PDA

Επιστροφή στο Forum : τριξιματα στο εσωτερικό


autotzel
18-07-08, 00:54
παιδια ειναι λογικό ενα 116 face lift 6 μηνων με 7000km να τριζουν μέσα τα πλαστικά του, και δεν λεω για παράθυρα αλλα για τους αεραγωγους, τα πλαστικά στην κονσόλα και απο τισ ταπετσαρίες στην δεξιες πόρτες (εμπρος η πίσω)? εκτος των άλλων το ντουλαπακι στο κεντρο του ταμπλό δεν ανοιγε παρα μόνο όταν ειχα αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο. στην αντιπροσωπία πάντοσ μου είπαν ότι οι τριγμοί δεν ειναι τίποτα και να μην δίνω σημασία, και θα μου αντικαταστήσουν μονο το ντουλαπακι. Παντος δεν ξερω αν ειμαι περίεργος αλλα τα πλαστικά του αυτοκινήτου μου θυμίζουν ποιότητα fiat του 90' ισως φταιει και η καλή μόνωση του αυτοκινήτου που δεν βοηθαει να καλυπτονται οι μικροτριγμοί.

God
18-07-08, 01:01
Καλως ηρθες.

Φιλε μου, φωτια θα σου βαλω μα εγω εχω αγριευομαι ευκολα απο τριξιματακια κτλ και θορυβους τους πιανει πολυ ευκολα το αυτι μου μεσα σε αυτοκινητο. Εχω μπει μια φορα σε 118i και δεν μπορω να πω οτι ακουσα κανενα παραξενο θορυβο. Ισα ισα η ηχομονωση μου φανηκε εξαισια για αυτοκινητο της κατηγοριας του.

veliopou
18-07-08, 16:51
και εγώ με το αυτοκίνητο μου μοντέλο 11/07 και με 14.000 km δεν αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
γνώμη μου μην φύγεις από την αντιπροσωπεία μέχρι να σου δώσουν λύση.

Johnyb
18-07-08, 17:55
παιδια ειναι λογικό ενα 116 face lift 6 μηνων με 7000km να τριζουν μέσα τα πλαστικά του, και δεν λεω για παράθυρα αλλα για τους αεραγωγους, τα πλαστικά στην κονσόλα και απο τισ ταπετσαρίες στην δεξιες πόρτες (εμπρος η πίσω)? εκτος των άλλων το ντουλαπακι στο κεντρο του ταμπλό δεν ανοιγε παρα μόνο όταν ειχα αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο. στην αντιπροσωπία πάντοσ μου είπαν ότι οι τριγμοί δεν ειναι τίποτα και να μην δίνω σημασία, και θα μου αντικαταστήσουν μονο το ντουλαπακι. Παντος δεν ξερω αν ειμαι περίεργος αλλα τα πλαστικά του αυτοκινήτου μου θυμίζουν ποιότητα fiat του 90' ισως φταιει και η καλή μόνωση του αυτοκινήτου που δεν βοηθαει να καλυπτονται οι μικροτριγμοί.

Εγώ σε 116 έχω αντιληφθεί διάφορους μικροτριγμους απο το ταμπλό και μου εκανε εντύπωση γιατι δυσκολα καινουργιο bmw θα τρίξει. Βέβαια δεν ηταν κάτι το φοβερό και ίσως ακουγόντουσαν λόγω της πολύ καλής ηχομόνωσης που έχει το αυτοκινητο. Αυτοί βέβαια ακουγόντουσαν μόνο σε μεγάλες ανωμαλίες του δρόμου.

spaka
20-07-08, 16:31
Το δικο μου τριζει σε ενα μονο συγκεκριμενο σημειο και μαλιστα μου προλαβες και την ερωτηση. Εμενα τριζει το πλαστικο που βρισκεται ακριβως πανω απο τα κοντερ, το καντραν δηλαδη. οχι παντα βεβαια αλλα το πιανει καμια φορα ειδικα σε κανα περιεργο δρομο με λακουβες (εχουμε στην Ελλαδα τετοιους? α δε το ξερα...) και μου σπαζει τα νευρα. Απο καπου αλλου δε ακουω κατι και γενικα μου φαινεται καλη κατασκευη το υπολοιπο. Εξαιρειτε το συγκεκριμενο καπακι οπως ειπα το οποιο ειναι πλαστικουρα του κερατα...

spaka
20-07-08, 16:32
παιδια ειναι λογικό ενα 116 face lift 6 μηνων με 7000km να τριζουν μέσα τα πλαστικά του, και δεν λεω για παράθυρα αλλα για τους αεραγωγους, τα πλαστικά στην κονσόλα και απο τισ ταπετσαρίες στην δεξιες πόρτες (εμπρος η πίσω)? εκτος των άλλων το ντουλαπακι στο κεντρο του ταμπλό δεν ανοιγε παρα μόνο όταν ειχα αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο. στην αντιπροσωπία πάντοσ μου είπαν ότι οι τριγμοί δεν ειναι τίποτα και να μην δίνω σημασία, και θα μου αντικαταστήσουν μονο το ντουλαπακι. Παντος δεν ξερω αν ειμαι περίεργος αλλα τα πλαστικά του αυτοκινήτου μου θυμίζουν ποιότητα fiat του 90' ισως φταιει και η καλή μόνωση του αυτοκινήτου που δεν βοηθαει να καλυπτονται οι μικροτριγμοί.

Α και τωρα που το θυμηθηκα! Ακου εκει μη δινεις σημασια... χ0α0χα0χα0χ0αχ0α0χα0χ0αχ0α0χ0αχ0α

mixalhs
21-07-08, 09:44
Για τριγμους σε 116 εχω ξανακουσει και εγω απο φιλο που ειχε το συγκεκριμενο αυτοκινητο.Εχω μπει σε 118 και ολα καλα(με 10.000km )!
Τωρα ποσο να διαφερουν αυτες οι 2 εκδοσεις???

nchatzi
21-07-08, 15:32
Το δικό μου δεν τρίζει, αλλά αυτό το ντουλαπάκι πάνω από τους κεντρικούς αεραγωγούς ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

ekztage
30-07-08, 22:34
Και μένα το δικό μου τρίζει αλλά ούτε εγώ το έδωσα πολύ σημασία,κυρίως όταν δουλέυει το A/C..Αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο σημαντικό ώστε να μπλεχτώ με αντιπροσωπείες κ με τις ιστορίες που λένε..

leftis
21-08-08, 12:45
exw periergo thorivo me thn 116 mou konta sto ntoulapaki san mou petaei kapios petra sto mpapriz xerei kaneis tpt gia auto to provlima?

stefanos_cool
21-08-08, 12:56
παιδια ειναι λογικό ενα 116 face lift 6 μηνων με 7000km να τριζουν μέσα τα πλαστικά του, και δεν λεω για παράθυρα αλλα για τους αεραγωγους, τα πλαστικά στην κονσόλα και απο τισ ταπετσαρίες στην δεξιες πόρτες (εμπρος η πίσω)? εκτος των άλλων το ντουλαπακι στο κεντρο του ταμπλό δεν ανοιγε παρα μόνο όταν ειχα αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο. στην αντιπροσωπία πάντοσ μου είπαν ότι οι τριγμοί δεν ειναι τίποτα και να μην δίνω σημασία, και θα μου αντικαταστήσουν μονο το ντουλαπακι. Παντος δεν ξερω αν ειμαι περίεργος αλλα τα πλαστικά του αυτοκινήτου μου θυμίζουν ποιότητα fiat του 90' ισως φταιει και η καλή μόνωση του αυτοκινήτου που δεν βοηθαει να καλυπτονται οι μικροτριγμοί.

Φίλε καλωσήρθες στην παρέα μας,

σχετικά με τα τριξίματα έχεις δύο επιλογές, ή δυναμώνεις την μουσική ή το πας στην αντ/πεία και τους γίνεσαι "βδέλα" μέχρι να το κάνουν να μην τρίζει!
Έλεος έχεις ένα καινούριο αυτοκίνητο και σου λένε να μην δίνεις σημασία ;;;; ΕΛΕΟΣ!
Το δικό μου είναι εννέα ετών και δεν ακούγεται κιχ μέσα.

Βασικά προχτές οδήγησα ένα 116 2 ετών και δεν ακουγόταν τίποτα!!!

ermis1975
21-08-08, 13:48
Το θέμα είναι πού τρίζει. Γιατί αν πάς και δε ξέρουν τί να κοιτάξουν εξ αρχής, αρχίζουν να ξηλώνουν, για να σε ...ευχαριστήσουν, και στο τέλος κάτι δε κουμπώνει καλά και αρχίζουν άλλα τριξίματα ή σπάει κάτι που δεν αλλάζει κλπ κλπ. Αν λοιπόν σου πούν εξ΄αρχής , ΟΚ ξέρουμε τί φταίει καλά ειναι, αλλοιώς καλύτερα ψάξε μόνος σου σιγά σιγά ή ζήσε με το τριξιματάκι!

autotzel
01-10-08, 16:29
κατ' αρχην ευχαριστω για το καλοσωρισμα

το πηγα στην αντιπροσωπια και μου αλλαξαν το ντουλαπακι το κεντρικό που δεν ανοιγε, μεσα στην εγγυηση αλλα και το καινουργιο πάλι δεν ανοιγει αφου το βάρεσε λίγο ο ήλιος, για τα υπόλοιπα τριξίματα δεν ξέρουν τίποτα να μου πούν ουτε και απο τα κεντρικά τησ bmw, τωρα τα ψάχνω μονος μου θα πάρω και στηθοσκόπιο σαν τουσ γιατρουσ για να δω απο που προέρχονται, γιατι σε δρόμουσ που ειναι σπασμένοι γίνεται ενοχλητικό, παντωσ ειναι απαράδεκτο ρε παιδια τοσα λεφτα δώσαμε

Bmw116isport
02-10-08, 13:09
το κεντρικο όντως ούτε εμένα ανοίγει...

gian_nykt
10-10-08, 06:43
καααλά....αν δεν ειναι κάτι ΧΤΥΠΗΤΟ.....χλωμό να βρούνε τι κι απο που τρίζει.....ασε που και να αρχίσυν να ξεκουμπώνουν ψάχνοντας (λέμε τώρα) μετά που θα ξανακουπώσουν....μάλλον για περισσότερους τριγμούς το κόβω !!!!

E36 RULES!!
13-10-08, 23:40
exw periergo thorivo me thn 116 mou konta sto ntoulapaki san mou petaei kapios petra sto mpapriz xerei kaneis tpt gia auto to provlima?

Το κάνει κ το 36αρι μου μερικες φορες αυτο!!!!

κυριακος
14-10-08, 00:52
Να σου πω και εγω καλοτάξιδο φιλε autotzel
Για τα τριξίματα δεν θα σου πω και πολλα μονό θα σε ρωτήσω απο πια αντιπροσωπία το πήρες το αμάξι?
Θα συμφωνήσω μαζι σου στην παρατήρηση που έκανες για την ποιότητα υλικών.
Ήμουν στην έκθεση της BMW μια μέρα και έβλεπα απο μακριά το cabrio σειράς 1 και παρατήρησα στο μεταλλικό καπάκι της κουκούλας που υπάρχει μια επικάλυψη απο πλαστικό, οτι απο μακριά πριν πλησιάσω φαινόταν σαν ψεύτικο(ανακυκλώσιμα υλικά).
Ενώ αντίθετος σε παλαιότερο cabrio σειράς 3 π.χ. το ιδιο πράγμα φένετε πιο ποιοτικό και σου δίνει την αίσθηση δέρματος.
Βεβαια ειναι φοβερο αμαξι το cabrio σειρά 1 και εχει κράτηση και την κουκούλα.
Παντός τα ανακυκλώσιμα υλικα κυριαρχούν σήμερα στα αμάξια για να ρίξουν το κόστος,άλλα η αίσθηση του πραγματικά ποιοτικού υλικου είναι αλλο πράγμα,δεν ξεγελιέται το ματι

autotzel
25-12-08, 01:35
ευχαριστω για τις ευχες και ανταποδιδω
το αυτοκινητο το πηρα απο την achaia motors στην πατρα και εκει το πηγαινω στο συνεργειο αλλα μαλλον θα αλλαξω και θα το φερω στην αθηνα γιατι ο μη ανταγωνισμος δεν κανει καλό, εχουν πρόθεση να βοηθησουν αλλα δεν εχουν πληροφορηση, απο την άλλη τουσ τριγμους καποιοι τουσ ακουν και τουσ ενοχλουν και αλλοι δεν δινουν σημασια, παντος πολλα σειρα 1 τα εχουν παρει γκομενες που οχι μονο δεν ασχολουνται με το αυτοκινητο αλλα οτι τουσ πουν στο συνεργείο το χαβουν οπότε δεν καθονται τα μαστόρια να ασχολιθουν και τόσο με μας τους περίεργους !

sifis_rs
25-12-08, 01:57
έλεος εκει που λες bmw και συμβωλίζει ποιότητα τα χαλάσανε
εμένα 20ετίας κ δεν ακούγετε το παραμικρό

Speedy
25-12-08, 12:14
έλεος εκει που λες bmw και συμβωλίζει ποιότητα τα χαλάσανε
εμένα 20ετίας κ δεν ακούγετε το παραμικρό


Δεν εχει να κανει αυτο που λες...Ειναι καθαρα τυχη!

sifis_rs
25-12-08, 12:20
χρόνια πολλά!!~!!!!
μπορεί κ να χεις δίκιο αλλα σε αρκετα καινούρια εκ των οποίων κ bmw το έχω παρατηρήσει ειδικά σε σειρά 3 compact

Δημήτρης
03-01-09, 21:38
έλεος εκει που λες bmw και συμβωλίζει ποιότητα τα χαλάσανε
εμένα 20ετίας κ δεν ακούγετε το παραμικρό

Συμφωνώ!!! Στο Ε30 δεν ακούγεται τίποτα!! Παρα μόνο κάτι μικροκραδασμοί, ανεπαίσθητοι βέβαια!!

Α8hnaios
03-01-09, 21:47
καλοκαιρι 85 αγορα η ασπρουλα δεν ακουω το παραμικρο!
Τι να πω..εγω θα το αλλαζα παντως ....

mcecl1
04-01-09, 23:17
Το δικό μου δεν τρίζει, αλλά αυτό το ντουλαπάκι πάνω από τους κεντρικούς αεραγωγούς ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Για όσους έχουν πρόβλημα με το ντουλαπάκι να ενημερώσω ότι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα να μην ανοίγει καθόλου έως δύσκολα και το είχα καταργήσει τελείως μέχρι που πήγα στο service και μου το άλλαξαν αμέσως, ως ελλατωματικό. Σας προτρέπω να κάνετε το ίδιο και εν συνεχεία θα διαπιστώσετε πόσο πρακτικό είναι.

ekztage
02-02-09, 13:02
Παιδιά καλησπέρα..

Έχω σοβαρό πρόβλημα με τριξίματα στο εσωτερικό,πιο συγκεκριμένα τα ακούω απο την πλευρά του συνοδηγού.Οι ήχοι παρουσιάστηκαν πριν απο περίπου μισό χρόνο, τότε βέβαια ήταν μηδαμινοί σε αντίθεση με τώρα που ακούγονται κ ας έχω την μουσική δυνατά..Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά μ αυτό?Είμαι μέσα στην εγγύηση ακόμα,θα μου το καλύψουν?Κ αν ναί,θα μου το κάνουν χειρότερα (εννοώ μελλοντικά αν θα ξανα παρουσιαστεί) ?

Ευχαριστώ

dim3
02-02-09, 22:04
Παιδιά καλησπέρα..

Έχω σοβαρό πρόβλημα με τριξίματα στο εσωτερικό,πιο συγκεκριμένα τα ακούω απο την πλευρά του συνοδηγού.Οι ήχοι παρουσιάστηκαν πριν απο περίπου μισό χρόνο, τότε βέβαια ήταν μηδαμινοί σε αντίθεση με τώρα που ακούγονται κ ας έχω την μουσική δυνατά..Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά μ αυτό?Είμαι μέσα στην εγγύηση ακόμα,θα μου το καλύψουν?Κ αν ναί,θα μου το κάνουν χειρότερα (εννοώ μελλοντικά αν θα ξανα παρουσιαστεί) ?

Ευχαριστώ

εσυ κοιταξες να δεις απο που ερχονται ακριβως? εκανες δοκιμη με κανενα φιλο παρεα να εντοπισεις απο που ερχεται?

halkida116mpack
03-02-09, 01:05
δεν μου τριζει τιποτα και ολα δειχνουν μπετο...οσο για το κεντρικο ντουλαπακι για να ανοιξει θελει να πατησω το κουμπι του με λιγο δυναμη αλλα θα παω να μου το αλλαξουν απο οτι διαβασα πιο πανω

Driftakos
03-02-09, 08:21
Καλημέρες και από μένα.
Επειδή το δικό μου τρίζει ιδιαιτέρως [215000 km και χωρίς να πω οτι το προσέχω ιδιαίτερα όσο αφορά λακούβες] είχα πάρει από ένα βενζινάδικο σπρέι σιλικόνης. Οχι γυαλιστικό με σιλικόνη, αλλά σιλικόνης [η τουλ έτσι μου παν]. Παντως οι τριγμοί μειώθηκαν σημαντικά. Τωρα οταν ξαναεμφανιστούν... Παλι τα ίδια...

leyteris
03-02-09, 16:38
εμεις στην οικογενεια ειχαμε Χ3 2,5 καινουργιο και ετριζαν πισω ολα τα πλαστικα και η εταζερα.ριξαμε σπρευ σιλικονης και τιποτα ,βελτιωση μηδεν.μεχρι που το πουλησαμε και ησυχασαμε.δεν μπορω να καταλαβω ,μου θυμιζε και εμενα φιατ και αλφα ρομεο του 1980

ekztage
05-02-09, 12:39
εσυ κοιταξες να δεις απο που ερχονται ακριβως? εκανες δοκιμη με κανενα φιλο παρεα να εντοπισεις απο που ερχεται?

Ναι κοίταξα, προέρχονται απο την θέση του συνοδηγού μπροστά εκει που είναι οι έξοδοι για τον κλιματισμό.Ακόμα κ οταν το πιέζω με το χέρι ακούγεται..Απλά είμαι τις άποψης οτι εφόσον το αυτοκίνητο είναι αχτύπητο να μην πειραχτεί/ανοιχτεί..Αυτο το σπρέι σιλικόνης μπορεί να βοηθήσει λέτε?Κάποια άλλη πατέντα?

Κρίμα πάντως..:-(

ninja3
09-03-09, 17:25
Γιασασ παιδια το εχω κει εγω αυτο και ειναι απο την συστολη διαστολη αν εχεις θερμανση στο κοκκινο κανει τακα τσουκα (και χαλιομαστε) στο κριο δεν κανει!!!
τωρα αν το πιεσω ναι ακουγεται.
Σιλικονη καλο ακουγεται.

ΓΙΑΝΝΗΣ
13-03-09, 10:28
Στο δικο μου το τριξιμο που ακουγοταν απο την μερια του συνοδηγου ηταν απο τα λαστιχα στις πορτες που απο οτι μου ειπαν το αντιμετοπιζουν αρκετοι. Στον σπανο μου εβαλαν σιλικονη και οταν το δοκιμασαμε ακουγοταν αρκετα λιγοτερο απο πριν, τοτε ο τεχνικος μου ειπε να περιμενω να μαλακωσει λιγο το λαστιχο και αν δεν βελτιωθει να παω να μου το αλλαξουν, αλλα τελικα ειχε δικιο την αλλη μερα δεν ακουγοταν τιποτα

ninja3
14-03-09, 22:53
Το πρωι εβαλα σπρει σιλικονης σε ολο εσωτερικο και ειδικα στον τεμπελη το απογευμα που το πηρα οτεμπελης δεν εκανε ουτε τσικ!!! στα δεξια κατι ακουγοτανε? παντως και μονο που ο τεμπελης δεν ακουγεται φτανει.
Οταν εβαλα το σπει δεν το τσιγκουνευτηκα.
Ορματε.

giannis 116
15-03-09, 18:56
Που εριξες σπρευ, σε αρμους, ενωσεις κι οπου ειχε τσιμουχες, λαστιχα;.. Το σπρευ απο που το πηρες, ειναι καμιας εταιρειας τυπου πχ Wurth?..

ninja3
18-03-09, 17:46
giannis 116 εριξα παντου οπου ειχαι πλαστικα τα παντα!
το σπρευ μου ειναι το guard γυαλιστικο ταμπλων με σιλικονη γενικα οτι εχει σιλικονη θα κανει.
βουρρρρ.