PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ LPG


bmw330vasilis
12-06-08, 08:28
Ψαχνοντας το forum μας,πριν αναρτησω καινουργιο θεμα,ειδα οτι καποιους εχει απασχολησει απο εμας αλλα οχι στο προσφατο παρελθον!Εκτοτε νομιζω οτι λόγω μεγαλης αυξησης τιμης του αργου,αρκετους απο εμας που δεν μας απασχολουν και τοσο τα αλογα,μας εχει περασει απο το μυαλο μια ψιλομετατροπουλα προς οφελος της τσεπης μας αυτη τη φορα.
Δεδομενου οτι τα αλογα δεν τα χανεις γιατι με ενα γυρισμα διακοπτη το εργαλειο ξαναγινεται βενζινοκινητο,θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων και την αποψη αυτων που μπορει να το εχουν επιχειρησει στο αυτοκινητο τους.
Τα αρνητικα και τα θετικα,λιγο ως πολυ ολοι τα γνωριζουμε....για μια τετοια μετατροπη:φιαλη στο πορτμπαγκαζ,λιγα πρατηρια ανεφοδιασμου κλπ αφορουν τα κυριοτερα μειον και φθηνοτερο και καθαροτερο καυσιμο καθως και αλλαγη σε βενζινη ανα πασα ωρα και στιγμη,λιγοτερα service,λιγοτερες καταπονησεις και ανταλλακτικα λογω καθαροτερου καυσιμου στα θετικα.
Ακουγοντας ολα αυτα νομιζω οτι καλο θα ταν να μας πει καποιος αν υπαρχει στο forum μας που το εχει δοκιμασει ή ξερει εταιρειες αξιοπιστες για την τοποθετηση καθως και το κοστος τοποθετησης.
Επισης για να προλαβω τους εχοντες αρνητικη γνωμη για τοποθετηση στις μπεμπες μας...λογω του οτι ρε ψωριαρη...μπεμβε εχεις σε ενδιαφερουν τα φραγκα...απαντω εκ των προτερων οτι δεν μου αρεσει να το παιζω ΑΝΕΤΟΣ και η τσεπη μου να ναι αδεια και να σκεφτομαι οτι σε καθε γεμισμα θα μου φυγουν 70-80 ευρα για να απολαυσω τις βολτες μου ή τις μετακινησεις μου καθως επισης οτι αν δεν συνεχιζω να ειμαι προθυμος να πειραξω τη μπεμπα μου με μια τετοια μετατροπη,υπαρχει και αλλο αμαξι στην οικογενεια που θα μπορουσε να μετατραπει για οικονομικοτερες μετακινησεις!Αν ημουν τοσο ανετος θα παιρνα ενα supercar και ασφαλως δεν θα σκεφτομουνα οχι τις βενζινες αλλα ουτε το που το παρκαρω οταν το βγαζω βολτα!
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!:friday:

bmw330vasilis
12-06-08, 09:35
:search:να παραθεσω καποιες απαντησεις που πηρα απο τηλ. επικοινωνια με την shellgas:
ΚΟΣΤΟΣ περι τα 1500 ευρα, ποικιλει ανα τοποθετη και παιζει και παζαρι
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ σε 2 ημερες
ΦΙΑΛΗ αναλογα τι θα επιλεξουμε απο 40Lt εως 120Lt
KΑΥΣΗ στα 100χλμ,καταναλωση 1lt παραπανω απο οτι με βενζινη
ΤΙΜΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ 0,68-0,70 Ευρα/Lt
AYTONOMIA αναλογα τον τυπο φιαλης
ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 85% λογω ασφαλειας σε σχεση με το ντεποζιτο βενζινης που γεμιζει πληρως
SERVICE αλλαγη βαλβιδων ασφαλειας ή σφιξιμο αυτης προληπτικα και αλλαγη φιλτρου υγραειριου προληπτικα....αλλαγη φιαλης ανα 10 χρονια.καμμια αλλη επεμβαση στο κινητηρα απο αυτους.
Στα συν οπως προαναφερα η οχι συχνη πλεον αλλαγη λαδιων και μπουζι πραγμα το οποιο ειναι υποκειμενικο λογω του οτι λαδια αλλαζω ανα 6μηνο ειτε κανω χλμ ειτε οχι
ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ περιπου ενα μηνα λογω φορτου εργασιας (το ριξανε ολοι στο υγραεριο...πολυ ζητηση πολλη δουλεια....αρα λιστα αναμονης!!!
Η SHELLGAS καθαυτη δεν τοποθετει...συνεργαζεται με τοποθετες οι οποιοι αναλαμβανουν εξ ολοκληρου την τοποθετηση με χαρτι για ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ και για ελεγχο ΚΤΕΟ και αναγραφεται πλεον και στην αδεια αυτοκινητου.Διδεται Εγγυηση 1 ετους.:angryfire

M3Convertible
12-06-08, 11:10
Είμαι υπέρ της υγραεριοκίνησης.
Τα υπέρ είναι περισσότερα από τα κατά και μόνο ότι επιβαρύνουμε την ατμόσφαιρα με λιγότερους ρύπους εμένα αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.

Θα μπορούσε το κράτος να δώσει κίνητρα, δηλαδή λιγότερα τέλη κυκλοφορίας και μειωμένο ΦΠΑ εξοπλισμού…..αλλά δεν τους συμφέρει.

Βαρέθηκα να βλέπω και κατά προέκταση να αναπνέω τα δηλητήρια από ΟΛΕΣ τις μοτοσικλέτες που οι κάτοχοί τους τις ανεφοδιάζουν με ΑΜΟΛΥΒΔΗ χωρίς να υπάρχει καταλύτης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα μπορούσαμε να στείλουμε μία επιστολή στον βουλευτή κ. Άρη Σταθάκη να δούμε τι θα απαντούσε ή να έκανε μία ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.

BILL007
12-06-08, 12:02
Θα μπορούσαμε να στείλουμε μία επιστολή στον βουλευτή κ. Άρη Σταθάκη να δούμε τι θα απαντούσε ή να έκανε μία ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.

Όντως θα μπορούσαμε να στείλουμε επιστολές όχι μόνο σε ένα βουλευτή,αλλά σε περισσότερους ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση για το ζήτημα αυτό...Είναι ωραία προοπτική και οικολογική η μετατροπή αυτή,χωρίς συνάμα να χάνεις και τα άλογα όταν τα θες...:party:

oldcarskickass
12-06-08, 13:01
Ψαχνοντας το forum μας,πριν αναρτησω καινουργιο θεμα,ειδα οτι καποιους εχει απασχολησει απο εμας αλλα οχι στο προσφατο παρελθον!Εκτοτε νομιζω οτι λόγω μεγαλης αυξησης τιμης του αργου,αρκετους απο εμας που δεν μας απασχολουν και τοσο τα αλογα,μας εχει περασει απο το μυαλο μια ψιλομετατροπουλα προς οφελος της τσεπης μας αυτη τη φορα.
Δεδομενου οτι τα αλογα δεν τα χανεις γιατι με ενα γυρισμα διακοπτη το εργαλειο ξαναγινεται βενζινοκινητο,θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων και την αποψη αυτων που μπορει να το εχουν επιχειρησει στο αυτοκινητο τους.
Τα αρνητικα και τα θετικα,λιγο ως πολυ ολοι τα γνωριζουμε....για μια τετοια μετατροπη:φιαλη στο πορτμπαγκαζ,λιγα πρατηρια ανεφοδιασμου κλπ αφορουν τα κυριοτερα μειον και φθηνοτερο και καθαροτερο καυσιμο καθως και αλλαγη σε βενζινη ανα πασα ωρα και στιγμη,λιγοτερα service,λιγοτερες καταπονησεις και ανταλλακτικα λογω καθαροτερου καυσιμου στα θετικα.
Ακουγοντας ολα αυτα νομιζω οτι καλο θα ταν να μας πει καποιος αν υπαρχει στο forum μας που το εχει δοκιμασει ή ξερει εταιρειες αξιοπιστες για την τοποθετηση καθως και το κοστος τοποθετησης.
Επισης για να προλαβω τους εχοντες αρνητικη γνωμη για τοποθετηση στις μπεμπες μας...λογω του οτι ρε ψωριαρη...μπεμβε εχεις σε ενδιαφερουν τα φραγκα...απαντω εκ των προτερων οτι δεν μου αρεσει να το παιζω ΑΝΕΤΟΣ και η τσεπη μου να ναι αδεια και να σκεφτομαι οτι σε καθε γεμισμα θα μου φυγουν 70-80 ευρα για να απολαυσω τις βολτες μου ή τις μετακινησεις μου καθως επισης οτι αν δεν συνεχιζω να ειμαι προθυμος να πειραξω τη μπεμπα μου με μια τετοια μετατροπη,υπαρχει και αλλο αμαξι στην οικογενεια που θα μπορουσε να μετατραπει για οικονομικοτερες μετακινησεις!Αν ημουν τοσο ανετος θα παιρνα ενα supercar και ασφαλως δεν θα σκεφτομουνα οχι τις βενζινες αλλα ουτε το που το παρκαρω οταν το βγαζω βολτα!
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!:friday:

Σωστά σε όλα αλλά για να είναι αποδοτική η επένδυση πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος, και στο μέλλον δε ξέρεις πως θα κυμανθούν οι τιμές.

Είδες τι έγινε με το πετρέλαιο.

Όντως θα μπορούσαμε να στείλουμε επιστολές όχι μόνο σε ένα βουλευτή,αλλά σε περισσότερους ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση για το ζήτημα αυτό...Είναι ωραία προοπτική και οικολογική η μετατροπή αυτή,χωρίς συνάμα να χάνεις και τα άλογα όταν τα θες...:party:

Ναι θα μπορούσαμε, σκέψου όμως ότι εδώ φάγαμε BAN από το Κιότο με ΔΙΕΘΝΗ αποπομπή της Ελλάδας από τη συνθήκη και ότι κυρώσεις - μειώσεις κονδυλίων συνεπάγεται αυτό, και την επομένη βγήκε ο Σουφλιάς (αυτός πο ξέχασε να πεθάνει γιατί έχει μικρό κομπόδεμα) και είπε ότι όλα είναι οκ, και δε τρέχει μια.

Αν γράφουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ οργανισμούς στα τεφτέρια τους (γιατί @@ ΔΕΝ έχει κανένας τους) κάνε μια αναγωγή για το που θα καταλήξει ή όποια τοπική διαμαρτυρία.

[Λεβέντης Mode]Δε πρέπει να τους στείλουμε επιστολές αλλά καρκίνο σε αυτούς και όλα τους τα σόγια.[/Λεβέντης Mode]

Dimzan
12-06-08, 13:15
Και λιγα μαθηματικα για να καταλαβουμε τι σημαινει ΥΓΡΑΕΡΙΟ στο αμαξι μας

________________________________βενζινη___________ ____υγραεριο
Μεση καταναλωση ανα 100 χλμ_______10____________________11
κοστος καυσιμου ανα λιτρο__________1,25 (και θα ανεβει)_______0,7 (επισης θα ανεβει αλλα πιο αργα)
κοστος καυσιμων ανα 100 χλμ________12,5 ευρω______________7,7 ευρω

ανα 100 χλμ σωζουμε περιπου 5 ευρω. Περιπου στα 30000χλμ ειναι η αποσβεση αν δεχτουμε οτι το ολο πραμμα θα κοστισει 1500ευρω

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 40% ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ για να μην αναφερουμε και τα οφελη απο καλυτερη καυση.....

παμε για ενα group buy (θελω να δω Μ3 με υγραεριο χαχαχα)


Να ρωτησω και κατι τωρα.

Ποσο βαρος προσθετει στο αυτοκινητο ολο το συστημα??
Χρειαζεται και προγραμματισμος του εγκεφαλου?? το αεριο με τον αερα προφανως δεν θα λειτουργει με τα ιδια μιγματα και χαρτες οπως αυτους με τη βενζινη. ισως γι αυτο χανει και σε αποδοση??

BILL007
12-06-08, 13:21
Σωστά σε όλα αλλά για να είναι αποδοτική η επένδυση πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος, και στο μέλλον δε ξέρεις πως θα κυμανθούν οι τιμές.

Αν γράφουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ οργανισμούς στα τεφτέρια τους (γιατί @@ ΔΕΝ έχει κανένας τους) κάνε μια αναγωγή για το που θα καταλήξει ή όποια τοπική διαμαρτυρία.


Φίλε Oldcar συμφωνώ με τα λεγόμενα σου αρχικά...Κανείς δεν ξέρει πόσο θα πάει και η τιμή του φυσικού αερίου αν υπάρξει μεγαλύτερη ζήτηση...

Όμως το ότι οι κυβερνόντες έχουν μια Α' κακή στάση δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε χειρότεροι και να αδιαφορήσουμε περισσότερο...Άλλωστε αυτό είναι και το άλλοθι που τους δίνουμε...Αφου κανείς δεν νοιάζεται,κανείς δεν αντιδρά (με οποιοδήποτε τρόπο,ακόμα και στέλντοντας επιστολές) ευαγγελιζόμενος ότι ποιος είναι αυτός που θα αλλάξει τα πράγματα, θα συνεχίζει να υπάρχει αυτή η ζοφερή κατάσταση χωρίς να μπορεί να βελτιωθεί στον αιώνα τον άπαντα...

Γι αυτό υποστηρίζω τα δέοντα ότι οι πολίτες πλέον πρέπει να ζητούν και να διεκδικούν το επίπεδο ποιότητας ζωής που θέλουν και να μην στέκονται αδιαμαρτύρητοι παρατηρητές που το μόνο που θα κάνουν θα είνα να γκρινιάζουν ολη την ώρα για την κατάσταση που αυτοί επέλεξαν να ζουν...

Αυτά...Φιλικά Βασίλης...:D

Y.Γ είμαι νέος άνθρωπος και θέλω η χώρα μου να πάει μπροστά...Έχω βαρεθεί τη στασιμότητα και την μιζέρια που εκπίπτει κυρίως απο τη νοοτροπία μας ως "Έλληνες"...Έχω ζήσει 1 χρόνο της ζωής μου στο εξωτερικό και έχω καταλάβει τις διαφορές...Ελπίζω ολο και περισσότεροι πολίτες αυτού του κράτους να αλλάξουν νοοτροπία και να πάμε λιγάκι μπροστά ή και περισσότερο,δεν θα ήταν κακό...:DΣε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να μείνουμε "στάσιμοι" ή ακόμα χειρότερα να γυρίσουμε πίσω...

nchatzi
12-06-08, 13:48
Έχω μια 116. Το αυτοκίνητο είναι ήδη αρκέτα οικονομικό, αλλά με δεδομένο το ράλυ του πετρελαίου, σκέφτομαι σε ~2 χρόνια που θα λήξει η εγγύηση να κάνω μετατροπή.
Τα οικονομικά οφέλη είναι προφανή,και η ασφάλεια είναι αρκετά δοκιμασμένη, νομίζω αυτά που θα πρέπει να εξετάσουμε είναι:
α)Συμβατότητα με διάφορα είδη ψεκασμού(HPI?, 2πλο Vanos?)
β)Φθορές (ξηρή(?) καύση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας)
γ)Πτώση απόδοσης (ποσοστιαία)

God
12-06-08, 14:19
Κατ'αρχην, πλην του χωρου που πιανει η φιαλη στο πορτ-μπαγκαζ, το υγραεριο με τα νεα συστηματα δεν εχει κανενα απολυτως μειονεκτημα. Τα μπεκ οδηγουνται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, δεν χρειαζεται δικο του αυτονομο συστημα ψεκασμου και η ιπποδυναμη δεν μειωνεται. Ισα ισα που σε αυτοκινητα με knock sensor που μπορουν και αυτο-ρυθμιζουν το αβανς του αυξανεται και λιγο.

Το μονο που θα πρεπει να σκεφτει κανεις ειναι αν χρειαζεται τον χωρο στο πορτ-μπαγκαζ και ποτε θα κανει αποσβεση με κατα μεσο ορο -40% οικονομια στα καυσιμα. Και εγω το σκεφτομαι σοβαρα αλλα σκεφτομαι οτι με -40% τα 1600 ευρω που κοστιζει η εγκατασταση στο δικο μου αυτοκινητο θα κανω περιπου 2,5-3 χρονια να τα αποσβεσω, οποτε δεν δειχνει να με συμφερει.


Τωρα, αν κανουν το νομοσχεδιο που ειπαν με τα τελη κυκλοφοριας αναλογα με τα καυσαερια του αυτοκινητου, συμφερει με τα 1000. Πεφτεις κατ'ευθειαν στις μηδενικες εκπομπες και θεωρειται οικολογικο αυτοκινητο.

Έχω μια 116. Το αυτοκίνητο είναι ήδη αρκέτα οικονομικό, αλλά με δεδομένο το ράλυ του πετρελαίου, σκέφτομαι σε ~2 χρόνια που θα λήξει η εγγύηση να κάνω μετατροπή.
Τα οικονομικά οφέλη είναι προφανή,και η ασφάλεια είναι αρκετά δοκιμασμένη, νομίζω αυτά που θα πρέπει να εξετάσουμε είναι:
α)Συμβατότητα με διάφορα είδη ψεκασμού(HPI?, 2πλο Vanos?)
β)Φθορές (ξηρή(?) καύση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας)
γ)Πτώση απόδοσης (ποσοστιαία)

α) κανενα απολυτως προβλημα
β) το αμαξι δουλευει βενζινη το 1ο λεπτο της λειτουργιας του για αυτον τον λογο. Δεν υπαρχει ξηρη καυση, το υγραεριο απλως δεν εχει την θερμοαπαγωγιμοτητα της βενζινης και πραγματα που ψυχονται απο την βενζινη ετειναν να καταστρεφονται με τα παλαιοτερα συστηματα ξηρου ψεκασμου. Πλεον ολα ειναι υγρου ψεκασμου.
γ) καμια πτωση αποδοσης με τα νεα συστηματα, αυτο ειναι παλιο.


Να ρωτησω και κατι τωρα.

Ποσο βαρος προσθετει στο αυτοκινητο ολο το συστημα??
Χρειαζεται και προγραμματισμος του εγκεφαλου?? το αεριο με τον αερα προφανως δεν θα λειτουργει με τα ιδια μιγματα και χαρτες οπως αυτους με τη βενζινη. ισως γι αυτο χανει και σε αποδοση??

Αναλογα με την φιαλη (κυριο βαρος, αλλιως σωληνωσεις και μπεκ δεν ειναι και πολυ βαρια). Καμια 50αρια κιλα ομως θα'ναι στο συνολο μαλλον.

Δεν χρειαζεται τιποτα, δουλευει με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, απλως οδηγουνται τα νεα μπεκ με παραλληλο κυκλωματακι απο αυτον. Και αλλη μια φορα, τα νεα συστηματα δεν εχουν πτωση αποδοσης. Η πτωση αποδοσης ηταν με τα ξηρου τυπου συστηματα. Πλεον ακομα και την θερμογονο δυναμη του υγραεριο αντισταθμιζουν το +10% του ψεκασμου που θα γινεται, και ο βαθμος οκτανιου του υγραεριου βοηθαει ταμαλα.

BILL007
12-06-08, 14:39
Τέλειο ακούγεται πάντως...Αν υπάρξει κάποια επιδότηση απο το κράτος είτε ως προς τον εξοπλισμό είτε ως προς μηδενικά ασφάλιστρα όπως δικαιούνται όλα τα αυτοκίνητα με "πράσινη" κατανάλωση(υβριδικά,υδρογόνου κλπ),νομίζω μιλάμε για τέλεια επένδυση!

oldcarskickass
12-06-08, 15:19
Φίλε Oldcar συμφωνώ με τα λεγόμενα σου αρχικά...Κανείς δεν ξέρει πόσο θα πάει και η τιμή του φυσικού αερίου αν υπάρξει μεγαλύτερη ζήτηση...

Όμως το ότι οι κυβερνόντες έχουν μια Α' κακή στάση δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε χειρότεροι και να αδιαφορήσουμε περισσότερο...Άλλωστε αυτό είναι και το άλλοθι που τους δίνουμε...Αφου κανείς δεν νοιάζεται,κανείς δεν αντιδρά (με οποιοδήποτε τρόπο,ακόμα και στέλντοντας επιστολές) ευαγγελιζόμενος ότι ποιος είναι αυτός που θα αλλάξει τα πράγματα, θα συνεχίζει να υπάρχει αυτή η ζοφερή κατάσταση χωρίς να μπορεί να βελτιωθεί στον αιώνα τον άπαντα...

Γι αυτό υποστηρίζω τα δέοντα ότι οι πολίτες πλέον πρέπει να ζητούν και να διεκδικούν το επίπεδο ποιότητας ζωής που θέλουν και να μην στέκονται αδιαμαρτύρητοι παρατηρητές που το μόνο που θα κάνουν θα είνα να γκρινιάζουν ολη την ώρα για την κατάσταση που αυτοί επέλεξαν να ζουν...

Αυτά...Φιλικά Βασίλης...:D

Y.Γ είμαι νέος άνθρωπος και θέλω η χώρα μου να πάει μπροστά...Έχω βαρεθεί τη στασιμότητα και την μιζέρια που εκπίπτει κυρίως απο τη νοοτροπία μας ως "Έλληνες"...Έχω ζήσει 1 χρόνο της ζωής μου στο εξωτερικό και έχω καταλάβει τις διαφορές...Ελπίζω ολο και περισσότεροι πολίτες αυτού του κράτους να αλλάξουν νοοτροπία και να πάμε λιγάκι μπροστά ή και περισσότερο,δεν θα ήταν κακό...:DΣε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να μείνουμε "στάσιμοι" ή ακόμα χειρότερα να γυρίσουμε πίσω...

Βασίλη μαζί σου 100% και για την κριτική που μου κάνεις, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεκτή, αν δεις παλαιότερα ποστ μου, θα δεις ότι γκρινιάζω και ότι τρέχω για πράματα που θα κάνουν τη ζωή μου καλύτερη, ΣΑΦΩΣ και δεν εγκρίνω στάσεις όπως με τη μολότωφ που ανέφερα, αυτό είναι κομμάτι του black humor Μου!

Απλά τελευταία αυτό με τις επιστολές και γενικά τις ηλεκτρονικές διαμαρτυρίες (τις οποίες δε νομίζω να τις διαβάζει ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που προορίζονται αλλά μόνο η Ασφάλεια (τα ξέρει όλα και συμφέρει )) έχει παραγίνει τελευταία.

Ηλ. επιστολή για το ένα το άλλο το παράλο και καταντάμε επαναστάτες πίσω από το PC (δες τα τελευταία θέματά μου με τα δάση).

Δεν αποθαρρύνομαι, αλλά εκνευρίζομαι, όπως είπα και σε ένα φίλο χτες βράδυ.

Το λέω από τώρα ΜΕΣΑ σε ότι και ΟΠΩΣ μπορώ να βοηθήσω.

Δεν παρεξηγήθηκα σε καμία περίπτωση.

Κατ'αρχην, πλην του χωρου που πιανει η φιαλη στο πορτ-μπαγκαζ, το υγραεριο με τα νεα συστηματα δεν εχει κανενα απολυτως μειονεκτημα. Τα μπεκ οδηγουνται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, δεν χρειαζεται δικο του αυτονομο συστημα ψεκασμου και η ιπποδυναμη δεν μειωνεται. Ισα ισα που σε αυτοκινητα με knock sensor που μπορουν και αυτο-ρυθμιζουν το αβανς του αυξανεται και λιγο.

Το μονο που θα πρεπει να σκεφτει κανεις ειναι αν χρειαζεται τον χωρο στο πορτ-μπαγκαζ και ποτε θα κανει αποσβεση με κατα μεσο ορο -40% οικονομια στα καυσιμα. Και εγω το σκεφτομαι σοβαρα αλλα σκεφτομαι οτι με -40% τα 1600 ευρω που κοστιζει η εγκατασταση στο δικο μου αυτοκινητο θα κανω περιπου 2,5-3 χρονια να τα αποσβεσω, οποτε δεν δειχνει να με συμφερει.


Τωρα, αν κανουν το νομοσχεδιο που ειπαν με τα τελη κυκλοφοριας αναλογα με τα καυσαερια του αυτοκινητου, συμφερει με τα 1000. Πεφτεις κατ'ευθειαν στις μηδενικες εκπομπες και θεωρειται οικολογικο αυτοκινητο.



α) κανενα απολυτως προβλημα
β) το αμαξι δουλευει βενζινη το 1ο λεπτο της λειτουργιας του για αυτον τον λογο. Δεν υπαρχει ξηρη καυση, το υγραεριο απλως δεν εχει την θερμοαπαγωγιμοτητα της βενζινης και πραγματα που ψυχονται απο την βενζινη ετειναν να καταστρεφονται με τα παλαιοτερα συστηματα ξηρου ψεκασμου. Πλεον ολα ειναι υγρου ψεκασμου.
γ) καμια πτωση αποδοσης με τα νεα συστηματα, αυτο ειναι παλιο.



Αναλογα με την φιαλη (κυριο βαρος, αλλιως σωληνωσεις και μπεκ δεν ειναι και πολυ βαρια). Καμια 50αρια κιλα ομως θα'ναι στο συνολο μαλλον.

Δεν χρειαζεται τιποτα, δουλευει με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, απλως οδηγουνται τα νεα μπεκ με παραλληλο κυκλωματακι απο αυτον. Και αλλη μια φορα, τα νεα συστηματα δεν εχουν πτωση αποδοσης. Η πτωση αποδοσης ηταν με τα ξηρου τυπου συστηματα. Πλεον ακομα και την θερμογονο δυναμη του υγραεριο αντισταθμιζουν το +10% του ψεκασμου που θα γινεται, και ο βαθμος οκτανιου του υγραεριου βοηθαει ταμαλα.

Dear God what is ξηρού τύπου; Τα καινούρια τι είναι; Ένα λινκ η μια επεξήγηση θα βοηθούσε!

Ότι έχεις λιγότερη λίπανση πάντως έχεις ΜΕΣΑ στο θάλαμο καύσης, έχεις όμως και λιγότερες επικαθίσεις και γενικά πιο στρωτή λειτουργία (από γνώμες άλλων χρηστών).

Αυτό που βοηθάει πολύ είναι και η ταχύτητα μετάδοσης του μετώπου της φλόγας και η μεγάλη αναμειξιμότητα του αερίου με τον άερα.

Αυτό πάντως που κατάλαβα με συζήτηση με καθηγητή είναι ότι τα όποια κέρδη τα έχεις ουσιαστικά από τα παραπάνω δύο πράματα, δλδ αυξάνεις τον βαθμό απόδοσης, κατά ένα πολύ μικρό μεν μη αμελητέο δε, ποσοστό.

stauros772000
12-06-08, 15:45
το κιτ για διλιτρα κοστιζει 2000 ευρω περασμενο...........και το οχημα πρεπει να ελεγχθει απο κτεο για θεμα ασφαλειας.....δλδ τυπικουρες με χαρτια....αν εχεις δικο σου συνεργειο εξειδικευμενο,τα κανει ολα αυτος ,με το αζημιωτο.παραλιγο να βαλω ,πριν 3-4 χρονια.........το κιτ προηγουμενης γενιας,αλλα δεν με αφησε ο μαγαζατορας,γιατι πηγαινε ιταλια εκεινο το καιρο για την καινουρια τεχνολογια.και οταν επεστρεψε και μου ειπε την τιμη για το καινουριο κιτ(τα 2000....) τα παρατησα......αλλα δεν μου τοποθετουσε και το παλιο πλεον λογω θεματων ασφαλειας.....
προ καιρου ακουσα για περασμενο κιτ στα 300-400 ευρω στην βουλγαρια,μαλλον τα περασμενης γενιας συστηματα θα ειναι....
και ΧΤΕΣ ζητησα πληροφοριες απο τον κινκ που πηγαινοερχετε βουλγαρια
και ΣΗΜΕΡΑ διαβαζω αυτο.......βασιλη.....διαβαζεις τα πιμι μου???????????????????
περα απο το χιουμορ.....ο κινκ μου ειπε για ενα κιτ απο ιταλια,αλλα απο οτι βλεπω ,περισοτερο με ινδια το βλεπω να συνδεετε........οποιος ξερει μαρκες κιτ lpg ...ας τις αναφερει...........
και μην κοιτατε κοντοφθαλμα............προχτες εμαθα οτι οι νομοι του maxwell για τα ηλεκρομαγνητικα πεδια (οχι οτι με εμποδιζαν ποτε οι οποιοι νομοι...),ειναι και γενικευμενες,και απλουστευσεις,τις οποιες καποιοι πέρνουνε τις απολυτου μετρητοις,λαθος τους που ζημιωνει εμας............και οταν ελεγα για φρι ενερτζι ,με δουλευανε ,βασισμενοι στον μαξουελ........και κανανε και τους καμποσους.(δεν μιλαω για εδω μεσα,που να τους βρεις του εξυπνους εδω αλλωστε..........ολοι για κατι μ3 μιλανε...............)


ολντι τα παλια κιτ ,που αφορουν αυτοκινητα με καρμπυρατερια κατα βαση,εχουν τον λεγομενο πνευμονα ,μεσα στον οποιο γινετε η μετατροπη του υγρου αποθηκευμενου ,σε αεριο,οποτε και αναροφατε σε αερια μορφη.......τα καινουρια κιτ το ψεκαζουν απο τα μπεκια σαν υγρο.........αλλα λογικα θα πωλουντε μαζι με πνευμονα ,για οποιον εχει καρμπυρατερατο,με τις απαραιτητες διευκρινισεις..............

God
12-06-08, 16:00
Dear God what is ξηρού τύπου; Τα καινούρια τι είναι; Ένα λινκ η μια επεξήγηση θα βοηθούσε!

Ότι έχεις λιγότερη λίπανση πάντως έχεις ΜΕΣΑ στο θάλαμο καύσης, έχεις όμως και λιγότερες επικαθίσεις και γενικά πιο στρωτή λειτουργία (από γνώμες άλλων χρηστών).

Αυτό που βοηθάει πολύ είναι και η ταχύτητα μετάδοσης του μετώπου της φλόγας και η μεγάλη αναμειξιμότητα του αερίου με τον άερα.

Αυτό πάντως που κατάλαβα με συζήτηση με καθηγητή είναι ότι τα όποια κέρδη τα έχεις ουσιαστικά από τα παραπάνω δύο πράματα, δλδ αυξάνεις τον βαθμό απόδοσης, κατά ένα πολύ μικρό μεν μη αμελητέο δε, ποσοστό.

Λινκ δεν εχω αλλα απ'οσο ξερω και εγω το ξηρου τυπου θελει δικα του μπεκ και δικο του εγκεφαλακι καθως τα μπεκ το ψεκαζουν ενω ηδη εχει αεριοποιηθει. Το υγρου τυπου δουλευει με μπεκ παραλληλα με τα μπεκ του αυτοκινητου, οδηγειται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου κανονικα σαν να ειναι μπεκ βενζινης και οταν ψεκαστει ειναι σε υγρη μορφη. Ετσι ειναι πολυ πιο κρυο (μεγαλυτερη πυκνοτητα) και βαρυτερο. Βεβαια αεριοποιειται και αυτο μολις ψεκαστει αλλα ετσι πρακτικα εχει ελαχιστα μικροτερη θερμογονο δυναμη απο την βενζινη ενω επειδη ακριβως καιγεται καλυτερα (μεγαλυτερος βαθμος αποδοσης) και επειδη εχει πολυ μεγαλυτερο βαθμο οκτανιου (η χειροτερη μορφη του εχει 110 οκτανια, 115+ εχουν τα μεσα LPG αυτη την στιγμη στα βενζιναδικα) ειδικα σε αμαξια που προσαρμοζουν αβανς αντι να κοψει δινει κιολας.

Οπως ειπα δεν συμφερει για καποιον που δεν κανει πολλα χλμ, αλλα αν κανεις πολλα χλμ και ειδικα αν το αμαξι ειναι μεγαλου κυβισμου ειναι πολυ καλη λυση.


Οι κυριες αγορες LPG ειναι η Ιταλικη και η Πολωνικη. Δεν υπαρχουν κιτ, το LPG εχει συγκεκριμενα ανταλλακτικα. Ειδικα τα υγρου τυπου χρησιμοποιουν μπεκ αυτοκινητου (καλο θα ηταν να ειναι Bosch) και απλως μια δεξαμενη, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο.

Dimzan
12-06-08, 16:21
....
Οπως ειπα δεν συμφερει για καποιον που δεν κανει πολλα χλμ, αλλα αν κανεις πολλα χλμ και ειδικα αν το αμαξι ειναι μεγαλου κυβισμου ειναι πολυ καλη λυση.

Οι κυριες αγορες LPG ειναι η Ιταλικη και η Πολωνικη. Δεν υπαρχουν κιτ, το LPG εχει συγκεκριμενα ανταλλακτικα. Ειδικα τα υγρου τυπου χρησιμοποιουν μπεκ αυτοκινητου (καλο θα ηταν να ειναι Bosch) και απλως μια δεξαμενη, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο.

Τωρα θα με πιασουν παλι οι τσιγκουνιες μου και θα αρχισω να αναζητω ανταλλακτικα απο ebay... Αφου ειναι τοσο απλη η διαδικασια γιατι ζητανε 1500 ευρω?? Υποθετω οτι μια φιαλη δεν κανει πανω απο 500ευρα.Τα αλλα 1000 που πανε??? αντε 500 τα αλλα ανταλλακτικα(σιγα μην ειναι)...500 αμοιβη θελουν οι καλοι μας γιατροι(τω αμαξιων)? α ρε ελλαδισταν....

Παντως για ενα μεσο οδηγο 10000χλμ το χρονο ειναι ενα αποιλυτα λογικο νουμερο. Μην πω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν πολυ παραπανω. Για καποιον που πρτιθεται να κρατησει το αμαξι του αλλα 3-4 χρονια τουλαχιστο νομιζω οτι συμφερει αμεσα. Καλα αμα κοψουν και τα τελη δεν το συζηταω θα παω αμεσα.

ενα συντομο ψαξιμο στο google και να τη βρηκα (λεει πολλα ακομα και για βουλγαρια): http://www.bikenet.gr/forum/index.php?topic=13123.msg174915

επιμενω group buy

stelmaniac
12-06-08, 16:53
1.Οπως πολυ σωστα επισημανε ο προλαλησας, η κινηση απευθυνεται σε ανθρωπους που εχουν αποφασισει να κρατησουν το αυτοκινητο τους καποια χρονια διοτι η μεταπωληση με υγρεριο τιθεται αμφιλεγομενη λογω συνολικης αγνοιας.
2.Η φιαλη υγρεριου δεν εχει καμια αξια για τον προμηθευτη αφου ο συνδρομητης αγοραζει μονο το περιεχομενο(κανονικα)
3.Αμεση και εγκυρη πληροφορηση για την ασφαλεια της φιαλης καθοσον υπαρχει σοβαρος κινδυνος απο ενδεχομενη σφοδρη συγκρουση,αφου μια φιαλη υγραεριου σε εντονο πρεσσαρισμα μετατρεπεται σε βομβα κατω απο καποιες συνθηκες(αστοχη υπερπληρωση, ιδιαιτερα αυξημενη θερμοκρασια περιβαλλοντος...

stauros772000
12-06-08, 16:56
dim και αυτος ρωταει για βουλγαρια ....δεν λεει τπτ.....
αλλα και αγγλια που κοιταξα....ειναι ακριβω το κιτ,γμτ........
http://www.tinleytech.co.uk/lpgprices.html

μαλλον θα παρω καμια μπουκαλα πετρογκαζ,και περνωντας την μεσα απο τον θαλαμο επιβατων,μεσω μιας βανας,και ενως μπεκ σαν του νιτρου,την γλυτωσω με 100 ευρω..........

God
12-06-08, 17:29
Τωρα θα με πιασουν παλι οι τσιγκουνιες μου και θα αρχισω να αναζητω ανταλλακτικα απο ebay... Αφου ειναι τοσο απλη η διαδικασια γιατι ζητανε 1500 ευρω?? Υποθετω οτι μια φιαλη δεν κανει πανω απο 500ευρα.Τα αλλα 1000 που πανε??? αντε 500 τα αλλα ανταλλακτικα(σιγα μην ειναι)...500 αμοιβη θελουν οι καλοι μας γιατροι(τω αμαξιων)? α ρε ελλαδισταν....

Η φιαλη κανει 500-700 ευρω αλλα το αλλο ακριβο ειναι το μπεκ. Μετρα 4-6-8-10-12 μπεκ της Bosch καλης ποιοτητας για υγρο LPG ποσο κανουν, ειναι αρκετα ακριβα σαν κομματια. Βαλε και τα λοιπα ανταλλακτικα και 2 μερες εργασιας. Δεν ειναι και η καλυτερη τιμη που μπορει να γινει αλλα δεν ειναι εξωπραγματικο νουμερο.


2.Η φιαλη υγρεριου δεν εχει καμια αξια για τον προμηθευτη αφου ο συνδρομητης αγοραζει μονο το περιεχομενο(κανονικα)
3.Αμεση και εγκυρη πληροφορηση για την ασφαλεια της φιαλης καθοσον υπαρχει σοβαρος κινδυνος απο ενδεχομενη σφοδρη συγκρουση,αφου μια φιαλη υγραεριου σε εντονο πρεσσαρισμα μετατρεπεται σε βομβα κατω απο καποιες συνθηκες(αστοχη υπερπληρωση, ιδιαιτερα αυξημενη θερμοκρασια περιβαλλοντος...

2-3, για αυτο ακριβως τον λογο οι φιαλες που βαζουν στα οχηματα δεν ειναι φιαλες σαν αυτες που εχεις σπιτι σου και ειναι ιδιαιτερα ακριβες. Αντεχουν προσκρουση ικανη να κομματιασει ολοκληρο το οχημα, εχουν σχεδον τελειες συνθηκες κενου μεσα τους (καθολου αερας), δεν πληρωνονται πανω απο 80% με βαλβιδα ασφαλειας, δεν παθαινουν τιποτα ακομα και σε παρα πολυ υψηλη θερμοκρασια (πυρκαγια) κτλ κτλ κτλ.

Το υγραεριο μεσα σε τετοια φιαλη δεν αναφλεγεται ουτε εκρυγνυεται (δεν υπαρχει αερας, δεν υπαρχει περιπτωση). Και να υπαρξει διαρροη απο ραγισμα και οχι απο βαλβιδα γιατι η βαλβιδα ασφαλειας θα κλεισει αν υπαρχει διαρροη μπροστα απο αυτην, το υγραεριο ειναι βαρυ και δεν διαλυεται στον αερα, παει κατω. Γι'αυτο οταν υπαρχουν διαρροες σε κατοικιες στο εξωτερικο παντα πεθαινει αυτος που ζει στο υπογειο. :ban:

bmw330vasilis
12-06-08, 17:57
δε ρωταμε καπου στο Ελλαντα για grup buy?
για δηλωστε συμμετοχες!!!

KiNG
12-06-08, 18:04
Πριν 12 χρόνια περίπου είχα τοποθετήσει στο αμάξι μου κιτ για υγραέριο, στα 2 χρόνια που το κράτησα δεν είχα κανένα πρόβλημα μόνο όφελος από την οικονομία.
Το μόνο κακό ήταν όταν ερχόμουν Ελλάδα δεν έβρισκα βενζινάδικο με υγραέριο. Επίσης η μπουκάλα είναι και αυτή πρόβλημα, υπάρχουν 2 τύποi, η μία είναι μεγάλη και τοποθετείται στο πορτμπαγκάζ πίσω απο τα καθίσματα, πιάνει πολύ χώρο και είναι επικίνδυνη σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να εισέλθει στον χώρο των επιβατών λόγω αδράνειας και του μεγάλου βάρους της και να τραυματίσει τους επιβαίνοντες (ξέρω αληθινή περίπτωση) και η δεύτερη μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας, δεν πιάνει χώρο στο πορτμπαγκάζ αλλά από ότι θυμάμαι είναι μόνο 45lt.
Στα 14 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Βουλγαρία δεν έχω ακούσει ποτέ σε ατύχημα για έκρηξη ή ανάφλεξη από φιάλη υγραερίου.
Ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα το υγραέριο δεν μπορεί να θερμανθεί επειδή είναι κρύος ο κινητήρας και δεν αναφλέγεται άρα δεν παίρνει και μπροστά, εκεί θέλει βενζίνη.

Για όσους σκέφτονται να πάνε στο εξωτερικό για ποιο φτηνά, σας διαβεβαιώ οτι στην Βουλγαρία το 70% των βενζινοκίνητων και το 100% των ταξί είναι με υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οι μάστορες έχουν μεγάλη εμπειρία και είναι 100% αξιόπιστοι.
Η καλύτερη εταιρία για κιτ υγραερίου είναι ιταλική η LOVATO, αυτή βάζουν και στην Ελλάδα.
Ο επίσημος εισαγωγέας στην Βουλγαρία είναι αυτος (www.lovato-bg.com)

Εκτός από το προπάνιο-βουτάνιο το γνωστό υγραέριο υπάρχει και το μεθάνιο που είναι πάρα πολύ ποιο οικονομικό αλλά το κιτ είναι ποιο ακριβό και η φιάλη είναι ποιο βαριά, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.



stauros772000 το κιτ του υγραερίου περιέχει και ένα εξάρτημα που θερμαίνει το υγραέριο που βρίσκεται σε υγρή μορφή στην μπουκάλα, νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται.

God
12-06-08, 23:49
Πριν 12 χρόνια περίπου είχα τοποθετήσει στο αμάξι μου κιτ για υγραέριο, στα 2 χρόνια που το κράτησα δεν είχα κανένα πρόβλημα μόνο όφελος από την οικονομία.
Το μόνο κακό ήταν όταν ερχόμουν Ελλάδα δεν έβρισκα βενζινάδικο με υγραέριο. Επίσης η μπουκάλα είναι και αυτή πρόβλημα, υπάρχουν 2 τύποi, η μία είναι μεγάλη και τοποθετείται στο πορτμπαγκάζ πίσω απο τα καθίσματα, πιάνει πολύ χώρο και είναι επικίνδυνη σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να εισέλθει στον χώρο των επιβατών λόγω αδράνειας και του μεγάλου βάρους της και να τραυματίσει τους επιβαίνοντες (ξέρω αληθινή περίπτωση) και η δεύτερη μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας, δεν πιάνει χώρο στο πορτμπαγκάζ αλλά από ότι θυμάμαι είναι μόνο 45lt.
Στα 14 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Βουλγαρία δεν έχω ακούσει ποτέ σε ατύχημα για έκρηξη ή ανάφλεξη από φιάλη υγραερίου.
Ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα το υγραέριο δεν μπορεί να θερμανθεί επειδή είναι κρύος ο κινητήρας και δεν αναφλέγεται άρα δεν παίρνει και μπροστά, εκεί θέλει βενζίνη.

Για όσους σκέφτονται να πάνε στο εξωτερικό για ποιο φτηνά, σας διαβεβαιώ οτι στην Βουλγαρία το 70% των βενζινοκίνητων και το 100% των ταξί είναι με υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οι μάστορες έχουν μεγάλη εμπειρία και είναι 100% αξιόπιστοι.
Η καλύτερη εταιρία για κιτ υγραερίου είναι ιταλική η LOVATO, αυτή βάζουν και στην Ελλάδα.
Ο επίσημος εισαγωγέας στην Βουλγαρία είναι αυτος (www.lovato-bg.com)

Εκτός από το προπάνιο-βουτάνιο το γνωστό υγραέριο υπάρχει και το μεθάνιο που είναι πάρα πολύ ποιο οικονομικό αλλά το κιτ είναι ποιο ακριβό και η φιάλη είναι ποιο βαριά, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.



stauros772000 το κιτ του υγραερίου περιέχει και ένα εξάρτημα που θερμαίνει το υγραέριο που βρίσκεται σε υγρή μορφή στην μπουκάλα, νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται.

Μερικες ακομα σημειωσεις απο εμενα επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα:


1. Μεθανιο Ελλαδα δεν παιζει ουτε σαν ιδεα ακομα...
2. Η δεξαμενη πλεον δεν ειναι τοσο βαρια αλλα και τα BMW εχουν λαμαρινα στα πισω καθισματα απ'οσο ξερω, ειναι αδυνατον να ξεκολλησει και μαλιστα να μπει μπροστα εκτος αν καποιος εκανε χαλια δουλεια!
3. Η δεξαμενη της ρεζερβας εξαρταται απο το αυτοκινητο. Το Ε30 παιρνει 55 λιτρα, το Ε34 παιρνει 65. Δυστυχως για σιγουρα μονο αυτα τα 2 ξερω...
4. Τα προβληματα εκκινησης εχουν λυθει με τα κιτ υγρου ψεκασμου. Ετσι και αλλιως το 1ο λεπτο το αμαξι δουλευει βενζινη.

tamtamcafe
13-06-08, 10:38
αντε να βρισκουμε κανενα αξιοπιστο τοποθετητη να οργανωσουμε και κανενα group bay
οποιος εχει βεβαια γνωσεις και γνωριμιες καλο ειναι να τα αναφερει και να δουμε πως θα πορευτουμε
----- γιατι ερχονται και δυσκολες μερες ---

bmw330vasilis
13-06-08, 10:40
θα την πεσω την επομενη βδομαδα σε εναν τοποθετη...να δω δουλεια απο κοντα,να μαθω λεπτομερειες,να του την πεσω για κανα group buy.....μολις εχω νεα θα ποσταρω.....!

BILL007
13-06-08, 12:06
...Δεν παρεξηγήθηκα σε καμία περίπτωση.


Δεν το είπα για να παρεξηγηθούμε...Προς θεού...Κουβεντούλα κάνουμε...:D:bigthumb:

αντε να βρισκουμε κανενα αξιοπιστο τοποθετητη να οργανωσουμε και κανενα group bay
οποιος εχει βεβαια γνωσεις και γνωριμιες καλο ειναι να τα αναφερει και να δουμε πως θα πορευτουμε
----- γιατι ερχονται και δυσκολες μερες ---

:+1: Δημήτρη...

θα την πεσω την επομενη βδομαδα σε εναν τοποθετη...να δω δουλεια απο κοντα,να μαθω λεπτομερειες,να του την πεσω για κανα group buy.....μολις εχω νεα θα ποσταρω.....!

Μάλλον group buy στη Βουλγαρία μας βλέπω...χαχαχχα!!!!!!(εγώ θα κάνω και group buy Βουλγάρες αν πάμε...αχχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! !!!!!!:D)->πλακίτσα

Σοβαρά-> θα περιμένουμε νέα σου σχετικά φίλε Βασίλη

DASMANIA
13-06-08, 18:15
εγω το εψαξα το θεμα καλα και θα το βαλω στο μεγαλο αμαξι που εχω (sel 500 mb) στην μπεμπα δεν ξερω ακομα. εχουμε και λεμε.
κοστος για το 318 = 1100 ευρο με το κλειδι στο χερι.
κοστος για το 500 = 1300 ευρο.
εχει την ιδια ακριβος ασφαλεια με την βενζινη!!!!!!!!
οι φιαλες ειναι υψηλης προστασειας!
η αποδοση σχετικα ανεβαινει καθως μιλαμε για αντιστιχη βενζινη 110 οκτανιων!
πιο καθαρος κινιτιρας.
αποσβεση αναλογα με τα χιλιομετρα!
στην σελιδα της shellgaz τα λεει ολα, που θα το φτιαξεις, και που θα το γεμιζεις!

εγω μετα το καλοκαιρι θα παω το μεγαλο!
οικονομια - ασφαλεια - οικολογικο - καθαρο καυσιμο!!!

και σε λιγαχρονια θα ερθει και το cpg με αποδοση 120 μ3 130 οκτανια....

KiNG
13-06-08, 18:44
η αποδοση σχετικα ανεβαινει καθως μιλαμε για αντιστιχη βενζινη 110 οκτανιων!


Kαμία σχέση, η απόδοση πέφτει αρκετά !

DASMANIA
13-06-08, 18:48
λαθος φιλε! το μονο κακο που εχει ειναι το βαρος...

propeller
13-06-08, 21:01
:search:να παραθεσω καποιες απαντησεις που πηρα απο τηλ. επικοινωνια με την shellgas:
ΚΟΣΤΟΣ περι τα 1500 ευρα, ποικιλει ανα τοποθετη και παιζει και παζαρι
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ σε 2 ημερες
ΦΙΑΛΗ αναλογα τι θα επιλεξουμε απο 40Lt εως 120Lt
KΑΥΣΗ στα 100χλμ,καταναλωση 1lt παραπανω απο οτι με βενζινη
ΤΙΜΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ 0,68-0,70 Ευρα/Lt
AYTONOMIA αναλογα τον τυπο φιαλης
ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 85% λογω ασφαλειας σε σχεση με το ντεποζιτο βενζινης που γεμιζει πληρως
SERVICE αλλαγη βαλβιδων ασφαλειας ή σφιξιμο αυτης προληπτικα και αλλαγη φιλτρου υγραειριου προληπτικα....αλλαγη φιαλης ανα 10 χρονια.καμμια αλλη επεμβαση στο κινητηρα απο αυτους.
Στα συν οπως προαναφερα η οχι συχνη πλεον αλλαγη λαδιων και μπουζι πραγμα το οποιο ειναι υποκειμενικο λογω του οτι λαδια αλλαζω ανα 6μηνο ειτε κανω χλμ ειτε οχι
ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ περιπου ενα μηνα λογω φορτου εργασιας (το ριξανε ολοι στο υγραεριο...πολυ ζητηση πολλη δουλεια....αρα λιστα αναμονης!!!
Η SHELLGAS καθαυτη δεν τοποθετει...συνεργαζεται με τοποθετες οι οποιοι αναλαμβανουν εξ ολοκληρου την τοποθετηση με χαρτι για ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ και για ελεγχο ΚΤΕΟ και αναγραφεται πλεον και στην αδεια αυτοκινητου.Διδεται Εγγυηση 1 ετους.:angryfire

πολυ κατατοπιστικος
ευχαριστουμε

God
14-06-08, 12:11
η αποδοση σχετικα ανεβαινει καθως μιλαμε για αντιστιχη βενζινη 110 οκτανιων!


Αυτο ειναι εντελως αναληθες. Ο αριθμος οκτανιου δειχνει αντικροτικοτητα, οχι ισχυ. Το LPG και ειδικα σε ξηρου τυπου συστημα εχει αρκετα χαμηλοτερη θερμογονο δυναμη απο την βενζινη. Στα συστηματα υγρου τυπου αυτο λυθηκε γιατι ψεκαζεται σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια και υγρη μορφη.


Δυστυχως τα 1100 ευρω ειναι για το συστημα ξηρου τυπου, το οποιο ριχνει την αποδοση του κινητηρα αρκετα και εχει και μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου. Αν ειναι να γινει η δουλεια, ας γινει μια και καλη σωστα.


Kαμία σχέση, η απόδοση πέφτει αρκετά !

Οχι με τα νεα συστηματα υγρου τυπου, ισα ισα που αμαξια με knock sensors βελτιωνουν και λιγο τις επιδοσεις τους, τουλαχιστον τα μικρο-μεσαιου κυβισμου.



Πρακτικα οπως ειπα και μιλωντας για αυστηρα υγρου τυπου συστημα, το μονο μειονεκτημα ειναι ο χωρος που θα παρει και το ποτε θα γινει αποσβεση του ποσου που θα πληρωσει καποιος. Δεν εχει κανενα αλλο μειονεκτημα σε σχεση με την βενζινη, ουτε μειωση επιδοσεων ουτε τιποτα.

Dimzan
14-06-08, 12:43
για τα υγρου τυπου μηπως εχουμε τιμες?? για ξηρου εγω δεν την κανω τη δουλεια

tamtamcafe
14-06-08, 12:55
για παρτε μια γευση http://www.logothetisautogas.gr/
και αν συμφωνουμε ολοι κανουμε μια ψηφοφορια ποσοι περιπου μαζευομαστε και απευθυνεται καποιος υπευθυνος απο εμας στον λεβεντη απο δω
να μας εξηγησει απο κοντα και να μας πεισει περι του καλου του προιοντος που πουλαει, τοποθετει και φυσικα να μας δωσει τιμη.
δεν ξερω ΑΝ μπορει ο βασιλης που ανοιξε το θρεντ αυτο να ανταποκριθει λογω υποχρεωσεων σε ενημερωση των παραπανω (γινεται μπαμπας και τρεχει)
σε αλλη περιπτωση οποιος ειναι πιο κοντα και σχετικα γνωστης ορισμενων βασικων θεματων μηχανικης ας ενημερωσει περαιτερω το φορουμ.

bmw330vasilis
14-06-08, 13:46
ΦΙΛΕ ταμ...πολυ καλος φαινεται....μετ την 1η ευκαιρια εκτος αν προλαβει και μπορει αλλος συμφορουμιτης θα τσεκαρουμε 2-3 απο δαυτους....ωστοσο να δηλωσουμε ενδιαφερον να τσεκαρουμε ποσοι μαζευομαστε???





για παρτε μια γευση http://www.logothetisautogas.gr/
και αν συμφωνουμε ολοι κανουμε μια ψηφοφορια ποσοι περιπου μαζευομαστε και απευθυνεται καποιος υπευθυνος απο εμας στον λεβεντη απο δω
να μας εξηγησει απο κοντα και να μας πεισει περι του καλου του προιοντος που πουλαει, τοποθετει και φυσικα να μας δωσει τιμη.
δεν ξερω ΑΝ μπορει ο βασιλης που ανοιξε το θρεντ αυτο να ανταποκριθει λογω υποχρεωσεων σε ενημερωση των παραπανω (γινεται μπαμπας και τρεχει)
σε αλλη περιπτωση οποιος ειναι πιο κοντα και σχετικα γνωστης ορισμενων βασικων θεματων μηχανικης ας ενημερωσει περαιτερω το φορουμ.

Dimzan
14-06-08, 16:02
λοιπον μιας και ξεκινησε το poll δηλωνω ενδιαφερον με την προυποθεση οτι θα μπει υγρου τυπου και οτι θα πετυχουμε και μια καλυτερη τιμη γυρω στο 1000αρικο. δεν θελω να τσακισω και τις οικονομιες π εκανα γτι σταματησα και τη δουλεια τωρα. οσο για το συντομα η οχι εγω μιλαω για αρχες ιουλιου που τελειωνει και η εξεταστικη μου..

nikos_E34
14-06-08, 17:28
καλημερα σας παιδια,

ειδα το νημα και αποφασισα να γραψω σαν πρωην ιδιοκτητης Ε34 520 Μ50 με συστημα υγραεριου Λοβατο που μπηκε εδω βουλγαρια για 1000 ευρω πριν 4 χρονια οταν ειχε πρωτοβγει η τεχνολογια...εκανα λιγα σχετικα χιλιομετρα και αυτο διοτι μου ειχε μπει το μικροβιο του μπαξιματος και εκανα πειραματα με κινητηρες και το μ50 με το συστημα γκαζιου το ψιλοπαρατησα στο γκαραζ μου μεσα....
το υγραεριο (προπανιο-βουτανιο 60-40 τοις εκατο) εχει 100 τοις εκατο καυση επειδη διερχεται στον κινητηρα σε αερια μορφη...η πιεση μιας φουλαρισμενης μπουκαλας ειναι κοντα στα 8 η 14 ατμοσφαιρες και αυτο εχει ως αποτελεσμα το αεριο μεσα στην μπουκαλα να πεσει η θερμοκρασια του,να συσταλει και να παρει υγρη μορφη..οταν μπαινει στο μπεκ ομως και λογω της θερμοκρασιας βρασμου του που ειναι κοντα στους 20 βαθμους κελσιου μετατρεπεται σε αεριο και γιαυτο πρεπει οταν ειναι κρυος ο κινητηρας να παρει μπρος με βενζινη και μετα να γυρισει σε γκαζι διοτι θα παγωσει το γκαζι στα μπεκ (αυτο συνεβενε σε παλια συστηματα γκαζιου για καρμπιρατερ πχ σε ενα φορντ εσκορτ που ειχα ειχε γινει) ...στο φορντακι αυτο ειχα μεινει απο βενζινη και ενα πρωι λεω δεν μαμιεται θα βαλω κατευθειαν με γκαζι..το αποτελεσμα ηταν να μεινει το αμαξι και εγω να τρεχω με μια τσαγερα καυτο νερο και ενα μπετονι βενζινη για να το βαλω μπρος...στα νεα συστηματα αυτο αποφευγεται μεσω των αισθητηρων που υπαγορευουν τον κινητηρα να δουλεψει με βενζινη μεχρι να ανεβασει τουλαχιστον 50 βαθμους κελσιου και μετα γυρναει σε γκαζι....

ολα τα συστηματα γκας ιντζεξιον ειναι stand alone injections δλδ εχουν δικο τους εγκεφαλο,μπεκ,μπεκιερα που τροφοδοτειται με αεριο και μπουκαλιτσα...οταν μπουνε ολα αυτα στο αμαξι ερχεται το παληκαρι με το λαπτοπ και φορτωνει στο ECU του γκαζιου το προγραμμα του αυτοκινητου,δλδ αν εχετε μπεμπα 320 φορτωνει το προγραμμα για τον Μ52Β20...μετα το αμαξι παιρνει μπρος με βενζινη (αδυνατον ειναι να παρει κρυο με γκαζι και προυποθεση ειναι να υπαρχει παντα βενζινη στο ρεζερβουαρ) και το ECU του γκαζιου μπαινει σε self-teaching mode ...δλδ στα πρωτα χιλιομετρα το αμαξι μπορει να ειναι απογοητευση σκετη,να καιει πολυ αλλα μονο στην αρχη μεχρι που θα φτασει σε σημειο να καιει οσο στην βενζινη...δλδ αν το 116 του φιλου πιο πανω καιει 6-7 λιτρα στα 100 χλμ τοσο θα καιει σε γκαζι...μαξιμουμ ενα λιτρο παραπανω...αν καψει πιο πανω απο αυτο παει να μπει δεν εγινε ο προγραμματισμος σωστα...

τι συμβαινει με το γκαζι τωρα....οντως το γκαζι ειναι 110+ οκτανια αλλα λογω της μειξης με το βουτανιο σε ποσοστο προπανιο βουτανιο 60-40 ειναι χαμηλοθερμιδογονο σε σχεση με τη βενζινη...δλδ τα νεα συστηματα γκαζιου καινε εως και ενα λιτρο γκαζι παραπανω για να δουλευει ο κινητηρας οπως στη βενζινη...το μεθανιο δυστυχως ακομα να το δουμε στην ελλαδα ΔΥΣΤΗΧΩΣ!

τι συμβαινει με τους κινητηρες...ολοι οι κινητηρες μετα το 90 μπορουν να δουλεψουν με γκαζι...οταν λεμε ολοι εννοουμε ΟΛΟΙ! ολοι γνωριζουμε οτι ενα λαδι μηχανης ξεπλενει τα υπολειματα καυσης της βενζινης με αποτελεσμα να χανει με τον καιρο τις λιπαντικες του ιδιοτητες...δεν εχετε ιδεα τη βρωμια μαζευει ενας βενζινοκινητηρας ακομα και σε 50.000 χλμ με αποτελεσμα το λαδακι να μαυριζει με τα πρωτα χλμ....με το γκαζι οπου εχουμε πληρης καυση και λογω των υδρατμων που παραγονται ο κινητηρας καθαριζεται απο μεσα και δεν μπαινουν βρωμιες στο λαδι με αποτελεσμα καθαρο λαδι δλδ κινητηρας προστατευμενος στο 100 τοις εκατο...οταν λεω υδρατμους να ξερετε οτι και η βενζινη απελευθερωνει υδρατμους αλλα λογω των μηδενισμενων ρυπων του γκαζιου γινεται πιο ορατο...ειχα φοτο με ανοιγμενο κινητηρα Μ50Β25 για ριμπιλντ στα 670.000 χλμ τα 500.000 με γκαζι να δειτε πως φαινοταν ο κινητηρας απο μεσα...βαλβιδες και πιστονια φαινετε η αντανακλαση του φωτογραφου και αυτο χωρις ιχνος υπερβολης...εβαζα λαδι καστρολ 0-40 φουλ συνθετικο και για 10.000 χλμ το λαδακι γινοταν λιγο πιο σκουρο ...το αλλαζα χαλαρα στα 20.000 χλμ...πριν με βενζινη στα 8000 χλμ τα πρωινα χτυπαγαν τα ωστηρια και οι βαλβιδες και αυτο σημαινε πως το λαδι επρεπε να αλλαχτει συν το οτι γινοταν μαυρο σαν κατραμι....

πως δουλευει ενας κινητηρας στην πραξη?

πρωι πατε για δουλεια....βαζετε μπρος το αμαξι (πρωινα σταρτ γινονται με βενζινη) και αν θελετε περιμενετε να ζεστανει η φευγετε κατευθειαν...οταν το κομπιουτερ του γκαζιου "καταλαβει" οτι ανεβηκε η θερμοκρασια του νερου πανω απο 50 βαθμους κελσιου γυρναει σε γκαζι και αυτο χωρις να γινει αντιληπτο...αν δεν δεις το λαμπακι φιλε μου δεν καταλαβαινεις χωρις πλακα! και off you go! οταν γυριζει σε γκαζι η αντλια βενζινης και τα μπεκ μεσω ενος ρελε παυουν να λειτουργουν και αυτο γινεται για να αποφευχθει να δουλευουν ξερα και χαλασουν...τα πρωινα σταρτ γινονται παντα με βενζινη και αυτο λογω της φυσης του γκαζιου

με τα καυσαερια τι γινετε?

το φορντ εσκορτ του 89 που ειχα το πιο απλο συστημα γκαζιου επερνε EURO 5 χαλαρα...το δε μπε εμ βε ειχε λιγοτερους ρυπους απο ενα Piaggio αλλα παλι ηταν ρυπογονο διοτι εκανα τακτικα burnout :D:D:D και το τι μαυριλα πεταγαν τα λαστιχα μπορειτε να δειτε και στο γκαραζ μου....μια φορα με σταματησαν αθηνα για ελεγχο καυσαεριων και εκει να δεις μορφασμους ο μπατσος νομιζε οτι χαλασε το μηχανακι και δεν μετραγε... :thefinger

επισης να μην ξεχασω να πω οτι πλεον με τα νεα συστηματα γκαζιου δεν καταλαβαινεις ποτε γυρναει σε βενζινη και ποτε σε γκαζι...δλδ αν ανεβει καποιος σε ενα τετοιο αμαξι και δεν ξερει δεν προκειται να δει διαφορα....το Μ50 μου εχει κανει ενδοξως 390.000 χλμ μετα το ριμπιλτ και καιει συμφωνα με τον νεο ιδιοκτητη κοντα στο μισο λιτρο λαδι στα 15.000 χλμ (καστρολ μαγκνατεκ 10-40) ενω ο κινητηρας εχει συνολο 840.000 χλμ....φιλε κινγκ σε ποια πολη της βουλγαριας εισαι? εγω πλοβντιβ...

οπως ειπε ο φιλος κινγκ το 90 τοις εκατο των βενζινοκινητων εδω ειναι με γκαζι η μεθανιο ενω τα ταξια ειναι 100 τοις εκατο σε μεθανιο η γκαζι....μιλαμε για ταξια ρενο κλιο συμβολ,σεβρολετ αβεο,οπελ αστρα σενταν κλπ ολα 1.400 κυβικα βενζινοκινητα...οι ταξιτζηδες εδω τα λιωνουν στην κυριολεξια στα χιλιομετρα...ανεβηκα μια φορα σε ενα κλιο συμβολ και μου εκανε εντυπωση πως χτυπαγε ενα αμορτισερ...το λεω στον ταξιτζη και μου λεει " ε νορμαλ ειναι για 550.000 χλμ αυτοκινητο" και μου λεει ο ταριφας...

"το χρονο κανουμε 100.000 χλμ δεν προκειται να δεις ταξι κατω απο 300.000 χλμ ολα πολης...με ενα ρεζερβουαρ μεθανιο κανω 200-300 χλμ μεσα στη πολη και για να το φουλαρω το ρεζερβουαρ του μεθανιου θελω 10 ευρω" ειπατε τιποτα ρε παιδια? το συγκεκριμενο ρενο ηταν στο τελος της καριερας του και θα εμπενε για ριμπιλτ...συμφωνα με τον ιδιοκτητη εκεγε 1 λιτρο λαδι στα 10.000 χλμ πολυ καλα για μοτερ του μισου εκατομυριου ολα με γκαζι...το προηγουμενο αμαξι του ηταν σεβρολετ καλος σενταν με γκαζι και το εκανε 700.000 χλμ και εσπασε το μοτερ διοτι εκοψε ιμαντα χρονισμου...τι λεμε τωρα...

τωρα αυτη τη στιγμη οδηγω ενα φιατ μπραβο ανω των 200.000 χλμ ολα με βενζινη και αυτο επειδη το αμαξι δεν ειναι ιντζεξιον αλλα το επομενο θα βαλω γκαζι...βαρεθηκα να πληρωνω κερατιατικα....

εν κατακλειδι¨
το γκαζι εχει μονο μειον την μεγαλη τιμη που θελουν ελλαδα για να το βαλουν και μονο θετικα εχει....ολη η ευρωπη εκτος απο εμας εχουν γεμισει με γκαζαδικα και μεθανατζιδηκα μονο εμεις οι χουβαρνταδες ελληναραδες κοιμομαστε ορθιοι και πληρωνουμε και ξενοδοχειο...αυτα ειχα να πω παιδια οποιος καταλαβε και θελει να κανει καλο στην τσεπη του να το κανει καλο θα του βγει κακο δεν θα του βγει...τα διαφορα υβριδικα στυλ πριους και χοντα ειναι επιικα ΓΤΠΚ κοστιζουν μια περιουσια και καινε 2 λιτρα λιγοτερη βενζινη απο οσο θα εκαιγαν κανονικα.....

υγ. η λοβατο εχει κιτ και για τουρμποκινητηρες...ξερω για ενα ουνο τουρμπο μεχρι στιγμης οπου τα 110 οκτανια του γκαζιου του ανεβασαν 30 αλογα μονο απο εκει και μονο αουντι ΤΤ δεν εχω δει με γκαζι γιατι δεν εχει χωρο ...μπειτε στο youtube και βαλτε LPG bmw να δειτε και το τερατακι της σνιτσερ Μ3 στα 550 αλογα με υγραεριο δουλευει...
τα λεμε πιο μετα παιδες

nikos_E34
14-06-08, 17:42
ουφ!ξεχασα να συμπληρωσω οτι με το γκαζι το αμαξι φευγει γρηγοροτερα και εχει ενα ρελε με ενα κουμπακι που γραφει normal, sport ,custom mode....το σπορτ δεν προκειται να σας χρειαστει πιστεψτε με :gaysex: και επισης πολλα gas ECU ερχονται με καλωδιο και σιντι οπου με ενα λαπτοπ πειραζετε οπως θελετε τις ρυθμισεις δλδ αβανς,ποσα μιλισεκοντ να δουλεψουν τα μπεκ,ποσο να ψεκασει το μπεκ κλπ και τα αποθηκευετε στο καστομ μοουντ (καλο αν εχετε δικο σας λαπτοπ) και θα δειτε πως αναβει τα λαστιχα μεχρι και την τριτη αλλα και η καταναλωση ανεβαινει δυστυχως.....

στο παρον φιατακι δεν εχω τη δυνατοτητα να βαλω γκαζι διοτι ειναι το 1.4 12βαλβιδο και μου δινουν μονο πρωτης γενιας γκαζι για καρμπιρατερ και κοστιζει τα μισα λεφτα απο το γκας ιντζεξιον και δεν θελω...στο επομενο θα βαλω οπωσδηποτε...
επισης ενα μειον που θυμηθηκα και το ειδα και στο δικο μου μπεεμβε και στο φορντ ειναι οτι λογω των υδρατμων που δημιουργουνται τα καζανακια της εξατμισης χαλανε γρηγορα δλδ σαπιζουν...λυθηκε το προβλημα εδω και πεντε χρονια στο μπε εμ βε με ανοξειδοτη απο χταποδι μεχρι πισω της σουπερσπριντ και keine problem...οτι θελετε ρωτηστε παιδια

Μ5V8
14-06-08, 17:54
αφελής ερώτηση αλλά μάλλον άλλο η κίνηση με υγραέριο και άλλο η κίνηση με φυσικό αέριο που επετράπει πρόσφατα ε;;

Dimzan
14-06-08, 17:58
+10000

ο φιλος απο πανω τα ειπε ολα...εχω μπερδευτει λιγο βεβαια με τα υγρου και ξηρου τυπου... προφανως τα τελευταια ειναι υγρου τυπου?

nikos_E34
14-06-08, 18:07
edit:

ελεγα να κανω νεο θεμα αλλα ειπα να το κοτσαρω εδω...βρηκα στο νετ και στο μομπαιλ της γερμανιας ενα ε34 οπου εβγαινε απο το εργοστασιο με γκαζι και μιλαω για το 518g βαλτε το στο γουγλη και θα καταλαβετε...απο τοτε και μετα δεν ειδα καμια εταιρεια να δινει εργοστασιακο γκαζι η μεθανιο στα αυτοκινητα της...ειδα μια φορα στο γερμανικο auto bild για την Ε200 κομπρεσορ και την C200 compressor τις καινουριες οτι αν θες δινεις 5000 ευρω παραπανω και σου δινουν το αμαξι με υγραεριο η μεθανιο...αφηστε δε οτι τα ασφαλιστρα και τα τελη κυκλοφοριας εκει ειναι 30 τοις εκατο πιο κατω λογω του γκαζιου (οικολογια κλπ) και οτι η γερμανικη κυβερνηση με νομο εχει σταθεροποιησει την τιμη του γκαζιου και μεθανιου για τα επομενα 30 χρονια...εδω τι κανουμε?και φολκσβαγκεν τουραν βγαινει με μεθανιο απο τη μανα του....και ερχεται το ερωτημα μου...

γιατι η bmw και η καθε εταιρεια αντι να κατασκευαζει υβριδικα αμφιβολου ποιοτητας,πρακτικοτητας κλπ δεν βγαζει απο την αρχη την δυνατοτητα γκαζιου??? εγω θα προτιμησω να τα δωσω εκει τα λεφτα αντι για ζαντες και δορυφορικη πλοηγηση κλπ μ@λ@κιες...παρα μου βγαζουν ηλιθια δελτια τυπου οπου εβγαλαν το νεο δωδεκακυλινδρο 760 υβριδικο η με υδρογονο και πετυχαν ενα λιτρο οικονομια...ελεος! εδω βουλγαρια και yamaha R1 εχω δει με γκαζι ρε γμτ...τοσα χρονια που ειμαι εδω εχω δει γκαζ ιντζεξιον σε αουντι ΡΣ6 ,μερσεντες S500 του 2007 κλπ και τους βλεπω ολη μερα στη γυρα και μαλιστα μια φορα ρωτησα το βουλγαρο με τη μερσεντες ποσα χλμ εχει κανει και μου λεει κοντα 400.000 χλμ ολο πηγαινοερχεται γερμανιες,ιταλιες κλπ...προβλημα κανενα μεχρι στιγμης μαλιστα ουτε λαδι ξεκινησε να καιει....αντι να ασχολειται με βλακειες υδρογονα,υβριδικα και π@π@ριες γιατι δεν κανουν ενα πραγματακι τοσο δα...οταν παει ο πελατης στην εκαστοτε εκθεση να μπορει να βαλει στα εξτρα υγραεριο η μεθανιο...αφηστε τα υβριδικα παιδια...προσωπικα τα θεωρω κοροιδια...να οδηγας ενα λεξους 6000 κυβικων υβριδικο και κατι τρεχει στα γυφτικα...εδω βουλγαρια υπαρχει ενα τετοιο και ο τυπος το πουλησε και αγορασε το mercedes s350 του εχωσε ενα γκαζι (εχασε την εγγυηση κανονικα)...γιατι επρεπε να χασει την εγγυηση? και οι αυτοκινητοβιομηχανιες ειναι για πολλες σφαλιαρες τελικα

bmw330vasilis
14-06-08, 18:08
100000000 Ευχαριστουμε για οσα μας εμαθες!!!:bananasmi:dance::yippee:








ουφ!ξεχασα να συμπληρωσω οτι με το γκαζι το αμαξι φευγει γρηγοροτερα και εχει ενα ρελε με ενα κουμπακι που γραφει normal, sport ,custom mode....το σπορτ δεν προκειται να σας χρειαστει πιστεψτε με :gaysex: και επισης πολλα gas ECU ερχονται με καλωδιο και σιντι οπου με ενα λαπτοπ πειραζετε οπως θελετε τις ρυθμισεις δλδ αβανς,ποσα μιλισεκοντ να δουλεψουν τα μπεκ,ποσο να ψεκασει το μπεκ κλπ και τα αποθηκευετε στο καστομ μοουντ (καλο αν εχετε δικο σας λαπτοπ) και θα δειτε πως αναβει τα λαστιχα μεχρι και την τριτη αλλα και η καταναλωση ανεβαινει δυστυχως.....

στο παρον φιατακι δεν εχω τη δυνατοτητα να βαλω γκαζι διοτι ειναι το 1.4 12βαλβιδο και μου δινουν μονο πρωτης γενιας γκαζι για καρμπιρατερ και κοστιζει τα μισα λεφτα απο το γκας ιντζεξιον και δεν θελω...στο επομενο θα βαλω οπωσδηποτε...
επισης ενα μειον που θυμηθηκα και το ειδα και στο δικο μου μπεεμβε και στο φορντ ειναι οτι λογω των υδρατμων που δημιουργουνται τα καζανακια της εξατμισης χαλανε γρηγορα δλδ σαπιζουν...λυθηκε το προβλημα εδω και πεντε χρονια στο μπε εμ βε με ανοξειδοτη απο χταποδι μεχρι πισω της σουπερσπριντ και keine problem...οτι θελετε ρωτηστε παιδια

nikos_E34
14-06-08, 18:10
φυσικο αεριο δλδ μεθανιο
υγραεριο λεμε το προπανιο-βουτανιο η αλλιως πετρογκαζ η αλλιως γκαζακι...οι δικοι μας τωρα ποιο λενε φυσικο αεριο αλλα και παλι ειδες πουθενα μεθανιο????αν δεις πες μου...υγρου τυπου και ξηρου πρωτη φορα τα ακουω..ειμαστε φοβεροι στο να κανουμε πολυπλοκο το πιο απλο πραγματακι..διαβασε το ποστ μου και θα καταλαβεις

Dimzan
14-06-08, 18:12
ισως τελικα να μην τα βγαζου οι εταιρειες με γκαζι γιατι παιζονται τρελα οικονομικα συμφεροντα απ το πετρελαιο... παντως εγω εχω ψηθει αρκετα.. με τις βενζινες που βαζουμε εχω παθει σοκ.. μια τραβαει μια οχι. εμενα ενος φιλου το αμαξι (40000χλμ ) χτυπαει πυρακια και του παν ειναι απ τη βενζινη... τωρα θα μ πεις τι ηθελε και πηρε σεατ αλλα ειναι αλλουνου παπα...

Dimzan
14-06-08, 18:20
για να το χεις παντως 4 χρονια και να λες αυτα που λες ακουγεται πολυ καλο.. εγω παλι κολλαω ομως στην τιμη. για βουλγαρια ακουμε 600-1000 ευρω και εδω οι τιμες παιζουν απο 1200+φπα=1450. θα με πιασουν αλλη μια φορα οι τσιγκουνιες μου και τα περιεργα μ και θα πω οτι:

με δεδομενη την ακριβη τιμη της φιαλης και των ανταλλακτικων εστω οτι ελληνας κ βουλγαρος αγοραζουν στην ιδια τιμη αρα ο ελληνας βαζει πολλα στην τσεπη, ΑΤΟΠΟ

ο βουλγαρος λογω μεγαλης κινησης πετυχαινει πολυ καλυτερες τιμες και με δεδομενο οτι εκει ειναι αλλοι οι μισθοι- αρα και πιο μικρο κερδος (οχι σε ποσοσστο αλλα σε απολυτη τιμη). ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ?το λεω αυτο γτι μερικες φορες αποφευγουμε το φτηνο γτι φοβομαστε οτι δεν ειναι καλο. σ αυτη την περιπτωση ομως εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.. αλλωστρε με ψηνει και μια βολτα βουλγαρια χεχε

nikos_E34
14-06-08, 18:25
ισως τελικα να μην τα βγαζου οι εταιρειες με γκαζι γιατι παιζονται τρελα οικονομικα συμφεροντα απ το πετρελαιο... παντως εγω εχω ψηθει αρκετα.. με τις βενζινες που βαζουμε εχω παθει σοκ.. μια τραβαει μια οχι. εμενα ενος φιλου το αμαξι (40000χλμ ) χτυπαει πυρακια και του παν ειναι απ τη βενζινη... τωρα θα μ πεις τι ηθελε και πηρε σεατ αλλα ειναι αλλουνου παπα...

φιλε δεν ξερω τι αμαξι οδηγας εγω παντως ειμαι στο τριπακι οτι αν κατι δουλευει σωστα γιατι να το αλλαξω...ολα μου τα αμαξια τα οδηγουσα μεχρι τελικης πτωσης και μεσω του γκαζιου εβγαζα τα λεφτα του επομενου αυτοκινητου...ειπες οτι βαραει πυρακια το σεατ...τουρμπατο ειναι η ατμοσφαιρα?? ατμοσφαιρα αδυνατο ειναι να βαραει πυρακια...με τη προυποθεση οτι εχει knock sensor παει να πει πως κατι αλλο φταιει...τεσπα πες του φιλου σου οτι η λοβατο συγκεκριμενα εχει κιτακια για τουρμπατα αμαξια.εχω δει πολλα τουρμπατα απο φιατ πουντο εως αουντι με κιτ γκαζιου και φευγουν σφαιρα...διαβασε επισης τι γινεται με το λαδι...αυτα ειναι χειροπιαστα γεγονοτα που τα εχω δει με τα ματια μου...μοτερ 1.4 της ρενο με μισο εκατομυριο χλμ και να καιει 1 λιτρο λαδι ημισυνθετικο στα 10.000 χλμ και μου λεει οτι το ανοιξε και ηταν το μπλοκ και η κεφαλη σαν να τα εβγαλαν τωρα απο το εργοστασιο σε θεμα καθαριοτητας παντα...το Μ50 ρε γμτ το ψαχνω και θα ανεβασω φωτο για να δειτε οτι δεν σας λεω παπατζηλικια....τα λεμε

nikos_E34
14-06-08, 18:29
για να το χεις παντως 4 χρονια και να λες αυτα που λες ακουγεται πολυ καλο.. εγω παλι κολλαω ομως στην τιμη. για βουλγαρια ακουμε 600-1000 ευρω και εδω οι τιμες παιζουν απο 1200+φπα=1450. θα με πιασουν αλλη μια φορα οι τσιγκουνιες μου και τα περιεργα μ και θα πω οτι:

με δεδομενη την ακριβη τιμη της φιαλης και των ανταλλακτικων εστω οτι ελληνας κ βουλγαρος αγοραζουν στην ιδια τιμη αρα ο ελληνας βαζει πολλα στην τσεπη, ΑΤΟΠΟ

ο βουλγαρος λογω μεγαλης κινησης πετυχαινει πολυ καλυτερες τιμες και με δεδομενο οτι εκει ειναι αλλοι οι μισθοι- αρα και πιο μικρο κερδος (οχι σε ποσοσστο αλλα σε απολυτη τιμη). ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ?το λεω αυτο γτι μερικες φορες αποφευγουμε το φτηνο γτι φοβομαστε οτι δεν ειναι καλο. σ αυτη την περιπτωση ομως εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.. αλλωστρε με ψηνει και μια βολτα βουλγαρια χεχε

δεν καταλαβες...εχω 4 χρονια που το πουλησα σε ενα φιλο και δεδομενου οτι καθε μερα τα λεμε για καφε βλεπω και το αμαξι και οτι μου λεει στο λεω...και στην ιταλια να πας να βαλεις λοβατο και εκει θα σε θερισουν με 2000 ευρα αλλα ειναι μια επενδυση που την κανεις μια φορα και ξενιαζεις...ολα τα αλλα θα βγαλουν προβλημα καποια στιγμη αλλα το μοτερ θηριο...ασε δε την δυνατοτητα αν παρεις αλλο αμαξι μπορεις να τραμπαρεις το γκαζι απο το ενα αμαξι στο αλλο...εδω βουλγαρια εχει καθε γειτονια και μαστορα για γκαζι αλλα σε καθε πολη εχει 10 συνεργεια εξουσιοδοτημενα και μπορεις να τα εχεις τυφλη εμπιστοσυνη...αντε παιδες παω για καφε τα λεμε σε λιγο

Dimzan
14-06-08, 18:32
δεν καταλαβες...εχω 4 χρονια που το πουλησα σε ενα φιλο και δεδομενου οτι καθε μερα τα λεμε για καφε βλεπω και το αμαξι και οτι μου λεει στο λεω...και στην ιταλια να πας να βαλεις λοβατο και εκει θα σε θερισουν με 2000 ευρα αλλα ειναι μια επενδυση που την κανεις μια φορα και ξενιαζεις...ολα τα αλλα θα βγαλουν προβλημα καποια στιγμη αλλα το μοτερ θηριο...ασε δε την δυνατοτητα αν παρεις αλλο αμαξι μπορεις να τραμπαρεις το γκαζι απο το ενα αμαξι στο αλλο...εδω βουλγαρια εχει καθε γειτονια και μαστορα για γκαζι αλλα σε καθε πολη εχει 10 συνεργεια εξουσιοδοτημενα και μπορεις να τα εχεις τυφλη εμπιστοσυνη...αντε παιδες παω για καφε τα λεμε σε λιγο

εσυ που συστηνεις να κανουμε τη μετατροπη?? αν ειναι σωστη η δουλεια οπου να παμε τοτε συμφερει να παμε καπου που ειανι φτηνα.. βουλγαρια ειναι βεβαια ενα 200αρι βενζινες πηγαινε-ελα

nikos_E34
14-06-08, 18:35
φιλε εχω πολλα χρονια εδω βουλγαρια και ελλαδα δεν ξερω τι παιζει...φυσικα θα σου πω βουλγαρια αλλα δεν νομιζω οτι θα ειναι ασχημα και ελλαδα..ας σου πουν οι υπολοιποι

God
14-06-08, 19:23
Για Βουλγαρια εγω δεν θα το συζητουσα καν. Πρωτα απ'ολα, τα εξοδα ταξιδιου θα μηδενισουν την διαφορα τιμης (βενζινες, διανυκτευρευσεις κτλ) εκτος του οτι δεν μπορουν ολοι να παρατησουν τις δουλειες τους και να φυγουν ταξιδια. Δευτερον, σε περιπτωση προβληματος θα τρεχει κανεις Βουλγαρια για επισκευη? Δεν νομιζω.

Κοιταξτε απο Ελλαδα για απλο κιτ πολλαπλου υγρου ψεκασμου. Ειναι πολυ απλο, δεν θελει μετατροπες και δουλευει σε ολα τα αυτοκινητα πανευκολα και αξιοπιστα.

oldcarskickass
14-06-08, 19:23
Σωστός ο Νίκος.

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι :

Τα μπεκ του υγραερίου μπαίνουν σε ξεχωριστή μπεκιέρα, ή το αέριο ψεκάζεται μέσω τον μπεκ της βενζίνης;

God
14-06-08, 19:26
Σωστός ο Νίκος.

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι :

Τα μπεκ του υγραερίου μπαίνουν σε ξεχωριστή μπεκιέρα, ή το αέριο ψεκάζεται μέσω τον μπεκ της βενζίνης;

Εχουν δικα τους διαφορετικα, παραλληλα μπεκ.


Δυο συνεργεια που ξερω και θεωρω αξιοπιστα για τους ενδιαφερομενους:

Αγιας Αννης 46, Ρεντης - 2104930205
Παναγουλη 39, Χαλανδρι - 2106398203

Μπορειτε να κοιταξετε για τιμες group αλλα δεν νομιζω να δεχθουν καθως...δουλεια εχουν καργα, δεν εχει νοημα η εκπτωση.

bmw330vasilis
14-06-08, 20:15
Καποιος φιλος εκτος club που ενδιαφερεται κ αυτος διστασε και μου ειπε οτι προβληματιστηκε με την τοποθετηση των μπεκ.Δεν ξερω αν μου τα πε σωστα αλλα πιθανολογει οτι πρεπει να τρυπηθει η εισαγωγη για να τοποθετηθουν τα μπεκ και αυτο γινεται χωρις να αφαιρεθει η εισαγωγη με συνεπεια να ανυσηχει για τα γρεζια....πανε μεσα στο μοτερ αλλα δεν τρεχει τιποτα γιατι αλλαζονται αμεσως τα λαδια ή τρυπανε με καποιο τροπο χωρις να πεφτουν γρεζια στην εισαγωγη?
Επαναλαμβανω ουτε εκεινος ηταν σιγουρος,θελει να την ψαξει.
Ξερει κανεις κατι πανω σ αυτο?

nikos_E34
14-06-08, 22:23
βασιλη το οτι τρυπιεται η εισαγωγη τρυπιεται το ξερεις αυτο αλλα τρυπιεται με σκοπο να μπει μπεκ εκει περα...δεν γινεται αλλιως...οταν λες απλο κιτ τι εννοεις?δεν υπαρχει απλο κιτ ειναι ενα κιτακι και απο εκει και περα παιζεις με τα μπεκ..τι μπεκ θες και ποσα...4?6?8?12?
αυτο ειναι μεγαλε...επισης σε περιπτωση ατυχηματος εχει 3 βαλβιδες...μια μπροστα στο κινητηρα ενα στη μεση και μια μηχανικη βαλβιδα που ενεργοπιειται απο τα G της αποτομης επιβραδυνσης και ειναι επανω ακριβως στη μπουκαλα....εγινε ενα ατυχημα εδω βουλγαρια και το αμαξι πηρε φωτια με αποτελεσμα να σκοτωθουν ολοι μεσα αλλα η ζημια εγινε απο την βενζινη που ειχε το αμαξι....ελεγε ο πυροσβεστης στις ειδησεις οτι ειχε φουλαρισμενο αμαξι με βενζινη ο αλλος και τρακαραν μετωπικα με νταλικα με ανω των 160 χλμ και η μπουκαλα του αεριου χαμπαρι δεν πηρε...παντως να ξερετε πως αν παρει φωτια η μπουκαλα παιρνει φωτια και καιει το υγραεριο δεν κανει εκρηξη οπως η βενζινη και αυτο διοτι ειναι αναμιγμενο με βουτανιο δλδ ειναι προπανιο-βουτανιο...το βουτανιο ειναι αδρανες και δεν αναφλεγεται....εκρηξη παντως δεν γινεται παιδια αν και στα 160-180 μαλλον δεν θα καταλαβετε τι εγινε...
ΥΓ. τα γρεζια τι ειναι ρε παιδια?μηπως εννοει οτι θα πεσουν τριματα μεσα?ελεος πεστου...κατεβαζεις την εισαγωγη ολη κανεις τις τρυπες που ειναι να κανεις και την ανεβαζεις παλι. ειναι θεος ο φιλος σου

KiNG
14-06-08, 22:58
Α
Οχι με τα νεα συστηματα υγρου τυπου, ισα ισα που αμαξια με knock sensors βελτιωνουν και λιγο τις επιδοσεις τους, τουλαχιστον τα μικρο-μεσαιου κυβισμου.



Πρακτικα οπως ειπα και μιλωντας για αυστηρα υγρου τυπου συστημα, το μονο μειονεκτημα ειναι ο χωρος που θα παρει και το ποτε θα γινει αποσβεση του ποσου που θα πληρωσει καποιος. Δεν εχει κανενα αλλο μειονεκτημα σε σχεση με την βενζινη, ουτε μειωση επιδοσεων ουτε τιποτα.

Εγώ στο αμάξι μου τότε θυμάμαι ότι όταν γύριζα από βενζίνη σε γκάζι είχε μεγάλη διαφορά, μέσα στα 10 χρόνια που πέρασαν σίγουρα θα έχουν εξελιχθεί τα συστήματα αλλά συστήματα υγρού τύπου το ακούω για πρώτη φορά, θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις ποιά είναι η διαφορά?
nikos_E34 κάποτε ήμουν Στάρα, τώρα ανεβαίνω μόνο το χειμώνα στο εξοχικό μου στο Μποροβετσ για σκι.

bmw330vasilis
15-06-08, 00:07
φιλε Νικο....σ αυτο ειχε επιμεινει...οτι δεν βγαζουν την εισαγωγη για να την τρυπησουν αλλα την τρυπανε πανω στο αυτοκινητο με συνεπεια τα τριματα να πηγαινουν στο μοτερ



βασιλη το οτι τρυπιεται η εισαγωγη τρυπιεται το ξερεις αυτο αλλα τρυπιεται με σκοπο να μπει μπεκ εκει περα...δεν γινεται αλλιως...οταν λες απλο κιτ τι εννοεις?δεν υπαρχει απλο κιτ ειναι ενα κιτακι και απο εκει και περα παιζεις με τα μπεκ..τι μπεκ θες και ποσα...4?6?8?12?
αυτο ειναι μεγαλε...επισης σε περιπτωση ατυχηματος εχει 3 βαλβιδες...μια μπροστα στο κινητηρα ενα στη μεση και μια μηχανικη βαλβιδα που ενεργοπιειται απο τα G της αποτομης επιβραδυνσης και ειναι επανω ακριβως στη μπουκαλα....εγινε ενα ατυχημα εδω βουλγαρια και το αμαξι πηρε φωτια με αποτελεσμα να σκοτωθουν ολοι μεσα αλλα η ζημια εγινε απο την βενζινη που ειχε το αμαξι....ελεγε ο πυροσβεστης στις ειδησεις οτι ειχε φουλαρισμενο αμαξι με βενζινη ο αλλος και τρακαραν μετωπικα με νταλικα με ανω των 160 χλμ και η μπουκαλα του αεριου χαμπαρι δεν πηρε...παντως να ξερετε πως αν παρει φωτια η μπουκαλα παιρνει φωτια και καιει το υγραεριο δεν κανει εκρηξη οπως η βενζινη και αυτο διοτι ειναι αναμιγμενο με βουτανιο δλδ ειναι προπανιο-βουτανιο...το βουτανιο ειναι αδρανες και δεν αναφλεγεται....εκρηξη παντως δεν γινεται παιδια αν και στα 160-180 μαλλον δεν θα καταλαβετε τι εγινε...
ΥΓ. τα γρεζια τι ειναι ρε παιδια?μηπως εννοει οτι θα πεσουν τριματα μεσα?ελεος πεστου...κατεβαζεις την εισαγωγη ολη κανεις τις τρυπες που ειναι να κανεις και την ανεβαζεις παλι. ειναι θεος ο φιλος σου

oldcarskickass
15-06-08, 00:09
φιλε Νικο....σ αυτο ειχε επιμεινει...οτι δεν βγαζουν την εισαγωγη για να την τρυπησουν αλλα την τρυπανε πανω στο αυτοκινητο με συνεπεια τα τριματα να πηγαινουν στο μοτερ


Ε τότε υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

Dimzan
15-06-08, 00:10
φιλε Νικο....σ αυτο ειχε επιμεινει...οτι δεν βγαζουν την εισαγωγη για να την τρυπησουν αλλα την τρυπανε πανω στο αυτοκινητο με συνεπεια τα τριματα να πηγαινουν στο μοτερ

απιθανο μ φαινεται εμενα αυτο

God
15-06-08, 01:07
Εγώ στο αμάξι μου τότε θυμάμαι ότι όταν γύριζα από βενζίνη σε γκάζι είχε μεγάλη διαφορά, μέσα στα 10 χρόνια που πέρασαν σίγουρα θα έχουν εξελιχθεί τα συστήματα αλλά συστήματα υγρού τύπου το ακούω για πρώτη φορά, θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις ποιά είναι η διαφορά?

Νομιζω το εχω ηδη κανει...δεν ειμαι και εγω 100% σιγουρος, αλλα εγω αυτο ξερω:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=201157&postcount=13

Αν κανω λαθος...την κληση στον καθηγητη στην σχολη.

nikos_E34
15-06-08, 09:53
Εγώ στο αμάξι μου τότε θυμάμαι ότι όταν γύριζα από βενζίνη σε γκάζι είχε μεγάλη διαφορά, μέσα στα 10 χρόνια που πέρασαν σίγουρα θα έχουν εξελιχθεί τα συστήματα αλλά συστήματα υγρού τύπου το ακούω για πρώτη φορά, θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις ποιά είναι η διαφορά?
nikos_E34 κάποτε ήμουν Στάρα, τώρα ανεβαίνω μόνο το χειμώνα στο εξοχικό μου στο Μποροβετσ για σκι.

κινγκ εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα απο τοτε...ακομα και τα πρωτης γενιας συστηματα πλεον τα εφοδιαζουν εδω με lambda control που παιρνει απο τον αισθητηρα λαμδα πληροφοριες και αναλογα ρυθμιζει το μιγμα αλλα δεν παυει να ειναι πρωτης γενιας καρμπιρατερατο ντεμεκ...σταρα ζαγκορα ειχα ενα φιλο που σπουδαζε κτηνιατρος και πηγαινοερχομουν τακτικα εγω μενω πλοβντιβ οπου με τη γυναικα μου εχουμε σπιτι σε ενα χωριο στα 3 χλμ απο το πλοβντιβ

oldcarskickass
15-06-08, 13:51
Μια ερώτηση επί του πρακτέου.

Νίκο, το σύστημα ελέγχου του υγραερίου η ECU του δλδ, κλέβει τα σήματα από την κανονική ECU ή θέλει άλλη καλωδίωση;

Δλδ ενδείξεις για πεταλούδα, θερμοκρασίες, αέρα κτλ κτλ, από που τα παίρνει;

Με τι τύπου εγκεφάλους και διαχείριση λειτουργούν ξέρεις;

Dimzan
15-06-08, 16:30
Παντως -τεχνικα αν το δουμε- αν οντως μπαινεις παραλληλος εγκεφαλος (που για κατι τετοιο προκειται) ειναι καλη η τιμη.. εδω ενας παραλληλος κανει ποσα λευτα+ το μηχανικο που θα του πληρωσεις οτι σου ζητησει.... αν εχει και τις επιλογες που λεει ο φιλος για sport-normal-custom(????) μου φαινεται καλη η τιμη για ολο το πακετο... με δεδομενο οτι το υγραεριο κανει καλυτερη καυση τοτε μπορουμε να το συνδιασουμε και βελτιωτικα με εξατμιση εκκεντροφορυς κλπ..

αληθεια με τελεια καυση τι ρολο βαραει ο καταλυτης στο υγραεριο??

nikos_E34
15-06-08, 17:09
τραβας διακλαδωση απο λαμδα,πεταλουδα,αβανς κλπ και μπαινει στο νεο κομπιουτερ...τα καινουρια εχω ακουσει οτι τραβανε κατευθειαν απο το ECU του αυτοκινητου δεν ξερω τι παιζει...αλλα δεν γινεται να δουλεψει χωρις αυτα τα πραγματα επομενως απο καπου τα παιρνουν δεν νομιζεις? δεν ξερω ρε φιλε και εγω τοτε πριν χρονια το αφησα το αμαξι το πρωι και την αλλη μερα το βραδι ηταν ετοιμο και στην αρχη ηταν λιγο μπουκομενο το αμαξι αλλα μου ειχε πει ο μαστορας οτι θα μαθει τον τροπο οδηγησης σου και θα ανοιγει σταδιακα...μεσα σε 1000 χλμ το αμαξι πηγαινε σφαιρα και αυτο το οτι το αμαξι παει γρηγοροτερα δεν κανω πλακα...το Μ50 εχει τον μοτρονικ 3.1 η 1.3 δεν θυμαμαι ακριβως που δεν ηταν και απο ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ..σαν να ειχα βαλει megasquirt στο αμαξι...δεν το ειχα νιωσει τοσο ζωντανο ρε γμτ...πρωτο καιρο που του εσκιζα τα ραματα εκαιγε τα αντερα του αλλα οταν ηρεμησα εκαιγε στην πολη 10-11-12 μαξιμουμ με κλιματισμο και αλλαγες κοντα στις 3.500 χλδ στροφες οπου ο μοτρονικ ηθελε ενα 15αρι στο χαλαρο (Μ50 χωρις βανος)...και αλλο 12 λιτρα επι 0.60 εβροσεντ και αλλο 15 επι 1.4 ευρω δεν νομιζεις? :party:

stauros772000
15-06-08, 17:12
Παντως -τεχνικα αν το δουμε- αν οντως μπαινεις παραλληλος εγκεφαλος (που για κατι τετοιο προκειται) ειναι καλη η τιμη.. εδω ενας παραλληλος κανει ποσα λευτα+ το μηχανικο που θα του πληρωσεις οτι σου ζητησει.... αν εχει και τις επιλογες που λεει ο φιλος για sport-normal-custom(????) μου φαινεται καλη η τιμη για ολο το πακετο... με δεδομενο οτι το υγραεριο κανει καλυτερη καυση τοτε μπορουμε να το συνδιασουμε και βελτιωτικα με εξατμιση εκκεντροφορυς κλπ..

αληθεια με τελεια καυση τι ρολο βαραει ο καταλυτης στο υγραεριο??


πρακτικα ελαχιστη φθορα του καταλυτη..............αφου δεν υπαρχουν οι ρυποι για τους οποιους σχεδιαστικε,στον βαθμο που υπαρχουν στην μπεντζινα....

νικος ε34.........αν μπορεις να δωσεις καμια διευθηνση απο βουλγαρια ή κανα φώνι........

God
15-06-08, 18:34
Δεν μπαινει παραλληλος εγκεφαλος σε κανενα νεο συστημα. Ενα παραλληλο κυκλωματακι μπαινει που μονο μεταφραζει τα σηματα ψεκασμου του μαμα εγκεφαλου για να ψεκαζουν τα μπεκ του αεριου. Δουλευει με ακριβως ιδια χαρτογραφηση και ρυθμισεις οπως ο μαμα εγκεφαλος, τιποτα παραπανω, ουτε λ ουτε τιποτα δεν παιζουν ουτε καν ρυθμιζεται, οσο ψεκαζουν τα μπεκ της βενζινης θα ψεκαζει αντιστοιχη ποσοτητα αεριου.

Αμα ειναι να πετσοκοψουμε ολη την καλωδιωση του αυτοκινητου για να δουλεψει, και ειδικα σε κανενα valvetronic, κλαφτα Χαραλαμπε!

oldcarskickass
15-06-08, 19:29
τραβας διακλαδωση απο λαμδα,πεταλουδα,αβανς κλπ και μπαινει στο νεο κομπιουτερ...τα καινουρια εχω ακουσει οτι τραβανε κατευθειαν απο το ECU του αυτοκινητου δεν ξερω τι παιζει...αλλα δεν γινεται να δουλεψει χωρις αυτα τα πραγματα επομενως απο καπου τα παιρνουν δεν νομιζεις? δεν ξερω ρε φιλε και εγω τοτε πριν χρονια το αφησα το αμαξι το πρωι και την αλλη μερα το βραδι ηταν ετοιμο και στην αρχη ηταν λιγο μπουκομενο το αμαξι αλλα μου ειχε πει ο μαστορας οτι θα μαθει τον τροπο οδηγησης σου και θα ανοιγει σταδιακα...μεσα σε 1000 χλμ το αμαξι πηγαινε σφαιρα και αυτο το οτι το αμαξι παει γρηγοροτερα δεν κανω πλακα...το Μ50 εχει τον μοτρονικ 3.1 η 1.3 δεν θυμαμαι ακριβως που δεν ηταν και απο ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ..σαν να ειχα βαλει megasquirt στο αμαξι...δεν το ειχα νιωσει τοσο ζωντανο ρε γμτ...πρωτο καιρο που του εσκιζα τα ραματα εκαιγε τα αντερα του αλλα οταν ηρεμησα εκαιγε στην πολη 10-11-12 μαξιμουμ με κλιματισμο και αλλαγες κοντα στις 3.500 χλδ στροφες οπου ο μοτρονικ ηθελε ενα 15αρι στο χαλαρο (Μ50 χωρις βανος)...και αλλο 12 λιτρα επι 0.60 εβροσεντ και αλλο 15 επι 1.4 ευρω δεν νομιζεις? :party:


Ναι κατάλαβα, ξέρω ότι δε δουλεύει χωρίς αυτά, ρώτησα απλά το πως.

Anyway.

και By the way (κάνει ρίμα) το Μ50Β20 έχει siemens DME κατά 99%, το οποίο όντως όταν βγήκε ήταν κορυφή.

Thanks για τις πληροφορίες!

KATSARAIOS
15-06-08, 19:37
καλησπερα και απο μενα ,
εχω διαβασει ολες τις γνωμες των παιδιων που εχουν ασχοληθει αλλος λιγοτερο και αλλος λιγοτερο με την τοποθετηση του συστηματος και ενδιαφερομαι και εγω.
αλλα θετω το εξης απλο ερωτημα,
αντε και τοποθετησαμε στο αμαξι μας το κιτ τη υγραεριοκινησης μετα οταν θα θελουμε να παμε ενα ταξιδι θα υπαρχουν αρκετα σημεια πωλησης του γκαζιου η θα αναγκαζομαστε να κινουμαστε εντος των περιοχων που εξηπυρετουν τωρα αρκετα υγραεριοκινητα αυτοκινητα?
γιατι στην Αθηνα π.χ βρισκεις σε μερικα σημεια αλλα στον δρομο εξω απο την πολη σε ποσα μερη μπορεις να βρεις?
δηλαδη υπαρχει η υποδομη για να εμπιστευτουμε και να διαθεσουμε ενα ποσο και να ξερουμε το πιο βασικο ,οτι οπου και να θες να ταξιδεψεις δεν θα εχεις προβλημα?

BILL007
15-06-08, 19:45
Ρε Γιώργο...Αφού σου λέει ότι το σύστημα είναι παράλληλο απότι κατάλαβα...Κρατάς και τη βενζίνη έχεις και γκάζι...Οπότε αμα θες ταξίδι χρησιμοποιείς μόνο την βενζίνη...Εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει καλά...:D:D:D:D

KATSARAIOS
15-06-08, 20:05
εγω θα ηθελα ομως να υπαρχουν περισσοτερα σημεια πωλησης σε ολη την Ελλαδα ωστε να μην κινουμαι με βενζινη παρα μονο στο ξεκινημα.
γιατι εοντας σχεδον αχρηστεψει το πορτμπαγκαζ μου και θελοντας να παω ενα ταξιδι με αποσκευες ε θα ΣΙΧΤΙΡΙΖΑ που και χωρο δεν θα ειχα και θα πληρωνα παλι βενζινες εχοντας τοποθετησει αλλη μορφη κινησης στο αυτοκινητο μου.

oldcarskickass
15-06-08, 20:55
καλησπερα και απο μενα ,
εχω διαβασει ολες τις γνωμες των παιδιων που εχουν ασχοληθει αλλος λιγοτερο και αλλος λιγοτερο με την τοποθετηση του συστηματος και ενδιαφερομαι και εγω.
αλλα θετω το εξης απλο ερωτημα,
αντε και τοποθετησαμε στο αμαξι μας το κιτ τη υγραεριοκινησης μετα οταν θα θελουμε να παμε ενα ταξιδι θα υπαρχουν αρκετα σημεια πωλησης του γκαζιου η θα αναγκαζομαστε να κινουμαστε εντος των περιοχων που εξηπυρετουν τωρα αρκετα υγραεριοκινητα αυτοκινητα?
γιατι στην Αθηνα π.χ βρισκεις σε μερικα σημεια αλλα στον δρομο εξω απο την πολη σε ποσα μερη μπορεις να βρεις?
δηλαδη υπαρχει η υποδομη για να εμπιστευτουμε και να διαθεσουμε ενα ποσο και να ξερουμε το πιο βασικο ,οτι οπου και να θες να ταξιδεψεις δεν θα εχεις προβλημα?

Και αν αναλογιστείς ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα των ήδη χρηστών υγραερίου η ακτίνα σου διπλασιάζεται δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

http://www.logothetisautogas.gr/page3.html

nikos_E34
15-06-08, 21:32
ρε φιλε ειπαμε οτι το ειχα το αμαξι,το Ε34 Μ50Β20 του 1992 ,το εχω λυσει μοτερ,εχω κανει ριμπιλτ,το εχω σπασει,το εχω ξαναφτιαξει,ξερω τι βιδα και παξιμαδι που και πως μπαινει,εχω ανακατεψει την ηλεκτρονικη του ξερω οτι ειναι μπος μοτρονικ 1.3 η 3.1 ...τωρα μπερδευτηκα διοτι κοιταγα την ηλεκτρονικη του μπραβο.τα σιμενς εμπεναν μετα το 93 εως και 95..στο θεμα Ε34 μη προσπαθειτε να μου την πειτε το ειχα φαει στη μαπα πολλα χρονια το αμαξι αυτο....τεσπα κινγκ δεν εχεις δικιο...αυτα ηταν τα ιντζεξιον πρωτης γενιας οπως και το Ε34 που ειχε..εχουν αλλαξει τα πραγματα πολυ...τα λεμε

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ...ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΠΑΙΔΕΣ :bigthumb:


Θεσσαλονικη
-JET GAS Στροφή αεροδρομίου ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ Βασ. Γεωργιάδης 2310-663422 Δ.Α
-PETROGAS Έναντι HYATT ΘΕΡΜΗ Ζαφ.Σουργιά 2310-464889 €0,651
-LEON GAS Τέρμα οδ. Γιαννιτσών ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Αντ. Θεοδώρου 2310-523131 €0,595
-BP GAS Ποσειδώνος (όπισθεν Μηχανοστασίου ΟΑΣΘ) ΦΟΙΝΙΚΑΣ Χ. Σταυράκης 2310-471177 € δεν λεει !

Ηπειρος Θεσσαλια
-SHELL GAS 55ο χλμ. Θεσ/νίκης-Αθηνών ΣΕΑ Κορινού-Κατερίνη ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ 23510-41257 € 0,82
-SHELL GAS 447ο χλμ Αθηνών- Θεσ/νίκης ΣΕΑ Κορινού-Κατερίνη ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ 23510-42131 €0,??
-ΕΚΟ 3ο χλμ. Λαρίσης Αθηνών (έναντι ΕΛΠΑ) ΛΑΡΙΣΑ Στέλλα Γιανδικίδη 2410-627327 €0,67
-ΕΚΟ 7ο χλμ. Λαρίσης - Βόλου ΛΑΡΙΣΑ Νταιλιάνης 6944336709 €0,?
--ΑVIN 7ο χλμ. Εθν. Οδού Βόλου - Λάρισας Διμηνιό - ΒΟΛΟΣ Πράπας Χρυσόστομος 24210-95562 €0,68
-ΕΚΟ 11ο χλμ. Οδού Βόλου-Ν.Αγχιάλου (Μικροθήβες) ΒΟΛΟΣ Ιορδ. Πελαγιάδης 24210-88953 €0,679
-JET GAS 3o χλμ οδ. Θηβών-Μουρικίου (εξοδος Θηβών) ΘΗΒΑ Στέλιος Τσοκανής 22620-22953 Δ.Α
-PETROGAS 5o χλμ Ιωαννίνων -Αθηνών ΙΩΑΝΝΙΝΑ Κ. Φαρμάκης 26510-57624 €0,58
Κρητη
-PETROGAS 3χιλ Κομβος βιολογικου ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ιωάν. Παπαδάκης 2810-250608 €0,89
-PETROGAS Γαλατάς ΧΑΝΙΑ Αντ. Μακράκης 28210-31090
-AVIN Δ.Ε.Δ. Ηρακλείου-Μοιρών 97 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Νικ. Ζαριφάκης 28210-792192
Αττικη
-SHELL Gas 8ο χλμ. Βάρης-Κορωπίου ΚΟΡΩΠΙ 19400 Δημ. Μαυρίδης 210-6021536, 66220315
-SHELL Gas Αεροδρόμιο ΣΠΑΤΑ Δημ. Μαυρίδης 210-354238079
-SHELL Gas Αγ. Αννης 46 ΑΓ. ΙΩΑΝ. ΡΕΝΤΗΣ Χρήστος Μπίρμπος 210-4930205
-SHELL GAS Mαρκόνι 9 ΑΙΓΑΛΕΩ Νίκος Καλαϊτζής 210-3417186-8
-SHELL Gas Δεκελείας 108 ΑΧΑΡΝΑΙ (ΜΕΝΙΔΙ) Σπ. Μουστάκας 210-2466148
-ΕΠ(SHELL Gas) Αλ. Παναγούλη 39 ΧΑΛΑΝΔΡΙ Στ. Πανικίδης 210-6398203
-PETROGAS 2ο χλμ. Παιανίας- Μαρκοπούλου ΚΟΡΩΠΙ Σωτ. Δημητρόπουλος 210-6646947
-BP Αεροπορίας 6 ΑΛΙΜΟΣ Χρ. Παπαγιάννη-Οδ. Τσελέντης 210-9961457
-BP Μαρκόνι 17 ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ Ι. Γκίνης 210-3479445
-BP Λ. Μαραθώνος 150 ΓΕΡΑΚΑΣ Κ. Λαγαρός-Α. Λαγός 210-6612401
-ΕΠ Δαβάκη 16 & Πολυκράτη (Λαχαναγορά) ΜΟΣΧΑΤΟ Κυρ. Κακαλικίδης 210-4817689
-ΕΚΟ Κ. Παλαμά & Ιφιγένειας ΚΑΜΑΤΕΡΟ Ι. Γκουζίμπας 210-2310180
-ΕΚΟ Π. Ράλλη 99-101 ΑΓ. ΙΩΑΝ. ΡΕΝΤΗΣ Μιχ. Κρητικός 210-5445551
-ΕΠ Ναυπλίου 36 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Τ. Εμμανουήλ 210-2819177
-ΕΚΟ Πειραιώς& Κοντόνη 27 ΜΟΣΧΑΤΟ Μιχ. Δημητρόπουλος 210-4815974
-EKO Λασκαράτου 7 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Θ. Μπάθα 210-5752593
-JET GAS Λεωφ. Μαρκοπούλου 26 ΚΟΡΩΠΙ Στ. Πανικίδης 210-6643731
-LEON GAS Π. Ράλλη 44 ΑΙΓΑΛΕΩ Ασπ. Νίκα 210-3464781

http://grforums.com/fisikoaerio/

τα πηρα απο το ανωθεν φορουμ

nikos_E34
15-06-08, 21:49
κατι το οποιο ανεφερε καποιος παραπανω...τα μπεκ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ οταν λειτουργεις το γκαζι...διοτι για να δουλεψουν θελουν βενζινη μιας και αν δουλεψουν ξερα τα περνεις παραμασχαλα σε 1 μηνα οπως και η αντλια βενζινης! αυτο που ειπε ο κινγκ για κυκλωμα ισχυε στα πρωτης γενιας πριν 4 χρονια...

επισης μια μεση μπουκαλα παιρνει 45 λιτρα γκαζι...βαλε 10 στα 100 καταναλωση οταν ταξιδευεις (κακα τα ψεματα ποιος οδηγαει νορμαλ οταν δει οτι το καυσιμο του ειναι παμφθηνο) πες ενα 450-500 χλμ αυτονομια εκτος πολης...εμενα εβγαζε 600 με κοντα 130-140 χλμ μαξιμουμ

ΥΓ2. το σιμενς να με συμπαθας αλλα δεν υπηρξε μεγαλυτερη πατατα απο αυτη την ηλεκτρονικη σε θεμα upgrade...


υγ3. το ΛΕΟΝ ΓΚΑΣ στη θεσαλονικη εχει και συνεργειο που βαζουν γκαζι
αντε τα λεμε παιδια οτι χρειαστειτε εδω :dblthumb2

oldcarskickass
15-06-08, 22:02
κατι το οποιο ανεφερε καποιος παραπανω...τα μπεκ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ οταν λειτουργεις το γκαζι...διοτι για να δουλεψουν θελουν βενζινη μιας και αν δουλεψουν ξερα τα περνεις παραμασχαλα σε 1 μηνα οπως και η αντλια βενζινης! αυτο που ειπε ο κινγκ για κυκλωμα ισχυε στα πρωτης γενιας πριν 4 χρονια...

επισης μια μεση μπουκαλα παιρνει 45 λιτρα γκαζι...βαλε 10 στα 100 καταναλωση οταν ταξιδευεις (κακα τα ψεματα ποιος οδηγαει νορμαλ οταν δει οτι το καυσιμο του ειναι παμφθηνο) πες ενα 450-500 χλμ αυτονομια εκτος πολης...εμενα εβγαζε 600 με κοντα 130-140 χλμ μαξιμουμ

ΥΓ2. το σιμενς να με συμπαθας αλλα δεν υπηρξε μεγαλυτερη πατατα απο αυτη την ηλεκτρονικη σε θεμα upgrade...


υγ3. το ΛΕΟΝ ΓΚΑΣ στη θεσαλονικη εχει και συνεργειο που βαζουν γκαζι
αντε τα λεμε παιδια οτι χρειαστειτε εδω :dblthumb2


Οκ μην αρπάζεσαι δε το είπα για να σε θίξω.

Το τεπόζιτο του αερίου (το 45άρι, αλήθεια υπάρχουν μεγαλύτερα; ) τι μέγεθος έχει;

God
15-06-08, 22:05
Οκ μην αρπάζεσαι δε το είπα για να σε θίξω.

Το τεπόζιτο του αερίου (το 45άρι, αλήθεια υπάρχουν μεγαλύτερα; ) τι μέγεθος έχει;

Τα ξαναειπα αλλα στην ρεζερβα του Ε30 μπαινει 55αρι και στο Ε34 65αρι.

Μπουκαλες βγαινουν ως και 120 λιτρα αλλα θα φαει το περισσοτερο πορτ-μπαγκαζ ενος μεγαλου σενταν μια τετοια. Οτι θελεις βαζεις.

God
15-06-08, 22:07
Και αν αναλογιστείς ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα των ήδη χρηστών υγραερίου η ακτίνα σου διπλασιάζεται δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

http://www.logothetisautogas.gr/page3.html

Διπλασιαζεται...αφου κανεις τα μισα χλμ με υγραεριο και τα αλλα μισα με βενζινη. :owned:

Βεβαια αναλογα με την μπουκαλα και παλι. Με μια 120αρα (100 καθαρο περιπου) λογικο ειναι να διπλασιαστει οταν εχεις 50λ ρεζερβουαρ!

fmaik
15-06-08, 23:36
Βλέπω ότι τώρα ανακαλύψαμε εμείς οι ελληνες που τα "ξέρουμε όλα" το LPG στην αυτοκίνηση όταν στη Ιταλία 1.500.000 οχήματα κινούνται με αυτόν το τρόπο...

Να συπληρώσω τις δικές μου απορίες:
1. Το θερμικό φορτίο, στην περίπτωση χρήσης υγραερίου, που αναπτύσσεται στην κυλινδροκεφαλή και στις βαλβίδες είναι σημαντικά μεγαλύτερο απο την περίπτωση βενζίνης. Πολλοί εγκαταστάτες υγραερίου επιβάλλουν ειδικά λιπαντικά (πχ flashlube www.flashlube.com ) για την απαγωγή της θερμότητας

2. Σε περίπτωση σύγκρουσης απο πίσω, όπου είναι τοποθετημένη η φιάλη LPG δεν εγκυμονεί κινδύνους έκρηξης?

God
16-06-08, 01:34
Βλέπω ότι τώρα ανακαλύψαμε εμείς οι ελληνες που τα "ξέρουμε όλα" το LPG στην αυτοκίνηση όταν στη Ιταλία 1.500.000 οχήματα κινούνται με αυτόν το τρόπο...

Να συπληρώσω τις δικές μου απορίες:
1. Το θερμικό φορτίο, στην περίπτωση χρήσης υγραερίου, που αναπτύσσεται στην κυλινδροκεφαλή και στις βαλβίδες είναι σημαντικά μεγαλύτερο απο την περίπτωση βενζίνης. Πολλοί εγκαταστάτες υγραερίου επιβάλλουν ειδικά λιπαντικά (πχ flashlube www.flashlube.com ) για την απαγωγή της θερμότητας

2. Σε περίπτωση σύγκρουσης απο πίσω, όπου είναι τοποθετημένη η φιάλη LPG δεν εγκυμονεί κινδύνους έκρηξης?


1. Αυτο ειναι ανακριβες, ειναι μικροτερο καθως το υγραεριο εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη. Δεν μπορεις να καις κατι που εχει πχ 800 θερμιδες ενεργεια αντι για 1000 της βενζινης (τελειως τυχαια νουμερα) και να παραγει παρομοιο εργο αλλα και περισσοτερη θερμοτητα. Αυτα τα προιοντα που θεωρουνται 'ειδικα λιπαντικα' δεν εχω δει κανεναν σοβαρο ανθρωπο να τα προτεινει, ουτε βλεπω να ειναι 'ειδικα' για τιποτα. Εγω βλεπω οτι το πλασαρουν για καθε ειδος κινητηρα και μαλιστα και για...μηχανες του γκαζον. Αυτο που χαλουσε της βαλβιδες εισαγωγης στα παλαιοτερα συστηματα ηταν οτι η απουσια βενζινης δεν λιπαινε τις βαλβιδες εισαγωγης. Στα νεα συστηματα ετσι και αλλιως οτι ψεκασμο και να εχει δουλευει καθε φορα που το βαζεις μπροστα 1 λεπτο με βενζινη.


2. Καμια. Η φιαλη αντεχει περισσοτερο απο το οχημα στις περισσοτερες περιπτωσεις και κανενα χτυπημα δεν μπορει να αναφλεξει το αεριο μεσα της. Πολυ απλα για να εχεις φωτια χρειαζεται οξυγονο, και δεν υπαρχει οξυγονο μεσα στην φιαλη καθως δεν υπαρχει αερας, δεν υπαρχει τιποτα αλλο παρα υγραεριο. Και χωρις αερα δεν εχεις φωτια. Τωρα αν φτασει σε σημειο να εγκραγει...ετσι και αλλιως δεν θα το νιωσεις, θα εχεις ηδη πεθανει απο πολυ πριν (χτυπα ξυλο).

oldcarskickass
16-06-08, 03:39
Βλέπω ότι τώρα ανακαλύψαμε εμείς οι ελληνες που τα "ξέρουμε όλα" το LPG στην αυτοκίνηση όταν στη Ιταλία 1.500.000 οχήματα κινούνται με αυτόν το τρόπο...

Να συπληρώσω τις δικές μου απορίες:
1. Το θερμικό φορτίο, στην περίπτωση χρήσης υγραερίου, που αναπτύσσεται στην κυλινδροκεφαλή και στις βαλβίδες είναι σημαντικά μεγαλύτερο απο την περίπτωση βενζίνης. Πολλοί εγκαταστάτες υγραερίου επιβάλλουν ειδικά λιπαντικά (πχ flashlube www.flashlube.com ) για την απαγωγή της θερμότητας

2. Σε περίπτωση σύγκρουσης απο πίσω, όπου είναι τοποθετημένη η φιάλη LPG δεν εγκυμονεί κινδύνους έκρηξης?

Για το 1 συμφωνώ με τον God.

Για το 2 τώρα.

Το 99% των οχημάτων έχει το τεπόζιτο βενζίνης πίσω, και μάλιστα έχει κάποια χιλιοστά πάχος, το οποίο είναι αρκετές φορές μικρότερο από της αντίστοιχης μπουκάλας υγραερίου.

Επίσης η βενζίνη έχει την ιδιότητα να λιμνάζει και να εξατμίζεται, ενώ το υγραέριο όχι.

Δεν είδα κανένα να ανησυχεί για την ασφάλεια της λαμαρίνας (ή πλαστικού νεότερα) που έχει τη βενζίνη μέσα του.

KiNG
16-06-08, 10:55
Τιμές Βουλγαρίας Εδώ (http://www.sofgas.hit.bg/page4.html)
Δεν διευκρινίζει για ξηρού ή υγρού τύπου, για τετρακύλινδρο περίπου 600 ευρώ.
Στο Βουλγάρικο ΒΜW φόρουμ προτείνουν ως καλύτερο αυτό (http://www.brc.hit.bg/) , Νίκο εσύ τι λες?

nikos_E34
16-06-08, 12:26
ναι κινγκ ετσι ειναι...
για τις ερωτησεις του φιλου παραπανω εχω να πω οτι δεν χρειαζεται ειδικο λαδι για γκαζι. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! οπως και ειδικα μπουζια...ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! Απλως το γκαζι για να δουλεψει σωστα πρεπει το συστημα αναφλεξης να ειναι αψογο! δλδ καινουρια μπουζια,καλωδια,φιλτρα αερα (σημαντικο να αλλαζεται καθε 5000 χλμ) οπως δλδ με τη βενζινη..πχ αν εχετε ενα προβλημα σε ενα μπουζι αλλα ο κινητηρας στη βενζινη να δουλευει σωστα στο γκαζι θα κομπιαζει ο κινητηρας και ας εχει ακομα το μπουζι κοντα 10.000 χλμ ακομα για να βγαλει προβλημα...το γκαζι οπως ανεφερα παραπανω ειναι λιγοτερο θερμιδογονο απο τη βενζινη με αποτελεσμα να μην ισχυει αυτο με την θερμοαπαγωγη...οδηγατε αφοβα..εδω βουλγαρια το 98 τοις εκατο των BMW ειναι με γκαζι και κανουν τρελα χιλιομετρα..μεχρι τωρα δεν ακουσα ουτε ενα να παραπονεθει ολοι εχουν να το λενε οτι οταν ανοιγουν το μοτερ για ριμπιλτ ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ απο μεσα....το Μ50 αντεχει μισο εκατομυριο απροβληματιστα...μεχρι να κανεις μισο εκατομυριο χιλιομετρα θα εχεις ηδη ξεπληρωσει το επομενο σου αυτοκινητο :dblthumb2

τι συμβαινει με τα λαδια αυτα...ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να βαλετε τετοιο λαδι..προκειται για κακης ποιοτητας λαδι (ορυκτελεο η στην καλυτερη περιπτωση ημισυνθετικο) αγνωστης προελευσης που υποσχεται μυδια για μεταξωτες κορδελες..ολοι οι γκαζατζιδες εδω μου το λενε συνεχεια να μην κανω τιποτα αλλο μετα την εγκατασταση του γκαζιου διοτι θα πληρωνω κερατι@#$τικα στην ουσια..

επισης οι μπουκαλες γινονται απο χυτο ατσαλι δλδ οσο το δυνατον λιγοτερες συγκολησεις για να παρουν εγκριση τυπου και το παχος ειναι κοντα στον 1.5 εκατοστα και εχουν την ιδιοτητα να τσαλακωνονται χωρις να σπανε...και να σπασει ΔΕΝ ΣΚΑΕΙ! δεν ειναι καθαρο προπανιο αλλα ΠΡΟΠΑΝΙΟ-ΒΟΥΤΑΝΙΟ! με λιγες στοιχειωδεις γνωσεις χημειας ξερετε οτι το βουτανιο ειναι αδρανες! αδεια μπουκαλα 80 λιτρα ζυγιζει κοντα στα 20 κιλα και γεματη παει κοντα στο 80αρι.. επισης οταν ειναι ονομαστικη τιμη 80 λιτρα παντα να ξερετε οτι θα εχετε στη διαθεση σας 70 λιτρα μαξιμουμ!

μπουκαλες υπαρχουν διαφορα λιτρα...στο Ε34 ειχα 80αρα μπουκαλα πισω απο το καθισμα των πισω επιβατων στην κυριολεξια δεμενη γερα στο σασι του αυτοκινητου...εχασα 80 λιτρα απο το χαωδες πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου...

ολη η ευρωπη σχεδον δουλευει με alternative fuel πρεπει και εμεις να αλλαξουμε την παιδεια μας ως προς τα καυσιμα αυτα...ειναι αμαρτια απο το θεο να πληρωνεις βενζινες καθε φορα ενω την διαφορα του 1 ευρω μπορεις να τη σπαταλησεις αλλου...

διαφημηση δεν κανω οπως βλεπετε δεν εχω καποιο συμφερον απλως προσπαθω μεσω των γραπτων μου να σας ανοιξω λιγο τα ματια :icon_pai: στο τωρινο μου αυτοκινητο δεν εχω βαλει μεχρι στιγμης γιατι πρωτα απ'ολα το αμαξι δεν ειναι ιντζεξιον και κατα δευτερον εχει πολλα προβληματα αλλα το επομενο θα βαλω κανονικα...αντι να βαλετε ζαντες 20αρες και 22αρες κλπ καντε ενα δωρο στον εαυτο σας και βαλτε γκαζακι...με τη διαφορα γκαζιου-βενζινης θα αγορασετε ζαντικα τρελα :dblthumb2

κινγκ στο βουλγαρικο φορουμ ειμαι με το nick grnka
τα λεμε παιδες καλα να περνατε

BILL007
16-06-08, 12:34
Φίλε Nίκο σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την ενημέρωση...Πραγματικά νομίζω έχεις βοηθήσει πάρα πολύ!και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρος όλων αυτών που ενδιαφέρονται για το θέμα...:D
Μάλλον το βλέπω να ερχόμαστε απο τα μέρη σου...:D:D:D

bmw330vasilis
16-06-08, 13:00
φιλε Νικο,και απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω .....για τα φωτα σου!!!!

KiNG
16-06-08, 13:30
κινγκ στο βουλγαρικο φορουμ ειμαι με το nick grnka


xa-0-x0a-x0 To φαντάστηκα, εγω είμαι το ίδιο.. KiNG :D

stauros772000
16-06-08, 18:52
king στο σιτε που εδωσες οι τιμες ειναι σε ευρω????
ψηνωμε για μια βολτα στην σόφια......αν αποτυχουν τα πειραματα μου..........τα οποια μεχρι στιγμης προχωρανε καλώς.........

KiNG
16-06-08, 21:32
king στο σιτε που εδωσες οι τιμες ειναι σε ευρω????
ψηνωμε για μια βολτα στην σόφια......αν αποτυχουν τα πειραματα μου..........τα οποια μεχρι στιγμης προχωρανε καλώς.........

Όχι είναι σε λέβα, ότι βλέπεις δια 2 είναι σε ευρώ.Εκεί που λέει 1400 είναι 700 ευρώ :O

bmw330vasilis
17-06-08, 09:59
παιδες...εχει πεσει πολυ δουλεια....οποιος μπορεσει και παρει πληροφοριες ας τισ ποσταρει λογω ελλειψης χρονου δεν μπορω να ασχοληθω καθολου αυτη τη βδομαδα!!

KiNG
19-06-08, 16:12
Μόλις έμαθα ότι σε αυτό (http://www.sofgas.hit.bg/page4.html) το συνεργείο υπάρχει άτομο που μιλάει Ελληνικά(Σβέτλιο λέγεται), όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάρει να ρωτήσει ότι θέλει :)

billys.bmw
19-06-08, 17:11
ρε παιδια ολα καλα οικονομικο οικολογικο δεν λεω αλλα ντριφταρει? ποσο τα % μειωνει ιπποδυναμη?

God
19-06-08, 17:21
ρε παιδια ολα καλα οικονομικο οικολογικο δεν λεω αλλα ντριφταρει? ποσο τα % μειωνει ιπποδυναμη?

Διαβασε το thread σε παρακαλω...τα νεα συστηματα δεν κοβουν σχεδον τιποτα.

stauros772000
19-06-08, 17:33
αντε να κανουμε δουλεια..........το μαγαζι που ειπε ο κινγκ,και βρισκετε σόφια.........
εχει τρελες τιμες(να εισαι καλα ρε βασιλια......)
ο τυπος ζηταει 700 ευρω για εξακυλινρο,κομπλε κιτ περασμενο.......(θα παθω εγκεφαλικο λεμε...),μπορει να πιασει 2 αυτοκινητα την ημερα,ξεκιναει 10 το πρωι και μεχρι τις πεντε το απογευμα ειναι ετοιμο το οχημα.
το μαγαζι βρισκετε 171 χλμ απο τον προμαχωνα ,στην εισοδο της σόφιας...........
αν παρω κανα δυο κιτ μαζι μου θα πλερωσω τελωνιο?

mafias
19-06-08, 17:57
παίδες εγώ ψήθηκα.
επειδή είμαι Σέρρες ρώτησα Θεσσαλονίκη και θέλουν 1450 + ΦΠΑ
Η Βουλγαρία δεν είναι τίποτα απο εδώ.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να πάμε μαζί Βουλγαρία μου λέει (άμεσα, μέσα στην εβδομάδα...στην βράση κολάει το σίδερο....)

Κάπου διάβασα οτι μπορείς να το γεμίσεις και εκει που γεμίζουν απλές μπουκάλες με υγραέριο, αν ισχύει αυτό το θέμα γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον!!!

bmw330vasilis
19-06-08, 18:08
παλι στη κουβεντα,απο καποιον που εχει τοποθετησει,εμαθα οτι πρεπει κανα 2 φορες να επισκεφτεις τον τοποθετη για καποιες ρυθμισεις στο κιτ....ισχυει?αν ναι...τι θα τρεχουμε Βουλγαρια συνεχεια????

BILL007
19-06-08, 18:18
Να ρωτήσω εγώ...Δηλαδή αμα πάρουμε-βάλουμε το κιτ στη Βουλγαρία εδώ στην Αθήνα δεν θα μπορούν να μας το ρυθμίζουν-συντηρούν?Φαντάζομαι πως δεν θα είναι και πολλά τα κιτ που κυκλοφορούν στο εμπόριο...Δεν έχω ιδέα περι του θέματος παιδιά...Για να μας διαφωτίσουν οι πιο ειδικοί...:D

stauros772000
19-06-08, 18:40
mafia το μαγαζι εχει ουρα που περιμενουν..........θελει 9-10 μερες πριν......να κλεισουμε ραντεβου,και να τους ενημερωσουμε για το τι αυτοκινητα θα πανε.........
εγω ειμαι μεσα,να κλεισουμε ραντεβου απο βδομαδα,γιατι δεν εχω ταυτοτητα με λατινικα ,ουτε διαβατηριο.αν ειναι,αυτην την εβδομαδα βγαζω ταυτοτητα,την αλλη κλεινουμε το ραντεβου,και την παραλλη πηγαινουμε..............
τα κιτ ειναι 1-2 μαρκες ,που τις δουλευουν και εδω.αν χρειαστεις ρυθμηση,πας στον ελληνα ,σκας το 80 αρι και στο ρυθμιζει...............τοσα θα γλυτωσεις απο την βουλγαρια ....στα 80 θα κολλησεις ?
και βεβαια εγω απο σαλονικα κανω αλλο ενα ταξιδακι βουλγαρια και δινω τα 80 στο αεριο....χεχεχεχεχε.....

nikos_E34
19-06-08, 19:14
σαλονικα σοφια σαλονικα ειναι κοντα 350 χλμ...δλδ αντε να ειναι αρυθμιστο (λεμε τωρα) να σας καψει 10 στα 100 γκαζι...δλδ 60 λιτρα χοντρα χοντρα δλδ 40 ευρω θα σας βγει το γκαζι...φιλε με το που βαλεις γκαζι στην κυριολεξια θα πηγαινεις για τσιγαρα με το αμαξι μεσω χαλκιδικης..πηγαινε ελα 40 ευρω...πολλα ειναι?? :screwy: :confused: 40 ευρω γκαζια πηγαινε ελα αντε και κανα 20αρι ευρω καφεδες,εστιατορια κλπ αυτο ηταν...ο κινγκ ειναι σοφια εγω ειμαι πλοβντιβ επομενως λιγο ακυρο να ερθω εγω επανω...

μαφια το 2002 οταν ειχα ενα φορντ με γκαζι παλι και γεμιζα εδω αθηνα σε ενα ΒΡ στου ρεντη...ειχα βγει για καφε και ειχα τελειωσει το γκαζι (ειχα γεμισει κοντα στο βολο παλι σε ενα τετιο) και ειχα δει ενα φορτηγακι με μπουκαλες σαν αυτες που βαζουν στις σομπες και στα σουβλατζιδικα και λεω ρε γμτ δεν παω απο πισω του να δω τι γινεται...φτανω στο γκαζαδικο ..του λεω το και το κοιταο το πιστολι που γεμιζει τις μπουκαλες ολοιδιο με αυτα στη βουλγαρια...μονο που εκεινος εβαζε ενα ανταπτορακι στη μπουκαλα και μετα κουμπονε το πιστολι...γεμισα τη 30αρα μπουκαλα μου και βρουμ για βολτες...

επισης να ξεκαθαρισετε εκει πριν πατε ποσοι κιλυνδροι ειναι το αμαξι σας...δλδ 6κυλινδρα η 4κυλινδρα..διοτι τα μπεκακια ειναι τα ακριβα της υποθεσης..δλδ αν για το 4κυλινδρο κανει 1400 λβ η 700 ευρω για το 6κυλινδρο πανε 1800-1900 λβ δλδ κοντα 900 ευρω και κατι...

α!επισης σε καθε αλλαγη λαδιων πρεπει να αλλαζει και το φιλτρακι του γκαζιου...πριν τη μπεκιερα μπαινει ενα πραμα...
επισης ενας ανεφερε οτι τα ιντζεξιον εχουν πολυ λιτα κυκλωματα..χτες ημουν στον αντιπροσωπο της λοβατο εδω και ειδα που εβαζαν σε ενα αστρα τετοιο ιντζεξιον και ο εγκεφαλος ηταν καμποσο μεγαλος για απλο κυκλωματακι

stauros772000
19-06-08, 19:24
????????????
nik,το 6κυλινδρο βγαινει 720 ευρω.........στο σοφγκας...............τα 900 που τα ειδες?
παιζει κατι αλλο?

ΔημητρηςΜ3
19-06-08, 19:46
ψηνωμε και γω για γκαζι!!!!

oldcarskickass
19-06-08, 19:55
Για την περίπτωση του ΚΤΕΟ όμως τι γίνεται;

Δλδ αν το περάσουμε το σύστημα Βουλγαρία τι χαρτιά θα θέλουμε για να είμαστε νόμιμοι εδώ;

Ψήθηκα και εγώ αλλά πιο μετά από 2 εβδομάδες.

nikos_E34
19-06-08, 20:37
φακ!:takecover ειδα τις τιμες για μεθανιο ρε γμτ και μπερδευτηκα..σορρυ παιδες..με το κτεο δεν ξερω τι παιζει λογικα θα πρεπει να πας σε καποιον να στη νομιμοποιησει...πειτε κανα ψεμα οτι και καλα το αγορασατε απο ιταλια το αμαξι και το ειχε ηδη επανω...

καλη και πολυ γ!@#$ φαση θα ηταν μεθανιο...αλλα εκει δεν εχει δυναμη το αμαξι και ειναι καθαρα για βολτες...χανει το μπαμ! που εχει ο κινητηρας αλλα για 8 ευρω 170 χλμ μεσα στην πολη δεν θα ηταν καθολου ασχημα...2 μεγαλα μειον εχει...
1) δεν υπαρχουν μεθανατζιδηκα εδω ελλαδα..και για να ανοιξεις μεθανατζιδικο θες κοντα 800.000 ευρω για εγκαταστασεις...εδω βουλγαρια δεν εχει πολλα πολλα αλλα κανουν αποσβεση για 4 χρονια...
2) τεραστια πιεση στις μπουκαλες...200 ατμοσφαιρες εναντι 8 ατμοσφαιρων του υγραεριου...και παρολο που ειναι μεγαλες οι μπουκαλες παιρνουν λιγο γκαζι μεσα...
3)λογω τεραστιας πιεσης οι μπουκαλες ειναι με πολυ χοντρο τοιχωμα και αδειες ζυγιζει η μια κοντα 70 κιλα αλλα θα θελετε 2 τετοιες για να εχετε μια αξιοπρεπη αυτονομια κοντα 260-300 χλμ...

επομενως υγραεριο rulez!

υγ1...βαζω και εγω τον αλλο μηνα..βαρεθηκα να πληρωνω βενζινες στους παλιοαραβες ...καλυτερα να τα δινω τα λεφτα στον πουτιν

yiannis2002
19-06-08, 21:03
Σόφια παίζει υγραέριο φουλ...πίσω από το kempinski ειχα δει και bmw 2000 cs με υγραέριο και ειχα πάθει πλάκα!!!

KiNG
19-06-08, 21:21
mafia το μαγαζι εχει ουρα που περιμενουν..........θελει 9-10 μερες πριν......να κλεισουμε ραντεβου,και να τους ενημερωσουμε για το τι αυτοκινητα θα πανε.........
εγω ειμαι μεσα,να κλεισουμε ραντεβου απο βδομαδα,γιατι δεν εχω ταυτοτητα με λατινικα ,ουτε διαβατηριο.αν ειναι,αυτην την εβδομαδα βγαζω ταυτοτητα,την αλλη κλεινουμε το ραντεβου,και την παραλλη πηγαινουμε..............
τα κιτ ειναι 1-2 μαρκες ,που τις δουλευουν και εδω.αν χρειαστεις ρυθμηση,πας στον ελληνα ,σκας το 80 αρι και στο ρυθμιζει...............τοσα θα γλυτωσεις απο την βουλγαρια ....στα 80 θα κολλησεις ?
και βεβαια εγω απο σαλονικα κανω αλλο ενα ταξιδακι βουλγαρια και δινω τα 80 στο αεριο....χεχεχεχεχε.....

stauros772000 μπορείς να ταξιδέψεις και με την παλιά ταυτότητα δεν κάνουν πρόβλημα οι Βούλγαροι.


αν παρω κανα δυο κιτ μαζι μου θα πλερωσω τελωνιο?

Και 100 κιτ να πάρεις δεν πληρώνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει τελωνείο, ούτε σύνορα υπάρχουν κανονικά απλά ένα τυπικό έλεγχο διαβατηρίων κάνουνε.

tamtamcafe
19-06-08, 21:29
λοιπον λεβεντες μιλησα με ενα τυπο που κανει εγκαταστασεις ειναι ενας απο τους 3-4 που υπαρχουν στην αθηνα
το υγρο αεριο ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και μεχρι να τελειοποιηθουν θα περασουν ακομα κανενα 2 χρονια χωρις να ειμαστε σιγουροι
οσο για το φυσικο αεριο παλι περιμενουμε αρκετα βεβαια στην ιταλια παιζει ειναι κατα τι πιο ακριβο
οι υπαρχουσες καταστασεις μεχρι σημερα εχουν ως εξης:
περοπου 1300 για 4κυλινδρα και στα 1500 στα 6κυλινδρα, υπολογισε +150 η 200 αν θελεις να βαλεις στη ρεζερβα τη μπουκαλα, ειναι πιο ακριβη
τα περιθωρια εκπτωσης ειναι πολυ μικρα (10% περιπου)
το αυτοκινητο μπαινει πρωι και βγαινει την αλλη μερα το μεσημερι με χαρτι που πηγαινεις στο κτεο που ισχυει για 2 χρονια και ενα χρονο παιρνεις εγγυηση για τα πραγματα τα μηχανικα
ο συγγεκριμενος ανθρωπος ειναι και ο μονος εχει βαλει σε αυτοκινητα BMW X5 TOUAREG και γενικα σε αυτοκινητα με πολαπλους εγκεφαλους λειτουργιας
εχει απο τους πιο συγχρονους εγκεφαλους στην ευρωπη και τους πιο αξιοπιστους
αυτα ειναι αυτα που εμαθα εγω
Α και η αποσβεση της κατασκευης σε ενα μεσο ορο μου ειπε οτι κυμαινεται στο χρονο
αινετα

KiNG
19-06-08, 21:43
λοιπον λεβεντες μιλησα με ενα τυπο που κανει εγκαταστασεις ειναι ενας απο τους 3-4 που υπαρχουν στην αθηνα
το υγρο αεριο ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και μεχρι να τελειοποιηθουν θα περασουν ακομα κανενα 2 χρονια χωρις να ειμαστε σιγουροι
οσο για το φυσικο αεριο παλι περιμενουμε αρκετα βεβαια στην ιταλια παιζει ειναι κατα τι πιο ακριβο
οι υπαρχουσες καταστασεις μεχρι σημερα εχουν ως εξης:
περοπου 1300 για 4κυλινδρα και στα 1500 στα 6κυλινδρα, υπολογισε +150 η 200 αν θελεις να βαλεις στη ρεζερβα τη μπουκαλα, ειναι πιο ακριβη
τα περιθωρια εκπτωσης ειναι πολυ μικρα (10% περιπου)
το αυτοκινητο μπαινει πρωι και βγαινει την αλλη μερα το μεσημερι με χαρτι που πηγαινεις στο κτεο που ισχυει για 2 χρονια και ενα χρονο παιρνεις εγγυηση για τα πραγματα τα μηχανικα
ο συγγεκριμενος ανθρωπος ειναι και ο μονος εχει βαλει σε αυτοκινητα BMW X5 TOUAREG και γενικα σε αυτοκινητα με πολαπλους εγκεφαλους λειτουργιας
εχει απο τους πιο συγχρονους εγκεφαλους στην ευρωπη και τους πιο αξιοπιστους
αυτα ειναι αυτα που εμαθα εγω
Α και η αποσβεση της κατασκευης σε ενα μεσο ορο μου ειπε οτι κυμαινεται στο χρονο
αινετα

LOOOOOOOOOOOOOL

Εδώ το 6κιλινδρο 1500 + 200 η μπουκάλα η ρεζέρβα 1700 ευρώ !
Βουλγαρία το 6κιλινδρο 720 ευρώ + 25 ευρώ η μπουκάλα ρεζέρβα 745 ευρώ !
Αθήνα σοφια είναι περίπου 700 κμ δλδ 70 λιτρα βενζίνη(~90ευρώ) πηγενε και 70 λιτρα γαζι(35ευρώ) έλα δλδ καμιά 200ρια ευρώ έξοδα παραπάνω,
άρα χαλαρά γλυτώνεις 700 ευρώ!

Πώς γίνεται η ίδια μπουκάλα εδώ να είναι 200 ευρώ ποιο ακριβή και στη Βουλγαρία μόνο 25?
Μήπως είναι λίγο απατεώνες εδώ? έλεος δλδ.

bmw330vasilis
20-06-08, 00:26
να φερναμε τις μπουκαλες απο Βουλγαρια?????

bmw330vasilis
20-06-08, 00:27
ταμταμ...ποιος ειναι αυτος που ρωτησες?εχει κανα site να τσεκαρουμε?





λοιπον λεβεντες μιλησα με ενα τυπο που κανει εγκαταστασεις ειναι ενας απο τους 3-4 που υπαρχουν στην αθηνα
το υγρο αεριο ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και μεχρι να τελειοποιηθουν θα περασουν ακομα κανενα 2 χρονια χωρις να ειμαστε σιγουροι
οσο για το φυσικο αεριο παλι περιμενουμε αρκετα βεβαια στην ιταλια παιζει ειναι κατα τι πιο ακριβο
οι υπαρχουσες καταστασεις μεχρι σημερα εχουν ως εξης:
περοπου 1300 για 4κυλινδρα και στα 1500 στα 6κυλινδρα, υπολογισε +150 η 200 αν θελεις να βαλεις στη ρεζερβα τη μπουκαλα, ειναι πιο ακριβη
τα περιθωρια εκπτωσης ειναι πολυ μικρα (10% περιπου)
το αυτοκινητο μπαινει πρωι και βγαινει την αλλη μερα το μεσημερι με χαρτι που πηγαινεις στο κτεο που ισχυει για 2 χρονια και ενα χρονο παιρνεις εγγυηση για τα πραγματα τα μηχανικα
ο συγγεκριμενος ανθρωπος ειναι και ο μονος εχει βαλει σε αυτοκινητα BMW X5 TOUAREG και γενικα σε αυτοκινητα με πολαπλους εγκεφαλους λειτουργιας
εχει απο τους πιο συγχρονους εγκεφαλους στην ευρωπη και τους πιο αξιοπιστους
αυτα ειναι αυτα που εμαθα εγω
Α και η αποσβεση της κατασκευης σε ενα μεσο ορο μου ειπε οτι κυμαινεται στο χρονο
αινετα

oldcarskickass
20-06-08, 00:34
LOOOOOOOOOOOOOL

Εδώ το 6κιλινδρο 1500 + 200 η μπουκάλα η ρεζέρβα 1700 ευρώ !
Βουλγαρία το 6κιλινδρο 720 ευρώ + 25 ευρώ η μπουκάλα ρεζέρβα 745 ευρώ !
Αθήνα σοφια είναι περίπου 700 κμ δλδ 70 λιτρα βενζίνη(~90ευρώ) πηγενε και 70 λιτρα γαζι(35ευρώ) έλα δλδ καμιά 200ρια ευρώ έξοδα παραπάνω,
άρα χαλαρά γλυτώνεις 700 ευρώ!

Πώς γίνεται η ίδια μπουκάλα εδώ να είναι 200 ευρώ ποιο ακριβή και στη Βουλγαρία μόνο 25?
Μήπως είναι λίγο απατεώνες εδώ? έλεος δλδ.


Αγαπητέ φίλε μου εδώ η μπουκάλα είναι πολιτισμένη, εξευρωπαϊσμένη, είναι στο ΝΑΤΟ και έχει νόμισμα το € και όχι τα ταπεινά λεβάκια...

Εδώ η μπουκάλα είναι επιστήμη, είναι από το χυτήριο του << Φέξε μου και Γλύστρισα και ΥΙΟΙ ναούμ >>, όχι βουλγάρικη κομμουνιστική...

Επίσης τοποθετείται από τον << Μπάρμπα Θωμάς TYNING, SERVIS, ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ >>...


να φερναμε τις μπουκαλες απο Βουλγαρια?????
Από όσο έχω καταλάβει φίλε Βασίλη το ακριβότερο εξάρτημα είναι τα μπεκ,όχι οι μπουκάλες.
Και από ότι λένε και τα παιδιά που ζούν σε μια χώρα (Βουλγαρία) με ΠΑΡΑΔΟΣΗ (από ότι φαίνεται από τα νούμερα) στο αέριο, αυτό πρέπει να είναι και το σωστό.

Εδώ είμαστε Ευρώπη όμως, δε μασάμε, έχουμε λεφτά (ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΕΟΤΗΕΚΙD).
ταμταμ...ποιος ειναι αυτος που ρωτησες?εχει κανα site να τσεκαρουμε?

INFO Στο λαό!
Τώρααααααααααααα

tamtamcafe
20-06-08, 08:22
ταμταμ...ποιος ειναι αυτος που ρωτησες?εχει κανα site να τσεκαρουμε?

http://www.gpagas.com/

εδω ειναι ο λεβεντης ξεσκονιστε τον οποιος ειναι πιο κοντα

bmw330vasilis
20-06-08, 09:17
πηρα τηλ στον Ρεντη.....τοποθετηση σε 1 1/2 μερα....εχει βγει 5ης γενιας κιτ το οποιο οχι μονο δεν χανεις σε ιπποδυναμη αλλα εχεις αυξηση περι 3%.ενδεικτικα POLO ΜΕ 78 Hp ,μετα την τοποθετηση-δυναμομετρηση παει στα 81Ηp.κοστος πιο ακριβο για τοποθετηση αυτο το κιτ...ενδεικτικα για 4κυλινδρο στα 1300ευρω τελικη τιμη με το 4ης γενιας και 1550-1620 με 5ης γενιας.Τα κιτ του ιταλικα της ΟΜΒL και της ΙCOM το της 5 ης γενιας.Δεν ξερω αν τα εγραψα σωστα...οπως τα ακουσα στο τηλ.Λεει οτι ειναι ο μονος που εχει φερει το 5ης γενιας στην Ελλαδα.Και ενδεικτικα αν το αυτοκινητο καιει 10λτ/100χλμ. με 4ης γενιας παμε στα 11-11,50λτ/100χλμ ενω με 5ης γενιας στα 10-10,5/100χλμ.Το 4ης γενιας θελει προγραμματισμο και πνευμονα ενω το 5ης δεν θελει πνευμονα ουτε προγραμματισμο,ειναι Plug & play:clap:
το ασχημο στη δικη μου ή και αλλων περιπτωση ειναι οτι απο την στιγμη που επιθυμω να αλλαξω κινητηρα σε 330 6κυλινδρο....πρεπει να αλλαχθει ολο το κιτ ειτε 4ης γενιας εχω ειτε 5ης...γιατι ειναι αλλο κιτ για 4κυλινδρο και αλλο για 6κυλινδρο.Μεγαλυτερα μπεκ μεγαλυτερες τρομπες και γενικα ολα μεγαλυτερα!ενδεικτικα 6κυλινδρο 5ης γενιας απο 1800ευρα εως 2000ευρα!
Μπορει να γινει καποια εκπτωση σαν club,αλλα τιμη μονο απο κοντα οχι τηλ.
Δοσεις 6 ατοκες με την χρηση πιστωτικης!!:scratchch






Εχουν δικα τους διαφορετικα, παραλληλα μπεκ.


Δυο συνεργεια που ξερω και θεωρω αξιοπιστα για τους ενδιαφερομενους:

Αγιας Αννης 46, Ρεντης - 2104930205
Παναγουλη 39, Χαλανδρι - 2106398203

Μπορειτε να κοιταξετε για τιμες group αλλα δεν νομιζω να δεχθουν καθως...δουλεια εχουν καργα, δεν εχει νοημα η εκπτωση.

bmw330vasilis
20-06-08, 09:19
α....εγγυηση 1 χρονο στο 4ης γενιας και 2 χρονια στο 5ης γενιας....συντηρηση το 5ης γενιας ενα φιλτρο για την τρομπα ανα 30.000χλμ.για το 4ης δεν θυμαμαι τι μου ειπε!@!!

Dimzan
20-06-08, 14:20
http://www.gpagas.com/

εδω ειναι ο λεβεντης ξεσκονιστε τον οποιος ειναι πιο κοντα

δες μια τεραστια μπουκαλα που εχει το Μ5 πισω! υποθιετω οτι ειναι το μεγαλο μεγεθος γτι αν μπει τετοιο πραμμα σε μενα παει το προτμπαγκαζ:offtopic:

nikos_E34
20-06-08, 14:31
οσα δεν πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια πες του...επειδη ξυπνησαν οι ελληνες φετος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει υγραεριοκινηση απο το 1992...ακου πειραματικο σταδιο...στα λεει αυτα επειδη δεν εχει know-how και αν βγει κανα προβλημα να σου πει "ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΦΙΛΟΣ! δεν ευθυνομαι!"

βαλτε τον μαυρη λιστα κατευθειαν το τυπο γιατι ακουγεται οτι ειναι γελειος...τα λεμε παιδες

nikos_E34
20-06-08, 14:36
ασχετο τωρα παρατηρησα οτι το site του τυπου σχεδιαστηκε απο ενα κολλητο απο το σχολειο...πανω αριστερα...ο ιδιος οδηγουσε νισσαν 200σχ γρηγορο...αλλα πολυ γρηγορο :bananasmi τεσπα τα λεμε παιδια

yiannisz3
20-06-08, 14:42
οντως στην Βουλγαρια (μενω αποτο 2003) παιζει πολυ το γκαζι παρολο που το πετρελαιο ειναι ελευθερο.για τοποθετηση που εχω ρωτησει σε καινουργια τεχνολογιας αμαξια ξεκιναει απο 700 ευρω.οσο για το λιτρο στοιχιζει 0,55 του ευρω

nikos_E34
20-06-08, 15:00
δες μια τεραστια μπουκαλα που εχει το Μ5 πισω! υποθιετω οτι ειναι το μεγαλο μεγεθος γτι αν μπει τετοιο πραμμα σε μενα παει το προτμπαγκαζ:offtopic:

φιλε για 60-80αρα την κοβω...εγω ειχα 60αρα στη δικια μου Ε34 και φαινοταν μικρη
αυτο μαλλον για 80αρι το κοβω...παντως με μια 40αρα μπουκαλα θα εχεις μινιμουν 400 χλμ αυτονομια

Dimzan
20-06-08, 15:05
φιλε για 60-80αρα την κοβω...εγω ειχα 60αρα στη δικια μου Ε34 και φαινοταν μικρη
αυτο μαλλον για 80αρι το κοβω...παντως με μια 40αρα μπουκαλα θα εχεις μινιμουν 400 χλμ αυτονομια

μα κι εγω για 40αρα παω μη σου πω αν εχει και πιο μικρη καλως δηλαδη 25-30. Ηδη εχω αυτονομια 550 χλμ με 45αρι ρεζερβουαρ και κινουμαι μονο σε πολη.. Δεν εχω λογο να βαρυνω το αμαξι αφου θα βρισκω γκαζαδικο (εχει σε 3-5 χλμ απ το σπιτι μου)

nikos_E34
20-06-08, 19:41
εισαι θεος!
δλδ θα καις πρωτα τη βενζινα και μετα θα γυρνας σε γκαζι? μια μπουκαλα πανω απο 14 κιλα δεν ζυγιζει..το γκαζι ποσο ζυγιζει λες εσυ?αλλα δικο σου αμαξι ειναι οτι θες κανε

Dimzan
20-06-08, 20:29
εισαι θεος!
δλδ θα καις πρωτα τη βενζινα και μετα θα γυρνας σε γκαζι? μια μπουκαλα πανω απο 14 κιλα δεν ζυγιζει..το γκαζι ποσο ζυγιζει λες εσυ?αλλα δικο σου αμαξι ειναι οτι θες κανε

βασικα αν εχω μια 40αρα γκαζι και 10-15 λιτρα βενζινης στο ντεποζιτο θα ειμαι οκ. προφανως θα δωσω προταιραιοτητα στο γκαζι αλλα δε με νοιαζει να εχω τεραστια μπουκαλα γτι οπως προειπα εχει γκαζαδικο σχετικα κοντα.

billys.bmw
20-06-08, 21:25
Διαβασε το thread σε παρακαλω...τα νεα συστηματα δεν κοβουν σχεδον τιποτα.Το διαβασα αυτο που καταλαβα ειναι οτι με το γυρισμα του διακοπτη ο κινητηρας γινετε βενζινοκινητος και επανερχετε η δυναμη του δεν ειδα κατι που να εξηγει ποσο δυναμη μειονει:shakehead

God
21-06-08, 02:45
Το διαβασα αυτο που καταλαβα ειναι οτι με το γυρισμα του διακοπτη ο κινητηρας γινετε βενζινοκινητος και επανερχετε η δυναμη του δεν ειδα κατι που να εξηγει ποσο δυναμη μειονει:shakehead

Ε δεν το διαβασες φιλε μου, ισα με 10 φορες το ειπαμε...να το πρωτο ποστ που το αναφερει στην πρωτη πρωτη σελιδα:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=201130&postcount=9

Με τα νεου τυπου συστηματα η πτωση αποδοσης ειναι μηδαμινη. Σε αυτοκινητα που αυτορυθμιζουν χρονισμο και βυθιση εκκεντροφορων μπορει να παρουν και λιγο κιολας.

mafias
21-06-08, 12:43
Μόλις πήρα και εγώ τηλέφωνο στους Βούλγαρους.....
Εξυπηρετικοί, να 'ναι καλά ο τύπος που μιλάει Ελληνικά
Είναι κλεισμένοι μέχρι τις 5 Ιουλίου....
Απ΄ότι κατάλαβα δεν έχουν ακόμα συστήματα 5ης γενιάς....βάζουν τα 4ης
Η μπουκάλα σε σχήμα ρεζέρβας είναι μόνο 53 λίτρα...
Και δεν ξέρουν τι γίνεται με το γέμισμα σε απλο υγραερατζίδικο....εκεί έχουν βενζινάδικα με υγραέριο και δεν τους νοιαζει....

Το σημαντικότερο είναι οτι μου είπε να πάω πρώτα στο ΚΤΕΟ να ρωτήσω τι χαρτιά χρειάζεται να δούμε αν μπορούν να μου τα δώσουν για να μην έχουμε τρεξίματα μετά.

nikos_E34
24-06-08, 11:29
λοιπον,ξεθαυω το θεμα με ενα μικρο update:

εβαλα και εγω χθες υγραεριο στο φιατακι μου διοτι δεν πηγαινε αλλο με τις βενζινες...προκειται για φιατ μπραβο 1.4 12βαλβιδο του 1997 με συστημα μονου ψεκασμου της Bosch και το κοστος με νομιμοποιηση για να περασω το βουλγαρικο ΚΤΕΟ 300 ευρω με συστημα της Lovato μονο η μπουκαλα ειναι βουλγαρικη διοτι η οριτζιναλ ανεβαζει κανα 200 ευρω το κοστος (ολοι εδω δουλευουν με βουλγαρικες μπουκαλες) ...εκανα επιτηδες χτες 500 χλμ να στρωσει το συστημα και μπορω να πω οτι το πορτοφολι μου ειναι γεματο :owned: πριν ειχα καταναλωση 6.5 με 7 εκτος πολης (120-130 χλμ/ωρα) και εντος κοντα στα 8-9 (καταντησα να οδηγαω το αμαξι στην 5τη και ρελαντι για να μην καιει πολη)...τωρα καιει 8-9 εκτος πολης και 10-11 μεσα και ειναι ακομα αστρωτο το συστημα...μονο εξτρα κοστος τα μπουζια που αλλαχτηκαν διοτι το συστημα αναφλεξης πρεπει να δουλευει στην εντελεια δλδ κοντα 20 ευρω παραπανω για 4 μπουζια διο ακιδων της Bosch. προσωπικα ημουν κατα αυτου του συγκεκριμενου συστηματος (πρωτης γενιας συστημα) διοτι χανει πολυ αλλα προς εκπληξη μου παει λιγο καλυτερα απο βενζινη...αλλα πριν εδινα 20 ευρω και εκανα 180-200 χλμ εκτος πολης τωρα δινω κατι λιγο απο 10 ευρω και με κοστος 300 ευρω μια χαρα!

θα εβαζα και εγω 4της η 5της γενιας γκαζι αλλα λογω απαρχαιωμενου συστηματος αναφλεξης του αυτοκινητου μου κατι τετοιο ειναι αδυνατο...να ηταν ρε γμτ τουλαχιστον 1.2 η 1.6 και πανω...ολη η υπολοιπη γκαμα ειναι πολλαπλου ψεκασμου μονο ο 1.4 ειναι Γ.Τ.Π.Κ. :icon42: επειδη κανω κοντα 2500 χλμ το μηνα και εφευγαν 280 ευρω για βενζινες..υπολογιζω κανα 100ευρω τωρα...τα λεμε παιδια!

ΥΓ. Εδω Βουλγαρια σπουδαζω ιατρικη και δουλευω ταυτοχρονα σε ουρολογικη κλινικη.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΚΛΠ! το υπενθυμιζω σε οσους στελνουν προσωπικα μυνηματα να τους κανονισω συνεργειο για γκαζι και μερος να κοιμηθουν η και καμια χορευτρια για ολο το βραδι..δεν κανονιζω τιποτα παιδια!αν θελετε να βγειτε για κανα καφε εδω Φιλιπουπολη κλπ ευχαριστως να βγουμε και να γνωριστουμε αλλα μη μου ζητατε παραλογα πραγματα παιδια:screwy:

bmw330vasilis
25-06-08, 09:09
up...για να μην ξεχνιομαστε!!

KiNG
25-06-08, 20:05
ΥΓ. Εδω Βουλγαρια σπουδαζω ιατρικη και δουλευω ταυτοχρονα σε ουρολογικη κλινικη.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΚΛΠ! το υπενθυμιζω σε οσους στελνουν προσωπικα μυνηματα να τους κανονισω συνεργειο για γκαζι και μερος να κοιμηθουν η και καμια χορευτρια για ολο το βραδι..δεν κανονιζω τιποτα παιδια!αν θελετε να βγειτε για κανα καφε εδω Φιλιπουπολη κλπ ευχαριστως να βγουμε και να γνωριστουμε αλλα μη μου ζητατε παραλογα πραγματα παιδια:screwy:

Γιατί θα σου πέσει ο κώλος να κλείσεις ένα ξενοδοχείο?:D

bmw330vasilis
25-06-08, 20:10
να σου πω την αληθεια...............δεν αξιζει να γινεσαι εριστικος....το παιδι ηδη εχει γραψει αρκετα για το θεμα και εχει ηδη δωσει μεγαλη βοηθεια με τις γνωσεις του....σκεφτεσαι να σουν στη θεση του και να στα πρηζαν για ολα αυτα τα διαφορα κλεισε μου και κλεισε μου και κανονισε μου?Θα πρεπε να εκτιμαμαι τους ευθεις και ντοπρους και οχι να τους την λεμε.....!:GrowUp:
ενα μεγαλο ευχαριστω και σε σενα και σε εκεινον για τις γνωσεις και την ωρα που μοιραζεστε μαζι μας!





Γιατί θα σου πέσει ο κώλος να κλείσεις ένα ξενοδοχείο?:D

KiNG
25-06-08, 21:54
να σου πω την αληθεια...............δεν αξιζει να γινεσαι εριστικος....

Αστειεύομαι βρε, με τον Νίκο είμαστε φίλοι.

bmw330vasilis
25-06-08, 23:14
ουπς.....sorry......αλλα εδω που τα λεμε.....καμμια γκομενιτσα τουλαχιστον μπορουσε να κανονισει.......:gaysex::pth:
καλη συνεχεια!!!:ices_ange





Αστειεύομαι βρε, με τον Νίκο είμαστε φίλοι.

nikos_E34
06-07-08, 18:11
Αστειεύομαι βρε, με τον Νίκο είμαστε φίλοι.

ουστ ρε με το τρακτερ σου :rofl2:

ουπς.....sorry......αλλα εδω που τα λεμε.....καμμια γκομενιτσα τουλαχιστον μπορουσε να κανονισει.......:
καλη συνεχεια!!!:

οι ωρεες βουλγαρες εδω και χρονια ειναι ελλαδα παιδες...εδω εμεινε η σαβουρα δυστυχως :mad:

κανενας να εβαλε γκαζακι? ας κανει καποιος το θεμα μονιμως επανω ρε παιδια....χτες ημουν αλεξανδρουπολη και εκει στις φερες μου ειπαν για ενα γκαζαδικο..πηγα εκει να γεμισω αλλα η αντλια χαλασμενη περιμενει ανταλακτικο..εν τω μεταξυ ενας φιλος βουλγαρος κοντα στο Τζαμπο αλεξανδρουπολης ειδε ταμπελα AUTOGAS αλλα δεν το εψαξε να δει που ειναι...
τεσπα να κανει καποιος το θεμα "σημαντικο" για να ειναι μονιμως πανω και να μπαινουν update... η πλακα ειναι οτι πηγα Ορεστιαδα και ειδα διο αυτοκινητα με ΟΡΕ πινακιδες και να εχουν γκαζι..αλλα νυχτα αργα ρε γμτ και δεν ελεγε να χτυπαγα κουδουνια στις πολυκατοικιες..οι δε βενζιναδες να μου λενε οτι ειναι παρανομο το γκαζι και εγω να εχω το νομοσχεδιο απο το 2006 στο ντουλαπακι..ρε τους αλητες...εκμεταλλευονται την αγνοια του κοσμου και κερδιζουν εις βαρος του...ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!

BILL007
06-07-08, 20:20
Όντως παιδιά...Με το συγκεκριμένο θέμα θα κάνουμε τίποτα?

stauros772000
06-07-08, 22:49
εγω περιμενω την καινουρια ταυτοτητα και κλεινω θεση αυτην την βδομαδα για αρχες αυγουστου...............φτανει πια με το αρμεγμα.
1-30 με 1-40 η βενζινη.....ληστεια..........

bmw330vasilis
06-07-08, 23:09
εγω θα παρακολουθω στενα το θεμα....αυτο που με δεσμευει ειναι η αλλαγη του μοτερ....μετα βουρ για υγραεριο!!!

nikos_E34
07-07-08, 06:33
Όντως παιδιά...Με το συγκεκριμένο θέμα θα κάνουμε τίποτα?

πηγαινε κανε ρε αδερφε ποιον περιμενεις? :pth: εγω πηγα εβαλα στο φιατ με τον αρχαιο τυπο ψεκασμου που εχει και ειμαι υπερικανοποιημενος...στο Ε34 με το Μ50 εκει ημουν υπερικανοποιημενος...κανεις δεν μπορει να κανει κουμαντο στη τσεπη τη δικια σου εσυ ο ιδιος πρεπει να το κανεις

MTerry
07-07-08, 08:04
Παιδιά οντως το υγραέριο ειναι μια πολύ καλή λύση με μοναδικα μειονεκτήματα την απώλεια χώρου και τα λιγοστά πρατήρια . ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!
Δουλευα σε μια εταιρεία υγρααεριου και το αυτοκινητο που οδηγούσα (SUZUKI CURRY 1.3) ηταν υγραεροκινητο. ΤΕΛΕΙΟ !!!

Οι τιμες εδω στα Γιάννενα ειναι πολυ καλύτερες απο αυτές που ειδα οτι γράψατε

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ = 1100-1150 Euro ( 650-700 Euro για παλαιάς τεχνολογίας οχήματα-καρμπιρατέρ και μονου σημείου ψεκασμός)
ΤΙΜΗ ΛΙΤΡΟΥ = 0.58 Euro (πρέπει να ειναι η πιό χαμηλή της Ευρώπης)

Οι συσκευές που τοποθετεί η εταιρεία ειναι της LOVATO και τελευταία τοποθετουν και σε turbo αυτοκίνητα.

Για όσους ενδιαφέροντε www.fgas.eu

Για οποιαδήποτε πληροφορία, εδω ειμαι εγώ, μιάς και το εχω δουλέψει το αντικείμενο!

nikos_E34
07-07-08, 12:14
φιλε τερρυ οι τιμες σας ειναι οι καλυτερες αυτη τη στιγμη για ελλαδα ...εδω βουλγαρια για LOVATO GAS INJECTION με 4 μπεκ και βουλγαρικη μπουκαλα παιρνουν 700 ευρω..εσεις 1100 στην αθηνα 1300 ευρω...γμσετα αλλα απο το να τρεχεις βουλγαρια χωρις να μπορεις να παρεις χαρτι για ΚΤΕΟ καλη φαση ειναι...ο νομος εχει μπει απο το 99-2000 αλλα τοτε η βενζινα κοστιζε 60-70 ευρωσεντ και το γκαζι 30 και κανεις δεν εμπαινε στον κοπο να βαλει..ενω ιταλια τα αμαξια το 1999 με γκαζι ηταν κοντα 1.000.000 ενω τωρα το 80 τοις εκατο των βενζινοκινητων ειναι με γκαζι...οσο περισσοτερα αμαξια βαλουν γκαζι τοσα θα ανοιξουν γκαζαδικα...ανατολικη μακεδονια θρακη εχει μονο ενα στην παλια εθνικη οδο αλεξ/πολης-φερρες αλλα οταν πηγα ειχε χαλασμενη αντλια και μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι περιμενει το συνεργειο απο βδομαδα...εγω εχω δει Α4 τουρμπο με τα 150 να εχει 5της γενιας γκαζι (εισαγωγη απο ιταλια λοβατο) και να τα ριχνει σε Α3 με τα ιδια αλογα ρε παιδια και εκει εφτυσα στην κυριολεξια τη βενζινη...
επισης η τιμη του γκαζιου θα πεσει ακομα περισοτερο οταν ανοιξει ο αγωγος Μπουργκας-αλεξανδρουπολη...τοτε ειναι που θα ερχοντα τονοι και τονοι

παρακαλω τους moderators να το κανουν το θεμα sticky

nikos_E34
07-07-08, 12:35
επανερχομαι μετα απο αναγνωση του φορουμ των 4 τροχων που ειχαν αφιερωμα στην υγραεριοκινηση και παρατηρησα οτι ο ελληνας ειναι "καθυστερημενος" σε σχεση με τον ευροπαιο καταναλωτη και θα εξηγησω γιατι... παιδια απο την υγραεριοκινηση και λογοθετη ανελυαν μεσα οπως και σε αυτο το νημα πως το υγραεριο αν γινει σωστα ο κινητηρας στην ουσια γινεται αιωνιος...φυσικα πεταγονται οι κλασσικοι γραφικοι ελληνες που αναφερουν για πτωση στις επιδοσεις,θα κανει μπουμ οταν τρακαρεις κλπ...ειπα να γραψω αλλα τα νευρα μου και ο χρονος μου ειναι πολυτιμος κανεις δεν προκειται να μου τα γυρισει πισω...ειδικα ενας εκει μεσα αναφερει οτι του καηκαν βαλβιδες (ΕΛΕΟΣ!)...μα ειναι δυνατον?? 101 τοις εκατο λαθος στον προγραματισμο του κομπιουτερ που ειχε να κανει με το αβανς του κινητηρα αλλα οχι εκει αυτος...λοιπον να συνενοηθουμε μια και καλη παιδια...οποιος θελει βαζει οποιος δεν θελει να πληρωνει βενζινες και να μαζευει τα σεντς για να βαλει κανα λιτρο βενζινη :gaysex:

ο κλασσικος "καθυστερημενος" ελληναρας ειναι παντου και εχει αποψη για τα παντα οπως στις κεραιες κινητης,υγραεριοκινηση,κλαιει οταν του παιρνουν το σπιτι λογω διακοποδανειων κλπ...μην γινεστε ενας απο αυτους..ξεχωριστε

JuNiOr_
07-07-08, 13:50
of topic.γενικα το φορουμ που ανεφερες ειναι για τρελα γελια,δε περιμενα κατι διαφορετικο...
οσον αφορα την υγραεριοκινηση απο τις λιγες γνωσεις που απεκτησα διαβαζωντας το θεμα,μου φαινεται πολυ καλη λυση,χωρις καποιο σημαντικο μειονεκτημα...αν συνεχισει το ραλυ το πετρελαιου,θα εχουμε ραγδαια αναπτυξη του εν λογω κλαδου..αρκει να μην ανεβουν και εκει οι τιμες...

stauros772000
07-07-08, 13:50
Παιδιά οντως το υγραέριο ειναι μια πολύ καλή λύση με μοναδικα μειονεκτήματα την απώλεια χώρου και τα λιγοστά πρατήρια . ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!
Δουλευα σε μια εταιρεία υγρααεριου και το αυτοκινητο που οδηγούσα (SUZUKI CURRY 1.3) ηταν υγραεροκινητο. ΤΕΛΕΙΟ !!!

Οι τιμες εδω στα Γιάννενα ειναι πολυ καλύτερες απο αυτές που ειδα οτι γράψατε

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ = 1100-1150 Euro ( 650-700 Euro για παλαιάς τεχνολογίας οχήματα-καρμπιρατέρ και μονου σημείου ψεκασμός)
ΤΙΜΗ ΛΙΤΡΟΥ = 0.58 Euro (πρέπει να ειναι η πιό χαμηλή της Ευρώπης)

Οι συσκευές που τοποθετεί η εταιρεία ειναι της LOVATO και τελευταία τοποθετουν και σε turbo αυτοκίνητα.

Για όσους ενδιαφέροντε www.fgas.eu

Για οποιαδήποτε πληροφορία, εδω ειμαι εγώ, μιάς και το εχω δουλέψει το αντικείμενο!

κλαψ......λυγμ......σνιφ......τζαμπα χαρηκα............πηρα φώνι εκει που αναφερεις.........
6κυλινδρο στην εταιρια φαρμακη, κοστιζει 1500 τελικη...........πιο φτηνα απο αθηνα-σαλονικη.........ΑΛΛΑ τα διπλα απο βουλγαρια............ασε που πιο ανετα παω βουλγαρια παρα γιαννενα..........................
το κυριοτερο.....ΘΕΛΟΥΝ 4 μερες,ενω ο βουλγαρος αυθημερων..........
ειναι ξεκαθαρο.............

BILL007
07-07-08, 15:32
Παιδιά εμένα το μόνο που με προβληματίζει και δεν το έχω βάλει ακόμα είναι το χαρτί για το ΚΤΕΟ!Αν το βάλω στην Ελλάδα ΟΚ,αλλά πληρώνω τα διπλά...Αν το βάλω Βουλγαρία μου έρχεται οικονομικότερα,αλλά με το ΚΤΕΟ και τα νόμιμα τι γίνετε?Μπορεί να γίνει κάτι?Γιατί πραγατικά το τελευταίο που θα ήθελα είναι να μην μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος...:(

KiNG
07-07-08, 19:06
Οι βούλγαροι δίνουν και αυτοί χαρτί για κτεο αλλά το θέμα είναι αν ισχύει στην ελλάδα, λογικά πρέπει να ισχύει γιατί είναι χώρα μέλος της Ε.Ε.

BILL007
07-07-08, 19:37
Oσο αυτό παραμένει αβέβαιο δεν προβαίνω πάντως σε κίνηση...Αν το εξακριβώσω κάπως,τότε θα κινηθώ...:D

nikos_E34
07-07-08, 22:10
εισαγουν πολυ αμαξι απο ιταλια και εχουν σχεδον ολα αεριο απο εκει και το μονο που κανουν ειναι να το κανουν νομιμοποιηση δλδ να το περασουν απο κτεο..γιατι δεν περνατε απο ενα ιδιωτικο κτεο ρε παιδια να σας πουν τι παιζει?ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ!
δλδ αν φερετε ενα Α4 τουρμπο απο ιταλια ( http://www.sofgas.hit.bg/page5.html ) με γκαζι τι θα σας πουνε? ΓΙΟΚ!?

BILL007
07-07-08, 22:36
Mάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω φίλε nikos E34...Αμα έχω χρόνο θα πεταχτώ κάποια στιγμή να ρωτήσω...:D

MTerry
08-07-08, 08:25
φιλε τερρυ οι τιμες σας ειναι οι καλυτερες αυτη τη στιγμη για ελλαδα ...εδω βουλγαρια για LOVATO GAS INJECTION με 4 μπεκ και βουλγαρικη μπουκαλα παιρνουν 700 ευρω..εσεις 1100 στην αθηνα 1300 ευρω...γμσετα αλλα απο το να τρεχεις βουλγαρια χωρις να μπορεις να παρεις χαρτι για ΚΤΕΟ καλη φαση ειναι...ο νομος εχει μπει απο το 99-2000 αλλα τοτε η βενζινα κοστιζε 60-70 ευρωσεντ και το γκαζι 30 και κανεις δεν εμπαινε στον κοπο να βαλει..ενω ιταλια τα αμαξια το 1999 με γκαζι ηταν κοντα 1.000.000 ενω τωρα το 80 τοις εκατο των βενζινοκινητων ειναι με γκαζι...οσο περισσοτερα αμαξια βαλουν γκαζι τοσα θα ανοιξουν γκαζαδικα...ανατολικη μακεδονια θρακη εχει μονο ενα στην παλια εθνικη οδο αλεξ/πολης-φερρες αλλα οταν πηγα ειχε χαλασμενη αντλια και μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι περιμενει το συνεργειο απο βδομαδα...εγω εχω δει Α4 τουρμπο με τα 150 να εχει 5της γενιας γκαζι (εισαγωγη απο ιταλια λοβατο) και να τα ριχνει σε Α3 με τα ιδια αλογα ρε παιδια και εκει εφτυσα στην κυριολεξια τη βενζινη...
επισης η τιμη του γκαζιου θα πεσει ακομα περισοτερο οταν ανοιξει ο αγωγος Μπουργκας-αλεξανδρουπολη...τοτε ειναι που θα ερχοντα τονοι και τονοι

παρακαλω τους moderators να το κανουν το θεμα sticky

Νίκο μου το βλέπω λίγο χλωμό να πωλείται η συσκευή Lovato FAST(4μπεκ,συστημα λίπανσης βαλβίδων,δεξαμενή 80 η 100 λιτρα ιταλίας) στα 700 Ευρω γιατί αν θυμάμαι καλά καπου εκεί ηταν το κόστος της. Εχει βάλει κανένας ?

Οι τιμές που ανέφερα ειναι κομπλέ ( εγκατάσταση,χαρτί για κτεο ..όλα τελειωμένα και νομιμα)
Σίγουρα σε αυτές τις χώρες που η υγραεροκινηση ειναι χρόνια τρόπος ζωής το γνωρίζουν πιο καλά το αντικείμενο και θα εχουν και διαφορετικά κοστολόγια.
Στην περίπτωση της εταιρείας που δούλευα γίνεται πολύ καλή δουλειά. Αν κοιταξει καποιος το χώρο του κινητηρα θα νομίζει οτι η εγκατασταση εχει γίνει απο τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου. Οσο για τις επιδόσεις ... τις φτιάχνεις εσύ οπως θέλεις. Κανονικά επεμβαίνεις στην χαρτογράφηση...

Και θά σου πώ και το απίστευτο...

Σκάει μύτη στό πρατήριο για φουλάρισμα ενα αρχαίο FORD Transit με αγγλικές πινακίδες δεξιοτίμονο...Εγώ εκείνη την στιγμή εβγαινα απο το γραφείο να πάω κάπου και ακούγοντας το θορυβο του κινητήρα (καραdiesel ) εχω μείνει παγωτό. Μίλησα με τον αγγλο παππού και μου εδειξε την συσκευή ... Ναι κινητηρας πετρελαίου που κινύνταν με υγραέριο ...Ακόμα δεν το πιστευω...

KiNG
08-07-08, 12:04
Νίκο μου το βλέπω λίγο χλωμό να πωλείται η συσκευή Lovato FAST(4μπεκ,συστημα λίπανσης βαλβίδων,δεξαμενή 80 η 100 λιτρα ιταλίας) στα 700 Ευρω γιατί αν θυμάμαι καλά καπου εκεί ηταν το κόστος της. Εχει βάλει κανένας ?


Χλωμό ξεχλωμό με 4 μπεκ έχει 600 ευρώ +25 ευρώ αν βάλεις μπουκάλα ρεζέρβας εδώ τιμές Βουλγαρίας (http://www.sofgas.hit.bg/page4.html)
Έχουν τρελαθεί οι βούλγαροι λέμε, πουλάνε κάτω του κόστους
-αχ0α-0χ-α0χ-α0χ-α0χ-α0χ-0α-χ0α-χ0α-χ0

nikos_E34
08-07-08, 12:16
αν ειναι 80-100 λιτρα ιταλικη μπουκαλα εκει πρεπει να βγαινει...οι βουλγαροι παιρνουν 200 ευρω εργατικα ...δλδ 500 ευρω να κοστιζει το συστημα...οι 30-40αρες ειναι κοντα στο 14αρι ευρω βουλγαρικες διοτι μου ειπε αυτος που τα τοποθετουσε οτι οι μπουκαλες οι ιταλικες ειναι πολυ ακριβες...αντε ο ελληνας να παρει ενα 300αρι ευρω εργατικα...ε εκει βγαινει περιπου

stauros772000
08-07-08, 14:21
νικο ,στο site με τις τιμες,εχει τρεις κατηγοριες.ειδικα αυτη στα δεξια.....φοβαναι μην ειναι τιμες για μπουκαλες....δλδ η φθηνοτερη 310 λεβα?δλδ ειναι εξτρα 150 ευρω συν το υπολοιπο κιτ 1450 λεβα(725 ευρα)????????????????????????????????
για κανε μια εξηγηση του τι ειναι τα τρια αυτα πλαισια με τις τιμες...........

nikos_E34
08-07-08, 17:21
ελα ρε συ...οι τιμες στο μπλε πλαισιο αριστερα ειναι το γνωστο gas injection που λεμε εδω μεσα...ξεκιναει με καρμπιρατερ , μονου ψεκασμου , πολλαπλου ψεκασμου (μουφα) αυτα ειναι τα πρωτης γενιας καταλαβες?
μετα ξεκιναει γκας ιντζεξιον για 3-4-5-6-7-8 κυλινδρους και τιμη...απο κατω με μαυρα γραματα λεει οτι ειναι τελικη τιμη με μονταζ και μπουκαλα απο 20 εως 60 λιτρα...ΕΑΝ θες μπουκαλα που να μπαινει στη ρεζερβα πρεπει να προσθεσεις 50 λβ ακομα δλδ 25 ευρω...
αυτα ειναι συστηματα λοβατο,σταργκας εμασετο μπλα μπλα μπλα βαλε ΛΟΒΑΤΟ γιατι δουλευουν με αυτο εδω ελλαδα ολοι....

στο μπλε πλαισιο δεξια ειναι συστηματα πρωτης γενιας τουρκικα οπως αυτο που ειχε ο κινγκ στο ασκονα του πριν 10 χρονια και ειναι τιμη για καρμπιρατερ,μονου ψεκασμου και πολλαπλου...πρωτης γενιας σε πολαπλου ψεκασμου δεν λεει μια...ΓΤΠΚ παει το αμαξι...

απο κατω στο πρασινο πλαισιο ειναι εγκατασταση για μεθανιο (φυσικο αεριο) και γραφει παλι για καρμπιρατερ κλπ κλπ τιμη χωρις μπουκαλα! εξηγησα γιατι το μεθανιο ειναι λιγο απιαστο ονειρο για τωρα και επικυνδινο (100 κιλα ζυγιζουν αδειες μπουκαλες και οταν γεμισουν εχουν πιεση 100 ατμοσφαιρες σε σχεση με τις υγραεριου που ειναι μαξιμουμ 10) αλλα με 7 ευρω εχεις 250-300 χλμ αστικο κυκλο η 450 εκτος...το μεθανιο το παρουσιασαν εδω βουλγαρια πριν 4 χρονια και εχει γεμισει μεθανατζιδηκα...εδω εβγαλαν το νομο το 2000 και τωρα με τα χιλια ζορια εχουν ανοιξει μερικα γκαζαδικα...ωρες ωρες θελω να γινει ενα μακελειο και να τους πεταξουμε ολους τους αλητες εξω απο τη βουλη :icon02:

nikos_E34
08-07-08, 17:25
επισης δεχονται πιστωτικες καρτες...το τζετκρεντιτ ειναι εταιρεια δοσεων ενα πραγμα...γουσταρεις κατι απο κινητο εως νταλικα και το αγοραζουν αφτοι και πληρωνεις δοσεις μετα...

E46 POWER
10-07-08, 15:11
ρε παιδια εγω που ειμαι ντιζελοκινητος μπαινει το υγραεριο στο αμαξι? Επισης τι κοστος εχει το να ανοιξεις ενα γκαζαδικο?

nikos_E34
10-07-08, 17:01
nope...δυστυχως φιλε...εκτος αν γινει πατεντα και μπουν μπουζια...εχω δει κλαρκ που δουλευουν με υγραεριο και οταν τελειωσει καινε πετρελεο αλλα τι παιζει εκει ενας θεος ξερει

nikos_E34
16-07-08, 13:40
μιλαγα χτες με ενα φιλο στο καφε και μου ειπε οτι κατι γνωστοι χτιζουν 3 σημεια οπου θα γεμιζουν υγραεριο για αυτοκινητα στην περιοχη της αριδαιας...εβαλε κανεις εδω?

Dimzan
16-07-08, 13:55
παιδια εγω το εχω εγκαταληψει το αθλημα γιατι επεσε το δικο μου το budget και θα βγω οριακα αν το βαλω χωρια που θελω αποσβεση 2 χρονια και δεν ξερω αν θα ειμαι ακομα με το ιδιο αμαξι (θα ειμαι δηλαδη αλλα ποτε δεν ξερεις)

stauros772000
26-07-08, 14:53
οεοεοεοεοοοοοο.....εκλεισα θεση στην σόφια για 15αυγουστο.οι τυποι δουλευουν κανινικα.αντε να δουμε.....

BILL007
26-07-08, 15:50
Άιντε με το καλό...Περιμένουμε εντυπώσεις και αποτέλεσμα...:D:D:D

nikos_E34
30-07-08, 13:34
διαβαστε και αυτο

Ο τετρααιθυλιούχος μόλυβδος χρησιμοποιείται στη βενζίνη για να αυξήσει τον αριθμό οκτανίων. Η παρουσία μολύβδου επίσης μειώνει τη φθορά στις βαλβίδες και τις έδρες τους. Για τη χρήση της αμόλυβδης βενζίνης, οι βαλβίδες και οι έδρες τους έχουν κατασκευαστεί με τέτοιο τρόπο (σκληρότητα, σύσταση υλικού κ,λπ,) ώστε να μην υπάρχει φθορά παρά την απουσία του μολύβδου.

Στο υγραέριο δεν περιέχεται μόλυβδος, οπότε οι κινητήρες που έχουν σχεδιαστεί για αμόλυβδη βενζίνη δεν έχουν προβλήματα φθοράς των βαλβίδων και των εδρών τους. Στους συμβατικούς: όμως κινητήρες (για βενζίνη με 4-αιθυλιούχο μόλυβδο) θα υπάρχει κάποια φθορά όταν γίνεται χρήση υγραερίου.

Όταν κάνουμε χρήση συστημάτων υγραεριοκίνησης, τα λάδια της μηχανής θα είναι πολύ καθαρότερα λόγω απουσίας του θείου των καταλοίπων της καύσης και της άκαυστης βενζίνης. Πάντως, καλό είναι να μην παρατείνεται ο χρόνος αλλαγής των λαδιών της μηχανής, διότι ούτως ή άλλως συμβαίνει οξείδωση των λαδιών λόγω των μηχανικών καταπονήσεων και της προσβολής τους από τον ατμοσφαιρικό αέρα (π.χ. λόγω του αερισμού του κάρτερ).

Η σύσταση των καυσαερίων καθορίζεται κύρια από την ποιότητα του καυσίμου και την καύση του, η οποία εξαρτάται μεταξύ άλλων από την ομοιογένεια του μίγματος και την αναλογία αέρα/καυσίμου. Λόγω της μεγάλης ομοιογένειας που παρουσιάζει το μίγμα αέρα/υγραερίου, η καύση είναι σχεδόν τέλεια.Για το λόγο αυτό οι εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα (CO) και υδρογονανθράκων (HC) είναι πολύ λιγότερες από την περίπτωση που χρησιμοποιείται η βενζίνη.

τα λέμε

BILL007
30-07-08, 13:42
Μάλλον απο Οκτώβριο θα βάλω LPG με το καλό nikos...:D:D:D

gus8511q
25-08-08, 16:13
και εγω για υγραεριο θα παω. Μεχρι στιγμης εχω ακουσει οτι βαζουν μηχανηματα 4ης γενιασ, αλλα πριν απο μια βδομαδα πληροφορηθηκα οτι βγηκαν και 5ης γενιασ! Ξερει κανεις να μας διαφωτισει σχετικα με τα οφελη της 5ης γενιασ?

nikos_E34
25-08-08, 16:34
αν διαβασεις το νημα ολο θα καταλαβεις οτι τα 5ης γενιας χρησιμοποιει τα μπεκ και το ECU του αυτοκινητου αντι για stand-alone ECU & μπεκ που ειναι της 4της..μπουκαλα με αντλια και ρυθμιστη πιεσης για την 5τη γενια η σκετη μπουκαλα και πιεση στην 4τη...

kastorianos88
26-08-08, 19:36
παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει, πάντως στο μάτι φεναιτε φοβερή δουλειά, μιας k δεν ξέρω γερμανικά k δεν καταλαβαίνω γρι
http://www.youtube.com/watch?v=7u7-rdJ1BFI

thanassis
27-08-08, 11:41
οεοεοεοεοοοοοο.....εκλεισα θεση στην σόφια για 15αυγουστο.οι τυποι δουλευουν κανινικα.αντε να δουμε.....

Σταύρο περιμένουμε νέα σου σχετικά με το θέμα!!!

stauros772000
27-08-08, 18:56
ντρεπομαι.....(χαθηκα στην Σοφια σημερα...........)

KiNG
27-08-08, 22:14
Χάθηκες... και μετά?

thanassis
28-08-08, 02:32
ντρεπομαι.....(χαθηκα στην Σοφια σημερα...........)

χάθηκες??? τι εννοείς χάθηκες?? gps δεν είχες?? με το lpg τι έγινε??

nikos_E34
28-08-08, 08:15
παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε δει, πάντως στο μάτι φεναιτε φοβερή δουλειά, μιας k δεν ξέρω γερμανικά k δεν καταλαβαίνω γρι
http://www.youtube.com/watch?v=7u7-rdJ1BFI

οταν ηταν αναμενο το κοκινο λαμπακι δουλευε με βενζινη ενω με τα πρασινα ηταν γκαζι...ολα τα λεντακια ηταν αναμενα που σημαινει οτι ειναι φουλαρισμενο το ρεζερβουαρ..
ακομα δεν βαλατε εσεις?
εγω με το φιατ ειμαι στα 4 ευρω στα 100 χλμ μεικτο (μισα πολης -μισα εκτος)

kastorianos88
01-09-08, 15:13
το κατάλαβα αυτό φιλε νίκο απλά η απορία μου είναι μήπως ξέρει κανεις τι γενιάς είναι k αν παίζει καμια έτσι ωραία μετατροπή εδώ ελλάδα... με fuel tank κλπ

stauros772000
19-09-08, 15:24
yep,το εβαλα το ρημαδι το υγραεριο,αλλα οχι στην μπεμπα.εβαλα στο χοντακι μου,και τωρα νιωθω οτι κλεβω τον αλογομουρη.και μου αρεσει αυτο.......
κοστος......300 ευρω(απλο,για καρμπυρατερ.το ιδιο κοστος εχει και για μονου ψεκασμου).οταν μου ειπε ποσο ηθελε,μου ηρθε να παρω καμια 10αρια,αλλα την επομενη φορα.στις 28/10 λεω να παω την μπεμπα.ολα εξαρτωντε απο τον αλογομουρη.αν μου επιτρεψει να την κρατησω,θα βαλω ελπιτζι.πιστευω μεχρι τοτε να εχει ξεκαθαρισει το τοπιο με τα τεκμηρια.
ενα ειναι σιγουρο:το τζαπανι θα το κρατησω πολλα χρονια ακομα.....


υ.γ να ευχαριστισω τον Κινγκ,τον Νικ ε34 και βεβαιως τον Σβετλιο.

nikos_E34
28-09-08, 10:18
Πωλειται συστημα υγραεριου LOVATO καινουριο!
πνευμονας λοβατο , lambda emulator, βαλβιδες ασφαλειας , μπουκαλα 32 λιτρων , διακοπτης εναλλαγης βενζινη/υγραεριο..το κιτ ειναι για καρμπιρατερ και για μονο ψεκασμο! ο πνευμονας ειναι για μεχρι 140-150 ιππους..τιμη 150 ευρω

sonam27
19-04-09, 22:37
τι εγινε τελικα με το κτεο. ειναι κανεις που εβαλε υγραεριο στη βουλγαρια και το νομιμοποίησε στην Ελλαδα. Οποιος ξερει ας πει
Ευχαριστω

stratos
20-04-09, 00:43
BMW και υγραέριο μου φαίνεται κοροϊδία. Έχουμε τέτοια αυτοκίνητα για να τα αφήσουμε και να βάλουν κάποιοι χέρι για να καίει αέριο?

stauros772000
20-04-09, 03:47
BMW και υγραέριο μου φαίνεται κοροϊδία. Έχουμε τέτοια αυτοκίνητα για να τα αφήσουμε και να βάλουν κάποιοι χέρι για να καίει αέριο?

χα.....εδω πετυχα ενα χαμερ,που ο τσουρομαγκας το πηγε βραδυ για να το κανει υγραεριο.και τι ειναι η bmw και δεν θα της βαλουμε χερι?σουπερ καρ η σουπερ τσικ?για προσγειωθειτε λιγο..........

platanos
20-04-09, 05:56
BMW και υγραέριο μου φαίνεται κοροϊδία. Έχουμε τέτοια αυτοκίνητα για να τα αφήσουμε και να βάλουν κάποιοι χέρι για να καίει αέριο?

τι κοροιδια φιλε μου?
οι υπολοιποι που τα χρησιμοποιουν εδω και δεκαετιες στην Ευρωπη ειναι χαζοι?

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=bp23bese4c3o

stratos
20-04-09, 09:53
τι κοροιδια φιλε μου?
οι υπολοιποι που τα χρησιμοποιουν εδω και δεκαετιες στην Ευρωπη ειναι χαζοι?

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=bp23bese4c3o

Εντάξει, απλά εγώ δεν θα το έβαζα στο BMW μου. Σε άλλο αυτοκίνητο ναι, στο BMW όχι το θεωρώ ιεροσηλία :calm:

yannisv
20-06-09, 18:07
To 2000 φοιτητής στην Ουαλία, αγόρασα ένα Ε34 518i και έχοντας πάρει άδεια ταξί το μετέτρεψα σε υγραέριο και το έκανα ταξί (εν συντομία το νομοθετικό πλαίσιο και οι κανονισμοί της εκεί νομαρχίας έθεταν κάποιες προϋποθέσεις και τις πληρούσε το αμάξι για να γίνει ταξί).
Του έβαλα μια φιάλη 90άρα στο τέρμα του πορτ μπαγκάζ, το δε σύστημα ήταν της Lovato. Πράγματι η κατανάλωση ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη, η ιπποδύναμη ελαφρώς πεσμένη αλλά με ένα κομβίο μέσα στο αυτοκίνητο άλλαζε από υγραέριο σε βενζίνη σε χρόνο 0 για να διευκολύνομαι στις προσπεράσεις.
Η διαφορά τιμής πετρελαίου (1 λίρα Αγγλίας το 2000) με υγραέριο (30 πένες) καθιστούσε την τοποθέτηση του συμφέρουσα αν συνυπολογίσει κανείς ότι το αυτοκίνητο αυτό το δούλεψα και σαν ταξί.
Το ίδιο έκανα και σε μία C180 αργότερα (με φιάλη σε σχήμα ρεζέρβας χωρητικότητας 77 λίτρων).
Παράλληλα έμαθα γύρω στο 2004 ότι οι Ιταλοί εξέλιξαν και κάποια νέα συστήματα LPG kits τα οποία δεν έχαναν ούτε σε απόδοση ούτε σε κατανάλωση σε σύγκριση με τη βενζίνη (δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρεις).
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι χάνεις σε πρεστίζ κυκλοφορώντας με αυτοκίνητο που έχει υγραέριο. Αν συνυπολογίσει κανείς και το γεγονός ότι είναι μια επένδυση που αποσβέννυται σύντομα με οφέλη όχι μόνο για την τσέπη αλλά και για το περιβάλλον, τότε καλά έκαναν όσοι τα έχουν τοποθετήσει. Τώρα με το παρόν αυτοκίνητο (320 Ε92) και με την εντυπωσιακά χαμηλή του κατανάλωση μάλλον δεν θα προβώ σε μετατροπή.
Στο Ηνωμένο Βασίλειο παρεμπιπτόντως πολλά αυτοκίνητα έρχονται έτοιμα με LPG (Vauxhall (Opel), Volvo κ.λπ.).

stauros772000
04-07-09, 10:44
παρακαλειται ο king η ο nik e34;αν μπορουν να κοιταξουν για καποιο αλλο καταστημα τοποθετησης υγραεριου στην βουλγαρια,γιατι το σοφγκας μαλλον αλλαξε νουμερο η εκλεισε,και δεν μπορω να επικοινωνισω ,για αλλο ενα κιτακι..........

MSF
04-07-09, 13:14
Εκλεισε κιολας?

oldcarskickass
04-07-09, 15:39
παρακαλειται ο king η ο nik e34;αν μπορουν να κοιταξουν για καποιο αλλο καταστημα τοποθετησης υγραεριου στην βουλγαρια,γιατι το σοφγκας μαλλον αλλαξε νουμερο η εκλεισε,και δεν μπορω να επικοινωνισω ,για αλλο ενα κιτακι..........

Ο Νικε34 δεν είναι πλέον μέλος του φόρουμ.

KiNG
05-07-09, 15:33
Δεν θυμάμαι ποιο λες, μήπως αυτό? http://www.sofgas.hit.bg/

Τον Νίκο γιατί τον μπανάρατε? χαμπάρι δεν πήρα..

stauros772000
05-07-09, 17:23
μαλλον αυτο ειναι κινγκ.δεν θυμαμαι το τηλ το παλιο,που δινεις σε προηγουμενα σου ποστ,αλλα τωρα δεν ειναι λειτουργικο.για δωσε το καινουριο,απο αυτο το σαειτ,γιατι μπαινω με ppc και και δεν τα δειχνει ολα.

fanisk
05-07-09, 20:10
μαλλον αυτο ειναι κινγκ.δεν θυμαμαι το τηλ το παλιο,που δινεις σε προηγουμενα σου ποστ,αλλα τωρα δεν ειναι λειτουργικο.για δωσε το καινουριο,απο αυτο το σαειτ,γιατι μπαινω με ppc και και δεν τα δειχνει ολα.

Μηπως θες αυτο?

Адрес:гр.София, ул."Самоковско Шосе" 1
срещу OMV /на бул. ''Цариградско Шосе''/
тел.: 02 9782082
тел/факс: 02 9736724
GSM: 0877 272021
e-mail: sofgas@abv.bg

Ο κωδικος πρεπει να ειναι 00359+αριθμος τηλ.

stauros772000
06-07-09, 10:14
απο αυτα που δινεις,το πρωτο το 082 δεν ειναι λειτουργικο.αυτο ηταν που χρησιμοποιουσα,αλλα τωρα θα δοκιμασω τα αλλα που δινεις .ευχαριστω πολλακις.

stauros772000
15-07-09, 20:08
εν τελη επικοινωνισα,αλλα αυτος που γνωριζε ελληνικος την εκανε κατσικα.παμε για αλλα............

Gas Tech
30-10-09, 15:11
:nod:Καλησπερα σε ολους και ενα γρηγορο λινκ για οσους εχουν πετρελαιο κινητηρες και επιθημουν LPG www.lpgautogas.gr

Dimzan
30-10-09, 15:15
:nod:Καλησπερα σε ολους και ενα γρηγορο λινκ για οσους εχουν πετρελαιο κινητηρες και επιθημουν LPG www.lpgautogas.gr

και να λεγα οτι ειναι διαφημηση το site ειναι υπο κατασκευη!

BILL007
31-10-09, 19:42
Το πέτυχα αυτοκολλητάκι πίσω απο ταξιτζή και είπα να το ποστάρω...Take a look:)

http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

και εφαρμογή σε bmw

http://www.ygraeriokinisi.gr/gallery/omvl.bmw1.html