PDA

Επιστροφή στο Forum : Service και αλλαγή λαδιών...


sterpas
22-05-08, 15:06
Επειδή πλησιάζω για το service (2ο) έχω 2-3 απορίες...Τι λάδια να του βάλω της BMW 0-40 ή τα Castrol (γιατί εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι)... Κι αν βάλω Castrol ποια να βάλω (0-40, 0-30, 5-40) είμαι τελείως άσχετος απο αυτά??? Επίσης κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω... Να ακολουθήσω το σύστημα της BMW και να τα άλλαζω μόλις έρθει η ώρα του (18000-22000χλμ) ή κάθε 10000 χλμ?

Μια γρήγορη κουβέντα με τον Konas μου επισήμανε να ζητήσω να κοιταξουν προσεκτικα το κυκλωμα ψυξης και ειδικοτερα το ψυγειο λαδιου.

Κάτι άλλο πρεπει να προσέξω ή να επισημάνω στην αντιπροσωπεία να τσεκάρουν???

Τέτοιες εμπειρίες θεωρώ πως θα είναι ένα καλό reference και για όσους θελήσουν μελλοντικά να κάνουν service στο Z-άκι τους...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

zaharias
22-05-08, 15:21
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...

konas
22-05-08, 15:23
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...

Θα συμφωνήσω και γω. Στην επόμενη αλλαγη μάλλον αυτά θα βαλω

God
23-05-08, 01:31
Επειδή πλησιάζω για το service (2ο) έχω 2-3 απορίες...Τι λάδια να του βάλω της BMW 0-40 ή τα Castrol (γιατί εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι)... Κι αν βάλω Castrol ποια να βάλω (0-40, 0-30, 5-40) είμαι τελείως άσχετος απο αυτά??? Επίσης κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω... Να ακολουθήσω το σύστημα της BMW και να τα άλλαζω μόλις έρθει η ώρα του (18000-22000χλμ) ή κάθε 10000 χλμ?

Μια γρήγορη κουβέντα με τον Konas μου επισήμανε να ζητήσω να κοιταξουν προσεκτικα το κυκλωμα ψυξης και ειδικοτερα το ψυγειο λαδιου.

Κάτι άλλο πρεπει να προσέξω ή να επισημάνω στην αντιπροσωπεία να τσεκάρουν???

Τέτοιες εμπειρίες θεωρώ πως θα είναι ένα καλό reference και για όσους θελήσουν μελλοντικά να κάνουν service στο Z-άκι τους...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Μην νομιζεις οτι η BMW καθεται και φτιαχνει λαδια. Συνηθως Fuchs, Castrol η Valvoline χρησιμοποιει. Οποτε παρε τα Castrol που θα ξερεις και τι ειναι.

Τα καλυτερα λαδια για το αμαξι σου ειναι τα Castrol Edge 0W40. Στην πραγματικοτητα θελουν αλλαγη καθε χρονο (οπως καθε συνθετικο λαδι) αλλα απο χλμ τα Edge βγαζουν παρα πολλα. Θεωρητικα αντεχουν και 30.000χλμ χωρις προβλημα. Οποτε αν σε ενα χρονο βγαζεις 15.000-20.000χλμ, εγω μια φορα τον χρονο θα τα αλλαζα (γενικο σερβις, λαδια φιλτρα μια φορα τον χρονο). Τωρα αν τα αλλαζεις καθε 10.000χλμ δεν του κανεις και κανενα κακο, ισα ισα τον κρατας καθαροτερο τον κινητηρα.

320 open
23-05-08, 02:14
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...

καλυτερα να τα αγοραζεις εσυ γιατι ακομα και οι αντιπροσωπειες κανουν λαμογιες......

MTerry
23-05-08, 08:25
Επώνυμο και 10-40 να εινα το λαδάκι ειναι μια χαρά ρε παιδιά !!!
Τα περισσότερα ειναι απο το ίδιο βαρέλι και βάζει ο καθένας το ονοματάκι του απ΄οτι ξέρω.
Τώρα αν θέλει κάποιος ''extra περιποίηση'' η γιατί το σκίζει μέσα στην πόλη τοτε σίγουρα ενα λιπαντικό με υψηλότερες προδιαγραφές ειναι καλύτερο.

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη ( και πως να έχεις ???) στον μάστορα-αντιπροσωπεία ...άστο.
Τι αν του πάς εσύ τα λάδια? Αν δεν εισαι εκεί μπορεί να σου την κάνει ..ηλιελαιο, ενισχυμένο όμως με ορυκτέλαιο made in Ukrania you know-μην πάει και χαμένο
Και εσύ ( ο καθένας μας δηλαδή ) πού έχεις ψάξει, έχεις αναλωθει σε συζυτήσεις άσχετων και σχετικών γιατί θές το καλύτερο για το εργαλείο θα φτιάχνεσαι
<< Ρε παιδιά απ΄ οταν εβαλα αυτό το λάδι εχω πάθει πλάκα-ΠΑΕΙ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ και σαν να καίει και πιό λίγο ...>> Ε????

Γι αυτό σας λέω ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ Ο ''ΜΑΣΤΟΡΑΣ''

sterpas
23-05-08, 14:38
Παιδιά thank u για τις απαντήσεις...

Απορία...

Η Castrol στο site της γράφει πως το καλύτερο λάδι που έχει για κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι το 0W-30... Βέβαια θα μου πείτε πως ο κινητήρας μου δεν είναι υψηλής απόδοσης αλλά το παραβλέπω αυτό... Δεν έχει νόημα να βάλω αυτό το υποθετικά καλύτερο λάδι??? Ποιες θα είναι οι διαφορές τους... Αν θυμάμαι καλά το 30άρι είναι πιο λεπτό βέβαια όλα αυτά δεν ξέρω τι επίδραση θα έχουν στον κινητήρα...

Ακόμα μαθαίνω...

God
23-05-08, 17:35
Παιδιά thank u για τις απαντήσεις...

Απορία...

Η Castrol στο site της γράφει πως το καλύτερο λάδι που έχει για κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι το 0W-30... Βέβαια θα μου πείτε πως ο κινητήρας μου δεν είναι υψηλής απόδοσης αλλά το παραβλέπω αυτό... Δεν έχει νόημα να βάλω αυτό το υποθετικά καλύτερο λάδι??? Ποιες θα είναι οι διαφορές τους... Αν θυμάμαι καλά το 30άρι είναι πιο λεπτό βέβαια όλα αυτά δεν ξέρω τι επίδραση θα έχουν στον κινητήρα...

Ακόμα μαθαίνω...

Δεν υπαρχει καλυτερο λαδι ουτε υποθετικα ουτε πρακτικα απο αυτο που προτεινεται για το αυτοκινητο σου. Δεν εχει κανενα νοημα να πειραματιστεις αφου δεν ειναι πειραγμενο το μοτερ η δεν εχεις καποιο προβλημα.

konas
23-05-08, 18:19
Παντως εγω μεχρι τωρα φοραω 0-30 και ειμαι ικανοποιημενος. Βεβαια εχει μια μικρη καταναλωση το πολύ 1/2 λιτρο σε 8-10.000 χλμ.

Την επομενη φορα θε δοκιμασω το edge 0-40 και βλεπουμε

sterpas
26-05-08, 15:10
Το' πιασα το υπονοούμενο... Θα βάλω λοιπόν το 0w-40 της Castrol...

konas
26-05-08, 15:18
Το' πιασα το υπονοούμενο... Θα βάλω λοιπόν το 0w-40 της Castrol...

Οταν βαλεις μας λες τις εντυπωσεις

sterpas
27-05-08, 09:14
Ευχαρίστως... Για να είμαι ειλικρινής βέβαια θεωριτικά δεν ξέρω που και τι διαφορά θα μου κάνει αν βάλω καλό λάδι ή μάπα λάδι... Πρακτικά ελπίζω να το καταλάβω...

Ίδωμεν...

aris super 3
28-04-09, 13:29
φιλε μου θα σου προτεινα να βαλεις 0-40 Castrol γιατι ειναι τα καλυτερα για το αυτοκινητο σου . Κατι αλλο στο δικο που ειναι 320d e46 τι λαδια να βαλω ρε παιδια ξερετε μηπως τιποτα? η πρεπει να βαλω castrol αντιστχα?

shido
28-04-09, 13:36
http://ew5.earlweb.com/search.php?site=11&sector=1&subset=127

sterpas
28-04-09, 14:00
Shido thank u πάρα πολύ για το link...

Που το ξεθάψατε πάντως το post... Έστω κι ένα χρόνο μετά είναι αρκετά χρήσιμο :P :P

DENTIST
03-05-09, 17:13
οταν λέμε λάδι που προτείνεται για το αυτοκινητο σου ρε παιδιά τι εννοούμε μιας και το service book της ζέτας μου γράφει το λάδι που θα σας πουνε στα κατα τόπους bmw service.Η ανακρίβεια ορισμού εμένα πρόκειται να μου κοστίσει αρκετά δικαστικά έξοδα(θα αναλύσω σε αλλο τοπικ τι εννοώ).Στο τιμολόγιο της τελευταίας προληπτικής αλλαγής που έκανα σε εξουσιοδοτημένο της bmw αναφέρεται σε λάδια slx 5w30.Είναι αυτά τα κατάλληλα και αν όχι πως γίνεται να το αποδείξω?τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό τοπικ.

Fanis
04-05-09, 08:51
οταν λέμε λάδι που προτείνεται για το αυτοκινητο σου ρε παιδιά τι εννοούμε μιας και το service book της ζέτας μου γράφει το λάδι που θα σας πουνε στα κατα τόπους bmw service.Η ανακρίβεια ορισμού εμένα πρόκειται να μου κοστίσει αρκετά δικαστικά έξοδα(θα αναλύσω σε αλλο τοπικ τι εννοώ).Στο τιμολόγιο της τελευταίας προληπτικής αλλαγής που έκανα σε εξουσιοδοτημένο της bmw αναφέρεται σε λάδια slx 5w30.Είναι αυτά τα κατάλληλα και αν όχι πως γίνεται να το αποδείξω?τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό τοπικ.
Είναι απλό. Το αυτοκίνητό σου θέλει λάδια προδιαγραφών BMW LL-04. Άρα οποιοδήποτε λάδι πληροί αυτές τις προδιαγραφές, κάνει για το αυτοκίνητό σου. Η λίστα με όλα τα εγκεκριμένα λάδια LL-04 είναι εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3726

Τα SLX (είναι της Castrol) 0W-30 είναι εγκεκριμένα, τα 5W-30 δεν είναι (εκτός εάν υπάρχει νεότερη λίστα). Τα TXT 5W-30 είναι.

God
04-05-09, 09:21
Είναι απλό. Το αυτοκίνητό σου θέλει λάδια προδιαγραφών BMW LL-04. Άρα οποιοδήποτε λάδι πληροί αυτές τις προδιαγραφές, κάνει για το αυτοκίνητό σου. Η λίστα με όλα τα εγκεκριμένα λάδια LL-04 είναι εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3726

Τα SLX (είναι της Castrol) 0W-30 είναι εγκεκριμένα, τα 5W-30 δεν είναι (εκτός εάν υπάρχει νεότερη λίστα). Τα TXT 5W-30 είναι.

Λίστα (πρέπει να) υπάρχει νεότερη καθώς δεκάδες λιπαντικά έχουν πάρει έγκριση LL04 πλέον, αλλά σωστά τα SLX 5W30 δεν είναι εγκεκριμένα (ούτε καν LL01 ή LL98). Τα υπόλοιπα όπως ακριβώς τα λες φίλε Φάνη.

BMW850i
04-05-09, 11:26
Σύμφωνα με το πρώτο αρχείο που έχω ανεβάσει (No.1), ο κινητήρας του Ζ4 με κωδικό Ν46Β20 (ο δίλιτρος) δέχεται λάδι προδιαγραφών Longlife 1 και 4. Αν κάπου κάνω λάθος στην ανάγνωση του πίνακα ας με διορθώσετε.

Το δεύτερο αρχείο (No.2) που σας έχω επισυνάψει είναι η ανανεωμένη λίστα λαδιών προδιαγραφών Longlife 4 με ημερομηνία 8/2007.

Όπως θα δείτε η λίστα πλέον είναι πολύ μεγαλύτερη καθώς έχουν πάρει έγκριση αρκετές εταιρίες σε σχέση με την παλιά του 2005.

Προσωπικά στην ενδιάμεση αλλαγή έβαλα VALVOLINE SYNPOWER MXL 5W30 1 LT (προδιαγραφών longlife 1) γιατί θεώρησα ότι ο κινητήρας δέχεται λάδια Longlife 1 και 4. Την αλλαγή την έκανα στα 12.000 χιλ. καθώς δεν ήθελα να κάνω την πρώτη μου στα 25.000 όπως προδιαγράφει η BMW (κανονικά έπρεπε να βάλω τα VALVOLINE MST 5W30 1 LT αλλά δεν τα είχα βρει την περίοδο που έψαχνα).

Πάντως στην επόμενη αλλαγή θα διαλέξω ένα από τη λίστα των Longlife 4.

Εάν θέλουν οι διαχειριστές ας ανανεώσουν τη λίστα με τα λάδια προδιαγραφών Longlife 4 στην κατηγορία ''σημαντικά αρχεία''.

-------------------------------------------------------------------

ΑΡΧΕΙΑ:

No.1
http://www.ethnikos.gr/diafora/Engine_Oil.pdf


No.2
http://www.ethnikos.gr/diafora/Longlife-04.pdf

Fanis
04-05-09, 12:48
Πολύ καλή η ανανεωμένη λίστα (δεν την είχα...τώρα την έσωσα). Το SLX 5W-30 εγκρίθηκε ώς LL-04. Ευχαριστούμε!!