PDA

Επιστροφή στο Forum : 316 E36 vs Golf IV 1.6


Geo_3D
20-04-05, 12:19
Σημερα καθως γυριζα απο Χαλανδρι και κινουμενος επι της Αττικης Οδου,ειχα απο πισω μου ενα Golf IV 1.6 το οποιο συχνα πυκνα,εκει που πηγαινα χαλαρα με 120-130 και ειχαμε μια αποσταση κοντα 20 μετρα,εκανε ενα μαρς και ερχοταν και μου κολλαγε προφυλακτηρα.Ξανακοβε μετα.Μια δυο τρεις το ιδιο βιολι.Τελος παντων,κανω μια προσπεραση στον μπροστινο μου και το Golf μενει πισω.Παω χαλαρα γιατι στην εξοδο που πλησιαζε υπηρχε κινδυνος για ρανταρ.Μεχρι εκεινη την ωρα το Golf ειχε μεινει πολυ πισω.
Λιγο πριν φτασω λοιπον στο επικινδυνο σημειο,παιρνει φορα το Golfακι και ερχεται με οσα,και κολλαει απο πισω μου.Για καλη μου τυχη εκεινη την ωρα περνουσαμε απτο σημειο του ρανταρ.Αφου βλεπω οτι δεν εχει τιποτα,λεω εδω ειμαστε.Για να δουμε τι ψαρια πιανουμε.Η αριστερη λωριδα τελειως αδεια και ο τυπος πισω μου κολλημενος προφυλακτηρα.Κανει λοιπον δεξια και ξεκιναει προσπεραση απτη μεσαια λωριδα.Την ωρα που μπαινει δεξια,εγω σανιδωνω.
Οχι μονο δεν με περασε,αλλά ξαναμπηκε αριστερη λωριδα κυνηγωντας με να με περασει.Τελικα φτασαμε μεχρι 180 και του εκανα γυρω στις 2 καροτσες διαφορα.
Ειχα φτασει στην εξοδο μου ομως και ετσι μπηκα δεξια και εκοψα.Κριμα γιατι απο εκει και κατω δεν κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα και η επομενη εξοδος ειναι μετα απο καμια 15αρια χλμ.Θα ηθελα να δω ποσο περισσοτερο θα μπορουσα να ανοιξω τη διαφορα καθοτι εχω μεγαλυτερη τελικη.Επισης θα ηθελα να εβλεπα και τα μουτρα του οδηγου,αφου μετα απο τοσες προκλησεις και κολληματα που μου εκανε,κατεληξε να πινει Lipton :hello:

Πρωτη φορα ανοιξα με Golfaki και οφειλω να ομολογησω οτι δεν φανταζομουνα πιο θα μπορουσε να ηταν το αποτελεσμα.Εξεπλαγην ευχαριστα!!! :dance:

manosm3
20-04-05, 16:55
Ηθικο διδαγμα: μην τα βαζετε με bmw ανεξαρτητως κυβικων! χεχε Μπραβο!

konstantinos
20-04-05, 17:26
Που πας ρε καραμητρο!Για να ξεχωριζουν οι αμνοι απο τα εριφια. :dance:

Nick_compact
20-04-05, 19:04
To ίδιο πράγμα ακριβώς έκανα προχθες γυρίζοντας από Καβάλα σε ένα Almera challenge και μάλιστα είχα μέσα τρια άτομα και αποσκευές!Έβγαλα και φωτο το κοντέρ στα 210 όπου και η 5η χτυπάει κοφτη στις 6050-6100 rpm!Να λοιπόν που και τα 16αρια μας σε σχέση με τα αντίστοιχα καλά πάνε...(βέβαια λίγο μετα έφαγα ήττα από ένα Megane coupe 1.6 16V 110 ps αλλά ήταν άνιση μάχη γιατί ήταν μέσα μόνος του!)

MICZ
20-04-05, 20:00
Σημερα καθως γυριζα απο Χαλανδρι και κινουμενος επι της Αττικης Οδου,ειχα απο πισω μου ενα Golf IV 1.6 το οποιο συχνα πυκνα,εκει που πηγαινα χαλαρα με 120-130 και ειχαμε μια αποσταση κοντα 20 μετρα,εκανε ενα μαρς και ερχοταν και μου κολλαγε προφυλακτηρα.Ξανακοβε μετα.Μια δυο τρεις το ιδιο βιολι.Τελος παντων,κανω μια προσπεραση στον μπροστινο μου και το Golf μενει πισω.Παω χαλαρα γιατι στην εξοδο που πλησιαζε υπηρχε κινδυνος για ρανταρ.Μεχρι εκεινη την ωρα το Golf ειχε μεινει πολυ πισω.
Λιγο πριν φτασω λοιπον στο επικινδυνο σημειο,παιρνει φορα το Golfακι και ερχεται με οσα,και κολλαει απο πισω μου.Για καλη μου τυχη εκεινη την ωρα περνουσαμε απτο σημειο του ρανταρ.Αφου βλεπω οτι δεν εχει τιποτα,λεω εδω ειμαστε.Για να δουμε τι ψαρια πιανουμε.Η αριστερη λωριδα τελειως αδεια και ο τυπος πισω μου κολλημενος προφυλακτηρα.Κανει λοιπον δεξια και ξεκιναει προσπεραση απτη μεσαια λωριδα.Την ωρα που μπαινει δεξια,εγω σανιδωνω.
Οχι μονο δεν με περασε,αλλά ξαναμπηκε αριστερη λωριδα κυνηγωντας με να με περασει.Τελικα φτασαμε μεχρι 180 και του εκανα γυρω στις 2 καροτσες διαφορα.
Ειχα φτασει στην εξοδο μου ομως και ετσι μπηκα δεξια και εκοψα.Κριμα γιατι απο εκει και κατω δεν κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα και η επομενη εξοδος ειναι μετα απο καμια 15αρια χλμ.Θα ηθελα να δω ποσο περισσοτερο θα μπορουσα να ανοιξω τη διαφορα καθοτι εχω μεγαλυτερη τελικη.Επισης θα ηθελα να εβλεπα και τα μουτρα του οδηγου,αφου μετα απο τοσες προκλησεις και κολληματα που μου εκανε,κατεληξε να πινει Lipton :hello:

Πρωτη φορα ανοιξα με Golfaki και οφειλω να ομολογησω οτι δεν φανταζομουνα πιο θα μπορουσε να ηταν το αποτελεσμα.Εξεπλαγην ευχαριστα!!! :dance:

Γιώργο κάτσε καλά με τα Γκολφάκια ιερόσυλε! Δε θα έρθεις κάτω?
Θα σου πω εγώ :rofl2:

ks50:50
21-04-05, 07:11
Τα Golf 1.6lt ειδικότητά μου. Με ένα Volvo S40 1.6 μία φορά σε ένα συμφοιτητή μου και ένα στην Κατεχάκη. Με την compact μία φορά σε ένα τύπο στο Καματερό με τέρμα μουσική χαμηλωμένο νέον κτλ και μία άλλη στον Κηφισσό. Όλα αυτά ήταν το προηγούμενο μοντέλο. Με Α3 1.6 έχω δύο ανοίγματα ένα σε εθνική με Α3 προηγούμενης γενιάς όπου μέχρι τα 190 είχε ανοίξει πολύ η διαφορά και ένα τελευταίο μοντέλο στην Ποσειδώνος προς Πειραιά μετά το Τροκαντερό όπου στα 170 λίγο πριν το ΣΕΦ ήμουν δύο κενές μπροστά αν και όταν άνοιξε ήμουν πίσω του. Με FSI ψάχνω να βρω κανένα να δω τί γίνεται. :ices_ange

MICZ
21-04-05, 07:52
Τα Golf 1.6lt ειδικότητά μου. Με ένα Volvo S40 1.6 μία φορά σε ένα συμφοιτητή μου και ένα στην Κατεχάκη. Με την compact μία φορά σε ένα τύπο στο Καματερό με τέρμα μουσική χαμηλωμένο νέον κτλ και μία άλλη στον Κηφισσό. Όλα αυτά ήταν το προηγούμενο μοντέλο. Με Α3 1.6 έχω δύο ανοίγματα ένα σε εθνική με Α3 προηγούμενης γενιάς όπου μέχρι τα 190 είχε ανοίξει πολύ η διαφορά και ένα τελευταίο μοντέλο στην Ποσειδώνος προς Πειραιά μετά το Τροκαντερό όπου στα 170 λίγο πριν το ΣΕΦ ήμουν δύο κενές μπροστά αν και όταν άνοιξε ήμουν πίσω του. Με FSI ψάχνω να βρω κανένα να δω τί γίνεται. :ices_ange

Ks50:50 έχω το Golf 1.6fsi. Σε κάποιο ανεπίσημο meeting θα το φέρω για μερικά φιλικά ανοιγματάκια (geo ετοιμάσου). Αλλά φυσικά πρώτος θα χαρώ αν τσαγιαστεί, για να εξηγούμαι!

Geo_3D
21-04-05, 08:51
Το συγκεκριμενο ανοιγμα εγινε με GOLF IV που εχει στα 1.6lt 100 αλογα.Οι κινητηρες FSI αρχισαν να χρησιμοποιουνται τωρα στα καινουργια GOLF V.Mε καινουργιο GOLF δεν νομιζω να εχω καμια τυχη.Ειδωμεν....
Μιχαλακηηηηηηηηηηηη μ'ακους???

Nick_compact
21-04-05, 08:56
Το συγκεκριμενο ανοιγμα εγινε με GOLF IV που εχει στα 1.6lt 100 αλογα.Οι κινητηρες FSI αρχισαν να χρησιμοποιουνται τωρα στα καινουργια GOLF V.Mε καινουργιο GOLF δεν νομιζω να εχω καμια τυχη.Ειδωμεν....
Μιχαλακηηηηηηηηηηηη μ'ακους???

Και με τα 1.6FSI κοντά είσαι ίσως και μπροστά...Από εμπειρία..!

MICZ
21-04-05, 09:50
Το συγκεκριμενο ανοιγμα εγινε με GOLF IV που εχει στα 1.6lt 100 αλογα.Οι κινητηρες FSI αρχισαν να χρησιμοποιουνται τωρα στα καινουργια GOLF V.Mε καινουργιο GOLF δεν νομιζω να εχω καμια τυχη.Ειδωμεν....
Μιχαλακηηηηηηηηηηηη μ'ακους???


Ομολογώ ότι αυτό το παιδί έχει γνώθι σε αυτόν. Ζει στην πραγματικότητα και με εκπλήσει ευχάριστα!

Geo_3D
21-04-05, 10:04
Λοιπον Μιχαλακη,με μια προχειρη και γρηγορη ερευνα,στα χαρτια θα εισαι λιιιιιιιιιγο μπροστα μου.Ισως να ειμαι και διπλα σου.Ολα αυτα στα χαρτια ομως.Αντε να μας δουμε και στο δρομο :hello:

Fad3In
22-04-05, 10:59
Καταρχην καλο ξυλο εριξες!!!
Επιπλεον εχω να προσθεσω οτι τα GOLF ειναι βαρεων βαρων οποτε δεν θα πρεπε να μας φοβιζουν γενικα! Και οσο για το Golf V με τον FSI κινητηρα,σιγα,δεν ειναι και σπριντερ!!! Χαλαρωστε! :D
Ν.

ΥΓ.Σε ανοιγματα στην Αττικη οδο με αφηνε πισω 1-2 καροτσες,αλλα στην ραμπα για εξοδο προς Εθνικη Οδο αντε γεια! Και δεν εχω κι αναρτησεις,ετσι; :takecover

ks50:50
22-04-05, 19:20
Ks50:50 έχω το Golf 1.6fsi. Σε κάποιο ανεπίσημο meeting θα το φέρω για μερικά φιλικά ανοιγματάκια (geo ετοιμάσου). Αλλά φυσικά πρώτος θα χαρώ αν τσαγιαστεί, για να εξηγούμαι!


Πολύ ωραία τότε να το τσεκάρουμε "εσωτερικά"...

Fad3In
23-04-05, 00:34
Και εχει και 4 ταχυτητες!
Μαωο,μα αυτο με σωζει τροπος του λεγειν! Ειναι σχετικα κοντες! :icon18:
Ν.

moutraklas
23-04-05, 18:43
Μαωο,μα αυτο με σωζει τροπος του λεγειν! Ειναι σχετικα κοντες! :icon18:
Ν.

κοντές? μακριές θα εννοείς...

Nick_compact
23-04-05, 18:59
Αυτόματο σασμάν αν κατάλαβα καλα;;;Θεόμακρο είναι!Άσε που τα μισά άλογα χάνονται σε απώλειες!

manosm3
23-04-05, 19:30
Αυτόματο σασμάν αν κατάλαβα καλα;;;Θεόμακρο είναι!Άσε που τα μισά άλογα χάνονται σε απώλειες!

Χειροκινητο 4ταχυτο ειναι!

Fanatic
23-04-05, 21:07
4 ειναι οτι χειροτερο για ολαααα!Επιδοσεις,ανεση στο ταξιδι,οικονομια!Το μισω!!!! :icon42:

manosm3
23-04-05, 22:43
4 ειναι οτι χειροτερο για ολαααα!Επιδοσεις,ανεση στο ταξιδι,οικονομια!Το μισω!!!! :icon42:

Αλλαξε το ρε Στελιοοοο!!!!!! Ο drifter δεν ειπε οτι βρηκε Ε21 με 5 ταχυτητες;

Fanatic
23-04-05, 23:09
Αλλαξε το ρε Στελιοοοο!!!!!! Ο drifter δεν ειπε οτι βρηκε Ε21 με 5 ταχυτητες;

Aν δεν παρω το καλοκαιρι και ενα Ε30 να εχω τοτε παει για αλλαγη 100%

Fad3In
24-04-05, 18:26
Aν δεν παρω το καλοκαιρι και ενα Ε30 να εχω τοτε παει για αλλαγη 100%

Μιλαμε για 300-350ε ΜΟΝΟ το κιβωτιο ομως,ε; Αξιζει;
Και οκ,η καταναλωση μου ειναι στα 12λτ/100χμ και ναι δεν ειναι οτι καλυτερο!
2α->100χμ/ω
3η->145+χμ/ω
4η->195+χμ/ω
Αρα οντως μακρυες σχετικα...αλλα what the hell! :D
Ν.

Fanatic
24-04-05, 21:08
Μιλαμε για 300-350ε ΜΟΝΟ το κιβωτιο ομως,ε; Αξιζει;
Και οκ,η καταναλωση μου ειναι στα 12λτ/100χμ και ναι δεν ειναι οτι καλυτερο!
2α->100χμ/ω
3η->145+χμ/ω
4η->195+χμ/ω
Αρα οντως μακρυες σχετικα...αλλα what the hell! :D
Ν.

Μεχρι τωρα εχω βρει με 500 για Ε21!!Εμενα πρεπει να μπει γιατι δεν εχω ουτε καν τα 105 αλογα που εχεις φιλε εσυ!Θα δειξει το θεμα πως θα κυλησει....

Fad3In
25-04-05, 10:33
Οχι ρε συ! Τοσο ακριβα;!; Γιατι δεν βαζεις απλα ενα κοντυτερο μπλοκε διαφορικο (με ενα σμπαρο 2 τρυγονια!) να σου ρθει και φτηνοτερα;
:nixweiss:
Ν.

Fanatic
25-04-05, 11:00
Οχι ρε συ! Τοσο ακριβα;!; Γιατι δεν βαζεις απλα ενα κοντυτερο μπλοκε διαφορικο (με ενα σμπαρο 2 τρυγονια!) να σου ρθει και φτηνοτερα;
:nixweiss:
Ν.

Το καλοκαιρακι αναμενονται εξεληξεις ειτε στο υπαρχον αυτοκινητο ειτε σε καποιο αλλο bmwδακι που ισως ερθει να κανει παρεα στην γρια....

Mitsos
25-04-05, 11:29
[QUOTE=geo_2_2003]Σημερα καθως γυριζα απο Χαλανδρι και κινουμενος επι της Αττικης Οδου,ειχα απο πισω μου ενα Golf IV 1.6 το οποιο συχνα πυκνα,εκει που πηγαινα χαλαρα με 120-130 και ειχαμε μια αποσταση κοντα 20 μετρα,εκανε ενα μαρς και ερχοταν και μου κολλαγε προφυλακτηρα.Ξανακοβε μετα.Μια δυο τρεις το ιδιο βιολι.Τελος παντων,κανω μια προσπεραση στον μπροστινο μου και το Golf μενει πισω.Παω χαλαρα γιατι στην εξοδο που πλησιαζε υπηρχε κινδυνος για ρανταρ.Μεχρι εκεινη την ωρα το Golf ειχε μεινει πολυ πισω.
Λιγο πριν φτασω λοιπον στο επικινδυνο σημειο,παιρνει φορα το Golfακι και ερχεται με οσα,και κολλαει απο πισω μου.Για καλη μου τυχη εκεινη την ωρα περνουσαμε απτο σημειο του ρανταρ.Αφου βλεπω οτι δεν εχει τιποτα,λεω εδω ειμαστε.Για να δουμε τι ψαρια πιανουμε.Η αριστερη λωριδα τελειως αδεια και ο τυπος πισω μου κολλημενος προφυλακτηρα.Κανει λοιπον δεξια και ξεκιναει προσπεραση απτη μεσαια λωριδα.Την ωρα που μπαινει δεξια,εγω σανιδωνω.
Οχι μονο δεν με περασε,αλλά ξαναμπηκε αριστερη λωριδα κυνηγωντας με να με περασει.Τελικα φτασαμε μεχρι 180 και του εκανα γυρω στις 2 καροτσες διαφορα.
Ειχα φτασει στην εξοδο μου ομως και ετσι μπηκα δεξια και εκοψα.Κριμα γιατι απο εκει και κατω δεν κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα και η επομενη εξοδος ειναι μετα απο καμια 15αρια χλμ.Θα ηθελα να δω ποσο περισσοτερο θα μπορουσα να ανοιξω τη διαφορα καθοτι εχω μεγαλυτερη τελικη.Επισης θα ηθελα να εβλεπα και τα μουτρα του οδηγου,αφου μετα απο τοσες προκλησεις και κολληματα που μου εκανε,κατεληξε να πινει Lipton :hello:

Πρωτη φορα ανοιξα με Golfaki και οφειλω να ομολογησω οτι δεν φανταζομουνα πιο θα μπορουσε να ηταν το αποτελεσμα.Εξεπλαγην ευχαριστα!!! :dance:[/QUO

Oλα καλα λοιπον αλλα που καταλαβες οτι ηταν το 1.6 αφου παντα τον ειχες πισω σου??Μηπως ανοιγες με 1.4??Σοβαροι να ειμαστε μαγκες..

Geo_3D
25-04-05, 14:39
Oλα καλα λοιπον αλλα που καταλαβες οτι ηταν το 1.6 αφου παντα τον ειχες πισω σου??Μηπως ανοιγες με 1.4??Σοβαροι να ειμαστε μαγκες..

1.Δεν πιστευω να εχω δωσει δειγματα γελοιοτητας εδω μεσα.
2.Και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις αν ειμαι σοβαρος ή οχι?
3.Απ'οσο θυμαμαι και γνωριζω,προβλημα στα ματια δεν εχω.
4.Και στην τελικη κανε ενα κοπο να διαβαζεις καλυτερα τα γραφομενα των αλλων,αφου τα κανεις που τα κανεις quote,και ισως να λαβεις την απαντηση στο ερωτημα σου
Ειχα φτασει στην εξοδο μου ομως και ετσι μπηκα δεξια και εκοψα...
Αλλά ετσι για να σου κανω την χαρη,οταν εκοψα για να βγω στην εξοδο μου,περασε απο διπλα μου και ειδα πως εγραφε 1.6.
Τωρα αν ηταν 1.4 και ειχε βαλει επιτηδες το 1.6.........κακο του κεφαλιου του :smashtard .Αυτος προκαλεσε,οχι εγω.....

Fad3In
26-04-05, 10:45
Απο ποτε τα πανβαρεια GOLF γινανε και αυτοκινητα με τετοιο γκαζι ωστε να μας φαινεται απιθανο να τα περασουν αλλα 1600αρια;!; Χωρις πλακα! :shakehead
Ν.