PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 Compact Valvetronic


panagakiss
01-06-08, 13:34
Γεια σας παιδια. Ενδιαφερομαι για compact e46 και εχω βρει μια 318ti VALVETRONIC. Το αμαξι βγαζει 116 εργοστασιακους ιππους και εκει ειναι που ψιλοσπαζομαι. Θελω λοιπον να ρωτησω εσας τους πιο εμπειρους και ψαγμενους στο θεμα μετατροπη και πειραγμα, αν γινεται να αυξησω την ιπποδυναμη σε τετοιο κινητηρα. Σας ρωταω επειδη διαβασα σε παρομοιο θεμα αλλου μελλους που ειχε τις ιδιες αποριες για το 1.6 το compact, οτι σαφως ειναι καλυτερα να αλλαξει τον κινητηρα με εναν 25αρι απ'το να κανει την οποιαδηποτε μετατροπη. Και ερωτω λοιπον εσας, τα ιδια σ**τ* (με την καλη εννοια) ειναι και ο 1.8, ή αξιζει να το παρω? Ή ακομη καλυτερα να παρω το 325 compact? Βεβαια γνωριζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρω το 25αρι αλλα ειναι ακριβο το...ατιμο. Εγω μπορω να διαθεσω το πολυ 20 χιλιαρικα.Αν βρω 325 compact σ'αυτη την τιμη θα το παρω, αλλα θα μου πειτε "τι ωρα το θες?" και δικιο θα χετε. Γι αυτο θελω να με βοηθησετε πανω στο θεμα της καλυτερης επιλογης. Αν μπορειτε απαντηστε μεσα στη βδομαδα για να το παρω πριν τις διακοπες. Ευχαριστω.

Αν γραφω καμια κουλη λεξη ειναι επειδη ειμαι συνηθισμενος στα greeklish.

kostas e46
01-06-08, 15:11
φιλε αν επιτρεπετε το 318ti ποσο το βρηκες και με τι εξτρα ειναι?

Dim77
01-06-08, 15:25
Από τη στιγμή που έχεις στο μυαλό σου τέτοιες ανησυχίες πριν ακόμα το οδηγήσεις θα σου έλεγα να αφήσεις το 1.6 και 1.8 (Παρεπιπτόντως και τα 2 λέγονται 316ti, 318ti λέγεται το 2.0 με 143 ps).

Τα μοτέρ αυτά της σειράς Ν42(πρώτα valvetronic 1.8-115ps και 2.0-143ps), Ν45 (το 1.6-115ps ΔΕΝ είναι Valvetronic, απλά 16βαλβιδη κεφαλή και Double Vanos), Ν46(2ης γενιάς valvetronic 1.8-115Ps και 2.0-150ps), ΔΕΝ βελτιώνονται πολύ.

Μόνο πρόγραμμα και ένα τελικό καζάνι και φίλτρο αέρα που αντικαθιστά την εργοστασιακή χάρτινη φιλτροχοάνη.
ΔΕΝ γίνεται τοποθέτηση συστήματος υπερτροφοδότησης, είτε Supercharger(kompressor) είτε Turbo (γίνεται...αλλά με δυσάρεστα αποτελέσματα).

Ψάξε κατευθείαν για 325... (ή 318ti που είναι 2.0-143 και είναι σβέλτο).

Και τα 1.6 και 1.8 μια χαρά είναι...απλά βλέπω ότι το σκέφτεσαι πολύ...και εδώ το μετανιώνουν οι μισοί που στην αρχή τους φαίνεται μια χαρά.:deal:

panagakiss
01-06-08, 16:37
φιλε αν επιτρεπετε το 318ti ποσο το βρηκες και με τι εξτρα ειναι?

Φιλε εχω βρει ενα κομματι που σε παω στοιχημα οτι αν το δεις θα τρελαθεις. Ειναι μαυρο, 1.8, με ζαντες 18αρες Μ3, με δερματινο σαλονι, backet θερμενομενα καθισματα, τριακτινοτο δερματινο τιμονι M3 με χειριστηριο για το CD player, κλιμα, φιμε τζαμια και γενικα το ειδα πολυ καλο. Αμα ενδιαφερεσαι παρτο γιατι εγω το συγκεκριμενο δεν το σκεφτομαι γιατι πωλειται στη θεσσαλονικη και για δικους μου λογους ειναι λιγο δυσκολο.. 15000 το δινει. Αμα θες πες μου να σου στειλω και τη διευθυνση να μπεις να το δεις στο internet.

panagakiss
02-06-08, 16:08
...ή 318ti που είναι 2.0-143 και είναι σβέλτο.:deal:

Φιλε πρωτα απ ολα ευχαριστω για την ενημερωση και τις συμβουλες σου, και δευτερον αφου μου ειπες αυτα, κοιταξα για διλιτρο και για 325 (μιλαμε παντα για compact) και εφαγα το internet (+ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα) κι απο 325 εχω βρει μονο ενα και θα παρω να ρωτησω τιμη. Απο αληθινο 318ti (και λεω αληθινο γιατι οι 9 στους 10 στις αγγελιες γρφουν 318ti ενω γραφουν 1.8) που οπως μου πες ειναι 2.0lt - 143hp, βρηκα δυο και το ενα απ αυτα ηταν σε πολυ καλη τιμη. Επισης βρηκα ενα που ελεγε "320ci 2200cc" και ειχε μια φωτο απο compact (υπαρχει τετοιο compact???) . Βρηκα και κατι αλλα που ελεγαν "318 compact 1800cc 143hp". Κι επειδη κατι μου λεει πως οι μισοι απ αυτους γραφουν πατατες, σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο...

BMW_330i
02-06-08, 16:36
φιλε μου το 320ci ειναι το ε46 το κουπε κε οχι το κομπακτ και δεν ειναι βαλβετρονικ..1800 με 143 αλογα δεν υπαρχει.αν εχει 143 τοτε ειναι το 2λιτρο.

zaharias
02-06-08, 16:38
Φιλε πρωτα απ ολα ευχαριστω για την ενημερωση και τις συμβουλες σου, και δευτερον αφου μου ειπες αυτα, κοιταξα για διλιτρο και για 325 (μιλαμε παντα για compact) και εφαγα το internet (+ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα) κι απο 325 εχω βρει μονο ενα και θα παρω να ρωτησω τιμη. Απο αληθινο 318ti (και λεω αληθινο γιατι οι 9 στους 10 στις αγγελιες γρφουν 318ti ενω γραφουν 1.8) που οπως μου πες ειναι 2.0lt - 143hp, βρηκα δυο και το ενα απ αυτα ηταν σε πολυ καλη τιμη. Επισης βρηκα ενα που ελεγε "320ci 2200cc" και ειχε μια φωτο απο compact (υπαρχει τετοιο compact???) . Βρηκα και κατι αλλα που ελεγαν "318 compact 1800cc 143hp". Κι επειδη κατι μου λεει πως οι μισοι απ αυτους γραφουν πατατες, σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο...

320ci και να εχει φωτο compact...?? Φυσικα και δεν υπαρχει τετοιο...

Παρε και καμια χρυση ευκαιρια να δεις...

panagakiss
02-06-08, 16:58
..1800 με 143 αλογα δεν υπαρχει.αν εχει 143 τοτε ειναι το 2λιτρο.

αυτο σκεφτηκα κι εγω και γι αυτο λεω μην ειναι τυπογραφικο...απλα με παραξενεψε γιατι ειδα 4-5 τετοια

panagakiss
02-06-08, 22:22
Παρε και καμια χρυση ευκαιρια να δεις...

Μαγκες δε γινονται αυτα τα πραγματα.. πρεπει να μαι πολυ γκαντεμης! Παω σημερα το απογευμα στο περιπτερο και παιρνω ενα επονυμο περιοδικο που το μεγαλυτερο μερος του το καταλαμβανουν αγγελιες αυτοκινητων, και επισης πηρα την εφημεριδα που προανεφερε το παλικαρι νωριτερα... ΤΙΠΟΤΑ! οταν λεμε τιποτα ενοουμε οτι δεν βρηκα 325 compact ουτε για δειγμα. Το μονο που βρηκα ηταν δυο compact 318ti 11ος/2003 διλιτρες "ατρακαριστες"...μπιρι μπιρι μπιρι... Και θα μου πειτε τωρα "που ειναι το κακο?", ΕΛΑ ΝΤΕ?! αφου ουτε εσεις βλεπετε κανενα κακο τοτε γιατι να κανει η μια 11.500€ και η αλλη 11.900 ?

ermis1975
02-06-08, 23:05
Καλά πόσα χλμ είχαν? Το δικό μου 316 ti με πολλά extra το έδωσα 17500 πάντως (και ήταν πραγματικά ατρακάριστο και με το κερί του απο κάτω!).
Τώρα στο θέμα μας. Τα 115 άλογα είναι λίγα για τα κιλά του. Ειδικά το δικό μου που είχε και τις 17ρες.
Ανάλογα με τις απαιτήσεις σου βέβαια. Είναι σταθερό στα ταξίδια... Αλλά αν θές να κουνάει την ουρά του κλπ τότε θες... νεράκι και γλυστερό οδόστρωμα. Μετατροπές δε δέχεται και δε συμφέρει να το πειράξεις. Μόνο φιλτράκι..και αυτό δε κάνει τιποτα σπουδαίο.
Τώρα....Compact θα βρείς λίγα. Αλλά καλύτερα να πάρεις την έκδοση sport ti (που έιχα εγω, με τα spoiler, κλπ extra! τα έδινε τότε "δωρο"΄).
Επειδή ψάχνω κι εγώ κάποιο μεταχειρισμένο, είναι λίγο δύσκολο και θέλει υπομονή για να βρείς καλό αμάξι, με πραγματικά χλμ. και.. πραγματικό βιβλίο service.
Οι τιμές που έχεις βρεί τα 2 compact είναι χαμηλές, ευκαιρία θα έλεγα, ίσως γιατί θέλουν να σπρώξουν γρήγορα τα αμάξια (δε φεύγει εύκολα) και θα είναι και οι τελείως άδειες μηπως? με τα τασια...?...
Όπως και να έχει αν πας για έλεγχο σε 1 αντιπροσωπεία, θα σου βρούν αμέσως αν έχει ξαναβαφτεί (εχουν 1 μηχανηματάκι που μετράει το παχος της μπογιάς!... (Θέλω ενα, αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ), επίσης θα σου πούν τα περι...service κλπ. Οπότε μην αγχώνεσαι αρκεί να το πας σε 1 BMW!..

panagakiss
03-06-08, 10:54
Οι τιμές που έχεις βρεί τα 2 compact είναι χαμηλές, ευκαιρία θα έλεγα, ίσως γιατί θέλουν να σπρώξουν γρήγορα τα αμάξια (δε φεύγει εύκολα) και θα είναι και οι τελείως άδειες μηπως? με τα τασια...?...

Φιλε Ερμη δε θελω να το παιξω γνωστικος γιατι δεν ειμαι.. αλλα επειδη εχω βρει πολλαcompact (ασχετο αν ηταν σχεδον ολα 316).. και οι τιμες των 1.6, με λιγα πραγματα, ξεκινουσαν στα 13000€, εχω μια αλλη θεωρια για αυτες τις αγγελιες με τα (στην ουσια) παμφθινα compact.. ειναι το παλιο του 94-98 (καπου εκει εβγαινε νομιζω) και το παρουσιαζει στην αγγελια ως "μοντελο 2003". Εγω αν απελπιστω θα παρω τηλ. να ρωτησω.. αλλα δεν το κοβω ετσι οπως το γραφει...ακομη κι αν εχει τασια, κασετοφωνο και a/c αντι για κλιμα...

By the way, πολυ ωραιο και περιποιημενο το compact σου.. το μονο που το ψιλοχαλαει ειναι τα προστατευτικα στα πλαγια και στους προφυλακτιρες που διαφερει το χρωμα αλλα και παλι πανεμορφο

panagakiss
03-06-08, 10:59
οπ! απο βλακια μου γραφτηκε ολο εντονο. Και κατι που θελω να συμπληρωσω.. τα 2 compact που λεω ειναι διλιτρα.. και 2 αλλα διλιτρα που χω βρει στο internet εκαναν το ενα 17500 και το αλλο 21000

ermis1975
03-06-08, 11:11
Πράγματι...πολύ λυπήθηκα που το έδωσα. Αλλά το οτι είναι "αντιεμπορικό" μου το είχαν πεί πολλοί μαντράδες! Πρέπει να βρεθεί μου λενε άτομο που να θέλει λίγα χλμ. και καινούριο...σε κατάσταση και να πληρώσει τα παραπάνω.
Αν είναι το παλίό...και λένε οτι είναι 2003! τί να πω....! Πάντως το παλιό για εμένα δεν αξίζει.. σαν εμφάνιση. Το 46ρι που είχα ήταν κουκλί!...

panagakiss
03-06-08, 11:33
κι εμενα το e46 μ'αρεσει.. το παλιο τωρα δε θα το παιρνα με την καμια.. Παντως μου κανει εντυπωση που γραφει "11ος/2003"... αμα ειναι το παλιο εχει να φαει πολυ κραξιμο ο τυπος!

ermis1975
03-06-08, 11:49
Ψάξτο μπας και έχει φάει κανένα τράκο. Αλλά μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να το διώξει γρήγορα. Ξέρεις πόσο μου το έπερνε BMW με ανταλλαγή..?... Μή ρωτας!

jimmy_316
03-06-08, 12:03
Η μοναδικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να τα οδηγησεις πριν πας για αγορα... Θα παρεις ολες τις απαντησεις που θες... αν θες και μια αλλη αποψη παρε μαζι σου καποιον πιο εμπειρο δικο σου ανθρωπο (οχι απαραιτητα μηχανικο) που να κατεχει καποια στοιχειωδη πραγματα...

Εδω μπλουζακι αγοραζουμε και κανουμε 10 δοκιμες μου παει? δε μου παει κλπ? οποτε κανε τη βολτα σου και θα τα δεις ολα

panagakiss
03-06-08, 13:08
Thanks ρε παιδια.. θα δω τι θα κανω... νωριτερα επαιρνα τηλ. να ρωτησω τιμη για ενα τρομερο κοματι που εχω βρει αλλα δεν το σηκωναν.. παντως πρεπει να ειναι ακριβο το γ@μ*δ*..