PDA

Επιστροφή στο Forum : RUN FLAT Ή ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ


dodos
04-07-08, 15:30
Καλησπέρα παιδιά.
Καινουργιος στο forum, αφου τώρα το ανακάλυψα. Έχω κι εγώ ένα bmw series 1, την εκδοση dynamic, εδω και 3 χρόνια. Έφτασε η ώρα λοιπόν να αλλάξω ελαστικά. Και ερωτώ, run flat ή συμβατικά ελαστικά; Είδα προηγούμενα threads που υπάρχουν αλλά δεν απαντήθηκαν κάποια ερωτήματα μου και επανέρχομαι στο θέμα με τους εξής προβληματισμούς:
- αν βάλω συμβατικά θα πρέπει να πάρω και ρεζέρβα, αλλά χώρος αποθήκευσης δεν υπάρχει, οπότε θα πρέπει να έχω μια ζάντα χύμα πίσω + γρύλο, που καταλαμβάνει χώρο όταν πας ταξίδι; Και αν δεν βάλω ζάντα θα πρέπει να πάρω κιτ επισκεύης, το οποίο δεν το θεωρώ και πολύ ευκολό στην χρήση.
- αν βάλω run flat, διάβαζα στα προηγούμενα threads οτι είναι προβληματικά, σκληρά και μεταφέρουν κραδασμούς. Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά, αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια στο forum.
Πήγα χθές και ρώτησα σε κατάστημα με ελαστικά και μου είπαν για continental run flat 1 μήνα και για michelin 15 ημέρες.
Πήγα μετά σε άλλο κατάστημα και είχε ετοιμοπαράδοτα, αλλά μου είπε οτι μερικές ζάντες της bmw φοράνε μόνο runflat ελαστικά και θα πρέπει να βγάλει ένα λάστιχο για να το εξακριβώσει. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Όποιος έχει κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει να καταλλήξω ας την παραθέσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.

Fanis
04-07-08, 15:48
Καταρχή καλώς ήρθες στο φόρουμ! :hello:


αν βάλω συμβατικά θα πρέπει να πάρω και ρεζέρβα, αλλά χώρος αποθήκευσης δεν υπάρχει, οπότε θα πρέπει να έχω μια ζάντα χύμα πίσω + γρύλο, που καταλαμβάνει χώρο όταν πας ταξίδι; Και αν δεν βάλω ζάντα θα πρέπει να πάρω κιτ επισκεύης, το οποίο δεν το θεωρώ και πολύ ευκολό στην χρήση.

Έχεις 3 επιλογές:
1. Βάζεις ρεζέρβα χύμα (ή ρεζέρβα ανάγκης για να πιάνει λιγότερο χώρο).
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
3. Δεν βάζει τίποτα, και αν σε πιάσει λάστιχο, φωνάζει οδική βοήθεια για μεταφορά (δεν το προτείνω αλλά είναι μια λύση).

αν βάλω run flat, διάβαζα στα προηγούμενα threads οτι είναι προβληματικά, σκληρά και μεταφέρουν κραδασμούς. Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά, αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια στο forum.
Αν δεν είχες πρόβλημα με τα RFT, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα ξαναβάλεις, δεδομένου ότι η νέα γενιά είναι κάπως καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο σκληρά και πιο βαρία (με τις όποιες επιπτώσεις στο κράτημα, άνεση και κατανάλωση), αλλά έχουν τα πλεονεκτήματα ότι και να σε πιάσει λάστιχο συνεχίζεις και την ασφάλεια του να σου σκάσει λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα.

....αλλά μου είπε οτι μερικές ζάντες της bmw φοράνε μόνο runflat ελαστικά και θα πρέπει να βγάλει ένα λάστιχο για να το εξακριβώσει. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Από όσο ξέρω ΔΕΝ ισχύει. Ισχύει μόνο για όσα αυτοκίνητα έχουν μετρητή πίεσης στην ζάντα. Της BMW δουλέυει μέσω των αισθητήρων του ABS και καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης απειδή μειώνεται η διάμετρος και άρα αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής.

dodos
04-07-08, 17:26
Καταρχή καλώς ήρθες στο φόρουμ! :hello:


Έχεις 3 επιλογές:
1. Βάζεις ρεζέρβα χύμα (ή ρεζέρβα ανάγκης για να πιάνει λιγότερο χώρο).
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
3. Δεν βάζει τίποτα, και αν σε πιάσει λάστιχο, φωνάζει οδική βοήθεια για μεταφορά (δεν το προτείνω αλλά είναι μια λύση).


Αν δεν είχες πρόβλημα με τα RFT, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα ξαναβάλεις, δεδομένου ότι η νέα γενιά είναι κάπως καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο σκληρά και πιο βαρία (με τις όποιες επιπτώσεις στο κράτημα, άνεση και κατανάλωση), αλλά έχουν τα πλεονεκτήματα ότι και να σε πιάσει λάστιχο συνεχίζεις και την ασφάλεια του να σου σκάσει λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα.


Από όσο ξέρω ΔΕΝ ισχύει. Ισχύει μόνο για όσα αυτοκίνητα έχουν μετρητή πίεσης στην ζάντα. Της BMW δουλέυει μέσω των αισθητήρων του ABS και καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης απειδή μειώνεται η διάμετρος και άρα αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε. Με βοήθησες αρκετά.

Αντών///is
04-07-08, 19:47
Έχεις 3 επιλογές:
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
Δεν ισχύει... Το λάστιχο πάει για επισκευή κανονικά, μόνο που υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για να ξεζανταριστεί & να αδειάσει το λάστιχο από το στεγανοποιητικό μίγμα που θα βρίσκεται στο εσωτερικό του. Τέλος τα υπολείματα σκουπίζονται από το εσωτερικό με χαρτί κουζίνας και... τέλος. Στη συνέχεια γίνεται κανονικά η επισκευή.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/hinweise/demontage_cck.pdf

konas
05-07-08, 10:15
Δεν ισχύει... Το λάστιχο πάει για επισκευή κανονικά, μόνο που υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για να ξεζανταριστεί & να αδειάσει το λάστιχο από το στεγανοποιητικό μίγμα που θα βρίσκεται στο εσωτερικό του. Τέλος τα υπολείματα σκουπίζονται από το εσωτερικό με χαρτί κουζίνας και... τέλος. Στη συνέχεια γίνεται κανονικά η επισκευή.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/hinweise/demontage_cck.pdf

Εχει δικιο ο Αντωνης. Το λαστιχο δεν καταστρεφεται.
Επισης στο κιτ επισκευης πρεπει να υπαρχει και μια τρομπα που περνει ρευμα απο τον αναπτηρα και φουσκωνει το λαστιχο. Αν η τρυπα ειναι μικρη, αυτο θα σε κρατησει οσο κινεισαι (μεχρι το βουλκανιζατερ) και δεν θα χρειαστεις το σπρέϋ με τον αφρο.

Nick_compact
05-07-08, 12:59
Tα runflat πάντως που είχαν οι ζάντες μου πάνω όταν τις πήρα έγραφαν non repairable (μη επισκευάσιμα)

konas
05-07-08, 14:30
Tα runflat πάντως που είχαν οι ζάντες μου πάνω όταν τις πήρα έγραφαν non repairable (μη επισκευάσιμα)

Τα runflat κανονικα δεν πρεπει να επισκευαζονται, αλλά πολλοι μπορουν και το επιδιορθωνουν χωρις προβλημα. Δεν ισχυει ομως η εγγυηση τους μετα.

Το προηγουμενο ποστ μου ομως αναφερονταν σε κανονικα (μια και μιλαγαμε για κιτ & αφρου)

cosco
05-07-08, 16:32
Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά...

Αφού ήσουν ικανοποιημένος και δεν σου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα τότε γιατί να βάλεις τα συμβατικά και να έχεις όλη αυτή τι φασαρία? :screwy:

dodos
11-07-08, 17:12
Αφού ήσουν ικανοποιημένος και δεν σου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα τότε γιατί να βάλεις τα συμβατικά και να έχεις όλη αυτή τι φασαρία? :screwy:

Με έιχαν προβληματίσει τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε προηγούμενα post.
Τελικά κατέληξα σε run flat. Τα παρείγγειλα και τα βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή (540 ευρώ).

cosco
11-07-08, 17:17
Με έιχαν προβληματίσει τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε προηγούμενα post.
Τελικά κατέληξα σε run flat. Τα παρείγγειλα και τα βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή (540 ευρώ).


:dblthumb2

grimbmwripper
18-07-08, 10:02
παιδια τα runflat σαφως δεν ειναι καλα και κοπανανε παλια τα λεγανε η ''αναρτηση του φτωχου'' αλλα παρεχουν ασφαλεια σε περιπτωση απωλεια πιεσης. εγω ξαναεβαλα της brigestone με 525 euro σε επαρχιακο συνεργειο . Σε εξουσιοδοτημενο της bmw μου ζητουσαν 800 για continental και goodyear και αναμονη 1 εβδομαδα.

cosco
18-07-08, 10:28
παιδια τα runflat σαφως δεν ειναι καλα και κοπανανε παλια τα λεγανε η ''αναρτηση του φτωχου'' αλλα παρεχουν ασφαλεια σε περιπτωση απωλεια πιεσης. εγω ξαναεβαλα της brigestone με 525 euro σε επαρχιακο συνεργειο . Σε εξουσιοδοτημενο της bmw μου ζητουσαν 800 για continental και goodyear και αναμονη 1 εβδομαδα.


εξήγησε μου σε παρακαλώ τι εννοείς του "φτωχού"

jmicro
18-07-08, 11:12
Λογικά το set-up της ανάρτισης πρέπει να είναι διαφορετική για ελαστικά runflat λόγω των σκηρότερων πλαινών.Αν έχει κάνει κανείς αλλαγή απο runflat σε συμβατικά έχει δει διαφορές;

Fanis
18-07-08, 12:55
Δεν ισχύει... Το λάστιχο πάει για επισκευή κανονικά, μόνο που υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για να ξεζανταριστεί & να αδειάσει το λάστιχο από το στεγανοποιητικό μίγμα που θα βρίσκεται στο εσωτερικό του. Τέλος τα υπολείματα σκουπίζονται από το εσωτερικό με χαρτί κουζίνας και... τέλος. Στη συνέχεια γίνεται κανονικά η επισκευή.
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/hinweise/demontage_cck.pdf
Ενδιαφέρον...δεν το ήξερα αυτό. :dblthumb2. Αυτό που δεν αναφέρει το κείμενο είναι εάν τα πλαϊνά του ελαστικού (για αυτό μου είχε πεί ο λαστιχάς μου) αντέχουν με λιγότερη πίεση και για πόσα χλμ. Δλδ. οκ το πέλμα λογικό να μην πάθει κάτι, αλλά τα πλαϊνα αντέχουν ή όχι και για πόσο?

grimbmwripper
18-08-08, 13:52
οταν οι αναρτησεις και τα αμορτισερ ηταν στην αρχη της εξελιξης τους (και πανακριβα για αυτο εμπαιναν σε πολυ ακριβα αμαξια) υπηρχαν λαστιχα πολυ σκληρα με ελαχιστο αερα που επαιζαν ενα κοματι απο το ρολο της αναρτησης.

thanassis
18-08-08, 14:22
Καταρχή καλώς ήρθες στο φόρουμ! :hello:


Έχεις 3 επιλογές:
1. Βάζεις ρεζέρβα χύμα (ή ρεζέρβα ανάγκης για να πιάνει λιγότερο χώρο).
2. Κιτ επισκευής (όχι τους αφρούς από βενζινάδικο αλλά κανονικό της Continental ή της BMW π.χ., κοστίζει περί τα €100). Δεν είναι και πολύ δύσκολο στην χρήση (πιο εύκολο από το να αλλάξεις ρεζέρβα), αλλά μετά το λάστιχο καταστρέφεται και πρέπει να το αλλάξεις.
3. Δεν βάζει τίποτα, και αν σε πιάσει λάστιχο, φωνάζει οδική βοήθεια για μεταφορά (δεν το προτείνω αλλά είναι μια λύση).


Αν δεν είχες πρόβλημα με τα RFT, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα ξαναβάλεις, δεδομένου ότι η νέα γενιά είναι κάπως καλύτερα. Σίγουρα είναι πιο σκληρά και πιο βαρία (με τις όποιες επιπτώσεις στο κράτημα, άνεση και κατανάλωση), αλλά έχουν τα πλεονεκτήματα ότι και να σε πιάσει λάστιχο συνεχίζεις και την ασφάλεια του να σου σκάσει λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα.


Από όσο ξέρω ΔΕΝ ισχύει. Ισχύει μόνο για όσα αυτοκίνητα έχουν μετρητή πίεσης στην ζάντα. Της BMW δουλέυει μέσω των αισθητήρων του ABS και καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης απειδή μειώνεται η διάμετρος και άρα αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής.

ενημερωτικά πάντα: οι περισσότερες οδικές δεν καλύπτουν μεταφορά ή βοήθεια σε περίπτωση κλαταρίσματος ελαστικού..... και δεν μιλάμε να δώσεις 50€ για τη μεταφορά....

pvalavan
18-08-08, 14:35
Με έιχαν προβληματίσει τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε προηγούμενα post.
Τελικά κατέληξα σε run flat. Τα παρείγγειλα και τα βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή (540 ευρώ).

Τελικά τι μάρκα και διάσταση έβαλες? Είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα?

sotirisl
18-08-08, 14:44
εγώ πάντως τα εργοστακια run flat - continental τα βρίσκω στον σταυρό αγ. παρασκευής 500 ευρώ μαζί με δύο ζυγοσταθμίσεις και ευθυγράμιση

ANTONHS
18-08-08, 19:39
τελικά καλά έκανες και έβαλες run flat για να έχεις το κεφαλίσιου ήσυχο γιατί εμένα με έπιασε λάστιχο με 120 Χιλ. την ώρα που προσπερνούσα γα δύο νταλίκες:icon11: και δεν έσκασε το λάστιχο όπως θα έκαναν τα απλά ελαστικά (:nono:προσοχή ωμός δεν πρέπει να κανίς πάνω από 200 Χιλ. γιατί καταστρέφεστε το ελαστικό ) όταν το επισκεύασα όμως πήγα σε κανονικό βουλκανιζατέρ και τα έβγαλε όπως τα απλά ελαστικά και όχι όπως τα πρέπει να βγουν τα run flat


πώς πρέπει να βγούνε τα ελαστικά run flat http://www.youtube.com/watch?v=SVUmS_gK8F0

ermis1975
18-08-08, 20:04
Ο τύπος στο Video είχε καλό εξοπλισμό, υπομονή, και ήξερε τη δουλειά του!
Λίγοι στην Ελλάδα θα τα κάνουν όλα σωστά. Οι πιο πολλοί θα ρίξουν μια στο λάστιχο να βγεί όπως όπως...να το κολλήσουν και να φτιάξουν άλλο...

maris7
19-08-08, 14:01
παιδια εγω αλλαξα προσφατα τα λαστιχα μου,εβγαλα τα ρανφλατ και εβαλα συμβατικα της continedal η διαφορα ειναι τεραστια σε κοπανιμα και θορυβο και δεν νομιζω να ξαναβαλω ρανφλατ

Bmw116isport
19-08-08, 22:20
Βάλε runflat για να μην πεδεύεσε :)

spaka
20-08-08, 08:47
Αν πιστευει κανεις οτι με τα RunFlat θα παθει λαστιχο στη Καβαλα πχ και θα ταξιδεψει μεχρι την Θεσσαλονικη (ειναι κατω απο 150χλμ) αυταπαταστε. Αν νομιζει κανεις πως με το Runflat θα γλητωσει την ταλαιπωρια κανει λαθος. Αντε αν εισαι τυχερος και δεν εισαι φορτωμενος να σε παει σε κανα βουλκανιζατερ (αν ειναι και αυτο ανοιχτο και δεν ειναι κυριακη. Και αν δεν εχεις κανα χοντρο τρυπημα να σου βαλει μακαρονι εχει καλως. Και για να υπαρχει εκεινη την ωρα λαστιχο runflat στη διασταση σου χα0χ0α0χα0χα αποκλειετε.

Επαθες λαστιχο > Α κυριε δεν βγαινει το λαστιχο να επισκευαστει ειναι RunFlat > Καλα βαλτε μου μακαρονι > Α ουτε μακαρονι μπαινει απαγορευετε ειναι Runflat > Καλα βαλτε μου καινουργιο λαστιχο > Α δεν υπαρχει διαθεσιμο πρεπει να περιμενετε 1 βδομαδα ετσι ειναι τα Runflat :screwy::icon11::shakehead:takecover



Θελω να καταληξω οτι ειναι μη σου τυχει. Εφοσων ξεφυγαμε απο τη ρεζερβα δεν υπαρχει ικανοποιητηκη λυση. Εχω ακουσει μαλιστα (αν κανω λαθος διορθοστε με) οτι και το καινουργιο mazda 6 βγαινει χωρις ρεζερβα και χωρις καν runflat. και αν παθεις λαστιχο εχει πισω ενα κιτ επισκευης ελαστικου. Και για ακομα ενα αυτοκινητο το διαβασα αυτο αλλα δε θυμαμε τη μαρκα τωρα. Γενικοτερα οι εταιριες θα τις κατεργησουν τις ρεζερβες σε λιγα χρονια.

Μετα απο αυτες τις σκεψεις και γω προχωρισα στην αλλαγη των runflat σε συμβατικα. πεταξα πανω τα TOYO T1R και επαθα τη πλακα μου. 1000φορες καλυτερο αποτελεσμα (κρατημα ποιοτητα κυλησης κτλ.)
Και ακομα περιμενω απαντηση απο την Pirelli για το εξης θεμα που postara εδω στο ποστ νουμερο 6 (αν παρατηρεισετε στο ποστ νουμερο 2 ελεγα παλιοτερα οτι υπερ των runflat. Επαθα και εμαθα :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13557

Συγνωμη για το μεγεθος του post.

ΦΑΝΗΣ
20-08-08, 10:05
Και εγώ όταν άλλαξα τα δικά μου,δεν έβαλα RunFlat αλλά συμβατικά(Michellin Pilot Sport)το RF είναι πολύ σκληρό λάστιχο στο δρόμο,αντίστοιχα με το Michellin,όσο για ρεζέρβα χρησιμοποιούμε ένα Κιτ επισκευής,και ο θεός βοηθός,αλλά και στις 2 περιπτώσεις,είτε με κιτ,ή με RF θα χρειαστείς βουλκανιζατέρ.......

Bmw116isport
20-08-08, 10:09
spaka αν πάθω λάστιχο καβαλα και πάω θεσσ...σταματάω στην καβαλα σε ενα βουλκανιζατερ...δεν θα πάω στης Θεσσαλονικης το βουλκανιζατερ...κ τώρα αν το θεωρείς ταλαιπωρια να τους κοιτάζεις να σου διορθώνουν το λάστιχο ... κ δεν θεωρεις ταλαιπωρία το να βάζεις γρύλο και να αλλάζεις μπουλώνια...ή να ψάχνεις να βρεις την τρύπα...εντάξει πάω πάσο...και επιδιόρθωση γίνετε σε runflat και μακαρόνι μπαίνει κ οτι θες...αν πάθεις λάστιχο και είναι κυριακή οκ εισαι άτυχος αλλα νομίζω υπάρχουν και βενζινάδικα...!επίσης αν πας σε βουλκανιζατερ το πολύ πολύ να βάλεις συμβατικό με 10 ευρο δεν ειναι ανάγκει να βάλεις runflat...αρα αυτο που είπες δεν βρίσκεις διασταση ή runflat το ακούω βερεσε..με τα συμβατικά ούτε ένα 1χλμ δεν μπορεις να κάνεις...αν δεν βρεις την τρύπα κ δεν έχεις ρεζερβα...και εισαι στην μέση του πουθενά τι κάνεις?θα περιμενεις την ελπα?ενω με τα rynflat κάνεις και 50χλμ κ 100χλμ...απο κει και πέρα για τα T1 toyo έχουν καλό κράτημα...αλλα δεν μας είπες πόσα χλμ θα κρατήσουν... :)... τα runflat είναι σκληρο λάστιχο ναι...πράγμα που σημαίνει σκληρο μάγουλο...και όποιος ξέρει τι σημαινει σκληρο μάγουλο καταλαβαίνει τι θέλω να πω

Φιλικά Νίκος

spaka
20-08-08, 13:11
spaka αν πάθω λάστιχο καβαλα και πάω θεσσ...σταματάω στην καβαλα σε ενα βουλκανιζατερ...δεν θα πάω στης Θεσσαλονικης το βουλκανιζατερ...κ τώρα αν το θεωρείς ταλαιπωρια να τους κοιτάζεις να σου διορθώνουν το λάστιχο ... κ δεν θεωρεις ταλαιπωρία το να βάζεις γρύλο και να αλλάζεις μπουλώνια...ή να ψάχνεις να βρεις την τρύπα...εντάξει πάω πάσο...και επιδιόρθωση γίνετε σε runflat και μακαρόνι μπαίνει κ οτι θες...αν πάθεις λάστιχο και είναι κυριακή οκ εισαι άτυχος αλλα νομίζω υπάρχουν και βενζινάδικα...!επίσης αν πας σε βουλκανιζατερ το πολύ πολύ να βάλεις συμβατικό με 10 ευρο δεν ειναι ανάγκει να βάλεις runflat...αρα αυτο που είπες δεν βρίσκεις διασταση ή runflat το ακούω βερεσε..με τα συμβατικά ούτε ένα 1χλμ δεν μπορεις να κάνεις...αν δεν βρεις την τρύπα κ δεν έχεις ρεζερβα...και εισαι στην μέση του πουθενά τι κάνεις?θα περιμενεις την ελπα?ενω με τα rynflat κάνεις και 50χλμ κ 100χλμ...απο κει και πέρα για τα T1 toyo έχουν καλό κράτημα...αλλα δεν μας είπες πόσα χλμ θα κρατήσουν... :)... τα runflat είναι σκληρο λάστιχο ναι...πράγμα που σημαίνει σκληρο μάγουλο...και όποιος ξέρει τι σημαινει σκληρο μάγουλο καταλαβαίνει τι θέλω να πω

Φιλικά Νίκος

Πιστεψε με και με τα RunFlat περιμενα την ελπα.

Επισης το ξερω οτι επιδιωρθοση κιαι μακαρονι μπαινει αλλα αν ρωτησεις Pirelli και BMW θα σου πουν απαγορευται. Αρα παλι μιση λυση...


Το να παο απο καβαλα θεσσαλονικη το ειπα επειδη οταν σου πουλανε το αμαξι σου λενε " α μη στεναχωριεσε δεν εχεις ρεζερβα αν παθεις λαστιχο ταξιδευεις με 100χλμ/ωρα και πας αποσταση μεχρι 150χλμ." εσυ το πιστευεις φυσικα. οταν επαθα λαστιχο εγω εκανα 100μετρα και διαληθηκε το λαστιχο και ξερεις πιοια ηταν η απαντηση τους? Α κυριε μαλλον θα ειχατε πολυ φορτωμενο το αμαξι. Αντε γεια δηλαδη.
Επισης το αν θα υπαρχει λαστιχο στη διασταση σου πιστεψε με το εψαξα. Σε ολοκληρη Θεσσαλονικη δεν υπηρχε ουτε ενα. Αν εισαι απο αθηνα κατι γινετε.
Εγω τωρα δεν υποστηριξα οτι σωνει και καλα βαλτε ολοι συμβατικα. Αυτο ειναι στην κριση του καθενος. Απλα ξεφουσκωσα εναν μυθο για τα RF. το οτι "μη στεναχωριεσε δε θα ταλαιπωρηθεις καθολου"

Bmw116isport
20-08-08, 14:57
σιγουρα και με runflat μπορεις να την πατήσεις:...αλλα με λιγότερες πιθανότητες...σίγουρα πολλα είναι ψέμα...αλλα δεν νομίζω οτι μπορεις να πας με 100χλμ...νομίζω μεχρι 80 είναι...αν και προτεινω να πηγαίνετε με 50-60...ένας λαστιχάς έτσι μου είπε το ιδιο κ ο μηχανικος της ΒΜW...δεν προσπαθώ:nono: να στην πώ αλλα νομίζω ότι ειναι πιο ασφαλές τώρα το αν αξίζει δεν το ξέρω...ίσως εσένα να σου έτυχε...για την διάσταση που λες δεν παίζει ρόλο το RF...απλά έχεις περιεργη διάσταση όπως κ εγώ...το δεν θα ταλαιπωρηθείς καθόλου παίζει απο το πόσο τυχαιρός είσαι...απλά ίσως με τα runflat είσαι τυχερος...:yipee: ... απο την άλλη μπορει και όχι ... αν και εγώ συμβατικά θα βάλω όταν αλλαξω λάστιχα γιατί θα βάλω semi slick:king:...πάντως δεν προσπαθώ να στην πώ...και σίγουρα τα RF είναι σε εξέληξη...

Φιλικά,
Νίκος:hello:

pvalavan
20-08-08, 15:03
Εγω πάντως την «έφαγα» με τα RFT μία ημέρα πριν πάω διακοπές εδώ και 2 χρόνια.
Μου μπήκε βίδα με αποτέλεσμα σταδιακά να ξεφουσκώνει.

Κανένα βουλκανιζατέρ από τα κοντινά δεν είχε διαθέσιμο το Pirelli παρά μόνο κατόπιν παραγγελίας και σε μία εβδομάδα. Το επισκεύασα με μακαρόνι αλλά κώλωσα να πάω ταξίδι καθώς θα έκανα 1500 χλμ.

Κάλεσα BMW Κουλούρης οι οποίοι με παρέπεμψαν σε γνωστό βουλκανιζατέρ, το οποίο όμως δεν είχε RFT ούτε για δείγμα.

Μετά από πολύ ψάξιμο και βρισίδια και αφού είχα χάσει 1 ημέρα από διακοπές βρήκα στο Περιστέρι και πλήρωσα για 195 διάσταση 180€ για V!!!!


Α! να μην ξεχάσω το αμάξι με το σκασμένο λάστιχο πήγαινε σα βάρκα και το πολύ με 50χλμ. Που να ήμουν φορτωμένος.

pvalavan
20-08-08, 15:08
Στο τελευταίο service με ενημέρωσαν πως οι μπροστινές ζάντες έχουν στραβώσει αρκετά και θα χρειαστούν αλλαγή!!! Από αμορτισέρ καλά πας ακόμα!!!

Μου έφυγε η μασέλα όταν μου το είπε. Το αμάξι έχει 20000 χλμ και το προσέχω όσο το δυνατό περισσότερο σε λακκούβες.

Όταν του απάντησα ότι μου φαίνεται λογικό λόγω RFT μου απάντησε καταφατικά, αλλά δεν έχεις και άλλη επιλογή.

Το συμπέρασμα? Στην αλλαγή συμβατικά με 1000!!! Πριν μου ρημάξει και τα αμορτισέρ

ermis1975
20-08-08, 15:57
Και νόμιζα οτι τα runflat τα επιλέγεις σαν extra...και τα πληρώνεις επειδή τα θέλεις!...
Αν είναι να δημιουργούν προβλήματα, στραβώματα στις ζάντες, να ψάχνεις και να μη βρίσκεις...τότε τί τα βάζουν?! Ολα τα bmw με runflat βγαίνουν τώρα? Ενας γνωστός μου με A150 έχει αλλά νομίζω δε το ήξερε κάν...

Bmw116isport
20-08-08, 17:44
pvalavan πολύ περιεργα τα λές...γιατι να είναι μόνο τα μπροστά?μήπως..λέω μήπως ανεβαίνεις πεζοδρόμια?σε λίγο θα πείτε δεν δουλεύει το ραδιο cd φταίνε τα runflat :o

spaka
20-08-08, 20:13
Bmw116isport το ξερω οτι δε προσπαθεις να μου την πεις. Εδω συζητηση κανουμε και ο καθενας προβαλει τα επηχειρηματα του.

Τωρα που μιλησατε για ζαντες, ειχα ξεχασει να πω οτι τωρα που αλλαξα τα RF ειχα και 50€ + για ισιωμα 2 ζαντων (ηταν οι μπροστινες). Ειχα 23000χλμ και το αμαξι δεν το ανεβαζω σε πεζοδρομια εχω παρκινγκ. Απλα το RF ειναι πολυ σκληρο στα πλαινα με αποτελεσμα στα σαμαρακια του δρομου κτλ. να επιβαρινονται οι ζαντες.

gian_nykt
21-08-08, 08:30
αμα ρε φίλε εχεις εξοπλισμό και εισαι σωστός......άλλη φάση!

Bmw116isport
21-08-08, 11:57
spaka μην μου λες τετοια γιατι θα πάω αυριο κιόλας για λάστιχα

pvalavan
21-08-08, 15:10
pvalavan πολύ περιεργα τα λές...γιατι να είναι μόνο τα μπροστά?μήπως..λέω μήπως ανεβαίνεις πεζοδρόμια?σε λίγο θα πείτε δεν δουλεύει το ραδιο cd φταίνε τα runflat :o

NORMAL πράγματα. Όσα πεζοδρόμια έχω ανέβει είναι με πολύ μικρή ταχύτητα. Το στράβωμα το πήραν χαμπάρι στο service. Εγω δεν είχα καταλάβει τίποτα.
Τσέκαρε και το δικό σου!!!

SPAKA το ίσιωμα το έκανες σε τόρνο ή σε καλούπι στον γνωστό στη Λ. Αθηνών?

peter
22-08-08, 21:27
Με Ε90 225/45/17 εχω runflat 2 χρονια, χωρις προβλημα...χρειαζονται αλλαγη διοτι το πισω λαστιχο εχει παρει πολυ...με συνεπεια πανω απο 150, το αυτοκινητο τρεμει...ή το χτυπησα σε λακουβα...ή πατηθηκε στραβα με απωλεια αερα...δεν ξερω τινα αποφασισω να βαλω...!!!!!!

spaka
26-08-08, 16:40
NORMAL πράγματα. Όσα πεζοδρόμια έχω ανέβει είναι με πολύ μικρή ταχύτητα. Το στράβωμα το πήραν χαμπάρι στο service. Εγω δεν είχα καταλάβει τίποτα.
Τσέκαρε και το δικό σου!!!

SPAKA το ίσιωμα το έκανες σε τόρνο ή σε καλούπι στον γνωστό στη Λ. Αθηνών?


Ποτε σε τορνο φιλε. Εγω βασικα ειμαι απο Θεσσαλονικη και πηγα σε ενα γνωστο γνωστου στα Διαβατα. Δε ξερω τι εννοεις καλουπι. Ο τυπος εβαζε τη ζαντα σε μια βαση που γυρνουσε. Το εργαλειο αυτο ειχε και μια ακιδα που την πλησιαζε στη ζαντα και γυρνοντας εβλεπε που ηταν στραβια. Επειτα ειχε ενα εργαλειο υδραυλικης πιεσης το οποιο σκουντουσε ας πουμε τη ζαντα εκει που ηταν στραβια και την εστρωνε. Πιστευω ειναι ο πιο ανωδυνος τροπος επισκευης.

kostasble
02-10-08, 13:54
διαβάζοντας αυτό το θέμα ρώτησα έναν φίλο λαστιχα που έχει βουλκανιζατερ, από τα μεγαλύτερα που έχω δει, και μου είπε οτι της pirelli τα rf βγάζουν όλα προβλημα. Η γνώμη του και η πρότασή του σε φίλους είναι να χρησιμοποιούν κανονικά ελαστικά.

Z4ever
02-10-08, 14:38
Παιδια εγω αλλαξα πριν 1 μηνα ελαστικα και αντικατεστησα τα BRIDGESTONΕ RE050 RFT με τα MICHELIN PS2.(225/40/18-255/35/18 870€)

H διαφορα ειναι απλα τρομακτικη!!!

Στο θεμα της ανεσης (που εκει με ενοχλουσαν υπερβολικα τα RFT) ειναι η μερα με τη νυχτα!
Το αυτοκινητο κοπαναει στις λακουβες ελαχιστα σε σχεση με πριν και κατι ψιλοτριξιματακια που ειχαν εμφανιστει τελευταια εξαφανιστηκαν!

Στο θεμα της οδικης συμπεριφορας και επιδοσεων παλι αλλαξαν τα πραγματα με τεραστια διαφορα προς το καλυτερο παντα και εχω την εντυπωση οτι εχει μειωθει λιγο και η καταναλωση μου.

Πραγματικα η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που μου φανηκε οτι εκανα καμια ανακαλυψη!!!

Στο θεμα επιλογης μεταξυ των 2 ειμαι καθετος!

Σε συγκριση μεταξυ τους μπορω να πω οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε ανεση, επιδοσεις, οδικη συμπεριφορα, τιμη, ειναι επισκεβασιμα, δεν φθειρουν το αυτοκινητο γενικα (αμορτισερ, ζαντες, τα πλαστικα στο εσωτερικο κτλ.) και μειωνουν και λιγο την καταναλωση!

Σε περιπτωση που παθεις λαστιχο λυσεις αναφερονται σε προηγουμενα post.

Τωρα αν παθεις λαστιχο και εισαι με πολυ μεγαλη ταχυτητα πιθανοτατα να ειναι ποιο ασφαλεις τα RFT.

Αλλα τοσα χρονια που δεν ειχαμε τα RFT πως οδηγουσαμε δηλαδη???

cosco
02-10-08, 15:16
Αλλα τοσα χρονια που δεν ειχαμε τα RFT πως οδηγουσαμε δηλαδη???

με το ένα πόδι στον τάφο :drive2:

randombk
02-10-08, 15:40
Κοιτα η επιλογη σου ειναι η καλυτερη απο θεμα ελαστικων!
Ομως και τα Michelin RFT να εβαζες παλι η διαφορα θα ηταν οσο τρομακτικη λες!

Εγω εβαλα τις ιδιες διαστασεις με σενα στο νεο P Zero και μαλιστα RFT και ειδα τρελο comfort σε σχεση με τα Bridgestone και ηταν και 17αρια!

Σιγουρα τα Michelin RFT θα εχουν ακομα πιο καλο comfort και απο τα P Zero RFT!



Παιδια εγω αλλαξα πριν 1 μηνα ελαστικα και αντικατεστησα τα BRIDGESTONΕ RE050 RFT με τα MICHELIN PS2.(225/40/18-255/35/18 870€)

H διαφορα ειναι απλα τρομακτικη!!!

Στο θεμα της ανεσης (που εκει με ενοχλουσαν υπερβολικα τα RFT) ειναι η μερα με τη νυχτα!
Το αυτοκινητο κοπαναει στις λακουβες ελαχιστα σε σχεση με πριν και κατι ψιλοτριξιματακια που ειχαν εμφανιστει τελευταια εξαφανιστηκαν!

Στο θεμα της οδικης συμπεριφορας και επιδοσεων παλι αλλαξαν τα πραγματα με τεραστια διαφορα προς το καλυτερο παντα και εχω την εντυπωση οτι εχει μειωθει λιγο και η καταναλωση μου.

Πραγματικα η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που μου φανηκε οτι εκανα καμια ανακαλυψη!!!

Στο θεμα επιλογης μεταξυ των 2 ειμαι καθετος!

Σε συγκριση μεταξυ τους μπορω να πω οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε ανεση, επιδοσεις, οδικη συμπεριφορα, τιμη, ειναι επισκεβασιμα, δεν φθειρουν το αυτοκινητο γενικα (αμορτισερ, ζαντες, τα πλαστικα στο εσωτερικο κτλ.) και μειωνουν και λιγο την καταναλωση!

Σε περιπτωση που παθεις λαστιχο λυσεις αναφερονται σε προηγουμενα post.

Τωρα αν παθεις λαστιχο και εισαι με πολυ μεγαλη ταχυτητα πιθανοτατα να ειναι ποιο ασφαλεις τα RFT.

Αλλα τοσα χρονια που δεν ειχαμε τα RFT πως οδηγουσαμε δηλαδη???

geobas
02-10-08, 18:24
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά oi Βαυαροί πρέπει να είναι σκερπάνια . Βάλανε ότι λάστιχα τους κατέβηκε ( τα RF που και σ' αυτούς στοιχίζουν πιό ακριβά ) χωρίς να κάνουν καμιά αξιολόγηση κανένα
τεστ να δούνε τι γίνεται με αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα , και μας πουλήσανε το αυτοκίνητο .
Ευρωληγούρηδες αδερφέ . Τι σκαμπάζουν από αυτοκίνητα .
Στα Τζουμέρκα με λάστιχο και χωρίς ρεζέρβα , αν δεν ήμουν εγώ με RF να κατεβώ 25 χιλ/μετρα γιά βουλκανιζατέρ και να γυρίσω , ο Νικολάκης ο φίλος μου και η γυναίκα του ή θα είχαν γίνει
παγοκολώνες ή θα τους έκανε μεζέ καμιά αρκούδα .

spaka
02-10-08, 19:38
Μιας και το ξανανεβασατε το θεμα να πω οτι με πηραν απο την Pirelli και μου ειπαν οτι το λαστιχο μου οντως ηταν ελατωματικο και αποζημιωνετε. Απο την επομενη βδομαδα θα παω να δω ποσα λεφτα ειναι (δεν ηξερε εκεινη τη στιγμη ο υπαλληλος) και θα ξαναεπανελθω.

Z4ever
03-10-08, 01:29
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά oi Βαυαροί πρέπει να είναι σκερπάνια . Βάλανε ότι λάστιχα τους κατέβηκε ( τα RF που και σ' αυτούς στοιχίζουν πιό ακριβά ) χωρίς να κάνουν καμιά αξιολόγηση κανένα
τεστ να δούνε τι γίνεται με αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα , και μας πουλήσανε το αυτοκίνητο .
Ευρωληγούρηδες αδερφέ . Τι σκαμπάζουν από αυτοκίνητα .
Στα Τζουμέρκα με λάστιχο και χωρίς ρεζέρβα , αν δεν ήμουν εγώ με RF να κατεβώ 25 χιλ/μετρα γιά βουλκανιζατέρ και να γυρίσω , ο Νικολάκης ο φίλος μου και η γυναίκα του ή θα είχαν γίνει
παγοκολώνες ή θα τους έκανε μεζέ καμιά αρκούδα .

Φιλε μου δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...

Το οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα οπως λες εναντι των RFT ειναι γεγονος και αποδεκτο απ ολους(αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...:google:).Στο post μου αναφερω πως το ΜΟΝΟ πλεονεκτημα των RFT ειναι οτι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει λαστιχο στα πολλα διατηρεις ευκολοτερα τον ελενχο του!Επεισης συμφωνω μαζι σου στο οτι μπορεις να διανυσεις και καποια αποσταση με σκασμενο λαστιχο αλλα εχω δει και σκασμενο RFT να γινεται κομματια!Οποτε για μενα δεν ισχυει 100% αυτο.

randombk
03-10-08, 08:02
Παιδια μην χαλατε την ζαχαρενια σας...
Εννοειτε οτι οι βαβαροι ξερουν τι κανουν καλυτερα απο ολους μας!

Το θεμα ειναι οτι τα RFT λαστιχα ειναι κατι που βγηκε τα τελευταια χρονια και ειναι αποτελεσμα της τεχνολογιας!
Πιστευω ολοι σας να συμφωνειτε οτι οτι βγαινει και εχει εξελιγμενη τεχνολογια ειναι καλυτερο απο αυτο που υπηρχε πριν!
Αλλιως ολοι δεν θα περιμενατε τα νεα μοντελα αμαξιων - υπολογιστων - κινητων - κτλ...αλλα θα ψαχνατε να παρετε τα παλια!:thumbsdow

Για να μην το κουραζω κιολας μιας και ειναι και πρωι , σιγουρα τα RFT λαστιχα ειναι κατι καινουργιο και αποτελεσμα της τεχνολογιας! σιγουρα ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα απλα ομως μειονεκτουν λιγο στο comfort.ΟΜΩΣ σωζουν ΖΩΕΣ! πιστευω εχει μεγαλητερη αξια η ζωη του καθενος απο ενα λιγο πιο δυνατο ντουπ σε μια λακουβιτσα...:nixweiss:

Τελος FYI , τα Michelin PS2 RFT και Pirelli P zero RFT ειναι πολυ πιο comfort εναντι των Bridgestone RFT!

Z4ever
03-10-08, 11:16
Παιδια μην χαλατε την ζαχαρενια σας...
Εννοειτε οτι οι βαβαροι ξερουν τι κανουν καλυτερα απο ολους μας!

Ενταξει ξερουν τι κανουν αλλα μην φοραμε παρωπιδες και δεν βλεπουμε γυρω μας!
Μιας και εχουμε και το ιδιο αυτοκινητο, αν σου πω οτι το Ζ4 χρειαζεται μπλοκε θα μου πεις ΟΧΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!! ε???Δεν νομιζω και δεν νομιζω να το πει και κανενας απο εδω μεσα!!!
Το γεγονος οτι το ΜΖ4 δεν εχει RFT και φοραει μπλοκε δεν σου λεει κατι για το τι εχει καλυτερη αποδοση και τι οχι???

Πιστευω ολοι σας να συμφωνειτε οτι οτι βγαινει και εχει εξελιγμενη τεχνολογια ειναι καλυτερο απο αυτο που υπηρχε πριν!
Αλλιως ολοι δεν θα περιμενατε τα νεα μοντελα αμαξιων - υπολογιστων - κινητων - κτλ...αλλα θα ψαχνατε να παρετε τα παλια!:thumbsdow

Τα RFT ειναι κανουργια τεχνολογια αλλα παντα οταν πρωτοβγενει κατι συνηθως εχει ελατωματα, οπως και τα πρωτα RFT ηταν για τα μπαζα!Συμφωνω οτι τωρα εξελιχθηκαν και ειναι καλυτερα απο πριν αλλα για να φτασουν την αποδοση και την ανεση των συμβατικων χρειαζεται αρκετη εξελιξη ακομα!

σιγουρα ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα απλα ομως μειονεκτουν λιγο στο comfort.

Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αυτο?Καλυτερα που ειναι?Γιατι αρχιζω να αμφιβαλω για τη νοημοσυνη μου!(παιδια καλυτερα αν καποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια για κατι καλυτερα να μην μιλαει, εγω ειχα RFT στη Ζ4 και τωρα δεν εχω , ειχα τα bridgestone RFT και εχω οδηγησει και Z4 φιλου με τα PZERO RFT!)
Nαι τα PZERO ειναι πολυ καλυτερα απ τα bridgestone αλλα για να φτασουν τα συμβατικα PS2 εχουν πολυ δρομο ακομα...

ΟΜΩΣ σωζουν ΖΩΕΣ! πιστευω εχει μεγαλητερη αξια η ζωη του καθενος απο ενα λιγο πιο δυνατο ντουπ σε μια λακουβιτσα...:nixweiss:

Ειπαμε ειναι πιο ασφαλη αλλα μην το προβαλουμε λες και οποιος δεν φοραει RFT παιζει με την ζωη του.Αν ηταν οντως ετσι τα RFT θα ηταν υποχρεωτικα σε ολα τα αυτοκινητα.Το κανετε να φαινεται λες και ολοι οι υπολοιποι που εχουμε συμβατικα παιζουμε ρωσικη ρουλετα οποτε οδηγαμε.

Τελος τα Michelin PS2 RFT και Pirelli P zero RFT ειναι πολυ πιο comfort εναντι των Bridgestone RFT!

Συμφωνω.

randombk
03-10-08, 11:45
Με λιγες κουβεντες θα σου πω τα εξης :

Το μπλοκε για τα αμαξια μας δεν χρειαζεται παρα μονο στο ///Μ για ευνοητους λογους.
Τωρα αν εμεις το θελαμε για δικους μας λογους ειναι αλλο θεμα!
Τα πρωτα RFT ειχαν ψιλοθεματακια αλλα πλεον ειναι απιστευτα καλα!
Μην το επαναλαμβανουμε , ΝΑΙ !τα Michelin ειναι καλυτερα εναντι των Pirelli - Bridgestone.
Οσο για το οτι το Ζ4Μ φοραει απλα PS2 Και οχι PS2 RFT η BMW τα εχει σαν option αν θυμαμαι καλα και τα λεει ZR νομιζω.Οποτε η ιδια η BMW βαζει και 2 απλα μπορεις να επιλεξεις.
Τελος αν ηξερες παιδια που εχουν φυγει με σκασμενο λαστιχο σε στροφη με πολλα χιλιομετρα τωρα θα το επερνες πιο σοβαρα το θεμα.2 παλιοι φιλοι ο ενας με Mazeratti και ο αλλος με S3 δεν θυμαμαι ποσες τουμπες εκαναν! Οκ δεν ειναι απολυτο να σου σκασει λαστιχο και να κανεις τουμπες αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα σου συμβει κατι κακο...
Εγω ειμαι επεισης παθον και λογο RFT σωθηκα!(εχω ανοιξει και τοπικ)

Τελος μην τρελενεσαι τα λαστιχα σου τα PS2 ειναι απιστευτα καλα ΟΜΩΣ και τα PS2 RFT να επερνες δεν νομιζω να ειχες θεμα comfort.Θα ηταν σχεδον το ιδιο.Θα μου πεις μετα το ξενερωμα απο τα Bridgestone , πλεον αρχιζεις και το σκεφτεσαι!


Ενταξει ξερουν τι κανουν αλλα μην φοραμε παρωπιδες και δεν βλεπουμε γυρω μας!
Μιας και εχουμε και το ιδιο αυτοκινητο, αν σου πω οτι το Ζ4 χρειαζεται μπλοκε θα μου πεις ΟΧΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!! ε???Δεν νομιζω και δεν νομιζω να το πει και κανενας απο εδω μεσα!!!
Το γεγονος οτι το ΜΖ4 δεν εχει RFT και φοραει μπλοκε δεν σου λεει κατι για το τι εχει καλυτερη αποδοση και τι οχι???



Τα RFT ειναι κανουργια τεχνολογια αλλα παντα οταν πρωτοβγενει κατι συνηθως εχει ελατωματα, οπως και τα πρωτα RFT ηταν για τα μπαζα!Συμφωνω οτι τωρα εξελιχθηκαν και ειναι καλυτερα απο πριν αλλα για να φτασουν την αποδοση και την ανεση των συμβατικων χρειαζεται αρκετη εξελιξη ακομα!



Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αυτο?Καλυτερα που ειναι?Γιατι αρχιζω να αμφιβαλω για τη νοημοσυνη μου!(παιδια καλυτερα αν καποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια για κατι καλυτερα να μην μιλαει, εγω ειχα RFT στη Ζ4 και τωρα δεν εχω , ειχα τα bridgestone RFT και εχω οδηγησει και Z4 φιλου με τα PZERO RFT!)
Nαι τα PZERO ειναι πολυ καλυτερα απ τα bridgestone αλλα για να φτασουν τα συμβατικα PS2 εχουν πολυ δρομο ακομα...



Ειπαμε ειναι πιο ασφαλη αλλα μην το προβαλουμε λες και οποιος δεν φοραει RFT παιζει με την ζωη του.Αν ηταν οντως ετσι τα RFT θα ηταν υποχρεωτικα σε ολα τα αυτοκινητα.Το κανετε να φαινεται λες και ολοι οι υπολοιποι που εχουμε συμβατικα παιζουμε ρωσικη ρουλετα οποτε οδηγαμε.



Συμφωνω.

Chalyps
03-10-08, 12:01
Aν κατεβαίνατε εκλογές ως υποψήφιοι θα ψήφιζα randombk!!!!:greenboun:+1:
καλά τα λες ....

Z4ever
03-10-08, 13:31
Τελος για να τελειωσει και το debate:smiley_ab!

Απο οτι βλεπω γενικα συμφωνουμε στο οτι τα RFT υστερουν σε αποδοση και ανεση αλλα υπερεχουν σε ασφαλεια εναντι των συμβατικων.

Τωρα για το που γερνει η ζυγαρια για τον καθενα ειναι αλλο.

Y.Γ 1 Για το μπλοκε θα διαφωνισω (πιστευω ας πουμε οτι τουλαχιστον στην 3.0 το μπλοκε χρειαζεται) αλλα και παλι ο καθενας μπορει να εχει τη γνωμη του και στο παρον thread αυτο ειναι off topic.

Υ.Γ 2 Ευχαριστω την Michelin :bowdown: που ειναι ο μεγας χορηγος στον προεκλογικο μου αγωνα!:rofl2::rofl2:

geobas
03-10-08, 14:05
Φιλε μου δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...

Το οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα οπως λες εναντι των RFT ειναι γεγονος και αποδεκτο απ ολους(αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...:google:).Στο post μου αναφερω πως το ΜΟΝΟ πλεονεκτημα των RFT ειναι οτι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει λαστιχο στα πολλα διατηρεις ευκολοτερα τον ελενχο του!Επεισης συμφωνω μαζι σου στο οτι μπορεις να διανυσεις και καποια αποσταση με σκασμενο λαστιχο αλλα εχω δει και σκασμενο RFT να γινεται κομματια!Οποτε για μενα δεν ισχυει 100% αυτο.

Δεν υπήρχε καμιά πρόθεση ειρωνίας .

Ομως άλλο είναι να σχολιάζουμε ( και η άποψη του καθενός είναι σεβαστή ) κι' άλλο να είμαστε δογματικοί γιά την άποψή μας .
To 316ci που είχα μέχρι πριν μερικούς μήνες με συμβατικά λάστιχα με πήγαινε μιά χαρά αλλά και το Ε92 τώρα με τα RFT μιά χαρά με πάει από τις ίδιες διαδρομές αλλά μου δίνει
και λίγο παραπάνω αίσθηση σιγουριάς και νομίζω ότι αυτό είναι μπορεί να είναι και το ζητούμενο για μερικούς .
Τώρα αν οι δρόμοι σε τούτη τη χώρα είναι στην απαράδεκτη κατάσταση που είναι , ή οι διάφοροι δημοτικοί σύμβουλοι γεμίζουν τους δρόμους των σπιτιών τους με σαμαράκια ,
αυτό είναι κάτι που η BMW δεν μπορεί να το λάβει υπ' όψιν της στο σχεδιασμό και τις επιλογές της , αφού στο κάτω-κάτω το ελλαδιστάν δεν είναι και καμιά μεγάλη αγορά .

Προσωπικά προτιμώ την δοκιμασμένη εξέληξη της τεχνολογίας που μου προφέρει μιά κάποια ασφάλεια από το θόρυβο που πιθανόν να κάνουν σε κάποιους κ@λόδρομους .

spaka
04-10-08, 19:37
Και γω που την εχω πατησει δεν κατηγορω την Bmw Που βαζει πλεον runflat στα νεα της μοντελα. Τα Runflat ειναι μια καινουργια τεχνολογια και λογω οτι κοστιζουν κιολας ακομα η bmw ειναι η εταιρια που πρωτοπωρει και τα περναει. Οπως εχω αναφερει και αλλου αν δε κανω λαθος το καινουργιο Mazda 6 δεν εχει και αυτο ρεζερβα αλλα ουτε καν runflat. αν παθεις λαστιχο "κιτ επισκευης". Δε συμαινει ομως οτι σαν καινουργια τεχνολογια ειναι "τελεια" οποτε ο καθεις κανει την επιλογη του. ΤΑ κραταει 'η τα αλλαζει...

gian_nykt
09-10-08, 07:54
δύσκολη επιλογή πάντως...........κι εγω ειμαι στους αναποφάσιστους.......
τα Run Flat εχουν 1 και μονο θετικό το οποίο όμως ειναι και αρκετά ΣΟΒΑΡΟ....δεν σε ενδιαφέρει αν ξεφουσκώσουν.......
τα συμβατικά εχουν ΠΟΛΛΑ θετικά αλλά 1 μειονέκτημα....θα πρέπει να εχεις ΚΙΤ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ που και να εχεις αντε κάτσε να ψάχνεις την βίδα/καρφί να κάνεις μπάλομα.....και αντε και να βρέχει να δεις γέλια!!!

E36 M POWER
09-10-08, 09:09
δύσκολη επιλογή πάντως...........κι εγω ειμαι στους αναποφάσιστους.......
τα Run Flat εχουν 1 και μονο θετικό το οποίο όμως ειναι και αρκετά ΣΟΒΑΡΟ....δεν σε ενδιαφέρει αν ξεφουσκώσουν.......
τα συμβατικά εχουν ΠΟΛΛΑ θετικά αλλά 1 μειονέκτημα....θα πρέπει να εχεις ΚΙΤ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ που και να εχεις αντε κάτσε να ψάχνεις την βίδα/καρφί να κάνεις μπάλομα.....και αντε και να βρέχει να δεις γέλια!!!

για βαλε +1 αρνητικο στα συμβατικα!!! τι θα γινει αν σου σκασει σε πολλα χλμ;
απο οτι καταλαβα η BMW αρχιζει και βαζει τα runflat ελαστικα... μηπως αφηνει ομως προερετικα και τα απλα για αυτους που θελουν τα απλα;
κακα τα ψεμματα η τεχνολογια προχωραει και πιστευω οτι αυριο μεθαυριο ολα τα αυτοκινητα θα βγαινουν με runflat ελαστικα για τον λογο της ασφαλειας!!! λιγοι σκοτωθηκαν οταν με πολλα χλμ τους εσκασε ο λαστιχο;

gian_nykt
09-10-08, 09:29
σωστό κι αυτό!

κι εχουν βγάλει και λάστιχα με gel μέσα ωστε "αυτοεπισκευάζονται" με την αφαίρεση του αντικειμένου κλείνει το gel την τρύπα!!

KostasLamia
30-12-08, 21:07
Σήμερα ρώτησα και εγώ τον λαστιχά μου και μου πρότεινε καλύτερα συμβατικά και κορδόνι και κομπρεσεράκι.
Το σκέφτομαι.
Θέλω να ρωτήσω όμως αν με τα συμβατικά βγαίνει κάποια ένδειξη βλάβης (πίεση ή κάτι άλλο). Και αν ναι πως λύνετι αυτό;

konas
30-12-08, 21:20
Σήμερα ρώτησα και εγώ τον λαστιχά μου και μου πρότεινε καλύτερα συμβατικά και κορδόνι και κομπρεσεράκι.
Το σκέφτομαι.
Θέλω να ρωτήσω όμως αν με τα συμβατικά βγαίνει κάποια ένδειξη βλάβης (πίεση ή κάτι άλλο). Και αν ναι πως λύνετι αυτό;

Δεν υπαρχει λογος να βγαζει καμμια ενδειξη βλαβης.
Τουλαχιστον στο δικο μου (Ζ4/2005) δεν εβγαλε ενδειξη οταν αλλαξα σε συμβατικα.

antonis7_10
30-12-08, 22:37
Παιδιά για δεστε το καλύτερα με τα συμβατικά γιατί υπάρχουν πολλοί που λένε ότι στα πολλά χιλιόμετρα τα αμάξι δεν ειναι το ίδιο όπως με run -flat. Προσωπικά έχω άσσο με run flat.Μου έχει τύχει αρκετές φορές στα πολλά χιλίόμετρα και σε όχι και τόσο κλειστές στροφές να πάω να χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου. Επειδή δεν είχα πρίν πισωκίνητο το έχω αποδώσει σε αυτό....αλλα τελικά δεν ξέρω και εγώ τι συμβαίνει. Δεν είμαι ευχαριστημένος από τα κρατήματα του αυτοκινήτου στα 150+ χλμ. Αντίθετα κάτω από αυτά το αμάξι είναι τέλειο...

george kaleas
31-12-08, 01:24
συμβατικα και οδικη

peter79
06-01-09, 19:01
H γνώμη μου ειναι οτι η BMW είναι μια εταιρία που εστιάζει πολύ στην τεχνολογία και την ασφάλεια!
γιαυτό και αποφασίστηκε να τοποθετεί ελαστικά RFT πλέον.
το θέμα είναι οτι εμείς θέλουμε να θυσιάσουμε την ασφάλεια για την άνεση ή το αντίθετο;
Εγω προσωπικά δεν θα άλλαζα ποτέ τα RFT με συμβατικά.
και μένα με ενοχλεί που οδηγώ και κάνω σλάλομ για να αποφύγω τις λακούβες αλλά σε αυτό δεν φταίει η BMW αλλά το οτι ζούμε στην Ελλάδα!!!

προσωπικά με ενδιαφέρει να οδηγώ με την οικογένειά μου μέσα ή χωρίς και να έχω όσο το δυνατόν υψηλότερα στανταρ ασφάλειας.

γιαυτό έδωσα 35.000 και πήρα 316 και όχι οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσα να έχω με τα χρήματα αυτά, τόσο σε επιδόσεις όσο και σε εξοπλισμό.

BMW :bowdown:

sakispapakis
06-01-09, 20:00
Νομίζω και εγώ ότι τα RFT ελαστικά είναι η καλύτερη επιλογή αν σταθμίσει κανείς θετικά και αρνητικά. Θέλω να πιστεύω πως αυτό που αναφέρει ο peter79 για την ασφάλεια της οικογένειάς μας είναι πάνω από όλα. Δεν οδήγησα το δικό μου με συμβατικά ελαστικά (E90 318i) για να έχω εικόνα των διαφορών αλλά δεν πιστεύω πως αυτό που μπορεί να μου δώσουν τα συμβατικά αντιπαλεύει αυτό που έγραψε ο συνάδερφος peter79. Ασφάλεια Ubber Alles που λένε και οι Βαυαροί!

KostasLamia
06-01-09, 22:00
Ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά γνωρίζει κανείς το offset από τις ζάντες του άσσου;
Έχω 205/55/16 και σκέφτομαι για 18άρες. Θα μπορούσα να βάλω εμπρός και πίσω 225/40/18 ή θα πρέπει να βάλω ασύμμετρα όπως δίνει η BMW για το mpack με 18άρες (205/45/18 εμπρός και 225/40/18 πίσω);

halkida116mpack
07-01-09, 00:31
η διασταση που λες μαλλον ειναι λαθος.στα m pack δινει 205 κ 225 σε 17 ιντσες (σιγουρα γιατι αυτα εχω) και νομιζω οτι σε 18 ιντσες ειναι 225 και 245 πισω.οσο για το προφιλ (βαριεμαι να κατεβω κατω στο γκαραζ τωρα) δεν θυμαμαι.:ylsuper:

TAZ118!
07-01-09, 15:11
Tο φαρδυτερο λαστιχο για τον μπροστινο αξονα που δινει η εταιρεια ειναι 205.
Το 225 πιστευω θα βρισκει στον θολο σε καμια ''καλη'' λακουβα(Στην Ελλαδα?Που?!)
Στον Γερακα κυκλοφορει μια μαυρη 116 με 17αρες απο Σειρα 3 κουπε Ε92 με 225
μπρος πισω.Μπροστα το λαστιχο ειναι πολυ κοντα στον θολο...

halkida116mpack
07-01-09, 22:38
taz118 νομιζω οτι ειναι 225.καλο ειναι να μας το διευκρινησει καποιος με που τις φοραει τις 18αρες m.α να σε ρωτησω και κατι...επειδη σκεφτομουν το 118 αλλα τελευταια στιγμη εκανα πισω λογω κυβικων.ποσο τελικη σου δειχνει στο κοντερ γιατι εμενα παραδιδει την ψυχη του στα 215 με 17αρες .ειδα την δυναμομετρηση σου...μια χαρα τα πηγε το μπεμπε:bigthumb:

nassosbmw1
13-01-09, 22:20
δύσκολη επιλογή πάντως...........κι εγω ειμαι στους αναποφάσιστους.......
τα Run Flat εχουν 1 και μονο θετικό το οποίο όμως ειναι και αρκετά ΣΟΒΑΡΟ....δεν σε ενδιαφέρει αν ξεφουσκώσουν.......
τα συμβατικά εχουν ΠΟΛΛΑ θετικά αλλά 1 μειονέκτημα....θα πρέπει να εχεις ΚΙΤ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ που και να εχεις αντε κάτσε να ψάχνεις την βίδα/καρφί να κάνεις μπάλομα.....και αντε και να βρέχει να δεις γέλια!!!

μου έχει σκάσει λάστιχο "απλό" με πολλά και μη φανταστείς ότι έκανε μπαμ απλά έχανε αέρα και άρχισε το αμάξι να "τραβάει"...τη ψυλλιάστηκα και σταμάτησα...με τόσα χρόνια (τελικά)εμπειρίας κατασκευής στα συμβατικα έχω περισσότερο εμπιστοσύνη...μερικά πράγματα θέλουν καιρό και "'τριβή"για να αποδείξουν αξιοπιστία...ειδικά σε θέματα αυτοκίνησης...ποιος θα μου εγγυηθεί ότι η συμπεριφορά των Run Flat ακόμα και στο τέλος της ζωής τους-εκει που ελοχεύει ο κίνδυνος κλαταρίσματος- θα έχει ανώδυνο αποτέλεσμα στην ασφάλεια του αυτοκινήτου; :nixweiss: εμένα πάντως στην πράξη με πρόδωσαν...μες στην πόλη με χαμηλή ταχύτητα και με μηδενικό φορτίο...

TAZ118!
14-01-09, 16:25
taz118 νομιζω οτι ειναι 225.καλο ειναι να μας το διευκρινησει καποιος με που τις φοραει τις 18αρες m.α να σε ρωτησω και κατι...επειδη σκεφτομουν το 118 αλλα τελευταια στιγμη εκανα πισω λογω κυβικων.ποσο τελικη σου δειχνει στο κοντερ γιατι εμενα παραδιδει την ψυχη του στα 215 με 17αρες .ειδα την δυναμομετρηση σου...μια χαρα τα πηγε το μπεμπε:bigthumb:

Στο m-pack του Ασσου τα μπροστινα λαστιχα ειναι 205.
To εχω παει 228 κοντερισια στην μεγαλη κατηφορα στην Αττικη Οδο λιγο πριν το αεροδρομιο
και 225 σε ευθεια στην Αθηνων-Θεσσαλονικης .Βεβαια ακομα φοραω τα 195/55R16
και χανει σε τελικες.Μαλλον σε 3 εβδομαδες θα φορεσω τα 205/50R17 και θα επανερθω με νεες μετρησεις.

KostasLamia
15-01-09, 11:46
Κάποιος φίλος που να φοράει 225/40/18 εμπρός και πίσω υπάρχει να μας πει εντυπώσεις;
Μόλις μίλησα με λαστιχά και με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

celia2007
15-01-09, 12:18
Αν και δεν το εχω ακουσει απο κανεναν θα σας πω ότι τουλαχιστον για μενα, εχω Ε92 325, το θέμα έχει λήξει υπέρ των RunFlat και θα εξηγήσω γιατί.
Πεπισμένος ότι θα είχα όλες τις ευεργετικές συνέπειες της αλλαγής σε νορμαλ ελαστικα, τα άλλαξα στα πρώτα 5.000χλμ και μάλιστα τα πουλησα κιολας.
Αρχικά το αυτοκίνητο μου φάνηκε πιο σβέλτο, κοπανουσε λιγοτερο, όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτά μέχρι που αρχισα να το πιέζω λίγο παραπάνω. Σας πληροφωρώ με κάθε ειλικρίνια ότι, εφτασα στο σημείο να φοβάμαι να τρέξω και να στρίψω. Το αυτοκίνητο σε κάθε λακουβίτσα, σε κακή ασφαλτο και γενικά όπου δεν ήταν ο δρόμος σε τέλεια κατάσταση, χάζευε. Ο πίσω άξονας κουνούσε επικίνδυνα σαν να λειτουργούσε με διαφορά φάσης από το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Παρατήρησα δε ότι όσο αυξανα την πίεση στα λάστιχα, τόσο έστρωνε η συμπεριφορά του.
Τα κράτησα 35.000 χλμ τα οποία δεν ευχαριστήθηκα καθόλου και στο τέλος ψαχνόμουν για αναρτηση.
Πριν παραγγείλω τα PSS 10, πήγα και άλλαξα λάστιχα και έβαλα ξανα runflat.
Το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται ξανά σωστά και το θέμα αναρτηση πηρε μεγάλη αναβολή.
Να σημειώσω ότι ήδη φοραει την m-tecnik και λαστιχα 225/40/18 με 255/35/18.
Καταλήγοντας θέλω να τονίσω ότι από προσωπική εμπειρία είμαι πλέον σίγουρος ότι όλη η αναρτηση στήνεται διαφορέτικα με ή χωρίς runflat και για μενα αλλαγή δίχως προσαρμογή και της αναρτησης δεν κάνει ως δια μαγείας θαυματα.

xou237
15-01-09, 12:31
Κοίτα κι εδώ
http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=56

veliopou
15-01-09, 18:26
Αν και δεν το εχω ακουσει απο κανεναν θα σας πω ότι τουλαχιστον για μενα, εχω Ε92 325, το θέμα έχει λήξει υπέρ των RunFlat και θα εξηγήσω γιατί.
Πεπισμένος ότι θα είχα όλες τις ευεργετικές συνέπειες της αλλαγής σε νορμαλ ελαστικα, τα άλλαξα στα πρώτα 5.000χλμ και μάλιστα τα πουλησα κιολας.
Αρχικά το αυτοκίνητο μου φάνηκε πιο σβέλτο, κοπανουσε λιγοτερο, όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτά μέχρι που αρχισα να το πιέζω λίγο παραπάνω. Σας πληροφωρώ με κάθε ειλικρίνια ότι, εφτασα στο σημείο να φοβάμαι να τρέξω και να στρίψω. Το αυτοκίνητο σε κάθε λακουβίτσα, σε κακή ασφαλτο και γενικά όπου δεν ήταν ο δρόμος σε τέλεια κατάσταση, χάζευε. Ο πίσω άξονας κουνούσε επικίνδυνα σαν να λειτουργούσε με διαφορά φάσης από το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Παρατήρησα δε ότι όσο αυξανα την πίεση στα λάστιχα, τόσο έστρωνε η συμπεριφορά του.
Τα κράτησα 35.000 χλμ τα οποία δεν ευχαριστήθηκα καθόλου και στο τέλος ψαχνόμουν για αναρτηση.
Πριν παραγγείλω τα PSS 10, πήγα και άλλαξα λάστιχα και έβαλα ξανα runflat.
Το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται ξανά σωστά και το θέμα αναρτηση πηρε μεγάλη αναβολή.
Να σημειώσω ότι ήδη φοραει την m-tecnik και λαστιχα 225/40/18 με 255/35/18.
Καταλήγοντας θέλω να τονίσω ότι από προσωπική εμπειρία είμαι πλέον σίγουρος ότι όλη η αναρτηση στήνεται διαφορέτικα με ή χωρίς runflat και για μενα αλλαγή δίχως προσαρμογή και της αναρτησης δεν κάνει ως δια μαγείας θαυματα.

+ 1000 και από εμένα. συμφωνώ πλήρως με αυτά που λες.
και εγώ είχα αλλάξει τα run flat σε νορμάλ και μετά από λίγο νόμιζα πως ήθελα αμορτισέρ. αν διαβάσετε παλαιότερα post που έχω κάνει θα δείτε ότι το έχω αναφέρει
πιστεύω πως η ανάρτηση είναι σχεδιασμένη για run flat

TAZ118!
15-01-09, 19:52
Αν τοποθετηθουν συμβατικα με ενισχυμενα πλαινα?Καποιοι λαστιχαδες μου τα ειχαν αναφερει.Η' τα μπερδευουν με τα runflat?

veliopou
15-01-09, 22:45
Αν τοποθετηθουν συμβατικα με ενισχυμενα πλαινα?Καποιοι λαστιχαδες μου τα ειχαν αναφερει.Η' τα μπερδευουν με τα runflat?

δεν υπάρχουν συμβατικά με ενισχυμένα πλαινά. εννοούν τα run flat

nassosbmw1
25-01-09, 11:13
δεν υπάρχουν συμβατικά με ενισχυμένα πλαινά. εννοούν τα run flat


μάλλον τα περίφημα "run flat" είναι συμβατικά με ενισχυμένα πλαινά......:thumbsdow

Cyprus_BMW
07-03-09, 15:05
Παιδιά γεια σας και από εμένα !!!! Λόγω του προβλήματος με τα run flat ανακάλυψα και εγώ το forum αυτό.
Διάβασα και εγώ με προσοχή όλα τα σχόλια μέχρι τώρα. Σίγουρα λόγω ασφαλείας και μόνο η BMW βάζει στα καινούργια της αυτοκίνητα τα συγκεκριμένα ελαστικά.
Προσωπικά πήρα το Ε-92 325i coupe {καινούργιο} και το πρώτο πρόβλημα με τα μπροστινά ελαστικά ήρθε στις 12 χιλ. χιλιόμετρα. Τα άντεξα μέχρι τις 15 χιλιάδες και αναγκάστηκα και τα άλλαξα. Εκανα με αυτά ακόμη 10 χιλιάδες χιλιόμετρα και τώρα άρχισαν να κάνουν και αυτά θόρυβο.
Τα ελαστικά μου είναι bridgestone RFT . Tα μπροστινά είναι 225/45/R17 και πίσω 255/40/R17 με V-spoke ζάντες.
Bλέποντας τα λεγόμενα μέχρι τώρα μάλλον θα βάλω michelin ps2 RFT.
Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τα δικά σας RFT πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα κάνουν ??? Επίσης αν ξέρει κανείς και περίπου πόσο είναι οι τιμές στην Ελλάδα για να συγκρίνω με αυτές στην Κύπρο.
Χαίρομαι ειλικρινά που βρήκα αυτό το forum !!!!!!:bullhorn::bullhorn:

veliopou
07-03-09, 15:55
Παιδιά γεια σας και από εμένα !!!! Λόγω του προβλήματος με τα run flat ανακάλυψα και εγώ το forum αυτό.
Διάβασα και εγώ με προσοχή όλα τα σχόλια μέχρι τώρα. Σίγουρα λόγω ασφαλείας και μόνο η BMW βάζει στα καινούργια της αυτοκίνητα τα συγκεκριμένα ελαστικά.
Προσωπικά πήρα το Ε-92 325i coupe {καινούργιο} και το πρώτο πρόβλημα με τα μπροστινά ελαστικά ήρθε στις 12 χιλ. χιλιόμετρα. Τα άντεξα μέχρι τις 15 χιλιάδες και αναγκάστηκα και τα άλλαξα. Εκανα με αυτά ακόμη 10 χιλιάδες χιλιόμετρα και τώρα άρχισαν να κάνουν και αυτά θόρυβο.
Τα ελαστικά μου είναι bridgestone RFT . Tα μπροστινά είναι 225/45/R17 και πίσω 255/40/R17 με V-spoke ζάντες.
Bλέποντας τα λεγόμενα μέχρι τώρα μάλλον θα βάλω michelin ps2 RFT.
Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τα δικά σας RFT πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα κάνουν ??? Επίσης αν ξέρει κανείς και περίπου πόσο είναι οι τιμές στην Ελλάδα για να συγκρίνω με αυτές στην Κύπρο.
Χαίρομαι ειλικρινά που βρήκα αυτό το forum !!!!!!:bullhorn::bullhorn:

εγώ με τα run flat κάνω γύρω στις 60.000 χλμ αλλά τα περισσότερα από αυτά στην εθνική, σε μεγάλα ταξίδια.
michelin primacy HP ( 205/50/17) RFT 970 ευρώ

Cyprus_BMW
07-03-09, 16:57
εγώ με τα run flat κάνω γύρω στις 60.000 χλμ αλλά τα περισσότερα από αυτά στην εθνική, σε μεγάλα ταξίδια.
michelin primacy HP ( 205/50/17) RFT 970 ευρώ

Φίλε μου ποιο μοντέλο έχεις ???? Εγώ έχω το Ε-92. Και από ότι βλέπω το πρόβλημα με τα run flat έχει επιδεινωθεί στο μοντέλο το δικό μου δηλ . πάνε μόνο γύρω στις 17 χιλιάδες χιλιόμετρα μόνο .........

veliopou
07-03-09, 17:17
Έχω την 116 (122ps) E87 LCI

Cyprus_BMW
07-03-09, 17:23
Εχει κανείς παιδιά την Ε-92 ....... ?????

sv2qo
07-03-09, 17:32
Εχω 20000 και ειναι μια χαρα

boleneger
07-03-09, 17:35
Να ποσταρω και γω την εμπειρια μου. Τα RFT τα εχω απο μαμα 27000χλμ sportcontact 2 με τα γνωστα αποτελεσματα. Κουτσουρα στις λακουβες αλλα σταθερα σε αποδωση και πολυ καλο τιμονι. Ολα αυτα μεχρι που εδω και 2 βδομαδες αρχισε να μου βγαζει καθε Δευτερα πρωι ενδειξη για μειωμενη πιεση. Ενα λαστιχο ηθελε 0,5 bar καθε βδομαδα. Ειπα οτι θα φταιει η βαλβιδα. Αμ δε!!!! Το παω στον λαστιχα και με ξενερωνει. Μια μικρηηηηη τριπιτσα να φυσαει μπουρμπουλιθρες. Και τωρα τι? Επισκευη λενε δεν παιρνει. Να βαλω μονο ενα ή ζευγαρι δεν λεει με τα αλλα στο μεσο προς το τελος της καριερας τους.
Ετσι μετα απο συνενοηση και προσωπικη εμπειρια του λαστιχα μου ειπε οτι το μπαλωμα απο μεσα δεν κρατα με τιποτα. Αντιθετα κορδωνι μα ειδικη κολα στο περασμα παιζει πολυ καλες πιθανοτητες να πιασει.
Και ετσι και εγινε. Απλα δεν παω πανω απο 180 (λες και πηγενα συνεχεια) και κατα το Φθινοπωρο θα τα αλλαξω με ΝΟΝ RFT. Γιατι το βλεπω νταβαντιλικι να πληρωνω 200Ευρα για ενα καρφι. Το βαρος που εξοικονομω θα αναπληρωθει απο ενα κιτακι κομπρεσερ με αφρο.

Cyprus_BMW
07-03-09, 17:44
Καμία ιδέα παιδιά τι μπορεί να φταίει και αρχίζουν να κάνουν πρόβλημα θορύβου τόσο γράγορα ???
Μπορεί να φταίνε τα ελαστικά σαν bridgestone , οι μπροστινές αναρτήσεις μου .....??
Αν βάλω πιο μαλακό ελαστικό θα είναι καλύτερα ...???
Καμία άποψη ....???

giannis 116
07-03-09, 17:53
Να σας γραψω και τα δικα μου για τα rft. Το αμαξι ειχε απ το εργοστασιο Pirelli Euforia rft σε διαστασεις 205/50/17V εμπρος και 225/45/17V πισω. Για μενα απαραδεκτα λαστιχα, κουτσουρα, κοπαναγανε και φθειρονταν γρηγορα, μαλιστα η ακαμψια τους μου στοιχισε και μια στραβια ζαντα που αλλα θα την προστατευαν παιρνοντας το 'σοκ' της λακουβας. Στις 60.000χμ κι αφου ειχαν καραφλιασει ειδικα τα πισω, τα αλλαξα με συμβατικα Continental Sport Contact 2 και πηρα κι ενα κομπρεσερακι αφρου επισης continental. Ενα προβλημα που αντιμετωπισα ηταν πως δεν εβρισκα λαστιχα rft (τουλαχιστον φρεσκα) στις διαστασεις μου και με αυτον το δεικτη ταχυτητας (V). Εβρισκα με μεγαλυτερους (Y,W) που δε θα θελα να βαλω γιατι τ αμαξι ειναι 1.6, δε χρειαζεται τετοιους δεικτες ταχυτητας στα λαστιχα του και τα ιδια τα λαστιχα ηταν κι ακριβοτερα. Την επομενη φορα που θ αλλαξω λαστιχα θα ψαχτω ομως και για rft γιατι απ οτι ξερω η τεχνολογια προοδευει και πιστευω πως οι νεες γενιες ελαστικων θα χουν σιγουρα καλυτερα χαρακτηριστικα, αλλα και γιατι με τα συμβατικα αν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος, νομιζω πως τ αμαξι εχει χασει την αισθηση στιβαροτητας στις στροφες και παιρνει μεγαλες κλισεις επειδη τα πλαινα των συμβατικων ελαστικων δεν ειναι ακαμπτα οπως των rft.

boleneger
07-03-09, 17:54
Ετσι ειναι τα RFT.

mr incredible
11-03-09, 11:34
Καλησπέρα παιδιά.
Καινουργιος στο forum, αφου τώρα το ανακάλυψα. Έχω κι εγώ ένα bmw series 1, την εκδοση dynamic, εδω και 3 χρόνια. Έφτασε η ώρα λοιπόν να αλλάξω ελαστικά. Και ερωτώ, run flat ή συμβατικά ελαστικά; Είδα προηγούμενα threads που υπάρχουν αλλά δεν απαντήθηκαν κάποια ερωτήματα μου και επανέρχομαι στο θέμα με τους εξής προβληματισμούς:
- αν βάλω συμβατικά θα πρέπει να πάρω και ρεζέρβα, αλλά χώρος αποθήκευσης δεν υπάρχει, οπότε θα πρέπει να έχω μια ζάντα χύμα πίσω + γρύλο, που καταλαμβάνει χώρο όταν πας ταξίδι; Και αν δεν βάλω ζάντα θα πρέπει να πάρω κιτ επισκεύης, το οποίο δεν το θεωρώ και πολύ ευκολό στην χρήση.
- αν βάλω run flat, διάβαζα στα προηγούμενα threads οτι είναι προβληματικά, σκληρά και μεταφέρουν κραδασμούς. Εγώ να πω την αληθειά μέχρι τώρα δεν ήμουν υποψιασμένος και δεν είχα προσέξει κάποιο προβλημα. Γενικά ημουν ικανοποιημένος απο τα ελαστικά, αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια στο forum.
Πήγα χθές και ρώτησα σε κατάστημα με ελαστικά και μου είπαν για continental run flat 1 μήνα και για michelin 15 ημέρες.
Πήγα μετά σε άλλο κατάστημα και είχε ετοιμοπαράδοτα, αλλά μου είπε οτι μερικές ζάντες της bmw φοράνε μόνο runflat ελαστικά και θα πρέπει να βγάλει ένα λάστιχο για να το εξακριβώσει. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό;
Όποιος έχει κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει να καταλλήξω ας την παραθέσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.

φιλε βαλε συμβατικα να βρεις την υγεια σου ολοι ετσι κανουμε και το κιτ επισκευης βεβαια 100 εβρω κανει

Chalyps
11-03-09, 11:38
φιλε βαλε συμβατικα να βρεις την υγεια σου ολοι ετσι κανουμε και το κιτ επισκευης βεβαια 100 εβρω κανειμην γενικεύεις....;)

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-03-09, 14:24
φιλε βαλε συμβατικα να βρεις την υγεια σου ολοι ετσι κανουμε και το κιτ επισκευης βεβαια 100 εβρω κανει

Δεν ειναι ακριβως ετσι...

Απο μενα βαλε ξανα ran flat

mr incredible
11-03-09, 16:18
Δεν ειναι ακριβως ετσι...

Απο μενα βαλε ξανα ran flat

αποψη σου φιλε......

*detari*
11-03-09, 16:47
το κιτ επισκευης βεβαια 100 εβρω κανειΜιας και το ανέφερες,που το βρήκες 100 ευρώ ??:)

boleneger
11-03-09, 16:58
Σε λαστιχαδικο κανει γυρο στα 70.

giannis 116
11-03-09, 17:05
Κι εμενα το κιτ της Continental μου το αφησε 50€ ο λαστιχας, το πηρα οταν αλλαξα τα λαστιχα απ το βουλκανιζαντερ που τα αλλαξα. Παντως οπως εγραψα και παραπανω, θα θελα να δοκιμασω τη 'νεα γενια' rft που θα υπαρχει τοτε, οταν ξαναρθει η ωρα να αλλαξω παλι λαστιχα.

mr incredible
11-03-09, 20:12
Μιας και το ανέφερες,που το βρήκες 100 ευρώ ??:)

σε οποιο βουλκανιζατερ και να πας του λες να σου παραγειλει το κιτ κοντινενταλ απο 70 μεχρι 100 εβρω το πουλανε :bigthumb:

paspas
15-03-09, 22:59
Λιγες μερες τωρα το κουβαδακι μου φοραει 205/50/17
Μπορω να πω οτι κοπαναει λιγοτερο απο τα 16αρια run flat που φορουσε πριν.
Σα να πατας σε αφρο το νιωθω.
Κι εγω επισης πηρα το kit continental για καθε ενδεχομενο.

anemosgr
22-03-09, 10:10
+ 1000 και από εμένα. συμφωνώ πλήρως με αυτά που λες.
και εγώ είχα αλλάξει τα run flat σε νορμάλ και μετά από λίγο νόμιζα πως ήθελα αμορτισέρ. αν διαβάσετε παλαιότερα post που έχω κάνει θα δείτε ότι το έχω αναφέρει
πιστεύω πως η ανάρτηση είναι σχεδιασμένη για run flat


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με τους φιλους παραπάνω.Εκανα το ίδιο λάθος σε Ε90 320 και δεν το ξανακάνω .Την επόμενη φορά μόνο RFT.Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου βελτιώθηκε μόνο όταν ανέβασα τις πιέσεις 2.5Ε / 2.8Π αλλα και πάλι υπολλείπεται!!!Εχω βαρεθεί να φλασάρει το DSC!!!!
Το μόνο θετικό είναι οτι δεν χτυπάει τόσο.

antonis7_10
22-03-09, 11:05
Εγώ θέλω να μου πεί υπεύθυνα και σοβαρά ένα άτομο από το φόρουμ που έχει βάλει συμβατικά αντί για run-flat και το αμάξι το δικοό του έχει την ίδια συμπεριφορά στις υψηλές ταχύτητες και στις στροφές στο ταξίδι.Το λέω αυτό γιατί δεν είναι ότι καλύτερο να λέμε οτι τα συμβατικά είναι η λύση και μετά κάποιος να δίνει ένα σκασμό λεφτά να πέρνει συμβατικά και να μην μπορεί να χαρεί τα πλεονεκτήματα του αυτοκινήτου του.

Nikos120i
22-03-09, 12:37
Εγώ θέλω να μου πεί υπεύθυνα και σοβαρά ένα άτομο από το φόρουμ που έχει βάλει συμβατικά αντί για run-flat και το αμάξι το δικοό του έχει την ίδια συμπεριφορά στις υψηλές ταχύτητες και στις στροφές στο ταξίδι.Το λέω αυτό γιατί δεν είναι ότι καλύτερο να λέμε οτι τα συμβατικά είναι η λύση και μετά κάποιος να δίνει ένα σκασμό λεφτά να πέρνει συμβατικά και να μην μπορεί να χαρεί τα πλεονεκτήματα του αυτοκινήτου του.

Είχα 17άρες 205/50 17 εμπρός πίσω με Bridgestone RFT RE050A και τώρα έβαλα 225/40/18 εμπρός και πίσω με συμβατικά Goodyear F1 Assymetrico.

+
Άνεση. Μιλάμε για ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ διαφορά, άλλο αυτοκίνητο. Έχει μαλακώσει αρκετά και έχει γίνει πιο άνετο ειδικά σε ταξίδια και όταν περνάς από σαμαράκια.
Καμία αλλαγή στην αίσθηση του τιμονιού. Το νιώθω όπως και πριν, πληροφοριακό...ίσως να έχει χάσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ κάπου μεταξύ 160-180, αλλά και πάλι μιλάμε για πολύ μικρή και ανούσια διαφορά.
Επιδόσεις. Καμία αλλαγή, πάλι πετάει γλυκά το πίσω μέρος όποτε το ζητήσεις.
Κατανάλωση. Το ίδιο.

-
Αίσθηση ανασφάλειας σε σχέση με αυτή που παρέχει το RFT λάστιχο.
Δεν έχεις ρεζέρβα μαζί σου, παραμόνο κιτ επιδιόρθωσης ελαστικού.

Γενικά νιώθω ότι το αυτοκίνητο δεν έχει καμία αλλαγή, μάλιστα το νιώθω ότι έγινε και πιο ελαφρύ, γιατί μη ξεχνάτε ότι το κάθε ΛΑΣΤΙΧΟ μόνο RFT ζυγίζει περίπου 12 κιλά ΤΟ ΕΝΑ! Από την άλλη...ίσως ξαναέβαζα RFT για την ασφάλειά μου και μόνο.

giannis 116
22-03-09, 17:29
Κι εγω με τα συμβατικα κερδισα σε ανεση αλλα εχασα σε αισθηση. Κι εξηγουμαι. Το αμαξι με τα συμβατικα ειδικα σε στροφες και καμπες του δρομου παιρνει αισθητα μεγαλυτερες κλισεις απ οτι με τα rft. Με τα rft το ενιωθα πιο ακαμπτο, στιβαρο και απολυτο στις στροφες ειδικα με πολλα χιλιομετρα, τραπεζι, τωρα με τα συμβατικα ειναι πιο 'πλαδαρο' πιο χαλαρο. Ειναι σαν η αναρτηση να φτιαχτηκε για τα rft και με τα συμβατικα το αισθανεσαι τ αμαξι λιγο πιο ασαφες κι οχι τοσο σταθερο στις στροφες. Σε καταναλωση δεν ειδα διαφορα, ουτε στην αισθηση του τιμονιου, μειωθηκε ομως ο θορυβος κυλισης.
Παντως απο θεμα τιμης τα συμβατικα ειναι φτηνοτερα.
Για μενα ισως η χρυση τομη να βρισκεται σε συνδυασμο rft νεας γενιας με την υπαρχουσα εργοστασιακη απλη αναρτηση ή αλλιως συνδυασμος συμβατικων ελαστικων με μια πιο σκληρη αναρτηση πχ 'Μ'. Προς τη δευτερη κατευθυνση σκεφτομαι να στραφω στην επομενη αλλαγη ελαστικων.

Nikos120i
22-03-09, 17:55
Γιάννη...όπως τα λες είναι. Με τα 18άρια και την Μ ανάρτηση που έχω, δεν έχω δει διαφορά σε κρατήματα-πάτημα.

Μάλιστα...το αυτοκίνητο έχει και λιγότερο υποστροφικό με το μεγαλύτερο πέλμα μπροστά...βασικά έχει γίνει τέλειο και όπως πρέπει. Να ήταν ανοιχτά και τα Μέγαρα...

Fairytale
22-03-09, 18:15
Μπορείτε βέβαια να αντικαθιστάτε τα RFT με συμβατικά ελαστικά που να έχουν σκληρά πλαινά (όχι τόσο όσο τα RFT βέβαια αλλά αρκετά πιο κοντά από όσα αναφέρονται εδώ μέσα). Με αυτόν το τρόπο θα είστε κάπου ανάμεσα στην αίσθηση κρατήματος, άνεσης κύλισης και θορύβου των RFT και όσων συμβατικών περιγράφετε μέχρι τώρα. Δεν είναι ανάγκη να αλλάξετε όλη την ανάρτηση με άλλη σκληρότερη για να κερδίσετε ότι χάνετε από την αλλαγή ελαστικών σε συμβατικά.

Eναλλακτικά η νέα γενιά RFT ακούγετε ότι θα έχει πολύ βελτιωμένα χαρακτηριστικά κύλισης.
C U out there

sakispapakis
22-03-09, 18:23
Παίδες και εγώ άλλαξα προχθές τα RFT με συμβατικά Continental Premium Contact 2 205/55/16H σε 318i E90. Έκανα 2 ταξίδια σε δύο μέρες Λάρισα - Θεσ/νίκη. Σαφώς πιο άνετο το αμάξι αλλά όπως είπε και ο giannis116 η ανάρτηση πλέει λίγο παραπάνω. Δεν με ενοχλει μιας και το αυτοκίνητο το οδηγεί η γυναίκα μου ως επί το πλείστον. Από αίσθηση τιμονιού δεν άλλαξε κάτι σε σχέση με πριν αλλά δεν το οδήγησα στο όριο και σε στροφές. Εθνική οδός με ταχύτητα 140 - 160 χλμ/ώρα. Αυτό που με εξέπληξε θετικά είναι το γεγονός ότι παρ' όλη τη βροχή και τον δυνατό αέρα χθες (στην Θεσ/νίκη γινόταν χαμός), το αμάξι με 160 χλμ/ώρα μου έδινε αίσθηση σιγουριάς. Αν δεν είχα τα παιδιά μου μέσα θα το κυνηγούσα λίγο παραπάνω. Πάντως μετά από 1000 χλμ. (λίγα) δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν έκανα σωστά που άλλαξα από RFT σε συμβατικά. Μόλις κατασταλάξω θα επανέρθω.

Nikos120i
22-03-09, 18:29
Σωστό. Αυτό έχω κάνει βασικά...έχει δείκτη ταχύτητας Υ, που δείχνει σκληρό πλαϊνό και πέλμα.

sm6
22-03-09, 18:55
δεν εχει καμια σχεση το συμβολο δεικτη ταχυτητας Υ με τα πλαϊνα ή τη γομα του πελματος...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Tirecode.gif

The ISO Metric tire code consists of a string of letters and numbers, as follows:

An optional letter (or letters) indicating the intended use or vehicle class for the tire:
P: Passenger Car
LT: Light Truck
ST: Special Trailer
T: Temporary (restricted usage for "Space-Saver" spare wheels)
3 digit number: The "nominal section width" of the tire in millimeters; the widest point from both outer edges.
/: Slash character
2 or 3 digit number: The "aspect ratio" of the sidewall height to the total width of the tire, as a percentage. If this is missing, it is assumed to be 82%. If the number is larger than 200, then this is the diameter of the entire tire in millimeters.
An optional letter indicating construction of the fabric carcass of the tire:
B: bias belt (where the sidewalls are the same material as the tread, leading to a rigid ride)
D: diagonal
R: radial

Load Index
http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/200-1.jpg

Speed rating
http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/201-1.jpg

Additional marks

M+S, or M&S: Mud and Snow; all-weather tires, with above-average traction in muddy or very light snowy conditions, and for low ambient temperatures. Not a winter tire unless it has the snowflake and mountain symbol. Spike tires have an additional letter, "E" (M+SE).
BSW: Black SideWall
WSW: White SideWall
OWL: Outline White Lettering
E4: Tire approved according ECE-regulations, the number indicating the country of approval.
030908: Approval number of the tire
DOT code: All tires for use in the USA have the DOT code, as required by the Department of Transportation (DOT). It specifies the company, factory, mold, batch, and date of production (2 digits for week of the year plus 2 digits for year; or 2 digits for week of the year plus 1 digit for year for tires made prior to 2000). Although not law, tire manufacturers do not suggest using a "new" tire that has been sitting on the shelf for more than 6 years.
TL: Tubeless
TT: Tube-type, tire must be used with an inner-tube
Made in ...: Country of production
C: Commercial; tires for light trucks (Example: 185 R14 C)
B: Bias belted; tires for motorcycles (Example: 150/70 B 17 69 H)—diagonal construction with belt added under the tread
SFI, or Inner: Side Facing Inwards; inside of asymmetric tires
SFO, or Outer: Side Facing Outwards; outside of asymmetric tires
TWI: Tread Wear Indicator; a device, such as a triangle or a small Michelin Man icon, located where the tread meets the sidewall. It indicates the location of the raised wear bars in between the tire tread channels.
SL: Standard Load; tire for normal usage and loads
XL: eXtra Load; tire for vehicles of heavier standard weights
RF: Reinforced tires
Arrows: Some tread designs are "directional", and designed to perform better when driven in a specific direction (clockwise or counter-clockwise). Such tires will have an arrow showing which way the tire should rotate when the vehicle is moving forwards. It is important not to put a "clockwise" tire on the left hand side of the car or a "counter-clockwise" tire on the right side.
M0: Original tires for Mercedes-Benz
N*: Original tires for Porsche
"Star": Original tires for BMW

Nikos120i
22-03-09, 20:01
Υψηλό speed rating (Υ) έχει ουσιαστικά πιο χοντρή γόμα για να αντέχει. Έχοντας πιο χοντρή γόμα, βοηθάει στο να μη τρυπάει το λάστιχο εύκολα. Γνωστός με Υ rating έβγαλε βίδα και δε κατάλαβε τίποτα το λάστιχο.

sm6
22-03-09, 20:51
ο δεικτης ταχυτητας Υ δεν εχει επισης καμια σχεση με το βαθος πελματος του ελαστικου.
αυτο εξαρταται απο τον τυπο και τη διασταση του ελαστικου.

στους παρακατω πινακες μπορουμε να δουμε οτι δυο τυχαια ελαστικα εχουν ακομα και για τον ιδιο τυπο (αλλα αλλη διασταση), διαφορες στο βαθος του πελματος. ή διαφορετικα ελαστικα να εχουν συμπτωματικα ιδιο βαθος.

το ελαστικο για μικροτερο αυτοκινητο εχει περισσοτερο πελμα που κυμαίνεται απο 11 εως 12χιλιοστα.
το ελαστικο για μεγαλυτερο και ταχυτερο αυτοκινητο φθανει να εχει βαθος πελματος μεχρι και 8 χιλιοστα για καποια αυτοκινητα οπως η enzo! και ειναι απολυτα λογικο...

αρα δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το "οσο ταχυτερο το αυτοκινητο, τοσο πιο χοντρη η γομα". μαλλον το αντιθετο ισχυει...

http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/202-1.jpg

http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/205.jpg

djkostas20
27-03-09, 09:15
Αν και έχω Ζ4 με βασανίζει και μένα το θέμα να βάλω συμβατικά ή πάλι runflat ελαστικά? Το κιτ επιδιόρθωσης είναι εύκολο στη χρήση του? Κάνει τη δουλεία που κάνουν και τα runflat δλδ κάποια χιλιόμετρα μέχρι τον λαστιχά? Αξίζει τελικά σε επιδόσεις και "κοπάνημα" να βάλω συμβατικά?

Fanis
27-03-09, 09:39
Αν και έχω Ζ4 με βασανίζει και μένα το θέμα να βάλω συμβατικά ή πάλι runflat ελαστικά? Το κιτ επιδιόρθωσης είναι εύκολο στη χρήση του? Κάνει τη δουλεία που κάνουν και τα runflat δλδ κάποια χιλιόμετρα μέχρι τον λαστιχά? Αξίζει τελικά σε επιδόσεις και "κοπάνημα" να βάλω συμβατικά?
Εύκολο είναι, αλλά δεν καλύπτει πάντα την τρύπα (περίπου ένα 75%). Μπορεί να είναι τέτοιο το σκάσιμο, που να μην μπορεί να κλείσει με το κιτ επισκευής, ενώ με το Run Flat θα ήσουν ΟΚ. Η μόνη λύση για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα μείνεις, εάν βγάλεις τα Run Flat, είναι να έχεις ρεζέρβα ανάγκης μαζί σου στα ταξίδια.

Το αν αξίζει, είναι υποκειμενικό. Την Z4 την βρίσκω Οκ με τα Run Flat, οπότε μάλλον δεν θα τα άλλαζα, αλλά το Mini είναι πολύ κουραστικό και μάλλον θα τα αλλάξω.

konas
27-03-09, 09:54
Ασε Φανη δεν μπορεις να φανταστεις ποσο κοπαναγε η Ζ4 οταν ειχα τα runflat.
Στο δε ΜΙΝΙ εξ αιτιας τους ειχαν κοψει οι ελαστικοι συνδεσμοι των βασεων των αμορτισερ.

Τα εχω βγαλει και ηρεμησε το Ζ

Fanis
27-03-09, 13:58
@Konas: Με 17'' ή 18'' ζαντες? Δεν λέω ότι δεν κοπανάει (έχω οδηγήσει την Coupe 3.0si με 17''), αλλά συνηθισμένος από το Mini μου φάνηκε ΟΚ! Σίγουρα με κανονικά λάστιχα θα βελτιωθεί αρκετά. Το Mini πάντως που το έχω οδηγήσει με κανονικά λάστιχα, είδα μεγάλη διαφορά. Οπότε σε 2-3 μήνες πάω για αλλαγή και εγώ.

konas
27-03-09, 14:07
Με 16'' !!! Και ομως κοπαναει και με τις 16'' !!!
με runflat

djkostas20
27-03-09, 17:08
Με το κιτ επισκευής ψάχνεις να δείς που είναι η τρύπα ή το βάζεις το βάζεις στη βαλβίδα και γεμίζει όλο το ελαστικό με τον αφρό? Όσο για ρεζέρβα ανάγκης που να την βάλω ακριβώς με το Ζ4? Και έστω να γεμίσω το μισό+ χώρο αποσκευών με την ρεζέρβα...άμα τη χρησιμοποιήσω το κανονικό που θα το βάλω?
Οπότε μόνο κιτ επισκευής!!!!

bimmer-corfu
27-03-09, 17:42
Από την άλλη τα runflat εκτός απο κοπάνημα δεν είναι και 100% σίγουρο ότι δεν θα γίνουν 1000 κομμάτια. Εδώ μέσα έχω διαβάσει ιστορίες παιδιών με runflat που δεν κάνανε ούτε ένα χιλιόμετρο.
... άντε και φτάσαμε όμως στο λαστιχά (ας πούμε ότι είναι ημέρα καθημερινή και δεν είναι όλα κλειστά), τι κάνουμε? Ούτε 100% σίγουρο είναι ότι μπορεί να επισκευάσει runflat (άσε που θέλει ίσως και ώρες η επισκευή) ούτε 100% θα έχει stock 225/45/17 για να μη πω τίποτα πιο extreme

konas
27-03-09, 18:36
Με το κιτ επισκευής ψάχνεις να δείς που είναι η τρύπα ή το βάζεις το βάζεις στη βαλβίδα και γεμίζει όλο το ελαστικό με τον αφρό? Όσο για ρεζέρβα ανάγκης που να την βάλω ακριβώς με το Ζ4? Και έστω να γεμίσω το μισό+ χώρο αποσκευών με την ρεζέρβα...άμα τη χρησιμοποιήσω το κανονικό που θα το βάλω?
Οπότε μόνο κιτ επισκευής!!!!

Στη βαλβιδα. Αν και δεν χρειαζεται παντοτε. Μια δυο φορες που χρειαστηκε σε μενα, φουσκωσα το λαστιχο μονο με τη τρομπιτσα χωρις να χρησιμοποιησω τον αφρο, και μετα πηγα βουλκανιζατερ.
Το μυστικο ειναι οτι οταν το λαστιχο δεν το προλαβεις και το δεις flat, τοτε χρειαζεται να σηκωθει το αυτοκινητο λιγο γιατι η τρομπα δεν εχει δυναμη. Οποτε και ενα γρυλο μαζι.

djkostas20
27-03-09, 20:29
Γρύλος,τρόμπα και κιτ πόσο κοστίζουν? Φυσικά άμα χρεισιμοποιήσεις το κίτ δεν βάζεις και αέρα έτσι?

konas
27-03-09, 20:34
Γρύλος,τρόμπα και κιτ πόσο κοστίζουν? Φυσικά άμα χρησιμοποιήσεις το κίτ δεν βάζεις και αέρα έτσι?

Εννοεις αν χρησιμοποιησεις το μπουκαλακι με τον αφρο?
Ε' εξαρταται απο το ποσο αερα εχεις χασει...

Δεν θυμαμαι ποσο τα αγορασα.
Το κιτ αν θυμαμαι καλα εχει και την τρομπα μαζι (παιρνει ρευμα απο αναπτηρα).
Κοιτα λιγο σε παλιοτερα ποστ. Νομιζω εχει ηδη γραφτει καπου.

djkostas20
27-03-09, 20:39
Ευχαριστώ... Τέλος λοιπόν είναι καλύτερο να πετάξω τα runflat και να βάλω συμβατικά? Ένας λόγος που σκέφτομαι τα RFT είναι αν σε πιάσει λάστιχο εν κινησει τι κάνεις? Φαντάζομαι τα RFT σώζουν τις δυσσάρεστες συνέπειες αυτής της περίπτωσης!

konas
27-03-09, 20:45
Αν η 'τρυπα' ειναι τοοοσο μεγαλη, ή πεσεις σε κατασταση σκασιμο - 'μπαμ' ναι τοτε ισως εχεις δικιο αν και δεν πιστευω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ουτε τα runflat σε σωζουν. Ψαξε στο φορουμ μας υπαρχει μια αντιστοιχη περιπτωση σε runflat.

Αν ειναι οι συνηθισμενες περιπτωσεις καρφια μικρα κλπ, τοτε και με τα συμβατικα, οσο κινεισαι δεν χανουν τοσο ωστε να μην προλαβαινεις. Αν σταματησεις τοτε ξεφουσκωνουν.

116sport
29-03-09, 21:55
οδηγησα σημερα για πολλα χιλιομετρα 320 coupe η οποια φοραει κ αυτη run flat λαστιχα.αυτο που με εντυπωσιασε ηταν οτι το αμαξι δε χτυπαγε καθολου(ουτε καν σε λακουβες) οπως το δικο μου 116 οταν φορουσα run flat λαστιχα.
ισως εχει πολυ καλυερη αναρτηση,δεν μπορω να το εξηγησω.
παντως γενικα το αμαξι σε σχεση με το 116 ηταν αλλου...μακαρι να ειναι το επομενο μου αμαξι

BORnKILL3R
30-03-09, 00:47
εγω παντος ειμαι καθετος στα συμβατικά γιατι εχς τιν ρεζερβα μου στο Ε36 και ουτε χωρο μου πιανει ουτε τιποτα και το αμαξη ειναι σταθερο και πολυ εμπιστο... και το κυριοτερο ξεκουραστο οποτε συμβατικα και παλι συμβατικα!!!

BORnKILL3R
30-03-09, 01:10
εγω παντος ειμαι καθετος στα συμβατικά

Fanis
30-03-09, 08:39
οδηγησα σημερα για πολλα χιλιομετρα 320 coupe η οποια φοραει κ αυτη run flat λαστιχα.αυτο που με εντυπωσιασε ηταν οτι το αμαξι δε χτυπαγε καθολου(ουτε καν σε λακουβες) οπως το δικο μου 116 οταν φορουσα run flat λαστιχα.
ισως εχει πολυ καλυερη αναρτηση,δεν μπορω να το εξηγησω.
παντως γενικα το αμαξι σε σχεση με το 116 ηταν αλλου...μακαρι να ειναι το επομενο μου αμαξι
Μάλλον είναι θέμα ανάρτησεις. Ο κολλητός μου έχει 320i Cabrio (E93) με 18αρια Run Flat και είναι πολύ πιο άνετη και από το Mini (καλά αυτό δεν είναι έκπληξη!), αλλά και από Ζ4 Coupe και 120i με 17αρια Run Flat.

djkostas20
30-03-09, 09:21
Και εγώ υπερ των συμβατικών είμαι γενικά αλλά με προβληματίζει η έλλειψη ρεζέρβας....Βέβαια ένα θέμα είναι και το κόστος αφού ακομα και από το internet η καλύτερη τιμή που έχω βρεί είναι 700 σε σχέση με 500 που έχω βρεί τα συμβατικά!!!! Και φυσικά άμα σκάσει το RFT ναι μεν σε πάει για 100-150χλμ κάπου αλλά μετά δεν επισκευάζεται οπότε πάλι καινούριο ζευγάρι όπου είανι πιο ακριβό από ένα ζευγάρι συμβατικών αφού μετά τη χρήση αφρού πάλι δεν παίρνει επισκευή!
Το μόνο θέμα που τίθεται για μένα αυτή τη στιγμή είναι το πόσο εύκολη ή μη είναι η χρησιμοποίηση του αφρού καθώς και η περίπτωση να σε πιάσει λάστιχο εν κινήσει...

skatzoxoiros
30-03-09, 17:23
Παιδιά παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής του ελαστικού.

Εμένα το αμάξι ήρθε με 16αρες του πακέτου Advantage, και είχε ελαστικά Brigestone φυσικά RFT.

Στα 20.000 Km βρήκα ζαντολάστιχα απο Ε92 σε καλή τιμή απο άτομο που τα έδινε εδώ στο φόρουμ, και επειδή δε μου άρεσε η διάσταση των 16αριων, είπα δε παει στο καλό, ας πάω στα 17αρια και ας κοπανάει λιγο παραπάνω... (Υπόψην έχω M-sport ανάρτηση)

Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά RFT...

Παρόλα αυτά, εγώ την επόμενη φορά θα φορέσω συμβατικά, και λόγω κοπανήματος και λόγω κόστους. Ενα κιτάκι με αφρό και τέλος.

Τέλος, είναι λάθος να λέτε οτι δεν επισκευάζονται τα RFT. Εγώ στα παλιά τους είχα κοπανήσει δύο ενέσεις (όχι μπαλώματα που είναι καλύτερα) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το πρώτο καρφί το πάτησα στα 2.000 Km έτσι για το καλορίζικο, και μεχρι να τα βγάλω απο το αυτοκίνητο είχα κάνει 18.000 Km...

Επίσης, ο ζαντολαστιχάς μου, λέει οτι το συμβατικό ελαστικόας είναι γεμάτο με αφρό επιδιορθώνεται, απλά θελει καθάρισμα ο αφρός όταν το ανοίξει για να βάλει μπάλωμα... Αν ακολουθήσει την μέθοδο της ένεσης, δε χρειάζεται καν να ανοίξει και να καθαρίσει τον αφρό...

djkostas20
30-03-09, 20:44
Ο δικός μου λαστιχάς μου λεέι ότι η bridgestone απαγορεύει την επισκευή των RFT γιατί αν γίνει δεν μπορεί να εγγυηθεί πλέον τη λειτουργία του ελαστικού ως RFT!!! Άμα θέλεις τα επισκευάζεις αλλά με δική σου ευθήνη... Τώρα ποιά είναι η αλήθεια δεν ξέρω...

Fanis
31-03-09, 08:25
Για την επισκευή των RFT, η κάθε εταιρία λέει τα δικά της. Goodyear (& Dunlop ως εταιρία του Ομίλου Goodyear) και Continental επιτρέπουν την επισκευή (μάλιστα η Continental έχει και Online σεμινάριο για το πως γίνεται η επισκευή). Από όσο ξέρω Pirelli & Bridgestone δεν την επιτρέπουν.

Ο λαστιχάς μου, μου είπε ότι εφόσον η τρύπα είναι στο πέλμα (και όχι στα πλαϊνά) και εφόσον τα πλαϊνά είναι σε άριστη κατάσταση (άρα δεν έχω κάνει χλμ. χωρίς αέρα ή έχω κάνει ελάχιστα), τότε επισκευάζονται. Εγώ έχω επισκευάσει το ένα λάσστιχο (έκτοτε έχω κάνει 12.000χλμ) και είναι μια χαρά. αλλά η τρύπα ήταν μικρή, δεν είχα κάνει καθόλου χιλιόμετρα χωρίς αέρα και η επισκευή είναι πιο χρονοβόρα.

topmar
31-03-09, 10:26
................

Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά .................

Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??

sm6
31-03-09, 10:32
Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??

μετριο. βαλε μισελεν.

skatzoxoiros
31-03-09, 11:09
....φορούσε τα Continental sport contact 2.

Καλημέρα,
Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??

Αυτά τα είχαν πάνω οι ζάντες, δεν τα έβαλα εγώ.

Αν θες την γνώμη μου, πήγαινε για τα Continental sport contact 3, εγώ αυτά έχω σκοπό να βάλω... (βγαίνουν και σε RFT, και απλά, εγώ σκέφτομαι τα απλά) Θεωρούνται απλά κορυφαία!

Αν δεν πάω σε αυτά, τότε το βλέπω ή για τα ΤΟΥΟ T1R αλλα δε γνωρίζω κατα πόσο βγάζουν χιλιόμετρα (προσωπικά βγάζω πολλά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς) για τα οποία όλοι λένε πολύ καλά λόγια και εδώ, και εξω...


Για Michelin δε το συζητάω καθόλου, έχω πολύ κακή εμπειρία... :icon02:

Chalyps
31-03-09, 11:10
Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??Αυτά έχει το Ε92άρι μου απο μαμά....Είναι πολυ καλό ελαστικό για σπορτιβ οδήγηση αλλά αρκετά θορυβώδες.
Εχουν βγει τα SC 3 πια....
Για πιο άνετα το όνομα το έχουν τα μισελέν....Εκει θα κοιτάξω κ εγώ αργότερα.Σε RF πάνταΠάντως αν η τιμή που έχεις βρεί είναι τρέλλα πάρτα είναι καλά.

topmar
31-03-09, 14:33
Καλησπέρα,

Κατ'αρχήν τα Conti Sport Contact 3 δεν βγαίνουν σε 205/55/R16....από 17'αρια και πάνω...

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=270515#post270515) το post μου και πείτε τη γνώμη σας....

topmar
29-04-09, 18:25
Επιτέλους βρήκα τις ζάντες που έψαχνα σε πολύ καλή τιμή, μαζί με ελαστικά Continental Sport Contact 2 SSR (RunFlat)!!!

Δείτε εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=279551#post279551)

Στο δικό μου χωρίς Μ-Pack, αυτό που έγραψε ο skatzoxoiros "Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά RFT..." ελπίζω να ισχύσει με ακόμα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την άνεση.....

nickvas19
29-04-09, 20:41
πάντως τα RF για μενα έχουν καλυτερο πάτημα...και εσεις πειτε οτι θέλετε :P

Xenon320i_08
04-05-09, 23:41
Χθες ήμουν Θεσσαλονίκη και μετα από το το κόκκινο σήμα που εμφανίστηκε στι ταμπλώ είδα το πίσω αριστερο λάστιχο (Run flat 205/55/R16 V90 continental premium) καθισμένο. :angryfire Πάω στο βουλκανιζατερ της Βασ. Ολγας. Η απάντηση "δεν μας επιτρέπουν επισκευή από την εταιρία." :mad: Πηγαίνω σε βενζιναδικο το φουσκώνω στα 2,5 bar, εκανα 25Km και το ελέγχω πάλι ...ήταν στα 2 bar. Το ξαναγεμίζω στα 2,5bar kαι με πηγαίνω αλλα 80Km ως Σέρρες με ταχύτητα 100Km/h.
Παίρνω την αντιπροσωπία και μου λέει οτι το λάστιχο διορθώνεται αν το καρφί είναι στο πέλμα , αλλιώς στάξε γύρω στα 200 ευρά για αντικατάσταση. Αντε γεια τους λέω και πάω σε φίλο μου λαστιχά.:bowdown: Το βλέπει και βγάζει το μπετονόκαρφο που ήταν στο πέλμα και το επισκευάζει με τον γνωστό τρόπο όπως τα συμβατικά. Ελέγχει το λάστιχο (DOT 2108 δηλ. κατασκευής 21ης εβδομάδας του 2008) και το ξανατοποθετεί στη ζάντα του ωραία και καλά. Συνολικό κόστος 7 ευρώ :bananasmi Ελπίζω να κρατήσει γιατί ο παλιογκατέμης ακόμα δεν το έστρωσα καλά καλά (~5000Km) και κλαταρα , αν είναι κάθε φορά που κλατάρουμε να αλλάζουμε λάστιχα @@@σέ τα.
Υ.Γ. Ρώτησα τον λαστιχά για το κόστος αντικατάστασης και μου πε 135ευρώ διαφορά δηλ με την αντιπροσωπία 65ευρώ..... Τα συμπεράσματα δικά σας.

topmar
04-05-09, 23:47
Καλημέρα,

Άσχετο αλλά εάν κατεβαίνεις συχνά Σέρρες να βρεθούμε καμμιά φορά.......εάν είσαι Σερραίος.....:dblthumb2

konas
05-05-09, 09:01
Χθες ήμουν Θεσσαλονίκη και μετα από το το κόκκινο σήμα που εμφανίστηκε στι ταμπλώ είδα το πίσω αριστερο λάστιχο (Run flat 205/55/R16 V90 continental premium) καθισμένο. :angryfire Πάω στο βουλκανιζατερ της Βασ. Ολγας. Η απάντηση "δεν μας επιτρέπουν επισκευή από την εταιρία." :mad: Πηγαίνω σε βενζιναδικο το φουσκώνω στα 2,5 bar, εκανα 25Km και το ελέγχω πάλι ...ήταν στα 2 bar. Το ξαναγεμίζω στα 2,5bar kαι με πηγαίνω αλλα 80Km ως Σέρρες με ταχύτητα 100Km/h.
Παίρνω την αντιπροσωπία και μου λέει οτι το λάστιχο διορθώνεται αν το καρφί είναι στο πέλμα , αλλιώς στάξε γύρω στα 200 ευρά για αντικατάσταση. Αντε γεια τους λέω και πάω σε φίλο μου λαστιχά.:bowdown: Το βλέπει και βγάζει το μπετονόκαρφο που ήταν στο πέλμα και το επισκευάζει με τον γνωστό τρόπο όπως τα συμβατικά. Ελέγχει το λάστιχο (DOT 2108 δηλ. κατασκευής 21ης εβδομάδας του 2008) και το ξανατοποθετεί στη ζάντα του ωραία και καλά. Συνολικό κόστος 7 ευρώ :bananasmi Ελπίζω να κρατήσει γιατί ο παλιογκατέμης ακόμα δεν το έστρωσα καλά καλά (~5000Km) και κλαταρα , αν είναι κάθε φορά που κλατάρουμε να αλλάζουμε λάστιχα @@@σέ τα.
Υ.Γ. Ρώτησα τον λαστιχά για το κόστος αντικατάστασης και μου πε 135ευρώ διαφορά δηλ με την αντιπροσωπία 65ευρώ..... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Και πολυ καλά έκανες που το επισκευασες. Στο ΜΙΝΙ που ειχα ετσι εκανα και γω 2 φορες και δεν παρουσιαστηκε ποτε προβλημα.

stefanos9
05-05-09, 21:16
Εμενα μου ειπαν απο την ΒΜW, οτι τα run-flat ειναι καλυτερα σε ολα, και να μην το σκεπτομαι καν να γυρισω μετα σε συμβατικα, τα οποια δεν εχουν και μελλον γενικα.

Τελικα ?:greenboun

Μαλλον θα μεινω με τα run-flat , αφου δεν θελω να αλλιωσω ουτε στο ελαχιστο την οδηγικη συμπεριφορα που εχει το αμαξι απο το κατασκευαστη.

Konstantinos335i coupe
05-05-09, 22:07
Και εγω rf εχω στο 19αρι λαστιχο αλλα ετσι απο περιεργια οταν ημουν στην schnitzer αγγλιας ρωτησα τι ειναι καλυτερο και μου ειπαν 100% κανονικα λαστιχα γιατι με τα ρφλατ χανεις σε επιδοσεις κρατηματα και βαρανε περισοτερο.

Fanis
06-05-09, 07:58
Και εγω rf εχω στο 19αρι λαστιχο αλλα ετσι απο περιεργια οταν ημουν στην schnitzer αγγλιας ρωτησα τι ειναι καλυτερο και μου ειπαν 100% κανονικα λαστιχα γιατι με τα ρφλατ χανεις σε επιδοσεις κρατηματα και βαρανε περισοτερο.
Κανένας από τους γνωστούς βελτιωτές (Schnitzer, Breyton, Hamman, Hartge και φυσικά Alpina που είναι κατασκευαστής) δεν βάζει Run Flat. Επίσης και τα //M δεν φοράνε Run Flat.

Konstantinos335i coupe
07-05-09, 04:26
Κανένας από τους γνωστούς βελτιωτές (Schnitzer, Breyton, Hamman, Hartge και φυσικά Alpina που είναι κατασκευαστής) δεν βάζει Run Flat. Επίσης και τα //M δεν φοράνε Run Flat.

Well η Schnitzer ellados δεν ειχε προβλημα να μου πει βαλε ρανφλατ.βεβαια μετα εμαθα απο schnitzer agglias οτι καλο ειναι να μπαινουν κανονικα

Fanis
07-05-09, 09:00
Well η Schnitzer ellados δεν ειχε προβλημα να μου πει βαλε ρανφλατ.βεβαια μετα εμαθα απο schnitzer agglias οτι καλο ειναι να μπαινουν κανονικα
Ο εδώ αντιπρόσωπος δεν ξέρω τι κάνει (που επειδή είναι και αντιπροσωπος της BMW μπορεί να έχει άλλη πολιτική), αλλά η Schnitzer Γερμανίας (και κατ' επέκταση οι θυγατρικές της) δεν προτείνει Run Flat.

topmar
07-05-09, 16:18
Καλησπέρα,

Νέα "παπουτσάκια" από σήμερα.......εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=282287#post282287)

tzimiani
08-05-09, 02:13
Παιδιά καλησπέρα,
σήμερα μου άναψε λαμπάκι ελαστικού - - -
Το περίμενα από τον Οκτώβριο του 2008! που είχα φάει μια βίδα ακριβώς στο πλάι!
Το άφηνα ώστε μολις μου σκάσει η ένδειξη να μπω στη διαδικασία (εμπρος δεξιά λάστιχο).
Σήμερα λοιπόν, ανακάλυψα και 2η βίδα -- στο κέντρο αυτή τη φορά στο πέλμα--- η οποία ήταν και οι τελική υπεύθυνη..
Τέλος πάντων, στο θέμα μας.
Έχω μπλέξει σε εάν κυκεώνα συμβουλών. Οι μισοί λαστιχάδες μου πρότειναν να φύγω από τα runflat και να πάω στα συμβατικά αλλά και να αλλάξω και διάσταση – να τα κάνω 235 μπροστά και 265 πίσω!-! Τέλος πάντων, εγώ επέμεινα στα Runflat αλλά δεν υπάρχει ετοιμο-φόρετο τίποτε!
Επίσης τα μόνα που βρίσκω (μου προτείνουν) στις διαστάσεις είναι τα Conti3 (αν δεν κάνω λάθος) και τα BritzestonePotenza (που φοράω τώρα).
Οι διαστάσεις είναι: 225-35-19 μπροστά και 255-30-19 πίσω. Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω το μπροστινό ζευγάρι μόνο (έχω κάνει ήδη 30.000 km) και σε κανένα 4-5μηνο να ασχοληθώ με τα πίσω. Μετά μπήκα σε δίλημμα μήπως πάω για τετράδα μια και καλή ώστε να μην είμαι συνεχώς σε διαδικασία άλλα μπρος άλλα πίσω (από πάτημα εννοώ).
Επίσης σε Michelin δεν έχει καν τη μπροστά διάσταση μου!
Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα Michelin συμβατικό μπροστά (για να κυκλοφορώ) και ψάχνω άκρη να δω τι θα κάνω!
Όποια γνώμη δεκτή, όσον αφορά τόσο τη τελική επιλογή μάρκας(?)
Επίσης κατόπιν κουβέντας με γνωστούς μου, μου πρότειναν να δω το Goodyear Asymmetric F1 Run on Flat. Όσοι το έχουν φορέσει είναι πολύ ικανοποιημένοι...

Fanis
08-05-09, 08:10
Καταρχήν, σε διαστάσει μείνε στις εργοστασιακές....μην ακούς τι λέει ο κάθε λαστιχάς.

Τώρα, μεταξύ Bridgestone & Conti SC3, προτιμώ τα Continental. Καθαρά προσωπική προτίμηση, γιατί είναι πιο μαλακά και τα Bridgestone μετά τα 10-15.000χλμ που βγαίνει η πιο σκληρή γόμα στην επιφάνεια τα βρίσκω σκληρά και ότι γλυστράνε.

Όσο για το αν θα βάλεις Run Flat ή συμβατικά, γνώμη μου (και συμβουλή του λαστιχά μου) είναι να βάλεις συμβατικά μόνο εάν έχεις λύσει το προβλημα με ρεζέρβα. Καλό το κιτ επισκευής, αλλά εάν η ζημιά είναι μεγαλύτερη, τότε δεν θα κλείσει την τρύπα. Εάν είσαι κάπου κοντά σε πόλη κάτι γίνεται. Εάν σε πιάσει όμως λάστιχο στην Εθνική ή σε Επαρχιακό δρόμο - ειδικά βράδυ - τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Έχεις πρόβλημα με τα Run Flat από θέμα άνεσης και κρατήματος?

ΒΑΣΙΛΗΣ
08-05-09, 08:30
@ tzimiani

Από Conti 3 σε 18" όχι runflat είμαι πολύ ικανοποιημένος με μοναδικό παράπονο ένα ηχητικά περισσότερο χτύπημα που περνάει μέσα. Σε σύγκριση με τα F1 Assymetric που οδήγησα την ίδια μέρα σε άλλο αυτοκίνητο (335) τα F1 μου φάνηκαν τουλάχιστον το ίδια ή και καλύτερα σε πρόσφυση-traction αλλά περισσότερο άνετα.

Εγώ έχω περάσει κανονικά και δεν το έχω μετανοιώσει, πιο άνετα και περισσότερες επιλογές. Τα runflat καταλαβαίνω όμως ότι δίνουν αυτή την εξτρα ασφάλεια

ΥΓ. Ωραίο το cabrio !! ... αλλά τι τα ήθελες τα 19αρια ?
Δεν ταιριάζουν με το μαλακότερο setup και το χαρακτήρα του αυτοκινήτου ... γνώμες είναι αυτές βέβαια :)

tzimiani
08-05-09, 14:09
Καταρχήν, σε διαστάσει μείνε στις εργοστασιακές....μην ακούς τι λέει ο κάθε λαστιχάς.

Τώρα, μεταξύ Bridgestone & Conti SC3, προτιμώ τα Continental. Καθαρά προσωπική προτίμηση, γιατί είναι πιο μαλακά και τα Bridgestone μετά τα 10-15.000χλμ που βγαίνει η πιο σκληρή γόμα στην επιφάνεια τα βρίσκω σκληρά και ότι γλυστράνε.

Όσο για το αν θα βάλεις Run Flat ή συμβατικά, γνώμη μου (και συμβουλή του λαστιχά μου) είναι να βάλεις συμβατικά μόνο εάν έχεις λύσει το προβλημα με ρεζέρβα. Καλό το κιτ επισκευής, αλλά εάν η ζημιά είναι μεγαλύτερη, τότε δεν θα κλείσει την τρύπα. Εάν είσαι κάπου κοντά σε πόλη κάτι γίνεται. Εάν σε πιάσει όμως λάστιχο στην Εθνική ή σε Επαρχιακό δρόμο - ειδικά βράδυ - τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Έχεις πρόβλημα με τα Run Flat από θέμα άνεσης και κρατήματος?
Κοίτα από κράτημα απλά ισχύει αυτό που λες μετά τα 15.000 km. Σε εμένα τα
Ψιλό γλιστρήματα, αλλά και τα κοπανήματα άρχισαν μετά τα 20.000 km!

tzimiani
08-05-09, 14:13
@ tzimiani

Από Conti 3 σε 18" όχι runflat είμαι πολύ ικανοποιημένος με μοναδικό παράπονο ένα ηχητικά περισσότερο χτύπημα που περνάει μέσα. Σε σύγκριση με τα F1 Assymetric που οδήγησα την ίδια μέρα σε άλλο αυτοκίνητο (335) τα F1 μου φάνηκαν τουλάχιστον το ίδια ή και καλύτερα σε πρόσφυση-traction αλλά περισσότερο άνετα.

Εγώ έχω περάσει κανονικά και δεν το έχω μετανοιώσει, πιο άνετα και περισσότερες επιλογές. Τα runflat καταλαβαίνω όμως ότι δίνουν αυτή την εξτρα ασφάλεια

ΥΓ. Ωραίο το cabrio !! ... αλλά τι τα ήθελες τα 19αρια ?
Δεν ταιριάζουν με το μαλακότερο setup και το χαρακτήρα του αυτοκινήτου ... γνώμες είναι αυτές βέβαια :)

Όσον αφορά τα 19’’, αυτό είναι το μόνο που μετάνιωσα...
Το αυτοκίνητο το είχα φέρει μέσα από τη Bmw στη Γερμανία (εταιρικό με 5.000 km), και ήταν έτσι...

RandomBrain
14-08-09, 17:36
Άλλαξα και εγώ τα ελαστικά μου τελικά (116i) σε συμβατικά, Continental Premium Contact 2. Είμαι πολύ ευχαριστημένος κυρίως από τα λιγότερα κοπανήματα που αισθάνομαι στις λακούβες.

Μία ερώτηση:

Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο μαγαζί για να αγοράσω το kit της Continental ή κάποιο kit επιδιόρθωσης σε λογική τιμή? Στο συνεργείο που έβαλα τα λάστιχα μου ζήτησαν 140 ευρώ και έχοντας διαβάσει εδώ μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό.

Fanis
14-08-09, 21:26
Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο μαγαζί για να αγοράσω το kit της Continental ή κάποιο kit επιδιόρθωσης σε λογική τιμή? Στο συνεργείο που έβαλα τα λάστιχα μου ζήτησαν 140 ευρώ και έχοντας διαβάσει εδώ μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό.
Έχεις 2 επιλογές:

1. Αγοράζεις το Mobility Kit της BMW (αρ. ανταλλακτικού 71100415035) που έχει περί τα 100 Ευρώ (αν θυμάμαι καλά).

2. Αγοράζεις το Kit της Continental από Γερμανία κατευθείαν (έτσι έκανα εγώ) από εδώ:
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/general/hidden/tyre_stories/advertising/download/shop_conticomfortkit/info/fr_info_aussen.html Μου κόστισε γύρω στα 100 Ευρώ.

RandomBrain
15-08-09, 12:18
Ευχαριστώ πολύ!

Το conti-online δεν με αφήνει να παραγγείλω με διεύθυνση αποστολής στην Ελλάδα οπότε πάω για το BMW!

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
15-08-09, 17:59
εαν χαμηλωσεις την πιεση στα ελαστικα run flat παλι χτυπανε στο δρομο?τι πιεση εχετε σε 195-55-16

RandomBrain
15-08-09, 20:16
Έβαζα πάντα αυτό που έγραφε στην πόρτα. 2.2 μπροστά και 2.5 πίσω. Επίσης σε 2 χρόνια είχα πάει για ίσιωμα από 2 φορές και τις 4 ζάντες και μου είπαν ότι ευθύνονται κατά πολύ τα run flat για το εύκολο στράβωμα. Την πίεση δεν είχα δοκιμάσει ποτέ να την μειώσω.

bimmer-corfu
16-08-09, 07:56
εαν χαμηλωσεις την πιεση στα ελαστικα run flat παλι χτυπανε στο δρομο?τι πιεση εχετε σε 195-55-16

Σε 224 45 17 έβαλα λίγο παραπάνω πίεση και κοπανούσε αφάνταστα. Καμία σχέση με αύξηση πίεσης σε συμβατικά ελαστικά. Για λιγότερη πίεση δεν ξέρω αν και έχω υπόψη με τη πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσω

spaka
16-08-09, 10:44
Σε 224 45 17 έβαλα λίγο παραπάνω πίεση και κοπανούσε αφάνταστα. Καμία σχέση με αύξηση πίεσης σε συμβατικά ελαστικά. Για λιγότερη πίεση δεν ξέρω αν και έχω υπόψη με τη πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσω


Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!

πρωτον κινδινευεις να φθηρεις και να σκιστει το σημειο που ερχεται σε επαφη το πελμα με τα πλαινα του rnf (η γωνία δηλαδη να σου ανοιξει σα γαρυφαλο)

Και επισης το πλαινο ειναι οπως και να το κανεις σκληρο. η παραμικρη λακουβα θα μεταφερει το τρανταγμα στις ζαντες που πιστεψε με θα στραβωσουν.

το RNF αν το ξεφουσκωσεις θα γινει χειροτερο σε ανεση πιστευω.

panosmalgym
10-01-13, 23:15
Καλησπέρα παίδες!Είμαι κάτοχος ενός MINI COOPER R50 και έχει έρθει η ώρα αλλαγής των ελαστικών.Τώρα φοράω marangoni mythos 88W 205/45/17 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος όσον αφορά τα κρατήματα τόσο σε βρεγμένο όσο και στο στεγνό οδόστρωμα.Μειονέκτημα είναι ο θόρυβος που μεταφέρεται μέσα!Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κι εσείς ορισμένα για να μπορέσω να καταλήξω σε κάποιο;

bimmerm
12-04-13, 11:17
τα ελαστικα ρανφλατ προστατευουν τις ζαντες,ως καποιο σημειο, στις συχνες λακουβες των ελληνικων δρομων η' αντιθετως δημιουργουν προβλημα με την σκληροτητα τους?

bimmerm
24-08-13, 15:13
βρηκα αυτο το ωραιο κειμενο ψαχνοντας για τα ρανφλατ...

απο...http://www.autoguide.com/auto-news/2012/05/run-flat-tires-why-you-should-or-shouldnt-buy-them.html


Run Flat Tires: Why You Should, or Shouldn’t, Buy Them

When asked about the criticism of run flat tires Roberts said “run flat tires by their design do have stiffer sidewalls than conventional tires, however, all current BMW models that use run flat tires have suspensions that were significantly developed for use with this technology.” He added “These suspensions have been developed and tuned for the best possible ride comfort. The safety benefits of run flat tires are so significant as to outweigh any possible trade-offs.”

When asked if owners could or should swap out their run flats either when a replacement tire is needed or because they’re looking for added performance, Roberts was unequivocal. “We do not recommend replacing run flat tires with conventional tires,” he said, “that deviates away from the original design, safety and suspension calibration technology that the run flats were originally designed for.”......


ενδιαφερον ομως εχουν και τα σχολια των φιλων μας αμερικανων απο κατω,που λιγο πολυ μοιαζουν και με τα δικα μας ...διαβαστε ολο το λινκ

sprsk
30-10-22, 14:16
Επιτέλους γιατί πολλά έχουμε ακούσει από γνώστες .... του ...
https://www.youtube.com/watch?v=sTRn1E1uF6c&ab_channel=TyreReviews