PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητηρας αεροσακου συνοδηγου


gyiama
10-04-08, 12:17
Ανοιγω αυτο το thread μηπως και μπορεσουμε και βγαλουμε ακρη μιας και νομιζω απασχολει αρκετους απο εμας.το θεμα ειναι αν ξερει καποιος να μας πει πως αλλαζει ο αισθητηρας(μεμβρανη)που βρισκεται κατω απο το καλυμα της θεσης του συνοδηγου ο οποιος ειναι κλασικο προβλημα στα πιο πολλα 46αρια με αποτελεσμα να εχουμε το σπαστικο κοκκινο λαμπακι του αεροσακου στο καντραν καθε φορα που καθεται καποιος στη θεση του συνοδηγου.αν εχει καποιος εμπειρια πανω στο θεμα ας βοηθησει η εστω αν καποιος τον εχει αλλαξει να μας πει εστω το κοστολογιο μιας και οι τιμες που ακουγονται ειναι απο ακριβες εως αξωπραγματικες.
ΥΓ καλο θα ηταν να ειναι δοκιμασμενες λυσεις και οχι οτι εχουμε ακουσει πληροφοριακα μιας και αν γινει καποιο λαθος η ζημια μπορει να ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο την αλλαγη(βλεπε εγγεφαλακι αεροσακων κλπ):feedback:

georgiou
10-04-08, 15:36
προταση:

επειδη το προβλημα το εχω και εγω...
το 8εωρω ηλι8ιο να δωσω γυρω στα 150ε...
μπορει να γινει μια πατεντα και να ειναι μονιμος ανοιχτος..?
αλλα 8ελει μια ντισταση ιση με συτη του αισ8ητηρα..
γινετε η πατεντα π εχω σκεφτει???
gyiama κατι τετοιο σε ενδιαφερει?η 8εσ σωστη λυση??εννοω μεμβρανηνεα κλπ..??
{διοτι πιστευω οτι αν ειναι να ανοιξουν οι φουσκες κλαφτα χαραλαμπε.. το 8εμα ειναι αλλο.. και οχι το κοστος του αεροσακου συνοδηγου...(εκτοσ αν μπαινει παιδικο κα8ισμα μπροστα οποτε παω πασο)}

gyiama
10-04-08, 18:43
εμενα βασικα με εβδιαφερει να γινει σωστη δουλεια και να δουλευουν ολα κανονικα εξαλλου αν ειναι να τον καταργησουμε τι τον εχουμε τοτε τζαμπα τον πληρωσαμε(που λεει ο λογος)
διαβασα καπου για ενα κολπο που τον κανεισ να ειναι σαν να καθεται παντα καποιοσ επανω δηλαδη να ειναι παντα ενεργοποιημενοσ αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.και φυσικα υπαρχει παντα και η greek πατεντα (βαλε μια μαυρη μονωτικη ταινια μεσα απο τα οργανα του καντραν λεει ωστε να μην φαινεται οτι αναβει το λαμπακι!!!!!)καλο ε??????απλα θελει μια ψιλομαγκια στο να βγει το καλυμα απο το καθησμα μετα δεν ειναι τιποτα να το αλλαξεισ ενα φισακι ειναι αλλα το καθησμα πως ανοιγει και πωσ ξανα κλεινει ειναι το θεμα!!!

bill987
10-04-08, 19:15
Ανοιγω αυτο το thread μηπως και μπορεσουμε και βγαλουμε ακρη μιας και νομιζω απασχολει αρκετους απο εμας.το θεμα ειναι αν ξερει καποιος να μας πει πως αλλαζει ο αισθητηρας(μεμβρανη)που βρισκεται κατω απο το καλυμα της θεσης του συνοδηγου ο οποιος ειναι κλασικο προβλημα στα πιο πολλα 46αρια με αποτελεσμα να εχουμε το σπαστικο κοκκινο λαμπακι του αεροσακου στο καντραν καθε φορα που καθεται καποιος στη θεση του συνοδηγου.αν εχει καποιος εμπειρια πανω στο θεμα ας βοηθησει η εστω αν καποιος τον εχει αλλαξει να μας πει εστω το κοστολογιο μιας και οι τιμες που ακουγονται ειναι απο ακριβες εως αξωπραγματικες.
ΥΓ καλο θα ηταν να ειναι δοκιμασμενες λυσεις και οχι οτι εχουμε ακουσει πληροφοριακα μιας και αν γινει καποιο λαθος η ζημια μπορει να ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο την αλλαγη(βλεπε εγγεφαλακι αεροσακων κλπ):feedback:

Επειδή είμαι παθών, μου έσπαγε τα νεύρα κάθε φορά που κάποιος έμπαινε μέσα, τον άλλαξα! (ήταν στην εγγυηση)!
Κοστολόγιο:
1. Ο Αισθητήρας 110€
2. Η εργασία 80 € φιλικά!(Την εργασία την πλήρωσα γιατί δεν ήθελα να βγάλει αυτός κάθισμα και να το πάει σε ταπητζέρη)
Σύνολο 190 ευρουλάκια!

gyiama
10-04-08, 19:26
εννοεισ ποιοσ να το βγαλει η αντιπροσωπεια?και θα το πηγαινε σε ταπετσερη η το αλλαξεσ σε καποιον εξω??

bill987
10-04-08, 19:29
Επειδή το πήρα απο μάντρα ο οποίος έχει συνεργείο της bosch ήθελε να το στείλει αυτός σε ταπετσιέρη!
Δεν δέχτηκα και το πήγα στην αντιπροσωπία, να τον αλλάξω!

BMW-Racing
10-04-08, 20:16
Φιλοι δυστυχως εχω κεγω αναμμενο λαμπακι αεροσακου εδω κ καποιες μερες.Αναψε ξαφνικα κ δεν σβηνει.Λετε να ειναι μεμβρανη ή παιζει να εχει φυγει καποια επαφη καλωδιου κατω απο το καθισμα μιας κ το δικο μου ειναι 2πορτο...Στη αντιπροσωπεια τη βλαβη την δειχνει ο εγκεφαλος?

panagiotisE46ci
10-04-08, 20:37
και εγω εχω το προβλημα μονο που δεν αναβει παντα καποιος οταν καθεται αμεσος αλλα εμφανιζεται μετα απο λιγο για 2-4 λεπτα και σβηνει.οταν ειναι αναμενο το λαμπακι σε περιπτωση συγκρουσης δεν ανηγει ο αεροσακος????? αν ανηγει κανονικα, δεν αξηζει 200 ευρω να δωσω για να μην βλεπω ενα λαμπακι αναμενο,greeke patenta οπως λεει ενας φιλος μαυρη μονοτικη μεσα απο το καντραν χαχαχαχα ωραια ιδεα δεν την ειχα σκεφτει.

BILL007
10-04-08, 20:39
Λοιπόν παιδιά επειδή το θέμα περί αερόσακων σε Ε46 έχει εξαντληθεί κάντε ένα search...Εγώ προς υπενθύμιση σας δίνω τις δυο πιθανές εκδοχές συνοπτικά
1.Πάτε bmw και αμα είναι ο ασιθητήρας κατάληψης συνοδηγού τότε σκάτε απο 200-350 ευρώ και τον αλλάζετε
2.Παίρνεται και βάζεται με 50-60 ευρώ αυτό το εγκεφαλάκι http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-seat-mat-sensor-airbag-for-E36-E46-E38-E39_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ6763QQihZ007QQitemZ 170207634140QQrdZ1QQsspagenameZWDVW και δεν σκάτε πλεον για τίποτα...Μοναδικό μειωνέκτημα σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγει και οι αερόσακοι απο την πλευρά του συνοδηγού ανεξαρτήτως αν υπάρχει ή όχι συνοδηγός


Στις άλλες απορίες σας απαντάω απλά (ως παθών μαθών)
1.αν αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι όταν κάθεται κάποιος δίπλα είναι κατά 99.999999% ο αισθητήρας κατάληψης (και εμένα έτσι το ξεκίνησε)
2.Το ότι είναι αναμένο το λαμπάκι δεν σημαίνει απόλυτα ότι δεν ανοίγουν αερόσακοι (ανάλογα τη βλάβη που έχει διαβάσει ο εγκέφαλος)
3.Το διαγνωστικό τα δείχνει όλα...Μια δοκιμή θα σας πείσει...

Αυτά....:D:D:D:D

gyiama
10-04-08, 20:48
bill το θεμα με τουσ εροσακουσ εχει εξαντληθει μονο ωσ προσ την βλαβη και οχι ωσ προσ την επισκευη τησ βλαβησ το οτι το παμε στην αντιπροσωπεια και σκαμε 200-300 το ξερουμε ολοι απλα εδω λεμε μηπωσ και βρουμε μια ακρη να το κανουμε να δουλεψει με λιγοτερα χρηματα.σαν ανταλλακτικο κοστιζει 108ε και ολα τα αλλα ειναι εργατικα,δηλαδη απλα το ξηλωμα του καω καλυματος.τωρα για οτν φιλο που λεει οτι οταν αναβει το λαμπακι αν δουλευουν οι αεροσακοι,οχι μονο δεν δουλευει ο αεροσακοσ του συνοδηγου αλλα δεν ανοιγει κανενασ αεροσακοσ γιατι το σφαλμα καταγραφεται σαν γενικη βλαβη των αεροσακων και απλα στο διαγνωστικο νομιζω οτι ενφανιζει οτι ειναι passenger srs sensor

panagiotisE46ci
10-04-08, 20:51
αχα μαλιστα.καλυφτηκα απο την απαντηση.οποτε οταν θα τα παιξει και θα ειναι μονιμο το λαμπακι αναμενο ο φιλος bill εχει δωσει την λυση...την 2 εννοειτε!!

gyiama
14-04-08, 16:36
κανενασ ρε παιδια δεν το εχει αλλαξει μονοσ του?καταλαβα τα 200ε δεν τα αποφευγουμε τελικα!!!

E46 POWER
14-04-08, 18:13
η μονη λυση μαλλον ειναι να δοκιμασεις να το βαλεις μονος και αν βρεις τα σκουρα πηγαινε το στη bmw!

ΔημητρηςΜ3
14-04-08, 19:08
λοιπον ανεψε το καλοκαιρι εσβησε μετα μονο του και τωρα ξανα αναψε πηγα στη BMW και μου ειπαν πως ειναι ο αεροσακος της πορτας του συνοδηγου αλαξα την καλοδιωση εσβησε και ξανααναψε!! και τωρα τη?????????????????????????

demis_330
14-04-08, 19:17
Εμενα παιδια οταν ειχα το συγκεκριμενο προβλημα με τον αισθητηρα συνοδηγου, ο μηχανικος (σε γνωστη αντιπροσωπεια) ξεσυνδεσε τη φισα απο κατω, εβγαλε το καθισμα και το πηγε σε κοντινο ταπετσερη για αλλαγη και το έφερε αλλαγμενο και ετοιμο για επανασυνδεση.

Δεν ξερω πως τον εβγαλε ο ταπετσερης...

Θα ψαξω να τον βρω για να δω πως πιανει απο κατω απο το καθισμα...καπου τον κρατησα τον χαλασμενο...

BILL007
14-04-08, 19:51
Λοιπόν εγώ ήμουν μπροστά όταν τον αλλάξανε,γιατί τα παιδιά το κάνανε μπροστά μου και ήταν και 14 Αυγούστου(ευτυχώς έχω βρει καλό συνεργείο...χιχιχιιχιχχιιχι!!!!!!!:D:D)...Για αλλαγή μόνοι μας απλά ξεχάστε το!!!!! Αρχικά βγαίνει η πλαστική βάση με τους διακόπτες...μετά το κάθισμα τούμπα...Βγαίνουν τα κλιπς που είναι καρφωμένα με αεροπίστολο...Αλλάζει ο αισθητήρας-πλέγμα που είναι πάνω στα αφρολέξ....Μετά με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου τσιτώνει το κάθισμα και ο άλλος καρφώνει απο κάτω με το αεροπίστολο...Ακούγεται εύκολο σαν διαδικασία αλλά πραγματικά καλό θα ήταν να την κάνει επαγγελματίας ή άνθρωπος που το ξέρει...Εγώ προσωπικά που καταπιάνομαι με ότι μπορώ,δόξα το θεο,αυτό είναι κάτι που δεν θα το κατάφερνα με την πρώτη ή θα μου έπερνε πολύ καιρό να το βρώ χωρίς να υπολογίσω τις βλάβες που μπορεί εν το μεταξύ να προκαλούσα...:nutkick: Αυτά...



Υ.Γ Να μην ξεχάσω να πω,ότι καλό είναι ότι μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας για το hobby μας (ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο) αλλά μην αποφεύγουμε και σε τέτοιο βαθμό τα συνεργεία...Δηλαδή οι άνθρωποι αυτοί αμα τα κάνουμε όλα εμείς τι θα γίνουν?κλέφτες?Μετά μην έχουμε παράπονα για τιμές και λοιπά φαινόμενα...Μια σκέψη είπα εγώ...Φιλικά Βασίλης:)

panagiotisE46ci
14-04-08, 19:53
ολοι στον bill να μας αλλαξει τον αισθητηρα χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gyiama
14-04-08, 19:56
λοιπον ανεψε το καλοκαιρι εσβησε μετα μονο του και τωρα ξανα αναψε πηγα στη BMW και μου ειπαν πως ειναι ο αεροσακος της πορτας του συνοδηγου αλαξα την καλοδιωση εσβησε και ξανααναψε!! και τωρα τη?????????????????????????

τωρα μητσο ξανα πασ στην αντιπροσωπεια ξανακοιταν το σφαλμα και σου λενε ποιοσ αισθητηρασ ειναι παλι.απλα πραγματα.
Αντε ρε ντεμη κανε το καλο μπασ και βγαλουμε καμια ακρη με το θεμα.οχι οτι εχω σοβαρο προβλημα αλλα οταν καθεται καποιοσ και αναβει και δεν σβηνει γρηγορα μου ανεβαινει η πιεση:chair::angryfire:angryfire

BILL007
14-04-08, 20:23
ολοι στον bill να μας αλλαξει τον αισθητηρα χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mακάρι να μπορούσα!:D Εγώ καταπιάνομαι μόνο με angel και ηλεκτρικά...:D Aμα θες κανα angel να σου περάσω με μεγάλη μου χαρά...Στον αισθητήρα κολύωμαι λιγάκι...χααχχαχαχαχαχαχαχαχχααχ!!!!:banhim:

gyiama
14-04-08, 20:35
ενταξει οπωσ ειπε και ο bill δεν ειπαμε να αποφευγουμε εντελος τα συνεργεια απλα αν ειναι κατι απλο δεν υπαρχει λογοσ να πασ σε συνεργειο αν πιανουν λιγο τα χερια σου.τωρα αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος σκουρα τα πραγματα για να το κανει καποιος μονος του.αντε να δουμε τι κοστουμακι θα μας ραψουν !!!!!!

BILL007
14-04-08, 20:57
Πάνω απο 250 ευρώ ανταλλακτικό και εργασία στον πιάσανε σταντέ!Εμένα μου είχε στοιχίσει περί τα 220 (αν θυμάμαι καλά) όταν σε επίσημο μου ζήτησαν 320 και το αυτοκίνητο μέσα για μια-δυο μέρες!!!!!

kostas e46
16-05-08, 00:11
Παιδια επειδή εγω είμαι πολύ πσήπας σε κάτι λαμπάκια και οτι αλλο πρόβλημα εχει τ αμάξι μου ολα τα φτιάχνω μόνος μου μου άναβε κι εμένα το λαμπάκι του αερόσακου όταν καθόταν καποιος και σηκονόταν και μου σπαγε τα νέυρα το κάθησμα το ειχα κάνει μονος μου κοματια ειναι και (backet) και τη μεμβρανη την πηρα γυρω στα 85 εβρο! τα ανταλακτηκά ομως τα παίρνω πάντα σε τιμές συνεργίου!

gyiama
16-05-08, 08:28
για δωσε πληροφοριεσ ρε κωστα να δουμε μηπωσ και βγαλουμε καμια ακρη.τι πωσ κλπ:bigthumb:

BILL007
16-05-08, 10:45
Φίλε gyiama εγώ για low cost θα σου πρότεινα αυτό,για να βγείς και απο τον μπελά...
...2.Παίρνεται και βάζεται με 50-60 ευρώ αυτό το εγκεφαλάκι http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-seat-mat-sensor-airbag-for-E36-E46-E38-E39_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ6763QQihZ007QQitemZ 170207634140QQrdZ1QQsspagenameZWDVW και δεν σκάτε πλεον για τίποτα...Μοναδικό μειωνέκτημα σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγουν και οι αερόσακοι απο την πλευρά του συνοδηγού ανεξαρτήτως αν υπάρχει ή όχι συνοδηγός

....:D:D:D:D

bill987
16-05-08, 11:03
Φίλε gyiama εγώ για low cost θα σου πρότεινα αυτό,για να βγείς και απο τον μπελά...

Ρε Βασίλη το εμπιστεύεσαι αυτό?? Ποιός μας εγγυάται ότι θα ανοίξουν???

Ρωτάω πληροφοριακά (για το μέλλον) μιας και εγώ τον έχω αλλάξει τον αισθητήρα!

gyiama
16-05-08, 11:28
οχι ρε φιλε μπιλη με τιποτα δεν το βαζω αυτο ασε να εχουμε το κεφαλι μασ υσηχο δεν ειμαστε για τετοια.θα τον αλλαξω στην αντιπροσωπεια καλυτερα τα 250 παρα το 2.00 Χ 0.50 με θεα τα αστρα !!!!!:drive2:.αν και εχει γινει το εξης παραδοξο με το που επιασαν οι ζεστεσ σταματησε νακνει και αυτες τις βλακεις.σπανια αναβει πια σχεδον ποτε.αντε βγαλε ακρη τωρα!!!!!!!!

BILL007
17-05-08, 21:44
Καλά ρε παιδιά...Μην βαράτε...:DΜια οικονομική λύση είπα εγώ για το εκνευριστικό λαμπάκι...:D...Και εγώ που τον άλλαξα τα έσκασα:(... Τώρα αν με ρωτήσετε προσωπικά τι θα απαντούσα στο ερώτημα τι θα έβαζα,είναι up to time,ελληνιστί...χιχι:D

kostas e46
18-05-08, 16:42
για δωσε πληροφοριεσ ρε κωστα να δουμε μηπωσ και βγαλουμε καμια ακρη.τι πωσ κλπ:bigthumb:

φιλε gyiama αν θες για ανταλακτικα μπορω να σε βοηθησω τι ακριβως αμαξι εχεις εαν δε σου ειναι δυσκολο στειλε μου στο mail μου koa4@mail.gr η παρε με στο 6936907171

ΔημητρηςΜ3
18-05-08, 19:21
το αμαξι ειναι τρελο σαν τον giama!!!!!

bmw autodiagnosis
19-09-09, 14:28
με 80εβρο λινετε το προβλημα εφορου ζωης πληροφοριες στο τηλ 6972059919

stratos
19-09-09, 14:35
με 80εβρο λινετε το προβλημα εφορου ζωης πληροφοριες στο τηλ 6972059919

Είναι η τρίτη φορά σήμερα που προσπαθείς να διαφημήσεις πράγματα απο το μαγαζί σου. Μιάς και φαίνεται οτι έχεις λύσεις σε όλα τα προβλήματα που υπάρχουν, συζήτα καλήτερα με τους administrators και να συμφωνήσετε να βάλεις μια διαφήμηση στην αρχική σελίδα με το κατάληλο αντίτιμο.

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ

chris z3
19-09-09, 15:08
εμενα μου το ειχαν σβησει και με το που εκατσε συνοδηγος ξανααναψε οποτε μαλλον μιλαμε για το ιδιο προβλημα...εχω μια απορια...εμενα στα καθισματα η επενδυση βγαινει γιατι ειναι πιασμενη με κλιπσ και οχι με σιραπτικο....αυτο συμαινει οτι μπορω να το αλλαξω μονος μου????και να μου στοιχισει μονο 108ε??

stefanos_cool
19-09-09, 15:33
με 80εβρο λινετε το προβλημα εφορου ζωης πληροφοριες στο τηλ 6972059919

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php

http://www.take27.co.uk/julianbaum/1000_Years/Comet_lge.jpg

gyiama
21-09-09, 19:10
εμενα μου το ειχαν σβησει και με το που εκατσε συνοδηγος ξανααναψε οποτε μαλλον μιλαμε για το ιδιο προβλημα...εχω μια απορια...εμενα στα καθισματα η επενδυση βγαινει γιατι ειναι πιασμενη με κλιπσ και οχι με σιραπτικο....αυτο συμαινει οτι μπορω να το αλλαξω μονος μου????και να μου στοιχισει μονο 108ε??

ναι αν μπορεις να την βγαλεις μονος σου μπορεις να την αλλαξεις μονος σου ειναι πολυ ευκολο!!!!!!

xalkidikiotis
23-09-09, 12:10
Λοιπόν παιδιά εγώ προχώρησα στην πιο κάτω λύση για το δικό μου Ε46.

Είχα το εκνευριστικό λαμπάκι αερόσακου για πάνω από 2 χρονια αναμμένο.

έψαχνα να βρω λύσεις και από την αναγνώση μου σε διαφορα threat του bmw φορούμ κατάλαβα ότι είναι ένα κλασικό πρόβλημα σε όλα τα Ε46.
Aυτο οφείλεται κατά 99% σε μια μεβράνη μέσα στο κάθισμα με απαγορευτικό κόστος επισκευής γύρο στα 150-200 ευρώ + όσα εργατικά θέλει ο εκάστοτε μάστορας
έτσι και αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι άλλο
είδα ότι στο e-bay πουλούσαν διαφορες εταιρίες κάποιους "ανταπτορες"
οι οποιοι θα έλυναν τον πρόβλημα του αερόσακου.
πήρα λοιπόν ένα και τον τοποθέτησα.

Αποτέλεσμα:το λαμπάκι του αερόσακου έχει σβήσει
Κόστος εργασίας: 23 ευρώ συνολικά.
Χρόνος εργασίας: 5 λεπτά.

xalkidikiotis
23-09-09, 12:15
http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/sensor10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=32&u=13006459)

http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/dsc00611.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=33&u=13006459)

http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/dsc00612.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=34&u=13006459)

http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/iioi_i10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=35&u=13006459)

merbeind
23-09-09, 12:17
Ηξερες ομως σιγουρα οτι ηταν η μεμβρανη και οχι η φυσα κατω απο το καθισμα?Εγω εχω coupe και αναβει.Αυτος ο ανταπτορας τι κανει?

xalkidikiotis
23-09-09, 12:18
http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/iii_ii10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=36&u=13006459)

http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/dsc00613.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=37&u=13006459)

http://i80.servimg.com/u/f80/13/00/64/59/iii10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=38&u=13006459)

xalkidikiotis
23-09-09, 12:25
Ηξερες ομως σιγουρα οτι ηταν η μεμβρανη και οχι η φυσα κατω απο το καθισμα?Εγω εχω coupe και αναβει.Αυτος ο ανταπτορας τι κανει?


Να φανταστείς στο δικό μου ε46 sedan
μου έβγαζε το διαγνωστικό "χαλασμένος προεταντηρα'' δηλαδή χαλασμένη ζώνη
ΕΙπα να το αλλάξω και να δω τι Θα γίνει τελικά μου βγήκε σωστή η αγορά.

merbeind
23-09-09, 12:25
Οι αεροσακοι ομως θα ανοιξουν σε μια αναγκη?Ειναι σιγουρο αυτο?

BILL007
23-09-09, 12:27
Μάλλον θα πάρω και εγώ ένα τέτοιο τελικά, γιατί για κάποιο λόγο μου άναψε το λαμπάκι πάλι, και αυτή τη φορά χτυπάει προεντατήρας οδηγού!!!!ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ Ε46 με τα ηλεκτρικά του!!!!

merbeind
23-09-09, 12:32
Φιλε μου για τετοιο ποσο μεσα και εγω για αγορα.Ας δοκιμασουμε και αυτο να δουμε τι θα κανει...Ας δουμε ποσοι θα θελουν ακομα.Μαλλον θα ειμαστε αρκετοι

xalkidikiotis
23-09-09, 12:38
Η αγορά έγινε από γερμανία υπάρχουν διαφορες εταιρίες που το προμηθεύουν
να μην νομίζουν ότι κάνω διαφημίσει τις εν λόγο εταιρίας απλά δεν μπορούσα να σβήσω την σφραγίδα τις εταιρίας χωρίς να χαλάσει ο "ανταπτορας".

Επίσης επειδή ξέρω γερμανικά λένε ότι το εν λόγο "ανταπτορακι" έχει έγκριση από το υπουργείο μεταφορών ΤYV και ISO και η δουλειά που κάνει, έχει τον αερόσακο συνεχεια ενεργοποιημένο γιαυτο και αν τρακάρει κάποιος άσχετα αν έχει συνοδηγό η όχι ο αερόσακος ανοίγει.

BILL007
23-09-09, 12:39
και αν τρακάρει κάποιος άσχετα αν έχει συνοδηγό η όχι ο αερόσακος ανοίγει.

Kαι αυτό στην ουσία είναι το μόνο αρνητικό του...:dance:

Κατα όλα τα άλλα είναι πιστεύω φτηνή και καλή λύση...:lamer:

xalkidikiotis
23-09-09, 12:44
Kαι αυτό στην ουσία είναι το μόνο αρνητικό του...:dance:

Κατα όλα τα άλλα είναι πιστεύω φτηνή και καλή λύση...:lamer:


φιλε μου bill..!

από 150-200ευρώ στα 23 νομίζω τα λέει όλα.:rockon::bigthumb:

konas
23-09-09, 12:44
Παντως καλύτερα ετσι παρά να εχεις αναμμενο λαμπακι αεροσακου (με αναμμενο δεν ανοιγει κανενας)

BILL007
23-09-09, 12:47
Παντως καλύτερα ετσι παρά να εχεις αναμμενο λαμπακι αεροσακου (με αναμμενο δεν ανοιγει κανενας)

Νοp...Οχι πάντα...Αναλόγως τι βλάβη έχει καταγράψει...Eίναι πολύ έξυπνος ο εγκέφαλος του Ε46...;)

Αν είναι απο αισθητήρα κατάληψης, αναμμένο το λαμπάκι, τότε ανοίγουν κανονικότατα*...Απλά σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγουν όλοι και όχι επιλεκτικά...



*Απο πρώτο χέρι,φίλος σε στούκα με Ε46 ,είχε λόγω αισθητήρα κατάληψης αναμένο λαμπάκι και άνοιξαν ολοι.../Το ίδιο επιβεβαίωσε και ο μηχανικός μου...Αρα δεν πρόκειται για σύμπτωση...:):lamer:

konas
23-09-09, 12:51
Τι να πω ρε Μπιλ, σε επισημο συνεργειο μου το ειχαν πει....

BILL007
23-09-09, 12:53
Παντως καλύτερα ετσι παρά να εχεις αναμμενο λαμπακι αεροσακου (με αναμμενο δεν ανοιγει κανενας)

Τι να πω ρε Μπιλ, σε επισημο συνεργειο μου το ειχαν πει....

Είχαμε πρακτικό (δυστηχώς) παράδειγμα Κώστα...Αμα ήταν τουλάχιστον και κανα μεγάλο μοντέλο, θα είχα τσιμπήσει καλό τροπέτο και σε καλή τιμή,γιατί είναι φίλος και γείτονας το παλικάρι...hehehe :p:
Δυστηχώς ήταν κι αυτό 16άρι...Χάθηκε ο κόσμος να ήταν κανα 323-325-330...?LOL:(

ΔημητρηςΜ3
23-09-09, 13:43
Η αγορά έγινε από γερμανία υπάρχουν διαφορες εταιρίες που το προμηθεύουν
να μην νομίζουν ότι κάνω διαφημίσει τις εν λόγο εταιρίας απλά δεν μπορούσα να σβήσω την σφραγίδα τις εταιρίας χωρίς να χαλάσει ο "ανταπτορας".

Επίσης επειδή ξέρω γερμανικά λένε ότι το εν λόγο "ανταπτορακι" έχει έγκριση από το υπουργείο μεταφορών ΤYV και ISO και η δουλειά που κάνει, έχει τον αερόσακο συνεχεια ενεργοποιημένο γιαυτο και αν τρακάρει κάποιος άσχετα αν έχει συνοδηγό η όχι ο αερόσακος ανοίγει.

δωσε link του ebay να αρχησουν οι αγορες!!
μας γλυτωσες ευρο!!!

konas
23-09-09, 13:58
δωσε link του ebay να αρχησουν οι αγορες!!
μας γλυτωσες ευρο!!!


Λογικα ειναι αυτο: http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzerkennung-Sitz-Matte-E36-E39-E46-E38-Z3_W0QQitemZ270457861484QQihZ017QQcategoryZ61528QQ ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

compact
12-11-09, 11:04
εχθες το εβαλα και εγω με 14,50 με τα μεταφορικα και χρονος επισκευης 30 sec!!!
τελος το λαμπακι!!!
μπραβο στον φιλο για το DIY.

Dathanaso
12-11-09, 16:17
Μόλις το παρήγγειλα και εγώ και ο θεός βοηθός

tasosbmw316
12-11-09, 19:54
Μόλις το παρήγγειλα και εγώ και ο θεός βοηθός

To ίδιο έκανα και εγώ και καλή μας τύχη......

compact
17-11-09, 09:59
τωρα επικοινωνησα με την γερμανιδα που μου το εστειλε, για ενα group buy και μας προσφερει με 20 ευρω με τα μεταφορικα.τι λετε ειναι καλη η τιμη?

Dathanaso
29-11-09, 16:35
Σήμερα τοποθετησα το ανταπτορακι του αισθητηρα και λαμπακι παπαλα.
Ευχαριστω τον χρήστη xalkidioti για την βοήθεια του

giannis_E-46
29-11-09, 17:38
Σήμερα τοποθετησα το ανταπτορακι του αισθητηρα και λαμπακι παπαλα.
Ευχαριστω τον χρήστη xalkidioti για την βοήθεια του

αυτο φιλε το ανταπτορακι ειναι για οταν σου βγαζει το διαγνωστικο βλαβη προεντατηρα καθισμα συνοδηγου? γιατι και μενα αυτο βγαζει και οχι μεμβρανη

Dathanaso
29-11-09, 18:34
αυτο φιλε το ανταπτορακι ειναι για οταν σου βγαζει το διαγνωστικο βλαβη προεντατηρα καθισμα συνοδηγου? γιατι και μενα αυτο βγαζει και οχι μεμβρανη
Σε 'μένα έβγαζε αισθητηρας συνοδηγού,δεν χανεις να το δοκιμάσεις ας μας πουν οι ειδημωνες που καταληγει η φύσσα που φευγει απο το μποξακι προς απο το καθισμα

xalkidikiotis
30-11-09, 11:37
αυτο φιλε το ανταπτορακι ειναι για οταν σου βγαζει το διαγνωστικο βλαβη προεντατηρα καθισμα συνοδηγου? γιατι και μενα αυτο βγαζει και οχι μεμβρανη

εμενα φιλε αυτό μου έβγαζε ;)

"χαλασμένος προεταντηρας συνοδηγού."

και το ανταπτορακι δούλεψε.:rockon:

compact
02-12-09, 13:04
και κατι αλλο που μπορει να συμβαινει για να αναψει το λαμπακι(μου το εκανε και το εμαθα)
αν στο αμαξι ειναι στα τελευταια η μπαταρια του και καποια φορα μιζαρατε και εκανε το χαρακτηρηστικο θορυβο(τικ.τικ.τικ)και δεν ακουγεται καθολου η μιζα.δεν πηρε μπροστα δηλαδη το αμαξι μπορει να καταγραψει "σφαλμα τροφοδοσιας αεροσακων"
και αναβει συνεχεια το λαμπακι.
αν εχετε φιλο με συνεργειο που εχει καλο διαγνωστικο μπορειτε να το σβησετε και ετσι.

dimis_gr
08-12-09, 23:23
ρε παιδιά και γω θέλω αυτό το ανταπτοράκι.....έχω πρόβλημα με την μεμβράνη του συνοδηγού και έχω αναμένο λαμπάκι αερόσακων όλη την ώρα...μου χει σπάσει τα νεύρα. όποις ξέρει ας μου στείλει ένα τηλέφωνο του να τον ρωτήσω το τι παίζει και πως μπορώ να το χω.

yansta
12-12-09, 12:43
Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα με το αισθητηρα του αεροσακου αλλα και με τον αισθητηρα της ζωνης σε ενα Ε90 του 2005. :(
Ειναι αραγε το ιδιο προβλημα που εχουν και τα Ε46 η θα μπορουσε να ειναι κατι χειροτερο ?

giannis 116
12-12-09, 12:49
Εμενα ειχε χαλασει η μεμβρανη της θεσης του οδηγου και δεν αναβε καθολου το λαμπακι. Μαλλον απο μ2λ@κια σε πλυντηριο αυτοκινητων ή και δικη μου, καποιος τελοςπαντων εβαλε γονατο εκει και την εσπασε. Ειναι πολυ ευαισθητη. Την αλλαξα τελικα με καινουρια σε εξουσιοδοτημενο,δε θυμαμαι τιμη ακριβως γιατι πανε και 3 χρονια που την εχω αλλαξει. Δυστυχως εκτος εγγυησης...

yansta
12-12-09, 13:02
Εμενα ειχε χαλασει η μεμβρανη της θεσης του οδηγου και δεν αναβε καθολου το λαμπακι. Μαλλον απο μ2λ@κια σε πλυντηριο αυτοκινητων ή και δικη μου, καποιος τελοςπαντων εβαλε γονατο εκει και την εσπασε. Ειναι πολυ ευαισθητη. Την αλλαξα τελικα με καινουρια σε εξουσιοδοτημενο,δε θυμαμαι τιμη ακριβως γιατι πανε και 3 χρονια που την εχω αλλαξει. Δυστυχως εκτος εγγυησης...

Επειδη οπως βλεπεις ειμαι και :newbie: μελος του club σας με ανησυχησε πολυ ! Δηλαδη το προβλημα πιστευεις οτι εχει να κανει με τους αισθητηρες ?
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση :)

giannis 116
12-12-09, 13:21
Συνηθως η μεμβρανη αυτη που λειτουργει ως αισθητηρας καταληψης θεσης, σπαει αν δεν προσεχουμε με τα καθισματα, οταν το καθαρισζουμε εσωτερικα βαζουμε γονατο πανω, ή τοποθετουμε βαρια και αιχμηρα αντικειμενα στα καθισματα οπως πχ κουτες. Εμενα ειχε τυχει και χαλασε του συνοδηγου και δεν αναβε λαμπακι ειτε καθοταν ειτε δε καθοταν κανεις στη θεση συνοδηγου. Αυτο ειναι εν δυναμει πολυ επικυνδυνο γιατι αυτοι οι αισθητηρες 'συνεργαζονται' με τους αεροσακους, και σε περιπτωση τρακαρισματος (μακρια απο μας...) το πιο πιθανο θα ηταν να μην ανοιξουν οι αεροσακοι απ την πλευρα του συνοδηγου μια που το 'συστημα' καταλαβαινε πως πολυ απλα δεν υπαρχει ατομο στη θεση αυτη με τραγικα ισως αποτελεσματα...
Γι αυτο και θα σου προτεινα να πας σε ενα συνεργειο ή μια αντιπροσωπεια καλυτερα και να στο κοιταξουν. Αυτα δεν ειναι θεματα για να παιζουμε, ειναι θεματα ασφαλειας πολυ σοβαρα...

zami
12-12-09, 13:49
2.Παίρνεται και βάζεται με 50-60 ευρώ αυτό το εγκεφαλάκι http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-seat-mat-sensor-airbag-for-E36-E46-E38-E39_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ6763QQihZ007QQitemZ 170207634140QQrdZ1QQsspagenameZWDVW και δεν σκάτε πλεον για τίποτα...Μοναδικό μειωνέκτημα σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγει και οι αερόσακοι απο την πλευρά του συνοδηγού ανεξαρτήτως αν υπάρχει ή όχι συνοδηγός

[/QUOTE]

μα εαν ειναι να ανοιγουν οι αεροσακοι τοτε γιατι να μην παρουμε ενα αρσενικο κλιπ ζωνης που εχουν και οι ταριφες με 5€!!!!ετσι φαινεται πως ο επιβατης φορει ζωνη και το λαμπακι σβηνει....

yansta
12-12-09, 13:58
Αν καταλαβα καλα , εφοσον σπαει αυτο το πλεγμα στο καθισμα του συνοδηγου δε δινει λυση απλα να τοποθετησεις το αρσενικο στην υποδοχη της ζωνης ! Μαλιστα το δοκιμασα κι αυτο, καθισα στη θεση του συνοδηγου και δεν αλλαξε κατι , οι αισθητηρες παρεμειναν αναμενοι.

Υπαρχει καμια εκτιμηση για το ποσο θα κοστισει αυτη η αλλαγη? Καποιος που να το εκανε προσφατα ισως?

giannis 116
12-12-09, 14:02
Κανα 200ευρω να υπολογιζεις πανω κατω για αλλαγη μεμβρανης σε εξουσιοδοτημενο. Αλλα καλυτερα να το δουν πρωτα σε διαγνωστικο γιατι μπορει να μην ειναι η μεμβρανη αλλα καποιο καλωδιο ή κατι τετοιο.

yansta
12-12-09, 14:16
Ευχαριστω φιλε!!!

giannis 116
12-12-09, 14:20
Δεν κανει τιποτα! :hello:

κοστας ε46
11-01-10, 12:35
φιλαρακο καλημερα ψαχνω για το αντοπταρακι για το λαμπακι με τον αεροσακο και δεν μπορω να το βρω μειπωσ μπορεις να με βοηθησεις.

arxontas7
30-01-10, 00:55
ξερει κανεις γερμανικα...κατι για airbag λεει μηπως αυτος ειναι ο αισθητηρας.εμενα μου εχει βγαλει το διαγνωστικο ''αισθητηρας καταληψης συνοδηγου'' θα κανει δουλεια αυτο http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sensormatte-E36-E46-E39_W0QQitemZ200383275190QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2ea7c620b6 η αυτο http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sensormatte-E36-E46-E39_W0QQitemZ200433425146QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2eaac35afa
δωστε τα φωτα σας.....

tasosbmw316
03-02-10, 16:07
Λαμπάκι τέλος !!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ το φίλο xalkidioti για την βοήθεια του.

porfyrios
05-02-10, 22:50
ξερει κανεις γερμανικα...κατι για airbag λεει μηπως αυτος ειναι ο αισθητηρας.εμενα μου εχει βγαλει το διαγνωστικο ''αισθητηρας καταληψης συνοδηγου'' θα κανει δουλεια αυτο http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sensormatte-E36-E46-E39_W0QQitemZ200383275190QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2ea7c620b6 η αυτο http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sensormatte-E36-E46-E39_W0QQitemZ200433425146QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2eaac35afa
δωστε τα φωτα σας.....αυτό φίλε μου είναι ένα κιτ, που σε βοηθάει να περνάς απλά το κτεο στην γερμανία.δεν σου λύνει το πρόβλημα,απλά καλύπτει το πρόβλημα,ώστε να μη γίνεται αντιληπτό στο κτέο και να παίρνεις έγκριση.

arxontas7
07-02-10, 10:45
αυτό φίλε μου είναι ένα κιτ, που σε βοηθάει να περνάς απλά το κτεο στην γερμανία.δεν σου λύνει το πρόβλημα,απλά καλύπτει το πρόβλημα,ώστε να μη γίνεται αντιληπτό στο κτέο και να παίρνεις έγκριση.

Εχει αναφερθει ομως στις προηγουμενες σελιδες οτι το προβλημα λυνεται.εσυ ξερεις ποιο απο τα δυο λυνει κυριολεκτικα το προβλημα??

arxontas7
21-02-10, 01:27
με αυτο εδω τελος μολις σημερα λαμπακι κ λειτουργουν κανονικα ολα.http://cgi.ebay.de/BMW-Airbag-Sitzbelegungsmatte-Sensormatte-E36-E46-E39_W0QQitemZ200397359112QQihZ010QQcategoryZ61528Q QcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m444QQ_trkparmsZalgo% 3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252BLM%252 BLA%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D7988969686369955 943

την πρωτη φορα πριν το βαλω μου εβγαζε το διαγνωστικο ''αισθητηρας καταληψης συνοδηγου''.
βαζω σημερα το ανταπτορακι,παω διαγνωστικο μου κ προεντατηρα.κανει τα κολαπα του εκει ο μαστορας απο την bmw τελος ολα.
ανεπηφηλικτα δοκιμαστετο σε ε36 coupe 1/98.
ευχαριστω ολους για την βοηθεια.