PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Cruise Control E36


sswift13
05-05-08, 15:56
Λοιπόν, επειδή τα μπαξίματά μου αρχίζουν να τελειώνουν, σκέφτομαι σοβαρά την εγκατάσταση cruise control (σε δουλειά να βρισκόμαστε !). Θα ήθελα να το ολοκληρώσω πριν φύγω για Γερμανία, οπότε και θα είναι άκρως χρήσιμο. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω, είναι εάν κάποιος το έχει ήδη τοποθετήσει (κυρίως εκ των υστέρων) σε Ε36, χρησιμοποιώντας το Retrofit Kit που δίνει η BMW. Την εγκατάσταση σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου, αλλά είναι ένα-δύο πραγματάκια που από ότι φαίνεται θα κολήσω.
1. Χρειάζεται προφανώς κωδικοποίηση του module. Στο Carsoft 6.5 που έχω δεν είδα κάτι τέτοιο. Ξέρει κανείς αν γίνεται από το πρόγραμμα αυτό, ή χρειάζεται να πάω αντιπροσωπεία? Κόστος ?
2. Από ότι διάβασα / είδα, σαν να μου φάνηκε ότι πάει δεύτερη ντίζα πάνω στην πεταλούδα. Ισχύει αυτο?

Τέλος, όσοι το έχουν ήδη σε Ε36 τους έχει ποτέ δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα? Πόσο αξιόπιστο είναι?

Περιμένω τα σχόλιά σας ...

MrZ
05-05-08, 17:03
Δεν ξέρω για Ε36...αλλά ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=11671
να πάρεις μια ιδέα.Βέβαια είναι για Ε46, δεν ξέρω πόσες διαφορές μπορεί να έχει.Καλή τύχη με το εγχείρημα:dblthumb2

stelmaniac
05-05-08, 19:26
Το λινκ που εβαλε ο φιλος ΜrZ, δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με τα 36αρια διοτι εκτος των αλλων, τα 36αρια δε φορεσαν ποτε χειριστηρια στο τιμονι. Ο αυτοματος πιλοτος μπαινει με λεβιε πισω απο το λεβιε των υαλοκαθαριστηρων.
Πανουλη χρειαζεται φασαρια για την εγκατασταση(φυσικα ξεχνας την αντιπροσωπεια) και συνδεεται στο μπορντ. Αν θες παρε τηλ. τον Ντινο που ξερει περισσοτερα μιας και το θεμα αυτοματου στο 36 ειναι σπανιο και δε γνωριζω κανεναν με 36αρι να τον εχει...Καλα μπαξιματα!!!

Αυτο πραγματικα θα ηθελα να το δω...!!!!

stelmaniac
05-05-08, 19:44
Ειναι αυτο εδω.Τωρα που ειδα οτι ειναι τοσο φθηνο γλυκαθηκα και γω!!!!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-318-325-E36-STEERING-COLUMN-CRUISE-CONTROL-SWITCH_W0QQitemZ380010934785QQcmdZViewItem?_trksid =p3286.m20.l1116

sswift13
05-05-08, 20:11
Το λινκ που εβαλε ο φιλος ΜrZ, δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με τα 36αρια διοτι εκτος των αλλων, τα 36αρια δε φορεσαν ποτε χειριστηρια στο τιμονι. Ο αυτοματος πιλοτος μπαινει με λεβιε πισω απο το λεβιε των υαλοκαθαριστηρων.
Πανουλη χρειαζεται φασαρια για την εγκατασταση(φυσικα ξεχνας την αντιπροσωπεια) και συνδεεται στο μπορντ. Αν θες παρε τηλ. τον Ντινο που ξερει περισσοτερα μιας και το θεμα αυτοματου στο 36 ειναι σπανιο και δε γνωριζω κανεναν με 36αρι να τον εχει...Καλα μπαξιματα!!!

Αυτο πραγματικα θα ηθελα να το δω...!!!!

Στελάκη, είμαι παιδάκι που ψάχνει την φασαρία ... Όπως έγραψα, υπάρχει retrofit της BMW. Το οποίο φαίνεται και στο realoem εδώ http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE71&mospid=47426&btnr=66_0032&hg=66&fg=95


Ειναι αυτο εδω.Τωρα που ειδα οτι ειναι τοσο φθηνο γλυκαθηκα και γω!!!!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-318-325-E36-STEERING-COLUMN-CRUISE-CONTROL-SWITCH_W0QQitemZ380010934785QQcmdZViewItem?_trksid =p3286.m20.l1116

Μακάρι να έκανε τόσο. Είναι κοντά στα €500 ... Αυτό που είδες είναι μόνο ένα μικρό κομάτι!

stelmaniac
05-05-08, 20:19
Αυτο βλεπω και γω τωρα...Αστα φιλε...

sswift13
06-05-08, 12:19
Τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς με Cruise Control σε Ε36? Πάλι μου φάινεται θα κάνω εγώ το πείραμα ... :drive2:

Stav
06-05-08, 12:35
απ οτι εχω δει στου αδερφου μου το 36αρι, οντως υπαρχουν πλεον 2 ντιζες που πανε στην πεταλουδα..Μια η κανονικη του γκαζιου και μια απο το μοτερακι του cruise control....οταν ξαναπαω σπιτι του (και το θυμηθω βεβαια.. :) :) ) θα παρω μερικες φωτο να εχεις μια ιδεα πως ειναι.....

sswift13
06-05-08, 13:01
απ οτι εχω δει στου αδερφου μου το 36αρι, οντως υπαρχουν πλεον 2 ντιζες που πανε στην πεταλουδα..Μια η κανονικη του γκαζιου και μια απο το μοτερακι του cruise control....οταν ξαναπαω σπιτι του (και το θυμηθω βεβαια.. :) :) ) θα παρω μερικες φωτο να εχεις μια ιδεα πως ειναι.....

Μπράβο ρε Σταύρο. Για ρώτα τον και για εντυπώσεις. Το χρησιμοποιεί καθόλου? Έχει εμφανίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα? Φαντάζομαι δεν το έβαλε μόνος του, θα το είχε προεγκατεστημένο...

Stav
06-05-08, 13:24
ακριβως....ηταν εργοστασιακο...τωρα απο προβληματα δεν του εχει δημιουργησει ποτε τπτ, και κανει και τρελη οικονομια στα ταξιδια που το χρησιμοποιει...απλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αβολο (σαν χειριστηριο) συγκριτικα με των Ε46, αλλα αυτο προφανως δεν σε απασχολει :) :) :)

sswift13
06-05-08, 13:30
ακριβως....ηταν εργοστασιακο...τωρα απο προβληματα δεν του εχει δημιουργησει ποτε τπτ, και κανει και τρελη οικονομια στα ταξιδια που το χρησιμοποιει...απλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αβολο (σαν χειριστηριο) συγκριτικα με των Ε46, αλλα αυτο προφανως δεν σε απασχολει :) :) :)

Με απασχολεί Σταύρο, γι'αυτό το λόγο σκέπτομαι και την αλλαγή τιμονιού (με κουμπιά). Θα χρειαστεί πατέντα, αλλά νομίζω θα μπορέσω αντί για το χειριστήριο να προσαρμόσω κουμπιά. Είδωμεν... Πρέπει πρώτα να ξεκινήσω με την εγκατάσταση, να δουέψει με το δικό του χειριστήριο, και έπειτα να σκεφτώ την λύση του τιμονιού. Άστα. Έχω πριζωθεί άσχημα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε !

sswift13
08-05-08, 13:51
Απ'ότι βλέπω μάλλον δεν έχει βάλει κανείς το retrofit, οπότε εγώ θα κάνω το πείραμα. Θα προχωρήσω στην παραγγελία μέσα στον μήνα, και ελπίζω να τα καταφέρω. Το μόνο που με απασχολεί είναι η κωδικοποίηση του module, η οποία θα πρέπει να γίνει στην BMW. Μακάρι να ήξερα τι είναι αυτό το DIS/MoDIC που αναφέρει στις οδηγίες. Όσο από κόστος, φοβάμαι και να τους ρωτήσω. Αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω βέβαια από πριν (μην ζητάνε καμιά περιουσία για κωδικοποίηση).

Lil
08-05-08, 14:07
καλησπέρα ο jianno 318is εχει στο 36αρι του Cruise Control...
αν είναι στειλτου κανενα pm ίσως να μπορει να σε βοηθήσει...

sswift13
08-05-08, 14:11
καλησπέρα ο jianno 318is εχει στο 36αρι του Cruise Control...
αν είναι στειλτου κανενα pm ίσως να μπορει να σε βοηθήσει...

Μάνο, το θέμα είναι αν έχει βάλει κανείς το retrofit. Από τα παιδιά που ήδη έχουν (προεγκατεστημένο) Cruise, περιμένω απλά εντυπώσεις/προβλήματα κλπ. Θα κάνω και ένα τηλεφωνάκι στη BMW να δώ πόσο(?) θα θέλουν για κωδικοποίηση του module.

stelmaniac
08-05-08, 14:34
Πανικα εχεις p.m. !!!!

sswift13
08-05-08, 15:18
Πανικα εχεις p.m. !!!!

Thanks Στέλιο. Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία και ειδού οι τιμές (για κωδικοποίηση του module):
Σπανός : 20-30€
Σφακιανάκης : 26-27€
Χρόνος: 30-60 λεπτά

Περιτό να σας πώ πως κουφάθηκαν μόλις τους είπα για Ε36 του '96. Ο ένας μάλιστα το σκεφτόταν για 10-15 δευτερόλεπτα ερωτόντας για 2η φορά "Ε36?". Και εγώ που νόμιζα ότι είχε κλείσει το τηλέφωνο...
Λοιπόν, η αγορά θα δρομολογηθεί αφού ξε-αγχώθηκα βλέποντας πως το κόστος κωδικοποίησης δεν είναι απαγορευτικό. Μακάρι να υπάρχει και κανείς από το forum μαζί μου την ώρα της εγκαταάστασης, γιατί εγώ τρελαίνομαι και δεν προλαβάινω ποτέ να βγάλω φωτογραφίες ώστε να σηκώσω κανά DIY της προκοπής (Billparas ακούς? Θα είσαι ο επίσημος φωτογράφος μου).

VanVIC
08-05-08, 16:03
[QUOTE=sswift13;193673]... Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία ...
QUOTE]

Το τιμόνι αυτό, υπήρχε και σε Ε36 coupe (και σε Ζ3) αλλά χωρίς τα πλήκτρα.

sswift13
08-05-08, 16:07
[QUOTE=sswift13;193673]... Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία ...
QUOTE]

Το τιμόνι αυτό, υπήρχε και σε Ε36 coupe (και σε Ζ3) αλλά χωρίς τα πλήκτρα.

Ναι Βαγγέλη, το έχω υπόψην μου. Θα είναι η επόμενη κίνηση αν λειτουργήσει το όλο κόλπο. Ας παίξει πρώτα με το δικό του λεβιεδάκι και βλέπουμε.

stelmaniac
08-05-08, 23:17
Thanks Στέλιο. Πήρα και τηλέφωνο αντιπροσωπεία και ειδού οι τιμές (για κωδικοποίηση του module):
Σπανός : 20-30€
Σφακιανάκης : 26-27€
Χρόνος: 30-60 λεπτά

Περιτό να σας πώ πως κουφάθηκαν μόλις τους είπα για Ε36 του '96. Ο ένας μάλιστα το σκεφτόταν για 10-15 δευτερόλεπτα ερωτόντας για 2η φορά "Ε36?". Και εγώ που νόμιζα ότι είχε κλείσει το τηλέφωνο...
Λοιπόν, η αγορά θα δρομολογηθεί αφού ξε-αγχώθηκα βλέποντας πως το κόστος κωδικοποίησης δεν είναι απαγορευτικό. Μακάρι να υπάρχει και κανείς από το forum μαζί μου την ώρα της εγκαταάστασης, γιατί εγώ τρελαίνομαι και δεν προλαβάινω ποτέ να βγάλω φωτογραφίες ώστε να σηκώσω κανά DIY της προκοπής (Billparas ακούς? Θα είσαι ο επίσημος φωτογράφος μου).

Παρε τηλεφωνο να βγαζω εγω φωτογραφιες ρε,να μαθω και τη διαδικασια..

billparas
08-05-08, 23:26
εννοείται ότι θα είμαι παρών σε όλη τη διαδικασία και θα βγάζω φωτογραφίες για ναμπορέσει να φτιαχτεί ένα DIY της προκοπής

sswift13
17-05-08, 20:34
Λοιπόν, την Δευτέρα δρομολογείται η αγορά. Μόλις γίνει παραλαβή, ξεκινάω μπαξ. Ο φωτογράφος να ετοιμάζεται παρακαλώ !

billparas
17-05-08, 20:51
εννοείται ότι θα είμαι εκεί

sswift13
04-07-08, 08:36
Επιτέλους το cruise control μου ήρθε, και ετοιμάζομια σήμερα για εγκατάσταση. :yippee:
Προγραμμματισμένη ώρα έναρξης 18:00. Σύμφωνα με τις οδηγίες η εγκατάσταση θα διαρκέσει 3,5-4 ώρες. Θα αρχίσω με τα βασικά (ξήλωμα ντουλαπακίου, ασφαλειοθήκης, κάλυμα τιμονιού, κλπ.). Αν δεν με πάρει η νύχτα και όλα πάνε καλά, το βραδάκι θα είμαι έτοιμος.
Έχω όμως μια ερώτηση, η οποία αφορά αποκλειστικά αυτούς που έχουν βάλει (εκ των υστέρων) τιμόνι πολλαπλών. Η παρακάτω φύσα σας λέει κάτι? Είναι η φύσα από το λεβιεδάκι που έρχεται μαζί με το cruise control. Θυμάται κανείς αν η φύσα των κουμπιών του τιμονιού μοιάζει με αυτήν εδώ? Θα βοηθούσε πολύ να ξέρω, ώστε να αρχίσω να ψάχνομαι και για τιμόνι πολλαπλών, καθώς το λεβιεδάκι είναι λίγο δύσχρηστο. Περιμένω απόψεις!

http://www.imageshack.gr/files/56qxxwhkz4sfzvrun82s_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=56qxxwhkz4sfzvrun82s.jpg)http://www.imageshack.gr/files/u3mvfghqrbdxquiu3xgm_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=u3mvfghqrbdxquiu3xgm.jpg)

Aceman1925
04-07-08, 09:08
καλη αρχη ρε πανο.περιμενουμε νεα σου το βραδακι!!

gsova
04-07-08, 09:31
...θα με ενδιέφερε κι εμένα αναλυτική περιγραφή για το retrofit (φοβερή η περιγραφή για το E46 παρεπιπτώντος), καθώς και οι πηγές από όπου μπορώ να αγοράσω το kit και με τι κόστος. Φαντάζομαι ότι σε 316i με αυτόματο σαζμάν μπαίνει έτσι;

sswift13
04-07-08, 09:48
...θα με ενδιέφερε κι εμένα αναλυτική περιγραφή για το retrofit (φοβερή η περιγραφή για το E46 παρεπιπτώντος), καθώς και οι πηγές από όπου μπορώ να αγοράσω το kit και με τι κόστος. Φαντάζομαι ότι σε 316i με αυτόματο σαζμάν μπαίνει έτσι;

Φϊλε μου, για αναλυτική περιγραφή δεν ξέρω, καθώς όπως έχω γράψει και παραπάνω όταν ξεκινάω να μπάξω κάτι στο αμάξι "τρελαίνομαι", και που χρόνος για φωτογραφίες. Πάντως θα ανεβάσω (όταν τελειώσω την εγκατάσταση) τις οδηγίες που ακολούθησα, πιθανότατα και με κάποιες διορθώσεις/σημειώσεις, αν χρειαστεί. Οι οδηγίες καλύπτουν και τα αυτόματα Ε36, ενώ όσον αφορά το κόστος, έχε υπόψην σου τα παρακάτω:
1. Τα parts που χρειάζονται είναι δύο (πάντα με επιφύλαξη):
α. 65719404609 Cruise control
β. 61129404605 Καλωδίωση
2. Το κόστος των παραπάνω στην BMW είναι γύρω στα 700€ αν θυμάμαι καλά
3. Τα παραπάνω τα βρήκα από γνωστό μαγαζί με ανταλλακτικά BMW στα 500€ (παραγγελία)
4. Εγώ το έφερα από Αμερική (ebay) με 107€ (ελαφρώς μεταχειρισμένο), καθώς σκέφτηκα πως αν κάτσει κάτι στραβά και δεν παίξει καλύτερα να κλαίω τα 100 παρά τα 500€.

Περισσότερες λεπτομέρεις όταν ξεκινήσω/ολοκληρώσω την εγκατάσταση, καθώς μπορεί κάτι να μου λείπει, κάτι να μην παίξει, κάτι να είναι χαλασμένο, κλπ. Πάντως αναρωτιέμαι τι κόστος θα ήθελε η BMW να το εγκαταστήσει, καθώς σύμφωνα με τις οδηγίες χρειάζονται περίπου 3.5 ώρες δουλειάς. Μάλλον θα συζητάγαμε για πολλά λεφτά ...

sswift13
04-07-08, 15:35
Επιτέλους το cruise control μου ήρθε, και ετοιμάζομια σήμερα για εγκατάσταση. :yippee:
Προγραμμματισμένη ώρα έναρξης 18:00. Σύμφωνα με τις οδηγίες η εγκατάσταση θα διαρκέσει 3,5-4 ώρες. Θα αρχίσω με τα βασικά (ξήλωμα ντουλαπακίου, ασφαλειοθήκης, κάλυμα τιμονιού, κλπ.). Αν δεν με πάρει η νύχτα και όλα πάνε καλά, το βραδάκι θα είμαι έτοιμος.
Έχω όμως μια ερώτηση, η οποία αφορά αποκλειστικά αυτούς που έχουν βάλει (εκ των υστέρων) τιμόνι πολλαπλών. Η παρακάτω φύσα σας λέει κάτι? Είναι η φύσα από το λεβιεδάκι που έρχεται μαζί με το cruise control. Θυμάται κανείς αν η φύσα των κουμπιών του τιμονιού μοιάζει με αυτήν εδώ? Θα βοηθούσε πολύ να ξέρω, ώστε να αρχίσω να ψάχνομαι και για τιμόνι πολλαπλών, καθώς το λεβιεδάκι είναι λίγο δύσχρηστο. Περιμένω απόψεις!

http://www.imageshack.gr/files/56qxxwhkz4sfzvrun82s_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=56qxxwhkz4sfzvrun82s.jpg)http://www.imageshack.gr/files/u3mvfghqrbdxquiu3xgm_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=u3mvfghqrbdxquiu3xgm.jpg)

:feedback: Κανείς ?

tasospou44
04-07-08, 15:43
καμια σχεση....του τιμονιου πολλαπλων ειναι μικρουλα πολυ....3pin αν θυμαμαι καλα...

sswift13
04-07-08, 16:10
καμια σχεση....του τιμονιου πολλαπλων ειναι μικρουλα πολυ....3pin αν θυμαμαι καλα...

Κατάλαβα ... Πάλι για πατέντες είμαστε αν θέλουμε τιμονάκι πολλαπλών. Ωραία πράγματα όμως. Πολύ DIY το 36άρι !!! Ξεκινάμε λέμε εγκατάσταση. Feedback αργότερα !!!!

Stav
05-07-08, 07:18
στο diy που εχω φτιαξει για το Ε46 εχω φωτογραφιες αν θυμαμαι καλα που φαινεται η φυσα των κουμπιων και οντως δεν εχει καμια σχεση με αυτη του Ε36...ειναι πολυ μικρουλα..

Αυτο ομως βεβαια απο μονο του δεν λεει τπτ...το θεμα ειναι τι γινεται με τα ρευματα...
Βεβαια ολα αυτα που λεω ισχυουν για Ε46 με can bus....πιθανον τα προγενεστερα (99-01) που ειχαν ντιζατο cruise control, να ειναι παρομοια.....

SPYROS-MUSIC-CABRIO
05-07-08, 10:44
φιλε το ειχα ψαξει κ γω το θεμα παλιοτερα μετα ενα ταξιδι που πηγα με το αμαξι γερμανια.ηταν απαραιτητο.στην αρχη νομιζα οτι μονο με το λεβιεδακι θα εκανα δουλεια,οτι ισως ειχε αναμονες μεσα,αλλα οταν εμαθα οτι χρειαζονται τοσα πραγματα,κ αφου ρωτησα σε καποια ανταλακτικα(δεν ειχαν),το παρατησα:offtopic:...μακαρι να σου πανε ολα καλα κ τοτε ισως αναθερμανθει το ενδιαφερων...περιμενουμε φωτος κ νεα!!!:clap:

sswift13
05-07-08, 10:49
φιλε το ειχα ψαξει κ γω το θεμα παλιοτερα μετα ενα ταξιδι που πηγα με το αμαξι γερμανια.ηταν απαραιτητο.στην αρχη νομιζα οτι μονο με το λεβιεδακι θα εκανα δουλεια,οτι ισως ειχε αναμονες μεσα,αλλα οταν εμαθα οτι χρειαζονται τοσα πραγματα,κ αφου ρωτησα σε καποια ανταλακτικα(δεν ειχαν),το παρατησα:offtopic:...μακαρι να σου πανε ολα καλα κ τοτε ισως αναθερμανθει το ενδιαφερων...περιμενουμε φωτος κ νεα!!!:clap:

Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι το πιο δύσκολο DIY project που έχω κάνει μέχρι τώρα, δυσκολότερο και από το OBC το οποίο είχε τρομερό καλωδιομάνι ... Ας είναι. Είμαι ήδη στην τελική ευθεία μετά από 5 ώρες δουλειάς εχθές το βράδυ. Συνεχίζω σήμερα μόλις βρω λίγο χρόνο, και ελπίζω να παίξει. Έχω λύσει κυριολεκτικά το μισό αμάξι. Το θέμα είναι βεβαια ότι δεν ξέρω αν τελικά θα παίξει. Είδωμεν. Περισσότερες πληροφορίες αργότερα ...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
05-07-08, 10:54
Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι το πιο δύσκολο DIY project που έχω κάνει μέχρι τώρα, δυσκολότερο και από το OBC το οποίο είχε τρομερό καλωδιομάνι ... Ας είναι. Είμαι ήδη στην τελική ευθεία μετά από 5 ώρες δουλειάς εχθές το βράδυ. Συνεχίζω σήμερα μόλις βρω λίγο χρόνο, και ελπίζω να παίξει. Έχω λύσει κυριολεκτικά το μισό αμάξι. Το θέμα είναι βεβαια ότι δεν ξέρω αν τελικά θα παίξει. Είδωμεν. Περισσότερες πληροφορίες αργότερα ...

φιλε οταν αρχησεις να δενεις να εισαι ξεκουραστος γιατι δεν εχει πλακα να περισεψει καμια βιδα!!!απο οτι καταλαβα εισαι στην τελικη ευθεια:dance:

sswift13
05-07-08, 11:38
Με μια κουβέντα ΔΟΥΛΕΨΕ !!! :D. Μόλις γύρισα από δοκιμή! Μου είχε μείνει ή ένωση με ρεύμα και πεντάλ φρένου, το οποίο το ψιλοσκεφτόμουνα. Τελικά έκανα την ένωση και εχω πλέον cruise! Many thanks στον κουμπάρο μου που ήταν πιο θαραλέος και τελικά κάναμε την σωστή ένωση. Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό το βραδάκι, καθότι έχει αρκετή ζέστη και δεν έχω κουράγιο (και σκιά) να δέσω τώρα. Είμαι πλέον έτοιμος για πολλά (ξεκούραστα) χιλιόμετρα.

Aceman1925
05-07-08, 12:23
Με μια κουβέντα ΔΟΥΛΕΨΕ !!! :D. Μόλις γύρισα από δοκιμή! Μου είχε μείνει ή ένωση με ρεύμα και πεντάλ φρένου, το οποίο το ψιλοσκεφτόμουνα. Τελικά έκανα την ένωση και εχω πλέον cruise! Many thanks στον κουμπάρο μου που ήταν πιο θαραλέος και τελικά κάναμε την σωστή ένωση. Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό το βραδάκι, καθότι έχει αρκετή ζέστη και δεν έχω κουράγιο (και σκιά) να δέσω τώρα. Είμαι πλέον έτοιμος για πολλά (ξεκούραστα) χιλιόμετρα.

καλοριζικο ρε Πανο.
ποιος στη χαρη σου!!! μεχρι και σταυροποδι μπορεις να εισαι τωρα ε???

sswift13
05-07-08, 12:52
καλοριζικο ρε Πανο.
ποιος στη χαρη σου!!! μεχρι και σταυροποδι μπορεις να εισαι τωρα ε???


Thanks Χρίστο. Σαν το Βούδα θα κάθομαι !!! χεχεχε !!! Το οποίο μου θυμίζει να προχωρήσω και το θέμα με τα θερμαινόμενα

Aceman1925
05-07-08, 12:58
Thanks Χρίστο. Σαν το Βούδα θα κάθομαι !!! χεχεχε !!! Το οποίο μου θυμίζει να προχωρήσω και το θέμα με τα θερμαινόμενα

xaxaxa σταματιμο δεν εχεις ομως.και μετα λες για μενα!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
05-07-08, 13:48
Με μια κουβέντα ΔΟΥΛΕΨΕ !!! :D. Μόλις γύρισα από δοκιμή! Μου είχε μείνει ή ένωση με ρεύμα και πεντάλ φρένου, το οποίο το ψιλοσκεφτόμουνα. Τελικά έκανα την ένωση και εχω πλέον cruise! Many thanks στον κουμπάρο μου που ήταν πιο θαραλέος και τελικά κάναμε την σωστή ένωση. Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό το βραδάκι, καθότι έχει αρκετή ζέστη και δεν έχω κουράγιο (και σκιά) να δέσω τώρα. Είμαι πλέον έτοιμος για πολλά (ξεκούραστα) χιλιόμετρα.

μπραβο ρε φιλε!!καλοριζικα ξεκουραστα χιλιομετρα!!!!:dance:θελω να το δω....οταν πατας γκαζι κ το αφηνεις,μενει στα χιλιομετρα που το ειχες ρυθμησει?στο φρενο το ακυρωνει??

sswift13
05-07-08, 14:46
μπραβο ρε φιλε!!καλοριζικα ξεκουραστα χιλιομετρα!!!!:dance:θελω να το δω....οταν πατας γκαζι κ το αφηνεις,μενει στα χιλιομετρα που το ειχες ρυθμησει?στο φρενο το ακυρωνει??

Σε ευχαιστώ Σπύρο. Πατάς γκάζι μέχρι εκεί που θέλεις (π.χ στα 100) και στην συνέχεια πατάς μία φορά το μοχλουδάκι. Αυτό σταθεροποιεί την ταχύτητα. Στην συνέχεια μπορείς να αυξομειώσεις με το μοχλουδάκι, χωρίς γκάζι-φρένο. Ακυρώνεται είτε από το μοχλουδάκι, είτε πατώντας φρένο/συμπλέκτη.

BILL007
05-07-08, 15:00
Μπράβο φίλε μου για το μεράκι σου!!!:D H περιγραφή σου δείχνει ότι το έφτιαξες με 1000% ποσοστό επιτυχίας...Και πάλι μπράβο!:D

Υ.Γ πες μας σε μια λίστα τι ανταλλακτικά χρησιμοποίησες γιατί έχω περιέργεια να μάθω πως βολεύεται το γκάζι με την ντίζα στην πεταλούδα...Λογικά κάπως ανάλογα θα γίνεται και στο Ε46 (επειδή με τρώει και εμένα το συγκεκριμένο θέμα εδω και καιρό...χιχιχιχι!)

billparas
05-07-08, 15:48
μπράβο ρε Πάνο θα έρθω για βόλτα το απόγευμα

sswift13
06-07-08, 18:32
Να και οι πρώτες φωτό από την εγκατάσταση. Δυστυχώς δεν είναι καλής ποιότητας, καθώς τραβήκτηκαν από κινητό (αχ ρε φωτογράφε Bill την γλύτωσες πάλι !)
Φωτό1: Φαίνεται η βαλβίδα του φρένου (καλώδια μπλέ/κόκκινο και κίτρινο/ρόζ) όπου συνδέθηκε με την καλωδίωση του cruise (12V/Brake)

Φωτό2: Ο κακός χαμός κάτω από την ασφαλειοθήκη. Από εκεί (firewall) έπρεπε να περάσει το αρκετά χοντρό καλώδιο του cruise, ώστε να φτάσει έως την καμπίνα (κάτω από το τιμόνι). Δυστυχώς αναγκάστικα τα κόψω το καλώδιο και να το ξαναενώσω αφού δεν πέρναγε το βύσμα ...

Φωτό3: Το δεύτερο συρματόσχοινο (κάτω) στην πεταλούδα του γκαζιού. Μια κοντινή ματιά δείχνει ότι είναι στα κακά του χάλια (κρατιέται από 2-3 συρματάκια). Αυτό ήταν και από τα πιο δύσκολα, καθώς αναγκάστικα να προσαρμόσω καλώδιο από ποδήλατο (Ναι, Ναι). Κίνησε η Αλεπού να πάει στο παζάρι και ήταν μέρα Σάββατο, όπως λέει και ο σοφός λαός μας. Μόνο ποδηλατάδικο βρήκα ανοικτό Σάββατο μεσημέρι, οπότε και αναγκάστικα να το πατεντάρω. Ας είναι ... χωρίς να θέλω να πω κάτι, με 1€ (αντί για κανά 30άρι που θέλει η BMW) το έκανα και καλύτερο από το εργοστασιακό. Φαντασία θέλει και χρόνο ...

Φωτό4: To cruise actuator τοποθετημένο επάνο στο φιλτροκούτι. Ξανά πακέτο εδώ, καθώς εκεί ήταν τοποθετημένος ο συναργεμός, ο οποίος είναι αναγκαστικά λίγο χύμα (έως πολύ) έως ότου σκεφτώ που θα τον βιδώσω.

http://www.imageshack.gr/files/rny7oeuwlspqrt78nyyg_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=rny7oeuwlspqrt78nyyg.jpg) http://www.imageshack.gr/files/pypkdixd6nzczcm87120_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=pypkdixd6nzczcm87120.jpg) http://www.imageshack.gr/files/sfc2q512vs5ov0j1fnxk_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=sfc2q512vs5ov0j1fnxk.jpg) http://www.imageshack.gr/files/1m1ac2nzchf3pqh805um_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=1m1ac2nzchf3pqh805um.jpg)

Πρώτες εντυπώσεις, και σε βόλτα που κάναμε με τον Billparas, είδαμε ότι πραγματικά πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό. Η στιγμιάια κατανάλωση (ανάλογα και με την σχέση που έχεις επιλέξει) βρίσκεται κοντά στο 6.5-7,5 (αν κάνω λάθος Bill διόρθωσέ με), μέτρηση που με το δικό μου (βαρύ) ποδαράκι δεν έχω δεί ποτέ. Ακόμα και σε επιτάχυνση (με χρήση του λεβιέ) η στιγμιαία κατανάλωση δεν πήγε πάνω από 20, φλερτάρωντας πιο συχνά με το 15-17 (και πάλι ανάλογα με την επιλεγμένη σχέση). Για σίγουρα αποτελέσματα πρέπει να το πάω κανά ταξιδάκι. Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι τα λεφτά του θα τα βγάλει μετά το ταξίδι μου στο εξωτερικό.
Όλα τα λεφτά επίσης είναι το Resume, το οποίο μετά από φρενάρισμα ή γκάζωμα (όπου και αποσυμπλέκει το cruise), επαναφέρει την ταχύτατα εκέι που ήταν (πριν το πάτημα γκαζιού/φρένου).
Μόνο μειονέκτημα (το οποίο έχει αναφέρει και ο Stav νομίζω), είναι ότι όντως το λεβιεδάκι είναι πολύ κοντά στο τιμόνι. Το κοπάνησα κανά δυο φορές, και χωρίς να είμαι σε "τιμονιά". Πιθανότατα θα το συνηθίσω στα επόμενα χιλιόμετρα.

Nick_compact
06-07-08, 18:40
Συγχαρητήρια, είσαι ένας καλός DIYer !!!

billparas
06-07-08, 18:49
Επιβεβαιώνω κι εγώ την καταναλωση!! δεν θα μπορούσα να πετύχω κι εγώ τέτοια νούμερα όσο και να προσπαθώ και η λειτουργία του είναι πραγματικά ομοιογενής. Πάντως είναι πραγματικά σπαστικό το λεβιεδάκι και απορώ πως τους ηρθε να το βάλουν εκεί.

Είναι ένα από τα καλύτερα DIY ever.

stelmaniac
06-07-08, 22:38
Και που να πας ταξιδι Παναγιωτη με τον πιλοτο....Θα παθεις πλακα με την καταναλωση(και οχι μονο).Θα καψεις 1/3 λιγοτερο απ το συνηθισμενο, να μου το θυμασαι!!

sswift13
06-07-08, 23:24
Συγχαρητήρια, είσαι ένας καλός DIYer !!!
Thanks Nick ! :bigthumb:
Επιβεβαιώνω κι εγώ την καταναλωση!! δεν θα μπορούσα να πετύχω κι εγώ τέτοια νούμερα όσο και να προσπαθώ και η λειτουργία του είναι πραγματικά ομοιογενής. Πάντως είναι πραγματικά σπαστικό το λεβιεδάκι και απορώ πως τους ηρθε να το βάλουν εκεί.

Είναι ένα από τα καλύτερα DIY ever.

Το κέρατό μου για λεβιεδάκι... Πάμε για τιμόνι πολλαπλών Βασίλη. Αχ, θα μας τα φάει όλα τα λεφτά η μπέμπα ...:banghead:

Και που να πας ταξιδι Παναγιωτη με τον πιλοτο....Θα παθεις πλακα με την καταναλωση(και οχι μονο).Θα καψεις 1/3 λιγοτερο απ το συνηθισμενο, να μου το θυμασαι!!

Στέλιο, σε 20 μέρες ετοιμάζομαι για 5000 χιλιόμετρα ! Θα τα βγάλει τα λεφτά του!:bananasmi

sswift13
08-07-08, 08:46
Να και μία τελευταία φωτό με το λεβιεδάκι πάνω στο τιμόνι. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά, αλλά είναι σαφώς πιο κοντά στο τιμόνι από το λεβιεδάκι των καθαριστήρων, με αποτέλεσμα να το έχω ήδη κοπανήσει καμιά δεκαριά φορές ...

http://www.imageshack.gr/files/d7fyzvp3faaj4c5gbwhp_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=d7fyzvp3faaj4c5gbwhp.jpg)

Aceman1925
08-07-08, 12:39
oπως παντα πολυ καλη δουλεια.ακομα και η πατεντα εχει αερα επαγγελματισμου!!!
Πανο ,τα respect μου!!!

nomtal
08-07-08, 13:18
Τι να σχολιάσω...μένω άφωνος. Συγχαρητήρια για την δουλειά...Εγώ ούτε που θα μπορούσα να διανοηθώ μία τέτοια εγκατάσταση...
:dblthumb2:clap::rockon:

sswift13
08-07-08, 23:37
oπως παντα πολυ καλη δουλεια.ακομα και η πατεντα εχει αερα επαγγελματισμου!!!
Πανο ,τα respect μου!!!

Τι να σχολιάσω...μένω άφωνος. Συγχαρητήρια για την δουλειά...Εγώ ούτε που θα μπορούσα να διανοηθώ μία τέτοια εγκατάσταση...
:dblthumb2:clap::rockon:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όπως έχω πει πολλές φορές, το 36άρι είναι η χαρά του DIY.

thmangr
09-07-08, 09:00
Μπράβο φίλε και απο μένα. Το δικό μου 520i με το Cruise control από Κοζάνη Γρεβενά φυσικά από Εγνατία το δοκίμασα κλειδωμένο στα 110Km για δοκιμή και έκαψε 6,5 λτ/100. Τρελό νούμερο για δίλιτρο όχημα. Βέβαια βαρέθηκα τόσο πολύ που στο γυρισμό το ξεπάτωσα το όχημα. Και πάλι συγχαρητήρια!!!

sswift13
10-07-08, 19:19
Λοιπόν, επειδή πολλοί με ρωτάνε για το cruise περισσότερες πληροφορίες, είπα να ανεβάσω μία εικόνα που έχει συνολικά όλα τα κομάτια που χρειάζονται. Η παρακάτω εικόνα περιλαμβάνει όλα τα κομάτια τα οποία είναι κοινά για όλα τα 36άρια. Από την εικόνα λείπει το συρματόσχοινο (bowden cable), το οποίο είναι διαφορετικό για κάθε μοντέλο (μοτέρ).

http://www.imageshack.gr/files/6sd99tx5xkzbhjpoft8o_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6sd99tx5xkzbhjpoft8o.jpg)

Έχουμε και λέμε λοιπόν (από πάνω αριστερά και σύμφωνα με την φορά του ρολογιού)
1. Μοτέρ και βάση αυτού (Cruise Control Actuator & Bracket)
2. Εγκέφαλος cruise (Cruise Control ECU)
3. Διάφορα παρελκόμενα, βίδες, βαλβίδα συμπλέκτη (Mounting hardwares)
4. Λεβιεδάκι (Cruise Control Steering Wheel Switch)
5. Καλωδίωση (Wiring Harness)

Επίσης κάνω attach και τις οδηγίες που εγώ ακολούθησα. Αν κάποιος επιχειρήσει να κάνει το retrofit, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσει τις οδηγίες ΠΡΙΝ αρχίζει να αγοράζει πραγματάκια...
Στο e-bay υπάρχουν σχεδόν όλα τα παραπάνω κομάτια. Αρκεί ένα seach για "E36 Cruise" ή "Ε36 Tempomat". Εγώ τα έφερα από Αμερική, όλα από τον ίδιο. Προτείνω όποιος ενδιαφέρεται να μην πάει σε χωριστά κομάτια, αλλά σε ολοκληρωμένη λύση με όλα τα παρελκόμενα. Για επιπλέον πληροφορίες, εδώ είμαστε ...

tamtamcafe
10-07-08, 19:30
πανοσαν συγχαρητηρια μεθοδικος και τολμηρος αντε να νοιωσεις τι ειναι το σταυροποδι χεχεχε καλοριζικο

SPYROS-MUSIC-CABRIO
19-06-09, 23:36
φιλε το ειχα ψαξει κ γω το θεμα παλιοτερα μετα ενα ταξιδι που πηγα με το αμαξι γερμανια.ηταν απαραιτητο.στην αρχη νομιζα οτι μονο με το λεβιεδακι θα εκανα δουλεια,οτι ισως ειχε αναμονες μεσα,αλλα οταν εμαθα οτι χρειαζονται τοσα πραγματα,κ αφου ρωτησα σε καποια ανταλακτικα(δεν ειχαν),το παρατησα:offtopic:...μακαρι να σου πανε ολα καλα κ τοτε ισως αναθερμανθει το ενδιαφερων...περιμενουμε φωτος κ νεα!!!:clap:

Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι το πιο δύσκολο DIY project που έχω κάνει μέχρι τώρα, δυσκολότερο και από το OBC το οποίο είχε τρομερό καλωδιομάνι ... Ας είναι. Είμαι ήδη στην τελική ευθεία μετά από 5 ώρες δουλειάς εχθές το βράδυ. Συνεχίζω σήμερα μόλις βρω λίγο χρόνο, και ελπίζω να παίξει. Έχω λύσει κυριολεκτικά το μισό αμάξι. Το θέμα είναι βεβαια ότι δεν ξέρω αν τελικά θα παίξει. Είδωμεν. Περισσότερες πληροφορίες αργότερα ...

αντε λοιπον να "ξεθαψω" το θεμα που πριν 11 μηνες ειχα κανει τις ερωτησεις μου κ στον Παναγιωτη που τοτε ψαχνοταν κ αυτος,λογο του οτι εχω στα χερια μου ενα τετοιο κιτακι κ μακαρι να δουλεψει κ σε μενα...:greenboun
ηταν πανω σε αυτοματο κ ισως λειπει κατι αλλα οχι κατι σοβαρο-ακριβο(απο οτι μου ειπε κ ο Kostas e46 που εβαλε κ αυτος)...
παραθετω κ καποιες φωτος απο το τι παρελαβα....
στην 4η φωτογραφια φαινονται 5 καλωδια με 5 χαρτακια πανω...
γραφουν
1)speed
2)+12v
3)brake
4)auto transmition
5)ground
:hello:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
28-06-09, 12:47
ξερει κανενας.ποιος θα μπορουσε να αναλαβει να το τοποθετησει?

kostas e46
28-06-09, 12:55
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
29-06-09, 23:38
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!

Kωστα απο αριστεροτιμονο ηταν (γερμανια...) απλα ηταν σε αυτοματο κ η μονη διαφορα που ειχε αλλα μου ειπε πολλες φορες οτι δε θα εχω κανενα προβλημα ειναι κατι στο φρενο

SPYROS-MUSIC-CABRIO
01-07-09, 10:25
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!

αυτη ειναι η απαντηση που μου εδωσε αυτος που το αγορασα κ την παραθετω αυτουσια...;)

""I sent you a set for left hand drive car.

The set is missing a clutch switch which disengages the cruise if you press the clutch first when slowing down. Almost always the driver will touch the brake pedal or release with the stalk switch to begin slowing down, not press the clutch. If you do, the engine will race slightly and you will know to touch the brake pedal.
I do not have one in my car and I have never missed it.""

τι ακριβως θελει να πει?

fanisk
01-07-09, 11:09
αυτη ειναι η απαντηση που μου εδωσε αυτος που το αγορασα κ την παραθετω αυτουσια...;)

""I sent you a set for left hand drive car.

The set is missing a clutch switch which disengages the cruise if you press the clutch first when slowing down. Almost always the driver will touch the brake pedal or release with the stalk switch to begin slowing down, not press the clutch. If you do, the engine will race slightly and you will know to touch the brake pedal.
I do not have one in my car and I have never missed it.""

τι ακριβως θελει να πει?

To cruise βγαινει αν πατησεις φρενο ή συμπλεκτη. Νομιζω οτι στο κιτ που σου πουλησε, βγαινει μονο με το φρενο οπως λεει και οχι με συμπλεκτη.

Για να το απενεργοποιησεις δηλαδη, θα πρεπει να πατησεις το φρενο, ενω αν ειχες και το clutch switch θα μπορουσες και με το συμπλεκτη.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
01-07-09, 13:15
To cruise βγαινει αν πατησεις φρενο ή συμπλεκτη. Νομιζω οτι στο κιτ που σου πουλησε, βγαινει μονο με το φρενο οπως λεει και οχι με συμπλεκτη.

Για να το απενεργοποιησεις δηλαδη, θα πρεπει να πατησεις το φρενο, ενω αν ειχες και το clutch switch θα μπορουσες και με το συμπλεκτη.

αν ειναι ετσι οπως τα λες, μαλλον μικρο το κακο...:dblthumb2
εισαι σιγουρος?:scratchch

fanisk
02-07-09, 06:06
αν ειναι ετσι οπως τα λες, μαλλον μικρο το κακο...:dblthumb2
εισαι σιγουρος?:scratchch

Στο Ε46 316ti μου με τιμονι πολλαπλων, αν ενεργοποιησω το cruise, και υστερα πατησω φρενο ή συμπλεκτη, τοτε απενεργοποιειται, και για να ξανα ενεργοποιηθει πατω το κουμπι.
Απο τη μεταφραση του κειμενου που εδωσες αυτο καταλαβαινω οτι εννοει, οτι απλα επειδη ηταν σε αυτοματο αμαξι, το βγαζεις off με το [φρενο] και οχι με [φρενο ή συμπλεκτη].

Ναι ειμαι σιγουρος!:p:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
02-07-09, 11:50
Στο Ε46 316ti μου με τιμονι πολλαπλων, αν ενεργοποιησω το cruise, και υστερα πατησω φρενο ή συμπλεκτη, τοτε απενεργοποιειται, και για να ξανα ενεργοποιηθει πατω το κουμπι.
Απο τη μεταφραση του κειμενου που εδωσες αυτο καταλαβαινω οτι εννοει, οτι απλα επειδη ηταν σε αυτοματο αμαξι, το βγαζεις off με το [φρενο] και οχι με [φρενο ή συμπλεκτη].

Ναι ειμαι σιγουρος!:p:

ξερπυμε καποιον που θα μπορουσε να αναλαβει την τοποθετηση??:hello:

megalosnikos
04-07-09, 19:31
εχω κανει παραγγελια απο ενα φιλο στην γερμανια τα σχετηκα μολισ ερθουν θα κανω τοποθετισει θα δω ποση ωρα θα μου φαει κ θα σου πω Σπυρο

SPYROS-MUSIC-CABRIO
04-07-09, 19:43
εχω κανει παραγγελια απο ενα φιλο στην γερμανια τα σχετηκα μολισ ερθουν θα κανω τοποθετισει θα δω ποση ωρα θα μου φαει κ θα σου πω Σπυρο

αν ειναι ερχομαι στα μερη σου κανα σαββατο η κυριακη πρωι κ το κανουμε παρεα!:bigthumb:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
19-07-09, 19:05
εχω κανει παραγγελια απο ενα φιλο στην γερμανια τα σχετηκα μολισ ερθουν θα κανω τοποθετισει θα δω ποση ωρα θα μου φαει κ θα σου πω Σπυρο

κανα νεο Νικο:greenboun??????

megalosnikos
06-08-09, 18:16
κανα νεο Νικο:greenboun??????


τιποτα ακομα Σπυρο περιμενω

LEO328
27-11-12, 18:08
ξερω ξερω.....ωχ τι ξεθαψε παλι ο leo και ποτε δεν βαζει μυαλο κ.λ.π.:sleeping:
να ρωτησω κατι σχετικο...εσεις που εχετε cruise control οταν βρει ανηφορα τι γινετε???
κοβει και παει με πιο λιγα ? συνεχιζει σταθερα με την ιδια ταχυτητα απλα ζοριζεται παραπανω?εχει παρατηρησει κανεις?

giannis_compact
27-11-12, 20:18
Συνεχίζει με την ίδια ταχυτήτα. Απλά δίνει από μόνο του λίγο γκάζι ώστε να βγει η ανηφόρα με τα ίδια χιλιόμετρα.

BMW Power
28-11-12, 08:47
Tα cruise control μέχρι και το Ε46 ρύθμιζαν την ταχύτητα με το γκάζι. Δηλαδή έδιναν ή έκοβαν γκάζι ανάλογα ώστε να διατηρούν την ρυθμισμένη από τον οδηγό ταχύτητα. Από τα Ε9Χ χρησιμοποιούν και το φρένο.

LEO328
28-11-12, 10:37
Tα cruise control μέχρι και το Ε46 ρύθμιζαν την ταχύτητα με το γκάζι. Δηλαδή έδιναν ή έκοβαν γκάζι ανάλογα ώστε να διατηρούν την ρυθμισμένη από τον οδηγό ταχύτητα. Από τα Ε9Χ χρησιμοποιούν και το φρένο.

καλη φαση...δηλδ στην ανηφορες και κατηφορες ρυθμιζει μονο του το γκαζι για να διατηρει σταθερη την ταχυτητα...οτι πρεπει...αμα βρω τιποτα αργοτερα μπορει να το τιμησω...:D

BMW Power
28-11-12, 11:10
Είναι που θα σταμάταγες τα μπαξ τώρα με το παιδί!!!! :chair:

ΠΑΛΙΑ :dblthumb2

LEO328
28-11-12, 20:15
τα μπαξιματα σταματησαν ετσι και αλλιως γιατι τριτη το αργοτερο γενναμε μας ειπαν....
Ε τωρα λεμε του χρονου αν βρω κανα κιτακι μπορει και να το βαλω μπορει και οχι..εξαρταταται πως θα μαι οικονομικα γιατι απο γεναρη θα πεσει πεινα....χαχαχα.
Του το δηλωσα.απο και περα μονο συντηρηση....χαχαχαχα.

BMW Power
29-11-12, 11:09
Σωστός ο leo.

Άντε με το καλό και ένα tip (κοιμήσου πολύ μέχρι την Δευτέρα) ΧΑΧΑΧΑ

LEO328
29-11-12, 18:57
Σωστός ο leo.

Άντε με το καλό και ένα tip (κοιμήσου πολύ μέχρι την Δευτέρα) ΧΑΧΑΧΑ

ευχαριστουμε!θα λιωσω οσο μπορω....χεχε:nod:

LEO328
25-07-13, 07:01
οποιο παιδι θελει ολοκληρωμενο cruise control kit (μεταχειρο) για ε36 ετοιμο για τοποθετηση εχω βρει ακρη απο αμερικα.... (γερμανια τα πουλανε διπλη τιμη τα κιτακια..)

koutrouj
26-07-13, 10:35
Αχ ..... Μερικές φορές νιώθω τόσο μα τόσο χαζος που κάνω το λάθος και εμπιστεύομαι κάποια άτομα ! Οταν αγόρασα το Τροπετο της μετατροπής μου είχε τά πάντα πάνω του και μαζί είχε και ΑSC και cruise control ! Οταν όμως τα πράγματα μπήκαν στο αμάξι ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν γινόταν να μπει ούτε το asc μα ούτε και το cruise control γιατί ήθελε άλλη καλωδιωση το αμάξι και τα δυο αυτά ειναι αλληλένδετα μεταξύ τους και κάτι αλλά τέτοιου είδους @@ληκια! Μέχρι τώρα μια με το code του obc και μια με αυτά έχω απογοητευτεί πολύ και τελικά δεν ξέρω κ τι άλλο θα βγει στην πορεία ! Φίλε leo328 πόσο τα έχεις βρει τα κίτ που αναφέρεις ;;;;;;

LEO328
26-07-13, 15:47
Αχ ..... Μερικές φορές νιώθω τόσο μα τόσο χαζος που κάνω το λάθος και εμπιστεύομαι κάποια άτομα ! Οταν αγόρασα το Τροπετο της μετατροπής μου είχε τά πάντα πάνω του και μαζί είχε και ΑSC και cruise control ! Οταν όμως τα πράγματα μπήκαν στο αμάξι ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν γινόταν να μπει ούτε το asc μα ούτε και το cruise control γιατί ήθελε άλλη καλωδιωση το αμάξι και τα δυο αυτά ειναι αλληλένδετα μεταξύ τους και κάτι αλλά τέτοιου είδους @@ληκια! Μέχρι τώρα μια με το code του obc και μια με αυτά έχω απογοητευτεί πολύ και τελικά δεν ξέρω κ τι άλλο θα βγει στην πορεία ! Φίλε leo328 πόσο τα έχεις βρει τα κίτ που αναφέρεις ;;;;;;

καλα επεσες σε μ.....
με 165ε στα στελνει στην πορτα σου (με μεταφορικα κομπλε).
ζηταει πρωτα λεπτομερεις....ετος κατασκευης,ποιο μοτερ φοραει κ.λ.π. διοτι αναλογα αυτα αλλαζουν και καποια εξαρτηματα π.χ. καλωδιο bowden κ.λ.π.
βασικα τα τεσταρει πρωτα ολα αν δουλευουν με καποιο τροπο πριν τα δωσει και ειναι πολυ συνεργασιμος σε αποριες για τοποθετηση,σου στελνει tracking number κ.λ.π.
οποιος θελει μπορω να του δωσω το e-mail του αμερικλανου...:smokin::rockon::p:

koutrouj
26-07-13, 17:57
καλα επεσες σε μ.....
με 165ε στα στελνει στην πορτα σου (με μεταφορικα κομπλε).
ζηταει πρωτα λεπτομερεις....ετος κατασκευης,ποιο μοτερ φοραει κ.λ.π. διοτι αναλογα αυτα αλλαζουν και καποια εξαρτηματα π.χ. καλωδιο bowden κ.λ.π.
βασικα τα τεσταρει πρωτα ολα αν δουλευουν με καποιο τροπο πριν τα δωσει και ειναι πολυ συνεργασιμος σε αποριες για τοποθετηση,σου στελνει tracking number κ.λ.π.
οποιος θελει μπορω να του δωσω το e-mail του αμερικλανου...:smokin::rockon::p:

165 μόνο ;;;;;;;;;;;;;;;; Οπότε και αν μπορείς θα ήθελα αυτο το mail αν δεν σου ειναι κόπος πάντα ! Οσο για το σε τι έπεσα μάλλον και λίγα λες !

LEO328
26-07-13, 21:20
165 μόνο ;;;;;;;;;;;;;;;; Οπότε και αν μπορείς θα ήθελα αυτο το mail αν δεν σου ειναι κόπος πάντα ! Οσο για το σε τι έπεσα μάλλον και λίγα λες !

you are ready...:smokin:

karamitsos
03-08-13, 18:13
οποιο παιδι θελει ολοκληρωμενο cruise control kit (μεταχειρο) για ε36 ετοιμο για τοποθετηση εχω βρει ακρη απο αμερικα.... (γερμανια τα πουλανε διπλη τιμη τα κιτακια..)

Αν εχεις την καλωσυνη στειλε μου και εμενα το mail του αμερικανου .

LEO328
03-08-13, 19:13
Αν εχεις την καλωσυνη στειλε μου και εμενα το mail του αμερικανου .

send...:bigthumb::ices_ange

swstos330Ci318is
04-08-13, 14:22
Και σε μενα φιλε αν σου ειναι ευκολο.

BMW Power
04-08-13, 15:17
Λεωνίδα, βάλε τα στοιχεία του Αμερικάνου, δεν είναι διαφήμιση.

LEO328
04-08-13, 15:43
εφοσον δοθηκε αδεια απο masterchief....ιδου το mail του...
kurtkniss@comcast.net
:smokin:

karamitsos
05-08-13, 12:53
Και τωρα που βρεθηκε κιτ Cruise Control E36 υπαρχει μηπως και
κανενας ανθρωπος που να αναλαβει να το περασει ?

LEO328
06-08-13, 06:51
Και τωρα που βρεθηκε κιτ Cruise Control E36 υπαρχει μηπως και
κανενας ανθρωπος που να αναλαβει να το περασει ?

ρωτα σε κανα εξειδικευμενο bmw...(ξεχνας την αντιπροσωπεια).

LEO328
05-06-15, 14:03
εχω και ανθρωπο που το περναει εδω αθηνα οποιος θελει με 70-80ε εφοσον δεν λειπει ανταλλακτικο.(στο συνεργειο θελουν 150ε που χα ρωτησει οποτε αξιζει).οποιος θελει του στελνω το κινητο του με π.μ...:smokin:

SUPERCHARGER
05-06-15, 19:40
αν καποιος ποιανουν τα χερια του στα ηλεκτρικα, να σας δωσω τα εργοστασιακα σχεδια.........
εχω και σχεδιο με συνδεσμολογια για λειτουργια απο το τιμονι για οσους εχουν σκοπο να βαλουν τιμονι απο Ε46 ή Ε39, αλλα θελει αλλο εγκεφαλακι.

LEO328
05-06-15, 20:59
αν καποιος ποιανουν τα χερια του στα ηλεκτρικα, να σας δωσω τα εργοστασιακα σχεδια.........
εχω και σχεδιο με συνδεσμολογια για λειτουργια απο το τιμονι για οσους εχουν σκοπο να βαλουν τιμονι απο Ε46 ή Ε39, αλλα θελει αλλο εγκεφαλακι.

μόνο πριν το facelift μπαινουν τα τιμόνια από ε46 και ε39.
Εκτός αν εχεις ήδη τιμόνι απο m3 ε36 και βάλεις μόνο κουμπιά και ταινια όπως εκανα και γΩ.
Πάντως έχει μανούρα η συνδεση με το τιμόνι.
Το παιδί έφαγε 2 3ωρα περίπου παρόλο που το χε ξανακάνει στο δικό του..
Με εργοστασιακό χειρισμό από το ΛεβιΕ ειναι πιο γρήγορη η τοποθέτηση...

SUPERCHARGER
05-06-15, 23:31
μόνο πριν το facelift μπαινουν τα τιμόνια από ε46 και ε39.
Εκτός αν εχεις ήδη τιμόνι απο m3 ε36 και βάλεις μόνο κουμπιά και ταινια όπως εκανα και γΩ.
Πάντως έχει μανούρα η συνδεση με το τιμόνι.
Το παιδί έφαγε 2 3ωρα περίπου παρόλο που το χε ξανακάνει στο δικό του..
Με εργοστασιακό χειρισμό από το ΛεβιΕ ειναι πιο γρήγορη η τοποθέτηση...

αν εχεις τιμονι απο Ε39 ή Ε46 pre facelift οπως ειπες, εγκαφαλακι απο Ε38 και την σωστη ταινια, ειναι απλα θεμα αλλαγης της θεσης καποιων καλωδιων στην φισα του εγκεφαλου.
Εμενα cruise control και χειρισμος stereο μαζι με την αλλαγη του τιμονιου, μου πηρε περιπου 3 ωρες ολα μαζι με τα σχεδια στο χερι, καφε και τσιγαρο....

LEO328
08-06-15, 07:31
αν εχεις τιμονι απο Ε39 ή Ε46 pre facelift οπως ειπες, εγκαφαλακι απο Ε38 και την σωστη ταινια, ειναι απλα θεμα αλλαγης της θεσης καποιων καλωδιων στην φισα του εγκεφαλου.
Εμενα cruise control και χειρισμος stereο μαζι με την αλλαγη του τιμονιου, μου πηρε περιπου 3 ωρες ολα μαζι με τα σχεδια στο χερι, καφε και τσιγαρο....

λαμπακι ενδειξης εβαλες?:smokin:

SUPERCHARGER
08-06-15, 18:57
λαμπακι ενδειξης εβαλες?:smokin:

εβαλα, εβαλα..........

LEO328
09-06-15, 07:25
εβαλα, εβαλα..........

εισαι ωραιος...κατραν η' κονσολα?:smokin:

SUPERCHARGER
09-06-15, 12:33
καντραν στην θεση του ASC που εγω δεν εχω....

xgeopon10
19-10-15, 22:14
LEO328 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ CRUISE? ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ON BOARD COMPUTER ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ CRUISE CONTROL? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

LEO328
21-10-15, 07:36
LEO328 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ CRUISE? ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ON BOARD COMPUTER ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ CRUISE CONTROL? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

για την ιστορια (τα υπολοιπα τα ειπαμε με το φιλο) το obc δεν εχει καμια σχεση με τον πιλοτο..οποτε ειτε εχεις το παλιο ειτε οποιοδηποτε ειτε καθολου πιλοτο βαζεις κανονικα..

truckdriver
16-12-17, 09:53
εβαλα, εβαλα..........
απο που πηρες ρευμα για το λαμπακι στο καντραν και σε ποια φυσα και σε ποιο πιν το συνδεσες
?για Ε36 αν ξερεις καποιος

6ylinder
10-12-20, 14:21
Γνωρίζει κανείς τι εννοεί στη συνδεσμολογία καλωδίων το Bentley manual, όταν δείχνει ένα καλώdιο να πηγαίνει στο "COMPUTER DATA LINES SYSTEM"? Τι είναι αυτό;

rapid_fast
10-12-20, 14:53
Γνωρίζει κανείς τι εννοεί στη συνδεσμολογία καλωδίων το Bentley manual, όταν δείχνει ένα καλώdιο να πηγαίνει στο "COMPUTER DATA LINES SYSTEM"? Τι είναι αυτό;

Οτι καταλήγει στον στρόγγυλο κονέκτορα στο καπω..

6ylinder
10-12-20, 15:34
Ευχαριστώ. Άρα υποθέτω ότι δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του cruise.