PDA

Επιστροφή στο Forum : Seat Ibiza Cupra!


Octane
13-04-05, 11:24
+ επειδη "υπαρχουν + αλλα αυτοκινητα στον πλανητη" , επεστρεψα στο Group VAG + την Παρασκευη παρελαβα το νεο μου αυτοκινητο!!
Ενα Seat για πρωτη φορα , το Ibiza Cupra!! :dance:
+επειδη βλεπω τα :icon02: :banhim: να ερχονται , μη βιαστειτε να με διωξετε , γιατι η Compact μενει!! :)
Α,ειναι μαυρο + κατα τη γνωμη μου διακριτικο,αφου απ'την εποχη που μαθαινα να οδηγω στο Autobianchi Abarth της μητερας μου (μαυρο) τα υπολοιπα ηταν κιτρινα + κοκκινα κατα βαση!

Ripper
13-04-05, 14:46
ti esti "cupra" ? texnika milontas!

Fanis
13-04-05, 15:49
ti esti "cupra" ? texnika milontas!

Δεν ειμαι ο καταλληλότερος, αλλά Cupra = Cup Racing.

Είναι η Top έκδοση του Ibiza, με τον αειθαλή 1.8Τ με 180 ίππους. Έχει βελτιομένη ανάρτηση, φρένα και 17αρες. Γενικά τα σχόλια στον ειδικό τύπο είναι πολύ καλά....και σε τιμή το αυτοκίνητο είναι θα έλεγα ευκαιρία.

Action Man
13-04-05, 17:03
+ επειδη "υπαρχουν + αλλα αυτοκινητα στον πλανητη" , επεστρεψα στο Group VAG + την Παρασκευη παρελαβα το νεο μου αυτοκινητο!!
Ενα Seat για πρωτη φορα , το Ibiza Cupra!! :dance:
+επειδη βλεπω τα :icon02: :banhim: να ερχονται , μη βιαστειτε να με διωξετε , γιατι η Compact μενει!! :)
Α,ειναι μαυρο + κατα τη γνωμη μου διακριτικο,αφου απ'την εποχη που μαθαινα να οδηγω στο Autobianchi Abarth της μητερας μου (μαυρο) τα υπολοιπα ηταν κιτρινα + κοκκινα κατα βαση!
Καλη επιλογη!Καλοταξιδο!!

konstantinos
13-04-05, 17:13
Καλοταξιδο Octane και αυτο μην το βαλεις στην πιστα! ;)

Nick_compact
13-04-05, 21:52
octane περιμένω επιγοντως εντυπώσεις από το Ibiza.όχι τόσο απο επιδόσεις που γ@μ@ει αλλά στα υπόλοιπα.
Εγώ εκτός από BMW το μοναδικό αυτοκίνητο που θα ήθελα να είχα είναι το Focus RS.ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!(αν και για να είμαι ειλικρινής καμιά από τις νέες BMW δεν θα ήθελα να είχα πλην της 130i,εξαιρώ όλα τα Μ).

Octane
13-04-05, 22:24
Παιδια ευχαριστω πολυ!!Να'στε καλα!!
Κωνσταντινε προς το παρων ουτε που το σκεφτομαι + το προσεχω σα τα ματια μου!!Επαναλαμβανω:Προς το παρων... :D
Nich_Compact ακομα το στρωνω,μολις σημερα περασα τα 1.500χλμ,+δεν το εχω ανεβασει πανω απο 4.000στροφες!
Στριβει απιστευτα,ακομα + μεχρι τις 4.000 παει πολυ γρηγορα,φρενα τελεια στο τσιμπημα αλλα με καπως περιεργη αισθηση στο κανονικο φρεναρισμα-διαρκειας-(ισως επειδη δεν εχουν στρωσει ακομα,αφου το μεγαλυτερο κομματι του στρωσιματος εγινε στην autobahn[με συνεχεις επιταχυνσεις]).
Σημερα οδηγησα λιγο την compact επειτα απο 5 ημερες συμβιωσης με το seat + νομιζα οτι ειχε καποιο προβλημα :icon11:
Στο προγραμμα του Καλοκαιριου ειναι ενα προγραμματακι της revo + πιθανοτατα ενα μπλοκε(μαλλον της Quaife,ετσι για να κολλαω στα RS που τοσο σ'αρεσουν :D )(+μενα,εξωτερικα ομως,γιατι μεσα ειναι μεγαλη πίκρα).
Περισσοτερα οταν αλλαξω λαδακια(αυριο)+αρχισω σιγα σιγα να το σκιζω(μεθαυριο)!!
Fanis η αναρτηση ειναι sachs performance με ελατηρια vogtland + τα φρενα τετραπιστονα της AP.+ναι,εχεις απολυτο δικιο,ΕΙΝΑΙ ευκαιρια!!Πολυ μεγαλη,αν συνυπολογισεις οτι το πετυχα + ετοιμοπαραδοτο!! :deal:

DRIFTER
13-04-05, 22:25
Kαλορίζικο φίλε καλά χλμ.

Octane
13-04-05, 22:27
Ωχ,αρχισε η κοντρα των ποστς!!Σε προλαβα!! :)
Σ'ευχαριστω Σωτηρη!!

manosm3
13-04-05, 22:29
Octane ελπιζω να το βλεπω κι εκεινω στο γνωστο μερος! Βαλε κατι χαρακτηριστικο να το αναγνωριζω!

Octane
13-04-05, 22:44
Octane ελπιζω να το βλεπω κι εκεινω στο γνωστο μερος! Βαλε κατι χαρακτηριστικο να το αναγνωριζω!
Η πινακιδα μηπως.... ;)
Ειναι λιγο ευκολη!!
+κατι αλλο που θα το καταλαβεις μολις το δεις!
+εχω + κατι ακομα στο μυαλο μου!!Χε χε!!

saikoE39
13-04-05, 22:48
Octane καλη η επιλογη σου αυτοκινητο κουκλι στισημο καλο ,και γινεται και καλυτερο!! :bugeye:τα λογια για το μοτερ περιτα.αξιοπιστο δυνατο και χιλιαδες επιλογες για βελτιωση...χμμμμ :smashtard :dance:

Action Man
13-04-05, 22:55
Η πινακιδα μηπως.... ;)
Ειναι λιγο ευκολη!!
+κατι αλλο που θα το καταλαβεις μολις το δεις!
+εχω + κατι ακομα στο μυαλο μου!!Χε χε!!
Ποσο πηγε φιλε μου?

manosm3
13-04-05, 22:55
Η πινακιδα μηπως.... ;)
Ειναι λιγο ευκολη!!
+κατι αλλο που θα το καταλαβεις μολις το δεις!
+εχω + κατι ακομα στο μυαλο μου!!Χε χε!!

Ελπιζω να ειναι κανενα "καλλυντικο" ή κατι που να προσφερει 4ποδα!

Octane
13-04-05, 22:59
Octane καλη η επιλογη σου αυτοκινητο κουκλι στισημο καλο ,και γινεται και καλυτερο!! :bugeye:τα λογια για το μοτερ περιτα.αξιοπιστο δυνατο και χιλιαδες επιλογες για βελτιωση...χμμμμ
SaikoE39 σε καλοσοριζω μιας + ειναι η πρωτη φορα που μιλαμε!!Βλεπω join date Φεβρουαριο + γω απο τοτε μπαινω μια το μηνα,σε αντιθεση με πριν που ημουν στο 15 τη μερα!!
Το μισο club πρεπει να ειναι απο Βριλησσια ρε παιδια!!Πανικος!! :cheers:

Ακριβως για τους παραπανω λογους το αγορασα ;)

manosm3
13-04-05, 23:02
Το μισο club πρεπει να ειναι απο Βριλησσια ρε παιδια!!Πανικος!! :cheers:



Κακο ειναι συντοπιτη; να οργανωσουμε την Τ.Ο. και να περναμε απο γνωστο μερος!

Fanatic
13-04-05, 23:05
Πανο καλοταξιδο φιλε!!! :cheers: Ποσο πηγε το μαλλι?Απο Αυστρια το πηρες?

Octane
13-04-05, 23:08
Ποσο πηγε φιλε μου?
Τιποτα!!!
Απο περιεργεια ρωτησα επειδη εβλεπα πολυ συχνα κατι πανευκολα νουμερα + μου ειπαν οτι δεν το κανουν ποια γιατι ειναι παρανομο!!
Φιλος μου ειχε πει οτι υπαρχουν ταριφες του στυλ:60ευρω 2 διπλα + απο'κει + πανω ανεβαινει μεχρι 300-600 για τους πλεον ευκολους,αλλα οτι ειχε ακουσει!
Τελικα μου ηρθε ετσι,+δε μου ζητησαν τιποτα!!
Πολυ κουλο!!
Το κακο ειναι οτι ειχα αλλαξει γνωμη + τους το ειχα πει... :smashtard
Μαλλον ετυχε!!Πραγματικα δεν ξερω!!Υποθετω ετσι γιατι τιποτα δεν ειναι τσαμπα στον τομεα αυτο!!(Τον συναλλαγων)

Action Man
13-04-05, 23:13
Τιποτα!!!
Απο περιεργεια ρωτησα επειδη εβλεπα πολυ συχνα κατι πανευκολα νουμερα + μου ειπαν οτι δεν το κανουν ποια γιατι ειναι παρανομο!!
Φιλος μου ειχε πει οτι υπαρχουν ταριφες του στυλ:60ευρω 2 διπλα + απο'κει + πανω ανεβαινει μεχρι 300-600 για τους πλεον ευκολους,αλλα οτι ειχε ακουσει!
Τελικα μου ηρθε ετσι,+δε μου ζητησαν τιποτα!!
Πολυ κουλο!!
Το κακο ειναι οτι ειχα αλλαξει γνωμη + τους το ειχα πει... :smashtard
Μαλλον ετυχε!!Πραγματικα δεν ξερω!!Υποθετω ετσι γιατι τιποτα δεν ειναι τσαμπα στη ζωη(εκτος απο καποιες φιλιες)!!
Λαθος δικο μου Πανο!!
Εννοουσα ποσο πηγε το αυτοκινητο?

manosm3
13-04-05, 23:14
Πανο σε τι αναφεροσουν;

Octane
13-04-05, 23:14
Α,οκ!!Τωρα καταλαβα!!Σκεφτομαι + γω στην ερωτηση του Μανου:"Τι εννοει???"
25.000

konstantinos
13-04-05, 23:15
μονο?εδω ποσο εχει?

Octane
13-04-05, 23:16
Πανο σε τι αναφεροσουν;
Στην πινακιδα!!Ο Axion Man ειχε κανει το συγκεκριμενο κομματι Quote + καταλαβα λαθος!!χαχαχαχαχαχαχα

Octane
13-04-05, 23:17
μονο?εδω ποσο εχει?
Ωπα,το ξεχασα!!!Ελλαδα το πηρα!!!

Action Man
13-04-05, 23:18
Στην πινακιδα!!Ο Axion Man ειχε κανει το συγκεκριμενο κομματι Quote + καταλαβα λαθος!!χαχαχαχαχαχαχα
Απο Ελλαδα το πηρες?
Με προγραμα.intercooler,και κεντρικο κολαρο(αγελαδα)εισαι 210ps!!

manosm3
13-04-05, 23:18
Δηλαδη θα κανεις μοντιφες στην πινακιδα! χαχα εισαι απιστευτος! αντε να τη δουμε!

Octane
13-04-05, 23:20
Δηλαδη θα κανεις μοντιφες στην πινακιδα! χαχα εισαι απιστευτος! αντε να τη δουμε!
Καλα μαλλον εχουμε μπερδεφτει ολοι μαζι!!χαχαχαχαχα
Δεν εννοουσα την πινακιδα!!Θα το καταλαβεις + αυτο οταν το δεις!!! ;)

konstantinos
13-04-05, 23:20
πολυ καλα ειναι για αυτα που προσφερει

manosm3
13-04-05, 23:21
Καλα μαλλον εχουμε μπερδεφτει ολοι μαζι!!χαχαχαχαχα
Δεν εννοουσα την πινακιδα!!Θα το καταλαβεις + αυτο οταν το δεις!!! ;)

Καλα δεν το συνεχιζω γιατι....! :shakehead

Octane
13-04-05, 23:26
Καλα δεν το συνεχιζω γιατι....! :shakehead
Μανο ειναι εκπληξη!! :)
Παντως δεν προκειται να σου διαφυγει...!!Ηδη προλαβα να το παρκαρω ενα βραδυ!!

Action Man
13-04-05, 23:28
Πανο απο Ελλαδα το πηρες????????

Octane
13-04-05, 23:29
πολυ καλα ειναι για αυτα που προσφερει
Ειναι αυτο που ελεγα παντα + φαινομουν αντι-bmwδακιας!Οτι σ'αυτα τα χρηματα προτιμω ενα γρηγορο μικρο παρα μια compact!!

Octane
13-04-05, 23:30
Πανο απο Ελλαδα το πηρες????????
Ναι!!(Υπεθεσα οτι το ειδες που το εγραψα ακριβως πριν με ρωτησεις την πρωτη φορα!!)Sorry Παντελη!

manosm3
13-04-05, 23:31
Μανο ειναι εκπληξη!! :)
Παντως δεν προκειται να σου διαφυγει...!!Ηδη προλαβα να το παρκαρω ενα βραδυ!!

Που; τωρα; να ντυθω και να παω να το δω; :bugeye:

Octane
13-04-05, 23:38
Που; τωρα; να ντυθω και να παω να το δω; :bugeye:
Τωρα ειμαι πολυυυυυ μακρια!!Την Παρασκευη εγινε η δουλεια!!Αλλα οχι εκει,στο επομενο στενο!!Την επομενη φορα θα ειναι στρωμενο + με αρκετα κοντραδικα χιλιομετρα στην πλατη του οποτε θα μυριζει βενζινη!!Θα μυριζει μεχρι το δωματιο σου :bullhorn: !!(καλα δεν ξερω αν ειναι τοσο κοντα)

manosm3
13-04-05, 23:39
Η 28ης μας χωριζει αλλα εχουμε 2πλα τζαμια!

Fanatic
13-04-05, 23:42
Παει μαμηθηκε και το thread αυτο................ :shakehead

manosm3
13-04-05, 23:43
Το ηξερα πως καποιος θα το ελεγε αυτο! Ευγε Στελιο!

Action Man
13-04-05, 23:45
Παει μαμηθηκε και το thread αυτο................ :shakehead
Παει το κακομοιρο το threadaki!! :shakehead

Octane
13-04-05, 23:45
Παει μαμηθηκε και το thread αυτο................ :shakehead
Αυτο βλεπω + μαλλον φταιω εγω!!Ενα μεγαλο συγγνωμη!!Θα ειχα ανοιξει νεο αν ηξερα οτι θα ειχε τοσο μεγαλη απηχιση!!!Απ'την αλλη,δεν κολλαει στο site!!Που,στο "διαφορα θεματα"???

manosm3
13-04-05, 23:47
αν δεν αρεσει στους διαχ/στες θα μας τα κοψουν μην ανησυχεις! (τα thread)

stef
13-04-05, 23:51
πιθανοτατα ενα μπλοκε(μαλλον της Quaife,ετσι για να κολλαω στα RS που τοσο σ'αρεσουν

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για 6άρι κιβώτιο και σαν option μπλοκέ!
Ψάξτο!

Geo_3D
13-04-05, 23:57
Αυτο βλεπω + μαλλον φταιω εγω!!Ενα μεγαλο συγγνωμη!!Θα ειχα ανοιξει νεο αν ηξερα οτι θα ειχε τοσο μεγαλη απηχιση!!!Απ'την αλλη,δεν κολλαει στο site!!Που,στο "διαφορα θεματα"???
Αγαπητε μου φιλε Πανο
Δεν φταις εσυ.Μεγαλη απηχηση θα ειχε αν ηταν πολλοι αυτοι που ενδιαφερονταν να μαθουν σοβαρες λεπτομερειες για το καινουργιο σου αυτοκινητο(καλοριζικο και καλοταξιδο κι'ολλας).
Εγω θα το χαρακτηριζα ολο αυτο το σουργελο σαν προσωπικο ενδιαφερον ενος μονο ατομου,αλλά και παλι αυτο δεν πολυ στεκει,γιατι πολυ απλα δεν ειναι ενδιαφεροντα αυτα που ρωταει.Για μ@λ@κιες τις κοβω.Οποτε κανε τους συνδιασμους και υπολογισμους και βγαζεις καθαρα περι τινος προκειται....


:mad: :mad: :pth: :pth:

Octane
13-04-05, 23:58
Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για 6άρι κιβώτιο και σαν option μπλοκέ!
Ψάξτο!
+ κατι εχει μπει στο μυαλο μου οτι σε 3 μηνες θα μου κλεισεις ραντεβουδακι με κανενα cooper s (μαλλον "μαμα",εξαρταται,+μονο σε ευθεια)(σε στροφες αργοτερα,οταν το στησω)!! :smiley_ab

Action Man
14-04-05, 00:04
+ κατι εχει μπει στο μυαλο μου οτι σε 3 μηνες θα μου κλεισεις ραντεβουδακι με κανενα cooper s (μαλλον "μαμα",εξαρταται,+μονο σε ευθεια)(σε στροφες αργοτερα,οταν το στησω)!! :smiley_ab
Eξακριβωμενο...σε νορμαλ κατασταση εισαι πιο γρηγορος!!! :cheers:

Geo_3D
14-04-05, 00:07
Αγαπητε μου φιλε Πανο
Δεν φταις εσυ.Μεγαλη απηχηση θα ειχε αν ηταν πολλοι αυτοι που ενδιαφερονταν να μαθουν σοβαρες λεπτομερειες για το καινουργιο σου αυτοκινητο(καλοριζικο και καλοταξιδο κι'ολλας).
Εγω θα το χαρακτηριζα ολο αυτο το σουργελο σαν προσωπικο ενδιαφερον ενος μονο ατομου,αλλά και παλι αυτο δεν πολυ στεκει,γιατι πολυ απλα δεν ειναι ενδιαφεροντα αυτα που ρωταει.Για μ@λ@κιες τις κοβω.Οποτε κανε τους συνδιασμους και υπολογισμους και βγαζεις καθαρα περι τινος προκειται....


:mad: :mad
Πανο μη με παρεξηγησεις,δεν αναφερομουνα σε εσενα,και οτι δεν εχει απηχηση το αμαξι σου.Ισα ισα που θα βρεις και πολλους υποστηρικτες,ειμαι σιγουρος.Για αλλον βαραει η καμπανα.Ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω :cheers:

Octane
14-04-05, 00:21
Αγαπητε μου φιλε Πανο
Δεν φταις εσυ.Μεγαλη απηχηση θα ειχε αν ηταν πολλοι αυτοι που ενδιαφερονταν να μαθουν σοβαρες λεπτομερειες για το καινουργιο σου αυτοκινητο(καλοριζικο και καλοταξιδο κι'ολλας).
Εγω θα το χαρακτηριζα ολο αυτο το σουργελο σαν προσωπικο ενδιαφερον ενος μονο ατομου,αλλά και παλι αυτο δεν πολυ στεκει,γιατι πολυ απλα δεν ειναι ενδιαφεροντα αυτα που ρωταει.Για μ@λ@κιες τις κοβω.Οποτε κανε τους συνδιασμους και υπολογισμους και βγαζεις καθαρα περι τινος προκειται....


:mad: :mad: :pth: :pth:
Κοιτα Γιωργο,
το "μεγαλη απηχηση" το ειπα περισσοτερο για το μεγεθος της συζητησης(που εφτασε πολλα ποστς) + λιγοτερο για τον αριθμο των ατομων που ενδιαφερθηκαν να μαθουν κατι.Ξερω οτι η αντιστοιχια γραμματικως ειναι λανθασμενη,αλλα ετσι το εννοουσα.
Δε νομιζω παντως οτι τοση ωρα μιλαω με ενα μονο ατομο.Υποθετω με 5-6.
Επειδη ομως δεν ενδιαφερεται κανεις για σοβαρες λεπτομερειες για το καινουριο μου τουτου(αν οι βιδες της τουρμινας ειναι καλα σφιγμενες,ποσο κοντο ειναι το διαφορικο,τι τυπου αναρτηση εχει πισω,κλπ) αλλα πιο πολυ για μ@λ@κιες(ποσο κοστισε,σε ποια χωρα το πηρα,τα καλοριζικα,κλπ)καλυτερα να σταματησει εδω.
Καλο θα ηταν να σβηστουν τα τελευταια αυτα ποστς απ'τους admins + να συνεχιστει το thread οπως πρεπει.
Επιμενω οτι φταιω εγω.

Σ'ευχαριστω παντως για τις ευχες σου Γιωργο.

Καλο βραδυ.

Action Man
14-04-05, 00:26
Πανο κανεις καποιο λαθος.....
Απο αναρτηση πλαισιο και ολα τα σχετικα, εγω συγκεκριμενα ξερω τι μπορει να κανει αυτο το αυτοκινητο!!!!
Τωρα αν σε πειραξε που ρωτησα που το πηρες και ποσο κανει χιλια συγγνωμη!

Octane
14-04-05, 00:26
Πανο μη με παρεξηγησεις,δεν αναφερομουνα σε εσενα,και οτι δεν εχει απηχηση το αμαξι σου.Ισα ισα που θα βρεις και πολλους υποστηρικτες,ειμαι σιγουρος.Για αλλον βαραει η καμπανα.Ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω :cheers:
Η αληθεια ειναι(οπως φαινεται αλλωστε)οτι σε ψιλοπαρεξηγω!!
Αλλα οπως φαινεται παλι,με ξερεις αρκετα καλα :)
Δεν υπαρχει προβλημα Γιωργο!!
Βασικα οπως ειδες + απ'το ποτε το ανεφερα στο site το σκεφτομουν λιγες μερες για το αν θα το γραψω!!Για να αποφυγω καποια/οποια παρεξηγηση!!Τελικα την εκανα την κινηση + ηταν αναποφεκτη!! :(

Octane
14-04-05, 00:28
Πανο κανεις καποιο λαθος.....
Απο αναρτηση πλαισιο και ολα τα σχετικα, εγω συγκεκριμενα ξερω τι μπορει να κανει αυτο το αυτοκινητο!!!!
Τωρα αν σε πειραξε που ρωτησα που το πηρες και ποσο κανει χιλια συγγνωμη!
Οχι Παντελη,δεν το εννοουσα ετσι!!Ηταν καθαρα ειρωνικο το ηφος μου αλλα με κανενα ιχνος κακιας!!!Το επαναλαμβανω:με κανενα!!!Τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω+πιστευω οτι ο Γιωργος το καταλαβαινει αυτο!! :cheers:

Octane
14-04-05, 00:32
Eξακριβωμενο...σε νορμαλ κατασταση εισαι πιο γρηγορος!!! :cheers:
Εξακριβωμενο???Ποτε προλαβες?
Σε κατι μετρησεις που εψαξα σε περιοδικα,το βγαζουν πιο γρηγορο το MCS!!Ασε που το βγαλανε 177ps στον τροχο ενω τo cupra 160!!
Τι να πω,δεν ξερω!!

Action Man
14-04-05, 00:35
Οχι Παντελη,δεν το εννοουσα ετσι!!Ηταν καθαρα ειρωνικο το ηφος μου αλλα με κανενα ιχνος κακιας!!!Το επαναλαμβανω:με κανενα!!!Τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω+πιστευω οτι ο Γιωργος το καταλαβαινει αυτο!! :cheers:
Ο.Κ συγγνωμη το αντιληφθηκα λαθος... :hello:
Παντως να ξερεις....με αυτο το αυτοκινητο μπορει να κανεις τρελα πραγματα.
Εχουν βγει δεκαδες aftermarket προιοντα για μοτερ και αναρτηση(οταν τα χρειαστεις)και στην κατηγορια του ειναι το καλυτερο!
Εξωτερικα ειναι πανεμορφο...μην πειραζεις τιποτα!!

Geo_3D
14-04-05, 00:35
Οχι Παντελη,δεν το εννοουσα ετσι!!Ηταν καθαρα ειρωνικο το ηφος μου αλλα με κανενα ιχνος κακιας!!!Το επαναλαμβανω:με κανενα!!!Τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω+πιστευω οτι ο Γιωργος το καταλαβαινει αυτο!! :cheers:
Πανουλη χαιρομαι που καταλαβαινομαστε,αν και καποια στιγμη χαθηκαμε οπως φαινεται,αλλά ευτυχως ξαναβρηκανε σημα οι κεραιες μας.
Συγνωμη παντως αν σε προσβαλα με κατι που ειπα,αλλά δεν τα εννοουσα ετσι οπως νομιζες.Σου εστειλα και pm με διευκρινησεις

Octane
14-04-05, 00:42
Πανουλη χαιρομαι που καταλαβαινομαστε,αν και καποια στιγμη χαθηκαμε οπως φαινεται,αλλά ευτυχως ξαναβρηκανε σημα οι κεραιες μας.
Συγνωμη παντως αν σε προσβαλα με κατι που ειπα,αλλά δεν τα εννοουσα ετσι οπως νομιζες.Σου εστειλα και pm με διευκρινησεις
+γω ;)
Μπορει να τα εχουμε πει πολυ λιγο απο κοντα αλλα εχω την αισθηση οτι με γνωριζεις πολυ περισσοτερο(οπως φαινεται αλλωστε)!!
Οι κεραιες μας επικοινωνουνε σε δικες τους συχνοτητες!! :)

Octane
14-04-05, 00:48
Ο.Κ συγγνωμη το αντιληφθηκα λαθος... :hello:
Παντως να ξερεις....με αυτο το αυτοκινητο μπορει να κανεις τρελα πραγματα.
Εχουν βγει δεκαδες aftermarket προιοντα για μοτερ και αναρτηση(οταν τα χρειαστεις)και στην κατηγορια του ειναι το καλυτερο!
Εξωτερικα ειναι πανεμορφο...μην πειραζεις τιποτα!!
Ασε Παντελη,διαβαζω στο seatclub για κατι προβληματα στα frακια + αρχιζω να φρικαρω!!Κατι για ελαττωματικες βιδες στις τουρμπινες που ξεβιδωνουν,κολλαρα που σπανε + τρελλα περιστατικα + παγωνω!!+δεν εχουν βγει + σιλικονης ακομα ρε γαμωτο!!Ασ'τα να πανε!!Αγχωνομαι + δεν κανει!!! :icon02:

Action Man
14-04-05, 00:55
Ασε Παντελη,διαβαζω στο seatclub για κατι προβληματα στα frακια + αρχιζω να φρικαρω!!Κατι για ελαττωματικες βιδες στις τουρμπινες που ξεβιδωνουν,κολλαρα που σπανε + τρελλα περιστατικα + παγωνω!!+δεν εχουν βγει + σιλικονης ακομα ρε γαμωτο!!Ασ'τα να πανε!!Αγχωνομαι + δεν κανει!!! :icon02:
To μονο απο τα παραπανω που θα χρειαστη να κανεις ειναι να βαλεις κολαρα samco!
Σε λιγες μερες θα ειναι διαθεσιμα νομιζω!

Octane
14-04-05, 00:59
To μονο απο τα παραπανω που θα χρειαστη να κανεις ειναι να βαλεις κολαρα samco!
Σε λιγες μερες θα ειναι διαθεσιμα νομιζω!
Σχεδον ολοι ειχαν περιστατικο με τις βιδες της τουρμπινας!!Που το βαζεις αυτο!!+ειναι η ιδια με του cupra!!Αυριο παω για λαδια + θα τους πω να το κοιταξουν!! :nixweiss:

Panoz
15-04-05, 12:22
Σχεδον ολοι ειχαν περιστατικο με τις βιδες της τουρμπινας!!Που το βαζεις αυτο!!+ειναι η ιδια με του cupra!!Αυριο παω για λαδια + θα τους πω να το κοιταξουν!! :nixweiss:

Πρώτα απ'όλα καλορίζικο το αυτοκίνητο.Πολύ καλή επιλογή και πιστεύω η καλύτερη στα λεφτά του. Τώρα για τα προβλήματα που αναφέρεισ εγώ δε θα αγχωνόμουν...ο κινητήρας αυτός είναι πολύ αξιόπιστος και τρελλά δοκιμασμένος. Γι'αυτό μην ανυσηχείς και ότι μικροπροβλήματα παρουσιαστούν σίγουρα θα καλυφθείς απο την εγγύηση. Εάν χρειάζεσαι και κάποιο καλό συνεργείο έχω υπ'όψιν μου ένα στο οποίο δουλεύει ένας πολύ καλός φίλος μηχανικός, ο οποίος έχει τεράστια πείρα απο αγώνες. Στείλε μου pm αν θές λεπτομέρειες και βοήθεια.

Octane
18-04-05, 10:51
Kaloriziko kai apo emena. Den mas ekanes omos mia sigrisei ta 2 amksia (compact-cupra) os pros tin odigiki simperifora tous (stisimo-timoni-kratima-ktl...)
Ευχαριστω tupac!
Δεν την εκανα γιατι δε θα ειχε νοημα!Ειναι 2 τελειως διαφορετικα αυτοκινητα απο δυο τελειως διαφορετικες κατηγοριες!Ως προς τα χαρακτηριστικα τους(κινητηρας,κινηση),το "φτιαξιμο" τους(το cupra ειναι ουσιαστικα "φτιαγμενο" απ'το εργοστασιο,ενω η compact ουτε σπορ αναρτηση δεν εχει).
Ετσι λοιπον,σε μια συντομη αλλα ανουσια πιστευω συγκριση,θα ελεγα οτι:

Φρενα:
Τι να πεις οταν συγκρινεις "μαμα" της 316 με τετραπιστονα της AP?

Στησιμο:
Μια απ'τα ιδια!Το κρατημα του Cupra ειναι αλλου!Δεν το εχω σκισει ακομα,αλλα το εχω παει αρκετα γρηγορα + κραταει απιστευτα + γερνει ελαχιστα!Βεβαια στην ελληνικη ασφαλτο δεν ξερω τι κανει,αφου το ειχα μονο δυο μερες,αλλα στην Ιταλικη,Αυστριακη,Γερμανικη,κλπ... + η Compact κρατουσε!Μονο που εγερνε τρελλα!!(Στην Ελλαδα συνηθως δεν προλαβαινει να το κανει,αφου της φευγει ο πισινος!)
Τιμονι:Της compact ειναι πολυ πιο βαρυ απ'αυτο το Cupra,σε σημειο που οταν την ξαναοδηγησα επειτα απο 5 μερες,νομιζα οτι το υδραυλικο συστημα την εκανε!Βεβαια αμεσως τη συνηθισα,αλλα η διαφορα ειναι παραπανω απο αισθητη!!Εχω την αισθηση οτι του Cupra "κοβει" περισσοτερο.+ αν θυμαμαι καλα ισχυει.
Υ.Γ.Μ'αρεσει το τιμονι της compact που ειναι στην compact + το τιμονι του Cupra που ειναι στο Cupra!

Κινητηρας:
Το Turbo Lag ειναι πολυ αισθητο οταν πριν συμβιωνες με κινητηρα bmw! ;) (Πραγματικα,σαν τον 1.8 Valvetronic δεν εχω ξανασυναντησει!Μονο ο τριλιτρος μπορει να συγκριθει σε χαρακτηριστικα λειτουργιας!Αντε,ας το γενικευσω,ολοι οι εξακυλινδροι :D της bmw!!)
Αλλα + τι εγινε?Αλλωστε στις συζητησεις περι "Turbo-ατμοσφαιρα" παντα υπερ των Turbo ημουν,γνωριζοντας ολα τα υπερ + ολα τα κατα σε καθε περιπτωση!(Εν οιδα,οτι ολα οιδα :ices_ange )

Octane
16-05-05, 17:48
Ο καιρος περναει + τα χιλιομετρα που γραφω με το πολυαγαπημενο μου Ibizακι ολο + αυξανονται!!
Πλεον εχω φτασει τα 3.500χλμ (αν θυμαμαι καλα,ή λιγο παραπανω) + οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

1)Μαζευει χιλιομετρα πολυ ανετα + η σταθεροτητα ειναι ακρως ικανοποιητικη!(+μερα με τη μερα δυναμωνει-στρωνει)

2)Η αναρτηση ειναι λιγο μαλακη για τα γουστα μου,αλλα αυτο θ'αλλαξει μολις βγει κατι ολοκληρωμενο απ'τις γνωστες εταιρειες!Στην ελληνικη ασφαλτο δεν ξερω τι κανει,παντως στην αυστριακη στριβει αξιοπρεπως!

3)Τα φρενα ειναι πολυ καλα (με απογοητευσαν πολυ στην αρχη που ηταν αστρωτα + σε μια καταβαση :icon42: με αφησαν τελειως αλλα τωρα...πανε αυτα)! (extra πακετο-τετραπιστονα AP Racing)

4)Σε δυνατα φρεναρισματα μεσα στη στροφη το πισω μερος δειχνει να αποσταθεροποιειται! (ευτυχως!!) (Δεν το εχω αφησει να ξεκολλησει γιατι η ασφαλτος ειναι πολυ καλη + δε θελω να το βαλω σε τετοιες δοκιμασιες απο τωρα) (μολις "μεγαλωσει" λιιιιιγο ακομα)

5)Το ABS δεν εχει "μπει" ποτε ως τωρα,ακομα + με καταρρακτωδη βροχη + σχετικα δυνατα φρεναρισματα!(Ευθυνεται + εδω η αυστριακη ασφαλτος)

6)Σε βροχη με 1η ή 2α σπιναρει χαλαρωτατα ακομα + εδω!

7)Απο τριγμους ως τωρα τιποτα! (Παλι "ευτυχως"!)

8)Η τουρμπινα σφυριζει δυνατα + καθε φορα χαμογελαω σα χαζος!!Δυστυχως απο φταρνισμα σχεδον τιποτα! (Μονο σε ξερογκαζιες + αυτο παρα πολυ λιγο!! :( )

9)Απο κοντρα καμμια :( γιατι εδω ειναι μονο φρου φρου + αρωματα! (Εχω σταμπαρει ομως ενα Type R + ενα VR6 (Golf III) :whip:

Αυτα ως τωρα!!

ks50:50
16-05-05, 23:41
9)Απο κοντρα καμμια :( γιατι εδω ειναι μονο φρου φρου + αρωματα! (Εχω σταμπαρει ομως ενα Type R + ενα VR6 (Golf III) :whip:

Αυτα ως τωρα!!

Μάλλον ήρθε η ώρα του ξε-στρώματος. :whip:

E36 RULES!!
10-06-05, 10:24
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΗΡΕ IBIZA CUPRA ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ...

moutraklas
10-06-05, 10:31
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΗΡΕ IBIZA CUPRA ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ...

σε παρακαλώ, κάνε μου (μας) μια χάρη... προσπάθησε να προσέχεις να γράφεις με μικρά...
thanks

E36 RULES!!
16-06-05, 09:27
ΟΚ moutraklas, sorry...

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί

Octane
22-06-05, 19:29
Να + μια φωτογραφια απ'το νεο μου μωρο!!! :)

Octane
22-06-05, 20:03
+ αλλες δυο!!

mixalhs
22-06-05, 20:17
Μια χαρα εισαι!!
Πολυ γκαζι το μηχανακι ε?

Octane
23-06-05, 00:18
Μια χαρα εισαι!!
Πολυ γκαζι το μηχανακι ε?
Καλα παει ;)
Συντομα θα δουμε τι ψαρια πιανει!! :smiley_ab

mixalhs
23-06-05, 00:26
Ωραια...θα περιμενουμε να μας πεις εντυπωσεις.
Ειναι ευκολο να βγαλεις μια foto το καντραν η' αν ξερεις κανα
link που να το εχει!
Δεν το εχω δει ποτε.

Octane
23-06-05, 00:40
Μιχαλη εχω αλλα μου εχουν γεμισει τα attachments + δεν μπορω να σου στειλω!!
Πηγαινε στο google ή κατι παρομοιο,βαλε "Ibiza Cupra 9L" + θα βρεις σιγουρα!(Βιαζομαι τωρα)(Αν δεν βρεις,στειλε μου pm + θα δω αυριο!) :)
Μια συντομη απ'το diesel!
http://www.auto-news.de/auto/news/bildergalerie.jsp?id=12595&picindex=3

mixalhs
23-06-05, 01:00
Ωραιο...αλλα δεν μπορω να βλεπω το στροφομετρο στα αριστερα :)
Βρηκα και εγω ενα Link http://new.e-go.gr/auto/articles.asp?catid=4191&subid=2&pubid=262451

Αν δεις καλα την foto με το καντραν και τα 2 site χρησιμοποιουν την ιδια foto!!

Βάρος 1.177

Ελαφρης Ελαφρης :party:

manosm3
23-12-05, 20:54
Παιδια, το αυτοκινητο απλα σπερνει!!!
Μολις γυρισα απο βολτα με το φιλο Πανο και το υπεροχο αυτοκινητο του. Παταει πολυ καλα στο δρομο (ειδικα στην Πεντελη), βγαζει πολυ ωραια τη δυναμη, και οταν μπει το turbaki κολλαει το κεφαλι σου πισω. (Γι' αυτο σου ζητησα να φερω πιο κοντα την πλατη Πανο :hello: ). Το μονο αρνητικο (για ελληνικους δρομους) οι πολυ σκληρες αναρτησεις του που οταν ειναι στο οριο κανουν τη δουλεια τους φανταστικα.
ΠΑνο, ευχαριστω πολυ για την ωραια βολτα και καλογκαζωτο παντα.

Octane
28-12-05, 12:53
Παιδια, το αυτοκινητο απλα σπερνει!!!
Μολις γυρισα απο βολτα με το φιλο Πανο και το υπεροχο αυτοκινητο του. Παταει πολυ καλα στο δρομο (ειδικα στην Πεντελη), βγαζει πολυ ωραια τη δυναμη, και οταν μπει το turbaki κολλαει το κεφαλι σου πισω. (Γι' αυτο σου ζητησα να φερω πιο κοντα την πλατη Πανο :hello: ). Το μονο αρνητικο (για ελληνικους δρομους) οι πολυ σκληρες αναρτησεις του που οταν ειναι στο οριο κανουν τη δουλεια τους φανταστικα.
ΠΑνο, ευχαριστω πολυ για την ωραια βολτα και καλογκαζωτο παντα.
Μανο σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! (ποσα σου χρωσταω ειπαμε ;) ,χαχαχα)

Μερικα γενικα:

1)Εκανα τη βλακεια + τα λεφτα του προγραμματος τα "εριξα" στον ηχο.
[Δεν ειχα σκοπο να το κανω ετσι απ'την αρχη,ξεκινησα με 4 ηχεια (2 για τις πορτες -συν 2 tweeters- + 2 για την εταζερα) + εναν ενισχυτη.Στην πορεια βλεπουμε οτι το εργοστασιακο ραδιοCD δεν παιρνει τετρακαναλο ενισχυτη,οποτε να το + το νεο ραδιοCD,καλωδιωσεις,τοποθετηση + τωρα κλαιω :( ]

2)Χθες κατα τις 2 τη νυχτα εγιναν σε πολυ φιλικο κλιμα ανοιγματα με ενα Πουντότζιτο στη βουλιαγμενης.
Τα παιδια δηλωσαν "λιγο απ'ολα" ενω εγω ειμαι "μαμα".Ημασταν ακριβως στα ιδια (λιγο μαζευε ο ενας λιγο ο αλλος αναλογα με την αλλαγη) + παντα καπου στα 180 ημουν μια καροτσα μπροστα.Τελικα απο λιμς γυρισαμε (Μαρουσι) με 0 χλμ (αποσταση αναλογα με τη βενζινη που εχει μεσα),ατουρμπιστοι,αφου ολα τα βενζιναδικα (πανω απο 50) ηταν κλειστα!!!

Mr.Vercetti
28-12-05, 14:21
τα λεφτα του προγραμματος

Για REVO μιλας?

manosm3
29-12-05, 22:40
Μανο σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! (ποσα σου χρωσταω ειπαμε ;) ,χαχαχα)


Την επομενη φορα να μου το δωκεις καμια βολτα κια ειμαστε ΟΚ!
Δε θα μου οφειλεις τιποτα.:icon_pai: :ban:

Octane
05-01-06, 16:00
Για REVO μιλας?
Οχι,το πιο πιθανο ειναι καποιο αλλο,επισης επωνυμο ομως.

Mr.Vercetti
05-01-06, 16:56
Οχι,το πιο πιθανο ειναι καποιο αλλο,επισης επωνυμο ομως.

MTM??? Αν πάλι όχι τοτε τι αν επιτρέπεται?

Octane
11-01-06, 13:12
MTM??? Αν πάλι όχι τοτε τι αν επιτρέπεται?
Το πιθανοτερο GIAC αλλα ακομα δεν ξερω.

Παιζει + 'κεινο της APR που ειναι παρομοιο + ο,τι πρεπει για το λογο που θελω το αυτοκινητο μου (προτιμω την επιπεδη καμπυλη ροπης απο "χαμηλα" μεχρι τον κοφτη,παρα το turbo-lag του REVO "χαμηλα",το "μπαμ" στις μεσαιες + το ξεφουσκωμα μετα).

Παντως δε μ'αρεσει ο τροπος που χρεωνουν καποια πραγματα στην APR ή τελοσπαντων στην αντιπροσωπεια του στην Ελλαδα...

Σε 3 βδομαδες που κατεβαινω παλι θα κανω demo + τα 2 για να καταληξω,αν + μαλλον για το καλοκαιρι την βλεπω την εν λογω μετατροπη αφου το ενα πακετο εφυγε για ηχοσυστημα + το αλλο θα φυγει τωρα για εξατμιση απο downpipe + πισω.:icon_kidr

Octane
11-01-06, 13:15
Απολογισμος Χριστουγεννων!

1)3 Celica T-sport (οι 2 με εξατμισεις τιτανιου,ή εστω "like") κεραστηκαν ζεστο ζεστο τσαγακι

2)Μερικα rallακια επισης

3)TT 225 Cabrio επισης

4)Cooper S (προ facelift) απο Ribas επισης + επειτα λιμς τον αφησα μπροστα + ακολουθουσα με την ιδια ταχυτητα,με τη διαφορα οτι εκεινο δεν κουνιοταν ρουπι ενω εγω σε καποιες στροφες που ειχα λαθος γραμμη λογω προσπερασης αλλαζα λωριδα απ'την υποστροφη...(ηταν + βρεγμενα βεβαια)

5)Λιγο πριν το τελος του προηγουμενου ετους καταλαβα τι σημαινει να εχεις προγραμμα αφου ανοιξα με ενα αδερφακι κοκκινο (2 ατομα μεσα,εγω μονος μου) + απο τριτες εφαγα 2 καροτσες ενω απο δευτερες 3!!

6)+ το πρωτο τσα'ι' του νεου ετους το ηπια την πρωτοχρονια (νυχτα 1ης προς 2) στη Βουλιαγμενης (+ το ειχα το κακο προαισθημα λιγο πριν ανοιξουμε) απο ενα ασπρο rallye οπου ξεκιναμε + λιγο πριν την αλλαγη απο 3η σε 4η + ενω ημουν μια καροτσα μπροστα,πεταγεται διπλα μου + μου χαμογελα :icon_kidr

Geo_3D
11-01-06, 13:22
Γκουχου γκουχου....
Το κοκκινο ξεχασες

Octane
11-01-06, 13:30
Ενα ακομα ωραιο σκηνικο:

Επειτα απο σινεμα στο village (Μαρουσι),με το που βγαινουμε Κηφισιας με προγραμμα "γεμισμα των στομαχιων με κρεπα + βουρ για παραλια" πετυχαινουμε την πορτοκαλι exige που καπου ειδα στο site!!
Στο αριστερο φαναρι διπλα απ'τις κρεπες (κατεβασμα + επι τοπου για ανεβασμα προς Μαρουσι),μπροστα εκεινη,πισω εγω.Ξεκιναμε + αμεσως κουμπωνω δευτερα (δεν ειχε ακομα ζεσταθει καλα + ειπα να μην το τουρμπισω...)
Σιγα μην κρατηθω ομως (ειδικα αφου ειδα οτι η Lotus αρχιζει να λυσσαει) + "the pedal to the metal" πανω στην "επι το πεος" στροφη ;) + μεχρι να "κοφτιασει" η δευτερα μου (στα 115) το πορτοκαλακι ειχε "αλλαξει" ηδη 4 ταχυτητες + πηγαινε για την 5!!!
Τελικα φτασαμε μαζι μεχρι τα φαναρια τις Ερυθραιας,τιγκα στις σφηνες + επειτα γυρισαμε για την πολυποθητη κρεπα...:icon_kidr

Octane
11-01-06, 13:33
Γκουχου γκουχου....
Το κοκκινο ξεχασες
Γκουχου γκουχου...ολο να με καρφωνεις θελεις εσυ...:smiley_ab
Δεν το ξεχασα,απλα επειδη το ανεφερα στο αλλο thread ειπα να μην το ξαναγραψω...,οπως αλλωστε + το ασημι Punto στο παραπανω ποστ...
ΟΛΑ μετρανε,δεν ξεχναω τιποτα :icon_kidr

manosm3
03-02-06, 18:20
Εχει και ηχο πλεον!!!
Δευτερη βολτα σημερα, παλι πολυ καλο τραβηγμα μαζι με ΗΧΟ!!!
Το καλυτερο ομως ηταν οταν με αφηνες, ε Πανουλη;
αχαχαχαχ

Octane
23-02-06, 16:23
Εχει και ηχο πλεον!!!
Δευτερη βολτα σημερα, παλι πολυ καλο τραβηγμα μαζι με ΗΧΟ!!!
Το καλυτερο ομως ηταν οταν με αφηνες, ε Πανουλη;
αχαχαχαχ
(Επιτελους βρηκα λιγο χρονο + πετυχα + ενα ιντερνετ καφε:dance: )
Καλα το τελος ηταν ολα τα λεφτα!!Η "δασκαλα" του Μανου τον περιμενει μεχρι + εξω απ'την ταξη!!(Μαλλον για να τον φιλησει:bananasmi ,δεν εμεινα να δω μηπως + του το χαλασω...)