PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχα για το 116...


nassosbmw1
03-05-08, 16:57
κοντεύω τα 2 χρόνια και πέραν των "παιδικών ασθενειών" δεν με απασχόλησε ξανά με τίποτα παράξενο...πλησιάζει τα 28000κμ και λέω σιγά-σιγά να ετοιμάζομαι για λάστιχα,και επανέρχομαι στο παλιό θεμα:συμβατικά ή runflat again ; τι μάρκα; μόνον τα ιδια πιρέλλι μην προτείνετε,δεν θα με ψήσετε...:ban:

spaka
04-05-08, 13:06
Νασσο εχω ρωτησει για τα συγκεκριμενα :
http://www.michelin.gr/greece/front/affich.jsp?&lang=GR&codeRubrique=20060215151339

Μου ειπαν 560€ η τετραδα. Σιγουρα ο καθενας εδω μεσα θα προτεινει διαφορετικη μαρκα οποτε η επιλογη ειναι σε σενα.

Οσο αναφορα την επιλογη runflat-συμβατικα οταν ερθει η ωρα μου θα διαλεξω τα runflat καθαρα και μονο γιατι ειμαι της αποψης να μην αλλαξω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου μου.
Αυτα και περιμενουμε εντυπωσεις απο το αποτελεσμα.

mixalhs
04-05-08, 13:34
Και εγω michelin θα σου ελεγα να βαλεις με την σειρα μου!

sdrala
05-05-08, 12:50
Εγώ φίλε εκάνα 65.000 χμ με runflat και μέχρι τώρα άλλα 9.000 χμ με συμβατικά PZERO ROSSO 205/55/16 στα 500 ευρώ.
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Σε όλα τα επίπεδα το αμάξι είναι αλλού. Δεν κοπανάει καταρχήν και από κράτημα ειδικά στο βρεγμένο δεν παίζεται.
Βάλε συμβατικά.!

veliopou
08-05-08, 15:53
στο παλιό αυτοκίνητο πριν το δώσω του φόρεσα τα michelen primacy HP, όχι run flat
το αποτέλεσμα απλά απίστευτο. καμία σχέση με τα σκληρά run flat.
βάλε συμβατικά και αγόρασε ένα κιτ επισκευής με αφρό

spaka
27-07-08, 20:16
Χαιρετω παιδια. Σημερα γυρνοντας απο Χαλκιδικη μετα απο το μπανακι και μολις εχω ξεκινησει περιπου σε μια στροφη αισθανομαι το κολο να φευγει και ακουω χαραχτηριστικο ηχο καθισμενου λαστιχου. Αναβει το λαμπακι πιεσης ελαστικων κανω 100μετρα και σταματαω. Το πισω αριστερα λαστιχο εχει κατσει. Καταρχιν να πω ειναι τα μανισια λαστιχα runflat 195/55/16 pirelli. Δεν πατησα κατι οπως αποδειχτηκε μετα (δλδ καρφι κτλ) αλλα στο σημειο ακριβως που ενωνετε το πελμα με τα πλαινα ειχε ανοιξει και εμφανηστηκαν τα λινα του ελαστικου. Και ξαναθυμηζω οτι εκανα μονο 100μετρα απο την ωρα που αναψε το λαμπακι και οχι 150χλμ που υποστηριζει οτι κατασκευαστης οτι θα επρεπε να ταξιδεψω. Μετα απο καποια ταλαιπωρια Κυριακη με την οδικη να ψαχνεις βουλκανιζατερ ανοιχτο βρηκα ενα και εβαλα ενα μεταχειρισμενο λαστιχο επανω να γυρισω Θεσσαλονικη. Ο μαστορας που το ειδε εκει (το καταστημα ηταν pirelli) ειπε οτι το λαστιχο ειχε εργαστασιακο προβλημα. Εμενα τωρα μου μπηκαν σκεψεις και για τα αλλα 3 ελαστικα οποτε ειμαι σε φαση αλλαγης (και ναι τελικα κλεινω προς τα συμβατικα:ylsuper:¨) και εδω καπου θελω τη βοηθεια σας.

1ον Καταρχιν το λαστιχο αν δε κανω λαθος εχει εγγυηση και πρεπει να μου το αλλαξουν χωρις να πληρωσω δραχμη ετσι?
2ον ο μαστορας εκει μου ειπε οτι μπορει μαλλον και αυτος μεσω της Pirelli να μου καλυψει την εγγυηση και να το αλλαξω εκει το λαστιχο χωρις να μπλεχτω με bmw. (προτημω βεβαια αυτη τη λυση γιατι ετσι φυσικα δε θα βαλω runflat αλλα θα ζητησω να συμπληρωσω τη διαφορα και να φορεσω μια 4αδα συμβατικα να μου φυγουν και οι υποψιες. ΠΙστευω να ειναι εφικτο.

Και 3ον κοιταζω αυτα τα λαστιχα http://www.gr.pirelli.com/web/catalog/car-suv-van/catalogo_desc.page?categoria=/catalog/car-suv-van/car/summer&uri=/pirellityre/el_GR/browser/xml/catalog/car-suv-van/CAR_PZERON_SUM.xml&prodotto=NERO&vehicleType=CAR-SUV-VAN τα οποια μου τα προτηνε ενας ανθρωπος που εμπιστευομαι σε αυτα τα θεματα. Ειναι τα Pirelli PZero Nero. Βλεπω ομως οτι δε βγαινουν σε 195/55/16. Μπορω να φορεσω τα 205/55/16?

Κοιταζω προς το παρον μονο τα PIrelli μπας και μπορεσω εκει να εκμεταλευτω την οποια εγγυση απο τη βλαβη που επαθα . Αν δε γινει κατι τοτε κοιταζω και για αλλες μαρκες και μαλλον κλεινω προς Michelin. Χρηστοοοοοοοοο θα ερθω σε σενα μετα.

Συγνωμη για το μεγεθος του post. Τα Rubflat φταινε...:banghead:


Y.Γ. μπορω να κοιταξω και για τα P7. γνωμες?. ευχαριστω

veliopou
27-07-08, 20:27
φίλε spaka, πολύ περίεργο το συμβάν που είχες και αν όντως τα πρ'αγματα είναι έτσι, δεν πάτησες - χτύπησες πουθενά το λάστιχο, για μένα πρέπει να απευθυνθείς και στην bmw αλλά και στην pirelli ζητώντας εξηγήσεις. δεν μπορεί ένα λάστιχο που υποτίθεται σου παρέχει μια ασφάλεια να έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Όσον αφορά τη διάσταση, αν φοράς 195/55/16 και θες να πας σε 205 βάλε 205/50/16
δεν είναι υποχρεωτικό πάντως μπορείς να βάλεις και τα 205/55/16. είναι εργοστασιακή διάσταση που φοράει η 116 dynamic
αφού μεγαλώνεις το πλάτος κατέβα ένα νούμερο στο προφίλ.
για μένα έχοντας δοκιμάσει πολλά λάστιχα, τα 2 καλύτερα που έχω οδηγήσει είναι τα michelin primacy HP kai ta continental sport contact 3. το δεύτερο λάστιχο δεν νομίζω να βγαίνει σε διάσταση ζάντας 16. μπορείς να βάλεις το 2.
αν πάντως σου καλύψει τη ζημία το βουλκανιζατέρ τότε οκ πάρτα.

spaka
27-07-08, 21:18
Σιγουρα δε πατησα κατι γιατι το ψαξαμε οταν ξεζανταριστικε το λαστιχο. Εγω λεω μηπως επηρεαστηκε λογω ζεστης και βαρους(ηταν λιγο τιγκα ειναι η αληθεια) και σε συνδιασμο με τις πολλες στροφες εκει φθαρηκε το συγκεκριμενο σημειο. Σιγουρα παντως θα ειχε καποιο ελατωμμα και το λαστιχο.

υ.γ.Επισης να αναφερω οτι τα λαστιχα εχουν κανει 24.000χλμ.

antonis7_10
27-07-08, 23:48
Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............

veliopou
28-07-08, 09:36
Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............

τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.

bimmer-corfu
28-07-08, 10:03
Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...

veliopou
28-07-08, 10:59
Σου άλλαξε η BMW το αυτοκίνητο????
Για πες μας περισσότερα...

ναι, η ιστορία είναι γνωστή την έχω γράψει όλη στα τεχνικά θέματα για την σειρά 1 με τίτλο πρόβλημα στο 116.
για να τα πω με συντομία, είχα το 116 μοντέλο 07/05 και μετά από ένα χρόνο μου έκανε κάποια κομπιάσματα, και μου άναβε συνεχώς το λαμπάκι του κινητήρα. όταν λέμε όμως συνεχώς φαντάσου κάθε 25 μέρες περίπου ήμουν στο συνεργείο. είχα χάσει σχεδόν όλη μου την άδεια για να πηγαίνω συνεργείο.
στο τέλος τους είπα ότι δεν πάει άλλο αυτή η ιστορία και αφού δεν ξέρουν τι είναι αφού δεν μπορούν να το φτιάξουν, να το πάρουν πίσω. δεν το δέχτηκαν στην αρχή και μετά πήγα με δικηγόρο. τότε μόνο θορυβήθηκαν. ο τεχνικός διευθυντής της κάθετης μονάδας που είχα πάρει το αυτοκίνητο και το πήγαινα, έκανε μια έκθεση στα κεντρικά που έλεγε ότι δεν γνωρίζει ποιό είναι το πρόβλημα, και πως να διορθωθεί. μετά από πολλά μου εκαναν μια πρόταση να πάρουν το αυτοκινητό μου πίσω για 25.300 ( το είχα αγοράσει 27.000) και να πάρω ότι θέλω με αυτά τα λεφτά ή να συμπληρώσω και άλλα.
το δέχτηκα και το πήραν πίσω.
τώρα αν με ρωτήσεις τι απέγινε το αυτοκίνητο που τους έδωσα να σου πω μόνο πως μετά από 15 μέρες το είδα στην έκθεση μεταχειρισμένων να πουλιέται.

antonis7_10
30-07-08, 20:31
Αν είναι να μου κρατήσουν για 55.000 είναι ok. Εγώ φοράω τα γνωστά pirelli run flat ......

spaka
31-07-08, 14:59
Σημερα πηγα το λαστιχο στη BMW και μου ειπαν πως δεν εχουν καμια σχεση αυτοι με τα λαστιχα. Επειτα πηγα σε ενα αντιπρωσωπο τησ Pirelli αφησα το λαστιχο και θα ερθει ειρωγνωμονας της εταιριασ λεει να το ελεγξει. Ολοι τυποι ελαστικα που ειδα οτι προτεινετε ειναι με δεικτη V. Δεν ειναι καπως σκληρα αυτα για το 116? που να τα ζεστανεις. Και αν δε τα ζεστανεις που να πιασουν. Τι λετε?

116sport
01-08-08, 13:31
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.

veliopou
01-08-08, 17:30
Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.στα μπροστινα λαστιχα τα εξωτερικα μερη γινονται slic.εγινε ευθυγραμμιση αλλα δε βρεθηκε καποιο λαθος.στην αντιπροσςπεια μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο επειδη το αυτοκινητο εχει καλα κρατηματα!!!!
τα πρωτα λαστιχα τα εργοστασιακα τα αλλαξα στις 24000 .τωρα ειμαι στις 34000 κ τα λαστιχα ειναι εντελως λεια στην εξωτερικη επιφανεια .παω να τρελαθω.ξερει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω?παντως σε αλλες πρωταρες απο οτι εχω δει τα λαστιχα φαγωνονται ομοιομορφα.
εχω το 116 σπορτ μοντελο 11-2006
ευχαριστω.

φίλε μου δυστηχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν λύνεται.
κατά τη bmw αυτό δεν είναι καν πρόβλημα. άλλαξε τα λάστιχα σου γιατί είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς έτσι, και κάνε κάθε 10.000 χλμ αλλαγή μπρος - πίσω.
σχεδόν όλες η 1 πριν το facelift που είχαν σπορτ ανάρτηση έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. είναι θέμα της γεωμετρίας της ανάρτησης.
τι ελαστικά φορούσε από τη μαμά?

Bmw116isport
01-08-08, 18:47
εγώ έχω το facelift κ έχω το ίδιο πρόβλημα...αλλα εντάξει νόμιζα ότι είναι νορμαλ αλλα τώρα που είδα κ το threat μάλλον δεν είναι έ?ε η αναρτηση θα φταίει οπως είπε ο φίλος πιο πάνω...

116sport
02-08-08, 09:18
κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?

veliopou
02-08-08, 10:45
κατα τελη αυγουστου(πριν αρχισουν οι βροχες) σιγουρα θα τα αλλαξω ,μαλλον μονο τα μπροστινα γιατι τα πισω ειναι σχεδον καινουρια.
ρυθμιση αναρτησησς δε γινεται αναρωτιεμαι ωστε να διορθωθει το προβλημα αυτο η αν αλλαξουμε το καμπερ στην ευθυγραμμιση?

αν πας σε κάποιο καλό μάστορα για ευθυγράμιση, όταν θα ανοίξει το κομπιούτερ θα σε ρωτήσει ποιό μοντέλο είναι. και όταν εννοώ ποιό μοντέλο, αν είναι με την σπορ ανάρτηση, με την κανονική και αν φοράει ζάντες 16 ή 17αρες.
μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις σαν να είχες την κανονική ανάρτηση αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε στο αυτοκίνητο αυτό. εννοώ κρατήματα, οδική συμπεριφορά. Μπορεί να μην αντιμετωπίσεις και κανένα πρόβλημα, μιας και η άλλη η ρύθμιση εργοστασιακή είναι, και να λυθεί το πρόβλημά σου.
εγώ έχω την σπορτ ανάρτηση με 17αρες ζάντες επάνω έχω κάνει μέχρι σήμερα, 15.000 και μέχρι τώρα δεν είναι εμφανές κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
επειδή όμως το είχα στον προηγούμενο άσσο, σε καταλαβαίνω

nassosbmw1
13-08-08, 21:29
στον δικό μου άσσο παρουσιάστηκε το ίδιο φαινόμενο (όχι τόσο έντονο) και το θεώρησα παράξενο...συνήθως εξωτερικό μερος τρώνε κάτι τρακτέρ στα χωριά και μόνο σε πολλές επιτόπιες...:rofl2: τέσπαν πήγα σπανό,έκαναν ευθυγράμμιση μπρος-πισω (!) τη χρέωσαν (κακώς...) και φυσικά όταν ζήτησα αλλαγή στα λάστιχα μπρος-πίσω αρνήθηκαν κατηγορηματικά....απαγορεύεται η αλλαγή μου είπαν ...και πως θα δω αν υπάρχει διαφορά ρε μεγάλε μετά την ευθυγράμμιση; απάντηση: με αλλαγή των ελαστικών με καινούργια...μάλιστα...αυγουστιάτικα να ψάχνω για λάστιχα και σε "παράξενη"διάσταση απλά γιατί "απαγορεύει" την αλλαγή των ελαστικών ο σπανος...οκ παμ παρακάτ'...στο 1ο λαστιχάδικο που βρήκα έκανα την αλλαγή τα πίσω μπρος,έγινε και ταξιδάκι (βαρυφορτώμένος) στη Χαλκιδική,και μέχρι τώρα γράφτηκαν 2500 κμ...τα αποτελέσματα της φθοράς θα τα ανακοινώσω μετά τα 5000 κμ για να έχετε μια καλή εικόνα...

spaka
17-08-08, 13:14
Στο Section των αγγελιων υπαρχει αγγελια μου για τα 2 λαστιχα runflat που μου πέρισσεψαν μετα την αλλαγη μου σε συμβατικα.
Αν τα θελει κανεις για καβατζα...

nassosbmw1
12-01-09, 18:45
...για την ακρίβεια 41480 τηλ. από τη γυναίκα...λάστιχο...φτου! πάω το αμάξι στο βενζινάδικο και,δε φουσκώνει καν! έχει σκιστεί από μέσα και είναι άχρηστο...αρχίζω να ψάχνω σαββατιάτικα για λάστιχα το λοιπόν...τζίφος παντού!!! όλοι με παραγγελία για "ραν φλάτ"....με τα πολλά ρωτώντας φτάνω και στο παλιό μου μάστορα και στο διπλανό λαστιχά...ακολουθεί εξαγωγή τροχού και ...φρίκη! το λάστιχο σκισμένο εσωτερικά του τροχού,και τα μεταλλικά "λινά" να εξέχουν απειλητικά...ευκαιρίας δοθείσης,παρατηρώ το λάστιχο σε σύγκριση με ένα "συμβατικό":σκληρό στα πλαινά (με το βάρος μου όμως υποχωρούσε αισθητά...τι φορτίο θα κρατούσε άραγε στην Ε.Ο. άραγε; )
ακολουθεί διάλογος...:
--μάστορά μου τι κάνουμε;
(τηλεφωνεί)
-τώρα τίποτα...από βδομάδα να παραγγείλω...
--έχω ταξίδι να κάνω όμως...και όπως φαίνεται δεν κινείται κάν...(μου αρέσει που λένε θα αντέξει το ραν φλατ 80-100 κμ...ναι,καλά...δεν άντεξε ούτε 30 χιλιόμετρα λέμε..)
-να βάλουμε 2 μεταχείρω συμβατικά τότε να κάνεις τη δουλειά σου,και να παραγγείλω 4άδα ραν φλατ;(ψάχνει,και βρίσκει 4 CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2 κάπως έτσι...)
--κατάσταση;
-για 1-1,5χρόνο έχεις λάστιχα...
--πέρνα τα να φύγω...(πληρώνω,φεύγω...)

Κύριοι,άλλο αμάξι πήρα...όχι τόσο σε άνεση,μη γελιόμαστε είναι "τάβλα" ακόμα και με τα συμβατικά...αλλά από τιμόνι και αίσθηση είναι αυτό που είναι:άμεσο και κάνει αυτό που του λές..στρίβεις με "όσα" και φρενάρεις ακόμα και οριακά...ABS? χαχαχα! έχω κάνα 2 μέρες να το νιώσω να επεμβαίνει...:clap:
όπως καταλαβαίνετε η επόμενη κίνηση είναι μια ρεζέρβα (αν βρώ στενή) ή κιτάκι και τέλος με το μύθο των ραν φλατ...:friday::woowoo:
και επειδή :useless: επισυνάπτω το ελαστικό...

sdrala
13-01-09, 08:41
φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.

nassosbmw1
13-01-09, 17:47
φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.

Αδερφέ και γω χαίρομαι,άλλωστε μια επιφύλαξη κρατάμε πάντα όλοι για το αρνητικό,ευτυχώς δεν υπήρξε (πάλι καλά) καμιά ταλαιπωρία πέραν της κλασσικής"ψαχτικής",που έτσι κι αλλιώς την κάνω όταν ψάχνω λάστιχα ή ότιδήποτε αναλώσιμο και ακριβό γενικώς...απλά ήταν ευκολία για τη κυρά η απροβλημάτιστη κυκλοφορία αν έσκαγε λάστιχο...Βέβαια κατερρίφθη πανηγυρικά ο μύθος (χμ, ψέμα ταιριάζει καλύτερα...) των "ραν φλατ"...πιθανότατα την υποτιθέμενη ευκολία και ασφάλεια στην προσφέρει όταν είναι καινούργιο το λάστιχο,διότι αν είναι πολυκαιρισμένο έχει την ίδια τύχη με τα απλά...προς το παρόν ας βελτιωθεί η τεχνολογία αυτή από τις εταιρείες,όχι από τη τσέπη μου,και..βλέπουμε...η τεχνολογία των "ραν φλατ" αυτή τη στιγμή εξυπηρετεί μόνον το ασθενές φύλο ή κάποιους που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με το αμάξι πέραν της μετακίνησης,πρόθυμοι να πληρώσουν το όποιο κόστος των διαφόρων τέτοιων ευκολιών...από μένα τέλειωσαν προς το παρόν και η παραδοσιακή μέθοδος επανέρχεται...:hello:

υγ. Άντε να μου τύχαινε νύχτα φορτωμένος στην Ε.Ο....εδώ 30κμ έκανε και αχρηστεύτηκε με μηδέν φορτίο... μονο τον οδηγό...:thumbsdow

nassosbmw1
14-01-09, 18:43
Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...:icon18:

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)

nikos_E34
14-01-09, 18:54
κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...

nassosbmw1
14-01-09, 20:25
κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...

Και μένα δεν με πείθει...θα ψαχτώ για ρεζέρβα βασικά...έχω γρύλλο/σταυρό και θα λήξει το θέμα εκεί...

E46 POWER
15-01-09, 02:27
Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...:icon18:

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)


το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ

nassosbmw1
17-01-09, 02:38
το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ

Αδερφέ πιστεύω είναι ακόμα πιο χαζό μην πω άρρωστο να το κουκουλώνω τις κρύες νύχτες και στις βροχές και να κάθομαι σπίτι ...το αμάξι πέρα από απόλαυση είναι εργαλείο/μέσο μεταφοράς και βασικά πρέπει και να σε εξυπηρετεί...και κανένα κολαράκι δεν γυρνάει αν δε θέλεις ή αν δε ξέρεις...:search:

spaka
19-01-09, 18:55
Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.

nassosbmw1
20-01-09, 18:56
Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.

Αδερφέ τη δική σου περίπτωση τη θυμαμαι...απλά δε περίμενα να αποδειχτούν τόσο τραγικό ψέμα...και άντε και σε αφήνει μες στην πόλη...στην Ε.Ο. τι κάνεις; απλά τίποτα...εγώ δεν ασχολήθηκα με εγγύηση διότι τα λάστιχα είχαν 40+χιλάδες χιλόμετρα οπότε θα ήταν μάλλον χάσιμο χρόνου να αναζητώ εγγυήσεις...(αν και σε όλη τη ζωή του το ελαστικό θα πρέπει να έχει την ίδια συμπεριφορά με το καινούργιο-ειδικά τα runflat...) και μέχρι να το λύσουν το θέμα,θααααα μείνω λίγο καιρό με τα συμβατικά...:boink:

mcecl1
20-01-09, 20:09
Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?

veliopou
21-01-09, 09:32
Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?

αν τα κρατήσεις και άλλο χωρίς αλλαγή σε 10.000 χλμ θα δεις πίσω λάστιχα σίγουρα.
εγώ τα αλλάζω μπρος πίσω κάθε 10.000 χλμ για να προλάβω τέτοιες καταστάσεις. και ποτέ διαγωνίως

spaka
22-01-09, 20:44
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

TAZ118!
22-01-09, 21:13
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

Συμφωνω.Αυξανεις την προσφυση πισω αλλα την μειωνεις μπροστα...Κακος συνδυασμος...
Νομιζα το ζητουμενο στις BMW ηταν να μειωνουμε την προσφυση πισω...

veliopou
23-01-09, 10:28
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

αν το κάνεις κάθε 10.000 χλμ τα λάστιχα τρώγονται ομοιόμορφα και πάντα έχουν πέλμα μέχρι το τέλος ζωής τους.
αν τα αφήσεις 35.000 χλμ τα πίσω σίγουρα μετά δεν μπορείς να τα βάλεις μπροστά. οπότε πας για αλλαγή 2 ελαστικών για πίσω και μένεις με τα μπροστινά σε μια έτσι και έτσι κατάσταση.
εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό να έχω 2 καινούργια και 2 μεταχειρισμένα πάνω στο αμάξι.
κάνω την αλλαγή κάθε 10.000 για να έχω ομοιόμορφη φθορά και όταν φτάσουν σε σημείο να να θέλουν αλλαγή αλλάζω και τα 4 μαζί

TEO
23-01-09, 10:31
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΣ RUNFLAT ΜΟΝΟ GOODYEAR

nchatzi
23-01-09, 13:29
Έχω το 116 με runflat και πραγματικά έχω κουραστεί από το "κοπάνημα" και σκάφτομαι να τα αλλάξω. Τα λάστιχα έχουν 11000km και με τον τρέχοντα ρυθμό που κάνω χιλιόμετρα θα χρειαστώ ακόμα 1-1,5 χρόνο μέχρι να τα αλλάξω. Το αμάξι το βλέπω να γίνεται κουδουνίστρα μέχρι τότε...

Ερώτηση: Παίζει να μου δώσει $$$ λαστιχάς για τα runflat που έχω ή με τίποτα???

nassosbmw1
25-01-09, 10:59
φίλε δε ξέρω αν οι λαστιχάδες δινουν λεφτά ή κάνουν καλύτερη τιμή σε καινούργια...ρωτάς και βλέπεις...αν αξίζουν (και έχεις χώρο) τα κρατάς...:ylsuper:

M3 LOVER
01-04-09, 00:57
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?

σωστός! εγώ πάντως δεν το κάνω. προτιμώ να φεύγει ο κώλος παρα τα μούτρα... εξάλλου πισωκίνητο έχεις, έχεις συνηθίσει να μαζεύεις τον κώλο...

M3 LOVER
01-04-09, 01:02
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΣ RUNFLAT ΜΟΝΟ GOODYEAR

Kατά την γνώμη μου κανεις λάθος! είχε το δικό μου τα runflat τις Goodyear όταν το αγόρασα. αλλα δεν μου άρεσαν.Κυρίως δεν ζεσταινόντουσαν εύκολα, και ειδικά τα Goodyear δεν δουλεύουν καθόλου καλά κρύα. και επιβεβαιώθηκα όταν έβαλα τα run-flat τις Michelin. καμια σχέση.

nassosbmw1
02-04-09, 20:11
σωστός! εγώ πάντως δεν το κάνω. προτιμώ να φεύγει ο κώλος παρα τα μούτρα... εξάλλου πισωκίνητο έχεις, έχεις συνηθίσει να μαζεύεις τον κώλο...

αν το κάνεις επίτηδες να διώχνει οκ αλλά αν είσαι ξένοιαστος και "σβουρίξεις"έχεις τον αμάζευτο...σε μακραααας διαρκείας κουβέντα με λαστιχάδες όλοι συμφωνούν πως αν έχεις περιορισμένα οικονομικά βάζεις καινούργια λάστιχα ΠΙΣΩ μιλώντας για φυσιολογική χρήση και μετακίνηση από το σημείο Α στο Β τώρα για άλλα κόλπα...αλλάζει το πράμα...:yippee:

Nick_compact
02-04-09, 20:18
Tα καινούρια ελαστικά πάνε πάντα μπροστά πατριώτη. Με τον εμπρός άξονα φρενάρεις και στρίβεις, και όταν κινείσαι φυσιολογικά, είναι πιο σημαντικό να έχεις αυτά τα 2 αν σου τύχει κάτι, παρά να μην υπερστρέψει, που δεν πρόκειται αν δεν το προκαλέσεις. Δε μας νοιάζει τι λένε οι λαστιχάδες αλλά τι λένε οι εταιρίες κατασκευής ελαστικών, και η εμπειρία μας.

nassosbmw1
02-04-09, 20:59
Tα καινούρια ελαστικά πάνε πάντα μπροστά πατριώτη. Με τον εμπρός άξονα φρενάρεις και στρίβεις, και όταν κινείσαι φυσιολογικά, είναι πιο σημαντικό να έχεις αυτά τα 2 αν σου τύχει κάτι, παρά να μην υπερστρέψει, που δεν πρόκειται αν δεν το προκαλέσεις. Δε μας νοιάζει τι λένε οι λαστιχάδες αλλά τι λένε οι εταιρίες κατασκευής ελαστικών, και η εμπειρία μας.

Πατρίδα,μπες στον κόπο και ρίξε ένα μέηλ στη μισλέν...να δεις τι θα σου πουν...:hello:

υγ. και γω δεν άκουσα τους λαστιχάδες...αλλά τον κατασκευαστή ελαστικού....;)

tasosbmwe30
02-04-09, 21:03
Tα καινούρια ελαστικά πάνε πάντα μπροστά πατριώτη. Με τον εμπρός άξονα φρενάρεις και στρίβεις, και όταν κινείσαι φυσιολογικά, είναι πιο σημαντικό να έχεις αυτά τα 2 αν σου τύχει κάτι, παρά να μην υπερστρέψει, που δεν πρόκειται αν δεν το προκαλέσεις. Δε μας νοιάζει τι λένε οι λαστιχάδες αλλά τι λένε οι εταιρίες κατασκευής ελαστικών, και η εμπειρία μας.


+1000000000000

Mην ακουτε τους λαστιχαδες.......ο καθενας τα λεει "διαφορετικα".....


Υ.Γ αυτο το post θα πρεπει να μπει καπου "κεντρικα" .... για να το βλεπουν ολοι....!!!

nassosbmw1
02-04-09, 21:11
+1000000000000

Mην ακουτε τους λαστιχαδες.......ο καθενας τα λεει "διαφορετικα".....


Υ.Γ αυτο το post θα πρεπει να μπει καπου "κεντρικα" .... για να το βλεπουν ολοι....!!!


Για ρίχτε μια ματιά εδώ ....

http://www.michelin.gr/greece/front/document.DocumentRepositoryServlet?codeDocument=82 91&codeRepository=GREECE&codeRubrique=Safety


κι εδώ: (έχει και βιντεάκι για τους άπιστους...)

http://www.bfgoodrichtires.com/bfgapp/experts/index.jsp
:scratchch

tasosbmwe30
02-04-09, 21:51
1)Αλλο στη "θεωρια"(λαστιχαδες) και αλλο στην "πραξη"(προσωπικες εμπειριες).......

2)και αλλο ενα "καλοφτιαγμενο" video και αλλο το πως συμβαινουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα.......


Υ.Γ αν ηταν να "ψαρωνουμε" με τετοια.......θα "εφτιαχνα" κι εγω ενα βιντεακι με bmw να "πετανε κ@λο"....και θα παροτρυνα ολους να αγορασουν μπροστινοκινητο...γιατι τα bmw ειναι "σκοτωστρες".......(ακραιο λιγο το παραδειγμα...αλλα "αγανακτω" με αυτα που ακουω).....!!!

nassosbmw1
02-04-09, 23:46
1)Αλλο στη "θεωρια"(λαστιχαδες) και αλλο στην "πραξη"(προσωπικες εμπειριες).......

2)και αλλο ενα "καλοφτιαγμενο" video και αλλο το πως συμβαινουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα.......


Υ.Γ αν ηταν να "ψαρωνουμε" με τετοια.......θα "εφτιαχνα" κι εγω ενα βιντεακι με bmw να "πετανε κ@λο"....και θα παροτρυνα ολους να αγορασουν μπροστινοκινητο...γιατι τα bmw ειναι "σκοτωστρες".......(ακραιο λιγο το παραδειγμα...αλλα "αγανακτω" με αυτα που ακουω).....!!!

Αδερφέ δε προσπαθώ να γεμίσω το μυαλό κανενός με ό,τι ακούω..(είμαι εκ φύσεως δύσπιστος),αλλά μπες στον κόπο να διαβάσεις τι προτείνει η Michelin και όχι οι λαστιχάδες...κι αν νομίζεις πως είναι στημένο το βίντεο προσπάθησε να το κάνεις πράξη τη μια με καινούργια λάστιχα πίσω και την άλλη με φθαρμένα...σε αμάξι με οποιαδήποτε κίνηση...ακόμα και 4χ4!...κι έλα πες μου μετά.:hello:

bimmer-corfu
03-04-09, 07:06
Δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση σας. Εξαρτάτε τι θελει να κάνει κανείς, το οδηγικό του στυλ...

nassosbmw1
03-04-09, 08:34
Δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση σας. Εξαρτάτε τι θελει να κάνει κανείς, το οδηγικό του στυλ...

Από τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης...αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών αγοράζει ένα αυτοκίνητο για να καλύψει κάποιες ανάγκες μετακίνησης,και όχι να σβουρίζει στις πλατείες...μιλάω για μια νορμάλ χρήση αυτ/του ανεξαρτήτως κίνησης τροχών!Αν για κάποιο λόγο είσαι αναγκασμένος να αλλάξεις 2 μόνο λάστιχα,τα καινούργια πάνε πίσω,και δεν το λένε μόνο οι λαστιχάδες,αλλά και οι εταιρείες ελαστικών!ε,δε μπορεί να λένε ό,τι νάναι! και άντε πες βρέχει ,είσαι με το αμάξι σου φορτωμένος και με 2 καινουργια λάστιχα μόνο μπροστά...ένας απλός οδηγός/χρήστης πόσο θα αντέξει να πηγαίνει με ανάποδα;Και δε θέλω να σκεφτώ Lada στη βροχή με τελειωμένα πισω λάστιχα και κάνα μπάρμπα στο τιμόνι....τι ανάποδο θα προλάβει άραγε...;)

M3 LOVER
03-04-09, 23:07
Από τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης...αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών αγοράζει ένα αυτοκίνητο για να καλύψει κάποιες ανάγκες μετακίνησης,και όχι να σβουρίζει στις πλατείες...μιλάω για μια νορμάλ χρήση αυτ/του ανεξαρτήτως κίνησης τροχών!Αν για κάποιο λόγο είσαι αναγκασμένος να αλλάξεις 2 μόνο λάστιχα,τα καινούργια πάνε πίσω,και δεν το λένε μόνο οι λαστιχάδες,αλλά και οι εταιρείες ελαστικών!ε,δε μπορεί να λένε ό,τι νάναι! και άντε πες βρέχει ,είσαι με το αμάξι σου φορτωμένος και με 2 καινουργια λάστιχα μόνο μπροστά...ένας απλός οδηγός/χρήστης πόσο θα αντέξει να πηγαίνει με ανάποδα;Και δε θέλω να σκεφτώ Lada στη βροχή με τελειωμένα πισω λάστιχα και κάνα μπάρμπα στο τιμόνι....τι ανάποδο θα προλάβει άραγε...;)

Για αυτόν ακριβώς το λόγο έχεις και ESP και όλα τα παρόμοια συστήματα ευστάθειας. Oπότε και να σε πιάσει στο ξαφνικό μια υπερστροφή, μέχρι να καταλάβεις τι έγινε θα έχει μαζευτεί μονο του...
Kαι όσο για το που να έχεις τα καλά λάστιχα, εγώ σου μιλάω εκ πείρας (για πισωκινιτο) πως πρέπει να τα έχεις μπροστά. Εσύ φυσικά έχεις το δικαίωμα να τα βάλεις όπου θέλεις...αλλα δεν χάνεις να το δοκιμάσεις.

jimmys199
04-04-09, 02:47
Από τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης...αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών αγοράζει ένα αυτοκίνητο για να καλύψει κάποιες ανάγκες μετακίνησης,και όχι να σβουρίζει στις πλατείες...μιλάω για μια νορμάλ χρήση αυτ/του ανεξαρτήτως κίνησης τροχών!Αν για κάποιο λόγο είσαι αναγκασμένος να αλλάξεις 2 μόνο λάστιχα,τα καινούργια πάνε πίσω,και δεν το λένε μόνο οι λαστιχάδες,αλλά και οι εταιρείες ελαστικών!ε,δε μπορεί να λένε ό,τι νάναι! και άντε πες βρέχει ,είσαι με το αμάξι σου φορτωμένος και με 2 καινουργια λάστιχα μόνο μπροστά...ένας απλός οδηγός/χρήστης πόσο θα αντέξει να πηγαίνει με ανάποδα;Και δε θέλω να σκεφτώ Lada στη βροχή με τελειωμένα πισω λάστιχα και κάνα μπάρμπα στο τιμόνι....τι ανάποδο θα προλάβει άραγε...;)

φιλε μου το να μη σου πεταξει κωλο μπορεις να το ελεγξεις καπως, χωρις να το ζοριζεις σε στροφες κτλ, σ ενα επειγον φρεναρισμα ομως ή κατι παρομοιο δε θα σε σωσουν τα πισω καινουρια λαστιχα αλλα τα μπροστα....

nassosbmw1
13-04-09, 08:13
φιλε μου το να μη σου πεταξει κωλο μπορεις να το ελεγξεις καπως, χωρις να το ζοριζεις σε στροφες κτλ, σ ενα επειγον φρεναρισμα ομως ή κατι παρομοιο δε θα σε σωσουν τα πισω καινουρια λαστιχα αλλα τα μπροστα....

Έχεις σκεφτεί ποτέ πόσες φορές θα χρησιμοποιήσεις τα φρένα σου;Πόσες φορές θα φρενάρεις απότομα;Εδώ μιλάμε για καθημερινή χρήση και όχι αν θα χρειαστεί να φρενάρεις απότομα! Και οκ δε πιστεύεις κανένα...γιαα δοκίμασε με φθαρμένα πίσω λάστιχα να φρενάρεις με 50 κμ πάνω σε στροφή ή σε κατηφόρα και στροφή...απλά δοκίμασέ το...

oldcarskickass
18-09-09, 21:51
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.

Και σε εμένα το ίδιο συνέβη (στον προηγούμενο ιδιοκτήτη βέβαια).

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


Λοιπόν ΟΥΤΕ εγώ θα βάλω RYN FLAT και δε χρειάζεται να πω τους λόγους.

Επίσης οι μάρκες που ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ είναι Pirelli και Dunlop, ΌΠΟΤΕ τις φόρεσα μετά από 2 μήνες ξαναέβαλα άλλα λάστιχα. Και μιλάω για ελαφρύτερο αμάξι (Ε30).

Είμαι ανάμεσα στα Primacy Hp, τα Vredestein Quatrac 3 και τα Conti Sport Contact 3.

Θα προτιμούσα All weather λάστιχα και όχι ΜΟΝΟ θερινά, και οι λόγοι έχουν να κάνουν με το που οδηγάω το χειμώνα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω; Από κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ!

ΥΓ: αν ο δημιουργός θεωρεί ότι χαλάω το νήμα ας μου το πει ώστε να κάνω μια παράκληση για το διαχωρισμό του.

scania124
18-09-09, 23:31
sport contact 3......πολυ καλο λαστιχο,βεβαια εγω ειχα προβλημα με τα πισω που ειναι 255.ρωτα τον χρηστο θα σου πει για το προβλημα.στο προηγουμενο αυτοκινητο ειχα λιωσει 2 τετραδες sport contact 2

topmar
19-09-09, 00:13
Και σε εμένα το ίδιο συνέβη (στον προηγούμενο ιδιοκτήτη βέβαια).

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


Λοιπόν ΟΥΤΕ εγώ θα βάλω RYN FLAT και δε χρειάζεται να πω τους λόγους.

Επίσης οι μάρκες που ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ είναι Pirelli και Dunlop, ΌΠΟΤΕ τις φόρεσα μετά από 2 μήνες ξαναέβαλα άλλα λάστιχα. Και μιλάω για ελαφρύτερο αμάξι (Ε30).

Είμαι ανάμεσα στα Primacy Hp, τα Vredestein Quatrac 3 και τα Conti Sport Contact 3.

Θα προτιμούσα All weather λάστιχα και όχι ΜΟΝΟ θερινά, και οι λόγοι έχουν να κάνουν με το που οδηγάω το χειμώνα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω; Από κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ!

ΥΓ: αν ο δημιουργός θεωρεί ότι χαλάω το νήμα ας μου το πει ώστε να κάνω μια παράκληση για το διαχωρισμό του.

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω ποια Pirelli είχες αλλά τα P-Zero Nero έχουν καλές κριτικές στα τεστ περιοδικών εδώ στα ξένα, οι δε 3-4 φίλοι με BMW & χρήστες των συγκεκριμένων ελαστικών είναι πολύ ικανοποιημένοι.....κι εγώ αυτά πήρα, σε απλά (όχι RFT).

Για τα Vredestein Quatrac 3, θα σου πω ένα: ούτε δωρεάν να σου τα δώσουν να μην τα βάλεις, τα δοκίμασα το χειμώνα που μας πέρασε και εκτός του ότι στο χιόνι ήταν κάτω του μετρίου, στο στεγνό δρόμο λίγο έλειψε να βγω εκτός δρόμου με κάμποσα χιλιόμετρα, σε στροφή την οποία πήρα - από συνήθεια - με τα ίδια χιλιόμετρα με τα καλοκαιρινά Conti PC2 και το αμάξι απλά έφυγε με τα 4 παρακαλώ, μυρίζοντας παντού καμμένο ελαστικό!!! Απαράδεκτο για μένα, σημείωσε δε πως τα παραπάνω συνέβησαν σε Γερμανική άσφαλτο, με ότι αυτό σημαίνει....

Τα άλλαξα την επόμενη ημέρα, είχα 1800ΚΜ με αυτά και ποτέ ξανά!!

TAZ118!
19-09-09, 00:40
Bridgestone Potenza RE050A....Εξαιρετικο λαστιχο...Τα φοραω στον Ασσο και
ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Ghost_
19-09-09, 02:46
Παιδιά κι εγώ πρόσφατα έβαλα το TOYO T1R κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι και λίγο ντριφτάδικο λάστιχο...!!

m-power_01
19-09-09, 04:30
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


.

Αυτη η φθορα Λευτερη μπορει να ειναι και απο αυξημενη συγκλιση! Ελεγξε και αυτο!

m-power_01
19-09-09, 04:31
Παιδιά κι εγώ πρόσφατα έβαλα το TOYO T1R κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι και λίγο ντριφτάδικο λάστιχο...!!

Πως το εννοεις driftadiko??? Αν και εχω καταληξει στην επομενη επιλογη μου...Για πες να εχω υποψιν

oldcarskickass
19-09-09, 09:29
sport contact 3......πολυ καλο λαστιχο,βεβαια εγω ειχα προβλημα με τα πισω που ειναι 255.ρωτα τον χρηστο θα σου πει για το προβλημα.στο προηγουμενο αυτοκινητο ειχα λιωσει 2 τετραδες sport contact 2


Ναι κάτι είχε αναφέρει παλιότερα. Αυτά μου πρότεινε και αυτός πάντως, ίσως ήταν σε καμιά παρτίδα, ή στη διάσταση σου.
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω ποια Pirelli είχες αλλά τα P-Zero Nero έχουν καλές κριτικές στα τεστ περιοδικών εδώ στα ξένα, οι δε 3-4 φίλοι με BMW & χρήστες των συγκεκριμένων ελαστικών είναι πολύ ικανοποιημένοι.....κι εγώ αυτά πήρα, σε απλά (όχι RFT).

Για τα Vredestein Quatrac 3, θα σου πω ένα: ούτε δωρεάν να σου τα δώσουν να μην τα βάλεις, τα δοκίμασα το χειμώνα που μας πέρασε και εκτός του ότι στο χιόνι ήταν κάτω του μετρίου, στο στεγνό δρόμο λίγο έλειψε να βγω εκτός δρόμου με κάμποσα χιλιόμετρα, σε στροφή την οποία πήρα - από συνήθεια - με τα ίδια χιλιόμετρα με τα καλοκαιρινά Conti PC2 και το αμάξι απλά έφυγε με τα 4 παρακαλώ, μυρίζοντας παντού καμμένο ελαστικό!!! Απαράδεκτο για μένα, σημείωσε δε πως τα παραπάνω συνέβησαν σε Γερμανική άσφαλτο, με ότι αυτό σημαίνει....

Τα άλλαξα την επόμενη ημέρα, είχα 1800ΚΜ με αυτά και ποτέ ξανά!!

Εκτός τα Vredestein λοιπόν, ξανά στο παιχνίδι τα Pirelli, μετά από κάποια reviews που διάβασα και εγώ.

Εννοείται ΟΧΙ Run Flat.
Bridgestone Potenza RE050A....Εξαιρετικο λαστιχο...Τα φοραω στον Ασσο και
ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Είναι στα υπόψην.

Παιδιά κι εγώ πρόσφατα έβαλα το TOYO T1R κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι και λίγο ντριφτάδικο λάστιχο...!!

T1R έχω στο Ε30, δε μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι θα βγάλουν ΠΟΛΛΑ χλμ.

ΑΥτό είναι το ζητούμενο από το συγκεκριμένο σετ, πολλά χλμ, γιατί φεύγω φαντάρος μάλλον το Νοέμβριο.
Αυτη η φθορα Λευτερη μπορει να ειναι και απο αυξημενη συγκλιση! Ελεγξε και αυτο!

Σύγκλιση πίσω;;;;;;;

Τσ τσ τσ, φλώρικα πράματα, θα αλλάξει γρήγορα.-

giannis 116
19-09-09, 10:50
Κι εμενα τα Conti Sport Contact 2 που φοραω στον ασσο εδω και 2 χρονια με 35k χιλιομετρα περιπου, εχουν σημειωσει αρκετη φθορα στα πλαινα ειδικα τα μπροστα που εχουν διασταση 205/50/17. Δυστυχως δε μπορω να αλλαξω τα μπρος-πισω γιατι τα πισω εχουν αλλη διασταση 225/45/17. Παντως γενικα πολυ καλα λαστιχα, εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος.

m-power_01
19-09-09, 12:06
Σύγκλιση πίσω;;;;;;;

Τσ τσ τσ, φλώρικα πράματα, θα αλλάξει γρήγορα.-

Ναι, ναι παιζει και αυτο!!!

Ghost_
19-09-09, 17:22
Εννοώ ότι αν κάνεις drift έχεις την αίσθηση ότι είναι αρκετά ελεγχόμενο χωρίς απλά να φεύγει ο κώλος και να πηγαίνει όπου να ναι... Τώρα αυτό για τα χιλιόμετρα το έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω θα δείξει....!

Πάντως γενικότερα παιδιά θα ακούσεις διάφορες απόψεις για ένα ελαστικό...Γιατί και το καλύτερο ελαστικό του κόσμου να υπήρχε πάντα θα βρεθεί κάποιος ώστε να του βρει ένα μειονέκτημα...Αυτό που κάνω εγώ αφού έχω κατασταλάξει στο budget που διατίθεμαι να δώσω είναι να δω ποια ελαστικά είναι στην τιμή που διατίθεμαι να πληρώσω και μετά μπαίνω σε site που δοκιμάζουν ελαστικά και βλέπω τη βαθμολογία και συνήθως επιλέγω αυτό που έχει το καλύτερο value for money...Το ίδιο έκανα και με αυτά που φοράω τώρα(βέβαια εδώ χρησιμοποίησα την προσφορά της ΕΚΟ) αλλά μέχρι στιγμής 2 μήνες περίπου τα έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

sakkunen
20-09-09, 11:50
Είμαι ανάμεσα στα Primacy Hp, τα Vredestein Quatrac 3 και τα Conti Sport Contact 3.

Θα προτιμούσα All weather λάστιχα και όχι ΜΟΝΟ θερινά, και οι λόγοι έχουν να κάνουν με το που οδηγάω το χειμώνα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω; Από κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ!

ΥΓ: αν ο δημιουργός θεωρεί ότι χαλάω το νήμα ας μου το πει ώστε να κάνω μια παράκληση για το διαχωρισμό του.

Πέ μας την διάσταση της ζάντας.

oldcarskickass
20-09-09, 14:41
Πέ μας την διάσταση της ζάντας.

R16 7J.

Και η διάσταση που δίνει το εργοστάσιο είναι

195/55*/16
και 205/55*/16

*ναι είναι το ίδιο προφίλ και για το 195 και για το 205.

topmar
20-09-09, 15:30
R16 7J.

Και η διάσταση που δίνει το εργοστάσιο είναι

195/55*/16
και 205/55*/16

*ναι είναι το ίδιο προφίλ και για το 195 και για το 205.

Σε αυτή τη διάσταση εγώ είχα τα Conti Premium Contact 2 και ήταν πολύ καλά, νομίζω υπερβολή να περάσεις στα Sport Contact......

oldcarskickass
20-09-09, 17:01
Σε αυτή τη διάσταση εγώ είχα τα Conti Premium Contact 2 και ήταν πολύ καλά, νομίζω υπερβολή να περάσεις στα Sport Contact......



Από ποια έννοια το χαρακτηρίζεις υπερβολή; Έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή;


Αυτή την περίοδο σχεδόν το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η χιλιομετρική τους αντοχή.

Εσένα πόσα χλμ σου έβγαλαν πάνω κάτω, θυμάσαι;

topmar
20-09-09, 17:07
Από ποια έννοια το χαρακτηρίζεις υπερβολή; Έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή;


Αυτή την περίοδο σχεδόν το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η χιλιομετρική τους αντοχή.

Εσένα πόσα χλμ σου έβγαλαν πάνω κάτω, θυμάσαι;

Τεμέτερον (εάν κατάλαβα καλά από την υπογραφή σου) τα εν λόγω ελαστικά τα είχα επί 18000ΚΜ περίπου και είχαν χάσει περίπου 2mm, αρκετά καλά ήταν.

H υπερβολή έγκειται στο γεγονός πως η σειρά Sport Contact είναι για μεγάλες ιπποδυνάμεις.....δεν ξέρω σε τι αμάξι πας να τα βάλεις αλλά έως 177ΗΡ (το δικό μου) δούλευαν μια χαρά (205/55/R16 91V)....

oldcarskickass
20-09-09, 17:12
Καλά κατάλαβες!:+1:

163 το δικό μου. Μ47.

Ωραία! Και διαφορά στην τιμή να μην υπάρχει αν τα Premium σε καλύπτουν εμένα πιστεύω θα είναι οκ.

2mm είναι οκ για 18.000χλμ και ειδικά για τα σμυριδόπανα της Γερμανίας. Χοντρά χοντρά δλδ 40+ χιλ χλμ θα βγάλουν Ελλάδα (χωρίς να έχουν φαγωθεί απλά θα είναι σα πετσιά).

Ωραία, και εγώ προς τα Conti έκλινα.

ΕDIT: αν επιτρέπεται η μετέπειτα τοποθέτηση bixenon πόσο κόστισε; Αν υπάρχει θέμα στείλε πμ.

topmar
20-09-09, 17:20
Καλά κατάλαβες!:+1:

163 το δικό μου. Μ47.

Ωραία! Και διαφορά στην τιμή να μην υπάρχει αν τα Premium σε καλύπτουν εμένα πιστεύω θα είναι οκ.

2mm είναι οκ για 18.000χλμ και ειδικά για τα σμυριδόπανα της Γερμανίας. Χοντρά χοντρά δλδ 40+ χιλ χλμ θα βγάλουν Ελλάδα (χωρίς να έχουν φαγωθεί απλά θα είναι σα πετσιά).

Ωραία, και εγώ προς τα Conti έκλινα.

ΕDIT: αν επιτρέπεται η μετέπειτα τοποθέτηση bixenon πόσο κόστισε; Αν υπάρχει θέμα στείλε πμ.

Α λέω σε σα Ποντιακά?? :jester:

Λοιπόν, υπάρχει το έτοιμο retrofit kit (Part number: 63 13 0 395 396) και κόστισε η αγορά και τοποθέτησή του 1750€ (σε μένα, η κανονική τιμή είναι 2350€ ) εδώ στη Γερμανία.

Go for the Conti τότε....δεν θέλω να σε παρασύρω βέβαια, την εμπειρία μου σου είπα από τους Γερμανικούς δρόμους.

George s
05-02-10, 20:41
Geia sas paidia kai apo mena
eimai neo melos kai tha eithela kai ego tin gnomi sas.
exo to yperoxo 116 5d kai thelo amesa elastika.
Exi ( ran flat) den ta exo alazi pote ti na tou balo?
Thelo kai ligo poi fardia akoma
Apo tin antiprosopeia pou to peira stin CYPRUS Limassol city
fopai EMPROS 205/50/17 PISO 225/45/17
Yparxei syndiasmos ligo poi fardys xoreis na allazoume to stisimo tou?
Eyxaristo, perimeno tin gnomi sas

giannis 116
06-02-10, 04:41
Γεια σου φιλε απο Κυπρο. Για τα λαστιχα που ρωτας σου προτεινω να βαλεις τα Continental Sport Contact 2 ή 3. Εχουμε ακριβως τις ιδιες διαστασεις και εγω οταν αλλαξα τα μαμα rft εβαλα αυτα τα συμβατικα λαστιχα και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Πρεπει να αγορασεις και κιτ επισκευης ομως για περιπτωση κλαταρισματος.

George s
06-02-10, 17:35
Levedes mou sas xaireto, exw thesi ena erwtima kai tha eithela tin boithia sas.
Exw to katapliktiko 116 5d kai thelo amesa lastixa. exei mama ( ran flat).
Ti na balo?
Thelo kai ligo poi fardya
Apo tin antiprosopoia CYPRYS Limassol city einai deziotimino
kai foraei 205/50/17 & 225/45/17.
Yparxei sundiasmos ligo poi fardys xwreis na allazoume tipota apo to epitrepto?

giannis 116
06-02-10, 17:42
Βασικα για να αλλαξεις πλατος στο πελμα και να βαλεις πιο φαρδια δε ξερω αν γινεται με αυτες τις ζαντες που εχεις. Σιγουρα η εμπρος δε παιρνει πιο φαρδυ λαστιχο, ειναι πιο στενη απ την πισω. Τωρα γιατι να τ αλλαξεις, μια χαρα διαστασεις ειναι, ομορφες ασε οτι μετα θα ναι υπερβολη. Για λαστιχα δες το ποστ μου πιο πανω ποια προτεινω εγω.

George s
06-02-10, 17:43
Kai egw geia ta symbatika lastixa skeftomai,alla den eimai sugouros
ta ran flat einai poly sklura.
Einai kai poi ukonomika ta symbatika.

giannis 116
06-02-10, 17:48
Ακριβως οπως τα λες... Ετσι ειναι τα συμβατικα ειναι πιο φτηνα και πιο μαλακα.
Βασικα κατι ασχετο με τα λαστιχα, αν γινεται γραφε με Ελληνικα, ειναι κανονας του φορουμ, θα στο πουν και αλλοι αν γραφεις με greeklish...

George s
06-02-10, 17:55
Thanks file mou, exo parei prosfores kai i kaliterei einai 480 eur continental.
Lew na ta fwreso mesa stin bdomada.

George s
06-02-10, 17:59
Δεν το ηξερα ευχαριστω για τιν πληποφορια

giannis 116
06-02-10, 18:02
480€ ειναι πολυ καλη τιμη. Για ποια Κοντι λες τα Σπορ Κοντακτ 2 ή 3?..
Φαντασου ειχα βαλει τα 2 πριν 2-3 χρονια εδω στην Αθηνα 520€ και ηταν η καλυτερη τιμη που μπορεσα να βρω και ειχα φαει ολη την Αττικη σχεδον να παιρνω προσφορες...
Ειναι η διαφορα στη φορολογια που φαινεται...

George s
13-02-10, 12:14
480EUR Ta βρεικα sport condukat two και ελενχζα τιν βδομαδα παραγωγεις, ειναι 10 τος/ του2009

Alf_116i
19-02-10, 16:34
Σήμερα άλλαξα τα ελαστικά του άσσου μετά από πολύ σκέψη. Τελικά έβαλα συμβατικά λάστιχα παρότι υποστηριχτής μέχρι πρότινος των ρανφλατ για λόγους ασφάλειας. Αλλά προχτές καθώς γύριζα από Αθήνα στην Χαλκίδα μου ανάβει ειδοποίηση μετά ακριβώς από τα διόδια των αφιδνών. Δεν ανέπτυξα ταχύτητα και σταμάτησα σοτ βενζινάδικο στα μακντοναλντς να προσθέσω αέρα ακι να συνεχίσω μέχρι την Χαλκίδα.
Έλα μου ντε μου δεν έπαιρνε λίμπρα. Δεν κράταγε καθόλου. Παρατήρησα από την εσωτερική πλάγια πλευρά κάτι συρματάκια και βάζοντας το χέρι μου καταλάβαινα τον αέρα που έβγαινε από το λάστιχο.
Τελικά συνέχισα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο προς Χαλκίδα. Η ταχήτητά μοτ δεν ανέβηκε από τα 60 χλμ/ώρα( και όχι 80 που λένε οι προδιαγραφές) και η απόσταση που διένυσα ήταν 40 χλμ (και όχι 200 των προδιαγραφών). Τον λάστιχο έκανε έντονο θόρυβο αλλά κράταγε το αυτοκίνητο το οποίο εξακολουθούσε να είναι σταθερό.
Τελικά όμως στράβωσε η ζάντα. Πόσο θα στράβωνε αν πήγαινα 200 χλμ με 80χλμ/ώρα?
Έβαλα τελικά συμβατικά τα οποία εκτός του ότι είναι πιο οικονομικά τελικά είναι και πιο άνετα και δεν κοπανάει το αμάξι.
Σημειώνω ότι αγόρασα τα λάστιχα από μαγαζί της χαλκίδας. Τα λάστιχα είναι πιο φρέσκα και από το τυρί που έχω στο ψυγείο μου. 2η βδομάδα του 2010. Και συγκριτικά με το elastika online τα πήρα στην ίδια τιμή. Και τα περαστικά και η ζυγοστάθμιση δωρεάν.

giannis 116
19-02-10, 18:56
Για να καταλαβω, εκανες διαδρομη με σκασμενο συμβατικο λαστιχο;.. Ειναι φυσικο να σου στραβωσει η ζαντα και με 10 να πηγαινες αφου τα συμβατικα δεν ειναι σχεδιασμενα να κινουνται ουτε μετρο χωρις αερα. Δεν εχεις εφοδιαστει με κιτ επισκευης και κομπρεσερακι για την κακη την ωρα; Χρειαζεσαι ενα τετοιο τωρα με τα συμβατικα.

oldcarskickass
19-02-10, 19:43
Για να καταλαβω, εκανες διαδρομη με σκασμενο συμβατικο λαστιχο;.. Ειναι φυσικο να σου στραβωσει η ζαντα και με 10 να πηγαινες αφου τα συμβατικα δεν ειναι σχεδιασμενα να κινουνται ουτε μετρο χωρις αερα. Δεν εχεις εφοδιαστει με κιτ επισκευης και κομπρεσερακι για την κακη την ωρα; Χρειαζεσαι ενα τετοιο τωρα με τα συμβατικα.

Από ότι κατάλαβα το περιστατικό έγινε με ρανφλατ και μετά το περιστατικό άλλαξε λάστιχα με συμβατικά.

giannis 116
19-02-10, 21:42
Κι εγω καπως ετσι φανταζομαι πως εγινε αλλα ας μας το διευκρινισει καλυτερα ο φιλος. Παντως κι εμενα μ ειχε πιασει λαστιχο με τα rft που ειχα, ειχα πατησει ενα καρφι στο πισω δεξι λαστιχο, ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας, εκανα γυρω στα 15-20 χλμ μεχρι το πλησιεστερο βενζιναδικο, ταχυτητα εως 80χαω με φορτιο αλλο ενα ατομο και η ζαντα δεν επαθε τιποτα.

oldcarskickass
19-02-10, 21:47
Κι εγω καπως ετσι φανταζομαι πως εγινε αλλα ας μας το διευκρινισει καλυτερα ο φιλος. Παντως κι εμενα μ ειχε πιασει λαστιχο με τα rft που ειχα, ειχα πατησει ενα καρφι στο πισω δεξι λαστιχο, ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας, εκανα γυρω στα 15-20 χλμ μεχρι το πλησιεστερο βενζιναδικο, ταχυτητα εως 80χαω με φορτιο αλλο ενα ατομο και η ζαντα δεν επαθε τιποτα.

Το θέμα δεν είναι να μη στραβώσει η ζάντα αλλά να μη χαθεί ο έλεγχος, και ευτυχώς από το δεύτερο δεν έχει αναφερθεί τίποτα (ή εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο).

nfot
20-02-10, 10:28
Η δυνατοτητα των rf να συνεχιζουν χωρις αερα, βασιζεται την υπαρξη αθικτων πλαϊνων. Αυτα ειναι πολυ ενισχυμενα και γι'αυτο τα λαστιχα αυτα προσφερουν μειωμενη ανεση και εντονα χτυπηματα. Ο συνφορουμιτης παραπανω, "Παρατήρησα από την εσωτερική πλάγια πλευρά κάτι συρματάκια και βάζοντας το χέρι μου καταλάβαινα τον αέρα που έβγαινε από το λάστιχο.", ειχε καταστραμενο πλαϊνο, αρα το συγκεκριμενο λαστιχο ειχε χασει τις rf δυνατοτητες του, με τα αποτελεσματα που περιγραφει.

giannis 116
20-02-10, 12:10
Σωστα, καπως ετσι φανταζομαι κι εγω πως εγινε στην περιπτωση του. Στη δικη μου δε μπορουσες οπτικα να πεις ποιο ηταν το σκασμενο γιατι απλα δεν εβλεπες παραμορφωση του πλαινου. Μονο οταν τσεκαρα τα λαστιχα ενα ενα στο βενζιναδικο ειδα πως δεν ειχε αερα το πισω δεξι, κατα τ αλλα, στεκοταν... στο υψος του (πλαινου του τοιχωματος!)

Alf_116i
21-02-10, 19:28
Για να διευκρινίσω. Το περιστατικό έγινε με ρανφλάτ.Το εσωτερικό πλαϊνό είχε καταστραφεί. Μην νομίζετε τίποτα το πολύ. Δυο τρία αγκαθάκια κατάλαβα με την αφή.
Το θετικό είναι ότι δεν κατάλαβα τίποτε κατα την οδήγηση παρά μόνο από την ένδειξη. Αυτό είναι βέβαια το βασικότερο για λόγους ασφάλειας. Αλλά:
Τα αρνητικά ήταν ότι στράβωσε η ζάντα. Και δεν είχα κάνει ούτε το ένα ούτε το ένα τέταρτο της απόστασης που λένε. Και με 50 έως 60 χλμ την ώρα. δηλαδή αν το πάθενα ας πούμς στην Κόρινθο και ερχόμουν χαλκίδα τί θα γινόταν η ζάντα? τετράγωνη?
Άλλο ένα αρνητικό ήταν ότι κυκλοφορώντας μέσα στην Χαλκίδα μέχρι να πάω να αλλάξω τα λάστιχο έγινα ρεζίλι και σε όλη την πόλη από τον θόρυβο ο οποίος ήταν αρκετά δυνατός. Δύο τρείς με σταματήσαν για να με ειδοποιήσουν ότι έσκασε το λάστιζο και σχεδόν όλοι γύριζαν και με κοίταζαν.

Dark_Niaou
21-02-10, 20:26
xaxaxaxaxaxa
ευτυχως που εχεις φημε και δεν φαινοσουν...!!!

giannis 116
21-02-10, 23:26
Ισως η ζημια που ειχε το λαστιχο ηταν τοση ωστε να σου στραβωσει τη ζαντα και να κανει και θορυβο. Ολη τη δουλεια σε ενα σκασμενο rft την κανει το πλαινο του. Αν αυτο τωρα εχει χαλασει τοτε δε 'δουλευει' σωστα. Εμενα δεν εκανε τον παραμικρο θορυβο ουτε η ζαντα επαθε τιποτα, αλλα τα πλαινα του λαστιχου ηταν αθικτα.

George s
05-03-10, 17:36
Kαλησπέρα λεβέντες μου, έχω το 116 και έχω μια απώρεια.
Έχει ζάντες 17αρες οι μπροστινές είναι 7 ίντσες και οι πίσω 7,5 ίντσες
205/50/17 πίσω 225/45/17 θέλω να βάλω 225/45/17 και στα εμπρός.
Η ζάντες εμπρός των 7 ιντσών χωράνε το 225 σε φάρδος?

Dim77
05-03-10, 18:19
Καλύτερα να μείνεις στις αρχικές διαστάσεις ελαστικών.

advanced
20-04-13, 03:35
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?

bimmer-corfu
20-04-13, 06:35
τα sp sport 01 είναι τα καλύτερα για το τρόπο οδήγησης σου κατα τη γνώμη μου

bimmerm
20-04-13, 09:51
αν μεινεις σε ρανφλατ , νομιζω οτι αυτα που διαλεξες μαζι με goodyear efficient grip η' excellence που δεν ειμαι σιγουρος αλλα πρεπει να ειναι καινουριο ειναι τα καλυτερα για την χρηση σου.

giannis 116
20-04-13, 15:57
Επιτελους καταφερα και αλλαξα τα λαστιχα μου καθως τα παλια Bridgestone Potenza rft, ειχαν ξεπερασει κατα πολυ τα ορια φθορας τους και ειχαν καταντησει επικινδυνα, προσφυση μηδεν, γλιστρημα παντου, ισως το μοναδικο καλο αλλα και παλι επικινδυνο ηταν οτι μπορουσα να κανω και κανα παντηλικι ακομα και σε στεγνο δρομο και με καλη ασφαλτο λες και ειχα πολλαπλασια δυναμη και ροπη, γενικα τ αμαξι δε παταγε καθολου καλα. Μετα απο πολυμηνη αναζητηση σε λαστιχαδες, ιντερνετ κλπ κι ενω ειχα αποφασισει να ξαναβαλω rft πιο πολυ για λογους ασφαλειας μη μεινω πουθενα λογω ελλειψης ρεζερβας, τελικα κατεληξα να βαλω συμβατικα. Οι λογοι ειναι οτι τα λαστιχα που ηθελα να βαλω, Goodyear ή Dunlop ή Continental rft, ειτε δεν εβγαιναν στους δεικτες και τις διαστασεις που τα ηθελα, ειτε απλα δεν τα εφερναν στην Ελλαδα. Bridgestone και Pirelli δεν ηθελα να ξαναβαλω και ηταν τα μοναδικά rft που εβρισκα που να ταιριαζουν σε διαστασεις και δεικτες.
Τελικα ακομα και στα συμβατικα που εβαλα και παλι ανεβηκα δεικτες ταχυτητας και φορτιου καθως δεν εβγαιναν με τους 'μαμα' δεικτες που ειχαν τα 1ης τοποθετησης λαστιχα του αυτοκινητου.
Το περιεργο και δυσευρετο με τα δικα μου λαστιχα ειναι οτι εχουν μικρο δεικτη ταχυτητας για 17αρα ζαντα συν ακομα χειροτερα οτι ειναι κι ασσυμετρες μπρος πισω... 205/50/17V μπροστα και 225/45/17V πισω και δεν εβρισκα με τιποτα τετοια και rft πλην των Potenza...

Τελικα εβαλα τα Goodyear Efficient Grip HP συμβατικα με δεικτη ταχυτητας W.

Λογω καταλληλων 'γνωριμιων' τα πηρα 417 γιουρο ενω ενδεικτικα τα Ποτενζα ρφτ τα εβρισκα καλυτερη τιμη 600 και αντιστοιχα συμβατικα Conti 550, σε μεγαλο λαστιχαδικο.

Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες, επιτελους ησυχια στην οδηγηση! Πολυ ησυχα λαστιχα για τα πελματα τους, γλιστρημα μεχρι τωρα δεν εχω διακρινει παρα το οτι ειναι φρεσκα, φρεναρισμα καλο και το σημαντικοτερο σταματησε τ αμαξι να κοπαναει και να τριζει ακομα κι οταν περναω απο λακουβες αλλα μεχρι και γραμμες του τραμ που με τα ρφτ νομιζα οτι θα σπασει τ αμαξι! Aπλα πηρα κι ενα τρομπακι να το χω στο πορτ μπαγκαζ για παν ενδεχομενο, μακρυα απο μας...

bimmerm
20-04-13, 16:47
ελα ρε γιαννη χαθηκες!
λοιπον καλα εκανες και εβαλες τα Goodyear Efficient Grip,ειναι καλα λαστιχα απο οτι εχω ακουσει!και εγω για εκει προσανατολιζομαι μετα τα μαμα Goodyear ρανφλατ που εχω τα οποια για ρανφλατ, ειναι καλα.

περιμενω μετα απο αρκετα χιλ. να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου ξανα !προς το παρον ηθελα να σε ρωτησω εσενα που εχεις γραψει τοσα χιλιομετρα ,ειναι τοσο εμφανης η διαφορα των συμβατικων με τα ρανφλατ στην ανεση ,οπως περιγραφεις?γιατι μερικοι λενε οτι στον ασσο ε87-81 δεν καταλαβαινεις και πολλα με την αλλαγη!
οσον αφορα την συμπεριφορα του αυτοκινητου σε τιμονι,στροφες κ.λπ. τι εντυπωσεις εχεις?

εγω παντως σε ταξιδια εκτος πολης θα επαιρνα και μια ρεζερβα αναγκης(αν παω σχεδον αδειος).αφρους και τετοια δεν τα πολυ εμπιστευομαι και εγω πολυ!

giannis 116
21-04-13, 14:31
Ναι χαθηκα οντως ελειπα ταξιδια με τη δουλεια κλπ ειχα και κατι τρεξιματα με το σπιτι, τεσπα...

Τωρα στο θεμα μας με τα λαστιχα:

Μαμα ειχε Πιρελι ρφτ, απαραδεκτα για Ελληνικους δρομους, χειμερινα ειχα χρησιμοποιησει Conti winter contact rft, απλα τελεια λαστιχα για Β Ευρωπη και βαρυ χειμωνα με παγους χιονια κλπ, μετα τα μαμα Πιρελι εβαλα συμβατικα Conti, καλα λαστιχα μαλακα, καλα στη βροχη αλλα τ αμαξι επαιρνε κλισεις ηταν πιο μαλακο και λιγοτερο απολυτο. Ειχα κι ενα σκασιμο που με αφρο δεν εκανα δουλεια, καταφερα να χαλασω το κομπρεσερακι εχασα μισο απογευμα προσπαθωντας να φουσκωσω το λαστιχο και τελικα με πηρε γερανος γιατι το λαστιχο ειχε σκιστει στο πλαι κι οτι αφρο εβαζα αυτος εβγαινε και ετσι δουλεια δεν εγινε. Μετα τα συμβατικα Κοντι εβαλα τα Ποτενζα που ειχα πριν. Στην αρχη καλα λαστιχα, πολυ σκληρα ομως, οχι οσο τα Πιρελι αλλα δεν ηταν και σα συμβατικα, για να ζεσταθουν κανανε αμαν και μεχρι να ζεσταθουν δεν ηταν και πολυ εμπιστοσυνης. Με το βρεμενο ειχαν θεμα δεν ειχαν τοσο καλη απδοση οσο τα Κοντι και στο τελος της ζωης τους ηταν απλα τραγικα κι επικινδυνα, πολυ θορυβο γλιστρημα παντου χαλια προσφυση. Οσο ηταν νεα ομως τ αμαξι ηταν τραπεζι σε συνδυασμο παντα με την Μ αναρτηση. Τωρα τα συμβατικα Goodyear που εβαλα δεν τα εχω ζορισει γιατι ακομα ειναι φρεσκα και θελω να κανω καποια χλμ να 'πατησουν' πρωτα και μετα θα εχω πιο σωστες εντυπωσεις. Παντως ετσι απο 1η ματια φαινονται αρκετα καλα, μαλακοτερα ολων των ρφτ αλλα οχι τοσο μαλακα οσο τα Κοντι, κλισεις τ αμαξι ακομα και σε στροφες με αρκετα χλμ δε φαινεται να παιρνει σημαντικες, δειχνουν να κρατανε καλα, τ αμαξι να παταει πολυ ικανοποιητικα, πολυ αθορυβα και παρατηρησα μεχρι και βελτιωση της καταναλωσης και πλεον ανυπαρξια επεμβασης ABS στο φρεναρισμα ενω με τα Ποτενζα ειδικα τωρα στο τελος τα φρενα δουλευαν υπερωριες, ABS και DTC. Τελος στο θεμα προστασιας της ζαντας, Νο1 με διαφορα ηταν τα Ποτενζα με χειλος 'τραπεζι' να προεξεχει, τα Goodyear τα θεωρω μεσαια και τελος πανε τα Πιρελι και τα Κοντι.

Κατα το Πασχα που θα κανω επιτελους μετα απο πολυ καιρο μια εκδρομουλα εκτος Αθηνων με καλη στροφοδιαδρομη και σκοπευω να το πιεσω λιγο, τοτε νομιζω πως θα χω ασφαλη συμπερασματα για να βγαλω.

Για το θεμα αισθησης μεταξυ συμβατικων και ρφτ για μενα που το χω δουλεψει τ αμαξι σχεδον μισα μισα χλμ εναλλαξ με διαφορετικου τυπου λαστιχα το συμπερασμα ειναι πως τα συμβατικα ειναι πολυ πιο ανετα, αθορυβα, μαλακα, οικονομικα αλλα νιωθω διαφορα στο στησιμο, αν οχι ενοχλητικη τουλαχιστον αισθητη. Τα ρφτ ειναι σκληρα, δυστροπα, ειδικα για τους Ελληνικους δρομους, κουραστικα, πιο ακριβα και δυσευρετα στην περιπτωση τη δικη μου, αλλα σα στησιμο σε απολυτες συνθηκες, δε μιλαω για καθημερινες μετακινησεις νορμαλ, το αμαξι με αυτα συνεργαζεται πιο σωστα, πιο δεμενα η αναρτηση του, ακομα και η απλη, οχι η Μ, λες και χτιστηκε για ρφτ λαστιχα.

Για ρεζερβα που λες το θεμα ειναι τι ρεζερβα για να ταιριαζει, που θα τη βαλω, βαλε και τα εργαλεια, πως θα στερεωθουν ολα σωστα στο πορτ μπαγκαζ, βλεπω μπελα και καημο, ασε οτι αν τυχει να παω καμια εκδρομη η κανα μεγαλο ταξιδι στανταρ θα χω και μπαγκαζια οποτε μετα περιπλεκεται κι αλλο το πραμα, ενα απ τα κακα αυτων των αυτοκινητων...Εχει προνοησει η Τροικα το ΔΝΤ και τα σαινια οι κυβερνωντες μας και προσωπικα εχω κοψει τις εξορμησεις εκτος Αθηνων εκτος απο 1-2 φορες το χρονο πλέον, οποτε αμα ειναι να μου κατσει τοτε, ε τι να πω, γκαντεμια!

I ll keep you updated με την παροδο των χλμ!

bimmerm
21-04-13, 22:04
οπως παντα γιαννη κατατοπιστικοτατος και λεπτομερης στις περιγραφες σου !!δεν αφησες τιποτα να ξεφυγει!ειναι η πιο περιεκτικη περιγραφη και συγκριση για τα 2 ειδη.ουτε περιοδικο να διαβαζα!

εχεις δικιο για την προστασια της ζαντας απο τα Goodyear.στις κλισεις ακουω και απο αλλους οτι κρατανε καλα ,μαλλον θα τα ευχαριστηθεις αλλα θα μας πεις συντομα.και εγω με ρανφλατ Goodyear οσον αφορα τις κλισεις ειμαι ευχαριστημενος.μονο στις λακουβες δεν αντεχονται!με βλεπω απο ιδια εταιρεια σε συμβατικα στην επομενη αλλαγη.

για την ρεζερβα εχεις δικιο και ξεχασα οτι εχεις και ασυμετρα...αλλα ετσι που πλεον πουλανε μερικες εταιρειες χωρις ρεζερβα αυτοκινητα ,μας βλεπω ολους με η' χωρις ρανφλατ με γερανο οταν χρειαστει.το μονο που ειναι ισως πιο χρησιμο το ρανφλατ ειναι στα πολλα χιλιομετρα.

περιμενουμε σε λιγους μηνες οταν κανεις τα πολλα χιλιομ. να μας ενημερωσεις ,οπως κανεις παντα!
καλα και ασφαλη-ανεμελα χιλιομετρα με τα καινουρια!

Dim77
21-04-13, 22:08
Ρεζέρβα κάνει από Ε46, αν θέλεις έχω εγώ μία.

Απλά χρειάζεσαι γρύλλο και ένα σταυρό που να κάνει στα μπουλόνια σου.

giannis 116
22-04-13, 15:41
Thanx και τους δυο για τις απαντησεις σας. Για ρεζερβα να πω την αληθεια δε σκοπευω να βαλω, οι μετακινησεις μου εκτος Αθηνων εχουν κυριολεκτικα εκμηδενιστει λογω οικονομικης καταστασης πλεον. Παραδειγμα απο εκει που εκανα μινι ταξιδακια πολλες φορες και 2 φορες το μηνα ή πιο μεγαλα πιο αραια, πλεον δε βγαινω απ τα ορια του νομου Αττικης με το αυτοκινητο παρα δυο φορες το χρονο περιπου, οποτε αν ειναι να μου συμβει κατι θα μαι κοντα στην Αθηνα. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω κατι που να με φερει σε επικινδυνη κατασταση με τα συμβατικα, εχω το κομπρεσερακι εχω και την οδικη ασφαλεια αχρειαστα να ναι και τα δυο και βλεπουμε...

mikep
22-04-13, 19:19
Γιάννη, τα Potenza που είχες ήταν τα S001, τα οποία είναi τρίτης γενιάς run flat ;

bimmerm
22-04-13, 21:45
φιλε mike νομιζω οτι τα 3ης γεννιας ρανφλατ δεν εχουν ερθει ακομα!

giannis 116
22-04-13, 22:09
Ειχα τα RE050A που απ οσο ξερω ειναι 2ης γενιας και θα συμφωνησω με το φιλο πιο πριν οτι 3ης γενιας δεν εχουν εισαχθει στη χωρα ακομα κι ουτε βλεπω να μπαινουν και ποτε ετσι οπως παει, τουλαχιστον στα υψηλων επιδοσεων λαστιχα οπως τα RE050, S01 κλπ. Δε ξερω καν αν εχει βγαλει η Bridgestone 3ης γενιας ρφτ γενικοτερα. Παντως η ταση στις λαστιχοβιομηχανιες ειναι να παρατανε τα ρφτ για ορισμενες διαστασεις κι ακομα χειοροτερα στην Ελλαδα εχουν σταματησει να εισαγουν και οι εταιριες εδω. Ισως αν εξαιρεσετε καποιες νορμαλ και πιο διαδεδομενες διαστασεις στις 16 ιντσες απο κει και πανω αντε βρες...Συν οτι νομιζω καποια ονλαιν σαιτ για λαστιχα δε πουλανε πλεον στην Ελλαδα, σα να μας εχουν ξεγραμμενους ή χωρα 3ου κοσμου...

mikep
22-04-13, 22:35
Μετά από ψαξιμο πιστεύω ότι είναι τα 3ης γενιάς τα S001! Επίσης βγαίνει και σε 195/55/16 87V ( οχι Η αλλα οκ για 116 ).
Δείτε και το link http://www.bridgestone.com/corporate/news/2011070102.html


Υπάρχει κανένας με S001 run flat ;;;;

giannis 116
22-04-13, 22:53
Δεικτης V ειναι οτι πρεπει για 116 ακομα και για την παλια με τα 115 αλογα, ο Η ειναι χαμηλος ειδικα για τους 'ανησυχους' οδηγους με αποτελεσμα να ζεσταινονται πολυ τα λαστιχα να μαλακωνουν και να 'σακουλιαζουν'. Δεικτη Η ειχα στα χειμερινα κι επιπλεον λογω της μαλακης γομας του χιονολαστιχου σε ζεστη ασφαλτο στεγνη κι αν το ετρεχα και λιγακι γινοταν επικινδυνα 'νερουλο' σα σαπουνι το λαστιχο σε αντιθεση σε συνθηκες αρνητικων θερμοκρασιων, χιονια, βροχες, παγους που ηταν υποδειγματικα. V ειναι η χρυση τομη για 116 πιστευω.

Dim77
22-04-13, 22:55
Δεικτης V ειναι οτι πρεπει για 116 ακομα και για την παλια με τα 115 αλογα, ο Η ειναι χαμηλος ειδικα για τους 'ανησυχους' οδηγους με αποτελεσμα να ζεσταινονται πολυ τα λαστιχα να μαλακωνουν και να 'σακουλιαζουν'. Δεικτη Η ειχα στα χειμερινα κι επιπλεον λογω της μαλακης γομας του χιονολαστιχου σε ζεστη ασφαλτο στεγνη κι αν το ετρεχα και λιγακι γινοταν επικινδυνα 'νερουλο' σα σαπουνι το λαστιχο σε αντιθεση σε συνθηκες αρνητικων θερμοκρασιων, χιονια, βροχες, παγους που ηταν υποδειγματικα. V ειναι η χρυση τομη για 116 πιστευω.

Το πρόβλημα σου δεν ήταν ο δείκτης ταχύτητας, όσο ο χαρακτήρας του χειμερινού ελαστικού που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα στη ζεστή άσφαλτο.

Nick_compact
22-04-13, 22:57
Στο ΜΙΝΙ (λιγότερο από 1100 κιλά βάρος) έχω W και σε 2 χρόνια είναι για πέταμα (φαγώνονται). Οι δείκτες ταχύτητας δεν είναι κριτήριο επιλογής, αν ήταν έτσι οι περισσότεροι απο μας θα έπρεπε να έχουμε Η, αλλά Η δεν βγαίνουν καν στα καλά ελαστικά σε 16" και πάνω.

mikep
22-04-13, 22:59
Αν έχω Η και παω με 140 θα είναι πιο ζεστο από ένα V με την ίδια ταχύτητα ; Η μήπως μιλάμε για οριακες καταστάσεις 210 και 240 αντίστοιχα ;

giannis 116
22-04-13, 23:04
Το πρόβλημα σου δεν ήταν ο δείκτης ταχύτητας, όσο ο χαρακτήρας του χειμερινού ελαστικού που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα στη ζεστή άσφαλτο.

Εχω οδηγησει και νοικιαρικο 116 με καλοκαιρινα 16αρια με δεικτη ταχ. Η και σε ζορισμα αρκετο κανανε τα ιδια κι ας ηταν ρφτ με σκληρα πλαινα.

Dim77
22-04-13, 23:30
Η συγκεκριμένη κατάσταση που αναφέρεις γίνεται και σε χειμερινά με δείκτη V ή W εξακριβωμένα. Είχα κάποτε 245/40/17 Blizzak.

Απλά το ελαστικό δεν δουλεύει πάνω από 20 βαθμούς κελσίου (στο οδόστρωμα).

Στα καλοκαιρινά ελαστικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Αν φόραγε Conti premium ασπούμε με πλαϊνά-''βρακί'' , ναι το κάνει. Αν φόραγε Bridgestone ή κάτι άλλο με πιο σκληρό πλαϊνό, δεν το κάνει τόσο πολύ (και ας είναι H ο δείκτης). Αν έβγαιναν ακόμα τα RE720 και με H, δεν θα το έκανε.

bimmerm
25-04-13, 21:21
σημερα που ρωτησα εναν λαστιχα μου ειπε οτι το h ειναι πολυ λιγο για τον ασσο 116.θελει v.ασε που σε ορισμενες διαστασεις οπως ειπωθηκε δεν βρισκεις ευκολα h .

advanced
27-04-13, 00:26
σημερα που ρωτησα εναν λαστιχα μου ειπε οτι το h ειναι πολυ λιγο για τον ασσο 116.θελει v.ασε που σε ορισμενες διαστασεις οπως ειπωθηκε δεν βρισκεις ευκολα h .
bimmerm (και όλοι) ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ο λαστιχάς που το στήριξε το παραπάνω? στην τερατώδη δύναμη του 116 που τα ζεσταίνει γρήγορα? (προφανώς δεν ειρωνεύομαι - απλά μου φαίνεται κουφό!). αφού -κατά τη γνώμη μου- το αμάξι σέρνεται η τελοσπάντων μόνο γρήγορο δεν είναι. Δεν είμαι γνώστης αλλά ξέρω μόνο αυτό απο δική μου εμπειρία: είμαι πρώην κάτοχος Ε36 316i (άλλο που σερνόταν) και νιώθω το 116 να έχει λίγο παραπάνω γκάζι απο εκείνο (και όχι τόση σπιρτάδα παρεμπιπτόντως). Στο παλιό το 316 λοιπόν όποτε έβαζα V γλυστρούσα αέρα πατέρα και τα ζέσταινε μετά από πολλά km. όταν έβαζα Η, ένιωθα ότι για τη δύναμή του ήταν ο σωστός δείκτης και ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια. Έτσι νομίζω θα είναι και με το 116. αλλά αν έχουμε και άλλες πληροφορίες γιατί κάνουν καλύτερα τα V, εδώ είμαστε ...για να ανταλλάσσουμε απόψεις. και πάλι ευχαριστώ.

bimmerm
27-04-13, 10:02
να σου πω την αληθεια δεν ξερω ,δεν ρωτησα κιολας γιατι δεν θα αγοραζα.

χωρις ομως να ειμαι ειδικος απλα αποτι διαβασα στο ιντερνετ και στο φορουμ εδω απο τα παιδια που ειναι ειδικα, υπαρχει αυτη η αποψη και απο αλλους οδηγους αντιθετης με της δικιας σου εμπειριας και καποιων αλλων σαν εσενα.και εξηγουν γιατι...κανε ενα ψαξιμο και θα δεις.δεν εχει να κανει μονο με το ζεσταμα αλλα και την αντοχη τους σε μεγαλες ταχυτητες και την αποδοση τους σε αυτες.υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.

το θεμα ειναι ομως οπως σου ειπα οτι με δεικτη H δεν εχεις πολλες επιλογες!!

advanced
28-04-13, 15:31
το θεμα ειναι ομως οπως σου ειπα οτι με δεικτη H δεν εχεις πολλες επιλογες!!

Σωστός! thanks πολύ bimmerm!

advanced
29-04-13, 02:56
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?

άλλες απόψεις; thx!

giannis 116
29-04-13, 17:32
Ο δεικτης Η ειναι ως 210χαω, που καλυπτει την ονομαστικη τελικη των 116i E8x προ και μετα φ/λ, οχι τις νεες με τα 136 τουρμπατα αλογα! Οποτε θεωρητικα εισαι μια χαρα με δεικτη Η ειτε σε rft ειτε σε συμβατικα καλοκαιρινα λαστιχα. Απο κει και μετα παιζει και το πως χρησιμοποιεις το αυτοκινητο αλλα και η μαρκα των ελαστικων. Πιο πανω σωστα γραφτηκε οτι πχ υπαρχουν λαστιχα με δεικτη Η που ειναι μαλακα οπως τα Κοντι και λαστιχα με τον ιδιο δεικτη που ειναι σκληρα οπως τα Bridgestone, οποτε λογικο στις ιδιες διαστασεις και δεικτες και τυπο ελαστικων να εχεις διαφοροποιησεις στη συμπεριφορα απο μαρκα σε μαρκα. Επισης οπως εγραψα λιγο πριν αμα εχεις λαστιχα Η και βαζεις τ αμαξι πιστες ή το πας διχως αυριο γενικα θα 'κουραστουν' πιο συντομα απ το να φορας V, σε νορμαλ ανθρωπινες καθημερινες μετακινησεις με τα Η θα σαι ΟΚ πιστευω.

advanced
29-04-13, 23:11
giannis116 ο λόγος σου είναι απολαυστικός! π.χ. "το πας δίχως αύριο" !! με έκανες και γέλασα!! ωραίος! τεσπά, όπως είπα πολύ μα ΠΟΛΥ χαλαρά το οδηγώ και ξαναπόσταρα την αρχική μου ερώτηση όχι για το debate μεταξύ Η ή V (είναι αποφασισμένο το Η εξ αρχή αν δείτε τα πόστς) , αλλά για τις απόψεις συμφορουμιτών σχετικά με συγκεκριμένη μάρκα & τύπο ελαστικού. οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι , καλοδεχούμενο! thanks!

giannis 116
01-05-13, 02:33
giannis116 ο λόγος σου είναι απολαυστικός! π.χ. "το πας δίχως αύριο" !! με έκανες και γέλασα!! ωραίος! τεσπά, όπως είπα πολύ μα ΠΟΛΥ χαλαρά το οδηγώ και ξαναπόσταρα την αρχική μου ερώτηση όχι για το debate μεταξύ Η ή V (είναι αποφασισμένο το Η εξ αρχή αν δείτε τα πόστς) , αλλά για τις απόψεις συμφορουμιτών σχετικά με συγκεκριμένη μάρκα & τύπο ελαστικού. οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι , καλοδεχούμενο! thanks!

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια κατ αρχας και απο ιδια αποψη πλεον θα σου προτεινα Goodyear. Εχω αρχισει να τα ζοριζω κι εχουν αρχισει και δειχνουν τις αρετες τους! Πιο σκληρα απο Κοντι πιο μαλακα απο Bridgestone, τ αμαξι παιρνει κλισεις ανεκτες αλλα με πολλα χλμ και σε κλειστες στροφες, τα νιωθω αρκετα 'ακριβη' και 'σιγουρα' στο πατημα, μενει μια καλη δοκιμη στην εξοδο του Πασχα για ολοκληρωμενα συμπερασματα, μεχρι τωρα τα βλεπω μια χαρα. Και ενα τουρμπατο αλλα μπροστοκινητο Α3 με ειδε μια χαρα να τον προσπερναω σε κλειστη στροφη που οταν αυτος παταγε φρενα κι εκοβε λογω 'μουτρα' εγω απλα εστριβα χωρις δραματα. Βεβαια στην ευθεια καταριομουν παλι τις τουρμπινες αλλα οι δρομοι δεν ειναι μονο ευθειες! :dblthumb2

bimmerm
01-05-13, 12:35
σε αντιπροσωπεια εχει βαλει κανεις ελαστικα? λενε οτι τωρα πλεον ειναι ανταγωνιστικες οι τιμες τους.και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος.μου ειπαν οτι ειναι παρανομο να δωσουν συμβατικα ελαστικα σε αυτοκινητο που φορουσε ρανφλατ.παρανομο ειναι επισης και για το κτεο αν βεβαια το ελεγχαν σωστα. γιατι δεν υπαρχει ρεζερβα στο μοντελλο.αν βαλεις ελαστικα σε αντιπροσωπεια και ειναι συμβατικα σε βαζουν να υπογραψεις οτι γινεται με δικη σου ευθυνη.το ιδιο ισχυει και με τους λαστιχαδες οτι ειναι παρανομο αλλα δεν ζητανε υπογραφη και δεν σου το λενε.βεβαια δεν μου ειπαν σε σχετικη ερωτηση ,εαν νομικα εισαι καλυμμενος αν βαλεις συμβατικα και εχεις κιτ η' ρεζερβα.δεν το ηξεραν.

τι απο τα πανω αληθευουν?γνωριζετε?

rapid_fast
01-05-13, 14:59
σε αντιπροσωπεια εχει βαλει κανεις ελαστικα? λενε οτι τωρα πλεον ειναι ανταγωνιστικες οι τιμες τους.και κατι αλλο αν γνωριζει καποιος.μου ειπαν οτι ειναι παρανομο να δωσουν συμβατικα ελαστικα σε αυτοκινητο που φορουσε ρανφλατ.παρανομο ειναι επισης και για το κτεο αν βεβαια το ελεγχαν σωστα. γιατι δεν υπαρχει ρεζερβα στο μοντελλο.αν βαλεις ελαστικα σε αντιπροσωπεια και ειναι συμβατικα σε βαζουν να υπογραψεις οτι γινεται με δικη σου ευθυνη.το ιδιο ισχυει και με τους λαστιχαδες οτι ειναι παρανομο αλλα δεν ζητανε υπογραφη και δεν σου το λενε.βεβαια δεν μου ειπαν σε σχετικη ερωτηση ,εαν νομικα εισαι καλυμμενος αν βαλεις συμβατικα και εχεις κιτ η' ρεζερβα.δεν το ηξεραν.

τι απο τα πανω αληθευουν?γνωριζετε?

Το όχημα είναι υποχρεωμένο να κυκλοφορεί σύμφωνα με την έγκριση τύπου.
Εάν έχει δηλωμένα ραν φλατ και αφαιρεθούν, ακόμα και αν υπάρχει ρεζέρβα ή κάποιο κιτ
επισκευής, το όχημα είναι παράνομο.
Λυπάμαι, αυτό ορίζει ο νόμος.
Παράδειγμα. Πόρσε, χωρίς ραν φλατ, και χωρίς ρεζέρβα.
Εχει έγκριση τύπου για χρήση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ κιτ για προσωρινή κίνηση σε περίπτωση
φούιτ.
Ή το συγκεκριμένο κιτ, ή παράνομος..

bimmerm
01-05-13, 15:47
Το όχημα είναι υποχρεωμένο να κυκλοφορεί σύμφωνα με την έγκριση τύπου.
Εάν έχει δηλωμένα ραν φλατ και αφαιρεθούν, ακόμα και αν υπάρχει ρεζέρβα ή κάποιο κιτ
επισκευής, το όχημα είναι παράνομο.
Λυπάμαι, αυτό ορίζει ο νόμος.
Παράδειγμα. Πόρσε, χωρίς ραν φλατ, και χωρίς ρεζέρβα.
Εχει έγκριση τύπου για χρήση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ κιτ για προσωρινή κίνηση σε περίπτωση
φούιτ.
Ή το συγκεκριμένο κιτ, ή παράνομος..

thanks πανο...:cheers:

kostastnt
01-05-13, 19:24
Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν σε κανά ΦΕΚ, προεδρικό διάταγμα κτλ?

Ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε!

ΥΓ. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω τα conti που είχα βάλει πέρυσι και με είχε τρελάνει το κράτημα τους, αλλά έχασα σε επιτάχυνση :) Θα αναφέρω γνώμη όταν κάνω χιλιόμετρα γιατί από πέρυσι απάτητα είναι..

giannis 116
05-05-13, 17:22
Χρονια σας πολλα και Χριστος Ανεστη! Ελπιζω να περνατε καλα και τα τρωτε/φαγατε ακομα καλυτερα χωρις 'επιπλοκες'!

Μολις επεστρεψα απ το εξοχικο κανοντας το τεστ που ειχα στο μυαλο μου και παραλληλα ξεδινοντας και λιγακι! Ειχα και πολυ καιρο να εκδραμω καπου εκτος Αθηνων!

180χλμ διαδρομη απ τα οποια σχεδον τα μισα στροφες και τα υπολοιπα εθνικη. Συνθηκες, λιακαδα, απο 28 εως 32 βαθμους θερμοκρασια, στεγνη, καλη εως πολυ καλη ασφαλτος παντου, κινηση μηδεν.

Το αυτοκινητο ειχα καιρο να το πιεσω ετσι, για την ακριβεια του βιασα! Ταπα σχεδον παντου, οσο παει ενα 1600αρι ατμοσφαιρικο με 230.000χλμ στην πλατη του. Φορτιο μονο εγω με ελαφρια μπαγκαζια, τεποζιτο λίγο πιο πανω απ τη μεση που πριν μπω προς Πειραια ειχε αναψει λαμπακι! Καυσιμο 100αρα. Στο τεποζιτο πριν το ταξιδι και το γεμισμα του χα ριξει κι ενα μπουκαλακι Wynn's injector cleaner κι ενα Wynn's Octane Booster. Πιεσεις ελαστικων οτι λέει το ταμπελακι στην πορτα του οδηγου, οι προβλεπομενες δηλαδη. Χρηση κλιμα στο auto στους 18-20 βαθμους καθολη τη διαρκεια του ταξιδιου.

Τα λαστιχα λειτουργησαν κατι παραπανω απο ικανοποιητικα! Θα λεγα υποδειγματικα σε σημειο να μην το πιστευω ουτε κι ο ιδιος! Σε στροφες που ελεγα οτι το DTC θα ενεργοποιηθει, αυτο ουτε που επενεργουσε καθως τα λαστιχα επιαναν τοσο καλα που δεν ειχαμε δραματα, γλυστριματα κλπ. Οταν απεκτησα εμπιστοσυνη στα λαστιχα και στα φρενα μου οι ρυθμοι αυξηθηκαν σε τρομακτικο σημειο! Το ABS 'μπηκε' μονο κανα δυο φορες σε φρεναρισμα τσαρουχωμα πριν απο κλειστη στροφη στο τελος μακρυας ευθειας και με ασφαλτο οχι και τοσο καλη.

Πιστευω πλεον πως αυτα τα λαστιχα αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω, κανουν τη δουλεια τους οπως πρεπει κι ως τωρα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Ισως να επρεπε να ηταν ενα 'κλικ' λιγο, ελαχιστα πιο σκληρα, τα ρφτ ισως, για να ειναι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ. Ομως μετα θα εχαναν σε ανεση, οποτε επειδη δε μπορουμε να τα εχουμε κι ολα, αυτος ο συνδυασμος τωρα ειναι παραπανω απο καλος.

Επομενο και τελευταιο 'τεστ' θα ειναι σε βροχη, νερα και με υγρασιες, βρεγμενο δρομο. Εκει δεν τα εχω ελεγξει ακομα για να βγαλω και γι αυτες τις συνθηκες συμπερασματα. Σε καποια επομενη βροχη, οποτε τωρα ριξει...

Σημ. Μεση ωριαια ταχυτητα στις στροφες, κατι παραπανω απο 90χαω και μεση καταναλωση 14λ/100χλμ! Μιλαμε για βιασμο! Μεσες τιμες συνολικου ταξιδιου, 104χαω και 12.3λ/100χλμ, εκανα και κανα δυο 'δοκιμες τελικης ταχυτητας'! :D

Εν γενει τ αμαξι παρα τα χρονια και τα χλμ του, μπορει να μη διανυει και την 1η νιοτη του αλλα κραταει καλα, ακομα με 'πηγαινει' και φερνει συγκινησεις και 'γουστα'.

Σημ.2 Στο ταξιδι του 'πηγαινε' προς το εξοχικο, λογω αυξημενης κινησης και καμιας διαθεσης να τρεξω με τοσα αμαξια στους δρομους, εκανα αλλο ενα θετικο ρεκορ αυτη τη φορα! Μεση καταναλωση 7.2λτ/100χλμ με μεση ωριαια ταχυτητα ταξιδιου 70χαω. Συνθηκες πλην της κινησης ομοιες με αυτες του ταξιδιου της επιστροφης. Αυτο ηταν και προσωπικο μου ρεκορ Ελλαδας χαμηλης καταναλωσης. Λεω Ελλαδας γιατι εχω κανει στη Γερμανια σε 'Β' δρομους και Autobahn με αυστηρα ορια και καμερες, 7.1λτ/100χλμ, ειχα ομως και επιβατες τοτε, χαμηλοτερες θερμοκρασιες, σχεδον ανυπαρκτες στροφες κι ανηφορες στη 'φλαταδουρα' του Γερμανικου Βορρα και με τ αμαξι στο 2ο μολις χρονο κυκλοφοριας του... Οποτε αυτη η καταναλωση που ειδα τωρα εδω το θεωρω κατορθωμα!
Τελικα αποδεικνυεται πως αν δε τα τρεχεις ειναι αρκετα οικονομικα, απλα θελει πολυ θεληση και αυτοσυγκρατηση για να πας περιπου 200χλμ με τοσο χαλαρους ρυθμους!

bimmerm
05-05-13, 17:57
γεια σου γιαννη με τον δεινοσαυρο σου,χρονια πολλα!!!

πολυ καλη δοκιμη για τα λαστιχα και χαιρομαι που σου αρεσαν γιατι και εγω για εκει με βλεπω ,τωρα συμβατικα η' ρανφλατ θα δουμε.παντως οσοι τα εβαλαν εμειναν ευχαριστημενοι απο τα συγκεκριμενα.
το λιγο πιο σκληρο που σου χρειαστηκε?στις στροφες?η' στο κρατημα στις ευθειες με μεγαλη ταχυτητα?

giannis 116
05-05-13, 18:17
γεια σου γιαννη με τον δεινοσαυρο σου,χρονια πολλα!!!

πολυ καλη δοκιμη για τα λαστιχα και χαιρομαι που σου αρεσαν γιατι και εγω για εκει με βλεπω ,τωρα συμβατικα η' ρανφλατ θα δουμε.παντως οσοι τα εβαλαν εμειναν ευχαριστημενοι απο τα συγκεκριμενα.
το λιγο πιο σκληρο που σου χρειαστηκε?στις στροφες?η' στο κρατημα στις ευθειες με μεγαλη ταχυτητα?

Το λιγο πιο σκληρο θα ηθελα να το ειχα σε πολυ κλειστες στροφες στις οποιες ομως εμπαινα ταπα-τεζα και νομιζα οτι θα ξεζανταρει ο εσωτερικος εμπρος τροχος! Ευθειες μια χαρα, 'βελουδο' θα λεγα, αθορυβα, και μαλακα αρκετα ωστε σε μικροανωμαλιες του δρομου να τις περναω απροβληματιστα.
Εαν τα βρεις σε ρφτ πιστευω πως θα αξιζουν και θα ναι οσο σκληρα πρεπει και τα ιδανικα πιστευω για σειρες 1 και 3 Ε8Χ, Ε9Χ .

bimmerm
05-05-13, 23:07
καταλαβα.:) αν και εγω λογω οτι δεν προκειται να το παω ετσι σε κλειστες στροφες(οχι ακομα τουλαχιστον) θελω ενα μαλακο λαστιχο,αρκει να κραταει καλα βεβαια σε νορμαλ ταχυτητες.

σιγουρα υπαρχουν και σε ρανφλατ αλλα βαρεθηκα τον θορυβο ,τους κραδασμους και τωρα αρχισαν και οι τριγμοι μεσα στην καμπινα.καινουριο και αρχισαν να τριζουν τα πλαστικα απο τα ρανφλατ πανω στις λακουβες και υψωματακια της ''βελουδινης'' ελληνικης ασφαλτου!!!ισως να τα βαλω σε εκδοση xl που βγαινουν,αν τα βρω στην ελλαδα!αποτι ειδα μονο διαφορα στον θορυβο εχουν που ανεβαινει λιγο στο 2 της κλιμακας λογω του xl χαρακτηριστικου.

τωρα εχω τα μαμα 195 ,αλλα εγω θα φορεσω διασταση 205/55/16...αποτι ειδα εχουν βγει κατι νεα efficient grip perfomance που εχουν ακομα καλυτερες κριτικες αν και καινουρια !δεν ξερω αν εβαλες αυτα....

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance.htm

και ενα βιντεακι επιδειξης

http://www.youtube.com/watch?v=pBL8xyYW4UM

οπως επισης και ενα καινουριο της dunlop

το dunlop bluresponse

αυτο ειναι

http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=56905585.137.24528&typ=R-231971&ranzahl=4&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=V&weiter=0&Ang_pro_Seite=10&sort_by=Lable_1roll&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

που εχει και αυτο πολυ καλες κριτικες οπως το αλλο

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Sport-BluResponse.htm

και ειμαι αναμεσα σαυτα τα 2 αν και νομιζω οτι το dunlop ειναι πιο μαλακο σαν στησιμο οπως συνηθιζει η εταιρεια.
και ενα συγκριτικο ωραιο βιντεακι αναμεσα σαυτα τα 2 νεα ελαστικα του ομιλου!

http://www.youtube.com/watch?v=yo6SWxNxOk0

αν και τα 205/55/16 ειναι τα πιο οικονομικα στους καιρους που ζουμε ,θα ηθελα να βαλω ενα προφιλ κατω δλδ. 205/50/16 η' 17(αν αλλαξω ζαντα).εκτος του οτι ξεφευγουν αρκετα και δεν υπαρχει και μεγαλη ποικιλια μπορει να τα εδινα αλλα ολοι οι λαστιχαδες με αποτρεπουν(αν και χανουν αρκετα χρηματα με το να με αποτρεπουν απο αυτη την διασταση) γιατι λενε οτι σαυτο το αυτοκινητο δεν συνισταται γιατι θα χασω σε ανεση πολυ.και ενω ουσιαστικα θα τα βαλω συμβατικα ,αν βαλω αυτο το προφιλ θα ειναι σαν να εβαλα ρανφλατ.ετσι μου ειπαν.

τοσο διαφορα εχει στην ανεση ενα προφιλ κατω?τι λετε?

giannis 116
06-05-13, 12:00
Λοιπον...Tα νεα Εfficient Grip Performance που αναφερεις ειναι αυτα που εχω τωρα! Για Dunlop θα σου ελεγα οτι ειναι παραπλησια λαστιχα, σκεψου οτι η εταιρια που τα εισαγει ειναι μια η...Goodyear-Dunlop Ελλας...

Για τις διαστασεις που αναφερεις να βαλεις την πιο προσιτη, 'ανθρωπινη' και διαδεδομενη. Ετσι θα γλιτωσεις χρονο και χρημα. Το 55αρι προφιλ πιστεψε με θα σε γλιτωσει απο πολλα σε λακουβες και ανωμαλιες των δρομων.

Αν δε θες αλλο ρφτ τοτε και τα συμβατικα Goodyear ειναι μια χαρα.

bimmerm
06-05-13, 16:49
ωραια γιαννη ευτυχως που εχεις και εσυ τα καινουρια και εχουμε μια αποψη απο καποιον εμπειρο στον ασσο που τα φοραει!αναμενουμε οπως ειπες και την επαληθευση στον βρεγμενο δρομο!

ναι το ξερω οτι ειναι ιδια εταιρεια το εγραψα και εγω στο ποστ μου...

...και ενα συγκριτικο ωραιο βιντεακι αναμεσα σαυτα τα 2 νεα ελαστικα του ομιλου!

αλλα οπως ειπες ειναι παραπλησια ...με τα γκουντγιαρ αποτι διαβασα να δινουν περισοτερη σημασια στην αντοχη ,οχι οτι υστερουν στα αλλα,οι κριτικες που παρεθεσα ειναι πολυ καλες σε ολους τους τομεις,ενω στα ντανλοπ δινουν περισοτερη σημασια στις επιδοσεις και τα κρατηματα,στην συμπεριφορα στον δρομο και ελαχιστα πιο μαλακα, χωρις βεβαια και αυτο να υστερει σε αντοχη.αλλωστε οπως αναφερει και το συγκριτικο βιντεο χρησιμοποιουν την ιδια καινοτομια στην κατασκευη τους γιαυτο και διακριθηκαν φετος και τα 2.

τωρα ενταξει στον ασσο τωρα ειναι λιγο υπερβολη να μιλαμε για επιδοσεις αλλα ειναι και τα 2 αποτι δειχνουν ,μιας και ειναι καινουρια ,πολυ καλα ελαστικα.

για την διασταση συμφωνεις και εσυ με την πλειοψηφια και μαλλον εχεις δικιο να παραμεινω στην 55 .εκτος οπως λες ειναι αναλωσιμο και πιο ακριβο ,απο θεμα ανεση θα ειναι προτιμοτερα σε 55.ευχαριστω για την γνωμη σου!

advanced
07-05-13, 02:05
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?

Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;

giannis 116
07-05-13, 10:18
Εγω θα σου προτεινα τα Goodyear, νομιζω το υπερανελυσα στα προηγουμενα μου ποστ. Απο τιμες εχεις ρωτησει να χουμε κι εμεις ενα μπουσουλα;..

bimmerm
07-05-13, 12:32
τα Goodyear Excellence δεν εχουν καλες κριτικες αποτιειδα.και οι λαστιχαδες που ρωτησα ολοι για τα grip μου λενε απο Goodyear.αν δεν υπαρχουν στην διασταση που θες ,τα Dunlop SP Sport 01 εχουν καλυτερες κριτικες απο το Excellence.
απο εκει και περα εχεις παρει αποψεις για τα υπολοιπα ,ξερεις τα πιο μαλακα και τα πιο σκληρα και αποφασιζεις.

Nick_compact
07-05-13, 15:46
Είναι χαζό να περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε αυτά που έχουν δείκτη Η. Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα υπάρξει με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας. Από αυτά που έχεις θέσει ως υποψήφια, κανένα δεν είναι αξιόλογο.

bimmerm
10-05-13, 12:00
σημερα περασα να ρωτησω κατι στο σερβις του τρικαλιωτη.μεσα στην υποδοχη ειχε ενα ελαστικο goodyear efficient grip runflat... μπετον αρμε!!! πως να μην χτυπαει μετα?οποιος βρεθει εκει και δεν εχει δει απο μεσα runflat ας του ριξει μια ματια.445 euro 205/55/r16.τοποθετημενα.δεν ξερω τι διαφορα εχει με τους εξω λαστιχαδες στην τιμη.
ομως δεν ειμαι τοσο σιγουρος πλεον αν αυτοι οι κραδασμοι γινονται μονο απο τα runflat.ανηψιος μου που εχει το tinguan με συμβατικα λαστιχα μεσα σε 4 χρονια εχει γινει οχι απλως κουδουνιστρα αλλα νομιζω οτι καποια στιγμη θα διαλυθει το πισω μερος της αναρτησης και θα φυγει.ενα a3 που δοκιμασα με σπορ αναρτηση απο την αλλη αμεσως μετα,με συμβατικα λαστιχα,ηταν πολυ αποροφητικη ,καμμια σχεση.

ενω στον νεο ασσο f20 με τα runflat δεν νιωθεις τιποτα . αποτι φαινεται τον κυριο λογο στην ανεση και τους κραδασμους παιζει η σπορ αναρτηση και τι ειδους ειναι,τι ρυθμισεις εχει σε σχεση με το πλαισιο του καθε αυτοκινητου.και μετα τα runflat.οποτε στα αυτοκινητα σειρα 3 η' 1 που εχουμε θεμα μαλλον φταιει πρωτα η αναρτηση σε συνδυασμο μετα με τα runflat.η οποια μια χαρα ειναι για δρομους ευρωπαικους(τα στανταρ με τα οποια φτιαχτηκαν),αλλα για την ελλαδα με τους κωλοδρομους,δημιουργουν θεμα με την ανεση και τους κραδασμους.

δεν ξερω εαν ειναι σωστο το συμπερασμα μου απλα αυτη ειναι η εντυπωση μου με διαφορετικα αυτοκινητα και αναρτησεις με η' χωρις runflat ελαστικα.οποτε εμεις καλουμαστε να επιλεξουμε αν θα παμε με τα στανταρ του κατασκευαστη και λογω κωλοδρομων να χασουμε σε ανεση και συναρμογη πλαστικων και εσωτερικου η' να επιλεξουμε συμβατικα για ανεση και απομακρυνση κραδασμων απο το εσωτερικο αλλα με θεμα στην αντικατασταση σε περιπτωση σκασιματος μιας και τα κιτ δεν ειναι και τοσο ευκολα η' πετυχημενα στην εφαρμογη σε πολλες περιπτωσεις.

giannis 116
10-05-13, 13:43
Η τιμη ειναι απιστευτα υψηλη, ρωτα και σε λαστιχαδες εξω, σιγουρα θα βρεις τιμη και 100-150 ευρω κατω.

Για το Τιγκουαν που λες μη συγκρινεις ανομοια πραγματα, πρωτα ειναι πιο βαρυ, αλλο στησιμο εχει σε σχεση με μια BMW 1 ή 3, πιο πολυ θα το παρομοιαζα με Χ1 το οποιο Χ1 ειναι πολυ πιο ποιοτικο και ακριβο ετσι...

Σε 16αρα παντως αυτα τα συγκεκριμενα ρφτ Goodyear που ανεφερες, εανα τα βρεις εξω σε καλυτερη τιμη θα στα προτεινα ανεπιφυλακτα. Να χεις και το κεφαλι σου ησυχο αν γινει κατι χτυπα ξυλο, ουτε κιτ επιδιορθωσης ουτε κομπρεσερακια ουτε ρεζερβες αλλα ουτε...και οδικη!

Τελος εισαι σωστος στο οτι το καθε αμαξι εχει 'χτιστει' για συγκεκριμενα λαστιχα με συγκεκριμενες αναρτησεις. Τωρα το οτι κοπανανε αλλα λιγο αλλα πολυ, στην Ελλαδα ΟΛΑ κοπανανε, ακομα και πανακριβες λιμουζινοκατασκευες, καποια στιγμη θα κοπανησουν κι αυτες στους καροδρομους...

Veldrin
10-05-13, 14:12
Εγώ πάντως φοράω τη νέα γενιά συμβατικών Bridgestone Τ001 σε διάσταση 205/55/16 στην 116ι μου (δείκτης Η) τα οποία από το προηγούμενο καλοκαίρι που τα έχω, μόνο καλά λόγια θα πώ.

Ειδικά σε βρεγμένο ήταν καταπληκτικά.

Νομίζω τα είχα βάλει στα 290 ευρώ.

advanced
21-09-13, 01:08
τι λέτε για τα Pirelli Cinturato P1 (Run Flat)?

bimmerm
21-09-13, 09:01
κανονικα πιρελι και ρανφλατ θα σου ελεγα μακρια!!! βλεπω ομως τις κριτικες οτι ειναι πολυ καλες,...ψαξτο !

bimmer-corfu
22-09-13, 17:51
έχω φίλο με Ε92 και sp sport01
Τα 2 στα 4 έβγαλαν φουσκάλα (''βυζί'')

Βάζει 2 νέα μπροστά και αφήνει τα 2 παλιά που ήταν ΟΚ για τους πίσω τροχούς.
Πέταξαν και τα 2 νεα φουσκάλα!!!

Η γυναίκα μου όμως τα έχει σε ibiza χωρίς πρόβλημα, τι να πω...
Λες και με βάλανε να σε μπερδέψω πιο πολύ.

Δε θα συμφωνήσω όμως με το Νίκο παραπάνω ότι δεν τρέχει τίποτα αν ανέβεις δείκτη ταχύτητας, ειδικά σε runflat, χρόνια πολλά σήμερα Νίκο!

topmar
23-09-13, 23:41
Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;

Σύντομες απαντήσεις από εμπειρία με δικά μου οχήματα:

1) Τα έχω στο Astra 1.4 (195/65/15).....κάτω του μετρίου, σκληρή γόμα, γλυστράνε στην πόλη πάρα πολύ....βγάζουν ΚΛΜ όμως....δεν θα τα έβαζα ξανά...ο

2) Δεν έχω προσωπική άποψη....

3) Τα είχα στο E90 320d (225/45/17) σε RFT.....σκληρά σε αποσβέσεις ανωμαλιών.....καλά στο στεγνό...μέτρια στο βρεγμένο.....βγάζουν ΚΛΜ.....ίσως να τα έβαζα ξανά....

4) Δεν έχω προσωπική άποψη....


Αυτά....

Speedy
24-09-13, 07:01
Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;


Τι παει να πει αυστηρα ιδιες προδιαγραφες, δε σου ειπε κανεις να βαλεις λαστιχο απο
απο Porsche GT2, απλα να ανεβαζεις τον δεικτη για να βρεις ενα σωστο και το κυριοτερο πολυ καλυτερο ελαστικο απο αυτα που ανεφερες. :)

advanced
29-09-13, 02:04
Ευχαριστώ όλυς σας για τη βοήθεια!

SuperSonic, ο λόγος που έχω "κολλήσει" στα Η είναι λόγω του ότι ζεστένονται πιο γρήγορα απο τα V. Η καθημερινή μου διαδρομή έιναι ~10 λεπτά (μικρή). Τουλάχιστον ας ζεσταθούν έστω λίγο παραπάνω - π.χ. σε βροχή κτλ. :):):)

(νομίζω κιόλας ότι τα "βλέπω" σωστά)

Και πάλι ευχαριστώ!

advanced
28-10-13, 13:11
Αυτά τα έχει δοκιμάσει κάποιος;

link (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/SportContact-2-SSR-Run-Flat.htm)

απόψεις;

PetrosD
28-10-13, 14:24
Τα Continental SportContact 2 (ούτε SSR ούτε Run Flat γράφουν επάνω όμως) έχω στο E30 μπροστά. Είναι μοντέλο του 2008 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση τους σε στεγνό και βρεγμένο.
Τώρα, την άνοιξη του 2013 παρατήρησα πλέον ότι έχουν τελειώσει και καλό θα είναι να αλλαχτούν. Δεν κρατάνε πια όπως πριν.
Θα τα ξαναέβαζα.

advanced
10-11-13, 13:25
καμια αλλη αποψη για τα Continental SportContact 2 SSR Run Flat?

thanks

padoflinos
02-12-13, 19:16
Καλησπέρα σε όλους ,

Έφτασε ο καιρός ( και πέρασε κι όλας) που πρέπει να αλλάξω ελαστικά στον άσο μου (BMW 116i 2/2008 195/55/16 87Η) για δέυτερη φορά.Τα μαμά ελαστικά (pirelli) ήταν τραγικά.Τώρα χρησιμοποίω τα Bridgestone er300 turanza runonflat και έχω να δηλώσω πολύ ευχαριστημένος.Σκυλιά! Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω κάτι καινόυργιο.Μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον τα καινόυργια "green" ελαστικά.Συγκεκριμένα έχω καταλήξει στα Goodyear efficient grip performance runonflat (2013 μοντέλο) και τα βρίσκω στα 550€.Στο Internet σε πασιγνωστο site αυτή την στιγμή δεν έχουν ανταγωνιστή στα reviews.Σε δύο επίσημους αντιπροσωπους που γύρισα ο ένας ήθελε να μου πουλήσει τα ίδια που έχω τώρα σε μεγαλύτερη διάσταση (205 με τιμη 480€) και ο άλλος ήθελε να μου πουλήσει continental - michelin ( η continental δεν έχει λάστιχα με δέικτη H) λέγοντας μου να μην επιλέξω τα οικολογικα Goodyear. Με έβαλαν σε σκέψεις τώρα να θέλω να αγορ΄ασω πάλι τα Bridgestone turanza er300 (f/c/70db) που έιναι δοκιμασμένα απο πολλούς και όχι τα καινούργια Goodyear Efficientgrip performance (b/a/68db). Εσέις τι λ΄ετε;

ΥΓ δεν θα ήθελα να αναλωθέι αυτή η συζ΄ητηση σε συμβατικά ή runflat , σε 205 η 195 γιατί δεν θα κΤαλήξουμε πουθενά. Θα ήθελα να μέινουμε αυστηρά σε ότι λέει ο κατασκευαστής δηλαδή 195/55/16 87Η.

kostastnt
02-12-13, 22:12
Ίσως και να δοκίμαζα τα goodyear.. Εντυπωσιακοί δείκτες από μια εταιρεία με όνομα.. Δεν είναι καμιά άσχετη να πουλάει παπά..

Γιατί δεν περιμένεις λίγο να κυκλοφορήσουν λίγο τα goodyear να μάθεις καμιά γνώμη?

Fanis
03-12-13, 08:01
Φοράω τα Goodyear EffecientGrip (τα παλαιότερα, ότι τα Performance τα οποία είναι ακόμα καλύτερα) στην 116 μου (205/55/16) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα ελαστικά στην κατηγορία τους. Επίσης, στην 116i (2005 μοντέλο) της θείας μου, αλλάξαμε τα Continental με τα Goodyear και θα έλεγα ότι είναι μισό κλικ καλύτερα.

Τέλος, και το Μινι της γυναίκας μου, βάλαμε τα Goodyear EfficientGrip Compact και είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά στο βρεγμένο. Οπότε, συνοπτικά από την εμπειρία μου μέχρι σήμερα, θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ καλά ελαστικά. Όταν αλλάξω, κατά 99% αυτά θα ξαναβάλω (εάν δεν έχει βγεί κάτι πολύ καλύτερο και νεότερο).

giannis 116
04-12-13, 00:20
Goodyear δαγκωτο!
Εχω δοκιμασει μαμα-χάλια Pirelli, Continental, Bridgestone και τωρα εχω τα Goodyear, απλα τα καλυτερα απ ολα και με διαφορες, σου μιλαω...εκ πειρας!

advanced
21-12-13, 13:53
update: παρειγγειλα τα Michelin τελικά. Περιμένω να έρθουν. Τιμή €550.

Charalampos
11-06-14, 11:06
Τα 195/55/16 Goodyear τα αναφερει ως Perfomance ποια ειναι η διαφορα με τα 205/55/16 που δεν ειναι perfomance ?

nassosbmw1
23-10-14, 09:10
Ήταν καιρός για λάστιχα,Μετά από 4 χρόνια φορώντας κάτι φτηνιάρικα Cheyenne-που στάθηκαν πανάξια στο ύψος τους και τα λεφτά τους- χωρίς να το πολυσκεφτώ,ξαναγύρισα στη βάση μου (λέγε με Michelin) Το λοιπόν έβαλα τα εν λόγω λαστιχάκια (εννοείται συμβατικά) σε διάσταση 205/55/16 στα 320 € και είδα φως ξανά...εντυπώσεις εν καιρώ γιατί θα είναι λάθος να γράψω κάτι τώρα που είναι φρέσκα.

Charalampos
16-01-15, 11:01
Αρχιζω να την ψαχνω σιγα σιγα για τα καλοκαιρινα ελαστικα.Τωρα φοραω χειμωνιατικα αλλα μετά τον Φεβρουαριο πρεπει να βαλω καλοκαιρινα και πρεπει να αγορασω μιας και Michelin ειναι για πεταμα.
Σκεφτομαι τα παρακατω

Goodyear Efficient Grip Performance ROF
195/55 R16 87W runflat Προστασία ζάντας (MFS) * κοστος τεμ 153€

Goodyear Efficient Grip ROF
205/55 R16 91W runflat Προστασία ζάντας (MFS) * κοστος τεμ 112

Εχω καποιες αποριες για το αν αξιζει το Perfomance και τα 153 ευρω .Απο την αλλη το 205 exei 112 ευρω αλλα εχει και μεγαλυτερη διασταση.

Ακουω τις αποψεις σας

giannis 116
16-01-15, 12:19
Θα σου προτεινα το 2ο. Για νορμαλ καθημερινα αυτοκινητα δε νομιζω η διαφορα να ειναι αισθητη μεταξυ του 'Performance' και του πιο 'απλου' μοντελου. Ασε οτι θα σου μεινουν και λεφτα στην τσεπη, σημαντικο για τους δυσκολους καιρους που περναμε οικονομικα, τωρα για τη διασταση, δικη σου επιλογη. Προσωπικα θα προτιμουσα την πιο φαρδια.

Charalampos
16-01-15, 12:22
η 205 με την 195 εχει διαφορα στο καυσιμο ?

giannis 116
16-01-15, 12:27
Δε νομιζω να χει και τραγικη διαφορα, με νορμαλ ανθρωπινη χρηση παντα. Ισως και μη μετρησιμη, ή εστω πολυ μικρη εως αμελητεα.