PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΡΜΑ Ή ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ


xristaras
28-06-08, 21:28
Παίδες έχω το εξης δίλημμα. Να βάλω δέρμα ή δερματινη στο bimmer μου.

ΔΕΡΜΑ= 1000 € - 1500 €

ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ= 250 €

Με δεδομένο ότι το αυτοκίνητο το έχω 2 χόνια και θα το κρατήσω ακόμη άλλα 2 το σκεφτομαι.

tasospou44
28-06-08, 21:40
εχω ακουσει οτι ο δαμιγος τοποθετει δερματινα με 500 ευρω και 5 χρονια εγγυηση....κοιτα στη χρυση ευκαιρια στην τελευταια σελιδα...εχει διαφημηση εχω και 2 χρονια σιγουρα...

God
28-06-08, 22:18
Καλυτερα μια καλη δερματινη (η οποια δεν κανει 250€) παρα ενα φτηνο δερμα...

Τωρα ολα θεμα γουστου ειναι. Εμενα με εχει βολεψει η δερματινη γιατι ουτε με νοιαζει που δεν ειναι δερμα και δεν λερωνει με τιποτα. Οποτε πλενω το αμαξι τα κανω μια με το βρεγμενο δερμα και ειναι σαν καινουργια.

BMW-Racing
28-06-08, 22:47
συγνωμη που θα το πω αλλα για μενα περα ισως της ομορφιας, το δερμα ή η δερματινη δεν εχει καμια αλλη χρησιμοτητα.Ισα ισα προβλημα ειναι μιας κ το καλοκαιρι σε καιει κ το χειμωνα σε παγωνει.Ασε που φαινεται κ η σκονη.Αμα δε ειναι κ ανοιχτοχρωμο λερωνει κ ευκολα...

God
28-06-08, 22:52
συγνωμη που θα το πω αλλα για μενα περα ισως της ομορφιας, το δερμα ή η δερματινη δεν εχει καμια αλλη χρησιμοτητα.Ισα ισα προβλημα ειναι μιας κ το καλοκαιρι σε καιει κ το χειμωνα σε παγωνει.Ασε που φαινεται κ η σκονη.Αμα δε ειναι κ ανοιχτοχρωμο λερωνει κ ευκολα...


Για το θεμα καθαριοτητα δεν ειναι ακριβως ετσι. Η σκονη ναι μεν φαινεται αμα μαζευτει αλλα καθαριζει σε λιγα δευτερολεπτα, δεν χρειαζεται να κανεις καθαρισμο σαλονιου. Βασικα και καφε να χυσεις πανω, το περνας με ενα πετσετακι και τελειωσε το παραμυθι. Για χυσε καφε σε υφασματινο σαλονι...

Τωρα για την ζεστη/κρυο...το κρυο δεν το ασπαζομαι γιατι δεν παγωνουν αλλα αν το αφησεις στον ηλιο ναι βραζουν...

320 open
28-06-08, 22:56
αν υπαρχει η δυνατοτητα βαλε δερμα.στο 316 εχω δερματινη και στο 320 δερμα.σε αυτα τα θεματα καθοριστικο ρολο παιζουν τα χρηματα.η δερματινη οσο καλη κι αν ειναι δεν υποκαθιστα το δερμα.

Λakedaimonas
29-06-08, 01:10
θα έλεγα στο κάθισμα του οδηγού να βάλεις δέρμα, ειδικά στη μεριά της πόρτας αφού εκεί υπάρχει φθορά από το μπες-βγες, πίσω στον επιβατών και στου συνοδηγού(με εξαίρεση το κάθισμα και πλάγια προς την πόρτα), βάλε δερματίνη. από όσο ξέρω το δέρμα έχει πολύ καλύτερη αντοχή από δερματίνη.

tasospou44
29-06-08, 02:24
εχω ακουσει οτι ο δαμιγος τοποθετει δερματινα με 500 ευρω και 5 χρονια εγγυηση....κοιτα στη χρυση ευκαιρια στην τελευταια σελιδα...εχει διαφημηση εχω και 2 χρονια σιγουρα...

δηλαδη τι?τοσο αθλιο δερμα ειναι?

xristaras
29-06-08, 09:07
Πολύ καλές οι συμβουλές σας και όντως βρήκα τιμή 250 € για δερματινη, κατι άλλο που ανέφερα έχει σχέση και με τη πώληση μελλοντικά. Δηλαδή αν βάλω τώρα δέρμα ναι μεν θα το χαρω για κάποια χρόνια αλλά σε πιθανη μελλοντική πώληση χαμενος θα ειμαι αφου ο επομενος αγοραστης θα το βρει ετοιμο και σιγουρα δεν θα μπορω να του πω π.χ 20,000€ + 1000€ για το δερμα. Ο καθενας μας το συμφερον του κοιτάει κάνω λάθος?
Ευχαριστώ

Aceman1925
29-06-08, 11:21
Πολύ καλές οι συμβουλές σας και όντως βρήκα τιμή 250 € για δερματινη, κατι άλλο που ανέφερα έχει σχέση και με τη πώληση μελλοντικά. Δηλαδή αν βάλω τώρα δέρμα ναι μεν θα το χαρω για κάποια χρόνια αλλά σε πιθανη μελλοντική πώληση χαμενος θα ειμαι αφου ο επομενος αγοραστης θα το βρει ετοιμο και σιγουρα δεν θα μπορω να του πω π.χ 20,000€ + 1000€ για το δερμα. Ο καθενας μας το συμφερον του κοιτάει κάνω λάθος?
Ευχαριστώ

φυσικα και το συμφερον του κοιταει.εμενα ενας φιλος πηρε ενα ΤΟΥΟΤΑ και τουπανε εχει δερμα και το χρυσοπληρωσε και μετα του βγηκε πολυ καλη απομοιμηση δερματος!!!
για να πω την αληθεια και γω αυτο ψαχνω αν δω την τσεπη και μικρενει.Μου χανε πει για ενα αμερικανικο τεχνοδερμα που για να καταλαβεις διαφορα πρεπει να εισαι γνωστης ή να βαλεις φωτια για να δεις διαφορα!.

Βαλαμε ρε παιδια διπλα στο σαλινι του παιδιου δερματινο μπουφαν και δεν μπορουσαμε να δουμε πιο ειναι δερμα και πιο οχι.ητανε πολυ καλη δουλεια.Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας το ποσταρει γιατι ενδιαφερομαι και γω...

ermis1975
29-06-08, 11:57
Προσωπικά βλέπω πολλά αυτοκίνητα με δέρμα που μετά απο κάποια χρόνια (4-5) δείχνουν παλιά! Ενώ αντίστοιχα με ύφασμα 10 ετίας και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα είναι μια χαρά.
Πέρα απο μια αίσθηση πολυτέλειας, δεν προσφέρει κάτι το δέρμα και θέλει συντήρηση, περασμα με αλοιφές κλπ.
Επίσης έχω ακούσει οτι η καλή δερματίνη, φθείρεται δυσκολότερα απο το δέρμα.
Τώρα για τα επόμενα 2 χρόνια, και τα 2 θα κρατήσουν...

320 open
29-06-08, 12:41
Πολύ καλές οι συμβουλές σας και όντως βρήκα τιμή 250 € για δερματινη, κατι άλλο που ανέφερα έχει σχέση και με τη πώληση μελλοντικά. Δηλαδή αν βάλω τώρα δέρμα ναι μεν θα το χαρω για κάποια χρόνια αλλά σε πιθανη μελλοντική πώληση χαμενος θα ειμαι αφου ο επομενος αγοραστης θα το βρει ετοιμο και σιγουρα δεν θα μπορω να του πω π.χ 20,000€ + 1000€ για το δερμα. Ο καθενας μας το συμφερον του κοιτάει κάνω λάθος?
Ευχαριστώ

σκεψου οτι σε περιπτωση μεταπωλησης του αυτοκινητου σου το αυτοκινητο θα πουληθει πιο ευκολα.οχι ομως οτι θα παρεις και τα χρηματα σου.

georgiou
29-06-08, 12:55
επειδη εχω ειχα και τα δυο...

το καλοκαιρι η δερματινη δεν παλευεται!!!

με το δερμα η κατασταση ειναι πιο ανεκτη!!!

το οτι υδρωνει ολο σου το σωμα που ακουμπαει πανω στο κα8ισμα ειναι δεδομενο

απλα το δερμα τεινει να γινει σαν το υφασμα ...

ενω η δερματινη λες και φορας μπουφαν κατακαλοκαιρο...

Chalyps
01-07-08, 07:53
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα...
Δερματίνη= τσάμπα λεφτά , καλύτερα αστο ύφασμα.
Μπαίνοντας στην διαδικασία να σκεφτεί κανείς να αλλάξει απο υφασμα σε δέρμα κατα 99% είναι για να κάνει πιο πολυτελές το εσωτερικό του και δεν το κάνει για πρακτικούς λόγους.
Βάζοντας δερματίνη για αυτούς που ξέρουν καταλαβαίνουν οτι έχει μπει κάτι φτηνό στο αμάξι οπότε πάει βόλτα η απόφαση να κάνεις το αυτοκίνητο σου να δείχνει πιο πλούσιο.
Η δερματίνη συγκρίνεται μόνο με το ύφασμα , οπου εκεί είναι πλέον θέμα πρακτικότητας.
Το μόνο μείων του υφάσματος είναι οτι ο λεκές δεν φεύγει.
Απο άποψη άνεσης αλλά και πολυτέλειας καλύτερα ένα καλό ύφασμα.
Πίστεψε με αν το bmw σου κινήται σε περιβάλλον που γνωρίζει 5 πράγματα η δερματίνη είναι κιτς.

yiannisz3
01-07-08, 09:14
Σιγουρα το δερμα ειναι οτι καλυτερο αλλα αμα σκοπευεις να το πουλησεις ισως να μην αξιζει να βαλεις και ακριβο γτ μην περιμενεις οτι θα τα παρεις πισω.Παντως το δερμα ειναι ενα σημαντικο αξεσουαρ που πολλοι το θελουν στο αμαξι τους

MIRROR21
01-07-08, 12:24
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΜΗΓΟ ΣΤΟ Ζ3 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ... ΑΥΤΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ. ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ 2 ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ + ΝΤΥΣΙΜΟ ΠΟΡΤΕΣ 400€

tasospou44
01-07-08, 12:28
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΜΗΓΟ ΣΤΟ Ζ3 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ... ΑΥΤΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ. ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ 2 ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ + ΝΤΥΣΙΜΟ ΠΟΡΤΕΣ 400€

ξεχιλωσανε? τι εννοεις χαλια?και η εγγυηση 5 χρονια που λεει?

Aceman1925
01-07-08, 12:34
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΜΗΓΟ ΣΤΟ Ζ3 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ... ΑΥΤΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ. ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ 2 ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ + ΝΤΥΣΙΜΟ ΠΟΡΤΕΣ 400€

φιλε μου μη γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να φωναζεις.Διαβασε τους κανονες του φορουμ.

DoctorAbo
01-07-08, 13:16
Παίδες έχω το εξης δίλημμα. Να βάλω δέρμα ή δερματινη στο bimmer μου.

ΔΕΡΜΑ= 1000 € - 1500 €

ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ= 250 €

Με δεδομένο ότι το αυτοκίνητο το έχω 2 χόνια και θα το κρατήσω ακόμη άλλα 2 το σκεφτομαι.

δέρμα :icon02:

tsiouks
01-07-08, 14:10
τα δικα μου τα δερματα τα εβαλα στον δαμιγο και πηγαν μαζι με τον ουρανο και τα κολωνακια 1200Ε.. ειμαι ικανοποιημενος και απο την εμφανιση και απο την ποιοτητα..και το σημαντικοτερο απο την ποιοτητα..

chrisalex
01-07-08, 17:34
Δερμα κ ξερω ψωμι εγω εχω βαλει στη δουλεια σε ολα μου τα αυτοκινητα κ ποτε δεν ειχα προβλημα ποτε ομως δερματινη ειναι μεγαλη η διαφορα......

kostase28
01-07-08, 20:32
Δερμα εννοειται αλλα προσεξε να ειναι καλης ποιοτητας

chrisalex
02-07-08, 08:59
Αν τα καταφερω θα ανεβασω φωτο απο το δικο μου σαλονι sto 36ari μου που το ανανεωσα προσφατα στη conolly κ ενοειται οπως παντα απολυτα ευχαρηστημενος....

lonelynavigator
07-07-08, 20:53
παιδια καλησπερα!!!θα σας πω και εγω την γνωμη μου για την οποια εχω ισχυρα τεκμηρια.βρεθηκα σε τετοιο διλημμα ακριβως πριν ενα χρονο.εχω ενα 36αρι 4πορτο ασημενιο πραγματικα λες και το αγορασα χτες.επειδη ομως ειμαι φοιτητης εχω και σχετικα περιορισμενα οικονομικα.λοιπον.....εβαλα δερματινη αλλα σαν την δερματινη που περιγραφει ενας φιλος παραπανω την οποια δεν μπορεις να ξεχωρισεις απο το δερμα.η αισθηση πολυτελειας ειναι η ιδια με το δερμα,η εμφανιση ακριβως η ιδια,καθολου κιτς(και δεν το λεω για εφφε,αλλα το σπιτι μου εχει φωτογραφιθει σε περιοδικο.αυτο αναφερεται καθαρα για το κριτηριο της αισθητικης.οσοι το επιασαν καλως).εψαχνα για δερμα και τα λεφτα για καλο δερμα ειναι το λιγοτερο 1000 euro.εγω πληρωσα με πισω προσκεφαλα 550.σιγουρα εχω δει δερματινες σαν αυτες που βαζουν οι ταριφες αθλιες και υποψιαζομαι οτι τετοιες βαζεις με 250.σε 4 ταπετσιεριδες που ρωτησα ολοι μου ειπαν χωρις δισταγμο οτι η δερματινη ειναι πιο ανθεκτικη απο το δερμα.καθαριζεται με ενα απλο wettex σε χρονο μηδεν.πραγματικα σου κανει την ζωη ευκολη.τα αρνητικα του καλοκαιριου τα εχει οπως ακριβως και το δερμα.δεν κανει σπασιματα,δεν θελει κρεμες.καταληγωντας,λεω το εξης.κατηγοριματικα υπερ της δερματινης ειδικα σε αμαξι που προκειται να πουληθει η ειναι σχετικα παλιο(βλεπε Ε36).της καλης ομως,σαν την δικια μου.αλλα>υπερ του δερματος του εργοστασιακου σε τελευταιο μοντελο/η δερμα εταιριας τυπου conolly/η σε οποιοδηποτε αμαξι αν υπαρχει αφθονο ρευστο.....πανω απ ολα να ξερετε οτι σεβομαι απολυτα ολους τους προλαλησαντες....αποριες καλοδεχουμενες!

Kaminia
16-07-08, 02:15
Στην αντοχη η δερματίνη ξεχωρίζει από το δερμα.

teopoulos
16-07-08, 08:30
Αν και εχω δερματινη απο τον προηγουμενο κατοχο του καρου μου (αναθεμα την ωρα),
φανατικα με 1000 ψηφους δερματακι τυπου conolly!! Αν ειναι για δερματινη καλυτερα το υφασμα! Και αν εχει φθορα το υφασμα???Καλυτερα να το ξαναντυσεις υφασμα παρα δερματινη!!!