PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 Συναγερμός


tomis
11-06-08, 20:55
Ξέρει κανείς να μου πει πως λειτουργεί ο "μανίσιος" συναγερμός του Ε46?

mitsos_chania
11-06-08, 21:00
μολις κλειδωσεις ενεργοποιειται ο συναγερμος και μολις ξεκλειδωσεις απενεργοποιειται

konas
12-06-08, 08:43
Επίσης με 2πλο πατημα του κλειδωματος, απενεργοποιειται ο έλεγχος για δόνηση και κλίση (που αφορα κλοπη με γερανο). Αυτο ειναι χρησιμο οταν το βαζεις σε φερρυ για να μη χτυπαει συνεχεια με τις κινησεις του καραβιου

zaharias
12-06-08, 12:47
Ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι αυτο το φωτακι που υπαρχει κατω απο τον καθρεπτη και αναβοσβηνει οταν ειναι κλειδωμενο το αυτοκινητο? (Ε46 318ci)

Οταν πατησω 2 φορες το κλειδωμα αναβει συνεχεια για 2-3 δευτερολεπτα και μετα σβηνει...Τι γινεται εκεινη τη στιγμη? Τι σημανει το συνεχομενο αναμμα, αυτο που εγραψε ο konas παραπανω?

konas
12-06-08, 13:48
Ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι αυτο το φωτακι που υπαρχει κατω απο τον καθρεπτη και αναβοσβηνει οταν ειναι κλειδωμενο το αυτοκινητο? (Ε46 318ci)

Οταν πατησω 2 φορες το κλειδωμα αναβει συνεχεια για 2-3 δευτερολεπτα και μετα σβηνει...Τι γινεται εκεινη τη στιγμη? Τι σημανει το συνεχομενο αναμμα, αυτο που εγραψε ο konas παραπανω?

ΝΑΙ για το λαμπακι κατω απο καθρεπτη. Αυτο ειναι.

Για το πως σου δειχνει μετα το 2πλο πατημα, σου αντιγραφω απο το manual:

Avoiding an unintentional alarm
The tilt alarm sensor and interior motion
sensor may be switched off at the same
time. You can do this to prevent a false
alarm from being triggered (in garages
with elevator ramps, for instance), or
when the vehicle is transported by
trailer or train:
Lock the vehicle twice (= arm the system).
Press button 2 on the remote control
twice in succession or lock the
vehicle twice with the key.

The indicator lamp lights up briefly and
then flashes continuously. The tilt alarm
sensor and the interior motion sensor
are deactivated as long as the system is
armed.

However, you should switch off the interior
motion sensor if you wish to leave the
windows or sliding/tilt sunroof open

zaharias
12-06-08, 14:11
Ευχαριστω konas....

Dathanaso
05-10-08, 20:09
Καλησπέρα παιδια αγορασα και εγω ενα 318 απο Γερμανια και εχει συναγερμο όπως αναφερεστε αλλα οταν το δοκιμασα ακουγεται χαμηλα ξερει κανεις αν ανεβαινει η ενταση.ευχαριστω

Speedy
05-10-08, 21:17
Καλησπέρα παιδια αγορασα και εγω ενα 318 απο Γερμανια και εχει συναγερμο όπως αναφερεστε αλλα οταν το δοκιμασα ακουγεται χαμηλα ξερει κανεις αν ανεβαινει η ενταση.ευχαριστω


Καλησπερα!!

Καλοριζικο το αυτοκινητο σου,αν θες μπορεις και να μας συστηθεις!!
Με ενα search σιγουρα θα βρεις αυτο που θες.

atel
07-10-08, 06:48
Καλησπέρα παιδια αγορασα και εγω ενα 318 απο Γερμανια και εχει συναγερμο όπως αναφερεστε αλλα οταν το δοκιμασα ακουγεται χαμηλα ξερει κανεις αν ανεβαινει η ενταση.ευχαριστω

Καλημερα φιλε μου. Το θεμα συναγερμου ειναι κατι που με απασχολησε περιπου 2 μηνες.
Τοποθετησα συναγερμο μετα την αγορα του αυτοκινητου μου και ζητησα απο τον τεχνικο να τον τοπεθετησει στο σημειο που τον βαζει η bmw. Να σημειωσω οτι ο τεχνικος που πηγα δουλευε στην bmw. Οταν τον βαλαμε εκει που τον τοποθετει η αντιπροσωπεια παρατηρησαμε οτι δεν ακουγεται δυνατα. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την αντιπροσωπεια μου εξηγησαν οτι προκειται για ευρωπαικη νομοθεσια για την ηχορυπανση. Επισης το σημειο που ειναι τοποθετημενος ο συναγερμος εχει απο παντου ηχομονωση και προστασια . Για αυτους τους λογους δεν ακουγεται δυνατα. Παντως εγω εβγαλα σε αλλο σημειο για να ακουγεται δυνατα. Σημειωνω οτι εγω εφερα το αμαξι απο γερμανια χωρις συναγερμο.
Στην δικη σου περιπτωση καλο θα ηταν να μην πειραξεις τιποτα και να τον αφησεις ετσι οπως ειναι. Στην τελικη ο "επιδοξος" κλεφτης θα ακουσει τον συναγερμο και θα φυγει. Αν βεβαια στο βαλουν στο ματι για ανταλλακτικα η μεταπωληση, τοτε και 15000 συναγερμους να εχεις θα στο παρουν. Αν θελεις μια παραπανω προστασια μπορεις να βαλεις ειδοποιηση στο κιντο.
Η γνωμη μου παντως ειναι να μην πειραξεις τιποτα. Οτι ειναι εργοστασιακο καλο ειναι να μην το πειραζεις.

Αληθεια, οταν εχεις οπλισμενο το αυτοκινητο και πατας (απο το κουμπι του κλειδιου) να ανοιξει το πορτ μπαγκαζ, χτυπαει;

YAziDis
07-10-08, 08:23
Αληθεια, οταν εχεις οπλισμενο το αυτοκινητο και πατας (απο το κουμπι του κλειδιου) να ανοιξει το πορτ μπαγκαζ, χτυπαει;

Σε μένα που έχω εργοστασιακό, ναι χτυπάει. Και το κουμπί του κλειδώματος να πατήσω, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα χτυπάει πάλι.
Άμα έχει χτυπήσει ο συναγερμος, και μετα πάω να το ξεκλειδώσω, αντι για 2 ντιν, κάνει 3

papajim
07-10-08, 10:28
Αληθεια, οταν εχεις οπλισμενο το αυτοκινητο και πατας (απο το κουμπι του κλειδιου) να ανοιξει το πορτ μπαγκαζ, χτυπαει;

Εμένα δε χτυπάει (εργοστασιακός πάντα) και απ'ότι ξέρω έτσι πρέπει να γίνεται. Το ξεκλείδωμα του χώρου αποσκευών, απενεργοποιεί το συναγερμό στο συγκεκριμένο τμήμα και η προστασία ενεργοποιείται και πάλι μόλις κλείσεις το πορτ-παγκαζ

Dathanaso
07-10-08, 10:48
Eυχαριστώ πολυ παιδια μαλλον εχεις δικιο atel.Και επειδη ειμαι καινουργιος και στο forum και στο αυτοκινητο να συστηθώ όπως πολυ σωστα παρατηρησε ο spyros75 προκειται για Ε46 2003 1800cc απο Γερμανία

konas
07-10-08, 10:51
Εμένα δε χτυπάει (εργοστασιακός πάντα) και απ'ότι ξέρω έτσι πρέπει να γίνεται. Το ξεκλείδωμα του χώρου αποσκευών, απενεργοποιεί το συναγερμό στο συγκεκριμένο τμήμα και η προστασία ενεργοποιείται και πάλι μόλις κλείσεις το πορτ-παγκαζ

Ετσι ακριβως ηταν και το Ε46 που ειχα με εργοστασιακο συναγερμο.

YAziDis
07-10-08, 12:01
Εμένα γιατί χτυπάει ?? :(

atel
07-10-08, 12:38
Εμένα γιατί χτυπάει ?? :(

Και σε μενα χτυπαει. Θα ξερει την ιστορια ο konas. Ειχαμε αναπτυξει ολοκληρο θεμα για αυτον τον λογο. Να σημειωσω οτι εγω δεν εχω εργοστασιακο, αλλα εναν ΜΕΤΑ. Αλλα και σε καποιους που ρωτησα με εργοστασιακο, οπως και σε ενα, χτυπαει.
Μαλλον εχει να κανει με το λογισμικο του αυτοκινητου, απότι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια
το ιδιο μοντελο με σενα
Ε36 2003 Γερμανια

wind/fire
07-10-08, 17:13
e46 1800cc δεν βγηκε ποτε,η' νομιζω.

atel
07-10-08, 22:24
e46 1800cc δεν βγηκε ποτε,η' νομιζω.

ε46 1800 κε ειναι το 316ι στην γερμανια
Απλα στην γερμανια δεν κυκλοφορει 316 με 1600 κε.
316 - 1800
318 - 1800
318 - 1900
αυτα απο οτι ξερω κυκλοφορουν στην γερμανια.

gkoutsis
01-03-09, 17:53
παιδια οποιος εχει εργοστασιακο συναγερμο, να παει να τον πεταξει και να βαλει καποιον αλλο.

Μου κλεψανε ενα Ε46 Cabrio χτες το βραδυ και δεν πηρε κανεις μυρωδια.

Βαλτε καναν Clifford που κοβει μιζα, αντλια, εγγεφαλο.

charis
08-04-09, 12:58
Παιδια καλησπερα. Με λενε Χαρη και ειμαι νεος στο Site. Εχω παρει ενα 46αρι (318Ci) στο οποιο θελω να βαλω συναγερμο. Ρωτησα σε 3-4 μαγαζια αλλα μπερδευτηκα γιατι δεν ξερω απο συναγερμους (μαρκες κ.λ.π). Σε ενα μαγαζι μου λεγαν οτι ο ενας συναγερμος παιρνει εντολη απο τον εγκεφαλο ενω ο αλλος οχι αλλα εγω ειμαι παντελως ασχετος στο θεμα. Αν ξερει καποιος ας με κατατοπησει και αν ειναι δυνατον να μυ προτεινει καποιον συναγερμο η και μαγαζι που να κανει καλη δουλεια.

Ευχαριστω.

kplc16
11-04-09, 09:22
Σε μένα που έχω εργοστασιακό, ναι χτυπάει. Και το κουμπί του κλειδώματος να πατήσω, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα χτυπάει πάλι.
Άμα έχει χτυπήσει ο συναγερμος, και μετα πάω να το ξεκλειδώσω, αντι για 2 ντιν, κάνει 3

τα ιδια και σε μενα

kplc16
11-04-09, 09:27
παιδια οποιος εχει εργοστασιακο συναγερμο, να παει να τον πεταξει και να βαλει καποιον αλλο.

Μου κλεψανε ενα Ε46 Cabrio χτες το βραδυ και δεν πηρε κανεις μυρωδια.

Βαλτε καναν Clifford που κοβει μιζα, αντλια, εγγεφαλο.

ειναι γεγονος οτι o clifford ειναι κορυφη.
Οταν εχεις να κανεις με ατζαμη κλεφτη και ενα immobilizer ειναι αρκετο.
Οταν εχεις να κανεις με επαγγελματια κλεφτει δε σε σωζει τιποτα.
Στη Θεσσαλονικη κλεψαν 7αρι μεσα απο βιλλα στο Παναρομα
Η μονη λυση ειναι να κοιμασαι μεσα!!!!!

YAziDis
11-04-09, 11:17
Μπα. Θα σε πάρουν και σένα μαζί.

vlahopilot
11-04-09, 11:28
Παιδιά δεν δικαιολογείται ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ συναγερμό να χτυπά μόλις ανοίγετε το πορτ-μπαγκάζ! Αυτό συμβαίνει στους ΜΕΤΑ και ΜED που τοποθετούν κατα κόρον οι αντιπροσωπείες αλλά όχι στους εργοστασιακούς. Αν ανοίξετε το πορτ-μπαγκάζ μέσω του τηλεχειρισμού, ειδικά, δεν επιτρέπεται να χτυπά.

Κοιτάξτε το γιατί ή δεν λειτουργεί σωστά ο συναγερμός ή δεν είναι εργοστασιακός....
Διατηρώ μικρή επιφύλαξη να είναι κάτι που να έχει σχέση με λογισμικό, αλλά τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοια περίπτωση με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ συναγερμό.

Περιμένω νέα απο την έρευνά σας...

YAziDis
11-04-09, 12:13
Ναι δίκιο έχεις, γιατί μετά είχα μάθει τελικά ότι δεν ήταν εργοστασιακός.

nino x3
11-04-09, 13:29
Εμένα δε χτυπάει (εργοστασιακός πάντα) και απ'ότι ξέρω έτσι πρέπει να γίνεται. Το ξεκλείδωμα του χώρου αποσκευών, απενεργοποιεί το συναγερμό στο συγκεκριμένο τμήμα και η προστασία ενεργοποιείται και πάλι μόλις κλείσεις το πορτ-παγκαζ

και σε μενα που δεν ειναι εργοστασιακος αλλα med,αν ξεκλειδωσεις τον χωρο αποσκευων απο το κουμπι στο κλειδι δεν χτυπαει και οπλιζει ξανα μολις το κλεισεις. Εχω ομως την εντυπωση οτι πρεπει να εχει ορισμενο οριο χρονου που ισχυει και αν το ξεπερασεις χτυπαει ο συναγερμος.
θα το δοκιμασω για να δω.

Dathanaso
03-07-09, 15:09
Καλησπέρα ενα θεματακι με τον Κ*λ*συναγερμο παλι.
Μπορω ρε παιδια να ρυθμισω καπως το συναγερμο ωστε οταν εχω ανοιχτο παραθυρο και κλειδωνω να ανεβαινουν και τα παραθυρα?Εχοντας πατημενο το κλειδωμα το κανει.

harrisdriver
03-07-09, 17:39
Καλησπέρα ενα θεματακι με τον Κ*λ*συναγερμο παλι.
Μπορω ρε παιδια να ρυθμισω καπως το συναγερμο ωστε οταν εχω ανοιχτο παραθυρο και κλειδωνω να ανεβαινουν και τα παραθυρα?Εχοντας πατημενο το κλειδωμα το κανει.

Πρεπει πρωατ να δεις αν ο συναγερμος σου εχει την δυνατοτητα να σηκωνει τα παραθυρα. Πρεπει δηλαδη με τον οπλισμο του να φερνει σε ενα καλωδιο +12V για περιπου 10 sec. Αν υπαρχει τοτε κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου θα βρεις το καλωδιο των παραθυρων , και αφου βεβαιωθεις οτι ειναι το σωστο καλωδιο τοτε το συνδεεις με τον καλωδιο του συναγερμου σου.

Tasulis
19-01-10, 23:32
Τελικα ο εργαστασιακος που ειναι χωμενος και δεν ακουγεται ρε παιδια?? Θα μας πει καποιος που ξερει που ειναι καρφωμενο το ηχειο του???? Σε ποιο σηνειο του αυτοκινητου???

bmwedakias1600cc
20-01-10, 14:50
ποσο κοστιζει ο γνησιος συναγερμος?

ΣΤΕΦΑΝΟΣ
21-01-10, 21:05
παιδια καλισπερα εχω ενα 320 ε46 .δεν εχω δει καποιο λαμπακι συναγερμου, λετε να μην εχει΅΅