PDA

Επιστροφή στο Forum : 116i vs A3 1.6


tzort
26-04-05, 09:52
THN PARASKEUH TO APOGEUMA PIGAINONTAS PROS SOUNIO PETYXA STHN BARKIZA ENA A3 1.6 AYTO ME TA 102PS MALLON MON. 2000 ME 17'' ZANTES, SPORT ANARTHSH...
STIBONTAS APO PISO TOY STIS STROFES PRIN KAI META THN TRYPA TOY KARAMANLH TO A3 PETAGE KOLO ENO TO BMW EIXE AKOMA PERITHORIO GIA PERISSOTERA XILLIOMETRA. META APO 4-5 KM KAI OTAN PIA DEN ANTEXE THN PIESH EKOPSE XLM (STA 70-80) EKATSE DEXIA KAI ME AFHSE NA PERASO PARADEXOMENOS OTI TO 116i EXEI KALYTERO PATHMA STIS STROFES. PANTOS KAI OTAN PIANAME EYTHEIA TON PLISIAZA ALLA DEN ME AFHNE NA TON PERASO!

veliopou
26-04-05, 10:10
den exw proswpikh empeiria, alla apo diko mou an8rwpo mesa apo thn BMW pou symeteixe sthn parousiash ths 116, kai thn sygkrine me to A3 kai thn 147, mou eipe oti to A3 htan to xeirotero apo ta 3.
genikws pantws den mou gemizei to mati.

Fad3In
27-04-05, 11:10
Καλη φαση! ;)
Ακουγεται παντως οτι ηταν πολυ κοντα τα 2 αυτοκινητα!
Η ελαχιστη διαφορα δυστυχως αν πιεζει κι ο αλλος δεν σου δινει περιθωριο για προσπεραση... ;)
Αλλα οδηγικα ειναι καλυτερη φαση η σειρα 1 πιστευω καθαρα!
Ν.

popolaros
27-04-05, 13:33
mallon o allos den iksere ti tou ginotane para oti to 116 eixe / exei kalitero kratima.........

vasilis-E36
27-04-05, 22:53
ναι ρε παιδια η μπεμπα εχει οντως καλυτερο κρατημα...και σιγα το αουντι και τα κρατηματα τους...να ηταν και κανα καλο...ενα 16αρι ηταν.Αυτη ομως ειναι η διαφορα της bmw με τις υπολοιπες εταιρειες...σεβεται και τον πελατη που αγοραζει Μ3 και αυτον που παιρνει 316(σαν εμενα).Εχω ενα αυτοκινητο που δε γερνει με καλες ροπες και ενα κοντο κιβωτιο που ακομα και με 100 αλογα μου δινει την αισθηση οτι παει.Οχι σαν κατι αλλα γερμανικα 'η μη που ερπουν και στις στροφες γερνουν σα βαρκες :drive2: :chair:

Fad3In
28-04-05, 02:11
ναι ρε παιδια η μπεμπα εχει οντως καλυτερο κρατημα...και σιγα το αουντι και τα κρατηματα τους...να ηταν και κανα καλο...ενα 16αρι ηταν.Αυτη ομως ειναι η διαφορα της bmw με τις υπολοιπες εταιρειες...σεβεται και τον πελατη που αγοραζει Μ3 και αυτον που παιρνει 316(σαν εμενα).Εχω ενα αυτοκινητο που δε γερνει με καλες ροπες και ενα κοντο κιβωτιο που ακομα και με 100 αλογα μου δινει την αισθηση οτι παει.Οχι σαν κατι αλλα γερμανικα 'η μη που ερπουν και στις στροφες γερνουν σα βαρκες :drive2: :chair:

Καλα! Χαλαρωσε! Οχι κι ολα τα γερμανικα βαρκες!!! :shakehead
Απλα δεν εχω οδηγησει ουτε σειρα 1 ουτε το αλλο να ξερω απο πρωτο χερι!
Τεσπα...
Ν.

vlahopilot
28-04-05, 10:15
Παιδιά, απλά και μόνο για να είμαστε αντικειμενικοί...

Το 116 όντως έχει τρομερά κρατήματα. Στην παρουσιασή του, στα Μέγαρα το 116 ήταν μαζί με το Α3...Σε γενικές γραμμές το Α3 σε κερδίζει με το στιβαρό και εντυπωσιακό εσωτερικό του, έχει πολυ καλή οδική συμπεριφορα, αλλά υστερεί σημαντικά σε αίσθηση τιμονιού (ηλεκτρική υποβοήθηση) καθώς δεν σςε πληροφορεί για τίποτα, και επίσης έχει την κίνηση σε ΛΑΘΟΣ άξονα!

Το 116 από την άλλη έχει ένα φανταστικό τιμόνι και ένα πλαίσιο που σε προκαλεί να το πιέσεις. Ειλικρινά χάνει λίγο στο εσωτερικό (σε άμεση σύγκριση) αλλά σου δίνει αυτή την ικανοποίηση που λίγα πράγματα μπορούν να σου προσφέρουν.

Όσον αφορά στην 147...πολύ σπορτίβ σε αίσθηση, με ξεχωριστή σχεδίαση και ιταλικό ταμπεραμέντο(Δημήτρη από ACHAIA κουκλί το μωρό σου) αλλά το αυτοκίνητο που είχαμε στην πίστα έπασχε από πολλά προβλήματα - φρένα - κιβώτιο κτλ. και δεν μπορέσαμε να το πάμε στα άκρα.

Καλό Πάσχα παιδιά

alexk
28-04-05, 22:09
Αν δεν καταλάβατε, ο tzortz μιλάει για το προηγούμενο Α3.

Μετά, θεωρώ λίγο αστεία τη σύγκριση σε κράτημα ενός Α3 με μια σειρά 1. Η 1 είναι πολύ μπροστά...

antonio
28-04-05, 22:48
mallon o allos den iksere ti tou ginotane para oti to 116 eixe / exei kalitero kratima.........

To ότι δεν πας τα BMW ιδιαίτερα φαίνεται και από άλλα forum στα οποία μετέχεις, εκεί όμως τουλάχιστον σέβεσαι τους κανόνες και γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες!

Πάντα φιλικά ε!

popolaros
29-04-05, 01:01
ισως και να ειμαι ενας απο τους μεγαλυτερους φαν της BMW.........
τωρα εσυ απο που τα βγαζεις τα τοσο απλα και ευκολα συμπερασματα .......... δικο σου προβλημα.....
καλο πασχα
φιλικα παντα ε........

antonio
29-04-05, 01:09
ισως και να ειμαι ενας απο τους μεγαλυτερους φαν της BMW.........
τωρα εσυ απο που τα βγαζεις τα τοσο απλα και ευκολα συμπερασματα .......... δικο σου προβλημα.....
καλο πασχα
φιλικα παντα ε........


Δεν χρειάζεται νομίζω να ποστάρω απόψεις σου και σκέψεις από άλλα forums γιατί απλά θα υποβιβάσουμε το συγκεκριμμένο!

Ευχαριστώ εκ μέρους όλων για τα ελληνικά και σου εύχομαι και εγώ καλη Ανάσταση!

BMW523i
29-04-05, 02:38
Πάντως popolaros έβγαλες αμέσως το εύκολο συμπέρασμα ότι ο οδηγός του Α3 δεν ήξερε να οδηγεί! Συγχαρητήρια στον οδηγό και το όχημα του που είναι πολύ πιο όμορφο(άποψη μου) από ο Α3!! Καλό Πάσχα!

manosm3
03-05-05, 18:52
Δεν χρειάζεται νομίζω να ποστάρω απόψεις σου και σκέψεις από άλλα forums γιατί απλά θα υποβιβάσουμε το συγκεκριμμένο!

Ευχαριστώ εκ μέρους όλων για τα ελληνικά και σου εύχομαι και εγώ καλη Ανάσταση!

Ειρηνη ημιν τεκνα μου! :yippee: