PDA

Επιστροφή στο Forum : Χ5 2002 ΑΝΑΒΕΙ TYRECONTROL INACTIVE


KOSTAS-BMW X5
12-05-08, 22:54
Έχω Χ5 του 2002 εδώ και κάποιους μήνες αναβει στις ενδείξεις TYRECONTROL INACTIVE του κάνω reset από το κουμπί του RDC αλλά δεν σβήνει. Ρώτησα στην bmw και μου είπαν να αλλάξω τον εγκέφαλο με ολα τα ραντάρ των τροχών και τις μπαταρίες γιατί κάποια μπαταρία εχει πέσει και δεν μπορούν να ξέρουν ποια είναι αυτή. Ξέρει κανείς κανένα άλλον τρόπο να το αντιμετωπίσω ?? Γιατί αν δεν φτιαχθεί ούτε η ένδειξη tyrecontrol inactive θα σταματήσει να αναβει κάθε φορά που παίρνει μπρος ή σβήνει το αυτοκίνητο.

MZ3
12-05-08, 23:37
αφου δεν σου ειπανε να αλαξης αμαξη αφου δεν μπορουνε να βρουνε πια μπαταρια εχει χαλαση παλη καλα, φτηνα την εβγαλες

μαλον πηγενε σε καμια πιο ειδηκευμενη αντιπροσοπια που ξερουν να κανουν κοδικοπιησης και να διαβαζουν καλητερα τα διαγνωστικα τους

τσεκαρε και μια την ρεζερβα καλου κακου

asot
13-05-08, 07:38
Καταρχήν, ακολούθησες την διαδικασία βαθμονόμησης (calibrate), δλδ...

- Turn the key to position 2 (car not turned on).
- Μake sure you have your seatbelt on.
- Press and hold the tire pressure button until you see a phrase along the lines of "pressure reset" or "pressure recalibrate".
- Τhen you have to drive the car of at least 20 minutes.

Δεν νομιζω να ναι δύσκολα, πες αν δεν καταλαβαίνεις κάτι...

KOSTAS-BMW X5
16-05-08, 20:58
Το έχω κάνει εκτός το seatbelt on γιατί δεν το ήξερα. Θα το κάνω και θα σου πω. Όσο για την ρεζέρβα την έχω τσεκάρει .Και έχω πάει σε ATHENS CAR KAI SPANO. O ένας μου είπε να αλλαξω μόνο τις μπαταρίες και τα ραντάρ με 500€ και ο άλλος να αλλάξω ραντάρ μπαταρίες και τον εγκέφαλο με την προνομιακή τιμή των 850 €.

ermis1975
16-05-08, 22:29
Οι μπαταρίες δεν είναι...επαναφορτιζόμενες? τί διάρκεια έχουν....? Καλα μπαταρίες τόσο δύσκολο είναι να αλλάξουν μόνο!?

KOSTAS-BMW X5
17-05-08, 17:20
Η διάρκεια ζωής τους είναι περίπου 5 χρόνια και μόνο αλάζουν.