PDA

Επιστροφή στο Forum : Ford Focus 2003


bimmer-corfu
27-07-08, 18:21
Η αδελφή μου έχει ένα Focus του 2004. Οδήγηση με το παιδί μέσα χαλαρά και ποτέ υπερβολές. Πέρσι το καλοκαίρι 1) έχασε όλα τα υγρά του τιμονιού (η αντλία βγήκε off) 2) Άνοιξε ένας πλευρικός αερόσακος ΧΩΡΙΣ λόγο ΚΑΙ τα φτυσε η πλακέτα ελέγχου αερόσακων. Κόστος περίπου 600 Ευρώ 3) Κάηκε ο εγκέφαλος (CPU) με συνολικό κόστος αγοράς και τοποθέτησης πάνω απο 1.000 Ευρω

Απο το 1992 και τώρα ποτέ δεν είχα χοντρά προβλήματα με καμία μπέμπα και ποτέ δεν οδήγούσα cool σαν την αδελφή μου. Αυτά να τα ακούτε μερικοί γκρινιάρηδες...

Thronos
27-07-08, 18:33
Ευχαιλεο επειγοντως!!!!!!

nikos_E34
28-07-08, 00:04
Η αδελφή μου έχει ένα Focus του 2004. Οδήγηση με το παιδί μέσα χαλαρά και ποτέ υπερβολές. Πέρσι το καλοκαίρι 1) έχασε όλα τα υγρά του τιμονιού (η αντλία βγήκε off) 2) Άνοιξε ένας πλευρικός αερόσακος ΧΩΡΙΣ λόγο ΚΑΙ τα φτυσε η πλακέτα ελέγχου αερόσακων. Κόστος περίπου 600 Ευρώ 3) Κάηκε ο εγκέφαλος (CPU) με συνολικό κόστος αγοράς και τοποθέτησης πάνω απο 1.000 Ευρω

Απο το 1992 και τώρα ποτέ δεν είχα χοντρά προβλήματα με καμία μπέμπα και ποτέ δεν οδήγούσα cool σαν την αδελφή μου. Αυτά να τα ακούτε μερικοί γκρινιάρηδες...

οτι εχει το φορντ σε ανταλακτικα (εργοστασιακα ψαλιδια,εγκεφαλοι,αμορτισερ κλπ) εχει και η μπεμπα σου ..ετσι απο περιεργεια...εχεις μπει στις κατηγοριες εκτος απο Ε30 Ε34 Ε36 και Ε39 να δεις τι παιζει ??και μενα ο παπους μου ειχε λαντα 20 χρονια χωρις να παθει τπτ :thread:

bimmer-corfu
28-07-08, 07:26
Αγαπητέ Νίκο αν προσπαθείς να με πείσεις ότι FORD και BMW είναι στα ίδια επίπεδα αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής έχασες. Καμία διεθνή έρευνα αξιοπιστίας δεν λέει κάτι τέτοιο(TUV, ADAC κτλ κτλ).

Anyway, ο καθένας ας κρίνει και πιστέψει ότι θέλει. Απάντησα μόνο και μόνο γιατί μας γράφεις και απο πάνω ότι this thread sucks

bimmer-corfu
28-07-08, 09:53
PS Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι οι μπέμπες δεν έχουν προβλήματα. Απλά επειδή είδα άτομα που τα είχε πάρει πολύ από κάτω σκέφτηκα να έγραφα μια περιπέτεια που ξέρω απο κοντά και δεν έχει να κάνει με BMW.
Έχω δει τα posts που λες για βλάβες Ε30, Ε34 κτλ κτλ όπως από καιρό έχω δει και ότι βοηθάς πάρα πολύ κόσμο με τις συμβουλές σου Νίκο. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

nikos_E34
28-07-08, 16:13
ευχαριστω για το κομπλιμεντο ρε φιλε αλλα και παλι με καθε ρισκο να φαω και αλλο warning εχει αναγκη το φορουμ απο τετοια χαζα νηματα ? δλδ τι περιμενεις να γραψω τωρα εδω "ναι οντως εχεις δικιο? :screwy: " τεσπα..ειναι γεγονος ομως λογω παγκοσμιοποιησης φιλε μου
καυλωμενος οσο δεν παει αλλο ειμαι με τις μπεμπες φιλε και το εχω πει επανειλλημενα οτι λογω παγκοσμιοποιησης τα τελευταια αληθινα bmw τελειωσαν με το Ε46...ο σχεδιασμος του νεου σονατα μου προκαλει περισσοτερο ενδιαφερον απο το φτηνο κορεατικο σχεδιασμο που βγαζει το Ε90 η το Ε60...η το εσωτερικο τους...ειναι δυνατον να παιρνεις την 7αρα και να εχεις 15 τετραγωνικα μετρα ξυλεια με 2-3 κουμπακια και ενα ηλιθιο i-drive? και μπαινεις στην S500 και τριβεις τα ματια σου ?? το Ε38 ηταν το ειδωλο μου και ειναι ακομα...αξιον αναφορας σε θεμα στυλ , πολυτελεια και εργονομια..ειδικα το Ε38 φεισλιφτ σκοτωνει...ε στο τελος το σκοτωσε ο μπανγκλ με το που εβγαλε τη νεα 7αρα...μπηκα μεσα και ενα σου λεω πολυ φτωχο το εσωτερικο του..αν νομιζει ο καθενας οτι θα σταματαω καθε τρεις και λιγο , θα αναβω αλαρμ και θα ψαχνω τις ενδειξεις του i-drive γελαστηκε! μεχρι και το νεο Α8 της ριχνει καργα της 7αρας! πραγμα που κοντα το 2000 εβλεπα αουντι και γελαγα...ειχα δει το Ε46 και ειχα τρελαθει...τωρα εχω φαει χοντρη πικρα...

ειναι δυνατον σε αμαξια οπως το Ε60 η το Ε90 αντι να γινονται πιο αξιοπιστα να γινονται λαπαδες? τις προαλλες ελεγα σε ενα φιλο με Ε60 οτι το φιατ μου εβγαλε 2 προβληματα ολα και ολα στη ζωη του και μεχρι στιγμης τσουλαει και στραβομουτζουνιασε...κατσε ρε φιλε πλακα θα σε κανω η ψεματα θα σε πω? η bmw βγαζει πλεον user-friendly αυτοκινητα
νεο μ3 Ε92 420 αλογα μεν κοντα 2 τονοι δε
σειρα 1...ολοι εδω μεσα εχετε "συνηθισει" με τα τριξιματα και τα προβληματα
για να παραγγειλεις μπλοκε πλεον στα εξτρα μονο αν εχεις παραγγειλει ///Μ
καιγεται μια λαμπα και τρεχεις στα συνεργεια να σβησεις λαθη απο κομπιουτερ κλπ....
να αναμενετε και μπεμπα μπροστοκουνα παιδες!:icon11:

ουφ τεσπα...τα ειπα και ησυχασα....ποτε θα κανετε μιτινγκ σαλονικα να ερθω και εγω ρε σεις?

cosco
28-07-08, 19:07
Σύμφωνο σε όλα με τον Νίκο εκτος για το i-Drive που αν το συνηθίσεις είναι πρακτικό και πολύ γρήγορο :nod:

Nick_compact
28-07-08, 19:09
Του κολλητού το 2003 focus παρουσίασε διαροή μια φορά στα υδραυλικά του φρένου, και έχει ραγίσει πολλαπλή εξαγωγής με αποτέλεσμα να είναι εδώ και καιρό με check engine αναμένο.

stelmaniac
28-07-08, 19:26
οτι εχει το φορντ σε ανταλακτικα (εργοστασιακα ψαλιδια,εγκεφαλοι,αμορτισερ κλπ) εχει και η μπεμπα σου ..ετσι απο περιεργεια...εχεις μπει στις κατηγοριες εκτος απο Ε30 Ε34 Ε36 και Ε39 να δεις τι παιζει ??και μενα ο παπους μου ειχε λαντα 20 χρονια χωρις να παθει τπτ :thread:

Σωστος: Αυτο το Λαντα που ολοι το εβλεπαν και γελαγαν ηταν πολυ μπροστα...(Καδενα στον εκκεντροφορο,ατερμονας στην κρεμαγιερα και αλλα πολλα.Ισως μονη αδυναμια το θεοβαρο τιμονι του κι αυτο σε σταση!!)