PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη EML?


330CI
18-04-08, 15:52
Μάγκες, σήμερα γυρίζοντας από τη δουλειά και μετά από ένα απότομο (σχετικά) φρενάρισμα
χωρίς ταχύτητα μέσα, μου άναψε ένα λαμπάκι EML και το -ηλεκτρονικό- γκάζι δεν άκουγε καθόλου όταν δοκίμασα να βάλω ταχύτητα και να φύγω. Σταμάτησα στην άκρη και το ρελαντί έκανε σαν τρελό (ανεβοκατεβάσματα απο 800-1500 στροφές). Έσβησα τον κινητήρα και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε όταν ξαναέβαλα μπρος. Καμια ιδέα τι συνέβη;

sakatis
19-04-08, 01:03
πιθανοτατα καποιος πολλαπλασιαστης...μην αγχωνεσαι...μικρο το κοστος και πολυ κλασικο προβληματακι στο συγκεκριμενο αμαξι...

κοστας ε46
11-01-09, 23:36
φιλαρακο επαναπρογραματισμος εγγεφαλου.το επαθα και εγω,και ειχα γυρισει ολα τα σινεργια.

gyiama
12-01-09, 00:15
μπορει και να μην ειναι τπτ στιγμιαιο λαθος του εγγεφαλου σε μενα μια μερα εβαλα μπρος και το αμαξι ετρεχε μονο του και στο ρελαντι εκανε οτι βλακεια του ερχοταν.εσβησα αναψα ξανα και ολα οκ δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μονιμη βλαβη απλα καμια φορα παιρνει λαθος μετρηση απο καπου και κανει τα δικα του

zaharias
12-01-09, 06:29
μπορει και να μην ειναι τπτ στιγμιαιο λαθος του εγγεφαλου σε μενα μια μερα εβαλα μπρος και το αμαξι ετρεχε μονο του και στο ρελαντι εκανε οτι βλακεια του ερχοταν.εσβησα αναψα ξανα και ολα οκ δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μονιμη βλαβη απλα καμια φορα παιρνει λαθος μετρηση απο καπου και κανει τα δικα του

Καπως ετσι ειναι... Εγω μια φορα την επαθα φευγοντας απο το πλυντηριο... (εκεινη τη φορα, ο μ@....ς που το επλενε εριχνε πολυ νερο για αρκετη ωρα και με πιεση στις ζαντες και μεσα στους θολους) και σκεφτηκα οτι καποιος αισθητηρας την ακουσε λιγο.. Το σβησα, εβαλα μετα μπροστα και ολα οκ απο τοτε...