πράγματα σε σχέση με μικρότερες διαστάσεις(ελάχιστα παραπάνω εώς τπτ).....στο νερό μόνο δεν έχουν τόσο πρόσφυση όσο τα μικρότερων διαστάσεων...και μιας και ανέφερες για 20' έχω 4 ελαστικά ελαφρώς μεταχειρισμένα 20αρια προς πώληση...για να μην θεωρηθεί διαφήμιση αν ενδιαφέρεται κάποιος περισσότερα με πμ...σας ευχαριστω...

dimco
13-12-09, 21:00
Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και σκέπτομαι να αλλάξω λάστιχα στο Χ6 και έχω μπερδευτεί λίγο.

Είμαι μεταξύ των ContiCrossContact™ UHP και των BRIDGESTONE Dueler H/P Sport
Μήπως κάποιος εδώ στο φόρουμ τα έχει δοκιμάσει σε κανένα Χ5 , Χ6

φίλε μου τα BRIDGESTONE Dueler H/P τα έχω απο το Πάσχα φορεμένα σε Χ5 με 19" ζάντα με διαφορετικές διαστάσεις μπροστά-πίσω. Σε σχέση με τα Michelin Diamaris μέρα με την νύχτα (δεν μπορούν να συγκρίθούν κιόλας αφού ειναι 70-30 δρόμου-"ανωμάλου"). Τα ContiCrossContact τα είδα στο μαγαζί και αποτι διάβασα έχουν πολύ καλές κρητικές. Λοιπόν, τα δοκίμασα (τα BRIDGESTONE) σε νεροποντή πολύ μεγάλη και παρόλο την μεγάλη διάσταση δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Σαν χαρακτήρα sport που έχουν κρατάνε καλά και σε κλειστές στροφές. Σαν BRIDGESTONE όμως να ξέρεις έχουν σκληρή γόμα. Θέλουν λίγο παραπάνω ζέσταμα και στις ανισόπεδες διαβάσεις των τρένων με παρα πολυ χαμηλή ταχύτητα, διότι νιώθεις το αμάξι να πηγαίνει δεξιά-αριστερά πολύ πιο έντονα απο ότι έιχα τα michelin (μαλακή γόμα). Πρόταση: Δές και τα YOKOHAMA Advan S.T. και το NOKIAN Z SUV.

konstadas
14-12-09, 16:07
Σ΄ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω ContiCrossContact™ UHP και εγώ σε 19’’ 255/50/19 μπροστά και 285/45/19 πίσω.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος όταν ο δρόμος είναι βρεγμένος και στο ότι από τα 24000 χιλιόμετρα περίπου αρχίζουν φεύγουν κομμάτια από το πέλμα.

Βέβαια για να τα λέμε όλα συνήθως το οδηγάω αρκετά γρήγορα και σκεφτομουνα μήπως τα BRIDGESTONE Dueler H/P Sport ήταν καλύτερα.

Από θόρυβο τη λέει ;

Κάπου διάβασα ότι παρουσίασε η BRIDGESTONE τα νέα ελαστικά RUN FLAT 3ης γενιάς τα οποία θα είναι ποιο μαλακά από τα άλλα RUN FLAT άλλα δεν τα έχω δει ακόμα στην αγορά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Christos 330i ///M
14-12-09, 16:39
Σ΄ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω ContiCrossContact™ UHP και εγώ σε 19’’ 255/50/19 μπροστά και 285/45/19 πίσω.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος όταν ο δρόμος είναι βρεγμένος και στο ότι από τα 24000 χιλιόμετρα περίπου αρχίζουν φεύγουν κομμάτια από το πέλμα.

Βέβαια για να τα λέμε όλα συνήθως το οδηγάω αρκετά γρήγορα και σκεφτομουνα μήπως τα BRIDGESTONE Dueler H/P Sport ήταν καλύτερα.

Από θόρυβο τη λέει ;

Κάπου διάβασα ότι παρουσίασε η BRIDGESTONE τα νέα ελαστικά RUN FLAT 3ης γενιάς τα οποία θα είναι ποιο μαλακά από τα άλλα RUN FLAT άλλα δεν τα έχω δει ακόμα στην αγορά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.


Αν θες κανε εναν κοπο . . .

Ψαξε και βρες καπου στα λαστιχα σου το Ε . . .

Διπλα απο το Ε εχει εναν αριθμο . . .

Σαν contnental θα εχει το πολυ μεχρι 4-5 . . .

Αν εχει επανω απο 5+++ παει να πει οτι ειναι β διαλογης οπως βαζουν αρκετες εταιριες . . .

Για ποιο χαμηλο κοστος . . .

Μου κανει εντυπωση που ενα ελαστικο σαν το conti απο τισ 24.000 χλμ αρχιζει να γλυστραει . . .

Μηπως κανει και θορυβο παραπανω ; ; ;

Συγνωμη αν σε ζαλιζω για τις λεπτομερεις αλλα εχω εναν φιλο με Χ5 και ενδεχεται να

βαλουμε continental αυτες τις μερες . . .


Σ'ευχαρηστω . . .

konstadas
14-12-09, 19:58
Είναι Ε4 απ΄ότι είδα.

Θόρυβο δεν κάνει τουλάχιστον ακόμα.

Από κάτι DUNLOP που φορεί ένας φίλος σε ένα Χ5 είναι καλύτερα αλλά όχι αυτό που θέλω εγώ.

Kαι εγώ σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

dimco
14-12-09, 21:32
αρχίζουν φεύγουν κομμάτια από το πέλμα???
ε ρε τι γίνεται!! πας και δίνεις 1100€ (τουλάχιστον) και φεύγουν κομμάτια από το πέλμα!!
εγω θα έβλεπα και τα YOKOHAMA Advan S.T. στην θέση σου. Διάβαζα σε τεστ ελαστικών στην Γερμανία και τα θεωρούν παρα πολύ καλά. Σε κατι πιο οικονομικό μιας και οι μέρες είναι δύσκολες και έρχονται και τα τέλη κυκλοφορίας, θα σου έλεγα τα MAXXIS MA-S2 Marauder II. φθηνό και παρεξηγημένο ελαστικό στην ευρώπη, αλλα πολυφορεμένο στην Αμερική.
Σήμερα διαπίστωσα πάντως οτι ήρθε η ώρα να βάλω τα χειμερινά γιατί με το ψιλοβροχο-ψιλόχιονο και 5,5οC η μπέμπα γλύστραγε λίγο.

konstadas
15-12-09, 06:33
Τα cinti εχουν πανω από 1600 € περιπου όπως μου ειπε ενας λαστιχας.

Το έχω ακούσει και εγώ για τα YOKOHAMA αλλά με εχουν προβληματίσει αλλά μοντέλα που είχα βάλει σε άλλο αυτοκίνητο και ήταν καλά για περιπου 10000 χιλιόμετρα και μετά βάρκα…….

Δεν θέλω να βάλω κάτι απλό και φτηνό γιατί δίνω μεγάλη σημασία στο λάστιχο μιας και κάνω μερικά ταξίδια και συνήθως με πάρα πολύ μεγάλες ταχύτητες και θέλω να είμαι σίγουρος όσο μπορώ.

SpyrosK
04-05-10, 21:25
Καλησπέρα στο forum.Ήρθε η ώρα για αλλαγή στα λάστιχα του Χ3 μου και απο τα "μαμά" Pirelli Scorpion STR σε διάσταση 235/55/17 λέω να πάω σε λίγο πιο ασφάλτινα.Σκέφτομαι τα καινούρια Pirelli Scorpion Verde, τα Michelin (latitude diamaris ή τα Tour hp),τα Dunlop SP Sport S1 και τα Continental conti 4x4contact.Έχω μπερδευτεί κι όποιος έχει δοκιμάσει ή γνώρίζει κάποια από αυτά ή έχει να προτείνει κάποιο άλλο καλοδεχούμενη η γνώμη του. :scratchch

dimitris3333
02-10-10, 12:21
και εγω μπερδεμενος ειμαι περα απ αυτα που προανεφερες εγω ψαχνω και για BRIDGESTONE DUELER H/P SPORT
YOKOHAMA ADVAN S.T V802
MICHELIN LATITUDE TOUR
και απο χειμερινα
VREDESTEIN WINTRAC 4 XTREME
DUNLOP SP WINTER SPORT 3D
Τα οποια εχουν σχεδον ολα τα χαρακτηριστικα ενος θερινου συν την πολυ καλη επιδοση στο χιονι στην βροχη και στον παγο.
ειναι δυσκολη επιλογη και προσπαθω να δω την χρηση του αυτοκινητου για παραδειγμα 60% ασφαλτος 20% χωμα 20% χιονι κ παγο.. καπως ετσι αξιολογο για να κανω επιλογη ελαστικου..

SpyrosK
02-10-10, 19:53
:+1:καλησπέρα, κι εγώ που το έψαχνα δεν κατέληξα και λόγω οικονομικής κατάστασης δεν τα έχω αλλάξει ακόμα (με βγάζουν τα παλιά 3-4 μήνες). Πάντως από αυτά που είχα γράψει είναι 80-20 , εσύ θελεις λιγότερο ασφάλτινα. Στη περίπτωση αυτή έχω ακούσει καλά λόγια για τα Βridgestone και τα Μichelin είναι σταθερή αξία.Τα Vredestein γενικά θεωρούνται καλά ,α λλά και πιο ακριβά, και όσο για τα καινούρια Pirelli Scorpion Verde πρέπει να είναι πολύ καλά,θεωρούνται οικολογικά, και θα λανσάρονται στο Q5 (από όσο έχω διαβάσει).Αλλά είναι πιο ασφάλτινα από αυτά που ζητάς.

fvlahos
07-03-11, 13:00
για δειτε εδω, αγορασα πριν λιγο καιρο τα μεταφορικα ειναι 100Ε και κανουν 5 μερες να ερθουν www.camskill.com

Makis_
07-03-11, 13:29
Ανάλογα φιλε μου τι ψάχνεις για λάστιχα..
Για δρόμου τα δυο κορυφαία είναι τα Michelin Diamaris 4x4 (οχι latitude αλλά 4x4x) και τα ContiCrossContact UHP (αυτά φοράω τώρα... Πολύ καλά ίσως καλύτερα απο τα Diamaris σε θόρυβο, άνεση και κράτημα σε βρεγμένο)
Τα Scorpion είναι πολύ καλά αλλά κατώτερης κλάσης με καλύτερες ίσως επιδόσεις στο χιόνι...
Εξαρτάται τι ζητάς...
Πάντως απο τα site στυλ camskill έχω να παρατηρήσω οτι θα σου κοστίσει η τοποθέτηση και η ζυγοστάθμιση extra σε βαθμό που ίσως και να φτάσει παραπάνω απο την εδώ αγορά τους
πχ εγώ τα δικά μου τα έβαλα 1050 και με δυο φορές ζυγοστάθμιση (μια στην αρχή και μια μετά 1500-2000 χλμ) και με εργοστασιακή εγγύηση...
Στο camskill κοστίζουν 1000 ευρώ σκέτα.Βάλε έξοδα τοποθέτησης και ζυγοστάθμισης και υπολόγισε που βρίσκεσαι..

giannis 116
07-03-11, 19:46
Ανάλογα φιλε μου τι ψάχνεις για λάστιχα..
Για δρόμου τα δυο κορυφαία είναι τα Michelin Diamaris 4x4 (οχι latitude αλλά 4x4x) και τα ContiCrossContact UHP (αυτά φοράω τώρα... Πολύ καλά ίσως καλύτερα απο τα Diamaris σε θόρυβο, άνεση και κράτημα σε βρεγμένο)
Τα Scorpion είναι πολύ καλά αλλά κατώτερης κλάσης με καλύτερες ίσως επιδόσεις στο χιόνι...
Εξαρτάται τι ζητάς...
Πάντως απο τα site στυλ camskill έχω να παρατηρήσω οτι θα σου κοστίσει η τοποθέτηση και η ζυγοστάθμιση extra σε βαθμό που ίσως και να φτάσει παραπάνω απο την εδώ αγορά τους
πχ εγώ τα δικά μου τα έβαλα 1050 και με δυο φορές ζυγοστάθμιση (μια στην αρχή και μια μετά 1500-2000 χλμ) και με εργοστασιακή εγγύηση...
Στο camskill κοστίζουν 1000 ευρώ σκέτα.Βάλε έξοδα τοποθέτησης και ζυγοστάθμισης και υπολόγισε που βρίσκεσαι..

+1
Για καποια ελαστικα, οχι ολα ομως, σου ρχεται μια η αλλη να τα παρεις απο ιντερνετ.
Ασε οτι θα πρεπει να τα κουβαλας εσυ στο λαστιχα για τοποθετηση.

stef
07-03-11, 20:27
Για διάσταση 235/50/18 ποιο ελαστικό προτείνετε?
Το Continental και πάλι?
Αλλά ποιο μοντέλο? Θέλω να είναι και λίγο για χιόνι...

Makis_
07-03-11, 21:59
Για διάσταση 235/50/18 ποιο ελαστικό προτείνετε?
Το Continental και πάλι?
Αλλά ποιο μοντέλο? Θέλω να είναι και λίγο για χιόνι...

Αν λες για το Ζ δεν ξέρω...
Αν μιλάς για Χ3 θα σου πρότεινα Michelin Pilot HX MXM4(Grand Touring All-Season) γνώμη μου πάντα...

stef
08-03-11, 11:44
Για Χ3 μιλάω μιας και για Χ3 είναι το topic
Tα Μichelin που αναφέρεις είναι και για χιόνι?

stef
08-03-11, 12:00
Με την ακριβώς ίδια ονομάσια δεν το βρήκα
Μήπως εννοείς αυτό εδώ..?

http://www.michelin.gr/greece/front/affich.jsp?codeRubrique=20060301190116

Makis_
08-03-11, 17:17
Οχι έλεγα για το
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Michelin&tireModel=Pilot+HX+MXM4&partnum=35HR8MXM4HXV2&vehicleSearch=true&fromCompare1=yes&autoMake=BMW&autoYear=2006&autoModel=X3%203.0I%20Sport%20Package&autoModClar=With%20ABS%20TPMS%20(Rubber%20Valve)

αλλά και αυτό που λές εσύ είναι πάρα πολύ καλό και δοκιμασμένο σε touareg πατά πολύ καλά στο δρόμο και είναι και για λίγο χιόνι (όπως και το άλλο).

SpyrosK
26-07-12, 22:28
ειμαι ετοιμος να παραγγείλω μια τετραδα απο τα continental cross contact UHP σε 235/55/. τα βρηκα 680 €. τι λετε να προχωρησω? φαινεται καλη αλλαγη απο τα Pirelli scorpion str τα οποια μετα σχεδον 46.000 κμ εχουν φτασει στο τελος τους

zsek
30-07-12, 19:51
Καλησπέρα Σπύρο,
Ότι και να βάλεις μετά τα μαμά Pirelli νομίζω ότι θα σου φέρει μια ευχάριστη έκπληξη! Τουλάχιστον εγώ με τα Pirelli είχα την αίσθηση ότι το λάστιχο γλύστραγε με το που έβλεπε νερά :p
Με λίγο ψάξιμο στο tirerack φαίνεται ότι τα Continental Cross Contact UHP είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις. Εγώ έχω επιλέξει Bridgestone και συγκρίνοντας τα surveys, το Continental φαίνεται λίγο καλύτερο από το Bridgestone που προσωπικά θεωρώ πολύ καλό και πολλές φορές καλύτερο από το Pirelli.

Continental:
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Continental&tireModel=CrossContact+UHP&sidewall=Blackwall
Bridgestone:
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Dueler+H%2FP+Sport

Φιλικά,
Ζήσης

gnx
06-08-12, 16:08
Έχω το λάστιχο αυτό σε άλλη διάσταση όμως, για 18αρα. Πολύ καλό λάστιχο και στα 680 ευρώ και καλή τιμή. Πήρα τιμή για 235/55/17 pirelli scorpio στα 740 ευρώ η τετραδα. Το κοντι ειναι καλυτερο.

stef
07-08-12, 19:48
Σε 235/50/18 το φοράς?
Για πες εντυπώσεις..

SpyrosK
31-08-12, 23:16
λοιπόν τελικα αυριο θα βαλω τα Continental Cross Contact UHP 235/55/17 με δεικτη Η. Τα αφησα λιγο ακομα να κανω χλμ τω καλοκαιρι, εφτασα τα 49 χιλ. και τα βρηκα στην εκπληκτικη τιμή των 630 € η τετραδα σε γνωστό μου λαστιχα επαρχιας! σκεφτειτε οτι για τα ιδια λαστιχα στην Αθηνα η τιμη κυμαινοταν απο 700 ως 750 €. :yippee: αν δεν υπαρχει καμια παγιδα νομιζω οτι η αγορα ειναι super! Λιαν συντομως εντυπωσεις...
Υ.Γ. ψαξτε για προσφορες, παιζουν πολλες διακυμάνσεις στις τιμες..

ioannis214
04-10-12, 15:38
έχει κανεις καλή οικονομική πρόταση για χιονολάστιχα για Χ3 διάσταση ειτε 235/55/17 είτε 215/60/17

shadowman14
12-07-14, 15:02
Εχω χ3 με 235-55-17. Λογω καλγς τιμης, περιορισμενης ποικιλιας εδω που ειμαι αλλα και καλων σχολιων ειμαι μεταξυ scorpion str & verde. Γενικα διαβαζω καλες κριτικες σε ξενα σαητ κ απ οτι καταλαβα κ τα2 ειναι πανω κατω τα ιδια απλα τα βερντε ειναι ελαφρως πιο ασφαλτινα. Εγω κινουμαι 100% ασφαλτο. Και τα 2 τα βρισκω πανω κατω στα 640€. Επισης το οτι εχουν πελμα με δεικτη 400 (σχετικα σκληρο σε σχεση με πολλα 240αρια) με βολευει γτ το αμαξι τρωει λαστιχα για πλακα λογω μονιμης τετρακινησης. Ποια η γνωμη σας?

SpyrosK
12-07-14, 19:34
Αφού κάνεις χιλ. Κυρίως σε άσφαλτο να προτιμήσεις τα verde. Ειναι σχεδόν 100% ασφαλτινο, καινούριο, εχει καλές κριτικές, ειναι αθόρυβο και οικολογικό. Για μένα ίσως αυτή τη στιγμή να ειναι το καλύτερο λάστιχο για SUV που κινείται στο δρόμο. Προχωρά αφοβα

shadowman14
12-07-14, 22:03
Τα βερντε ειναι all season? Γτ εγω παταω ασφαλτο κ γενικα υψηλες θερμοκρασιες ολοχρονα. Σπανια θα βρει βροχη τ αμαξι, αρα ειμαι ο ορισμος του καλοκαιρινου ελαστικου.... (Πραγμα βολικο γτ δεν χρειαζομαι 2 τετραδες οπως σε αλλες περιοχες)

SpyrosK
12-07-14, 22:30
Νομίζω οτι βγαίνουν και σε καλοκαιρινά και σε all season. Εσύ θα επιλέξεις τα καλοκαιρινά. Ειναι οτι πρέπει για την περίπτωση σου.

shadowman14
06-09-14, 21:58
μιας και πήρα ήδη τιμές απο 4-5 λαστιχάδες στην περιοχή μου κ είμαι έτοιμος να παραγγείλω, είμαι μεταξύ michelin latitude tour hp και scorpion verde (και τα 2 μου τα βγαζουν στα ίδια λεφτά έτσι και αλλιώς, 850ε) και για τα 2 ακούγονται καλά λόγια στα reviews και τα θεωρώ παρόμοια λάστιχα.
ξαναλέω πως κινούμαι σε άσφαλτο με υψηλές θερμοκρασίες και αραια και που σε πατημένο χωματόδρομο κ κει με ιδιαίτερη προσοχή καθότι την έχω ΚΥΡΙΑ την μπέμπα μου.
γενικά από επώνυμα εδώ παίζουν τα: str, verde, latitude tour hp, conticrosssontact uhp

στόχος μου είναι η μακροζωια τους κ η ασφάλεια στα 120-140km/h που κινούμαι

anton
08-09-14, 16:54
τα ξερω τα ελαστικα αυτα γιατι τα βάζουμε στα rav4. Ta HP και τα verde κατηγοριας C στην τριβή κύλισης ενώ τα verde ειναι λιγο πιο θορυβώδη. Θα τα δεις στις ετικέτες που εχουν πανω τους τα ελαστικα. Επίσης ποτε δε θα επαιρνα για ενα SUV ελαστικά που δεν ειναι M+S γιατι στο πρωτο χιονι θα γελα και το παλδαρό κατσίκι μαζί σου, αρα απορρίπτονται τα verde τα καλοκαιρινά και μονο κοιτας τα verde all season, εχουν μάλιστα εντυπωσιακο σχεδιο στα all season
Τα lantitude tour hp εχουν στις ετικετες ιδια χαρακτηριστικα, όμως εχουν οπως ειπα 2 DB ΛΙΓΟΤΕΡΟ θορυβο κύλισης. Το σημαντικοτερο για μενα ειναι ότι ειναι το μονο ελαστικο που αυξανει την άνεση! Ετσι μπορω και βάζω 36-40 λίμπρες στα ελαστικα χωρις να χοροπηδαει ουτε και να βουιζουν πράγμα αδιανόητο για οτιδηποτε άλλο ελαστικο που ειχα (STR: κρατησε με το ζορι 3 χρονια και στο τελος θα μεναν καραφρα, ΥΟKOHAMA LANTITUDE TOUR: πολυ ευαισθητα εκτος δρομου τρια χρονια με τα χίλια ζόρια!, ALL SEASON YOKOHAMA ATR: κρατησαν 5 χρόνια οσο τα δινει εγγυηση το tirerack στην Αμερικη, ολα αδυνατον να φουσκωσουν πανω απο 30 βουιζαν ολε και ειχα ενα κατσίκι) . Ta HP ειναι φυσικα M+S και μπορουν να πανε εκτος δρομου ενω τα καλοκαιρινά verde εχουν πλήρη αντενδειξη! Εσεις στην Χ3 που εχετε σκληροτερη αναρτηση και οδηγια της εταιριας για 36 λίμπρες νομίζω ειναι μονοδρομος τα lantitude tour hp. Τα τελευταια εχουν και μικροτερο δεικτη φθοράς, δηλαδή θα τα εχεις και περισσότερα χιλιομετρα! Εγγυηση πενταετια και 140 χιλαδες χιλιομετρα απο το Tirerack
YΓ καλο το Tirerack αμα δεν ξερεις τιποτε από γνωμες ελαστικών, όμως οι αναγκες στην Ελλάδα ειναι άλλες και για αυτο κορυφαια ελαστικα ειναι τα δύο που αναφερα, προσοχή μονο σε M+S. Αυτα τα καλοκαιρινά verde μου φαινονται καταλληλα μονο για κουρσα
επίσης όλα τα αλλα ελαστικα που αναφερατε ειναι πολύ κατωτερα, ιδιαιτερα στην τριβή κύλισης. Γενικα να κοιτατε τις ετικέτες

shadowman14
08-09-14, 18:18
ναι όλα αυτά τα ξέρω, γτ στα χαρτιά τα έχω μελετήσει όλα τα λάστιχα που ανέφερα, αυτό που ήθελα κυρίως ήταν εμπειρία χρήσης αλλά με κάλυψες. τα παράγγειλα σήμερα!!

εγώ τα παίρνω
1.γνωρίζοντας ότι είναι 90άσφαλτος-10(με το ζόρι) χώμα. (χιόνι μπορεί να δω 2 φορές το χρόνο ισως κ καθολου κ βροχή το πολύ 1 μήνα το χρόνο. οπότε είμαι κυρίως του στεγνού ως 130km/h max)
2. ελπίζοντας σε πολλά πολλά χιλιόμετρα (μακροζωια)
3. άνεση, μιας κ το χ3 ειναι σφιχτό στην αναρτηση
4. μειωμένη κατανάλωση καυσίμου (αν και αυτά τα θεωρώ σαχλαμάρες σε ένα αμάξι 2.5 βενζίνη), θορύβους κτλ επίσης τα θεωρώ βλακίες αφού ένα επώνυμο λάστιχο πάνω κάτω μια χαρά θα είναι. για οδήγηση στα όρια ούτε λόγος.

αν λοιπόν με καλύψει στα πρώτα 3 τουλαχ, εγώ είμαι χαρούμενος με την αγορά μου. το πολύ σε 2-3 μέρες θα τα έχω

anton
08-09-14, 19:59
PIRELLI SCORPION STR, με τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ AT-S, είχαν ίδια τριβή κύλισης F. Πιθανά και τα μαμίσια ΤΟΥΟ Transpath είχαν τότε F από ό,τι βλέπω στο δίκτυο. Παρόλα αυτά, είχα δει διαφορά στην κατανάλωση προς τα πάνω: +0,3 σε κάθε αλλαγή ελαστικών. Δηλαδή άλλαξα τα μαμίσια + 0.3 λίτρα, έβαλα μετά all terrain άλλα +0,3 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα.
ειχα κανει λαθος πιο πριν στα ονοματα των ελαστικών που εχω βάλει εως τώρα. Οπότε τωρα το διορθωσα
επίσης τα HP δεν εχουν αντενδειξη για χωμα, μπορουνε να πανε αξιοπρεπώς, απεναντιας τα καλοκαιρινά verde δεν κανει να πανε ποτε. Σε χιονακι θα δακρυζει ο κοσμος απο τα γελια, εχει πληρη αντενδειξη

shadowman14
08-09-14, 21:16
αυτα που εχει τωρα τ αμαξι ειναι τέρμα φαγωμένα κ ειναι τα primacy hp (που δεν ειναι καν λαστιχο για suv, απορώ πως του τα φορεσαν οι προηγουμενοι ιδιοκτ) και εχουν κατανάλωση Ε. τώρα πάω σε C οπότε για να δούμε αν θα γλιτώσουμε τίποτα σε βενζίνη, αν κ ξαναλεω δεν έπαιξε αυτος ο δεικτης ρόλο στην επιλογή μου, αλλα κυριως τα 3 που ανεφερα παραπανω. κοντος ψαλμος, μεθαυριο θα τα φορεσω κ μετα απο καμια 500km θα εχω μια 1η εικονα να τη μοιραστω μαζι σας

anton
08-09-14, 23:22
τα primacy hp (που δεν ειναι καν λαστιχο για suv, απορώ πως του τα φορεσαν οι προηγουμενοι ιδιοκτ)
γιατι απορεις σαμπως τα verde τα καλοκαιρινά ειναι για suv? μονο τα all season verde αξιζουν αλλα τα βρισκεις δυσκολα,
Τα ΗΡ για εκτος δρόμου κανουν δουλεια και σιγουρα πιο ανθεκτικα απο τα ΤΟΥΟ Transpath. ΜΕ ΠΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΧΩΡΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Στους 4τροχους τα ειχαν δοκιμασει σε χωματινη πίστα και ηταν ισαξια του scorpion str. Τα μονα που υπερτερουσαν εκτος δρόμου ειναι τα all terain ΥΟΚΟΗΑΜΑ AT-S που ειχα, αλλα λογω αγριου πελματος αυξανεται η κατανάλωση.

shadowman14
09-09-14, 08:15
τα βέρντε καλοκαιρινα προορίζονται για suv!! εννοώντας ότι έχουν προδιαγραφές κυριλατου suv . εσύ μιλάς προφανώς για suv με την έννοια κ του λίγο offroad, οπότε ναι το καλοκαιρινο δεν εξυπηρετει. πάντως στα χαρτιά τα βερντε ειναι για suv. εδω πάντως δεν φέρνουν το χειμερινό βερντε το οποίο ήθελα και μάλιστα δεν βγαίνει σε όλες τις χώρες σε 235/55/17. άρα αν το έβαζα θα έβαζα αναγκαστικά το καλοκαιρινό το οποίο το θεωρώ υποδεέστερο για suv ακόμα κ με χρήση 100% στεγνη ασφαλτο. για τα all terrain συμφωνώ αλλά δεν είναι για μένα

shadowman14
09-09-14, 18:09
1η εντύπωση από latitude tour hp: απ τα πρώτα 10μέτρα ένιωσα σαν να κάθομαι πάνω σε πούπουλα και πολύ αθόρυβα. βέβαια δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γτ τα παλιά μου ήταν σε χάλι μάυρο οπότε ότι και αν έβαζα σίγουρα σαν καινούργιο θα ηταν πιο καλό. πάντως για αρχή νιώθω ικανοποιημένος, φυσικά είναι νωρίς για να κρίνω σωστά κ αντικειμενικα το λάστιχο.

μια ερώτηση μόνο: δεν έχουν εξωτερική κ εσωτερική πλευρά τα νεα λάστιχα? γτ ούτε και βελάκι βλέπω... ο λαστιχάς μοου είπε οτι τα συγκεκριμενα φοριούνται όπως να ναι χωρις πρόβλημα

σημείωση: πίεσα καταστάσεις και τα λάστιχα μου είναι κατασκευής ιουλιου 2014 (ολοφρεσκα)

anton
10-09-14, 19:17
Τα περισσοτερα λάστιχα δεν εχουν συγκεκριμένη κατευθυνση να τα φοράς γιατι τότε αποκλείονται από τις βιομηχανίες αυτοκινητων ως πρωτης τοποθετησης, Ουτε εξω εσω εχουν τα ΗΡ. Ειναι μεγαλο χασιμο χρονο να ψαχνουν στην βιομηχανία φορα, θα πρεπει να βαλουν ανθρωπους για αυτο

maggiora
09-02-15, 18:40
Σε διάσταση 235/55/17 τα αντίστοιχα run flat σε τι τιμή βγαίνουν(Michelin,continental κλπ)