PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για περιποιηση ταμπλο.....!


GIWRGOSPR
21-04-08, 14:38
καλημερα....σημερα πηρα το LEATHER CARE TIS SONAX.....περασα τα καθισματακια μου και μαλακωσαν.εχω απορια...το ταμπλο μας μας εχει δερμα για επενδυση????..το ρωταω για να βαλω και σε ολο το ταμπλο αυτη την κρεμα.?????..ΠΕΡΙΜΕΝΩ....απαντησειςς...και ΙΔΕΕΣ.:useless:

stelmaniac
21-04-08, 17:12
Στο ταμπλω(για μενα) καθαρο νερακι με ελαχιστη δοση σαπουναδας και ξεβγαλμα, τιποτε αλλο.
Κ προς θεου μακρια απο ΣΙΛΙΚΟΝΟΥΧΑ σπρευ...

GIWRGOSPR
21-04-08, 18:12
απλα δεν ξερω αν εχει επενδυση δερμαστοσ...??

bill987
21-04-08, 18:28
απλα δεν ξερω αν εχει επενδυση δερμαστοσ...??

To ταμπλό κατά 99,9% δεν έχει επένδυση δέρματος!
Όποτε για το ταμπλό κάνε αυτό που λέει ο stelmaniac!

GIWRGOSPR
21-04-08, 19:44
περιμενω.ω.........

GIWRGOSPR
21-04-08, 23:39
πειτε ρεεεεεε.......

NICK BMW LOVER
21-04-08, 23:52
συμφωνω με τους προλαλησαντες!!!

GIWRGOSPR
21-04-08, 23:54
ΤΟ θεμα ειναι μπορω να βαλω την κρεμα για το δερμα στο ταμπλο..?

stelmaniac
22-04-08, 00:17
Λυσσαξες μ αυτην την κρεμα...αντε βαλτη να δουμε τι θα καταλαβεις..(πλακα κανω)εεχεχεχεχεχεε!!!!!!

jimbo
22-04-08, 14:45
φιλε την ιδια κρεμα εχω παρει και εγω, και εχω παθει πλακα. τα μαλακωνει πολυ, τα γυαλιζει, και μυριζει και υπεροχα. μην το βαλεις ομως στο ταμπλω... υπαρχουν αλλα προιοντα για αυτο τον σκοπο,που θα σου κανουν καλυτερη δουλεια...

zaharias
22-04-08, 15:12
Εγω χρησιμοποιω το leather care της Armor All και κανω ΟΛΟ το εσωτερικο μου με αυτο (ειναι για συντηρηση και καθαρισμο).
Και στο ταμπλο που το βαζω, δεν το γυαλιζει, απλα το φρεσκαρει..

Απλωνω λιγο σε καθαρο στεγνο σφουγγαρι.
Αλλαζω βεβαια 2-3 σφουγγαρια μεχρι να το κανω ολο μεσα!
Μακρυα απο σπρευ κτλ παντως...
Καλη φαση το sonax, ισως το δοκιμασω καποια στιγμη.

Εγω με το Armor All δεν βλεπω να μαλακωνει το δερμα...ισως και να κανω λαθος και να μην το καταλαβαινω!

Ειναι καλο να μαλακωνει το δερμα? Ξερει κανεις?

jimbo
25-04-08, 00:01
Εγω χρησιμοποιω το leather care της Armor All και κανω ΟΛΟ το εσωτερικο μου με αυτο (ειναι για συντηρηση και καθαρισμο).
Και στο ταμπλο που το βαζω, δεν το γυαλιζει, απλα το φρεσκαρει..

Απλωνω λιγο σε καθαρο στεγνο σφουγγαρι.
Αλλαζω βεβαια 2-3 σφουγγαρια μεχρι να το κανω ολο μεσα!
Μακρυα απο σπρευ κτλ παντως...
Καλη φαση το sonax, ισως το δοκιμασω καποια στιγμη.

Εγω με το Armor All δεν βλεπω να μαλακωνει το δερμα...ισως και να κανω λαθος και να μην το καταλαβαινω!

Ειναι καλο να μαλακωνει το δερμα? Ξερει κανεις?
βασικα φιλε μου, στην ουσια, εκτος απο το να μαλακωνει, γινεται πιο νωπο, αρα δεν ξερενεται... σιγουρα ειναι καλο δηλαδη. για αν ειναι ξερο, μια ο ηλιος, μια η ζεστη , και μια ο πισινος μας που θα κατσει πανω, θα σκιστει καπου, η θα αρχισει να ξεθωριαζει...
οσο για τα σφουγγαρια που λες, γιατι απλα δεν δοκιμαζεις ενα μαλακο πανακι(του στυλ φανελα) που ειναι πιο μαλακο;

zaharias
27-04-08, 10:04
βασικα φιλε μου, στην ουσια, εκτος απο το να μαλακωνει, γινεται πιο νωπο, αρα δεν ξερενεται... σιγουρα ειναι καλο δηλαδη. για αν ειναι ξερο, μια ο ηλιος, μια η ζεστη , και μια ο πισινος μας που θα κατσει πανω, θα σκιστει καπου, η θα αρχισει να ξεθωριαζει...
οσο για τα σφουγγαρια που λες, γιατι απλα δεν δοκιμαζεις ενα μαλακο πανακι(του στυλ φανελα) που ειναι πιο μαλακο;

Ευχαριστω..

Αυτο για το μαλακο πανι μου το ειπε και ενας σ'ενα πλυντηριο που ειχα παει..

Θα το δοκιμασω και θα σας πω.

thanassis
27-04-08, 14:45
παιδιά δεν γνωρίζω ποια η άποψή σας πάνω στο θέμα, αλλά πριν 2 χρόνια έκανα το Ε36 με βαζελίνη!!! όλο το ταμπλό και έγινε σαν καινούριο!!! γυάλισε, μαλάκωσε και έγινε τέλειο!!! όταν βρω χρόνο (και πρόχειρα ρούχα γιατί θα γίνουν χάλια) θα το ξανακάνω......
το μόνο - που παρατήρησα ήταν ότι λέρωνε... αλλά μετά από λίγο καιρό το απορρόφησε και το έθρεψε..

nasos-csl
11-09-08, 11:01
ρε παιδια το arlmorall που ειναι σιλικονουχο γαλακτωμα σε σπραυ δεν κανει για το ταμπλο??? Ε46
δεν το ψεκαζεις κατευθειαν αλλα βαζεις σε πανι και το περνας.

ρωταω γιατι το περασα μια φορα!!!!μηπως εκανα πατατα?
ωραιο το εκανε παντος εμφανισιακα και ουτε γλυστραει.

Speedy
11-09-08, 11:36
Εγω για ταμπλο πορτες και πλαστικα βαζω της Meguiars ενα πολυ καλο!
Για το δερμα απο τι λενε το λιπος απο φωκια ειναι το καλυτερο.16477

S38B38 Monsta
13-09-08, 09:49
Έχουμε πει επανειλημμένα:

1) Μακρυά από σιλικονούχα σπρέυ / κρέμες στο ταμπλώ / πλαστικά.
2) -//- από σπρέυ / κρέμες που περιέχουν έστω και ελάχιστη δόση πετρελαίου ή καταλοίπων πετρελαίου. (Αν δεν γράφει το μπουκάλι τι περιέχει, προσπαθήστε να το μυρίσετε. Η μυρωδιά του πετρελαίου είναι χαρακτηριστική και δεν κρύβεται).

** Το πετρέλαιο και οι σιλικόνες σε ένα σπρέι μπορεί αρχικά να δίνουν την αίσθηση 'φρεσκάδας', μακροχρόνια όμως κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά στα πλαστικά.

Η καλύτερη λύση είναι να καθαρίζουμε το ταμπλώ μας με ένα νωπό (με νερό) πανί μικρο-ίνων ΤΑΚΤΙΚΑ (1 φορά την εβδομάδα), ώστε να μη μένουν πάνω σκόνες και καυσαέριο. Μία φορά το 3-μηνο, ένα πέρασμα με κάποιο υδατο-βασικό προϊόν περιποίησης ταμπλώ / πλαστικών, όπως για παράδειγμα αυτό της Autoglym (Vinyl & Rubber Care).

Η παραπάνω μέθοδος θα διατηρήσει τα πλαστικά ενός αυτοκινήτου σε καινουργή κατάσταση για πολύ περισσότερα χρόνια από αυτά που μάλλον θα το έχετε στη κατοχή σας...

tassos
13-09-08, 11:05
H BMW στη σειρα BMWcare χρησιμοποιει MEGUIARS, επισης τα AUTO GLYM ειναι παρα πολυ καλα προιοντα, και τα δυο εχουν διπλασια τιμη απο τα υπολοιπα!!!

Το ταμπλο ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΡΜΑ!!!!! Αν επιλεξεις εξτρα να σου ραψουν το ταμπλο με δερμα (individual) θα πληρωσεις πααααααρα πολλα!!!

Ενδεικτικα στην Alfa romeo GT ειχε 5000Ε ως εξτρα.......

Μην χρησιμοποιεις ουτε κρεμα δερματος ουτε σπρευ σιλικονης....
Υπαρχουν κρεμες για ταμπλο, που το προστατευουν το καθαριζουν και εχουν αντηλιακη προστασια...

Χρησιμοποιω 3 χρονια AUTO GLYM και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος, οπως και apo τα MEGUIARS!!
Συνιστω κατι απο τα δυο ανεπιφυλακτα!!

tassos
13-09-08, 11:10
Η καλύτερη λύση είναι να καθαρίζουμε το ταμπλώ μας με ένα νωπό (με νερό) πανί μικρο-ίνων ΤΑΚΤΙΚΑ (1 φορά την εβδομάδα), ώστε να μη μένουν πάνω σκόνες και καυσαέριο. Μία φορά το 3-μηνο, ένα πέρασμα με κάποιο υδατο-βασικό προϊόν περιποίησης ταμπλώ / πλαστικών, όπως για παράδειγμα αυτό της Autoglym (Vinyl & Rubber Care).

Η παραπάνω μέθοδος θα διατηρήσει τα πλαστικά ενός αυτοκινήτου σε καινουργή κατάσταση για πολύ περισσότερα χρόνια από αυτά που μάλλον θα το έχετε στη κατοχή σας...

:+1::+1::+1::+1:!!!!

Κανω ακριβως τα ιδια και χρησιμοποιω το συγκεκριμενο προιον και τα πλαστικα ειναι ολοκαινουρια!!!!!!

bimmer-corfu
13-09-08, 11:19
13 Χρόνια στο Ε36 έβαζα σιλικονούχο γαλάκτωμα στο ταμπλό (armol all protectant) και το ταμπλό ήταν SUPER...

bmw_trelamenos
11-01-10, 18:13
Εγώ στο 520 E39 βάζω στο ταμπλό το vinyl and rubber care της Autoglym. Το ταμπλό στο 5αρι μου είναι κάτι σαν αφρώδες πλαστικό ή καουτσούκ, το πιέζεις λίγο και λυγίζει σαν να έχει "μαξιλαράκι" από κάτω. Τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά το ταμπλό είναι σαν καινούργιο και σκόνες γιοκ.

bmw_trelamenos
11-01-10, 18:36
Έχουμε πει επανειλημμένα:

1) Μακρυά από σιλικονούχα σπρέυ / κρέμες στο ταμπλώ / πλαστικά.
2) -//- από σπρέυ / κρέμες που περιέχουν έστω και ελάχιστη δόση πετρελαίου ή καταλοίπων πετρελαίου. (Αν δεν γράφει το μπουκάλι τι περιέχει, προσπαθήστε να το μυρίσετε. Η μυρωδιά του πετρελαίου είναι χαρακτηριστική και δεν κρύβεται).

** Το πετρέλαιο και οι σιλικόνες σε ένα σπρέι μπορεί αρχικά να δίνουν την αίσθηση 'φρεσκάδας', μακροχρόνια όμως κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά στα πλαστικά.

Η καλύτερη λύση είναι να καθαρίζουμε το ταμπλώ μας με ένα νωπό (με νερό) πανί μικρο-ίνων ΤΑΚΤΙΚΑ (1 φορά την εβδομάδα), ώστε να μη μένουν πάνω σκόνες και καυσαέριο. Μία φορά το 3-μηνο, ένα πέρασμα με κάποιο υδατο-βασικό προϊόν περιποίησης ταμπλώ / πλαστικών, όπως για παράδειγμα αυτό της Autoglym (Vinyl & Rubber Care).

Η παραπάνω μέθοδος θα διατηρήσει τα πλαστικά ενός αυτοκινήτου σε καινουργή κατάσταση για πολύ περισσότερα χρόνια από αυτά που μάλλον θα το έχετε στη κατοχή σας...

Σόρρυ κιόλας, αλλά επειδή το έχω αυτό που αναφέρεις, το Autoglym (Vinyl & Rubber Care), λέει στα χαρακτηριστικά του ότι είναι σιλικονούχο. Η διαφορά είναι ότι έχει και άλλα συστατικά στις σωστές δόσεις και δεν είναι απλός ένα σιλικονούχο προϊον, όπως αυτά που αναφέρεις παρά πάνω σε σπρέυ;

S38B38 Monsta
11-01-10, 20:12
Μπορεί να περιέχει ελάχιστη δόση σιλικόνης.

ΟΜΩΣ είναι υδατο-βασικό προϊόν. Κάνε ένα τεστ που θα σου πω:

Ρίξε μία ψεκασιά στο χέρι σου και μετά για να το ξεπλύνεις πήγαινε στην βρύση και τρίψτο καλά χωρίς σαπούνι. Θα δεις ότι δεν θα γλυστράει πια, που σημαίνει ότι το υλικό έχει κατά το μεγαλύτερο ποσοστό του αφαιρεθεί μόνο με νερό.

Σε ένα καθαρά σιλικονούχο προϊόν, θα ήθελες αρκετό σαπούνι για να καθαρίσει η επιφάνεια.

MAKENZI E90
24-03-11, 17:13
μπορείς να αγοράσεις το αντίστοιχο προιόν της Bmw το οποίο είναι σε μορφή υγρού σπρει, δεν γυαλίζει καθόλου αλλά συντηρεί το ταμπλώ και μυρίζει υπέροχα.

tsambu
24-03-11, 21:40
@ GIWRGOSPR
αδειασε λιγα απο το μυνηματα, εχεις φουλαρει και δεν μπορεις να λαβεις π.μ